Uitbreiding der legermacht. Men meldt ons uit Den Haag: Naar w ij vernemen maakt, het hij de Re geering oen punt van overweging uit wets- ontwa rpen aanhangig te maken om zoo no-sdig de miliciens der lichting 1916 ver vroegd onder de wapenen te roepen en om aan het Legerbestuur voor den Land storm de beschikking te kunnen geven over nog eenige oudere (reeds ontslagen) lich tingen. Singapore. In verhand met het bericht, dat te Sin ïp p >re \Straits Settlements), een Indisch in tan terie- regiment aan h"t muiten i» ge slagen, waarbij officieren gedood en gewond en Kugelsche burgers gedood werden, kun neu wij mededeelcn, dat bij het Departe ment van Buitenlandsche Zaken van de.i Nederlandse hen Consul-Generaal te Singa pore, den heer Spakler, telegrafisch he richt is ontvangen, dat de Nederlandsche ko iouie aldaar zich in goeden welstand he vindt. Indische leening. Vandaag wordt verwacht de indiening bij de Tweede Kamer van oen wetsontwerp tot het aangaan van een geld leening gr 62,3 millioen. ten name en ten laste van Nedcrhmdscli Indie, rentende 5 pCt en ver deeld in 23 serieen, waarvan elk jaar één serie, hij loting aangewezen, ;i pari zal worden afgelost. Do Xederlandsche Bank en de lavaschc Bank hebben zich bereid verklaard de stuk ken te belcenen: de Nederlandse he Bank voor de inschrijvers in Nederland; Je Ja- vasche Bank .voor die in Indié. De Nederlandsche Bank zal 10 pCt sur plus vragen en 5 pCt rente; de Javasehe Bank 5 pCt surplus en voorloopig 4Va pCt rente. Do leening zal niet vatbaar zijn voor conversie of versterkte aflossing binnen 10 jaren. JUderlimd m do oorlog. De kolenvoorziening. Men meldt ons uit Den Haag: De minister van landbouw' heeft heden middag in een vergadering van de nijver - heidscornmissïe van het Kon. Nationaal Steuncomité ingeleid het vraagstuk der Ko- Jenvoorziening en daarbij in breede trek ken een uiteenzetting gegeven van het do en de strekking van het kolenburcau. De minister deed daarbij uitkomen, dat niet te ontkennen valt, dat het kolenburcau beschikt over verreweg het grootste .deel der beschikbaar komende steenkolen, dodi dat het bureau zoo weinig een monopol'e beoogt, dat elke poging om langs anderen iveg kolen in ons land beschikbaar te stel len niet alleen niet tegengewerkt, maar met vreugde begroet zal worden. De Holl. Stoomboot- Maats chap pij. Van werkliedenzijde meldt men nog, dat de directie ten opzichte van de beman ning van de „Amstelstroom", die het con flict veroorzaakt heeft, den anderen zee heden heeft meegedeeld, dat zij met eeist- genoemden niets meer te maken had, en dat dezen ook niet meer zouden worden aangenomen. Inmiddels hebben de zeelie den van ue uitvarende schepen besloten het ioopendc contract met 14 dagen op te zeg gen, zoodal dus over 14 dagea rechtens nieuwe eischen kunnen worden gesteld. Hot mijnengevaar. Het in IJmuiden binnengekomen stoom schip „Trompenberg" passeerde 71/» mijlen West van den Noord-Hinder, ongeveer Engelscbe mijl uit elkander, 2 mijnen, waar van 1 lichtrood en 1 donkergroen geschil derd was. Beide waren voorzien van de voelhorens. Later werd rj,og een drijvende mijn gezien ofp, 4 Jndjlen NLO, van Schouvven- bank. Volgens rapport van de Nederlandsche stoomschepen „Ceres" en „Diana" (overge bracht door het stoomschip „Trompenberg"), Worden vele drijvende mijnen gezien tus- schen de lichtschepen „Schouwenbank" en „Maas" en op 10 mijlen Oost van den Noord-Hinder. door het zich in een buitengewone belang stelling mag verheugen. In dit stuk worden tegenover elkaar ge steld 2 verschillende opvattingen van den plicht des priesters en 2 opvattingen omtrent 't levensideaal. Dat deze conflicten tot pak kende dramatische momenten leiden, vooral wanneer die worden ontwikkeld door een auteur als Herman Hcijermans, behoeft zeker geen betoog. De bezetting van het stuk was uitne mend, waardoor wij gisteravond een mooie vertooning van dit stuk kregen, al valt niet te ontkennen, dat liet tooneel m Odeon voor zulke stukken ontoereikend is. Ook leek ons de treinenloop wel eenigen in vloed te hebben op den loop van het spel, itat, om 71/0 uur begonnen, reeds vóór 10 uren was volbracht. Vooral het laatste be drijf stond onder dien invloed. Mevrouw Julia Cuypers beeft zich weer ais temperamentvolle artiste getoond in de rol van Rita, met haar telkens sterk afwis selende stemmingen, een rol, die erg veel van de artiste vraagt en waaraan Julia Cuypers niets te kort gaf. Een paar ma len mocht zij een onstuimig applaus in ont vangst nemen. Waardig spel gaf ook Willem v. d. Veer als pastoor Nansen, die telkens in dehulrle- betooging aan Julia Cuypers deelde en daarin ook werkelijk aandeel had. Deze avond is een succesavond voor „Kunst aan het Volk" geweest. Door de politie is aangehouden een per soon die in bet algemeen politieblad ge signaleerd stond voor een boete of ver vangende hechtenis. De man is tot liet ondergaan der hechtenis naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 23 Februari 1915, des namiddags 2 uur. (Vervolg.) 80. Voorstel van B. en W|. tot invoering van een kadegeld en iaanJEede samenhan gende voorstellen. Zie hiertoe ons nummer van Zaterdag 20 Februari 11., waarin het voorstel uil voerig werd opgenomen. Zooals daaruit blijkt; is het hoofddoel van B. en W. om met do invoering van deze verordening, het misbruiken van openbare gemeente-gronden, tegen te gaan. De vooi-gestelde wijziging van het besluit tot heffing van gelden, tot het gebruik van openbaren gemeente-grond enz., wordt goedgekeurd, zoo mede de wijziging in het Haven-reglement, en wordt vastgesteld do verordening tot heffing en invordering van kadegeld. Dit voorstel wordt aangehouden tot een volgende vergadering, opdat belanghebben den gelegenheid zullen hebben van de voor stellen kennis te nemen en aan. de K. v. K. en F. omtrent een enkel punt alsnog advies gevraagd zal worden. 9o. Voorstel van B. en W. tot verbetering van de Warande door aanleg van het midden stuk Schrfólstraat—Laurens-Knappertstraat, volgens een gewijzigd dwarsprofiel, waarbij de ophooging langs de erven geringer zal zijn, dan volgens het raadsbesluit van 18 Mei 1909. Zie ook voor dit voorstel ons nummer van Zaterdag j.l. Het voorstel wordt aangenomen met al- gomeeno stemmen. De Voorzitter sluit hierna de vergadering. OVERSCHIE, 24 Februari. Door de dikke mist voer gistermorgen in de Rotterdam- sche Sc hie, nabij de Ceintuurbaan, de motor- pakschuit van de Ronde uil Schiedam op een motorpakschuit van den Haagschen pak- scliuitdienst. Van laatstgenoemde schuit viel een groot gedeelte van de lading in de Schie, o. a. kisten met 'koekjes en cho colade, alsmede een 60-tal vaatjes bier. De kisten met koekjes en chocolade van de firma Jamin uit Rotterdam, bleken, na op- gevischt te zijn, geheel onbruikbaar en van de vaatjes bier waren er gisteravond nog een 40-tal zoek. De pakschuiten op zich- zelve kregen geen noemenswaardige schade. 'ëTAPSNIEÜ WS. Mej. A. Bjjlo alhier, is benoemd tot onder wijzeres aan de openbare lagere school te iVlaardingem 1 \y Bij do te Rotterdam gehouden examens nuttige handwerken, is. 0. m. geslaagd mej. S. J. Sonneveld van Iiier. Allerzielen. Voor een' totaal bezette zaal - een paar honderd personen moesten ongetroost naar huis terugkeeren is gisteravond voor de leden van „Kunst aan het Volk" door de N. V. Tooneelvereeriiging, directie Heijer-1 een belangrijk ding over het hoofd gezien, mans, opgevoerd „Allerzielen" van Heijer- I n.l. dat de Raad Wel besluiten kan om mans, het stuk, waarvan de opvoering in I in Comité gelegenheid te geven zoo'n ciêiefc gnkele gemeenten verboden werd, waar-1 te behandel©^ maar de Raad de macht Clt den Gemeenteraad. Het pikante gerecht dat reeds in de vorige zitting het menu van den „communal en disch" beloofde te verrijken, doch toen niet anders dan in de verte vertoond Werd, is nu aan do gasten voorgezet, maar ervan gesmuld hebben ze nog niet. Wanneer dat zal zijn ligt nog in hot (verre?) verschiet. Mag men den heer mr. Kavelaars, vroeger advocaat en procureur, nu griffier bij het kantongerecht, een volkomen bevoegd bo- oordeelaar dus, aan zijn Woord houden, dan kan men zich van dat gerecht nog w'el eenigen tijd. spenen; gelukkig is de weg niet gevolgd door hem aangewezen en die een wandeling zou vereischen van 1 jaar, zoo als uit zijn woorden te verstaan is, van twee jaren, zooals de heer Houtman meende, te moeten aannemen. Het lijkt ons echter mogelijk, dat het rapport omtrent het onderzoek der zaak wel zeer spoedig zal kunnen komon. Niet aan juristen, maar aan hot College van B. en W;. is een onderzoek opgedragen en van dat College mag een spoedig rapport verwacht worden, temeer waar de benoe ming van een lid van de Commissie van Administratie van het Slads Ziekenhuis daarop wacht. Wij laten hier de discussie volgen die werd gevoerd hij punt 4 der agenda: Wijziging der begroeting voor het B u r- gerlijk Armbestuur. j De heer de Bruin herinnert er aan dat in do vorige vergadering door hem een critiek werd aangekondigd opi den Voor zitter van het Burgerlijk Armbestuur, en dat daaruit besprekingen zich ontwikkelden, waaruit een voorstel voortkwam om <tie critiek in comité te doen hooren. Over dit voorstel staakten toen -echter de stemmen en. in deze zitting zal dus bij (punt 4a ©en tweede stemming over dit voorstel plaats hebben. Bij dat voorstel .heeft -de Raad echter mist om in casu spreker te dwingen in dat Comité te zeggen wat hij in openbare ver gadering had willen ter tafel brengen. Bij die gelegenheid is door den h-eer Ooshnga terecht gezegd, dat er verschil lende gelegenheden waren om critiek1 uit te oefenen op den Voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur en spr. stemt dit gaarne toe. Hij meent dat die gelegenheid er nu is. Als daartegen dus geen bezwaar wordt gemaakt, wen-wht spr. thans te zeggen wat hij toen had willen uitspreken. De Voorzitter vraagt of de Raad daartegen bezwaar heeft; spr. heeft geen aanleiding zich tegen den wenscli van den heer de Bruin te verzetten. Waar uit den Raad geen stem zich ver heft, geeft spT. nu den heer de Bruin het Woord om te zeggen wat -leze meent te moeten zeggen. De heer de Bi ruin wil dan mededeelcn dat hij, om alle mogelijke twijfelingen of misverstand te voorkomen, heeft opgeschre ven Wat hij te zeggen heeft en dit nu z;d voorlezen Aan den Raad der Gemeente Schiedam Mijne bezwaren tegen het optreden van den heer J. van Katwijk als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur zijn 'van twee crlei aard. Ik vensch ze als volgt te for- nnilecren I. Haidvochtig en ruw optreden tegen over hulpbehoevenden II. Het aanwenden der eigendommen van de Gemeente, over welke aan het Burger lijk Armbestuur het beheer is toevertrouwd, ten eigen bate. Ter motiveering hiervan diene het vol gende k Over het optreden van den voorzitter van het B. A. kwamen mij meermalen klach ten ter oore. Bedenkt men echter, dal meestentijds de betrokkenen in een vol slagen afhankelijke positie verkeeren a 1 s bedeelden, dan ligt het voor de hand, dat niet ieder geval voor publiciteit ge schikt is. 1 Op 9 December werd door'mij een schrij ven verzonden van den volgenden inhoud Aan het Burgerlijk Armbestuur te Schiedam. Mijne Heeren. Ik veroorloof mij de vrijheid Uwe aan dacht te vestigen op de weduwe H. Berke laar-Kersbergen, wonende Kreupelstraat 242 Naar ik vernam verkeert -deze C6-jarige vrouw in omstandigheden, die ihet ge- wenscht maken, haar vanwege het B. Arm bestuur eenige hulp te verschaffen. Gaarne tot uw dienst, P. DE BRUIN. Op dit schrijven ontving ik geenerlei be richt. Wol heeft de heer Van Katwijk zich op 10 December, des morgens te acht uur ongeveer, ten huize der genoemde weduwe vervoegd en zich daar zeer on behoorlijk gedragen, zoodat de Luren er zelfs door opgeschrikt werden. O. a. maakte hij de oude vrouw er een verwijt van dat zij zich tot mij had gewend fofschoon zij vóór dieri zich tot h e m had gewend, maar tevergeefs); 2e. constateerde hij dat er eenige boterhammen op 'de tafel lagen en dus er nog geen gebrek was, ofschoon do Luren het menscli een paar boterham men hadden gegeven; 3e. oordeelde hij de aanwezigheid van een ouderwetsche kachel eveneens een bewijs dat er geen gebrek- was. Ten slotte heeft de heer Van Katwijk, vermoedelijk begrijpende, dat zijn optreden buiten de perken was, de vrouw een gul len gegeven, onder uitdrukkelijke verklaring, dat die van h e 111 en niet van het B. .Amir bestuur was, en onder beding, dat van zijn bezoek niets aan mij zou worden mede gedeeld 1 Waar de hoer Van Katwijk bovendien de vrouw reeds toen aanzegde dat zij niets kreeg, en dat zij op den verkeerden weg was, met zich tot mij te hebben ver voegd, is bij mij het vermoeden sterk, dat hij zijn invloed heeft aangewend, om de vrouw van het verkrijgen tvan steun ven stoken te doen blijven. En toch is deze in. j. hard noodig niet alleen, miaar ook ten volle verdiend. U wijzende op den eorrecten vorm van mijn schrijven aan het Armbestuur, meen ik dat ieder burger, en ook zeker jeder raadslid volkomen bevoegd is, op gel paste wijze liet B. Armbestuur op gevallen van nood te attendeeren en dat de voor zitter van het B. Armbestuur niet" het recht heeft, een dergelijke tusschenkomst op den betrokkene te wreken. 2. Van zijn particuliere bezittingen had de heer Van Katwijk het bovenhuis aan de Brugmanstraat no. 39, verhuurd aan den heer J. Boe r, die ais milicien sinds 1 Augustus in militairen dienst is-. Sinds de Verhoogde militievergoeding weid weke lijks van het bedrag a f5.95 voor huur fl.50 betaald. Een geval dus, zooals zoo vele. De heer Van Katwijk dwong echter dezen zijn huurder het bovengenoemde huis te verlaten en 0111 hem to kunnen spuien, wilde hij hem nopen een huis te betrekken in het z.g.n. Klein Proveniershuis no. 15, aan de Nieuwe Haven, dat echter ten slotte door Boer geweigerd is, ook ai werd het huis dat £1.85 per week van huur doet, hem voor £1.50 ter beschikldng gesteld, en hem verdere faciliteiten verleend. Boer heeft zijn gezin intusschen bij familieleden te jVl aardingen moeten onderbrengen. Uit dit gevai spreekt m. i. heel duidelijk, dat de voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur zijn belangen als huiseigenaar heeft trachten 'te dienen met de bezittingen van B. Armbestuur, zelfs door een totaal willekeurige verlaging van de huur. En de vraag mag worden gesteld, of in dienzelfden tijd dat huis voor werke lijke armenzorg of ten behoeve der verzorg den door het steuncomité een niet nuttiger en noodiger bestemming had kunnen wor den gegeven. In elk geval past het m.S. niet, dat de voorzitter van het B. Arm bestuur zich boven andere huiseigenaren J zoo bevoorrecht door raiddel van de huizen waarover het B. Armbestuur het beheer is toevertrouwd. Mede door deze gevallen van recenten datum, meende en meen ik natuurlijk nog, dat het niet verantwoord kan zijn, den heer Van Katwijk zeggenschap of mede-zeggen schap te geven in het beheer van gemeen telijke instellingen en achtte ik zijn ean- didatuur als lid van de Commissie tot Administratie van het Stadsziekenhuis niel verantwoord. fk verzoek Uwen Raad de hierboven om schreven gevallen aan 'n onderzoek te onder werpen door een Commissie uit den Raad of door B. en W. en de benoeming inzake het Stadsziekenhuis te verdagen, totdat het rapport der bevindingen den Raad is over gelegd. v I Schiedam, 23 Februari 1915. P. DE BRUIN. 1 !lt De "V oorzitter merkt op dat het niet aangaat op deze zaak iets te zeggen, omdat 'waarschijnlijk geen der leden, spr. althans niet, van de medegedeelde voorvallen vol- doende op de hoogte is. Ue 'heer v. Katwijk, die alleen in staat zou zijn, toelichtingen daaromtrent te geven, is hier nieten dat wa - ook de reden waarom spr. in de vorige zitting bezwaar maakte en dit steeds doet, dat beschuldigingen worden uitgesproken tegen personen die niet in de vergadering aanwezig "kunnen zijn. Het doel spr. genoegen dat de heer de Bruin de zaak op papier heeft gezet, zoo.lai omtrent hetgeen hij gezegd heeft geen mis verstand mogelijk zal zijn. Do beoordeeling van daden zijn appre ciaties die afhangen van velerlei bijkomstige zaken en dergelijke appreciaties van per- sonen die een openbaar ambt vervullen, die, zooals men zegt. in een glazen huisje zitten, kunnen verschillend zijn, naarmate die van de eene of van de andere zijde worden bezien en beoordeeld. In de tegenwoordige bijzondere omstan digheden is aan de Burgemeesters op som mige punten een ver strekkende macht ver leend, waardoor ook hun handelingen aan verschillende appreciatie bloot staan, o. iu ten opzichte van de militaire vergoed! ag aan gezinnen van onder de wapenen ver toevende personen. Spr. noemt dit geval, omdat dit ook door den heer de Bruin is ter sprake gebracht en deze bovendien ovei zulke gevallen aan spr. heeft geschreven. Spr. heeft zich na ontvangst daarvan be ijverd 0111 zulke gevallen te onderzoeken en een juiste beslissing daaromtrent Ie geven. Als de heer de Bruin van den heer v. Katwijk heeft verwacht dat deze daar over met hem in correspondentie zou zijn getreden, dan zal hij het misschien ook in spr. hebben afgekeurd dat deze hem op zijn schrijven niet heeft geantwoord; misschien heeft de heer de Brain dit spr. kwalijk genomen De hoer de Bruin: Volstrekt niet! De Voorzitter: Hij heeft in elk geval künnen bemerken dat spr. van die brieven goede nota heeft genomen. Spr. acht het een uiterst teêre zaak om door B. en W], of door een Commissie uil den Raad de handelingen van den Voor zitter van het Burgerlijk Armbestuur te doen beoordeelen of daarnaar een onder zoek te doen instellen. Echter zal de RaaJ moeten beslissen of deze die taak aan B. en W). of aan een Raads-Commissie ad hoe wil opdragen. De heer Lag er we y zou vooraf willen vragen: de lieer de Bruin heeft oen geval genoemd van. een vrouw; leefde die vrouw alléén of in een gezin en, indien dit laatste het geval is, Jaoe is dat gezin samen gesteld? De Voorzitter Wil eerst vragen of hot voorstel-de Bruin ondersteund wordt. De heer v.d. Velden kent niet de ge vallen door den heer de Bruin medegedeeld, maar hij kan wel zeggen dat één dier ge vallen (Onjuist is, want de huizen in de waar van Bn. Drogmanstraat zijn niet het eigendom van den heer v. Katwijk. De heer Sc h reu cl er merkt op dat hei herhaaldelijk' voorkomt dat stukken voor d.ui Raad niet lang genoeg ter visie gelegen hebben en daarop door den heer de Bruin aanmerking gemaakt werd. Nu verwondert het spr. dat de heer de Brain, die zoo lang gelegenheid heeft gehad om de Raadsleden zijn opi papier gebracht: beschuldigingen onder de oog en te brengen, van die gelegenheid geen gebruik hoeft gemaakt. De Raadsleden zouden dan een onderzoek naar de vermelde gevallen heb ben kunnen instellen, Waardoor daaromtrent dan een meaning zou gevormd had kunnen Worden. Eén punt blijkt reeds niet in don haak te rijn. De heer Wiouterlood acht het't beste de zaak thans aan te houden en eerst de beschuldigingen te brengen onder de oogen van den heer v. .Katwijk', die daarop dan kan antwoorden. Da heer G o s I i n g a. Het Burgerlijk Arm bestuur. De heer Wouterlood: Dat kan ook. De Voorzitter vraagt of de heer de Bruin bereid is nu de sprekers te beant woorden. De heer de Bruin is daartoe wel be reid, hoewel de heer Lagerweij feitelijk jhet onderzoek reeds opende, door het stellen van rijn vraag. Spr. wil echter met pleizier ook daarop antwoorden: De vrouw woont op zich zelf en .leeft uitsluitend van het kostgeld van iemand die bij haar inwoont. De opmerking van den heer v. d. Velden was voor spr. niet nieuw en hij had die ook wel verwacht. De heer v. d. Velden weet natuurlijk best hoe die zaken in el kaar zitten, hij kent die verhoudingen net ik 1 De heer v, d. Velden: Misschien Irs- De huizen zijn van den zoon van den Van Katwijk. De heer de Bruin: Dat is zèer mogelijk. Maar de huurboekjes zijn afre- stempeld door J. van Katwijk en de voor zitter van het Burgerlijk Armbestuur bruikte zijn positie om het gezin uit h» woning te krijgen De heer v. d. Velden: Dat weet niet. De heer de Bruin: Gij weet het (]an nu. Zijn de huizen niet van hem, dan is de zaak nog erger, want dan gebruikt hij zijn positie ten bate van derden Spr. meende, dal het heter was, indien een Commissie uit den Raad of het Col lege van B. en W. het hoor en weder hoor toepaste. Dit acht hij heter dan ge schrift na geschrift uit te lokken, wat na tuurlijk een geruimen tijd van behandeling zal vereischen. Daarom leek het spr. de meest zakelijke weg, otn het onderzoek te doen plaats hebben, zooals hij aangaf. Spr. kan wel iets beweren en de heer v. Katwijk kan de juistheid daarvan ont kennen, maar ten slotte moet de heid blijken uit do verklaringen tuigen De heer Schreudpr: Van betrouwbare getuigen. De heer de Bruin: Van betrouwbare getuigen natuurlijk! Naar aanleiding van de opmerking van den Voorzitter, wil spr. opmerken, dat men critiek uitspreken op peisonen of ambte naren niet voor zijn pleizier doet, want men haalt zich daarmede in den regel vijandschap op den hals, en soms van zeer kwaadaardigen aard. Echter meende spr. zich dit te moeten getroosten in het alge- -meen belang. Spr. hoopt, dat men zijn critiek niet zal toeschrijven aan iets andere dan aan dat belang. Met liet oog op de moeilijke tijden, die het ziekenhuis tegemoet gaat, achtte hij het zijn plicht zijn bezwaren mede te dte len, die hij heeft tegen de benoeming van den heer v. Katwijk tot lid der commissie voor die instelling. Geen andere dnjfvee- ren hebben 'hem daartoe geleid. Als die candidaluur zich niet had voorgedaan, weet spr. niet, of hij zijn critiek wel zou heb ben gegeven op don voorzitter van liet Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter vraagt nu of liet voor stel de Bruin wordt ondersteund. Het wordt ondersteund door de heeren v. d. Schalk en Ivoopmans D hoer G o s 1 i n g a zou liet wel ge- wenscht achten indien het voorstel ge splitst werd. Men kan in stemming bren gen het voorstel om een commissie te benoemen die de beschuldigingen za! on derzoeken, en de benoeming van oen lid in de commissie voor het ziekenhuis daar van gescheiden houden. Hel zijn twee zelf standige zaken. Den lieer L a g e r w e ij lijkt het voor- stel-Wouterloocl het meest aanbevelenswaar dig. Nu de zaak zoo in den Rand be sproken is, zal vanzelf een onderzoek naar do juistheid der beschuldigingen worden 3 ingesteld. Eik lid zal een zelfstand g on- derzoek instellen en zijn ervaringen, daarbij opgedaan, zal hem ten opzichte zijner be- slissing veel sterker doen staan dan bij een enkel rapport der commissie za! mogelijk j zijn. Tegenover wat de heer de Bruin an het midden heeft gebracht, zal dan mis- schien spoedig blijken, dal an dor.; mede deel in gen aan den Raad deze te niet dcr-n. Jletvoorstel-Woulerlood lijkt spr. ook dö verste strekking 1e hebben. Do lieer v. Westendorp wenscht, nu twee zijner collega's hun meening go- zegd hebben, ook zijn meening te geven. Misschien loopt hij gevaar weer naar het hoofd te krijgen, dat hij zoo erg lief (?J is geweest, maar de heer v. Katwijk heeft openlijk verklaard, dat hij de besclnddigin- i gen in liet openbaar besproken wenscht to zien. In het College is nog bespreken of spr. er goed aan gedaanhad in de vorige zitting voor te stellen de bespreking te doen plaats hebben in comité. De heer v. Katwijk werd niet als mijnheer v. Katwijk, maar als jyoorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur, als openbaar persoon aangevallen. De heer Van Katwijk is nu in het open baar beschuldigd, hij moet nu ook in het openbaar schoongewasschen wordep. Een persoonlijk onderzoek van elk der raadsleden, acht spr. gevaarlijk. Verkeerd liSgrepen rnededeelingen of onvoldoende toelichtingen kunnen daarbij gemakkelijk verwarring of misverstand stichten. liet beste is daarom dal het onderzoek wordt opgedragen aan een commissie, blijkt het daarbij niet waar te zijn wat de heer de Brain heeft beweerd, dan heeft de lieer Van Katwijk gelegenheid, gehad volkomen vrijuit te gaan. Als het echter wel waar is, dan zou liet zeker erg zijn. De beschuldiging in het openbaar laat nu zuivering ook in het openbaar toe. Zonder dat wordt niet bereikt wat ieder wenscht. Wanneer de beschuldi ging niet waar mocht blijken te '4'J 11, (dan zou do beschuldi ger niet in een openbaar be stuurslichaam zitting behooren te hebben. Spr. wil werkelijk tegenover den heer Van Katwijk een positie innemen die past bij het streven naar een eerlijke oplossing. ill 1 De heer mr. Kavelaars stelt voor, den weg te volgen van een gewone proce dure. Ook daarbij wordt eerst door A. de beschuldiging geuit tegen B. en door B. die beschuldiging bestreden en daarna hemt een onderzoek plaats. Wordt mi dadelijk een commissie 11a de beschuldiging met het onderzoek belast, dan vangt die aan met een eenzijdige voorlichting. De heer Houtman wenscht niet den weg eener procedure op te gaan, want daarmede kunnen 2 jaren gemoeid zijn, alvorens een oplossing verkregen wordt. Ook spr, vindt heel erg wat door den heer de Bruin is ge- zegdi en hij gaat zeer gaarne mede mét wat

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2