binnenland. v nengeloopcn, De Duitsche pers verklaart naar aanleiding van. dit feit nadrukkelijk, dat als de Verccafgde Staten zich zulk misbrui) van hun vlag laten welgevallen, het voor Deutsche duikbooten en andere vaartuigen volstrekt onmogelijk zal zij'n rast te stellen of zulke onder onzijdige vlag va rende schepen inderdaad onzijdig zijn. De duikboot kan slechts korten tijd boven komen en zou zelfmoord begaan, als zij telkens de nationaliteit van het schip wilde vaststellen. Zoodanig risico kunnen Duit sehc duikbooten niet aanvaarden. Van IS Februari af heeft de vraag naar contrabande in de Engelscbo kustwateren geen zin meer, wijl al die wateren dan oorlogsgebied vor men. De onzijdigen zijn door het aankondi gen van den termijn van IS Februari vol doende gewaarschuwd. Het Engelsche mis bruik van de onzijdige vlag benadeelt ten zeerste den onzijdigen handel. Diverse berichten. Een leening aan Bulgarije. De „Kolnlsche Zeitung" bevestigt het lie richt omtrent het verstrekken van een voor schot van 150 milliocn francs aan Bulgarije door een consortium van financiers onder leiding van de „Bisconto-Gesellschaft". Duitsche en Hongaarsche financiers zrjn ge lïjkeijk in de leening betrokken. Het geld wordt gegeven tegen schatkistbewijzen, <li eerst na het sluiten van den vrede worden ingelost - - Dit besluit is onder de huidige omstan digheden niet zonder politieke beteekenis, daar hieruit blijkt, dat de beide mogendhe den bereid zijn Bulgarije financieel bij te staan en Bulgarije bewijst de oude relatie op dit terrein aan te houden, liever dan een der den laatsten tijd gedane aanbiedin gen van de mogendheden der Drievoudige entente aan te nemen. Politieke voorwaar den zijn aan de leening niet verbonden. Minister Bark te Londen. De Russische minister van financiën, Bark, die op 'toogenblik te Londen vertoeft, bezocht gistermorgen den minister Lloyd George. Heden wordt hij door den koning ontvangen. Hedenavond heeft te zijner eer een diner plaats, gegeven door den Russisehen gezant, waartoe ook de ministers Asquith, Sir Edward Grey, Lord Kitchener en Lloyd George zijn uitgenoodigd. In Somali-land. Do commissaris van Somali-land heeft aan de regeering te Londen berichten ge zonden omtrent nieuwe gevechten met der wisjen in de Ain-valleL Na de gevechten in November j.l. waren der derwisjen teruggekeerd naar Shimber- berris, hadden de forten hersteld en 'aanval len gedaan op bevriende stammen. Dienten gevolge werd op 3 en 4 Febr. door de In dische troepen samen met de kameel-ruiters van de politie een aanval op de plaats ge daan. Na een hardnekkigen tegenstand in de versterkingen en grotten werden de der wisjen verdreven. In de grotten Beten zij 32 dooden achter, onder wie twee hunner hoofden. Alle forten werden vernield. Het district is thans geheel en 'al door de derwisjen ontruimd. Een Britsch kapitein werd gewond, een Indiër en twee inlanders gedood, zeven be reden politiesoidaten en drie inlanders ge wond. i Uit Japan. De Japansche marine-autoriteiten te Kobe hebben het Noorsche stoomschip „Christian •Börs" aangehouden en op grand van art. 107 van de Prijswet ter zee bevolen er de Japansche vlag op te hjschen. De .maatregel schijnt te zijn genomen, omdat de heer Von Hintze heimei ijk aan boort! van het schip naar China Was overgebracht Eenigen tijd geleden is in de Japansche pers meegedeeld, dat Hintze; de Duitsche gezant te Mexico, naar Peking Was ver trokken. Vermoedeljk is hij de diplomaat, jvaarop het telegram doelt. 1 AuëUntlM. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Donderdag, die van de ministers van buitenlandsche zaken, marine en waterstaat op Vrijdag en die van den minister van justitie op Zaterdag a.s. zul len niet plaats hebben. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 6 dezer is de Oost- Indische hoofdambtenaar met verlof, mr. W. L. Borel, laatstelijk president van den i iad 'van justitie te Soerabaja, op zijn ver zoek, .wegens volbrachten diensttijd, met ingang van 31 Maart 1915, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met recht op pen sioen. V Bij Kon. besluit van 6 dezer is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Gouda, mr. J. .IV, R. van Eeten, thans in gelijke betrekking te "Lemmer. Oranjeheek. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van bui tenlandsche zaken, deelt minister Loudon mede, dat hij, wanneer de tijd daartoe ge komen zal rijn, een Oranjeboek over de laatste maanden zal doen verschijnen De „N. R. Cti" merkt hierbij op: Zelfs hij, die ernstig voorbehoud meent te moeten maken ten aanzien der tegenwoor dig zoo luid verkondigde leus: „democrati seering van het buitenlandsch beleid", zal die toezegging met onverdeeld© instemming vernomen hebben. Wij meenen van dezen minister te mogen verwachten opening van zaken, zoo spoedig en zoo volledig als welbegrepen landsbelang dat toelaat. Eerste Kamer. Invaliditeitswet. De minister van financiën heeft bij schrij ven aan den voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, mede namens zijn ambtgenoot van justitie, bericht, dat inge volge machtiging van JL M. de Koningin het wetsontwerp tot voorziening in de gevolgen xan het gelijktijdig aanh&ngig maken van een groot aantal beroepen, betreffende het recht op de rente, bedoeld bij de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet wordt inge trokken. De minister verzoekt in zijn schrijven hem de betrekkelijke stukken weder te doen toekomen. Over bedoeld ontwerp werd door de Eerste Kamer onder ^agteekening van 27 Juli 1914 een voor) opig verslag uitge bracht. 3f«i«rlanó «n de oorleg. Belgische grtnternfeerden. De Belgische generaal Dossin, heeft he den de uitvoering van de opdracht zijnor regeering tot hei. bezoeken van plaatsen hier te lande, waar Belgische officieren en militairen geïnterneerd zijn, aangevangen. De generaal is allereerst naar Zwolle ver trokken er. vo'dt eerst a. s Maandag in Den Haag in hotel „Paulez", waar hij lo geert. terugverwacht Hij werd vergezeld door majoor Mamet, hier to lande geïnterneerd, die, gelijk vroe ger gemeld, hem in zijn taak bijstaat als adjudant Dir. bel., Inveerr. en Acc. Bij Kon. besluit van 6 dezer is A. S. Hennes, ontvanger der directe belastingen en accijnzen, met ingang van 1 April ont heven van zijn tijdelijke werkzaamstelling aan het ontvangkantoor der dimde belas tingen te Utrecht, en is hij tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Sittard. Bij Kon. besluit van 15 Januan zijn, inge volge de Burgerlijke Pensioenwet, de navol gende pensioenen verleend, als aanL. Fok- kens, kommies 1ste klasse hij 's Rijks be lastingen f740; H .Gaasbeek, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f812; W. P. Christ, Rijiksklerk 1ste klasse dar directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, f920; J. Michielsen, deurwaarder der directe be lastingen f1404; J. A. Haerden, hoofdcom mies bij 's Rijks belastingen, f682. De Haagsche Beurs, In het gebouw, van de Vereeniging voor den Haagsehen Geld- en Effectenhandel is heden de Haagsche Beurs heropend. Klokslag twaalf uur verkondigde een slag op de gong, dat het gewichtig oogenblik was aangebroken. De beursbezoekers vorm den een halven kring om den voorzitter dier vereeniging, dr. D, F. Scheurleer, die een toegejuichte toespraak hield, waarna terstond de zaken een aanvang namen. Reeds dadelijk verschenen op het zwarte bord voor de noteeringen, verschillend© koersprijzen van de 5 pCt Nederlandsche Staatsleening en werd ook een enkel niet- offidëel genoteerd fonds verhandeld. JHiuwtlMl ateuw». De minuter van financiën maakt bekend a. dat op 6 Febr. jl. bij de betaalmeesters, in kas wasi f 8,329,484 351/2 b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. llbis van baar octrooi, au 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f54,230,496.941/2 c. dat op den genoemden datum in omloop was aan 'schatkistbiljetten f 22,544,000. aan schatkistpromessen f 71,'750,000. (waaran rechtstreeks bq de Ned. Ba» k geplaatst f45,900,000,—) terwjjl met inbegrip van de bedragen welke daarvan bij de betaalmeesters in kas waren aan silverbons in omloop wasf 9,721,636.50 (Sb*.) OjVERSCHIE, 9 Febr. In den afgeloopen nacht is door de politie alhier/ zwervende aangetroffen, een elf-jarige jongen uit Rot terdam, die aldaar de ouderlijke woning was ontloopen. Hedenmorgen is hij naar het Hoofdbureau van politie aldaar over gebracht om ter beschikking zijner ouders te worden gesteld. STADSNIEUWS. Klet-offlr'.eela Effectenbeurs. Bij de heropening van de Amsterdamsche Effectenbeurs op heden, zal daar, behalve in de zeer weinige officieel© foegelatene, den eersten dag slechts één, ook handel Worden gedreven in niet-offideele fondsen. Hieromtrent zullen geen officiede notee ringen worden vastgesteld. Het geven van volledige en vooral van betrouwbare koer sen van dien niet-officieel toegelaten handel zal niet mogelijk zij'n, zonder dat gevaar ontstaat voor onwillekeurige misleiding van het publiek. i Om echter de lezers der dagbladen gere geld van den stand der Effectenmarkt in het algemeen op de hoogte te houden, zal de Vereeniging van uitgevers van dagbladen ,„De Ned. Dagbladpers" dagelijks een be richt verschaffen, dat zal w'orden opge maakt door enkele ten volle betrouwbare, belangelooze financieel© redacteuren van dagbladen, die ook in gewone omstandig heden de Beurs bezoeken. Het zal ook in ons blad. verschijnen als „Beursoverzicht van de Vereeniging „De Ned. Dagbladpers". Door B. en Wj. is met ingang van 15 Februari a. a aan de Brandwachts J. Bergman, M. Groenöweg, J. Koedijk en P. van der Hoeven eervol ontslag ver leend, en zijn met ingang van dienselfden datum benoemd tot assistent-machinist, J. Bokhorst en N. van Eist, en tot Brand- fwlachts 2d© klasse, Li. van der Vlies, W. van Doom, Dj. van' Biesen, C. Groene- weg, P„ van Warneten, A. v. d. Heuvel, N. Kruinas, J. H. Glansdorp, J. Ei- tde Vries, L'. van Rjittesn en C. Meijer, Bij de herinschrijiving, de vorige week Donderdag ten Raadhuiz© gehouden, voor het weghalen van lompen, beenderen enz., gedurende het jaar 1915 aan de terreinen der gemeente reiniging, werd ingeschreven door J. G. B. Krabbendam voor £560, I. van Gel deren voor £505, G. W. van der Sloot voor 1470.20 en door J. van Gelderen voor f460.70. Toegewezen werd dit aan den hoogst- inschrijVende. Bij Kon. besluit van 5 dezer is, ingevolge Weduwenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913, een pensioen verleend aan J. W. de Vos, Wed. B. de Bruyn, geneesheer-directeur van het stadsziekenhuis te Schiedam, ad f230. Den 28n Januari is, naar de „N. R. Gt." meldt, in België dr. Kun© van der Schalk gesneuveld als vrijwilliger bij het Duitsche leger. Nederlander, uit een Duitsche moeder geboren, met een Duitsche gehuwd, heeft de jeugdige man, tJie uit een Schiedamsch geslacht sproot, zich tijdens den oorlog doen naturaliseerea als Duitscher. Te Grosz-Borslel bij Hamburg was hij sccre taris van de „Dichter-Gedachtnissstiftung". welke betrekking ten gevolge der tijdsom standigheden kwam te vervallen, In de Duitsche taal schreef hij een drietal drama's. Steuncomité Schiedam. De beste steun. Het S termcomité te Schiedam heeft nog altijd een groot aantal werkloozen te hel pen en moet wekelijks nog een groot be drag uitkeeren. Wie iets voor het Steuncomité vul afstaan, kan dat ook doen met wekslijkseh'e of maan delijksche bijdragen. De geregelde steun is de beste. Men geve even kennis aan den Penning meester van het Comité, den heer A. ,L Boot, Nieuwe Haven 83, en voor het ge regeid innen der bedragen wordt gezorgd. Kerkcoacert. Naar men ons mededeelt, zal in de kerk van den Nederlandschen Protestantenbond, Donderdag 18 Februari, met welwillende medewerking van Mej. M. O. de Jongh (vi ooi), Den Haag; H. J. P. Textor (solo orgel), Schiedam; R. van Zanten (zang), Den Haag; het Zangkoor van de Afdeelmg, di recteur de heer G. van Rhijn Jacz.; J. J. Th. Penning (orgelbegeleiding), weer een concert gegeven worden. Uit een gang in. de Havensteeg is gister namiddag een japon, die daar te drogen hing, plotseling .verdwenen. i De politie stelt, een onderzoek in. Öp verzoek van den tijdelijk in den Haag verbl ijfh oude nden vader is vannacht in een logement alhier aangehouden, zijn minderjarige dochter, die er met een Haag- schen jongeling vandoor wtis gegaan. Het paartje werd uit het logement gehaald en wreedaardiglijk gescheiden. Zijl Weid. aan papa terugbezorgd en h ij moest den verde ren nacht heelemaal alleen tip het politie bureau doorbrengen, waarna hij hedenmor gen weer in vrijheid werd gesteld. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam, op Dinsdag 9 Februari 1915, des namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer 51. L. Honnerlage Crete. 1 Tegenwoordig zijn 16 leden. Afwezig met kennisgeving wegens ziek te de beer W. A. Beukers; voorts d© hee- reu C. Houtman, D. Ris, N. v. d. Velden, A. J. Schreuder, J. M. V. d. Schalk en J. H- M. de Graaff. De notulen van de vergadering van 19 Jan. j.l. wordt voor vaststelling verdaagd. Mededeeling. De Voorzitter deelt n.ede, day bij B en W. is ingekomen van de Ged. Staten een schrijven, ten geleide van het op 25 Jan. j 1. goedgekeurde Raadsbesluit, cj/l 19 Jan. j.l., tot wijziging van de Gemeentebegio» ting, dienst 1914. Idem, een schrijven, ten geleide van het op 1 Febr. j.l. goedgekeurde Raadsbesluit, d.d. 19 Jan. j.l., tot verhuur aan A. van der Kooij, van de woning Buitenhaven weg 11. Deze mededeeling wordt voor kennisge ving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders een voorstel, om aan W. Hoekstra en A. de Jong, onderwijzers aan de lagere school C en E, overeenkomstig hun verzoek, mef 1 April en 1 Maart eervol ontslag te ver- leenen. Hiertoe wordt besloten. Idem voorstel tot het toestaan van ere dieten van f50.f600.en £135. voor den dienst 1914 ten laste van liet grondbedrijf. De credieten Worden toegestaan. Idem advies op het verzoek van den Schied. Bestuurders Bond, om toeslag uit de gemeentekas op de uitfeeeringen van het gemeentelijk werkloozenfonds. Br en W. stellen voor, gehoord het steun comité, om den Mndertoeslag, thans bepaald 'op niet meer dan 4 kinderen per gezin, over ten hoogste 6 kinderen per gezin uit te keeren. j Idem ©en voorstel tot goedkeuring van ©enige besluiten van de Commissie voor Gas-, Water- en Electrieiteits Bedrijf, tot wijziging der Begroetingen van 1914. Worden goedgekeurd. 4gfan de Kamer van Koophandel en Fa brieken schrijven, waarbij ter goedkeuring wordt aangeboden,-de rekening oprer 1914. Wordt gesteld in handen ,van de com missie voor financiën en belastingen om advies. I 1 Van curatoren van het gymnasium schrij ven, houdende aanbieding van het verslag dier inrichting over 1914. i t 1 Kennisgeving. i Vpn A. J. Schreuder schrijven. dd. 25 Januari jl., waarbij hij ontslag neemt als lid van de Commissie van Administratie voor het stads-ziekienhuis, alsmede een schrijven van 8 Februari d. a. v., Waarin hij verzoekt eerst vermeld schrijven als niet gedaan te beschioqwen. De 'Voorzitter stelt voor dat ook de Raad de ontslag-aanvrage als met gedaan be- schouSve. Hiertoe wordt besloten. Do heer v.d. Velden komt ter vergade ring. Van Mevr. F. Duijvendak-Funke schrijven, houdende mededeeling, dat zij hare be noeming tot lid der commissi» van toe zicht op het middelbaar onderwijs niet kan a innemen. Na zeer breedvoerige bespreking en het verwerpen van een voorstel van den heer de Bruin, om de Commissie te verzoeken een nieuwe aanbeveling den Raad voor te leggen, werd dit schrijven voor kennisge ving aangenomen Van J. J. van Dijk, adres iioudende ver zoek om het Raadsbesluit van 16 Juni 1914 betreffend© splitsing van de erfpacht van grond aan de Hagastraat en overeen stemming te brengen met de tussdien on- derscheidenen rechthebbenden overeenge- gekomen splitsing. In handen van B. en W. om advies. Agenda. 1. Benoeming van een. lid der Commissie van Administratie voor het Stads-Zieken huis, uit de leden van den Gemeenteraad in plaats van den heer A. J. Schreuder die ontslag heeft genomen. Dit punt wordt van de agenda afgevoerd 2. Benoeming van een lid der Commis sie van Administratie voor het Stads-Zie kenhuis uit de Burgerij (vacature-J. M. v d. Schalk): Door de Commissie worden aanbevolen le. de heer J. van Katwijk (geb. 28 De cember 1856) 2e. de heer F. A. C. Lechner. Voordat tot de benoeming wordt over gegaan meerit de heer De Bruin liezua ren ter tafel te moeten brengen, die hij tot een benoeming van den heer Van Kat wijk heeft, en wil de Commissie voor het Stads-ziekenhuis verzoeken een nieuwe aan beveling te doen, waarop de naam van den heer Van Katwijk niet voorkomt. De heeren Evers en Lagerweij nee- nep, dat juist de heer Van Katwijk getoond heeft, als voorzitter van 't Burgerlijk Arm bestuur, een goed lid te kunnen zijn voor het Stads-ziekenhuis. Na nog eenige discussie wordt een voor stel van de heer de Bruin, tot aanhouding van deze benoeming, met 6 voor en 12 te gen verworpen. De heer v. Westendorp stelt voor de benoeming aan te houden totdat over deze aangelegenheid in comité gesproken is. Na stemming blijkt de stemmen te sta ken, zool at vanzelf deze aangelegenheid in een volgende vergadering aan de orde moet komen. 3. Benoeming van een lid der Commis si e van Toezicht op het "Middelbaar On derwijs, wegens niet aanneming der benoe ming van den heer A. L. Boot (vacatuxe- mr. Poortman). Door de Commissie worden aanbevolen: le. de heer H. B. E- Blaisse; 2e. de heer D. Ris E-Hzn. Benoemd wordt de heer H. B. E- Blaisse. 4. Wijziging der Gemeeotebegrooting, dienst 1915. 1 Goedgekeurd wordt een ontwerp-besluit tot wijziging der begrooting van inkomsten en uitgaven, met een bedrag van f 10.860. 5. Behandeling van bezwaarschriften te gen aanslagen in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1914— 1915. i Overeenkomstig het advies der betrokken commissie, wordt op 4 verzoekschriften gunstig en op 6 afwijzend beschikt 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot herziening van de jaarwedderege- ling van den Magazijnmeester van het Al gemeen Handelsentrepot. De tegenwoordige magazijnmeester zul binnenkort wegens hoogen leeftijd zijn lie trekking neerleggen. De betrokken commis sie acht het noodig, dat bij verwisseling de jaarwedde wordt herzien, vooral waar de betrekking een borgstelling eischt van f1000. Zij meent dat hier een bezoldiging van f 600 minimum en f750 maximum r.ie! te hoog zal zijn. B. en W. kunnen zich daarmede vereen; gen en stellen voor de jaarwedde voor den te benoemen titularis aldus to bepalen. Do Raad besluit hier toe. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om niet in te gaan op het adres van den Nederlandschen Bond voor Werkver schaffing om toe te treden als lid van dien Bond. B. en Wj. hébben het gevoelen ge vraagd van de Commissie voor de Arbeids beurs, die adviseerde; aan het verzoek vooralsnog geen gevolg,te geven, daar naar haar meening het nut voor deze gemeente niet opweegt tegen de hooge subsidie. H- en W, vereenigen zich met dit gevoelen, en stellen voor een afwachtende houding aan te nemen. Na eenige discussie Wordt dit voorstel met 12 v,oor en 6 tegen aangenomen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aanwijzing van de plaats voor de nieuw te bouwen school voor M. U. L. 0. Bij besluit, dd. 22 September 1914, ver klaarde de Raad zich in beginsel voor een Pereeniging der scholen A en B. Als eerste uitvoering van dat besluit, zal de plaats voor de nieuwe school moeten worden bepaald. B. en W|. stellen voor het terrein behoo- rende bij het in 1914 aangekochte huis van wijlen dr. Vaillant, welks aankoop gedeelte lijk op deze bestemming! rustte, daartoe aan te wijzen. Na eenige discussie Wordt dit punt nog aangehouden tpt een volgende vergadering. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verhuur aan N. H. v. d. Ree van een stuk grond, groot lötys M.s, behoorende bij het pakhuis „Phoenix", aan de Groene- laan, om daarop to maken een tot werk plaats dienend schuurtje en rookkast. Overeenkomstig liet voorstel wordt be sloten, erj de huurprijs bepaald op f15.50. B. en Wj. vragen nog machtiging tot ver buur aan II. Ihner, van het in het Starre- iixisch gelegen perceel 4 voor f333, en aan J. Korpel, perceel 6 voor £84; voorts tot verkoop van een plm. 1000 bos mande- makersteen. De gevraagde machtiging wordt ver leend. Hierna gaat de Raad over in comité- generaal j Yolksbadtmls. In de Week van 31 Januari tot 6 Februari werden genomen 496 baden lste klasse: kuipbaden 30, icgenba- den 23 2de klasse: kuipbaden 65, rezenlalen 355, 5 ets kinderbaden 23. Bovendien werden door vluchtelingen 25 regenbaden 2de klasse gebruikt. AGENDA. Eiken Zaterdag, Zondag, Maandag en Dins dag. Schied. Bioscoop, 8 u. Voor stelling. Heden en volgend© dagen. Casino 8 uur. In 't gedrang. Revue van Henri ter Hall. Heden tot en met 12 Febr.. Circus-Schouw burg, 8 uur. Gezelschap Spree. Klaasje Zevenster. 9 en 12 Febr. Groot© Schouwburg, 8 uur.. Onder één dak. 9 Febr. Ti vel i Schouwburg, 8 u. iVlaam- sche Liederavond. Frans Helle man. 9 Febr. Doele, 8% uur. Oud-Kaderbond vergadering. 10 Febr. Gr. Schouwburg, 8 u. Theatre royal Francais de la Ilaye. Mme Butterfly. 10 Febr. Sociëteit Harmonie, 8 uur. Con cept door het Orkest van het Con certgebouw, te Amsterdam. 11 Febr. Odéon, 8 uur. Liefdadigheids uitvoering. Kerk en Seiiool. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep te Coevor- den ds. F. Coolsma te Schoonoord. Beroepen te Utrecht (vac,-ds. Brons veld) ds. Pi de Haas te Purmerend. Evang. Luthersche Kerk. Bedankt voor het beroep (toez.) te Weesp ds, P, Neideck te Enkhuizen. R.-K. Kerk. Z. K. H. de Paus Benedictus XV heeft tot co-adjutor van Z. D. H- benoemd mgr. W. v. d. Ven, bisschop van "s-Hertogen- hosch, met reebt van opvolging mgr. A. F. Diepen, geheim kamerheer van Z. H. den Paus, kannunik van het kathedraal-kapit tel van Sint Jan en rector der bisschop pelijke kweekschool t© 's-Hertogenbosch. Gemengd kleunt*. Ernstige mishandeling. Te Nijmegen is Zondagmiddag de bierbot- telaarsknecht Meeuwseri bij het verlatea van een café aan het Wintersoord door den hospitaalsoldaat De S. op verschillende plaatsen in den nek gestoken, waarbij hem een slagader werd doorgesneden. M. is in bedenkelijken toestand naar het R-K. zie kenhuis vervoerd. De dader werd Zondagnacht aangehou den. 1 Gevecht-met smokkelaars. Men schrijft uit Eersel (N.-B.j aan de „Tel.": De Bladelsche marechaussees P. en R waren Zaterdagnacht op surveillantie langs de grenzen, om op smokkelaars te letten. In een boschje werd B. plotseling door een smokkelaar, die petroleum meevoerde, aangevallen. R. kreeg een hevigen slag op het hoofd met een scherp voorwerp en viel bewusteloos. Daarop ontving hij nog een gevaarlijken steek in de borst. De smokkelaars wisten door de boeschen te ontkomen. Er wordt hier nog dagelijks veel petro leum over de grens gesmokkeld. Vogelvrij verklaard. De veekoopman Heijmans te Boreulo ont ving in 't laatst der vorige maand een koe per spoor. Het dier ontvluchtte bij bet ont laden van den wagon en was niet weer te vinden. Voor een paar dagen werd het te Hengevelde, gemeente Ambt-Delden, gezien. De eigenaar heeft thans een premie uitge loofd aan hem, die de koe voor hem dood- schiet i Het Duitsche geld. Men schrijft uit Venlo aan de „Geld.": De muntkwestie heeft op onze dorpen nog een ander gevolg gehad, n.l. het uit breken van een bieroorlog 1 Was vroeger, toen het Duitsche geld nog heerschte, do prijs van een glas bier zes cent, nu we het Hollandsche geld hebben gekregen, hoopt men op het platteland dien prijs te zien terugbrengen op vijf cent. De kaste leins echter, zich houdend aan het devies: „Houdt wat ge hebt", weigeren voor hot meerendeel hardnekkig elke consumptie-' verlaging. Daarom heerscht op menige plaats wrijving tusschen den café-houder en zijn klanten. In de gemeente Maasbree- Blerick heeft deze de oprichting van een bierclub ten gevolge gehad. De leden de grootste liefhebbers van het „edel ger stenat" doen samen een rondgang door de gemeente en eischen in elk café hot

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2