De oorlog. 67"* Jaargang. Donderdag 4 Februari 1915 No. 14749 Be weldoenster, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor 'Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijk© nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. UI (hoek Korte Haven). Prijs der AdveTtentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gezien het verzoek van C. L, J. NE PERPELT, om vergunning tot het op rich Isn van een smederij in het pand staande R-rtterdamsche dijk 15 4, kadaster Secüb 1 noi 1103; Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; i dat op Donderdag, den 18en Februari a.s., des voormiddags ten HVz ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secre tarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, ken nis kan worden geomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 dier Weit voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, Jen ©Inde hun be zwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4en Februari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris V. SICKENGA. 8UITENLAH». Schiedam, 4 Februari 1915. Van het Westelijke front. De toestand. Het officieel© Fransche communiqué van gistermiddag drie uur luidt: Ten noorden van de Leie is mets van be lang gebeurd. De Duitschers hebben bovenstrooms van Aveluy (ten noorden van Albert), branders op de rivier Encre laten afdrijven. Wij heb ben ze, voor ze konden ontploffen, tegen gehouden. In het dal van de Aisne zijn wij eenigs zins opgeschoten; wij hebben er krijgsge- door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 40) b.Het is een heerlijk plan, niet waar Letty?" zei ze vr00lijk, 's avonds voordat zij komen zouden, toen zij met haar armen om Letty's schouders achter in den tuin stond. Zij hadden samen staan kijken naar do zeilen der vissoherspinken in de korte «ogenblikken van zonsondergang, wanneer rij deden denken aan de schitterende vleu gels van geesten, die zich bewogen over de oppervlakte der kalme wateren. ;,Dat zou ik denken," antwoordde Letty, die veel belang) stelde in de zaak'. Den volgenden meiden stonden zij bij zonsopgang' op en gingen naar het bosch om loverbloemen en anemonen te plukken, waarmee ze de drie slaapkamers wilden versieren. Deze slaapkamers waren de groot ste en vroolijkste van het heel© huis. Anna had haar eigen kamer afgestaan omdat Z1J de ramen zoo bijzonder prettig vond, en had een kleinere kamer betrokken, in haar ijver om al het beste wat zij bezat aan haar nieuwe vrienden te geven. De kamers "*'aren met bijzondere zorg gemeubeld, zij had rijpelijk nagedacht over de kleur der gordijnen, het model van het porcelein en do (toeken op de plank boven de schrijf tafel. De kleuren en modellen beantwoord den zoo goed mogelijk aan Anna's eigen geliefkoosde kleuren en modellen; zij kon ze ten minste in Berlijn niet beter krijgen. vangenen gemaakt en ©en tegenaanval bij Perthes afgeslagen. In Argoune hebben de Duitschers giste- rennamiddagi tegen zes uur een tweeden aanval bij Bagatelle gedaan, die evenals de eerste, welke om een uur-" 's middags was ondernomen, is afgeslagen. In den Eizas hebben wij op het gewonnen terrein ten zuiden van Ammertzweiler stel lingen ingericht Tan het Oostelijke front. Oostenrijksch communiqué. Het Oostenrijksche groote hoofdkwartier meldde gistermiddag: Ten westen, van den Uzsoker-pas zijn belangrijke gevechten geleverd, ten oosten van den pas kleinere plaatselijke gevech ten. 1 1 t Over 't algemeen heerschl op het ge- heele front groote bedrijvigheid. Ook infan terie-gevechten worden gemeld. In de oostelijke Beskiden zijn nieuwe zeer hevige aanvallen der Russen, die ook 's nachts zijn voortgezet, weder met zware verliezen afgeslagen. De gevechten in het bergwoud nemen ©en gunstigen loop voor de Duitsch© en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen, die gisteren door den vijand hard hebben gemaakt en verscheidene machine geweren vermeesterd. In Polen en West-Galicië is de toestand onveranderd. Het is daar over 't algemeen rustig gebleven. T rkije. Aön het Suez«-kanaal. Een Reuter-telegram uit Kaïro meldt, dat Dinsdag een Britsche strijdmacht voeling met de Turken kreeg in de buurt van Is- malia. Een zandstorm doofde het strijd- vuur van den vijand. Het vijandelijk vuur van kanonnen en geweren was slecht De vijand trok terug. I)e Britsche verliezen zijn zes gewonden. ,De strijd in Perzië. Op 31 Januari zoo pieldt een Reuter- lelegram uit Petersburg zijn de Russen, onder generaal Tsjernozoebof, labris weer binnengerukt. Hij werd aan de Ajitsjai-poort door den gouverneur-generaal van de pro vineie Azerbeidzjan ontvangen en door dui zenden hartelijk verwelkomd. Na de schitterende overwinning van de Russen te Soefran en Sawalan, ten Noord oosten van Tabris, waarin de Turken hun geheele artillerie verloren, bijna 1000 doo- den op het veld lieten en vele gewonden hadden, vluchtten de Turksche generaals met het overschot van hun troepen in de ricliting van Maroga naar het Zuiden, waar heen de Duitsche en de Turksche consuls hen volgden. Het bleek, dat de Koerden de nieuwe Russische consulaatgebouwen tot den grond toe afgebrand hadden, maai de Russische bank, het vroegere Russische consulaat en de huizen en winkels van Russen waren, dank zij de waakzaamheid Zij besteedde de helft van haar tijd toen de kamers klaar waren, met er in te gaan zitten ©n zich voor te stellen, hoe zij zelf genoten zon hebben indien zij, evenals de arme dames, waarvoor zij bestemd waren, regelrecht uit een koude, onvriendelijke wereld in zulk een prettige haven was aangeland. De keus der boeken was een groote moei lijkheid geweest en er was veel gecor respondeerd met Berlijn, voordat zij een keus had kunnen doen. Boeken moesten er zijn, een kamer was niet bewoonbaar, dacht zij, zonder boeken; en zij "had zich trachten voor te stellen welke soort van letterkunde het meest in den smaak zou vallen van de ongelukkigen. Men kon ver onderstellen, dat haar leeftijd onbeduidend heid uitsloot; daarom kocht zij heel wei nig romans. Dickens in het Duitsch ver taald leek haar een goede keuze; ook Sehlegols Shakespeare voor meer verhe ven oogcnblikken. De Duitsche klassieken werden vertegenwoordigd door Goethe in de een© kamer, Schiller in de tweede, en Heine in de derde. In iedere kamer lag ook een Duitsch-Engelsche diclionnairc, voor het gemak van den omgang. Ten slotte vroeg zij of de prinses haar nog iets recommandeerden kon, dat zeker 111 den smaak viel en zij recommandeerde kookboeken. „Maar zij gaan niet koken," zei Anna verbaasd. „Est ist egal het is altijd interes sant goede recepten te lezen. Geen lec tuur geeft mij zooveel genot." „Maar toch alleen als u wat nieuws wil* gekookt hebben." „Neen, neen, altijd," beweerde de prin ses. Anna kon niet best gele oven dat zulk een smaak algemeen zou zijn, maar voor het geval een ma de drie haar smaak deelde, legde zij één kookboek in een boe van Rasjed-al-Mulk en den Amerikaanscben consul, zeer weinig beschadigd. De Russische generaal woonde in de Ar- meensche hoofdkerk een dankdienst bjj, waarbij gebeden werd voor den tsaar en 1 den sjah. Op last van generaal Tsjernozoe- j bof hebben de Russische troepen de Duit sche tapijtfabriek bezet. De tapijten zijn verbeurd verklaard. Znid-Afrlkft. Tegen Duitsch Zuid-W,est. 'Van enkele honderden Zuid-Afrikaan- derS, die, opgeroepen voor de expeditie naar Duitsch Z.-Wl Afrika, bezwaren had den ingebracht^ hebben ten slotte 71 Stel lig geweigerd er aan deel te nemen. Zij zullen voor een krijgsraad terechtstaan. De gouverneur-generaal der Unie, lord Buxton, heeft te Bloemfontein een redq gehouden, om het verzet der Afrikaanders tegen de expeditie tegen Duitsch Z.-W. Afrika te bezweren. Hij verklaarde o. a.s dat Nederland heel goed begreep, dat als Duitschiand zou winnen en België ge annexeerd zou worden, het zelf aan de beurt zou komen(!) Lord Buxton vroeg vervolgens: „Isieder in Zuid-Afrika van Hoilandsche afkomst niet een verrader van zijn ras als ,hij maar iets doet ter ondersteuning van het land, welks eerste daad als het succes heeft, zal zijn Nederland van zijn Vrij heden en nationaliteit te berooven? fe er oenig man, die niet bereid is alles te doen om zulk een ramp te voorkomen?" De manieren, waarmee men van Engel- ,cho zijde de Roeren tegen Duitsch Z.-W. Afrika wil opzetten men denke ook aan hot zenden van "gewonde Belgische soldaten -— zijn tot dusver niet van ,de edelste (soort. Ter zee. Tegen de Duitsche duikbooten. Wolff's bureau zegt uit betrouwbare bron te vernemen, dat de volgende geheime order is uitgegeven door de Engelschol admiraliteit: - „Wegens het optreden van Duitsche on- dorzoebooten in het Engelsche en fersche Kanaal moeten onmiddellijk alle Engelsche handelsschepen oen neutrale vlag hijschen en alle kentoekens als reederifkenmerken namen enz. bedekken. De ftrmavlag mag niet Worden gevoerd. „Deze order moet worden geheim ge houden." Erg waarschijnlijk klinkt het bericht niet. Het Duitsche dreigement. Naar aanleiding van de aankondiging van den Duilschen marinestaf, dat Duitschiand met alle middelen tegen het transport van keukastje. In de twee andere als tegen wicht legde zij gauw op het laatste oogen- biik, in het eene een deeltje van Maeter linck, dien zij in die periode zeer ver eerde, en an het andere de gedichten van Matthew Arnold, waarop zij in datzelfde tijdperk van haar leven ook zeer gestold was. Met saamgepevste lippen liep de pnnses rond, terwijl deze toebereidselen gemaakt werden; en toen zij dien laatsten morgen bij zonsopgang gewekt werd door sluipen de voetstappen en .onderdrukt gelach op het portaal langs haar kamerdeur en de deur op een kiertje opendeed om te zien, plichtmatig als ze was, of de geluiden gemaakt werden door een onverantwoor delijk vroohjk dienstmeisje, zag zij Anna en Letty naar beneden sluipen met een hoed op en een mandje in de hand. Toen begreep z'j wat ze doen gingen en zij slapte weer in bed en perste haar lippen meer dan ooit op elkaar. Zij wist immers, wie gekozen waren en dat een van de drie een Biirgerliohe was. Om acht uur, toen de twee meisjes uit het lVosch kwamen, met volle mandjes en opgewekte gezichten, reed Axel Lohm uiist in gedachten verdiept voorbij; hij had een onaangenaam zaakje op Ktein- wa'de in orde m reten maken Dellwisr had hem vroeg in den morgen een dringende boodschap gezonden; er was hevige twist teweest onder de boeren over een vrouw en er was een man doodelijk gewond xcl had bevel gegeven den dader op 'e «'uilen in het hokje dat dienst deed i's tijdelijke gevangenis, totdat hij kk-n over "■eleverd worden aan de autoriteiten te Ffr.m'sund Zijn '-roinv. een vrouwtje van Runfis ie,or, was ztek, zij en hnar drie Veine kinderen moesten gehoed leven van de verdiensten van haar man Hef s'a-ht rffer scheen stervend3 te zijn, de man zou stellig gestraft worden. Wat moest er dan troepen en oorlogsmateriaal van Engeland naar Frankrijk zal optreden en de daaraan vastgeknoopte waarschuwing voor de „vreedzame" scheepvaart, schrijft de „Frankf. Ztg.": De aankondiging vair een bepaald mili tair optreden in het openbaar is iets on.ge woons. Men mag daaruit het zeer ernstige en gewichtige karakter van dat optreden opmaken. De Duitsche marinestaf waar schuwt de vreedzame scheepvaart, in 'Je eerste plaats dus de scheepvaart der neu tralen, dringend voor een nadering van de Fransche noord- en westkust, daar in dat zeegebied weldra vermoedelijk zich zeer ernstige oorlogs-operatiën zullen afspelen. Engeland heeft tot dusver zijn transporten van troepen en oorlogsmaterieel ongehin derd over het Kanaal naar Frankrijk kun nen brengen. Dat zal nu uit zijn. Duitsch iand zal, zooals de chef van de marinestaf aankondigt, „met alle ten dienste staande middelen" de Engelsche transporten trach ten te verhinderen. Het is dus te verwach ten, dat Engelsche transportschepen zonder vorm van proces in den grond zullen wor den geboord. Daarbij zal men blijkens den vorm der aankondiging niet alleen aan onderzeesche booten moeten denken, maar aan alle middelen, die geschikt zijn, vijan delijke transportvlo ten te vernietigen. Het is te denken, dat het Engelsche marinebe- stuur tegenmaatregelen noemt. Maar daar mede heeft men aan Duitsche zijde onge twijfeld gerekend bij de afkondiging der waarschuwing, die niet in den vorm, maar wel feitelijk gelijk staat met ©en blokkade van de Fransche noordelijke en westelijke havens. De Duitsche marinestaf heeft door zijn aankondiging, die, daar de vjjand haar ook verneemt, het doel der oorlogsverrich tingen eerder nadeelig dan voordeelig is, gedaan, wat hem mogelijk was, om de vreedzame scheepvaart der neutralen voor schade te behoeden. Men zal in de neutrale landen deze methode, die in blijkbare tegen stelling is met de Engelsche, methoden van Optreden, naar we hopen, waardeeren. Dat ook zoo den neutralen nog vele onaange naamheden staan te wachten is te begrij pen. Maar Duitschland's optreden, dat ter eigen bescherming dient, is volkomen eor reet en in overeenstemming met de begin selen van het volkenrecht. Wij verweren ons met alle middelen, die te onzer be schikking staan. Men hoort bij deze drin gende waarschuwing op en houdt den adem in. Voor de tomende weken schij nen ernstige en ingrijpende dingen te wor den voorbereid. Vermist. In de Londensche scheepvaartkringen be staat ongerustheid nopens het lot van hei stoomschip „Oriole" van de General Steam Navigation Company. Dit schip vertrok Vrijdag van Londen met bestemming naar Havre, doch er is sedert het vertrok niote meer omtrent het schip en de bemanning vernomen. (Het is zeer waarschijnlijk dat de „Ori ole" een van de twee onbekende schepen I van de vrouw en de drie kinderen Wonden, dacht Axel. Frau Delhvig had hem verteld, dat zij haar iederen middag soep stuurde, maar eenmaal per dag soep was niet ge schikt om haar te troosten of te voeden. Daarenboven, hij had een vaag vermoe den, dat de liefdadigheidssoop van Frau Delhvig zeer dun was. Rij was somber gestemd, toen hij naar huis reed en keek recht voor zich uit, zijn mond ieek een strenge lijn, hij dacht hoe treurig het was, dat d'e gevolgen van de zonde mot al hun gewicht bijna altijd neerkwamen op het hoofd der onschuldigen, op het liulpelooze vrouwvolk en teere, kleine kinderen. E11 teen kwamen Anna en Letty jdotseling lachend te voorschijn aan den rand van het bosch. Zooals wij weten, was Letty niet zeer vriendelijk door de natuur bedeeld, maar zij zelf was aangenaam om aan te zien in haar onschuldige, jeugdige vroolijkhcid na de droevige gezichten, die hij pas ge zien had; en door Anna's schoonheid, stra lend van geluk en teederheid, was hij bepaald getroffen. Hij had een oogenblit; van plotselinge pijn, haast weer voorbij, voordat hij het opgemerkt had, een duide lijk bewustzijn van zijn eigen eenzaam beid. De voldoening, die hij trachtte te putten uit het verbeteren van zijn land goed ten vcxmleelc van zijn broeder Gustaaf scheen hem op dat oogenblik een zeldzame overeenkomst te hebben in haar dunheid met dc liefdadigheidssoep van Frau üoll- wig. Hij steeg af van zijn paard om een praatje met hen te maken en liet zijn ©ogen, vermoeid van het aanschouwen der leclijke hartstochten op het gezicht van den ruziemaker, op dat van Anna rusten. ,Ifet is vandaag de gewichtige dag, niet waar?" vroeg hij en hij keek van haar Moeiend gezicht naar de bloemen. „De eerste drie tomen vanmiddag „Dat heeft Manske mij verbeid. U voelt u heol gelukkig, dat m ik," zei hij glim- is, welke door een Duitsche onderzeeboot getorpedeerd zijn. De „Oriole" meet 1490 ton en werd verleden jaar gebouwd. Duitsche torpedoboot gez onken. Ofifciëel wordt uit Petersburg gemeld, dat een Russische onderzeeër 29 Jan. een Duitsche torpedoboot in volle re bij Kaap Moen (Denemarken) tot zinken heeft ge bracht 1 De „Dacia". De „Dacia", die Zondag uit Galveston was vertrokken, heeft Dinsdagavond von Sandy Key per draadloos telegram meege deeld, dat zij nog piet was aangehouden. Het schip moet voor drie maanden pro viand aan boord hebben en zooveel steen kool als het kon laden. Het kan daardoor zonder onderweg een haven aan te doen, Rotterdam hereiken. Diverse berichten De moordenaars van Franz Ferdinand Op de binnenplaats van de vesting-gevan genis te Serajewo zijn gisteren Veljko Ca- briovic, Milko Jovanovic en Danilo Ilic, die wegens de samenzwering welke met den moord op den Oostenrijkschen troon opvolger eindigde, waren ter dood veroor deeld, terechtgesteld. De terechtslelling werd zonder incident voltrokken. Jakov Milovic en Nedjo Kerovic, die eveneens ter dood waren veroordeeld, zijn begenadigd. Hun straf is in levenslange, resp. 20 jaar zware tuchthuisstraf ver anderd. Princip, die aan aartshertog Frans Fer dinand de doodelijke wond toebracht, werd, zooals destijds werd gemeld, wegens zijn jeugdigen leeftijd niet ter dood veroor deeld, en kreeg 20 jaar tuchthuisstraf. Do prij.: s tijg i n g in Engeland. I11 het Lagerhuis heeft de afgei aardigdc Henderson Dinsdag de stijging der prijzen van voedingsmiddelen in Engeland ter -prake gebracht. Hij gewaagde van hon gersnood-prijzen. Asquith deelde mede, dat deze aangelegenheid wordt onderzocht door een commissie uit het kabinet, waarvan hij zelf voorzitter is. Deze zal met een uitgewerkt voorstel komen, waarover het Lagerhuis reeds ©erlang zal kunnen be raadslagen. Een ander lid klaagde over de schrik barend hooge prijzen van steenkool. Ook daaromtrent zal een voorstel worden godaan, beloofde do minister-president. Spoor wogconforcntie in D ui ts c h I an d. Gistermorgen is te Mtinchen in het mi nisterie van spoorwegen bijeengekomen de conferentie over de spoorwegregeling voor den zomerdienst 1915. IVertegenwoordigers van de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche spoorweg-diroc- lachende. „Ik ben nog nooit zoo gelukkig ge weest." „Uw oom was een wijs man. Hij ver telde mij, dat hij' van plan was u Klein- walde na te laten, omdat hij zeker wist, dat u gelukkig zou wezen met dit eenvou dige leven." „Heeft hij met u over mij gesproken?" „Na zijn laatste bezoek in Engeland sprak hij voortdurend over u." „Ja?" zet Anna, terwijl zij hem naden kend aanzag. Oom Joachim, 2ij herinner de het zich zoo goed, had over twee din gen gesproken Het leiden van een beter leven, en het trouwen met een goeacn Duitscken edelman. Een klein blosje ver toond© zich op haar gezicht en verbleekte weder Zij had plotseling begrepen, dat Axel <3e goode Duitsche edelman was, dien hij bedoeld©. Welnu, do verstandigste oom zelfs kon zich wel ©ens vergissen. „Ik hoop, dat die vrouwen u niet te veel moeite zullen geven," zei hij en hij dacht hoe ontzettend jammer het zou we zen a's die gelukkige oogen ooit hun glans verloren. „Mij moeite geven. Arme schepsels, ik vrees, dat zij alle mogelijke energie ver loren hebben na alles wat zij doorstaan hebben Ik heb nooit zulke ongelukkige luie van gelezen." „Nu, dat weet ik nog niet," zei Axel weifelend, „Manske zegt, dat de eene ©en Treu- mann'is. Dat is een familie, die zich onder scheidt door haar grootte en onaangenaam heid." 1 „Och! maar ze is zelf geen Treumann, ze is alleen maar met een Treumann ge trouwd." (Wordt vervolgdX shhüjmvüühe couramï i i-

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1