Diverse berichten. Rechtzaken. Merk en School. Ned. Herv. Keek. Christ. Geref. Kerk. Landbouw cn Veeteelt. Remengd Nieuws. Uit Engeland. Ten gevolge van de conferentie, gister avond te Leeds gehouden, is het geschil met de mijnwerkers van Yorkshire gere geld. De mijn-eigenaren hebben voor den lijd dat de oorlog duurt, alle eischen der arbeiders ingewilligd. De dreigende staking in de kleermake rijen te Leeds, die khaki-uniformen voor het leger maken, is voorkomen. Er 2al een gelijk loon worden uitbetaald op alle Werkplaatsen van 3 s. lVs d. voor de jassen ent 1 s. 2 d. voor de broeken. Het Lagerhuis heeft met algemeene stem men de oorlogsbegrooting, waarbij gelden zijn toegestaan voor een leger van dnc millioen man, goedgekeurd. De triple-entente. De koning van Engeland heeft gister morgen den Russischen gezant te Londen en den Russischen minister van finan ciën in verhoor ontvangen. Delcassé had gisterochtend, vergezeld van den Fianschen gezant, op Het Britscho ministerie van oorlog een onderhoud go- had met lord Kitchener. Do Russischen minister van financiën is gisteren naar Petersburg teruggekeerd. Vol gens Reuter zou hij zeer ingenomen zijn met de volkomen overeenstemming, die op alle punten tussohen de regeeringen der bondgenooten bestaat De sociaal-democraten en de oorl og. De socialistische partij in Berlijn heelt in een motie de houding van de Rijksdag fractie op A Augustus en-2 December goed gekeurd. De vergadering erkende, dat de verdediging van het vaderland een plicht is der sociaal-democratische arbeiders, die belang Lebben bij het behoud van het economische- ea cultuurleven cn van het staatsbestand van Duitschland. De vergadering dankte degenen, die tegen den vijand strijden en hen, die medewerken in het land om den oorlog te kunnen voort zetten; zij verwtacht een eervollen vrede, die de zegeningen van den vreedzamen arbeid verzekert De R,ussische Doema. De zitting van de Russische Doema werd gisteren geopend door minister-pre sident Goreniykin, die zeide, dat het Rus sische volk thans volkomen overtuigd is Van de eindelijke overwinning. Rusland heeft nog niet zijn volle kracht ontplooid. Sasonoff, de minister van hüitenlandscfoe zaken, hield daarop een redevoering, waarin hij gewaagds van de eensgezindheid der bondgenooten, die zullen volhouden lot de overwinning toe. Hij verzekerde met na druk, dat Rusland hartelijke betrekkingen onderhoudt met Griekenland en Roemenië, en sprak over „landen wier belangen aan de zijde Van de enten te-m ogend beden staan en zich reeds uitspraken ten gunste van aansluiting hij 'Rusland en zijn bondgenoo ten"; aan 'hun regeeringen stond het thans nog om 'de eindbeslissing te nemen en dc gelegenheid om de nationale wensehen te verwezenlijken niet voorbij te laten gaan. Nadat nog de woordvoerders der verschil lende partijen eenstemmig hadden te kon non gegeven, dat men zich op het oogen blik moest vereenigen om alles te dioen ten einde de macht van Duitschland, waar door Rusland bedreigd werd, te verplette ren en men daartoe voor geen offer mocht terugdeinzen, werd met algemeene stem toen de volgende motie aangenomen: „Do Doema, vol eerbied voor de roem (rijke daden van onze strijders, zendt een .warmen groet aan het leger en de vloot ,van Rusland. Zij betuigt haar oprechte ach ling en sympathie voor haar bondgenoo ten. 1 „Zij betuigt haar vast vertrouwen, dat de nationale belangen en de vrijheid, die dooi dezen oorlog yvorden nagestreefd, zullen Worden bereikt. Zij legt verder getuigenis af van den onbuigzamen wil van de Rus pische natie om den oorlog voort te zet ten totdat den vijand de vredesvoorwaarden zijn opgelegd, die den vrede van Europa Jen de zegepraal van het recht waarborgen." vliegen, is toen gekeerd en in westelijke motiveeren, dat de heer v. Katwijk misbruik richting verdwenen. Het vliegtuig is vermoedelijk van Fran- sche afkomst. VLA.ARDINGEN, 10 Febr. Loop der bevol king van deze gemeente van 1 Januari tot en met 31 Jan. 1915. M. V. Tot. Bevolk, op 1 Jan. 1915 11701 14690 23391 Vermeerd.: M. V. Tot. Geboorte 35 33 68 Vestiging 26 29 55 61 62 423 Vermind.:M. Overlijden 19 Vertrek 45 11762 11752 23544 V. 11 42 Tot. 30 87 64 53 117 Bevolk, op 1 Febr. 1915 11698 11699 23397 Aantal huwelijken in Jan.9. Vermeerdering in Jan.: 6. STADSNIEUWS. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor g. 1. o., Ie kl. no. 2, te Rotterdam, komt als no. 3 voor, de heer L. van den Tempel alhier. BINNENLAND, De Koalagia In het Westland. Bjj gelegenheid van een tocht door he1 "Westland vertoefde H. M. de Koningin he denn-nniddag eenigen tijd in de gemeente huizen te Naaldwijk en te Loosduinen. Te Naaldwijk werden door Hare Majesteit behalve de betrokken burgemeesters, vei schillende dames en hoeren uit die plaats- zoomede uit 's-Gravenzande en Monstei, ontvangen, die Hare Majesteit, in verband met de tijdsomstandigheden, inlichtingen verstrekten betreffende den toestand in hun omgeving. Te I^oosduinen ontving Hare Majesteit eveneens eenige personen uit de gemeente Loosduinen met hetzelfde doel. Ltenlng Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van B, en \V. om bijsden Staat der Nederlanden een leening nan te gaan tot een -bedrag van f 10.000.000, zonder discussie goedgekeurd. ladcrlsad de eerleg. Bommen op Vlissingen. Men seint ons uit Vlissingen: Hedenochtend heeft een vliegtuig, komen de uit Zuid-Westelijke richting, bommen laten vallen boven Vlissingen. Een daarvan is in het water terecht ge komen, en een op een steenen glooiing van een dijk, en waaraan geringe schade werd toegebracht. Daarna is de vlieger nog eenige oogen- felijtjkea ia oostelijke richting blijven door- Te Amsterdam is benoemd tot onderwij zeres in verstellen, knippen en naaien aan de 2e Openbare Werk- en Leerschool voor meisjes, mej. P, O. Brugman, leerares aan de Huishoud- en Industrieschool te Schie dam. Met de „Stct." (no 35) zijn verzonden do afdrukken der statuten van de Schier idamsche H. B. S.-verecniging „Onder Ons", gevestigd alhier. SUuBsomité Schiedam. De besto steun. Het Steuncomité te Schiedam heeft nog altijd een groot aantal werkloozen te hel pen en moet wekelijks nog oen groot be drag uiikeeran. Wie iets voor het Steuncomité wil afstaan, kan dat ook doen met wekelijksche of maan- delijkscb© bijdragen. De geregelde steun is de beste. Men geve even kennis aan Oen Penning meester van het Comité, den heer A. ,L- Boot, Nieuwe Haven 83, en voor het ge regeld innen der bedragen wordt gezorgd In de op Zondag 14 Februari n.s. te ■Jiouden openbare vergadering der afdeeling Schiedam van de vereenigmg „de Dage raad", zal als spreker optreden de heer B. Goudswaard, te Rotterdam, jnet het onderwerp: „Socrates, een van de leiden de denkers der mcnschheid". De vergade ring vindt plaats in het Volkshuis, aan de Lange Haven, en vangt 's morgens te half elf 'aan. WerMoozen hebben vrijen toegang. Voor discussie zal gelegenheid bestaan. Gisteren is door de politie een man aan gehouden, die telkens een anderen naam opgaaf, totdat hij er eindelijk een opgaf, die hij zeide, zijn ware naam te zijn. Toen bleek het, dat hij in het algemeen politie blad gesignaleerd was ais sedert November van het vorig jaar te zijn gevlucht uit de Rijkswerkinrichting. Veenhuizen II. Hij is vanmorgen daarheen overgebracht. Door de politie is opgevangen een zwart harige hond, teef. Binnen 2 X 24 uur niet afgehaald, wordt het dier afgemaakt. Uit <len Gemeenteraad. II. Commissie-Stadsziekenhuis. Benoeming van een lid der Commissie van Administratie voor het Stads-Zieken- huis uit de Burgerij (vacature-J. M. v. d. Schalk): Door de Commissie worden aanbevolen: le. de heer J. van Katwijk (geb. 23 De cember 1856); 2e. de heer F. A C. Lechner. De heer de Bruin wil voorstellen de ze aanbeveling aan de Commisste terug te zenden, met verzoek een nieuwe aanbeve ling te doen, waarop de heer Van Katwijk niet voorkomt. Spr. zou verschillende argumenten kun nen aanvoeren waarom hij een benoeming van den heer v. Katwijk in deze commissie niet goed acht In de eerste plaats zou spr. er op kun nen wijzen, dat hier de plaats van een linksoh lid dreigt te worden ingenomen door iemand van rechts, wat tegen do straks door den heer mr. Kavelaars verkondigde theorie, door do rechtsche partij gehul digd, indruisciht Iu do tweed© plaats zou spr. er op kun nen wijzen, dat in de commissie, die toe zicht houdt op de verpleging van zieke arbeiders, niet één arbeider zitting heeft en dit toch geen goeden toestand is. In de derde plaats zou hij willen op merken, dat er nog geen sociaaldemocraat in die commissie heeft zitting genomen, wat toch ook een toestand is, die niet ge- wenscht geacht kan worden. Dit zijn overwegingen die buiten den voorgedragen persoon omgaan. Een argument, dat daar wel verband me de houdt, is, dat z. i. een inrichting als deze niet moot worden gebracht onder den invloed v!an een armbestuur. De leden van zoo'n bestuur zien bij alles wat zij doen den geest van weldadigheid en die moet bij deze inrichting streng worden geweerd. Komende tot den persoon van den heer v. Katwijk, merkt spr. op, dat de Raad dezen in hoofdzjaak slechts kam beoordee- len naar wat hij is als Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur en omtrent zijn taak als zoodanig schijnt hij een zeer eigenaar dige opvatting te hebben. (Er wordt geprotesteerd.) 1 Spr. wil den Voorzitter vragen of hem gelegenheid gegeven wordt zijn meeniag te maakt van zijn positie. De Voorzitter acht het beter, wan neer een persoon besproken moet worden, dit in een besloten zitting te doen. De heer de Bruin acht het juist be ter, wanneer dat geschiedt in openbare vergadering dan achter gesloten deuren. Ieder kan dan hooren, ook de betrokkene, welke aanmerkingen op zijn handelingen worden gemaakt. Als spr. zrjn motieven gaat roededeeieu, dan zal hij dit niet hebben over den per soon, maar zal hij diens daden aan kritiek Onderwerpen. Zijn daden als voorzitter van dat college hebben spr. het vertrouwen in dezen ont nomen en nu wil hij trachten ook de com missie van de juistheid zajher opvatting te overtuigen. Do Voorzitter- U kunt dan voorstel len de benoeming aan te hóuden en de door 11 gewenschte bespreking met de com missie uitlokken De heer de Bruin: Ik heb' reeds gp vraagd de voordracht terug te zenden Het voorstel-de Bruin wordt ondersteund door de heeren v. d. Hoek en Dinkelaar. Po heer Goslinga acht de bespreking, die de heer de Bruin wenscht, niet op zijn plaats bij dit punt. Als hij bezwaren heeft tegen den voorzitter van hot Armbestuur kan hij een interpol la! ie aanvragen. Hij heeft daartoe natuurlijk het recht, maar de be spreking daarvan heeft feitelijk met deze zaak niets te maken. De heer de Bruin vermoedt, dat de (heer Van Katwijk candidaat is gesteld, om dat hij is voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter meent, dat de heer de Bruin zich vergist; de heer v. Kat wijk is aanbevolen, omdat hij vele men sehen kent, o. a. door zijn. arbeid als voor zitter van het Armbestuur. De heer Evers wil opmerken, dat een gedeelte der argumenten van den heer de Bruin evengoed gelden voor den heer Lecli ner als voor den heer v. Katwijk. De heer- de Bruin geeft dit gaarne toe. De heer Evers: Een der grieven is, dat hij qua voorzitter vau het Armbestuur zou zijn aanbevolen; maar in een vorige zitting heeft spr. tooh gehooid, dat er bij de wijziging der verordening een indirect verband was gelegd tusschen de commis sio voor het ziekenhuis en het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter ontkent dit. De heer Evers dacht toch, dat de heer v. Westendorp toen heeft medegedeeld, dat die verordening werd gewijzigd, opdat twee leden van het Burgerlijk Armbestuur in die commissie zouden kunnen worden be noemd. omdat zij daarvoor zoo bizonder ge schikt waren. Maar hoe dit ook zij, spr. heeft het jVoord gevraagd om den heer v. Katwijk te ver dedigen tegen aantijgingen. Wel is de heer de Bruin daarop nog piet ingegaan, maar na wat deze heeft gezegd, mag er wel een stem opgaan om te zeg gen, dat de heer v. Katwijk op uitstekende wijze zijn taak als voorzitter heeft ver vuld; dat hij een geheel andere richting in het bestuur heeft gébracht, in 't kort, de zaak op poteu heeft gezet. Daarom ri] spr. hem hier gaarne allen lof en hulde brengen. De heer Lagerweij* wil, in aansluiting aan Wat de heer Evers heeft gezegd, ook zijn groote bewondering uitspreken voor den voorzitter van het Burgoilïjfc Armbe stuur, die hier zóó besproken wordt. Spr. wil er aan herinneren, dat het gemeentebe stuur in bet Burgerlijk Armbestuur is ver tegenwoordigd door een gedelegeerd lid. Spr., die zelf dat gedelegeerd lid is, moet zijn verwondering er ovei uitspreken, dat hem nooit een enkel woord heeft bereikt, om hem te wijzen op gedragingen of han delingen van den voorzitter, die crifiek op dezen inhielden. Waar het gedelegeerde lid geen enkele reden heeft gehad, nog in eenige daad aan leiding heeft gevonden daarover in het Gemeentebestuur te spieken, wil spr. zich aansluiten hij de hulde, door den heer Evers aan den voorzitter van het Burger lijk Armbestuur gebracht Waar de heer de Bruin tweemaal per jaar gelegenheid heeft de gestes van het Armbestuur to heoordeelen in de rekening van die instelling, waarvan spr. zich heeft overtuigd, dat die steeds prachtig in orde is, verbaast hem diens optreden bij deze gelegenheid. De heer de Bruin meent, dat de hee ren, die nu al met woorden van hulde aan den heer v. Katwijk komen, wel wat voorbarig zijn. Die heeren kennen spr.'s motieven met en toch komen ze al met hun hulde 1 Het zegt aan spr. niets, dat het gede legeerd lid geen reden heeft jgphad ,om in" het Gemeentebestuur óver den heer v. Katwijk te spreken, want dat lid zal alleen kijken naar do cijfers. Als de Raad niet bereid is de b'ezWaren van spr. te hooren, dan logt spr. er -zich bij neer. Hj heeft, waar men den heer v. Katwijk wilde brengen in een positie, waar in hij z. i. niet hoort, willen zeggen, welke bezwaren hij daartegen heeft 1 Do heer v. Westendorp .vraagt of het niet beter is deze zaak in besloten zit ting te besproken. Hij acht het gewensdit, dft de zaak zoo mogelijk in deze zitting wordt afge daan. Men kan natuurlijk over hot voorstel de Bruin stemmen, zooals men wil, maar nu hier is gesproken over bezwaren die men heeft togen do benoeming van den heer v. Katwijk, daar adht hij hot toch gewenscht, dat do Raad die hoort. De heer mr. Kavelaars acht het in het belang van den heer v. Katwijk beter de bezwaren van den heer de Bruin eerst te hespreken, Wordt na het comité de heer Van. Kat- •wüjk toch benoemd, dan blijkt daaruit vol doende, dat de geopperd© bezwaren niet gegrond zijn bevonden. De Voorzitter merkt op, dat er straks toch een copaité zal rijn en daarin zqu de heer de Bruin zijn bezwaren kun nen rnededeelen. De heer G o s i i n g a wil er op wijzen dat, als de heer de Bruin een requisitoir uitspreekt tegen den lieer v. Katwijk, diens beweringen dan toch weer moeten worden onderzocht; dan komt er dus een enquête en dan blijft de benoeming hangende. ■Ook spr. is voor het bespreken der 2a ken in het pujbliek, maar wat de heer de Bruin te zeggen hééft, behoort bij dit onder- derwerp niet thuis. Al wordt de heer v. Katwijk nog 900 schoon gewasschein, dan stemt de heer de Bruin, daarvan is hij overtu.gd, toch nie' op den heer v. Katwijk. 1 De Voorzitter zal nu het voorstel de Bruin in stemming brengen. De heer v. Wostend oïp zegt, dat hij tegen dat voorstel zal stemmen, omdat hij is tegen uitstel. Hij behoudt zich voor straks voor te stellen in comité aan den heer de Bruin gelegenheid tc geven zijn beizwaren mede te dealen. Het voorstel-de Brujn, hierna in stem ming gébracht, wordt verworpen met 12 tegen 6 stemmen. Vóór stemmen de heerenSehreuder, Koopanans, de Bruin, v.d. Hoek, Dinkelaar on mr. Kavelaars. Tegen stemmen de heeren: Lagerweij, v. Westendorp, Goslinga, v.d. Zee, Dubbel man, Nolet, Wouterlood, mr. v. Briel Sasse Evers, v. d. Meer, Scheffers en v. d. Velden De heer v. Westendorp stolt nu voor den hoer de Bruin in Comité gelegenheid lo geven zijn bezwaren meao te deelen. Waar de heer de Bruin meent, dat er bezwaren bestaan togen de benoeming va" den heer v. Katwijk, is het ia aller belang dat die bezwaren worden aangetoond Ieder kan de waarde er van bepalen, en daai na zijn stem uitbrengen. Het voorstel-v. Westendorp wordt onder steund door de heeren mr. Kavelaars en Koopmans. De heer de Bruin verklaart dat hij tegen dit voorstel zal stommen, omdat hij zijn bezwaren in het publiek wil uitspreken. Het voorstel-v. Westendorp wordt instem ming gebracht. De stemmen staken met 9 tegen 9. 'Vóór stommen de heeren: mr. van Briel Sasse, v.d. Meer, Scheffers, mr. Kavelaars, Sehreuder, v. Westendorp, Koopmans, v. d. Zee en Dubbelman. Tegen stemmen de heeren: Evers, v.d. Velden, Lagerweij, Goslinga, de Bruin, v. d. Hoek!, Dinkelaar, Nolet en Wouterlood. AGENDA. Eiken Zaterdag, Zondag, Maandag en Dins dag. Schied. Bioscoop, 8 u. "Voor stelling. Heden en volgende dagen. Casino 8 uur. In 't gedrang. Revue van Henri ter Hall. Heden tot en met 12 Febr.. Circus-Schouw burg, 8 uur. Gezelschap Spree. Klaasje Zevenster. 11 Febr. Odéon, 8 uur. Liefdadigheids uitvoering. 11 Febr. Groote Schouwburg, 8 uur. Vereen. Toon .-spelers. Kon. Vlaamsche Schouwb. Fientjo Beulemans. 11 Febr. Gr. Zaal Soc. Harmonie, 8 uur. Eruditio Musica. Residentie-Orkest. 11 Febr. Tïvoli Schouwburg, 8 uur. Mijn Baby. 12 en 16 Febr. Groote Schouwburg, 8 urn- Onder één dak. 12 Febr. Tïvoli Schouwbuig, 8 uur. Jean Louis Pisuisse. 13 Febr. .Odeon, 8 uur. Schied. Gymn Vereen. T. H. O. R. Directeur do heer J. H. v. Dijk. Uitvoering. 13 Febr. Lokaal K. Kerkstraat 3, 8 uur. N. C. G. O. V. Gezellige samen komst 13 Febr, Groote Schouwburg, 8 uur. 121/.' jarig jubileum van J. H. Speenhoff 14 Febr. Odéon, 8 uur. Mannenzangver eeniging „Inter Nos". Naar den wedstrijd, of de bode van „De Har monie". Overtreding Auteurswet. Uitspraak doende in de zaak van J. procuratiehouder van de fa. Joh. Ykema boekhandel en uitgeefster te 's GravenhaW die terecht stond wegens overtreding van dc Auteurswet, sprak de rechtbank aldaar bekl, vrij met ontzegging van de civiele vordering, ingesteld door Mr. Jansma, te Amsterdam, namens de fa. Mijs, uitgeefster te Tïel. De vergiftigingssc^tk. Voor 't Gerechtshof te A'dam is gisteren en heden in hooger beroep behandeld, de indertijd geruchtmakende zaak tegen H C J. Wijnoogst, omd pl.m. 30 jaar, die door de 5e Kamer der Rechtbank,, bïj vonnis van 13 Nov. j.l„ was veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf (geëischt was 15 jaar), we gens poging tot moord, door middel van cyaankahum, poging gericht pp zijn moe der (weduwe)., zijn broer en zijn zustor, woonachtig op het bovenhuis van perceel 190 van den Koninginneweg. Bij de oor spronkelijke dagvaarding waren bekl. twee feiten ten laste gelegd: lo. dat hij op 10 Nov. 1913 een hoeveelheid blauwzuurver binding, had gemengd in een flesch melk; 2o. dat hij op of omstreeks 12 Nov. d. a. v. dit of dusdanig vergif had gemengd in een karaf water; een en ander met het doel zijn even genoemde naast© familtebetrekkln- éjen, althans een of twee» hunner, van het teven te beroven. De toeleg mislukte ech ter,, doordien de broer de eenige, die van de melk gedronken had en bewusteloos werd, bruispoeder werd ingegeven en hij het gevaar te boven kwam ©n doordien de zuster, die onbewust bij het tandenpoet sen het vergiftigde water had gebruikt, zulk een ongenoegzame boeveelheid had. ingeno men, dat behalve het pijnlijk! gevoel, dat zij terstond .waarnam, verder geen nadeelig gevolg >verd teweeggebracht In dén eersten aanleg nam het O. M. alleen het sub. 1 ten laste gelegd aan en requireerde van het sub. 2 ten laste gelegde vrijspraak, al achtte hij zich geenszins van bekl.'s onschuld overtuigd- Heden eischto de procureur-generaal eveneens 15 jaar gevangenisstraf. Beroepen te Oudekerk a.d. Usel ds. p_- van Montfrans te Bruchem. Bedankt voor het beroep te Bleskens- graaf en Hofwegen ds. J. C. Woeiderink te Mijdrecht; te Blitterswijk de heer J. J. van Oosterzee, cand. en hulpprediker te Delshaven. Beroepen te Den Helder ds. L. van der Meiden 1© Enschedé. Hoog er Onderwijs. Universiteit van Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de scheikunde op proefschrift: Quantitatief onderzoek over de nitratievan Phenolderi vaten. mej. J. M. A. Hoeflake, geboren te Ammerzoden. Lager Onderwijs. Akte examens L. O. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsch© Zaken is bepaald, dat te "s-Gravenhage de commissie in 1915 belast mot het afnemen van de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77, onder a, der wet tot regeling van het L. 0., zal zitting houden voor de arr. Delft, 's-Gravenhage I t. m. III, Maassluis, Hilligersberg en Schiedam, Friesch vee naar Engeland. Reuter seint uit Londen: In het debat in het hoogeriiuis over den jongsten invoer in Engeland van Friesch vee heeft de heer Lucas, minister van land bouw verklaard, dat dit vee weldra be schouwd zal worden zoo dit al niet het geval is als het beste melkvee ter wereld. Daar het Holstein-vee in Engeland geleden heeft door het verbod van invoer en door ziekten, heeft de Britsch© re gee- ring den invoer van Friesch vee toegestaan onder zeer strikte bepalingen. De minister heeft voorts don nadruk ge legd op de voordeelen van handel met Ne derland, in welk land het toezicht van de regeering buitengewoon nauwlettend en juist is. Engeland is daardoor in betere con ditie dan door den handel-met andere lan den, waar het toezicht niet zoo nauwgel- zet is. 1 f Voedermiddelen, die haver als paarden voeder kunnen vervangen. Met het oog op de hooge haverprijzenj heeft de directie van den landbouw van het departement van landbouw, nijverheid en handel, een brochure het licht doen zien (op aanvrage gratis verkrijgbaar aan de di rectie van den landbouw, Touruooiveld 6, s Gravenhage), waarin door de heeren L. Broekman, directeur /lei* Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wage- ningen, en HL M. Kroon, leeraar aan 's Rijks- veeartsenijschool te Utrecht, enkele wenken worden gegeven omtrent voedermiddelen, die haver als voeder voor paarden kunnen vervangen. Aan het slot der brochure worden fabri kanten, handelaren en anderen, die voor raden van de besproken voedermiddelen bezitten, uitgenoodigd, daarvan kennis te geven aan de directie van den landbouw, onder mededeeling van de hoeveelheden, die zij beschikbaar hebben, alsmede tegen welken prijs en onder welke voorwaarden zij deze wenshen te verkoopecn. De paardenhouders kunnen de inlichtin gen, die op deze wijze ontvangen zullen worden, op aanvrage bij de directie van den landbouw bekomen, Melkoorlog. Omtrent den melkoorlog je VelseroorÖ kan worden gemeld, dat de vrouwen in een gisteravond druk bezochte vergadering al daar hebben besloten vol te houden geen melk der melkslijters te koopen en indien vóór 15 Februari a. s. de melkprijs niet is verlaagd, zij pogingen jn 't werk zullen stellen andere melkslijters hier gevestigd, te krijgen. Dit besluit zal ter kennis van do melkslijters wonden gebracht. Oorlogevar to. De Engels eh e verlieslijsten. van 13 en 14 Deo. en 6 Febr. bevatten de namen van 4 gesneuvelde en 17 gewond© officieren; verder van 644 gesneuvelde, vermiste en gewonde minderen. Van de Royal Scots Fuseliers Worden d.d. 14 Deel 194 als vermist ftpgegeven. In de sneeuw De oorlogscorrespondent van de „Daily Telegraph", Granville Fortes que seint ouder dagteekening van 3 Februari uit Lemberg via Petersburg aan zijn blad: De sneeuw smoort de bewegingen van het Duitsch-Oostenrijksche leger in Galicie. De stoutmoedige poging om de passen deï Karpathen iu het hartje van den winter te beklauteren, is verijdeld door de koude en de sneeuwmassa's, die toppen ea valleien bedekken. Het klimaat is Rusland's bond genoot gebleken. De laatste vijf dagen heerscht hier (in Lemberg) van 10 tot 1» graden vorst, en in de passen moet de vorst nog yeel strenger zijn. De wegen zijn 'ver borgen onder het sneeuwkleed en zelfs de dorpen verdwijnen er haast onder. Vijl Duitsche legerkorpsen, die zich bij de Oos tenrijkers moeten hebben gevoegd, om gó"

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2