Diverse berichten. Knust en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en school. Christ. Geref. Kerk. tiemengd Nieuws, Ned. Herv. Kerk. van neutralen is gericht, doch uitsluitend in een door Duitschlands levensbelangen afgedwongen verweer tegen de in strijd met het volkenrecht zijnde methoden van Engelands oorlogvoering tear zee, die tot dusver door geen protest der neutralen weder teruggebracht zijn op den. voor den oorlog algemeen erkenden rechtsgrondslag. Om nu op zijn beurt Engelands toevoer zooveel mogelijk of te sluiten, heeft Duitsch- land de aangewezen zóne als oorlogsgebied verklaard. Het zal dit oorlogsgebied, zoover dat maar eenigszirs mogelijk is, door m ij - ncn versperren en ook op elke andere wijze de vijandelijke handelsschepen tracii ten te vernielen. De Duitsche regeering meent te 'meer recht te hebhen tot da hoop, dat de neu tralen zich hierbij, evenals bij de hun dooi de En cel scire maatregelen tot dusver toe gebrachte ernstige benadeelingen, zullen neerleggen, daar zij bereid is ter be scherming van de neutrale scheepvaart alles te doen, zelfs in het oorlogsgebied, wat met de doorvoe ring van haar doel eenigszins is overeen te brengen. Uitdrukkelijk kondigt de Duitsche regee ring verder aan, dat uitsluitend ver nietiging van v ij a n d e 1 ij k e, in het oorlogsgebied aanwezige, handelsschepen bedoeld is, niet de vernietiging van alle handelsschepen, zooals de Amerika,ansclie regeering blijkbaar verkeerd heeft begre pen. Ook deze beperking, die de Duitsche regeering zich oolegt, is een belemmering van het oorlogsdoel, vooral omdat hij de uitlegging van het begrip contrabande, die de Engelsche regeering tegenover Duitsch- land toepast en die de Duitsche regee ring dus ook tegenover Engeland zal toe passen, ook bij de neutrale schepen de ver denking zich voordoet, dat ze contrabande jaan boord hebhen. Van het recht om het voorhanden zijn van contrabande in neutrale schepen vast te stellen en zoodanig hieruit do consequenties te trekken, kan de Duitsche regeering niet afzien. Do Duitsche regeering is ten slotte be reid met de Amerikaansdie regeering eiken maatregel in ernstige overweging te nemen, die gesdiikt kan zijn 0111 de legitieme scheepvaart der neutralen in het oorlogs gebied te beveiligen. Zij kan echter niet nalaten er op te „wijzen, dat alle pogingen in deze richting door twee omstandigheden ten zeerste wor den bemoeilijkt Ten eerste door het ook voor de Amerikaansche regeering wel hui ten twijfel gestelde misbruik van do neu, trale vlag door Engelsche handelsschepen en het wapenen van deze tegen duikboo- ten. Ten tweede door den reeds vermelden handel in contrabande, vooral in oorlogs materiaal, in neutrale schepen. Wat dat laatste punt betreft, koestert de* 'Duitsche regeering do hoop, dat de Amerikaansche regeering hij nieuwe over weging tot een aan don geest van ware neu traliteit beantwoordend ingrijpen aanleiding zal vinden. Verder wordt de regeering der Vereen. Staten aangeraden om hare met vreed zame lading bevrachte schepen, die door het Engelsche oorlogsgebied gaan, te doen convoyeeren. De Duitsche regeering heeft goede hoop dat de Amerikaansche regeering den zwaren strijd, dien Duitschland om zijn bestaan voert, in zijn geheele beteekenis zal hegrij pen en uit de gegeven ophelderingen en toezeggingen volledig inzicht heeft gekre gen in de beweegredenen en bedoelingen der aangekondigde maatregelen. Zij herhaalt, dat zij met den tot dusver pijnlijk door haar getoonüen eerbied voor de neutralen, slechts onder sterken druk van nationaal zelfbehoud besloten heeft tot de voorgenomen ifiontregelen en zegt tenslotte. „"Indien het aan de Amerikaansche ïegee- „ring krachtens het gewicht, dat zij "in de „weegschaal van het lot der volken gerech tigd is te leggen, te elfder ure nog mocht „gelukken de redenen op te heffen, die de „Duitsche xegeering dit optreden tot dvvin- „genden plicht maken, indien in hot bij zonder do Amerikaansche regeering een „weg zou kunnen vinden, opdat ook de met „Duitschland oorlogvoerende mogendheden „de Verklaring van Londen zouden eer- „biedigen en dus Duitschlands legitiemen „aanvoer van levensmiddelen en industri- „eele grondstoffen mogelijk zou worden, „dan zou do Duitsche regeering hierin een „niet hoog genoeg te waardceren verdienste i,voor een humanere oorlogvoering zien en „gaarne uit den nieuw ontstanen stand van „zaken haar gevolgtrekking maken." Engeland's antwoord' aan Amerika. 1 Het definitieve antwoord van sir Edward Grey op de nota der Vereenigde Staten van 28 December nopens de contrabande- kwestie, is gisteren gepubliceerd. In dat antwoord dat ongeveer 8000 woorden bevat worden „de argumenten, in de yoorloop.igo antwoordnota aangevoerd, nader uiteengezet en wordt, er op gewezen, dat het onderscheid tusschen voedingsmid delen bestemd voor burgers en die bestemd voor de legermacht vervalt, indien het onderscheid tusschen burgerlijke bevolking en gewapende macht verdwijnt, zooals in Puitsehland het geval is. Hoewel er veel tvvprdfc ingevoerd door burgerlijk gebruik, de militairen zullen dit verbruiken indien militaire eisciien dit noodig maken, vooral thans, nu de Duitsclhe regeering de con- tröle over alle levensmiddelen op zich ram. De nota eindigt met de verklaring, dat hoewel Engeland wil trachten benadeeling dor neutralen te voorkomen, Duitschland's bedoeling om alle koopvaarders met hun ladingen in den grond te boren, zonder onderzoek naar nationaliteit of aard en zonder te zorgen voor de veiligheid der bemanningen, het voor de regeering noodig maakt maatregelen te overwegen ter be scherming van, haar belangen. Het is niet mogelijk dat een oorlogvoerende regelen en traditiën over boord werpt en dat anderen laardoor gebonden zouden blijven. Turkije eu Griekenland. Het Turksche correspondentiebureau ineldt, dat het Turksch-Grieksche incident voorgoed is bijgelegd. De politieprefekt van Ivonstantinopel heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan den Griekschen zaak gelastigde en zijn leedwezen over het voor gevallene uitgesproken. Vandaag zou er een olficieele bekend making verschijnen. De ontploffing te Sofia. De Sudslavische Korrespondenz ver neemt uit Boekarest, dat volgens berichten uit Sofia aldaar de geruchten, volgens welke ue bomaanslag van Servische zijde gepleegd is, steeds meer grond van waarschijnlijkheid krijgen. De Bulgaarsche overheid liet sedert drie weken zekere Serviërs bewaken, daai uit brieven, welke in handen van den veilig heidsdienst waren geraakt, scheen te blij ken, dat in Bulgarije geheime Servische organisaties gevormd werden, welke, als antwoord op de verrichtingen der Bulgaar sche benden in Macedonië, voornemens waren aanslagen op Bplgaarseh grondgebied te plegen. In de laatste dagen zijn te Dede.igatsj twee Serviërs in hechtenis genomen, die met Grieksche passen naar Sofia hadden willen reizen. Men gelooft ook bewijzen te hebben, dat tusschen den bomaanslag in het Casino en den voor eenige dagen gepleegden aan slag op een groot magazijn van schiet voorraad bij Sofia verhand bestaat. De aan slagen zouden door een troep Serviërs ge ploegd zijn, die uit Nisj waren gekomen. De veiligheidsdienst heeft oen belooning van 20.000 fr. uitgeloofd voor de aanwijzing van do daders. Alle militaire en andere- openbare gehouwen staan onder bijzonder toezicht China en Japan. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat hot afvjjzend antwoord van Joean-sji-kai op de politieke eischen van Japan, China niet lot kalmte heeft gebracht. De anti Japansche beweging neemt overal toe. De revolulion- nairo partijen verspreiden proclamaties, waarbij de inwilliging van de economische eischen van Japan door Joean-sji-kai als verraad aan de nationale belangen van China wordt gebrandmerkt Het Russische blad „Rjetsj" meldt, dat te Moekden een Chineesch dagblad verschijnt, waarop de Duitsche gezant Von Hintze een overwe genden invloed uitoefent. Uit Tokio wordt bericht, dat het antwoord van .„China al daar hevige Verontwaardiging heeft ge wekt BINNENLAND. Consulaire dienst. In aansluiting aan een bericht voorkot- mendo in de „St.ct." van 23 Januari j.l., brengt de minister van buitenlandsche za ken ter kennis van belanghebbenden, dat het vice-consulaat te Alexandrettc voors hands onbezet zal blijven. De consulair agent der Nederlanden te Charlestown aan de Firth is overleden. Aangezien de haven Charlestown op het oogenhlik gesloten is, wordt voorshands niet in de vacature voorzien. Nominatie Hooge Road. De Tweede Kamer plaatste als nummer één op "da nominatie yoor lid van den; Hoogen Raad (vacature-Laman Trip) mr. Visser, vice-president van de Rechtbank te Rotterdam. Prof. dr. Nojon. Do bekende professor dr. Noyon, uit Leiden, vertoefde gisteren eu beden te 's-Gravenhage en heeft oenige bezoeken bij autoriteiten afgelegd, o. a. hij den Mi nister van Oorlog en hij den inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Land macht. Nederl. Reeders-Vereeniglng, Do minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ontvangt hedenmiddag 4 uur aan zijn departement, vertegenwoordigers van de Nederlandsche Reeders-Vereeniging. Nederland en de oorlog. De houding der Ned. re- gee ring. In verhand ook met de besprekingen, wel ke in de laatste dagen hebben plaats ge had tusschen leden onzer regeenng en dw vertegenwoordigers der groote stoomvaart maatschappijen, wordt gemeld, dat de hou ding der regeering tegenover de vraag, welke de gedragslijn der scheepvaart in de komende dagen zal moeten zijn, deze is, dat de regeering de scheepvaart ge heel vrij heeft gelaten in do beslissing, of deze, met het oog op de Duitsche verkla ring en de daarmede verband houdende waarschuwingen van Duitsche zijde, haar schepen in de als gevaarlijk gekenschetste gedeelten der Noordzee wil laten varen. De regeering heeft er zich baarbij zelfs van onthouden, ook maar eanigen wenk te geven met betrekking tot de door de scheepvaart te volgen gedragslijn. Tegenover de komende gebeurtenissen Wordt een volmaakt afwachtende houding aangenomen. Ter aanvulling en gedeeltelijke verbete ring van de mededeeling omtrent de resul taten van de besprekingen tusschen de Ministers van Marine en van BuitenlandJ- sche Zaken, met vertegenwoordigers der groote stoomvaartlijnen in ons land, kan nog worden medegedeeld, dat minder juist is, dat de regeering zich zelfs zou hebben onthouden van het geven van ook maar eenigen wenk met betrekking tot de door de scheepvaart te volgen gedragslijn. Immers, waar ons thans nader is geble ken, 'heeft de regeering aanbevolen opn/ den gezagvoerders der schepen op te djragen om, zoodra zij een onderzeeboot op hun weg ontmoeten, te stoppen en zich gereed te houden voor het geven van alle inlichtingen omtrent schip en lading. Ten tweede heeft de regeering de directies in overweging gegeven silhouetten te doen vervaardigen van hunne schepen en die op uitgebreide schaal verkrijgbaar te stellen. Yan het hij een der conferenties ter sprake gekomen denkbeeld om de schepen van sommige onzer vaste stoomvaartlijnen te doen convoyeeren door Nederlandsche oorlogsschepen, heeft de regeenng afgezien, voornamelijk op grond van de overweging, dat daardoor hot risico van de niet-gecon- voyeerde schepen aanzienlijk grooter zou worden. Ontmoeting met een Duitsoh luchtschip. Het Nederlandsche stoomschip „Heéena'j van de K011. Nederl. Stoomvaartmaatschap pij te Amsterdam, gisterochtend met steen van Kjógo in de haven to Rotterdam aan gekomen, heeft Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor twaalven, toen het zich 40 mijl ten noorden van Ameland bevond, het Duitsche luchtschip L 5 ontmoet, dat pit het oosten kwam. Toen het luchtschip al lager en lager gekomen was, liet de gezag voerder van de „Helena" met de Nederland sche vlag salueer en Met opgewektheid werd deze groet door de opvarenden van het luchtschip, die heel duidelijk te onderschei den waren, beantwoord; zij zwaaiden met de petten. Het luchtschip maakte daarna oen zwen king rond het stoomschip en keerde daarna naar het oosten terug. Een luchtschip. Er is gistermorgen een, vermoedelijk ont redderd, luchtschip over ons land gedre ven. "Wij hebben daarvan gisteren reeds mededeeling gedaan. Het „N. v. d- D." imeldt daaromtrent: Het werd ruim 8 uur hoven Ulvenhout, Ginneken'en Breda gezien, was om hulftien in Amsterdam, om tien uur boven Edam en ging nog geen uur later over Vlieland de ruimte in. 1 Buiten de Oranjesluizen zag men het luchtschip ook. Het had een geol omhul sel en een langweipigen vorm. Er hing een kabel aan, die te ScheUir^- woude de telefoonlijn naaivDungerdani ver brak en eenige dakpannen van een huis rukte. t U Het. gevaarte, dat zoo groot was als een dorpstoren, dreef met den wind naar het noorden. ,0nze Bredasche correspondent kenschetst het luchtschip vermoedelijk juist als een Duitschen Drachen balion; er hing geen schuit aan. Hij vermoedt, dat deze ballon in een der Duitsche stellingen in België van den kabel losgeslagen en door den wind, die nagenoeg geheel zuid was, over ons land is gestuurd. 1 Bij Woerden haakte de loshangende ka bel aan een opstijgpaal der telefoon, met het gevolg, dat die paal afknapte als glas en dwars over den weg viel. De val ver oorzaakte geen persoonlijk ongeval. Steun aan miliciens. Uit een door de Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens ingesteld onderzoek is gebleken, dat na eventueele demobilisatie der krijgsmacht niet minder dan 20.000 miliciens en landweerplichtigon de hulp der vereeniging zullen behoeven. Zal zij alsdan eenige kans van slagen hebben om aan het beroep op hare hulp te voldoen, dan acht de vereeniging de medewerking der burgerlijke autoriteiten een dringend ver- eischte. Aangezien de 21 afdeelingen, welke de vereeniging thans telt, voor den arbeid, welke haar eventueel wacht, niet voldoende zullen zijn, heeft zij het land verdeeld in 38 districten met afdeelingsbesturen in de voornaamste plaatsen en hulpcommissies in de kleinere. Voorts zal de vereeniging provinciale comité's oprichten, die zich met de provinciale en gemeentelijke autori teiten in verbinding zullen stellen en zul len track ter gelden te verzamelen en werk gevers voor de goede zaak te winnen. De minister van binnenlandsche zaken heeft onder mededeeling onder meer van het vorenstaande de burgemeesters door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin doen opwekken, zoo noodig dc vereischte medewerking aan genoemde ver- eeniging te verleenen, Belgische vluchtelingen. De Belgische uitgewekenen te Goes mo gen, zoo is nader bepaald, voorloopig daar ter stede blijven. Koersen van Belgisch geld. De spoorwegmaatschappijen in ons land hebhen den wisselkoers van francs voor Belgische vluchtelingen teruggebracht van 441/2 cent op 42 cent; voor particulieren is de koers van zilveren francs thans 40 eveneens op 42 cent bepaald. De koers van Belgisch goud blijft 47 cent per franc. 1 1 De Batavier lijm Naar wij vernemen, zal het "Nederland sche stoomschip „Iberia" Zaterdag a. s. den goederendienst van de Batavierlijri waarnemen. j I i1 I L I I Visscherij-schepen. De reederij N. Parlevliet te Katwijk' aan Zee heeft drie van hare haringloggers als koopvaardijschepen ingericht om .laarmede vrachtgoederen te gaan vervoeren. STADSNIEUWS. Knaat aan het Volk. Voor de leden van Kunst aan het Volk" zal Dinsdagavond^ 23 Februari a. s, in Odéon Worden opgevoerd, door de N. V. Tooneel- vereeniging, directie Herman Hedjermans, het veel besproken stuk van Heijemnans, t,Allerzielen". k Wij maken er opmerkzaam op, dat het spel begint te half acht uur. Kerkeoncert Protestantenbond Hieronder laten wij volgen het voor ho! hedenavond in het Kerkgebouw; van den Protestantenbond te geven kerkeoncert. samengestelde programma: 1 Preludium eu Fuga c-rr.ol, orgel, J. S Bach, 16851750; 2a. Liehster Herr Jesu! J. S. Bach, b. Jesus. unser trost und leben zang met orgelbegeleiding, J. S. Bach 3a. Kirchen Arie, A. Stradella, b. Priem, viool met orgelbegeleiding, G. F. Handel 4. Kyrie, koor met orgelbegeleiding, W. A Mozart; 5. Concert F-dur, orgel, a. Larghetto b. Allegro, o. Siciliana, d. Presto, G. F. Handel, 16851759 6a. Amarilli, C Caccini, b. O Cessate di Piagarmi, A Scarlatti, c. Lasciatemi Mori re, zang met orgelbegeleiding, C. Monteverdi; 7. Adagio (2do concert), viool met orgelbegeleiding. 1. S. Bach; 8. Psalm dos vei trouwens, F. Mendelssolin, Barlholdy, koert met bege leiding; 9. Fluitconcert F-dur (le deel), orgel, J. C, H. Rinck, 1770—1846. De medewerkenden jjij dit concert zjjn Mej. M. Crena de Jongh, viool, Den Haag; le heer H- J. P. Tester, orgel, solo Schiedam; de heer R. van Santen, zang Den Haag; oe heer J. J. Th. Penning, orgel begeleiuing, Schiedam. Koorveneeniging onder leiding van don lieer G. van Rhijm Hedenmorgen omstreeks 8 uur geraakte een kolenaak vast in het Kippenbruggetje. Om het verkeer mot den anderen oever te onderhouden werden van deJ>rug naai de schuit planken gelegd en van deze ge tegenheid om naar de overzijde ie' komen werd o. m. ook door een juffrouw gebruik gemaakt, die echter op oen zeei ongeschikt moment het evenwicht verloor en In de Nieuwe Haven terecht kwam. Wel was :e weer spoedig op het droge geholpen, maar druipende van water moest zij haai zoo tragisch onderbroken tocht voortzetten. Schrikkende van een fietsrijder, die voor hun koppen heen schoot, sloegen de paar den, gespannen voor den wagen van de firma v. d. Elstj op de Hoogstraat op hol en vernielden ïn hun onstuunigen rit de iiets, die hun den schrik had bezorgd. Ver lere onheilen Jieeft het ongeval gelukkig niet veroorzaakt. 18 AGENDA. Eiken Zaterdag, Zondag, Maandag en Woensdag. Schied. Bioscoop, 8 u. Voorstelling. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur In 't gedrang. Revue van He rui ter Hall. Heden en volgende dagen. Circus-Schouw burg, 8 uur. Gezelschap Spiee. De Deserteur. 18 en 19 Febr. Tivoli Schouwburg, 8 uur Toon. gez. Koninkl. Viaamsche Schouwb. Jiet huwelijk van mej. Beulemans, 18 Febr. Kerkgeb. Ned. Prot. Bond, 8 u. Kerkeoncert, met welwillende me dewerking van mej. M. C. de Jongh (viool), en den heer R. van Santen (zang), beiden'van Den Haag, den heer ff. L P. Textor (orgel-solo) van Schiedam, en het Zangkoor der Afdeeling, directeur de heei G. van Rhijn. Febr. Groote Schouwburg, 8 uur. Die ,Haghe-spelers. De Duivel. 19 Febr. Groote Schouwburg, S uur. Onder één dak. 20 Febr. Lokaal Korte Kerkstraat 3, 8 u. N. C. G. 0. V. Gezellige samen- komst. 20 Febr. Groote Schouwburg, 7l/s uur. Op hoop van zegen. 20 Febr. Tivoli Schouwburg, 2 uur. Die ffaghe-spelers. De Duivel. Den Gulden Winckel. Inhoud van het Februari-nummer: „Onze Schrijvers: Bij1 den Herschepper van de Jordaan", door André de Ridder. „Een Prentenboek bij de Literatuurstudie", door G. v. E. (met illustraties)„Het Ife- dendaagsch Tooneel in Frankrijk (de Fleis en de Caillavet)", door André de Ridder. „Het Nieuwe Boek v,an Herman Robbers", door Top Naeff; „Ifantteekeningen bij dc Literatuur van den Dag", door Gerard v Eckeren; „Een Beelder van Geestelijkheid", door dr. H. van Loon; „Dr. A. S. Kok en Willem Schürmann", door G. v. E. (met 2 portretten); „Letterkundig leven uit de Tijdschriften". Verboden, optocht. Door den Ambtenaar van het 0. M. bij het kantongerecht te 's-Gravenhage werd heden tegen den heer J. J. van L., secretaris van den Haagschen Bestuurdershond, ter zake van. het op den avond van don 14en Dd cember j.l. houden van een „optocht", waarvoor geen vergunning door den Burge meester was verleend, f10 boete subs. 2 dagen hechtenis geëischt De verdediger, mr. Rosenveldt, advocaat te Utrecht, eischic vrijspraak met formuleering in het vonnis dat hier geen „optocht" gehouden is. Hij en de bekl. beweerden n.l. dat hier slechts een „wandeling" was gemaakt. Er was zelfs besloten geen „optocht" maar slechts eene „wandeling" te houden en daarom had men het ook niet noodig geacht vergunning te vragen, f - Uitspraak over 14 dagen. Rem.-Gebef. Gem. Tweetal (alphabetisch) vopr de tweede predikantsplaatb te Groningen: Ds. Hooykaas te Amersfoort en ds. De Regt te Alkmaar. Geref. Kerken. Beroepen te Paesens en Moddergat dr. S. Greydanus te Zuid-Beijerland. Bedankt voor liet beroep te Werken dam ds L. H, v. d. Meiden te (Enschedé. Hooger Onderwijs. Universiteit te Leiden. Doctoraal exa men, rechten, de heer H. P. van Werkum. Universiteit van Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de scheikunde op proefschrift: L' Opalescence critique théorie et experi ments, de heer F. Zernikc, geboren te Am sterdam. M eikoorlog. De vrouwen te Velseroord, die weigeren melk te koppen voor 10 cent per liter, hebben waarschijnlijk succes, yan 1111 p'f is 11.I. melk beschikbaar tegen 9 cent per liter, terwijl met 1 Maart a s een melk inrichting Tiaar wordt gevestigd, die (Ie melk steeds 1 cent beneden den prijs der andere melkslijters zal leveren. Veel lading In weerwil van of misschien door den oorlog gaan de stoomschepen der groote maatschappijen thans zwaarbeladen naar zee. Het stoomschip „Roepat" van dc „Ne derland" had gisteren bij zijn vertrek uit Vmsterdam een diepgang van 84 decimeter en het stoomschip „Gelria" van ilcn Ko ninklijken Hollandschen Lloyd 85 decime ter. Ongelukken. Hedenmiddag overkwam op den Deven- 'erweg den kapitein W. H. Wins een ernstig ongeval. On zyi rijwiel gezeten, werd hij door het slippen, door een hem volgende auto overreden. Hoewel men aanvankelijk het ernstigste vreesde, konden toch inmid dels geroepen officieren van gezondheid illeen belangrijke hoofd- en beenwonden constateeren. De gewonde is naar het zie kenhuis te Apeldoorn overgebracht. V Dinsdagnacht had onder Woensel (N.-B.) een ongeval plaats met de Meijerijsche tram. Zekere SI. lag, stomdronken, dwars over de rails. De tram reed over hem iheen en reed heide beenen tot de knieën af. SI. werd naar het gasthuis vervoerd. V Het kind van den heer S. te OdoomeA veen, verwondde zich met een stuk glas aan een vinger, teil gevolge waarvan een hevige bloeding ontstond, waaraan het kind is overleden. Oorlogsvaria. Uit Berlijn wordt gemeld, dat tot de drooglegging van de mo-erasstreken, de ont ginning van woeste gronden en. den aanleg van dijken, waarhij 30.000 Russische krijgs- ovangenen Worden gebruikt, op- het oogen hlik vore-enigingen gevormd worden. De staat draagt een derde van Je kosten, terwijl de noodige- gelden op gunstige voor waarden worden verstrekt door de Kur- markisoho Ritterschaftliche Darlehnskasse. De totale kosten bedragen per mor gen 6 a 8 mark. A7oor den Parij'séhen krijgsraad is Maan dag de hernieuwde behandeling begonnen -an het proces tegen de Duitscthe militaire eneesheeren en ambulance-leden, die van plundering werden beschuldigd. Overste acauillot is voorzitter- Hij „heeft de ver antwoording der beschuldigden zonder veeL ragen tusschendoor 1e stellen, aangehoord. ijf-en-twintig getuigen zijn opgeroepen. liet onnis Wordt heden verwacht. Bedankt voor het beroep te St. Oedenrode de heer Th. A. Eekman, cand. te Oosterbeek. te Oterleek ds. A. J, Werner te D,eventer. De bestorming van loopgraven. Een Rijnlandsch officier van de land- eer vertelt het volgende in de „Kólnische Volkszeitung": Twee dagen waren wij1 uit het front te ug en wij lagen ergens in een plaats. Onbeschrijfelijk is het gevoel, als men zich in een zacht, warm bed neerlegt, nadat neu vijftien weken lang alleen in de fclee- en, op strooi in een hol of in een loop graaf geslapen heeft. Ik was een wandeling gaan doen en werd terugkeerende met lann begroet. De compagnieën stonden eeds gereed. Er was een loopgraaf ver loren en wij moesten mee helpen deze te heroveren. liet ging naar heneden in het begroeide lal, dat door de rivier de X. zijn water naar de Moezel zendt. Op een steile helling houden wij stil. Drie compagnieën zijn reeds naar voren, wij worden nog ach ter gehouden. De sneeuw valt, wij wachten, 's Avonds laat kwam het bevel, in het dichtst bijgelegene plaatsje noodkwartier te betrekken. Wij hrengen een kouden nacht door. In den vroegen morgen gaat het door een nauwe kloof naar de bedreigde stealing. Onze compagnieën bezetten haar. Een cr van is gister tot dicht aan de loopgraven van do Franschen doorgedrongen, is ech ter hevig beschoten en is terug gemoeten. Twee luitenants zijn gevallen. Een onrustige nacht in een loopgraaf. Vijftig meier van den vijand, die achter takkebosversperringen gedekt ligt Twee maal razend geweervuur. De dag verloopt kalm. Een nieuw regiment rukt aan. Het moet den storm ondernemen. Wij Wijven in reserve. Den nacht brengen wij in de schuilplaats door. Er brand een kacheltje, waarc-p koffie .gezet wordt. Wie niet vier- en-twintig uur of langer kou geileden heeft, weet niet wat een kroes warme koffie waard is. Den middag van den 20en Januari hoort men het gedreun van onze mijhwerpers. De storm Wordt voorbereid. De grond beeft. De splinters vliegen tot bij pns. Men ziet de proj'ectielen dqor de (ucht vliegen. De Uchte ♦J* 1 1 1 O,?»«ad - .'tA - 1

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2