9e oorlog. 67"* Jaargang. Zaterdag 13 Februari 1915 No. 14757 Eerste Blad. Be weldoenster, Deze courant verschijnt d a g e I ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een ttnr aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer .15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Aan het Algemeen Handels-11 n- trepöt dezer gemeente vaceert met 1 April a. s. de betrekking van Magaz ij nmeester Aanvangsjaarwedde f600. Borgstelling £1000. Sollici taliën schriftelijk in le zenden, en inlichtingen te bekomen vóór of op '1 Maart a. s., hij den Secretaris der Com missie. Schiedam, 13 Februari 1915. H. DE VRIXGER. Maximumprijzen van Waren. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld maximumprijzen van waren. De Minister stelt zich voor maandelijks met de subcommissie uit het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 in zake voe ding van mensch en dier overlég te ple gen omtrent deze lijst, en haar, zoo noo- dig, te wijzigen. Deze prijzen zijn slechts als maxima aan ie merken, die dus ter voorkoming van inbeslagneming niet mogen worden over schreden, terwijl de prijzen wel lajger mo gen worden gesteld. De lijst van eenige der meest voorko mende artikelen met daarvoor voorioopig aangenomen maximumprijzen is reeds op genomen in het nummer van dit blad van 5 Februarij.l. Schiedam, 13 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. BUITENLAND. Schiedam, 13 Februari 1915. Van liet Westelijke front De toes tand. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen Aan do Noordzeekust zijn gisteren na een vrij lange tusschenpoos weder vijan delijke oorlogsschepen verschenen Boven Ostende hohbon vijandelijke- vlie gers bommen geworpen, die geen militaire schade hebben aangericht. 1 Op de overige doelen van het front zijn artilleriegevechten geleverd. De vijand heeft door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK I. Maar niettegenstaande deze kleine uit barsting van dankbaarheid en waardeering van Fraulein Kuhrauber, was de eerste avond van het nieuwe leven een teleur stelling. De Fraulein, de do khmer zoo gelukkig binnentrad onder den invloed van den kus van zooeven, werd zoodra zij de anderen zag; onhandig en niet op haar gemak; zjj geraakte inderdaad in een er- barmelijken toestand van zenuwachtigheid, toen zij voor het eerst binnen den gezichts kring werd gebracht van de kritische oogen der Prinses, die haar niet gunstig gezind Waren, Haar levenservaring had zich tot nu toe niet uitgestrekt tot prinsessen cn terwijl zij een opeenvolging van geagiteerde buigingen maakte, één enkele scheen haar niet voldoende voor zulk een voorname dame, had zij een gevoel of dat koude oog baar gemakkelijk doorzag en reeds het meest verboden schuilhoekje van haar ziel had ontdekt, waar de herinnering aan den brievenbesteller zoo zorgvuldig verborgen lag- Telkens ais do prinses haar aanzag, kwam haar het beeld van den brievenbe steller plotseling voor den geest, het Was duidelijk dat de herinnering niet kon wor den uitgewjscht door de bevredigende ge dachte, dat hij reeds dertig jaar dood Was. heel wat munitie verschoten, doch nergens noemenswaard succes Jjcreikt. Bij fiouain heeft de vijand ook een in- fanterie-aanvat ondernomen, die is afge slagen en waarbij 320 gevangenen in on/.e handen zijn gebleven. Het aantal krijgsgevangenen, g s'eren in Aigonne gemaakt, is nog met één offi cier en 119 man vermeerderd Ten Noordwesten ran Verdun hebben wij \eischeidene loopgraven genomen. De te genaanval, die de Franscherr daar, rrret mis bruik van do witte vlag, hebben ondernqj- men, is rrret aanzienlijke verliezen voor den vijand afgeslagen. De vesting Verdun is door Duitsche vliegers met ongeveer 100 bommen be stookt Bij den Sudelkopf in de Vogezen, is het den Franschen gelukt, een kleine voor onze stellingen liggende loopgraaf te bemach tigen. i. Het officiëele Fransche communiqué van gistermiddag drie uur luidt: Van de Noordzee tot de'Somme zijn ar tilleriegevechten geleverd. Ten zuiden van La Boisselle heeft de vijand een mijn laten springen aan, het uiteinde van een onzer loopgraven, waar wij ons eohler hebben weten te liandhaven. \jan de Somme tot Argonne is niets van belang gebeurd, behalve dat de vijand Tracy lo Mont heeft beschoten en dat onze artil lerie in de sectoren van Reims en Sois- sons in actie is geWeest In Woevre hebben de Duitschers ,een vrij hevig geschutvuur tegen Raumbuoourt en het bosdh van Hazellc gericht Wij hebben de stations van Thiaucourt en Amarillo beschoten. Engelsche vliegeraanslag op de Belgische kust Het Britsche oorlogspersbureau deelt me de (Ld. gisteren: 34 Engelsche vliegtuigen en watervlieg tuigen hebben een aanval gedaan op bet gebied van Brugge, Zeebrugge, Blanken- berghe en Ostende, teneinde de uitbreiding van de basis voor Duitsche duikbooten te verhinderen. Zij hebben in die streken en ook elders groote schade aangericht. Er moet ernstige schade aan het station van Ostende zijn aangericht; het is waar schijnlijk tot den grond toe afgebrand. Hel station van Blankenberghe is eveneens be schadigd en de spoorlijnen op verscheidene punten vernield. Er zijn bommen geworpen op de stel lingen bij Middelkerke en op het clectrische krachtstation en de Duitsche mijnvegers te Zeebrugge. De resultaten zijn onbekend. Tijdens den .aanval hebben de vliegtui gen en watervliegtuigen met hevigen sneeuwjacht te kampen gehad. Zij hebben geen enkele duikboot opgemerkt. De vlieger Graham White, die bij Nieuw- poort 5n zee was gevallen, is door een Fransch scliip gered. Allo vliegers zijn ongedeerd teruggekeerd, Dat klaarblijkelijk zeer ervaren, oog en die saamgetrokkon lippen maakten haar zoo totaal in de War, dat zij geen enkel woord sprak gedurende den maaltijd, die volgde. Maar zo zat naast Anna en at Leber- wurst in ©en akeligen droomtoestand; en zij at met een drukte, Waaraan beschaafde menschcn niet gewoon zijn, zulk een stoornis voor de gemoedsrust van de ultra kieskeurige dames, dat Anna werkelijk de menigvulüigo en lange geërgerde blikken, die van het andere eind der tafel kwamen, wol eenigszins verontschuldigen kon. ,,En (och heeft zij een onsterfelijke ziel wat doet het er too hoe zij L'eberWurst eet?" dacht Anna bij zich zelf. „Wat komen zulke kleinigheden er op aan, zulke kleine vormen, wat doet het er toe? Ik zou be paald ©en ellendig schepsel zijn als ik er mij over ergerde." Maar toch keerde zij het hoofd af en praatte druk met Letty. Er Was niemand anders voor haar om moe te praten. Frau von Treumann en de barones waren dadelijk iefler aan een kant van de prinses gaan zitten en wijdden rich geheel aan haar. In het salon gebeurde later precies hetzelfde; de drie Duitsche dames op een hoopje bij de sofa en de drie Engelsche eenigszins -aan zich zelf overge laten, behalve juffrouw Kuhrauber, die zich steeds bij haar voegde. Om deze verdeeld heid te voorkomen, die iets had van twee vijandelijke kampen, schoof Anna haar stoel midden tusschen de twee groepjes in en trachtte beurtelings met beide mee te praten, maar het gehikte niet al te best. Er heersebte een uiterlijke kalmte in de kamer, fluisterende stemmen, de rust van handwerkjes, de stilte van albums bekij ken toch had Anna een indruk van stijfheid en kou, het was of iedereen de andera wantrouwde en min of meer op zijn qui-.vive ondanks de hevige bescliieting door de Duit schers met geweren, machinegeweren en kanonnen. Twee vliegtuigen zijn beschadigd. Tan het Oostelijke front. De toestand. liet prijsgeven van de Boekowma door de Russen, het verschijnen van een sterke Duitsche troepenmacht in Polen, ten Noor den van den Weichsel, cn tenslotte het te rugtrekken der Russen uit Oost-Pruisen, zijn feiten, die deze dagen de bijzondere aandacht trekken. Na den terugtocht der Duitschers uit Suwalki waren de Russen opnieuw Oost- Pruisen binnengedrongen, doch hielden daar in den laatsten tijd nog slechts een smalle strook langs de grens der provincie bezet, •mot de steden Pillkallen, Schirwindt in hot noorden, Siallupönen en Eydtkuhnen aan den spoorweg naar Petersburg, en Zui delijker, inde streek Oostelijk van de meren, de steden Goldapp, Lyck en Johannisburg, alle dicht aan de grens. De nieuw aangevoerde Duitsche troepen volgens" de Russen zijn het vier, aan het Westelijke front onttrokken legercorpsen versterkt met die welke de Russen er sinds lang tegenover zich hadden, vielen direct de Russische stellingen aan. en dwongen de betrekkelijke kleine bezettingen van 'die steden, met achterlating van vele gevange nen en krijgsmateriaal tot een overhaasten terugtocht „Dit brengt een algeheele verandering ïn de omstandigheden, en maakt het noodza kelijk, dat onze troepen terug trekken, ten einde een nieuwe verdeeling en meer ge concentreerde opstelling mogelijk te jnaken zegt het bericht van den Russischen ge nenden staf. Dit doel kan zoo laat het verder er op volgen beter bereikt worden op een gebied, dat door onze vestingen wordt beschermd." Dat gebied is het Russische gouvernement Suwalki, dat reeds eenmaal in handen der Duitschers is geweest. Daar ziju onder scheidene Russische vestingen, o, a. Ossa- wieo vlak aan de Pruisische grens, oen ves ting waarom destijds door de Duitschers langen tijd maar zonder succes gestreden is, en verder de vestingen langs d© Memel of Njemen, die in een halven boog het gou vernement Suwalki aan de Oostzijde om geeft, en daar een sterk© verdedigingslijn vormt, waartegen de Duitschers na de ver overing van dat gouvernement ten slotte het hoofd stieten. Het Russische iegerbericht laat dan de volgende raadselachtige mededeeling vol gen: „Het laat zich aanzien dat nu een groote en langdurige operatie aanslaande is, die den strijd in Oost-Pruisen definitief beslis sen moet. Deze omstandigheid zal nood zakelijkerwijs de berichten over de komende gevechten eenigszins laconiek maken, om dat men rekening moet houden met do strikte inachtneming van het oorlogsgd- lieim." moest wezen. Mevrouw von Treumann was wol is waar de beleefdheid zelve voor de prinses, ze was „voortdurend vriendelijk mol haar in gesprek en was bijzonder voor komend; maar de prinses van haar kant was ternauwernood beleefd togen mevrouw Von Treumann. Een onpartijdig waarnemer zou gezegd hobbeq, .dat mevrouw1 Von Troumann haar niet beviel, maar dal zij trachtte haar afkeer te verborgen. Zij Was druk mot haar borduurwerk bezig' en praatte zoo weinig mogelijk; zij nam de toenadering van mevrouw Von Treumann en de atten ties van freule Elmreich beide even on verschillig! aan. Wat de barones betreft, haar twijfel om trent Anna's achtenswaardigheid verdween geheel en voor goed, toen zij vóór het souper d© deur van de salon opendeed en niet meer of minder dan een geborene Dettingen op de canapé zag ritten. De barones had haar leven doorgebracht in een afgelegen klein provinciestadje, maar zij kende de vóórname families Dettingpn on Penheim bij naam en ©en prinses was in haar Oogen een prinses, een Ixnvonderens- waardig voorwerp van groote waarde, wat zij dan ook zou wenschen te doen. Haar bezwaren waren dus tot rast gebracht, maar de ijskorst tegenover Anna vertoonde nog geen benteekenen van ontdooiing. Al haar beminnelijkheid en al haar pogingen om een goeden indruk te maken werden aan de prinses verkwist, die, behalve dat zij door geboorte en huwelijk do voornaamste persoon was, die freule Von Elmreich ooit had. ontmoet, haar eigen taal fatsoenlijk sprak, geen kuiltjes in de wangen had en niet trachtte haar hand te streelen. Zij zag met een gemengd gevoel van eerbied en. verbittering met welk een gemakke lijkheid mevrouw Von Treumann met de Deze duistere aankondiging zou men in verband kunnen brengen met de voorspel ling. door den correspondent van de „Daily Telegraph" op 25 Januari gedaan, dat bin nen een maand een nieuwe groote actie van Rusland, die door massa's niet Europeeschc cavalerie zou worden ingeleid, zou begin nen. Deze oorspelling had betrekking op landstreken! waar nog niet gestreden was, en die zich bijzonder goed leenden voor een cavaleric actie op groote schaal. De Russische troepen nu, die thans op den rechteroever van den Weiclisel in Noordelijk Polen dus naar het Westen optrekken, bestaan volgens de berichten grootendeels uit cavalerie. Deze streek was tot dusverre nog niet door de legers ge bruikt en leent zich bijzonder voor opera ties van ruiterij. Het schijnt dus, dat de profetische dagbladcorrespondent Polen rechts van den Weichsel op het oog had. Duitsche troepen, van Thom aangevoerd, zijn reeds eenige malen in deze streek met dat optrekkende leger in botsing geweest op een front dat zich van Myschinez (nabij de zuidgrens van Oost-Pruisen) tot aan Wloc- laweck (aan den Weiclisel. 55 KAL ten O. van Thora) uitstrekt. 0. a. hadden de laatste dagen nog gevechten plaats bij de 30 KAL Oostelijk van Wloclaweck in den Weiclisel uitloopende rivier de Skrawa, bij Serjiez, bij Ostrolehka en bij Myschinez. Het is niet onmogelijk zoo lezen we in een beschouwing van het „Vaderland" dat deze afdeelingen Russische cava lerie het reuzenleger van Aziatische steppe muiters moeten voorstellen dat de correspondent reeds in gedachten zag oprukken. Maar indien dat het geval is, kunnen wij er wel aan toevoegen, dat de praestaties dezer exotische ruiterij, waar van men zulke lioogc verwachtingen had, dan niejt daaraan hebben beantwoord, al thans tot dusverre niet. De uit Thorn opge rukte troepen, die kunnen beschouwd wor den als de rechtervleugel van het Duitsche leger, terwijl die in Oost-Pruisen den lin ker vormen, schijnt hun tot nog toe met succes het terrein te betwisten. Maar misschien zijn de honderdduizenden Russische ruiters nog niet bijeen, en vor men de afdeelingen, die nu rechts van den Weichsel ageeren, nog slechts do voorhoede van het verwachte groote Russische leger. Wij dienen dat af te wachten, al zal de aangekondigde langdurigheid der nieuwe zoo geheimzinnig ingeleide operatie en het vooruitzicht op „eenigszins laconische be richten," ons geduld op een zware proef stellen. Van Duitsche rijde wordt. nog meege deeld, dat hot terugdringen dor Russen uit Oost-Pruisen het resultaat is geweest van gevechten die rierscheidene dagen duurden, onder aanroering van generaal Von Eiclihom. Eichhom was ale aanvoer der tegen Frankrijk bestemd. Hij leed echter hij het lwgin van den oorlog aan typhus, en heeft thans een nieuw leger in Oost prinses omging. Het was haast of zij haar in bescherming nam. Werkelijk, die Trcu- manns waren oen onbeschaamd 'geslacht, vermetele Oost-Pruisische Jonkers, die zich zelf ©ven goed, ja beter lieschouwaen dan do besten. En dit was niet eens een echte Treumann, maar een Ilmas, en van de j'ongero Kadenstein-tak; en de broeder van do barones de brooder die zoo plotseling aan zijn eind gekomen was was gedurende de manoeuvres eens ingekwar tierd geweest op Kadenslein en had haar verteld, dat hot een vervallen plaats was, met een kippenloop, die hoog noodig opge knapt moest worden, vlak; bij do voordeur, en daar de voordeur den hooien dag open stond, was hij do kippen en vogel s vaak tegengekomen in de hal of in de gang. Al herinnorde zij zich het verhaal van haar broer, zij moest erkennen, dat er bij me vrouw tVjon Treumann niets van was te bespeuren, ofschoon men bij lunar, die een zoon had als den hlare, nooit kon zeggen hoe lang die onbezorgde toestand zou duren. Toch trachtte zij zich in de gunst t© dringen bjj die dame, die baar avances met koelheid opnam en alleen dan oen weinig ontdooide, wanneer zij ge meenschappelijk Fraulein Kuhrauber criti- soerders. Mejuffrouw Kuhrauber zat achter Letty en miss Leech, zoo ver van de anderen ver wijderd als zij maar kon. Zij had een kous in de hand, maar breide niet. Zij breide nooit; als rij het Men kon en zie begreep, dat uit gebrek aan oefening, haar naalden langzamer bewogen dan gewoonlijk bij an deren het geval is in bet oogvallend, lang zaam zelfs. Letty liot haar photografieën zien en was heel vriendelijk tegen haar, zij merkte onwillekeurig; op> dat er iemand was, die zich evenmin als rij op haar ge- Pruisen gevormd. Von Hindenburg is sedert een week te Ins terburg (tusschen Konings bergen on de Russische grens gelegen) van Waaruit hij de operaties leidt en waar de keizer gisteren arriveerde. De vreugde der Berlijnsche bevolking is zeer groot; vandaag hebben de scholen e: vacantie. De stad is in vlaggentooi. Het Duitsche Iegerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen De keizer is op het gevechtsterrein aan de Oost-Pruisische grens aangekomen. De k rijsverri ehtingen daar hebben de Russen tot een overhaast prijsgeven van hun stel lingen genoodzaakt Ten oosten van de Masurische meren wor den op enkele plaatsen de gevechten nog voortgezet. Tot dusverre hebben wij onge veer 26.000 krijgsgevangenen gemaakt, meer dan 20 stukken geschut en 30 machinege weren veroverd. De boeveelheid buitge maakt oorlogstuig is evenwel nog niet bij benadering te overzien. In Polen, op den rechteroever van do Weichsel, hebben de Duitsche troepen gis teren het offensief voortgezet, de stad Ser- pec genomen en wederom eenige honder den krijgsgevangenen gemaakt ■Op het gevechtsterrein op den linker oever van de Weiclisel is de toestand on veranderd. Oostenrjjksch legerherichjt Het Oostenrijksdie groote hoofdkwartier meldde gistermiddag !De toestand in Russisch-Polen en ,Wost- Galicië is onveranderd. De gevechten op het front in de Kar- pathen duren overal voort Ondanks den verbitterden tegenstand der Russen, die dit alle richtingen bijeengebrachte verster kingen bijeengebrachte versterkingen in het vuur brengen, winnen de Duitschers en Oostenrijkers voet voor voet terrein. De krijgsverrichtingen in Boekowina wor den met goed gevolg voortgezet Onze door de dalen in het gebergte oprukkende troe pen heroveren al vechtend© den vader- landschen grond. De Sereth-linie is be reikt. Inde Karpalhen. Aan den „Lokal-Anzeiger" wordt gemeld dat, hoewel men sedert drie dagen de Rus sen hij den Dukla-pas, in de Karpathen, heeft tot staan gebracht, er daar nog altijd Russen op ILongaarschen bodem staan en zij verschillende passen bezet houden. De Oos- tenrijksch-TIongaarsche en Duitsche troepen zijn, volgens dit bericht, in de jongste ge vechten voortdurend in de minderheid ge weest. De Russische infanterie moet in den Dukla-pas ontzettende verliezen hebben ge leden. De strijd in de Boekowina. Uit de Boekowina wordt gemeld: Onder de toejuichinaen der bevolking ruk ten de Oostonnjksche troepen gisteren van Goera Hocmora over Solka op. De Bussen mak gevoelde onder de opengesperde oogen van de groote dame. Zij voor zich, vond Fraulein Kuliriiuber verreweg do beste van de drie, ze Wou, dat ze Duitsch genoeg kendc^ om te vragen lioe zo over Schiller dacht; er w,as iets in den blik' en in da manieren van do Fraulein, dat haar deed denken, dat ze het over Schiller eens zouden rijn. Anna eindigde met ook uitsluitend met dit groepje te praten. Haar pogingen om mee te praten met de anderen waren vruchteloos geweesten met een klein kneepje van teleurstelling en ecu gevoel van er door een onverklaarbare reden bui ten te zijn, wendde zij zich tol Fraulein Kuhrauber en wijdde zich moer cn meer aan haar. „Zij zijn al onafscheidelijk," merkte de barones fluisterend op tot mevrouw' Von Treumann. „De freule vindt een verwante ziel, schijnt het." Zij kon dat binnenkomen van zoo. straks niet vergeven. De prinses keek een oogenblik over haar bril naar Anna. Zij had een bril op als zij werkte. „Fraulein Kuhrauber doet haar uitste kend uitkomen," zei mevrouw Von Treu mann. „Freule Estcourt ziet er etherisch uit naast haar." „Vindt u haar mooi?" vroeg de barones. „Zij ziet er zeer gedistingeerd uit." Óp dat oogenblik kwam er oen dienst meisje de kamer binnen en kondigde Dell- wig aan,- die zijn gewone avondbezoek kwam brengen. Anna stond op en ging de kamer uit Zij keken haar na, toen zij het lange vertrek doorliep en toen zij verdwe nen was, begonnen zij meer op hun gemak over haar te praten; het vlugge Duitsch was voor Letty en miss Leeeh geheel onver staanbaar. Wordt vervolgd.l COURANT. 48)

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1