DE-PHQENM 1 n. Eerk en School. Ned. Herv. Kerk. Christ. Geref. Kerk. Ingezonden Mededeelingen. afhalen VE RYERIIrSTO OME RW Rhrumatische pijnen. Gemengd Nieuws. heer Teenstra geducht en zeer ad rem onder handen nam, onder de oogen gezien, en natuurlijk moesten zij daarbij tot geheel andere conclusie komen dan de hceren Teenstra en Tydeman, al gaf de laalsle dan ook toe dat verbod van uitvoer van varkeusvleesch er moet komen. En men kan er lang of kort over praten, de nood is hoog; de prijzen van de eerste levens middelen, roode kool, savoye kool, b.v. zijn schandelijk hoog en het spek, het eenign. vleesch dat de arbeider en de kleine mid denstander op zijn tafel ziet, en dat wij haast onmisbaar ingrediënt zouden noemen om de gestampte pot smakelijk toe te he reiden, jvordt reeds in sommige plaatsen met f0.70, zegge zeventig cents hot pond betaald. En nu is het zeker heel mooi, dat wij vergoedingen geven aan de gezinnen, waarvan de kostwinner onder dt wapenen is, dat de steuncomité's naast alle hulp, die ze verleenen, de menschen ook tegemoetkomen in het betalen van dc huur, en dat de werkloozenkassen gesteund worden door gemeenten en het Rjjk, wat baat dit alles, zouden wij willen vragen als men niet met de onomstootelijke waar heid rekening houdt, dat door de stijg ine der prijzen een gulden niet meer is wal ze twee maanden geleden was, en dat ze over twee maanden weer heel wat min der zal geworden zijn; als aan den onbe- perkten uitvoer geen paal en perk wordt gesteld. Onbeperkte uitvoer, zeggen wij, want ook wij zouden terugdeinzen voor den radicalen maatregel om den uitvoer geheel te verbieden, waar, om nu eens bij deze twee zaken te blijven, zoowel onze koolbouw als onze varkensmesterij zeer zeker in dien uitvoer een groot stuk van hun financieele basis hebben. „Er zijn nog zwijnen genoeg in Nederland", zei de heer Teenstra. Ja, dat is waar, en er zijn ook nog genoeg kooien in Nederland, maar we zouden willen vragen welke baat deze daadzaak aan den Nederlandsehen burger geeft, als deze enkel uitgevoerd worden, of vanwege de hooge prijzen voor den uit voer gereserveerd? Zou, zoo hebben wij ons wel eens afgevraagd, het niet zoo kun nen worden gevonden, dat de Regeering rich op de hoogte stelt van den beschik baren- voorraad, en daarvan dan een deel in beslag neemt, om die tegen redelijke prijzen redelijk zoowel voor den kooper als den verkooper voor de Nederland- sche natie beschikbaar te stellen! Zelfs al moest daar van Staatswege wat geld bij, dan is dat nog niet zoo erg; dat heeft het trouwens reeds gekost, zooals wij uit het ontwerp, dat thans in behandeling is, kwa men te wetenhierboven hebben wij reeds ge meld, dat op het door de Regeering aan gekochte graan en veevoeder 2% nul li oen werd toegelegd. En de regeering late zich vooral niet benauwd maken door het ach en wee-geroep van de landbouwers, dat zijn beste men schen, maar het klagen is nu eenmaal hun tweede natuur. Als het product buitenge woon hoog in prijs is, omdat de oogst schraal was, klaagt de landbouwer steen en been, dat het product minder overvloe dig is dan het zand der zee; en als het volgend jaar de voorraadschuur schier berst van het overvloedige product, krijgt men de klacht te hooren, dat de prijs niet zoo is als in het jaar van den schralen oogst En ons persoonlijk is het gebeurd dat in den drogen zomer van 1912 een boer ons zeide, met eene klank in zijne stem, dat de tranen ons haast in de oogen zouden zijn gekomen, als wij door lang ervaring in deze onze pappenheimers niet hadden leeren kennen: U zoudt huilen als U mijn bouwland zag, voor de helft is alles verschroeid. Maar de schalk vergat er bij te vertellen, dat hij door de exorbitan hooge prijzen, die toen voor de door hem verbouwde producten werden betaald, hij dat jaar twintig duizend gulden meer van rijn land trok dan ija ,het vorig jaar, wat zeker niet onder de slechte jaren gerekend kan worden. Als vooruitstrevend vrijzinnige doet he ons dan ook leed, dat de heer Teenstra den vrijzinnig-democraat thuis heeft gelaten on enkel te luisteren naar het kloppen van zijn Groninger landbouwhart De heer Duymaer van Twist vroeg men Het Belze-leger trekt over de brug. Het trekt naar het Westen. Als de wijzerplaat van den toren rood gloeit in de dalende zon, dan is het vol bracht. En de groote witte brug rijst geluidloos omhoog. 1 Weer straalt de herfstzon over het stadje De wind schudt even de hooge abeelen, de gouden bladeren dwarrelen omlaag endnj ven op het water in het kanaal. Het ka naai is ledig; de schepen zijn weg; hei water is roerloos. De groote witte brug is omhoog geble ven. Ze spiegelt zuiver in het stille vlak De kaden zrjn verlaten, de straten zijn leeg de huizen zijn gesloten. „De Dulse goan komen1 JezusMaria de Dutsede Dutse1" Over de grens zijn de mannen, de vrou wen en de kinderen weggetrokken in lange treurige stoeten met witte sloopen en la kens vol goed en karren met bedden en manden met gerief. Ze zitten bijeen in het veilige land en kijken. Ze kijken naar hun stadje. Ze zien van verre de sehoorsteenen der fabrieken waar de mannen anders werken, zien in de verte de kaden, die wonder maar nu rooken de sehoorsteenen niet; ze zien in de verte de kaden, die wonder lijk eenzaam liggen als op een heel vroe gen zomermorgen, als alles nog slaapt; ze zien het leege kanaal; ze zien de brug. De brug, die opstaat. «Ha, 'n keer, zulle S1? do brug 'speciaal hoe het slaat met de aanwezige voorraden levensmiddelen, en zijn partij genoot Reumer kwam op voor de belangen van den tusschenhandel, die volgens hem vrijwel uitgeschakeld wordt en in hot ge drang kwam door de bevoorrechting van de coöperatieve vercenigingen. Verder drong hij aan op het herstel van het recht van vrijen invoer voor de particuliere impor teurs en stelde hij de vraag, waarom de Regeering geen Amerikaansch meel aan zich wil doen consigneeren. De heer Brummelkamp wees op de wen- schelijkheid dat de steuncomité's hun licht zullen opsteken bij de diaconieën, die van tal van gezinnen den toestand uitnemend kennen. Do heer Spiekman meende, dat er nog .niet genoeg gedaan wordt voor de 60.000 gezinnen, die, naar rijn opgave, door den oorlogstoestand noodlijdende zijn, en drong aan op krachtigen steun voor de werk- loozen. Vjan een goede contrOle daarbij raadt hij aan nog meer van de hulp der vak-organisaties gebruik te maken dan thans geschiedt. En de heer Kleerekoper sloot de rij dor sprekers met een criüek op de onder steuning 'a de hoofdstad verleend, die voor drie kwart door de Overheid wordt betaald, maar waarvan de regeling, volgens hom, geheel aan de willekeur van particulieren is overgelaten, en waar jonge dames, ja zelfs padvinders, worden uitgezonden om inlichtingen omtrent de noodlijdende gezin nen in te winnen. Verder drong hij er op aan, dat er ook huurbons zouden worden verstrakt aan onder de wapenen zijnde mili tairen. En toen wias de Minister aan het woord. Do voorzitter, beleidvol als altijd, liet den heer Posthuma eenige zinnen zeggen, alvorens hij' de lange zitting van Vrijdag verdaagde, aldus de mogelijkheid afsnij dende, dat, althans in eersten termijn, zich nog nieuwe sprekers zullen aanmelden. Zal de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid alleen de sprekers beantwoor den? Wij zijn er aan gaan twijfelen, nu de heer Treub den heelen Vrijdag de discussies heeft bijgewoond en druk aanteekeningen heeft ritten maken. Nu, als hij er in komt, dan zijn wij over tuigd, dat de afgevaardigde voor Zuidhorn nog wel iets zal te hooren krijgen over de „huisnaaister" en de „baker" die hij als berichtgevers van den Minister in het debat heeft gebracht Enfin, wie kaatst moet den bal ver wachten. BINNENLAND. Vn> het hof. H. M. de Koningin Bloeder heeft bij baar bezoek aan de Steun-tentoonstelling in Pul- chri Studio in den Haag eenige loten ge kocht voor de verloting ten bate van het Kon. Nationaal Steuncomité-1914, maar te vens gifton geschonken voor den catalo gus en voor de dames, die het buffet in orde hielden. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 26 dezer is benoemd tot rechter in de arrondissements-reclitbank te Utrecht, mr. dr. S. van Brakel, hoofd commies ter gemeentesecretarie te Amster dam. Maatschappij Zeeland. Na ingewonnen informatie is ons geble ken, dat van een hervatting van den passa- gierSdienst bij de Blaatschappij „Zeeland" voorïoopig nog geen sprake is. (N. R. Ct.) Sederlaad «n de eerleg. Reizigersverkeer met Engeland. Tot gistermiddag half vijf was, naar wordt gemeld, niet in Den Haag, noch o.a. te Rot terdam en Vlrssingen, in de scheepvaart kringen, en evenmin in de ambtelijke krin gen te 's-Gravenhage, iets bekend van de is opde Dutse kunne d'r nie euver. En as ze d'r an kommedan vliegt 'm in de lucht mee al de Dutse.1" „Da zou 'k 'n keer zien wille/jong!" roept er een. In het stadje, daar in de verte, roert niets. Een hond alleen snuffelt langs de huizen, krabt aan een deur. Een fijne herfstnevel komt stil over de landen staan, dringt in het stadje, hangt als een teere wolk in de abeelen, drijft ijl over het water. De menschen kijken kijken. Ze staan opgepakt aan beide oevers langs het kanaal, zitten hjjeen in de grazige kan ten met hun witte bundels. Aan' de grens drummen ze te zamen en de voorsten planten de neuzen van hun schoenen juist tegen den streep over den weg, die een Hollands che soldaat voor hen getrokken heeft in rechter lijn van de bin nenzijde der kegelvormige grenspaal. Daar wachten ze en kijken. Het duurt lang. Twee mannen zullen gaan zien en loo- pen terug naar het stadje. „Ah Teefill bent de wel zot, gij I" roept een vrouw angstig. „Seffens gaan ze kommeen dan schiet ze.I" Maar de kerels lachen en loopen voort. En iedereen volgt ze met de oogen, ziet ze gaan naar de stille, verlaten kade met haastige schreden. ,Ze ben zot nondejul" roept dezelfde vrouw. t i Ah, waveur? Ze kunne d'r nie euver, de Dutse!" zegt een man.. ,Dag ge dan zelfs moar goat I" schreeuwt de vrouw woedend terttg, 1 mededeeling van een officieele bekendma king te Londen, volgens welke na 8 Maart niemand meer uit Tilbury of Folkestone naar Nederland zal mogen vertrekken, ten zij met officieel vergunningsbewijs. Ook het Engelsche gezantschap in Den Haag had geen bericht hieromtrent ont vangen, maar acht het feit juist. Geen Duitsch luchtvaartuig. Zooals destijds is medegedeeld, heeft de Nederlandsche regeering, op grond van het vermoeden, dat in den nacht van 19 op 20 Januari j.l. Duitsche luchtvaartuigen zich over Nedeilandsch grondgebied hadden be wogen, aan de Duitsche regeering verzocht een onderzoek ter zake te doen instellen. Nadat reeds vroeger een mondelinge me dedeeling door onzen gezant te Berlijn in dien zin was ontvangen, heeft de Duitsche regeering onlangs nog schriftelijk ter ken nis van baron Gevers gebracht, dat een ter zake ingesteld nauwgezet onderzoek hoeft aangetoond, dat de juistheid van bedoeld vermoeden geheel uitgesloten is. Belgische kinderen. Notaris Brandts uit Amsterdam, voorzit ter van het Belgische Huisvestingscomité aldaar, is gisteren met 15 Belgische wees kindoren te Roosendaal aangekomen. Zij za gen er armoedig en slecht uit. De kinderen kwamen hoofdzakelijk uit de buurt van Dinant. Men meldt ons uit Leiden, dat het R. K. Huisvestingscomité uit D., Noord-Brabant., van iemand, die onbekend wenscht te blij ven, f1000 heeft ontvangen voor „Klein Belgie". De regeeringscommissaris in Nunspcci heeft verschillende geldzendingen ontvan gen ten bate van de kinderen der Belgische vluchtelingen in het door bon beheerde vluchtoord. Dc gelden zijn bijeengebrachi op verschillende uitvoeringen van Emiel Hullebroeek. In het geheel is uit dien hoofde f834.88 ontvangen. Belgische vluchtelingen. Gisteren vertrokken 450 Belgische uit gewekenen per extra trein van Bergen op Zoom naar Ede. In het fluchtelingenkamp te Klooster zande (gemeente Hulst), waar nog onge veer 1300 Belgische vluchtelingen vertoe ven, heerscht de typhus in vrij hevige mate. Ket kamp staat onder militaire be waking, en niemand mag het verlaten. De gemeenteraad van Temeuzen, gisteren spoedeischend bijeengeroepen, heeft besio ten, pogingen aan te wenden bij de be voegde autoriteiten, dat er geen uitvoering zal worden gegeven aan het voomenlen, de aldaar vertoevende behoeftige Belgische vluchtelingen te verplaatsen naar een kamp. De vluchtelingen hebben hetzelfde ver zoek gericht tot den gedelegeerden com missaris te Aardenburg. Een zeegevecht? Het s s. „Blaasstroom" van de Holland sche Stoombootmaatschappij, dat gister morgen te Amsterdam aankwam uit Londen, heeft Donderdagmiddag twaalf uur in noor delijke richting op de Noordzee kanonge bulder gehoord, dat ongeveer een kwartier aanhield. Te voren had de bemanning eoni ge Engelsche torpedojagers met g rooten spoed in Noordelijke richting zien steve nen. Korting op loon van gemeente ambtenaren. Onlangs werd melding gemaakt van een beroep van een onderwijzer aan eene open bare lagere school te Haarlem en van het Hoofdbestuur van den Bond van Nederland sche Onderwijzers en het Bestuur der afd. Haarlem en omstreken van dien Bond tegen het besluit van Gedep. Staten van Noord- Holland, tot goedkeuring van het besluit van den Raad der gemeente Haarlem, van 1 September j.l. betreffende korting op loon van gemeente ambtenaren enz., gedurende den tijd dien zij langer dan zes sweken onder de wapenen zijn en onder aftrok van hetgeen in den vorm van Rijksvergoeding aan het gezin wordt uitgekeerd; terwijl bij dragen van pensioen dan ten slotte van de gemeente zouden komen. Do arrondissements-schoolopziener en „Stille... stille!" roepen anderen. De beide mannen daarginder op de kade gaan steeds verder. Blaar plotseling blijven ze staan en oen keert er terug. Een siddering gaat door het volk „De Dutse 1" schreeuwt er een. „Neeë neeë ze leupe deur!" De beide mannen daarginder zijn weei bijeen en schrijden aarzelend verder. Daar, waar ze nu zijn, kunnen ze zien in een zijstraat aan de overzijde van het kanaal. Ze staan stil, rekken de halzen uit en kijken. „Ze riem© ieveransc Wat...,''' fluistert een vrouw bevend. Ineens Wenden de mannen £Ïch om, ste ken de armen in de hoogte, Wenken naar de overzijde, rennen terug naair de grens zoo hard ze kunnen. „Doar... doar... de Dutse... de Dutse I" schreeuWen ze al van. verre. Nu Wriemelt en krioelt de menschenmas- sa op de oevers plots dooreen; die zaten vliegen op en gelijk stijgt er uit die massa 't geluid als een lange kreet van angst en Woede. i 1 De mannen zijn terug, ademloos. „Ben ze doar... ben ze daar?" „Joa-et... joa-etl" hijgen ze. „Me ebbe Wij ze gezien... drij... drij... peerdevolkl" Ze Worden omringd door dringende man nen en vrouwen, maar ze vertellen steeds hetzelfde en zoo gaat de fel gespannen aan dacht weer terug, naar ginder, naar het verlaten stadje, dat zoo eenzaam ligt in den fijn-blauwen nevel. Dan, plotseling, beWeegt zich pp die verre kade iets. 1 Iets grauWs, dat uit den nevel schijnt te komen en zich verdicht tot schim tot gestalte, v i i i l - i i r„ den districtsschoolopziener adviseerden in dertijd gunstig voor den onderwijzer. Overeenkomstig een advies van den In specteur van het lager onderwijs en van Gedep. Staten is intussehen thans naar men verneemt de bestreden beslissing gehand haafd. Het beroep van den onderwijzer is onge grond verklaard, terwijl de onderwijzers organisaties niet ontvankelijk zijn verklaard in hun beroep op den reeds meermalen ver melden grond, dat zij, als geen eigen per soonlijk belang hebbende bij de vernieti ging of verbetering van het besluit Van Gedep. Staten, niet als belanghebbende in den zin der wet to beschouwen zijn. Dir. belInvoerr. en see. Bfinisterieele benoemingen, bevorderin gen, verplaatsingen, enz, bij den dienst der directe belastingen, enz. Gaat af: Deurwaardersdistrict Amster dam. Het beheer van het kantoor Beek (L.) zal door ontvanger A. van der Werff 2 Blaart nh kantoortijd worden overgegeven. De surnumerair J. C. D. van den Bussche uit de directie Utrecht is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het kantoor Beek (L.) (Overname beheer 2 Maart na kantoortijd). De rijksklerk 2e klasse T. Heikens tor contr. grondbel. te Winschoten, wordt me! ingang van 22 dezer ontheven van de tijde lijko waarneming van het kantoor Zwart sluis en tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectie Venlo. Biet ingang van 1 Blaart zijn de volgende rijksklerken 3e klasse bij hun tijdelijke standplaatsen definitief werkzaam gesteld. K. de Vlieger, ten kr. Schiedam (Inv. en Acc.); J. de Jaij; ten kr. Amsterdam (Inv. en Acc. o/d. suiker; J. L. C. van Baaien, ten kr. Amsterdam (Inv. en Acc. o/d. sui ker; P. den Hartig, ter inspectie Helder, J. H. Braaf, ter inspectie Utrecht le afd., Pt Brink, ten kantore Almelo; G. H. Meijer, ter contr. grondbel. te Assen; J. G. Braem, ten kr. Lobtih; J. B. Jacobs, ten kr. 's-Her- togenhosch; Q. II. Garaets, ten kr. lieer len; J. E. H. Wolfs, ten kr. Venlo (st.) Benoemd: ingang 1 Blei J. L. Teijer, deur waarder te Leiden, tot deurwaarder te Amsterdam; ingang 1 April G. Mantel, tot kommies 3e kl. te Goirle. Bevorderd: ingang 1 Maart rijksklerk 3e kl. J. Kaasschieter ten kr. 's-Gravenhage (inv. en acc.) tot rijksklerk le klasse aldaar; rijksklerk 2© H. Wj. P. Tuinstra ten kr. Rotterdam gmvoerr.) tot rijksklerk le kl. aldaar. De verplaatsing van den assistent J. P. G. Kraakman van Amsterdam naar G roos beek is ingetrokken. Verplaatst: ingang 1 Blaart de kommiezen 2e kl. H. Viegter, van Blalden naar Wester voort; R- de Groot, van Enschedé naai' Zaandam (tijd.); A. P. A. de Vlieger, te Goirle van Alphen (Z.-H.) (tijd.) Ingang 1 April de kommiezen 2e kl. P. Planjer, van Oldenzaal (vis.) naar Coevor- den (st.); S. Piek, van Coevorden (st.)naai Oldenzaal (vis.); B, E. Birendel, vanHarden- berg naar "Venlo (bi); de kommiezen 3e kl. H. van Zanten van Klazieneveen naar Gees teren; K. uit de Bos, van Hezingen naar Ter Apel. v Eervol ontslag verleend aan: H. Roemer, kommies le kl. te Amsterdam (S. D.) in gang 1 Mei. (De Belastingambtenaar.) Aangenomen naar Gasselte (Dr.) ds J. Nieuwenhuis Ockhuizen te Den Hoorn (Terschelling). Bedankt voor het beroep te *sGra vendeel ds. R. Brouwer te Haamstede. Geref. Kerken. Beroepen te Helmond ds. B. van Hal- sema te Haastrecht. i Hoogeb Onderwijs. Te Utrecht zijn bevorderd tot tandarts: Een ruiter. Een een tWeede daagt er ap en een derde en meerdere.... „Doar... doar... dat ben ze... De Dutse... de Dutse 1" schreeuwt ©en /man en dan zien ze 't allemaal aan beid© oevers. De vrouWen grijpen, hun bundels, roe pen de kinderen en vluchten. „Ze goane schiete... ze goane schiete... gilt er een. „Neeë... neeë... "t bonne uhlanen... dio kanne nie schiete!" stelt er een gerust Dan blijVen de meesten Weer staan en kijken. TWec uhlanen gatoppeeren de brug op, stijgen af, kijken in ?t Water. „Ahwtel, jongens, dat 's goe... ze'kunne d'r nie euver f' joelt pen der kijkers ver heugd. i Dan een paniek'. Vijf uhlanen komen aanrijden naar de grens; de kijkers deinzen af, vrouWen be ginnen te gillen. Ineens zijn da Dutsen nu vlak' bij'; ze houden hun paarden in. Salueeren de Hol landsche schildwachten op de grens, ma ken een praatje. i Ze lachen. i Dat stelt Wat geruist: het volk' komt Weer naderbij en Mstert. En terwijl ze kijken en luisteren knoeit eensklaps de stille kade van grauiWe rui ters en voetvolk en ©ven later drijft een zwart bootje in het kanaal en brengt Dutsen «aar den anderen ©everen. „Ze kommen an deulzen kant!" roept een vrouW. v i „As ze au de brug Komme, springt 'm in de lucht!"1 i GrauiWe figuren klauteren al tegen de katte trappen omhoog, s-tappen recht af op het KruggebouiW, waarin het mechanisme Het voik gap beidé pevetrs ziet ppap> do hoeren R. Koops, L'. -T. P. Crombach en B. L. ten Horn. j~T*efeh f1?l5 Rheumatische pijnen verloonen zich het sterkst bij verandering van het weer. Zij Worden veroorzaakt door het urinezuur, dat ten gevolge van niet behoorlijke werking dor nieren, in het lichaam achterbleef en zich kon kristalliseeren in de spieren en gewrichten. Verschietende pijnen, die zich nu eens teer, dan Weer daar doen gevoelen, treden op. Wanneer de onzuiverheden zich eenmaal vastgenestold hebben, is het lichaam door zijn natuurlijke bronnen zelden in staat om haar te verwijderen en indien aan de nieren geen hulp geboden wordt hoopt het urinezuur zich meer en meer op. De pijnen worden ondraaglijk, de patiënt kan zich ten slotte niet meer bewegen, de gewrichten worden verwoest terwijl de han den knobbels gaan verfcoonen en misvormd wiorden. De ziekte kan zich tot een chro nische kwaal ontwikkelen. Het is daarom van belang om Lij het optreden van de eerste pijn in de lendenen en gewrichten Foster's Rugpijn Nieren Pil len te gebruiken. Door hun versterkenden invloed op dc nieren bewerken zij, dat deze organen hun werk naar behooren verrichten, en voortdurend en geregeld het urinezuur uit het lichaam afvoeren. Te Schiedam verkrijgbaar bij de h.h. Kappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor- kmk. zien is van nevenstaand handelsmerk. Een Groningsch oud-docent gesneuveld. Men schrijft aan de „Tijd": in een hoofdartikel van de „Echo de Pa ris" herdenkt Barrès de Fransche letter kundigen, gevallen op het slagveld. Onder hen treffen wij den naam aan van Frangois Laurentie, een gesneuveld mede werker van de „Semaine littéraire", en die in de „Correspondant" de bekende artikelen geschreven heeft tegen de officieele ge- schiedvervalsching van Aulard. Ook in Holland is Frangois Laurentie geen onbekende. Want, ofschoon een on- vervalsclit katholiek, die geen bekeering heeft noodig gehad, heeft indertijd prof. Van Hamel hem uitgenoodigd om de Fran sche taal en letteren te doeeeren- aan de Universiteit te Groningen. Ofschoon slechts korten tijd in Holland werkzaam geweest, heeft Frangois Laurentie bij vele Neder landsche leeraren dankbare herinneringen nagelaten. De suffragettes-vrijwilligers. Naar men uit een Reuter telegram heeft kunnen lezen, zijn te Havre een afdeelïng suffragettes geland, ten einde te werk ge steld te worden als telefonisten, chauffeurs en dergelijke. Naar de „Figaro" meldt, zijn er twee regimenten gevormd uit deze vrou welijke vrijwilligers, wier leeftijd varieert tusschen 20 en 40 jaar. Elk regiment telt 2 loos toe. Nog meer varen er ever in het zwlarte bootje met takels en touwen en kisten gereedschap. En. dan zien ze 't eens klaps allemaal met ontzetting. De witte brug, die zoo" fier omhoog stondi, recht als een dreigende opgeheven arm, bewéegt. „le zakt., ie zakt... De brug... de brug!'" „Nou vliegt 'm de lucht in... I" Ze staren ademloos* 1 De ontploffing gaat komen. Maar de brug daalt geluidloos, lager, la ger en zonder schok raakt het boveneind Weer den anderen kanaaloever. De brug is neer. Dadelijk geloppeert een detachement uhlanen in gestrekten draf er over. Dan schettert vreemd hoorngeschal over het stadje, en grauwe massa's troepen da gen op uit den nevel, marcheeren over de brug. Patrouilles scheiden zich af uit de mas sa's, komen naar de grens aan beide ka naaloevers, houden daar halt. Niemand mag er in of uit, toaar niemand waagt het ook terug te gaan naar het stad je, waar nu de Dutsen zijn. In eindelooze drommen dagen ze op, in fanterie, paardevolk, kanonnen. Een nieuwe cavalcade in grauwgrijze on eindige reeksen. Het Dutse-leger trekt over de brug. Als de wijzerplaat van den toren dien avond rood gloeit in de dalende zon, dan gromt weer eensklaps van verre die som bere dreunende donder. Maar dan weer uit het "Westen, ii 1

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 6