BINNENLAND. CoanBÏalre dienst Ingevolge Kon. 'machtiging zijn erkend en toegelaten: J. do Carmo du Camara als Vice-consul van Brazilië tje Rotterdam; C. Losclier als vioe-consul der Dominicaan- schc Republiek te Amsterdam en J. H. Sau veur als cons, agent van Frankrijk te Haar lem. Uit den Rotterdsmschen gemeenteraod. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad zou aan de orde komen het praeudvies op de motie Van Aalten in zakv ontslag van onderwijzeressen bij huwelijk Dit punt word echter op voorstel van don hoer Van Aalten aangehouden. Zijn motief daartoe was het voorgevallene te Haarlem. Daar had de Raad een onderwijzeres ooi slagen, doch was dit besluit door Gedejx Staten verworpen. Daarop is do Raad in hooger beroep gegaan bij do Kroon en nu wenschte lnj eorst de uitspraak van de Kroon af te wachten. Do Raad benoemde tot hoofd een-er school voor g. 1. o. den heer J. ,C. Andreae te Rotterdam. Het voorstel in zake de onteigening ron dom den Rralmgschen Plas weid met 32 tegen 1 stem aangenomen. Beroepskeuze voor meisjes. In deze weken zendt het Nat Bureau voor Vrouwenarbeid gratis één Leidraad voor Nederlandsche Meisjes bij de Keuze van een Beroep", aan iedere openbare of bijzondere school in ons land, die meisjes leerlingen heeft (uitgezonderd de scholen te Amsterdam, Rotterdam en 's Giavenhage, die speciale „plaatselijke" leidraden krij gen). Het is de bedoeling, dat de vrouwe lijke van Isichool gaande jeugd dat boekje door bemiddeling van het schoolhoofd te leen zal ontvangen om er baar voordeel mee te doen hij de beroepskeuze. Wie 't boekje in zijn bezit wil hebben, kan 't koopen aan het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, Jacob van der Doesstraat 68, 's-Gravenhage (schoolmeisjes, door be (tniddeling der schoolhoofden a 23 ets. anderen a 75 ets. franco per post). Mocht eenige gemengde of meisjesschool begin Maart nog geen leidraad hebben ont vangen, dan hoopt 't Nationaal Bureau voor (Vrouwenarbeid daarvan verwittigd te worden. Dir. feel., lnvoerr. en see. ©ij Kon. besluit van 10 öpzer zijn be noemd: tot ontvanger dier directe belastingen en accijnzen te 'Dieren, F. Fokma, thans ont vanger der 'directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Doesburg; tot ontvanger der directe belastingen en fuoQijnzen te Wijk bij Duurstede, W. A. Klaas sen, thans ontvanger der directe hc lastingen en accijnzen te OosfcerwoJde. Beierland «n de oorleg. Briefwisseling met België. iDe directeur-generaal der Posterijen en Telegraphic maakt bekend: dat met ingang van 12 Februari a.s. ge legenheid zal bestaan om over Aken ge wone of aan ge toekende briefkaarten en open brieven^ in de Duitsche of Fransche taal gesteld, te verzenden naar de volgen de plaatsen van het door de Duitsche troe pen bezette gedeelte van België: Brussel, met de voorsteden en om liggende plaatsen Andertecht, Anderghem, Boitsfort, Cureghem, Etterbeek, JSvere, Fo> i'est. Ganshaven, 'Haren, Jette, Ixelles, Kloe ckelberg, Laekon, Molenbeek, Saint-Gilles, Sai nt-J osse-ten-Noode, Schaerbeek, Tervue- xen, Uccle, Vilvorde, Watermahl en Wa- luwe; Verviers met Dison, Dolhain (Lim burg), Onsival, Heny, Hodimont, Pepins- ter, en Stembert; Luik met Angleur, Ans, Chênée, Flé- malle, Grivegnée, Herstal, Hollagne-aux- Pierres, Jemeppe (Maas), Jupille,Ougrée, Sclesim, Seraing, Tilleur, Val-Saint Lam bert en Wantre; Antwerpen. De stukken zijn aan hetzelfde port en recht onderworpen als in het verkeer met Duitschland; zendingen met verzekering zijn niet toegelaten. Mededeelingen van militairen of notitie- ken aard zijn niet geoorloofd. Stukken, welke niet aan de voorwaarde voldoen, worden aan de afzenders terugge geven; het is daarom wenschelijk den naam van den afzender te vermelden. Er zal tevens gelegenheid bestaan, om uit bovengenoemde 'plaatsen in Belgbrief kaarten en open brieven naar Nederland te verzenden. Bezoekvluchtelingen^amp Nunspeei De burgemeester van 's-Gravenhage, jhr, mr. dr. Van K,arnebeek, en wethouder De Wilde brengen heden een bezoek aan het vhrehtolingenkamp te jNunspeet Nader vernemen wij dat het bezoek dat gisteren door jhr. mr. dr. van Karnebeek en den heer H. de Wilde, gebracht is aan het vluchtelingenkamp' te Nuns peet, met geschiedde in him qualiteit van burgemees ter en wethouder, doch in hunne hoedanig heid onderscheidenlijk van eere-voorzitter en Voorzitter van het Haagsebe Steun comité. Het bezoek! stond in verband met het voornemen om aan de wterklooze kleeder- makers te 's-Gravenhage, 250 in getal, werk te verschaffen, door hen de kleederen te doen vervaardigen voor de 13000 onder- gebrachten in het genoemd vluchtelngen- kamp, en zulks onder toezicht van de Kamer van Arbeid voor de Confectie-bedrijven (Voor Belgische meisjes. jMen deelt mede Een maand of drie geleden heeft zich, met medewerking van het departement van plaatselijk bestuur in Engeland, een comité I Op de voordracht ter benoeming van een gevormd, dat te Aldeburgh in Suffolk twee leëraar in de wiskunde aan de H. B. S._ te huizen heeft ingericht,, als „Asile pour Tiel, komt voor, de heer A. .Gabel van bier. les jeunes filles Beiges et Francoises", waar ook thans in Nederland verblijvende meisjes kunnen worden opgenomen. Hierin kunnen een vijftigtal meisjes van 6 tot 14 jaar gedurende minstens een jaar geheel kosteloos gehuisvest, gekleed, gevoed en onderwezen worden. Het onderwijs is op gedragen aan Fransche nonnen uit het Ursulinen-klooster te Aldeburgh, bij welk onderwijs zorgvuldig zal gewaakt worden tegen het kwetsen der godsdienstige go voelens van andersdenkenden, zoo die er soms onder die Ipnderen mochten worden gevonden. 3[en heeft voornamelijk het oog op kin deren uit den middenstand, wier ouders of voogden mochten aarzelen de hulp der publieke liefdadigheid in te roepen en toch steun noodig hebben. Mrs. Rowland Fisher uit Aldeburgh, die mede aan het hoofd staat van dit „Belgian Children's Home", zal, in verband daar inede, van 13 Februari in het hótel „Zee land" te Vhssingen te spreken wezen en is bereid meisjes, die voor opneming in aanmerking komen, mee naar Aldeburgh te nemen. De reiskosten van Vlissingen af worden gedragen door de Belgische regee ring en het comité. Men kan zich voor inlichtingen ook wenden tot de volgende personen: mr. W. F, Thompson, mayor van Aldeburgh; La Mère Supérieure du Convent des Ursulines d'Aldeburgh, Sir Henry Truerman Wood secretaris der „Royal Society of Art", John Street, London, W. C. Belgische vluchtelingen. De burgemeester en twee gemeenteraads leden van Sluis zijn in Den Haag ter audiëntie geweest om de intrekking te ver zoeken van het bevel tot ontruiming van Sluis door de Belgische vluchtelingen. Een adres van belanghebbenden uit de bvcgerij heeft dit verzoek ondersteund ,en voorloopig is een langer verblijf toegestaan, terwijl het verzoek nader ernstig over wogen zal worden. Een telegram te Sluis ontvangen meldt, dat het vertrekken der vluchtelingen voor- loopig is uitgesteld, doch de beslissing tot blijven is nog niet definitief gegeven. De bevoegde overheid zou het verzoek door de delegatie der gemeenten ingediend ernstig overwegen. Een Belgisch dorp nabij Uden. (N.-B.) Hot Belgische dorpj, dat in de heide tus- schen Uden en Zeeland (N.-Brab.) /wordt gebouwd, begint zijn voltooiing te naderen. Het terrein is bijzonder goed gekozen, het ligt hoog en droogj, het geheel is omringd door dennebosschen. Karrevrachten goede ren zijn reeds naar de magazijnen gevoerd, zoodat deze gevuld zijn met kleeren, schoe nen, beddegoed, zelfs kinderwagens, wiegen en speelgoed. Een 40-tal barakken, eetzalen, keukens, ziekenhuis enz. zijn klaar, het zijn alle ge bouwen van 50 M. lengte en 14 M. breedte. Nu is men begonnen met de kerk en pas torie, ook moeten nog scholen gebouwd worden. Als commandant van het dorp is be noemd de hoofd-officier Wilhelm, burge meester, dokter, onderwijzers, controleurs enz. zijn reeds aangesteld. Een pastoor met vier kapelaans zullen de geestelijke zorg op zich nemen. Het heele dorp zal electrisch verlicht worden. A. s. Maandag zullen de eerste vluchtelingen, een 300-tal het kamp be trekken, dat voor 10.000 personen wordt ingericht. (Tilb. Ct) De „Laërtes". Het ambtelijk onderzoek naar het ge beurde met het Engelsche schip „Laërtes", is gisteren, direct na binnenkomst van het schip uit IJmuiden te Amsterdam, aange vangen. Het werd ingesteld door een com missie, benoemd door den directeur en com- marfdant der marine te Amsterdam. Hoogstwaarschijnlijk zal reeds beden het rapport nopens het onderzoek aan "het op perbestuur onzer zeemacht worden uitge bracht. Uitvóer van geslachte varkens. De voorzitter van den Nederlandschen Slagershond verzoekt ons het volgende te melden „Hoewel Zijne Excellentie, de heer Minis ter van Landbouw, enz., ;n zijn missive van 6 Februari 1.1. aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Deventer te kennen gaf, dat hij1, gehoord het advies van de commissie voor de voeding van mensch en dier, voorloopig geen wijziging wenschelijk acht in de thans bestaande bepalingen ten aanzien van den uitvoer van levende en geslachte runderen en var kens, spek, rundervet en varkensvet, is reeds nu de tijd aangebroken waarop een revisie dier bemalingen en krachtig in grijpen der xegeering Pp het stuk van den uitvoer allernoodzakelijkst mag wprden ge acht. „Het uitvoerverbod van spek en reuzel heeft toch tengevolge gehad, dat Duitsch land, die artikelen niet kunnende missen, taans groote contracten afsluit voor den aankoop van geheele varkens. Hierdoor heb ben de prijzen der varkens een hoogte be reikt, bij menschenheugens onbekend, waar van 't direct gevolg is, dat spek 'n hoogst gewild vo'ksvoedsel, voor het meerendeel van het volk onbereikbaar' wondt en het varkensslachtersbedrijf dan Ook door dit piles in de hoogste mate wordt benadeeld." Tevens kan winden medegedeeld, dat het b'ondsbestuur een audiëntie heeft aan gevraagd bij minister Posthuma, om met hem deze aangelegenheid te bespreken. STADSNIEUWS. Treinen richting—den Hang/ Ingevolge een schrijven van 30 Januari no. 74, door haar gezonden aan de H. IJ. S. M.j ontving de Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Schiedam], van deze Maat schappij een missive dd. 9 Februari 1915 van den navolgenden inhoud: „In antwoord op nevenaangehaald schrij ven hebben wij de eer uwe Kamer te be richten, dat wij bereid zijn, ter tegemoet koming aan het geopperde bezwaar, dat tusschen 9.43 voorin, en 12.53 uur nam., geen reisgelegenheid van Schiedam in de richting den Haag bestaat, met ingang van 15 Februari a s. weder in te leggen trein 334, RotterdamD. P., vertrek voorin. 11.24, Schiedam vertrek 11.33, den Haag aankomst 11.57 uur. Aan het in het slot van het schrijven, uitgedrukt verlangen om meerdere te Schie dam doorrijdende sneltreinen, aldaar te doen stilhouden, kunnen wij echter geen gevolg geven." 8 T. M. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Schiedamsche Tramweg-Maatschappij zal gehouden wor den in Maison-v. d. Heijden alhier, op Dinsdag 25 Februari a.s. Gisteravond heeft in Odéon de door ons aangekondigde liefdadigheidsuitvoering van een groep dilettanten plaats gehad. Hoe wel de zaal nog lang niet gevuld was. waren er toch meer bezoekers dan mis schien verwacht waren. En deze hebben van het afwisselend programma veel genoten, blijkens de herhaalde toejuichingen na de verschillende nummers. Na aftrek der onvermijdelijke onkosten, zal aan de vereeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarij een bedrag van f 15 kun nen worden afgedragen. Hedenmorgen omstreeks 11 Va uur is de werkman Visser aan de "Werf Gusto" in het ruim van een schip gevallen, ten gc volge- waarvan hij een been brak. Hij is door werklieden der fabriek in een bran card der firma Smulders naar het zieken huis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Gistermiddag is door de politie hieraan gehouden en ter beschikking gesteld van den garnizoens-commandant te Rotterdam, een soldaat, die uit z.jn garnizoen te Sas van Gent hier van verlof was achtergeble ven. Uit den Gemeenteraad. III. i Ned. Bond van Werk verschaffing. [Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om niet in te gaan op het adres van den Nederlandschen Bond voor Werk verschaffing om toe te dieden als lid van dien Bond. De Voorzitter herinnert er aan dat B. en W, adviseeren een afwachtende hou ding aan te nemen, daar naar hun meening het nut voor deze gemeente niet opweegt tegen de kosten die aan het lidmaatschap van dien Bond voor de gemeente verbonden zijn. De heer Dinkelaar kan niet met het voorstel van B. en Wi. meegaan; hij acht de motiveering van het advies zeer zwak. B. en Wj. achtte het lidmaatschap teduur. Een uitgaaf van £36 per jaar is toch niet zoo'n groot bedrag, en daar staan groote voordeelen tegenover. Spr. zal dus stemmen tegen het voorstel van B. en W|. De heer mr. Kavelaars heeft inder tijd de stukken betreffende deze zaak in handen gehad, als voorzitter van het Werk- loozenfonds. Zijn indruk Was toen dat de Gemeente niet veel nut van dit lidmaatschap zal hébben. De Bond zal een bibliotheek vor men, een ambtenaar aanstellen en een, ge schrift uitgeven; zaken die tegenwoordig aan de ordp van den dag zijn. Spr. voelde er dan ook niet veel voor, maar toch heeft hij den Directeur der Arbeidsbeurs geraadpleegd en deze sloot zich, evenals het Bestuur van het Wprk- loozenfonds, bij Spr.'s opvatting aan. Met het oog op de kosten werd het beter geoordeeld voorloopig op het verzoek niet in te gaan, doch vooreerst nog af te wachten hoe de Bond zich zal ontwikkelen. De heer v. Westendorp zegt dat men in het Steuncomité meermalen nut van dien Bond heeft gehad„Dcze Commissie is veelzijdig samengesteld en heeft meer malen goede adviezen verstrekt om het Steuncomité den weg te wjjzen tot ver schaffing van werk aan werkloozen. Daarom is Spr. in het College geweest vóór het lidmaatschap van dien Bond. In het Steuncomité werd nog al eens over wogen wat tot het .verschaffen van werk kon worden gedaan en daarbij gaf de Bond nuttige aanwijzingen. Bovendien acht Spr. de geschriften nut tig voor de Bibliotheek der Gemeente. Hij acht daarom de uitgave, die aan het lid maatschap verhonden is, wiel gewettigd. Het voorstel van B. en Wj. Wordt hierna aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. [Vóór stemmen de heerenDubbelman, Nolefc, [Wfouterlood, mr. V, Briel Sasse, Evers, v.d. Meer, Soheffers, mr. Kavelaars, v. d. .Telden, Schreuder, Lagerweij en Gos- linga. Tegen, stemmen de heeren: de Bruin, v.di. Zee, v.d. Hoek, Dinkelaar, v. Westen dorp en Koopmans. M. L'. O. School. [Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aanwijzing van de plaats voor de nieuw te bouwen school voor M. U. L. O De Voorzitter deelt mede, dat om trent dit voorstel de adviezen zijn inge komen die voor het nemen van een besluit vereischt wérden. De heer v.d. Telden heeft er geen bezwaar tegen, dat de school in den tuin achter het aangekochte woonhuis aan de Nieuwstraat zal komen, maar wel heeft hij bezwaar om goed te keuren een voorstel dat verband houdt met de overgelegde teekening. Die teekening is nog niet in. de Commissie voor de Gemeentewerken ge weest. Hij zou, alvorens die teekening als grondslag aan te nemen, het oordeel dier Commissie wiel willen hooren. De heer Scheffers sluit zich bij tic opmerking van den heer v. d. Telden aan Spr. had gedacht dat de huisjes langs he Oude Kerkhof, niet zouden behoeven te Worden afgebroken. Dat de school in den tuin wordt gebouwJ keurt Spr. goed, maar of dit juist zóó moe geschieden als de teekening aangeeft, ge looft hij niet. B. v. zou de gymnastiek school misschien kunnen worden gebracht in het oude koetshuis. Het verwondert Spr. wel dat de Com missie van de Gemeentewerken daarover nog niet gehoord is. Den heer Goslinga heeft het ver wonderd dat niet ter visie gelegd zijn de stukken waarin do kadastrale nummers ge lezen bonden wonden. Nu konden Mo raad s leden niet nagaan wat zou worden gesloopt. Het is natuurlijk goed de Commissie vooi de Gemeentewerken te hooren, maar spr. zou gaarne zien, dat de beslissing niet werd verdaagd, omdat de school dit jaar ge bouwd moet worden. Over de juiste plaats, iets {neer vooru't of achteruit, bestaat nog verschil van mee ning en de discussie daarover is nog nïe" afgeloopen. De scliooj A (hoofd de heer Trjl) zal het volgend jaar beslist noodig zijn voor de huisvesting van school J", die voorloopig in het Broersveld ondergebracht werd, maar daar niet groeien kan. Die school A is een zeer goede school, nieuw en rustig en kan daarom dus goed gebruikt worden. Men is tot het besluit, om de scholen A en B te vereenigen en een nieuwe school zoo spoedig mogelijk te bouwer., gekomen door don Toestand van school B en niet van dien van school A. Spoed bij den houw is noodig, omdat men het onderwijs toch niet stop kan zet ten. Het is daarom noodig, dat nu alvasl de plaats, waar de school zal komen, word! aangewezen, opadat die plaats door God. Staten moet worden goedgekeurd. De V oor zit ter is het volmaakt eens met den Wethouder van Onderwijs. De lie doeling van het voorstel is alleen, dat de plaats voor_.de school wordt aangewe zen. Het gaat nu niet om den bouw, maar tenkel om de plaats. De bouwplannen gaan natuurlijk eerst naar de Commissie voor de Gemeentewerken en komen dan bij den Raad ter beslissing. De heer v. d. Velden: Met de lijnen op de teekening wordt dus niet vastgo steld de plaats waar de school zal komen te staan. De V o o r z i t te rNeen. De heer v. d. Velden: Die lijnen zul len toch invloed hebben oip de taxatie van het terrein en daarover zullen Ged. Staten hun oordeel moeten geven. Den heer v. Westendlorp bevreemdt het, dat 2 leden der Commissie voor de Gemeentewerken tegen het voorstel opko men en klagen, dat de Commissie niet gehoord is. Als de Commissie gepasseerd ware, zou spr. daar toch wel tegen op gekomen zijn, De heer Evers wijst er cgi, dat perceel 1877 inaar voor een gedeelte gebruikt- /a' worden voor den bouw. Als dus een wij ziging in het voorstel werd gebracht, waar door het benoodigde terrein juist werd aan gegeven, met vermelding welke panden zul len gesloopt worden, dan zou nu toch een besluit kunnen genomen worden. De heer .v. Westendorp meent, dat als er bezwaren bestaan tegen het verbind tusschen voorstel en overgelegde teekening, het beter as de beslissing nog 14 dagen aan te houden. Spr. begrijpt de houding der opposanten niet gfoed. 't Pon voo rden bauw zal nog in den Raad komen; maar waarom zeggen ze nu niet reeds hun bezwaren. Bet blijf toch hetzelfde of zij die hier of in dt Commissie zeggen. De heer Scheffers: Als ze die in de Commissie zeggen is het mogelijk, dat een ander voorstel in den Raad komt. De heer v. d. V-el den heeft gisteren voor het eerst de teekening gezien en hij kan nu niet in eens bepalen welke bezwa ren daartegen kunnen bestaan. De Directeui heeft er misschien 3 wéken over gedaan en van hem kan niet gevergd worden, dat hij die in z!oo korten tijd beoordeelt. De taxatie houdt verband met het al of niet. amloveeren. der panden. De heer v. Westendorp: Dan is het beter de 'zaak 14 dagen aan te houden. De heer Goslinga zou gaarne de plaats aangewezen zien, opdat met de voor bereiding kan Worden voortgegaan, diet is best mogeljjk, 'dat het koetehuis gebruikt kan worden voor het gymnastieklokaal. De huisjes zullen tooh weg moeten voor het aspect der school, zou spr. meenen. La ten we dus nui den tuin.' aanwezen als de plaats waar de school zal kómen, afge scheiden van het ontwerp-biesluit Dat kgt dbor de teekening aan banden. De Voorzitter stemt dit toe, maar hij gelóóft, dat Ged. Staten niet op zoo'n besluit zullen afgaan. i De heer Goslinga: Als in elk geval de Directeur maar doorgaat met zijn be- istek en aanbesteding gereed te maken. De Voorzitter stelt nu voor dit punt uit te stellen tot een volgende vergadering. Hiertoe wordt besloten met algemeene stemmen,. AGENDA. Eiken Zaterdag, Zondag, Maandag on Dios- dag. Schied. Bioscoop, 8 u. Voor stelling. Heden en volgende dagen. Casino 8 uur. In 't gedrang. Revue van Henri ter Hall. Heden tot en met 12 Febr.. Circus-Schouw burg, 8 uur. Gezelschap Spree. Klaasje Zevenster. 12 en 16 Febr. Groote Schouwburg, 8 uur. Onder één dak. 12 Febr. Ti vol i Schouwburg, 8 uur. Jeaa Louis Pisuisse. 13 Febr. Odeon, 8 uur. Schied. Gymn. Vereen. T. H. O. R. Directeur de heer J. H. v. Dijk. Uitvoering. 13 Febr. Lokaal K. Kerkstraat 3, 8 uur. N. C. G. O. V. Gezellige samen komst. 13 Febr. Tivoti Schouwburg, 8 uur. .Die Haghe-spelers. Het groote Avon tuur. 13 Febr. Groote Schouwburg, 8 uur. 12!/2- jarig jubileum van J. H. Speeahoff. 14 Febr. Odéon, 8 uur. Mannenzangver- eeniging „Inter Nos". Naar den wedstrijd, of de bode van „De Har monie". Kunst en Wetenschap. Antieke vondst. Bij opgravingen te Cyrene is een reusach tig bronzen standbeeld van Alexander de GWoote gevonden. Aan het kunstwerk, dat naar men vermloedt, door den Grlekschen beeldhouwer Lysippus is vervaardigd, ont breekt alleen de linkerhand. Rechtzaken. Een drankvoorraad. De 33-Jarige glasblazer J. Vte Schie- dam, uit anderen hoofde cellulair gedeti neerd, bekende gisteren voor de Rotteidam- sche Rechtbank, dat er op 21 Maar in zijn woning aan den Noordvestsingel te Schie dam 32 flesschen jenever en 2 Sesschen whisky aanwezig Waren geweest, welk ge distilleerd niet door document was ge- dekt. Ter zake van het in voorraad hebben van gedistilleerd, niet door document ge dekt, eischte de rijksadvocaat een geldboete van f 146.25, te verhalen bij lijfsdwang, met verbeurdverklaring van het in beslag ge nomen gedistilleerd. Het 0. M. concludeerde tot toewijzing van den eisch aan de administratie en re- quirejerde, dat 'de lijfsdwang zou worden pepaald op ten minste één dag en ten hoogste één jaar. - De ontvluchting der Engelsche officieren. Gisteren stond voor de Groningsche Rechtbank terecht, de 27-jarige kantoor bediende Willem Pieter K., geboren te Zaans- dam, wonende te Hoogkerk, thans gedeti neerd, beklaagd dat hij in het begin van Januari opzettelijk de onzijdigheid van Ne derland in gevaar heeft gebracht, althans dat hij twee Engelsche officieren, genaamd Lokwood en Hanworth, die te Groningen geïnterneerd waren, behulpzaam is geweest bij hun ontvluchting in den nacht van 89 Januari, door hun te vervoeren in een auto mobiel van Groningen naar Utrecht, onder weg orders gevende en geld betalende. •Het D. M. eischte 8 maanden gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hech tenis. i i De verdediger, mr. E, Schutter, meende, dat door bovengenoemde daad bekl. zich niet schuldig heeft gemaakt aan het schen den der neutraliteit van Nederland en dat hij derhalve niet kan worden veroordeeld. PI. concludeerde daarom tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging en drong ern stig aan op onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank besliste, dat er geen termen bestaan voor onmiddellijke invrijheidstelling van bekl. Uitspraak a. s. Donderdag. tiemengd Nieuws. »Z7 2" contra Laertes". Nader verneemt de „Tel." omtrent de ontmoeting tusschen de „U 2" en de „Laër tes" Do „Laërtes" behoort de Ocean Com pany toe. Zij was van Java vertrokken en deed, alvorens naar ons land te stoomen, eerst Liverpool aan. Van daar wendde zij den steven naar Nederland. Aan boord bevonden zich ongeveer 50 per sonen, waaronder 23 Chineezen. De rest van de bemanning was van Britsehe natio naliteit. De lading bestond in hoofdzaak uit Jiakken tabak. Het bevel over den blauwpijper berustte in handen van kapitein Propert, die, zoo als uit onderstaand verhaal zal blijken, e^n stoutmoedig zeeman is. Om ongeveer kwart voor vieren gister middag dreunde het zware geluid van de stoomfluit over het IJ en spoedig daarna was hetj schip veilig aan de Javakade te Amsterdam naast de booten der Maatschap pij Nederland, gemeerd. De directie der Ocean Company had de strengste maatregelen getroffen, opdat niets van het geval zou uitlekken. Zoo bleef de poort, die tot het Ocean- emplacement toegang geeft, gesloten en het resultaat was, dat een aantal Engelsche en Nederlandsche reporters buiten moesten ble ven. Tocli waren we in de gelegenheid te constateeren, dat van de schade, aan het schip toegebracht, van den wal af niets te bemerken viel. Niemand van de bemanning mocht den blauwpijper verlaten; slechts de kapitein kon aan wal gaan, ten einde, zooals ge bruikelijk is, den Engelschen consul te Am sterdam rapport uit te brengen. Na enkele uren begaf de gezagvoerder

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2