De oorlog. Q7m Jaargang Woensdag 24 Februari 1915 No. 14766 Be weldoenster, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Foor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. Tan het Westelijke front. Fransch legerberiehl Het officiëele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: Ten westen van Lombaertzijde bereidde de ■vijand twee infanterie-aanvallen voor. Do troepen konden echter niet voorwaarts komen, daar zij door ons onder vuur wer den genomen. De in het communiqué van gisteravond vermelde beschieting van. Reims was zeer hevig en duurde den eersten keer zes uur en den tweeden. 5 uur. Vijftien honderd grana ten werden over ai le wijken van de stad ge worpen. Men had het vooral gemunt op het overblijfsel van de kathedraal, dat dan ook ernstig geleden heeft Het binnenste gewelf, dat tot dusver weerstand had geboden, is thans gescheurd. v Ongeveer 20 huizen zijn in brand gescho ten en 20 burgers gedood. Ten Oosten van Argonne tusschen Malan- court en de Maas heeft onze artillerie een vijandelijke batterij tot zwijgen gebracht en een munitie-wagen in de lucht laten vliegen Het bericht van generaal French. Generaal French rapporteerde gisteren: De vijand gaat voort groote activiteit te toonen in de huurt van Yperen. Tal van aanvallen en tegenaanvallen hadden, plaats. Te zes uur 's morgens van 21 Februari, deed de vijand een reeks goed aangelegd© mijnen ontploffen, ten gevolge waarvan ©en van onze loopgraven vernield, werd. Een nieuwe linie werd nu op korten afstand achterwaarts in gereedheid gebracht en on middellijk bezet Elke verdere poging om vooruit te komen mislukte. Bij Grivenchy nam onze infanterie na een krachtdadige beschieting door de artü- elrie, een vijandelijke loopgraaf, welke werd vernield. Een aanval door den vijand langs het kanaal van La Bassée beproefd, werd afge slagen door ons artillerievuur. Ten zuiden van de Leie nam het kanon- en geweervuur in kracht toe. Onze troepen toonden een belangrijke superioriteit. Aan het overige front kwamen alleen artilleriegevechten voor. Nevel belemmerde het opstijgen van onze vliegers. Tan het Oostelijke front. Oostenrijksch legerbericht Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddagV door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". „ik zou denken, dat hij heel dikwijls zal komen, antwoordde Axel op zeer gedeci- deerden. toon. „O," zei Anna. Zij liepen stilzwijgend voort. „Heeft u er al over nagedacht, wat u zal doen, als uw andere zusters ook graag -hun familie-betrekkingen te logeeren willen heb ben? Kerstmis bijvoorbeeld is een tijd van algemeene vreugde, en de koudste harten worden dan warm. Familieleden, die het heele jaar met elkaar getwist hebben, zoe ken elkander op met Kerstmis en spreken met tranen in de oogen van de banden des bloeds. En verjaardagen zullen uw twaalf zusters er genoegen mee nemen, haar twaalf verjaardagen te vieren verre ;Van al haar familieleden? Hier in ons land j ftjn verjaardagen gewichtige dagen. Er zal in iedere maand een gevierd worden op Kieiiiwalde." „Ik heb nog niet verder gedacht dan over Karlchen," zei Anna een weinig1 on geduldig. „Een mannelijke Kuhrauber," zei Axel „.peinzend en hij zwaaide met zijn stok en u zag met aandacht raar de schapenwolkjes, i die zweefden boven de pijnboomtoppen -fi »®en mannelijke Kuhrauber is zeker iets ci zeer. verschillends van alles wat u tot nu igezien heeft." 4 „Er bestaan geen mannelijke Kuhraubers. Ten minste," voegde zij er tot verbetering v Mj. „dat zei Friiulein Kuhrauber. Zij heeft 4X verteld, dat zij in 't geheel geen familie i-i had, maar misschien misschien heeft ,.3ji fij er een paar vergeten en z© zal zich later s ..herinneren, O, ik wou, dat ze mij alles pre- vertelden, zooals het is en jriet'tracht- In Russisch Rolen is niets van belang gebeurd. Het ongunstige weder belemmert in West- Galicië het optreden der artillerie en andere operaties. Aan het front in de Karpathen mislukten de aanvallen der Russen op de gewone wijze. De vijand leed zeer zware verliezen. Zeven officieren en 550 man werden krijgs gevangen gemaakt. De gevechten ten zuiden van de Dnjestr dófeh voort De beproefde Kroatische troe pen wisten door oen welgeslaagden aanval Sen vijand tut verschillende pfaatsen te ver drijven, sterk bezette hoogte-stellingen te nomen en naar voren terrein te winnen. De Oostenrijkers in Polen. De oorlogscorrespondent van het „Wie ner Fremdenblatt" seint zijn indrukken, opgedaan op den noordelijken vleugel van hot Oostenrijksche front in Russisch Polen. Hij gewaagt van de prachtige samenwerking met de Duitschers en het in elkander grijpen van de wederzijdsehe actie. Dagelijks wor den er groote en kleine gevechten geleverd, die een gunstigen invloed oefenen op den algemeenen toestand. Vooral bij de artille riegevechten is de vernietigende uitwerking van het moderne vlakbaangescbut met zijn buitengewone draagkracht duidelijk waar neembaar. Ook de infanterie won voort durend veld en maakt alle dagen gevart- genen. l De correspondent vijst er op, dat de troepen geregeld worden aangevuld door re serve en als genezen ontslagenen. Hij roemt den moed, de dapperheid en de doodsver achting van de Roemeensche regimenten die aan den noordelijken vleugel meevech ten en de ideale samenwerking van de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen, ten spijt van alle verschil in nationaliteit. In den Pruisischen Landdag. Op een telegram van gelukwensch van het Pruisische Huis van Afgevaardigden zond de keizer telegraphisch het volgende antwoordv „Mijn hartelijksten dank voor de vriende lijke gelukwensehen van het Huis van Af gevaardigden met de schitterende successen die iri den winterslag in Masuren voor het vaderland zijn verkregen door de bewonde renswaardige dapperheid en volharding van onze heldhaftige zoonen, vcreenigd met de geniale veldheerskunst van den aanvoerder. Het in een eensgezind gewapend volk ver anderde volk der dichters en denkers mag ook verder vertrouwen op de kracht van zijn vastbesloten wil om te overwinnen over alle vijanden van Buitsche zeden en beschaving. God zal met ons en onze rechtvaardige zaak zijn." De afgevaardigden hoorden de voorle zing van dat telegram van den keizer staande aan en beantwoordden het met luide toejuichingen. ten iets voor mij te verbergen. Ik dacht dat wij in de correspondentie alles meegedeeld hadden, maar die Karlchen nu het schijnt Zij zweeg, en beet op haar lippen. Daar was zij werkelijk op het punt aanmerkingen te maken, tegenover Axel, op het gedrag van haar zusters. „Kijk," zei ze, toen ze roode daken zag tusschen de hoornen, die minder dicht begonnen te worden, „kijk, is dat Lohm niet? Ik heb u thuis gebracht, zonder het te weten." Zij stak hem de hand toe. „Praten helpt niet veel," zei ze met een plotselinge op welling en ze zag met een ernstig glim lachje tot hem op. „Wij praten en praten en komen toch mets verder op eenig punt en ook niet nader tot elkaar. Zooveel ver klaringen die nergens toe dienen. Ik bedoel niet u en mij bepaald 'tis altijd zoo met iedereen en alles. Het is heel vreemd. Dag mijnheer Lohm." Maar hij hield haar hand vast en wilde haar niet laten gaan. „Neen," zei hij, met een stem, die zij niet van hem kende, .wacht een oogenhlik. Waarom wilt u niet dat ik u [werkelijk van dienst ben Denkt u dan dat u ooit iels bereiken kunt door de oogen te sluiten voor hetgeen waar is? Is het niet beter de dingen onder de oogen te zien, cn dan zijn best te doen als men de waarheid eenmaal weet? Waarom is u boos, telkens als ik tracht u de waarheid te zeggen of wat ik als de waarheid be schouw omtrent die dames? U zult het het zeker later zelf wel te weten komen. U noodzaakt mij toe te kijken en te zien hoe u teleurgesteld en gegriefd en mis- sohien bedrogen in ieder geval hoe er misbruik gemaakt zal worden van uw ver trouwen - en u maakt onze gesprekken tot een soort van woordentwist die ieder van ons onwaardig is, geheel onwaardig Hij zweeg plotseling, en liet haar hand jos. Het was onmiskenbaar dat er hartstocht was in zijn stem en zij luisterde met verbaasde oogen. „Ik ben bezig u de les te lezen," zei hij op zijn gewonen/ ge- lijkmatigen toon. „Vergeef het mij. maar ik geloof dat u uw plan Opzet op een wijze, Daarna werd overgegaan tot de behan- ling van de begrooting. Hierbij werd ook de toestand in Oost-Pruisen besproken. Mi nister Loebell drukte diepe smart uit over het feit, dat het schoone Oost-Pruisen door een barbaarschen vijand is verwoest, maar wekte de bewoners op zich weer op te richten met den steun des konings. Alle sprekers drukten hun deelneming uit met het lot van Oost-Pruisen en ver ontwaardiging over de oorlogvoering der Russen. De begrooting van het staats ministerie werd tenslotte goedgekeurd. Ter Zee. Engelsch transportschip gezonken. Een Wolff-telegram meldt niet-officieel uit Berlijn Maandagmiddag om kwart voor vijven is het Engelsche troepentransportschip 192 bij Beachy Head door een Duitsche duik boot in den grond geboord. Koorsch schip getorpedeerd. Uit Londen wordt dd. gisteren gemeld, dat het Noorsche s.s. „Regin" gisteren in het Kanaal door een onderzeeër is getor pedeerd. De onderzeeër gaf niet de minste waarschuwing en deed geen enkele poging om zich van de nationaliteit van het schip op de hoogte te stellen. De bemanning wist te ontkomen, doch verloor alles wat zij bezat. De „Regin" was met kolen ge laden, op weg van de Tyne naar Bordeaux. Mislukte aanslag. Officieel wordt uit Londen gemeld, dat gisteravond een Duitsche onderzeeëer de paketboet trachtte te torpedeeren, die van Boulogne naar Folkestone vertrok. De tor pedo schoot dertig meter voor de stoom boot uit. Er waren 92 burgerlijke passagiers aan boord. De oor logs zóne. Met het oog op den gerezen twijfel over den omvang van de in de ofücieele Duit sche mededeeling van 4 dezer als oorlogs zone aangegeven wateren om Groot Brit- tannië naar het noorden wordt aan Wolff's bureau van bevoegde zijde medegedeeld, dat de Orkney-eilanden (dus ook de haven Kirkwall; en de Shetlandseilanden binnen do oorlogszone liggen, maar dat de door vaarten op beide zijden van de Faroër zon der gevaar zijn. Do Britsche admiraliteit geeft kennis van beperking der scheepvaart in de noorde lijke en zuidelijke ingangen der lersohe Zee. Schepen, die het noordelijke Kanaal wen- schen door te varen, moeten ten zuidwesten van het eiland Batblin passeeren tusschen die geen succes kan hebben. ZooaJs u te recht zegt, wij praten ©n praten, en hoe meer wij praten, hoe minder begrijpen wij elkander. Het is een dwaze wereld en een buitengewoon eenzame wereld." Hij nam zijn hoed af en keerde zich om. Anna deed haar mond open om iets te zeggen, maar hij was weg. Zij ging naar huis en peinsde over vul kanen. HOOFDSTUK V. De maand Med was dat jaar in het noor den van Duitschland als de Mei der dichter lijke droomen. De dagen waren aan een paarlensnoer gelijk, ze werden steeds schooner en kostbaarder naarmate de ket ting langer werd. De seringen bloeiden veertien dagen vroeger dan andere jaren. De wind, gewoonlijk zoo rusteloos op die vlakke stranden, scheen jn slaap gesust en bewoog zich nauwelijks. Tegen de helft van de maand was het volle maan en het bosch werd een looverwoud. Het was een tijd voor liefde en minnenden, voor geloften en kussen, voor wat mooi is en gelukkig en hoopvol. Alleen de boeren, die te oud waren om lief te hebben en geloften te doen, keken naar him roggevelden en brom den, omdat het niet regende. Karlchen kwam op den eersten Zaterdag van die gezegende maand en voelde zich geheel gestemd om lief te - hebben indien de Englanderin maar in het minst beminnelijk bleek te zijn. Hij eisohle niet. veel van een jong meisje met fortuin, maar toch wensehte hij .vurig dat zij niet zoo leelijk mocht wezen als vrouwen met geld somtijds zijn. Hij was gewend te nemen wat hij wensehte; en had daarmede het'geld van zich zelf en van zijn moeder opgemaakt Er was een klein, kaal piekje op zijn hóófd, en hij had veel schulden tot zijn last eh hij naderde het kritieke punt in de carrière van een officier, dat alleen door de bésten wordt overschreden;' en daarom had hij drie uitmuntende redenen om te willen trouwen.' Hij had dit inderdaad reeds eenigen tjjd ge- wehscht, had er menigmaal pogingen' toe' zonsopgang en zonsondergang. Geen schip mag tusschen zonsopgang en zonsondergang binnen een afstand van. 4 mijlen van het eiland Bathlin zich bevinden. Dit bevel treedt onmiddellijk in werking. Meer dan 12.000 mijnen. De correspondent van de „Daily Mail" te Kopenhagen bericht, dat de Duitschers 120 groote onderzeeërs hebben gebouwd voor 't leggen van mijnen aan de kust, en. dat de Duitsche werven zes maanden aan den bouw hebben gewerkt. Ieder onderzeeër moet meer dan 100 mijnen kunnen voe ren. Het antwoord vaa^Amerika, Naar uit Berljjn wordt gemeld, heeft de Amerikaansche regeering op de bekende nota van Duitschland geantwoord en ver schillende voorstellen gedaan, die door de bevoegde autoriteiten overwogen zullen worden. In de Dardanelles Tengevolge van het slechte weder, zoo wordt officieel uit Londen gemeld den hevigea zuidwesterstorm en het belem merde uitzicht zijn de operaties in de Dar- danellen onderbroken. Door de beschieting op 19 dezer zij'n de buitenforten ernstig beschadigd. Diverge berichten. Muiterij te Singapore. Het Engelsche oorlogspersbureau deelt mede, dat ernstige opstootjes plaats hadden te Singapore onder het iniandsche 5de regiment lichte infanterie van Bengalen. Het oproer werd onderdrukt door de plaatse lijke autoriteiten met behulp van plaatse lijke en naburige troepen-detachementen van het 36ste regiment Siks en landings-afdee- lingen van Britsche oorlogsschepen. Van do militairen zijn zes Engelsche offi cieren en 16 onder-officieren gedood. Veer tien niet-militairen zijn gedood en negen gewond. Ook eenige der oproerlingen heb ben het leven er bij ingeschoten. Thans is alles kalm. Uit bet Engelsche Lagerhuis. In de loop van de gisteren in het Lager huis gehouden beraadslagingen over de motie tot goedkeuring van de jongste ver klaring van minister Lloyd George over de financieele overeenkomst tusschen de ge allieerden, verklaarde Austen Chamberlain zijn goedkeuring te hechten aan het plan en hij legde tevens den nadruk op de ont zaglijke hulpbronnen der geallieerden. Lloyd George merkte op, dat deze ont zaglijke hulpmiddelen van bijna overwegend belang zullen .zijjn in dezen oorlog. „Wij heb ben meer manschappen cn meer geld dan de vijand," zoo verklaard© hij, „en een stoutmoedig en vastberaden gebruik van aangewend, maar het was nog niet gelukt. De vaders van rijke Duitsche meisjes ken den den toestand van zijn financiën met een nauwkeurigheid, die men onwaardig kon noemen; en zij kenden daarenboven al zijn kleine zwakheden. Het resultaat hier van was, dat zij hun dochters aan andere hofmakers gaven. Maar dit was een meisje zander vader, een meisje, dat volstrekt niets van hem wist. Er was natuurlijk deeen of andere reden op den achtergrond, die haar noopte deze levenswijze te kiezen; maar dat juist zou een reden zijn, dat zij gaarne trouwde, een echtgenoot zou haai van de noodzakelijkheid ontheffen het zwak ke deel van baar reputatie op te houwen tot een stichting voor alte Schachteln zooals Karlchen het noemde, toen hij de inwoonsters van het huis zag. Een repu tatie, dacht hij, toen hij Friiulein Kuhrauber aanzag, kan ook te duur betaald worden. Natuurlijk zou zij liever een man hebben, die de dingen gemakkelijk opnoemt, en haar het leven liet zien, met al zijn pretjes^ dan dit vervelende doelloos bestaan te leiden. Het liep de Treumanns mee, dacht1 hij. Wat een last was die moeder de laatste vijf jaar voor hem geweest! Freule Estcourt had hem* van haar bevrijd I En nu zijn schulden; daar zou ze hem ook van bevrij den. Van de kleine moeilijkheid, die de freule Estcourt in haar eigen land moest gehad hebben, behoefde bier in Duitschland' nie*- mand iets te weten, en zij was toch; het nichtje ra nden zeer achtenswaardiger! Joa chim, In ieder geval, hij was volkomen be reid het eventueel gebeurde te vergèten. Hij liet zijn valies m de herberg te Klein- walde achter, een onmogelijk oord zooals hij tot zijn genoegen opmerkte, zond! zijn Droscbke weg en ging te voet naai? het huis, maar hij zag Anna niet. Zjj bleef op den achtergrond tot 's avonds en hij had al den tijd te genieten van zijn moeder. Toen hij Anna zag was hij dadelijk verliefd op* haar, H§ had een zeer eenvoud! gen aard, die geheel uit opwellingen bestond en werd verbeixl met 'een gemakkelijkheid, verkregen "door langdurige' oefening. Anna's gezicht deze hulpmiddelen is het eenige noodige om te winnen." (Toejuichingen.) Rusland en Bulgarije. Aan de „Südslavische Korrespondenz" wordt uit Sofia bericht: Bulgarije heeft bij de Russische regeering geprotesteerd tegen het leggen van mijnen in de Donau en nadere verklaringen te dezer zake geëischL Wanneer het antwoord onbevredigend mocht zijn, zal Bulgarije overgaan tot tegen maatregelen, door welke aan de transporten van Rusland naar Servie ernstige moeilijk heden in den weg zullen worden gelegd." GEMENGDE MEDEDEELINGEN. China en Japan. De „New-York Herald" me'.dt, dat. presi dent Wilson den Chineeschen gezant heeft ontvangen, die hem het verzoek van zijn regeering heeft overgebracht tot een vriend schappelijke interventie in zake het con Liet met Japan. Het besluit van het staats- departement zal eerst de volgende week vallen, nadat president Wilson ook den Japansehen gezant zal hebben ontvangen. De „Roeskoje Slowo" verneemt uit Tient sin, dat de Japansche gezant te Peking aan het corps diplomatique in de Chinee- sehe hoofdstad een memorandum van de Japansche regeering heeft overhandigd, waarin er den nadruk op wordt gelegd, dat de Japansche eischen de integriteit van China niet aantasten en Japan met voornemens is China van Japan afhankelijk te maken, doch dat de gestelde eischen slechts ten doel hebben den handel on het economische leven in China te verbeteren. Haïti. Een Reutertelegram uit Washington meldt, dat Davildar is afgetreden als presi dent van Haïti en aan boord van het Ne- derlandsche stoomschip rFrederick" naar Curagao is vertrokken. BINNENLAND, Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van staat, minister van binnenlandsche za ken, zal Zaterdag e.k. niets plaats hebben. Tweede Kamer, De afdeelingen van de Tweede Kamer zijn gisteren niet gereedgekomen met het onderzoek der verschillende ontwerpen en zullen heden haar arbeid voortzetten. en figuur warm veel mooier dan hij had durven hopen, liet was een schoonheid, zei hij, met groote satisfactie, tot zichzelf. Werkelijk, het liep de Treumanns mee. Hij vergat de rol van liefhebbenden zoon, die hij moest spelen, geheel en al en wijdde zich met zijn gewone ongekunsteldheid ge heel aan Anna. En inderdaad, al had hij die rol niet vergeten, hij en zijn moeder waren zoo weinig gewoon aan genegen heidsbetuigingen, dat zij er hun rol stellig slecht hadden afgebracht. Er is een groot verschil tusschen hartelijke brieven, die men rustig op zijn kamer zit te schrijven en hartelijke gesprekken, die klinken moeten alsof zij opwellen uit iemands hart. Niets van dien aard welde ooit op uit Karlchens hart; Anna merkte dan ook dadelijk op, dat er geen bewijzen gegeven werden van bui tengewone gehechtheid tusschen moeder en zoon. Karlchen was niet eens gewoon be leefd togen zijn moeder, en zij schoen dit ook niet van hem te verwachten. Als zij haar schaar liet vallen, moest ze hom zelf oprapen. Als zij Ixaar vingerhoed verloor, moest zij er zelf naar zoeken. Als zij een voetkussen wou hebben, stond zij op en haalde er een, terwijl hij er vlak bij zat. Wanneer zij in de kamer kwam en naar een stoel rondkeek, was het Letty, die er haar een aanbood. Karlchen bleef gemak kelijk zitten met zijn beenen over elkaar en speelde mot het vouwbeen, dat hij uit het boek genomen had, waarin Anna had zitten lezen. Hij maakte het zich gemakkelijk. Hij had dezelfde groote zwarte oogen van zijn moeder, en zeer lange, dikke, zwarte wim pers, waar hij trotsch op was, want hij wist wel, dat het hem goed stond, als zij op zijn wangen uitkwamen, terwijl hij naar beneden keek naar het vouwbeen." Letty was er zeer door getroffen en vroeg fluis terend aan mis Leech, of zij ooit zulke wimpers gezien'had. 'CWordt vervólgd). 13IMS2I1 OURANT. 5?) f

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1