als het thans te geven recht alleen werd toegekend aan Europeanen, maar hij he greep dat zulks niet ging, omdat het te veel ontevredenheid hij de anderen zou vei wekken. En toen kwam de heer Bogaard eigenlijk aan des Tudels Kern-, {hij wilde de wijziging niet om de Indische partij en om de Sarikat Islam, want als art 111 werl gewijzigd, dan zou de Regeering daartegen niet meer zoo kunnen optreden als Breda'-, afgevaardigde wenschelijk achtte. En dus al was liij in beginsel niet tegen het recht van vereeniging en vergadering; hij wilde van het ontwerp, zooals tact daar lag niet weten, en daarom diende jhij een amen dement in, dat hierop neerkwam, om artikel 111 te laten, zooals het,was,-en daaraan toe te voegen,': „De Gouverneur-Generaal is bevoegd, in overeenstemming met den Raad van Neder- landsch-Indiü in bijzondere o£ algemeen aangewezen gevallen, ten behoeve van {Xe derland en de onderdanen, dispensatie verleenen van de in dit Artikel «vervatte ver bodsbepaling. De uitoefening van dat recht wordt voor deze gevallen bij algemeene verordening vastgesteld." Na deze duffe en anti-diluviaansche re devoering, kwam de heer Beumer hetzelfde liedje nog eens in anderen toon voordra gen. Zorgvuldig waren door hem hijelkaar gehaald ondoordachte uitingen van 't vei- eenigingsleven in Indië, de eenvoudige waarheid, dat ^ulk een leven als het nog in zijn eerste kindsheid is, wel eens rare huitelingen maakt, werd door den alge .vaardigde uit Kampen geheel uit het oog yerlorem Én als iemand verbaasd mocht zijn over het feit, dat deze zeer jonge afgevaardigde, die Indië enkel hij name kent, met zoo groot© fiducie stond te be- toogen wat al of niet voor ons schoone bezit, in den Archipel in deze wenschelijk is, dan zal hij goed doen niet tc vergeten, dat de Hemel den heer Beumer heeft ge zegend met een groofce portie „gejast ge voel van eigenwaarde". En tot onzen spijt kwam de heer Scheurer zich ook voegen hij hen, die het maar beter vonden met den heer Bogaardt den „voorzichtigen" weg to bewandelen; zijn onbetwiste liefde voor den inlander werd helaas getemperd door dat hij zich doodkeek op de zeker ook niet door ons verdedigde capriolen van Indische partij en Sarikat Islam. Gelukkig, dat weldra frisscher geluid kwam van de heeren v. Deventer, De Hees ter en den Minister, d. w. z. van menschen, die door jarenlange ervaring Indië door en door kennen. Assen's e gevaartligde her innerde eraan hoe reeds vóór 60 jaar Tlior- Lecke art 111 van het Regeeringsreglement „een onredelijk verbod" had genoemd, en hoe prof. Kleijntjes dat oordeel zelfs aan vulde door to spreken van „een voor Ne derland, hef klassieke land der vrijheid, on waardig verbod". En in een keurig betoog bewees hij, hoe de opleving der publieke belangstelling in "Indië opheffing van het verbod noodzakelijk maakte; hoe er een schok is gegaan door de bevolking van het Oosten en hoe noodig het voor de ontwik keling van Indië is, dat het mogelijk zal zijn binnen betamelijke grenzen te beraad slagen over publieke belangen, en hoe de inlander zelf aan die beraadslagingen moet deelnemen. De heer Fcfck, zich hierbij aansluitende, mocht terecht de vraag stellen, of wij, nu Wij een Kolonialen Raad willen oprichten ter behandeling van de Koloniale politiek en daarin inlanders villen opnemen, wij dezen beletten zullen staatkundige verga deringen te houden. En de heer de Heester bracht do zaak op het rechte terrein door er op te Wijzen, dat wie, zooals de heer Bpgaardt de voorgestelde wijziging van art. 111 niet "wil aanvaarden, moet beginnen met aan te toonen dat deze gevaarlijk zou Wezen voor de rost en orde in Indië, maar dat dit niet gebeurd was. De minister stond eindelijk sterk, omdat hij aan al het aan gevoerde nog kon toevoegen, (lat zijn ont werp dat was,van zijn voorganger, maar de heer de .Waal Malefijt schijnt ook al de rechte broeder niet te wezen. ondragelijke beklemming en zich stalend, sprak hij uit, wat de boschnimf hem had bevolen. „Voer mij, o kind van het rotsgebergte, voer mij naar de bron, die op deze plaats onder gesteenten en erts verborgen is." Nauwelijks had zij dezen eisch vernomen, of het mooie meisje brak in Md geween uit en rondom begon een weeklagen, dat de muren van de saai deed trillen, terwijl ge lijktijdig van alle kanten slangen en vuur spuwende dieren op Hasso aankropen, als wilden zij zich op hem werpen en hem om dit verraderlijk verlangen verslinden. 1 Toen de jongeling, ides ondanks, stand- Vastig bleef en izijn eisch zelfs berliaalde, verbleekte "het meisje en zonk aan zijn Voeten neer, opnieuw haar smeekbeden hem toezendend; doch niet zij alleen smeekte en Waagde, maar nlle dwergjes die om den troon des, kanings geschaard waren, kwamen toegesneld en vereenigden hun jammerklachten met dio yan *t schoone meisje, Maar dit alles Help niets; Hasso sprak voor de derdemaal met mannelijke stand vastigheid de vreeselrfk» woorden uit en in hetzelfde oogenblik weken zijn kwel geesten van hem in vluchtende haast, het rollen en donderen overstemmend, dat op golfde uit de diepten van den aardbodem. Toen opeens werd het plotseling stil, heel stil. Hasso zag hoe de troon met koning Hederich geluidloos in de diepte verzonk en hoe, op nauwelijks een paar schreden afstands van hem verwijderd, blanke zil verstaven uit den gebarsten aardbodem om hoog stegen, steeds booger, steeds fcooger zich heffend. Schielijk raapte hij bijeen, Wat hij dragen kon, ijlde ermee naar buiten en legde het verkregen© midden in den vlammencirkel, waarbinnen de nimfen nog steeds hun reien uitvoerden, i 1 Ten slotte zij nog gemeld, dat de heer Troelstra er op wees, dat men in Indië de op lering der Indische bevolking zal hebben te accopteeren, zooals men hier in Neder land do opleving der arbeiders-beweging heeft moeten aanvaarden, en dat dr. Bo het schoone woord sprak, dat de staat kundige vrijheid altijd samengaat met de verantwoordelijkheid voor wat geschiedden dat daarin een, idex belangrijkste elementen van staatkundige opvoeding van een volk ligt. En dat ,mon (lat beginsel moet aan durven als men tenminste aan de ont wikkeling van Indié geen schade wil toe brengen. Het figuur van den heer Bogaardt was aan het eind der discussïen verre van benijdenswaardig. Zijn amendement, dut. hij eerst nog gewijzigd had, omdat de heer Fock had aangetoond, dat de redactie ervan tot de grootste ongerijmdheden zou leiden, kreeg 18 stemmen van de 57. Van de 33 aanwezige leden van Rechts hadden zich 12 bij de stemming „verwijderd", zooals wij hierboven reeds gemeld hebben, de heeren de Savomin JLohman, de Geer en Bichon van IJsselmonde stemden er tegen. En wat nog veel sterker was, de heer Bogaardt durfde geen stemming over het ontwerp vragen, zoodat het .zonder hoofde lijke stemming werd aangenomen. Hen spreekt wel eens van „politiek in het hemd staan", maar bij -deze gelegenheid werl aan het lijf van Breda's afgevaardigde zelfs het hemd niet gelaten. De Kamer is toen gegaan aan het wetsont werp op de voorwaardelijke veroordeeling, pardon, we drukten ons verkeerd pit, het wetsontwerp „Vaststelling van nadere straf rechterlijke voorzieningen, betreffende ver oordeelingen, waarbij de straf, tenzij de rechter later anders beveelt, niet (wordt on dergaan, de betaling van geldboeten jen de voorwaardelijke invrijheidstell Lng. What is in a name? zal {hier allicht iemand met Shakespeare vragen, maar (dan zou hij zich toch vergissen, want hier is juist een heeleboel in den naam. De veroordeeling is toch eer (van de feere plantjes van de coalitie, waarbij (Calvinisten en Roomsch-Katholieken tegenover elkaar staan, zooals we reeds weten Uiit den lijd toen de lieer Loeff Ministerivan Justitie was in het Kabinet-Kuyper, die de voorwaarde lijke veroordeeling wilde invoeren. De {Cal vinist zegt: God eischt, dat (op de misdaad straf, d.i. dus veroordeeling volgt, )en daar om is voorwaardelijke veroordeeling voor mij absoluut uit den ibooze. Toen zat broeder Katholiek met de handen \in het haar, maar toen is men (tot elkaar gekomen, door niet meer van voorwaardelijke jveiV oordeeling maar van voorwaardelijke invrijheidstelling te spreken; waar mede Üe Calvinisten zich onder (zekere voor waarden kunnen vereenigen. En {Minister Ort lieeft, zeer verstandig, deze (benaming behouden om niemand af te istooten. En dat alles kan ons vrijwel koud falen, of men nu onder den eenen naam of/onder den anderen naam het beoogde doel bereikt (is blijzaak, hoofdzaak is, dat het doel «bereikt wordt, en het ziet er niet maar uit dat er van het tegendeel sprake kan zijn. t 1 De discussies over het wetsontwerp zijn aangevangen en eerfige belangrijke rede voeringen -rijn. daarover reeds gehouden, maar de Minister is nog niet aan het woord geweest. Voor ons en ook al omdat ons overzicht reeds lang genoeg is reden te over om deze zaak intact te houden tot een volgende week. Want het zal de moeite waard zijn na te „gaan welke kenteringen er in dé Tweede Kamer, sinds Loeff zijn helaas niet geslaagde poging deed, op dit gebied zijn ontstaan, en welke theorieën over en. weer zullen worden verkondigd. Reeds nu kunnen wij zeggen, dat, hetgeen wij te hoorem kregen, ons opnieuw in de overtuiging -versterkte, dat niemand toch eigenlijk ontkomt aan den invloed van zijn tijd. Het wetsontwerp zal nog al eenigen tijd in beslag nemen; dan komt de nadere regeling yan het eedsvraagstuk; dan de wet- Aalberse pp de oneerlijke concurrentie, en dan. eindelijk de 30 millioen voor oorlogen Toen Hasso dn de zilverzaal terugkeerde, heerschte jubel en feestelijkheid daarbin nen, de dwergjes dansten en zongen in overmoedige uitgelatenheid, zij prezen hem als hun bevrijder, van alle zijden werden hem zilveren bokalen, gevuld met schui menden wijn, toegereikt, en het "schoone meisje ijlde met oogen, stralende van ge luk, op hem toe, de armen als ten groet naar hem uitgestrekt. De jongeling .deed alsof hij van al het hem aangebodene niets zag en niets hoor de, zijn geheele denken was gericht op hel verkrijgen van do grootste hoeveelheid staven uit den onmetelijken schat en over te dragen naar den vlammencirkel. Het ging toch cm de vrijmaking van zj'n volk, om de herneming der plaats, die sedert de oertijden de vereerde goden hadden inge nomen. 1 Reeds meer dan een dozijn maal had hij den weg van Hederich's zilverzaal naar den vlammenkring en terug gedaan; de maan neeg reeds naar het westen, weldra zou zij hoven gindsch© bergen staan, op haar nooit te stuiten gang door het luchtruim, welken de nimf hem had aangewezen. Toch wilde hij "nog één enkele maal naar heneden dalen in het tooverpaleis van den dwer genvorst, nog slechts één enkelen keer. Of zou hij het niet doen, genoegen nemen met wat hij bezat? Doch waarom een gave versmaden, die het noodlot hem bood, waarom een gelegenheid niet benutten, die zeer zeker niet weder kwam? Hij had nog tijd genoeg; weldra zijn de krachtige armen opnieuw vol beladen met zilverstaven, welk bezit macht en aanzien verleent Toen Hasso wederom in de zaal keerde, begroette hem een vreugdekreet van het mooie, jonge meisje, dat nu een fonkelend kroontje op haar ravenzwarte haren droeg, en voordat hij haar kon (weerhouden, lag gij aap zijn borst 1 i i gevraagd, waarbij van. alles en nog wat zal worden te pas gebracht; het is dus ze ker, dat de Tweede Kamer vóór het Paasch- recès niet gereed komt met haar agenda. BÖÏNENLASD. Be Onltsche Gezant. Wolff seint uit Berlijn Het „Mittagsblatt" schrijft, dat de ge- zantschapsraad, dr. v. Kuehlmann, tot dus ver verhouden aan het Duitsche gezant schap te Konstan trnopel, als plaatsvervan ger zal optreden van den gezant v. Mul ler, die binnenkort om gezondheidsredenen voor langen tijd met verlof gaat Dr. von Kuelhmann zal spoedig naar Den Haag vertrekken. Hij was tot het uitbreken van den oorlog werkzaam aan het gezantschap te Londen en trad ook herhaaldelijk als zaakgelastigde op. Von Kuehlmann is de zoon van den VToegeren directeur-generaal van den spoor - weg m Klein-Azië. Hij is 42 jaar oud. Het Persbureau kan dit bericht bevesti gen. C tf De heer von Kuehlmann is geen vreemde in de residentie, daar hij indertijd, toen 3e heer von Schloezer nog Duitsch gezant was en ook nog ongeveer een jaar onder den tegenwoordigen gezant den heer von Muller zelf, als gezantschapsraad der Duit sche legatie in Den Haag fuijgeerde. De heer von Kuehlmann bewoonde toen liet huis aan den Kneuterdijk, waarin thans liet Russische gezantschap is gevestigd, het bekende voormalige paleis van wijlen Prins Alexander. Gewag makende van de verandering in de bezetting van het Duitsche gezantschap in Den Haag. schrijft de „Petit Parisien" Sedert het )>egin van den Europeesehen oorlog heeft Nederland getoond, dat het zijn grondgebied zou verdedigen tegen iederen aanval en het heeft met den trots en loyauteit, die het eigen zijn, verklaard, dat het zijn rechten zou beschermen en zijn internationale verplichtingen nakomen. Duitschland zal z>ch zeer vergissen, wan neer het gelooft, door een verwisseling van gezant, een andere houding van Ne land te zullen krijgen. Stderlasd to dt etrleg. Lichting 1915. Naar de Avp. meldt, zullen binnenkort de miliciens der lichting 1915, sedert begin December onder de waj>enen, ter verdere opleiding overgaan bij de regimenten in fanterie. Certificaten vanoorsprong. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat voor goederen van Ne- derlandschen oorsprong of van Neder- derlandsch fabrikaat, bij invoer in (Frankrijk of Engeland on bij doorvoer Goor Frankrijk, certificaten van oorsprong worden geëischl. Zij die dergelijke certificaten behoeven, kunnen zich Wenden tot den inspecteur der invoerrechten en accijnzen binnen wiens ressort het bedrijf wordt uitgeoefend, t Regeeringsmeel. Bij de op 10 dezer te 'Amsterdam gehou den inschrijving voor regeeringsmeel zijn gegund Amerikaansche patenten van 23241/2, een enkel merk tot 26.12i/j. Amerikaansche Straits tot 23i/2. Amerikaansche Bakes tot 22.75. Onder valsche ylag of sei n. Op handelsschepen van vreemde nationa liteit, vertoevende binnen Nedèrlandsoh rechtsgebied, welke door het hijschen van de Nederlandsche vlag of van een interna tionaal naamsein, of door het aanbrengen van beschilderingen, namen of andere on- derscheidkjgsteekenen op romp', schoorstee- nen en tuigdeelen, den schijn aannemen, dat zij de Nederlandsche nationaliteit be zitten 6£ tot een Nederlandsche reederij behooren, zulten zoodanige maatregelen worden toegejiast, dat hun het vertrek uit en de vaart door het Nederlandsche rechts gebied wordt 3>elet. („St.ot.") Vaart op DuitsoheNoord- zeeh aven s. Uit med(vloeiingen van de Duitsche regee- „Heb 'dank, edele jongeling, dat gijl d©n vxeeselijken Hederich hebt doen vallenHij heeft mij yan mijn rijk beroofd, de heer scheres onder het slavenjuk gebogen. 0j> nieuw is nu alles weer van mij wat gij hier ziet, wat de onderaardsche gangen bergen, die zich onafzienbaar ver uitstrekken, pn- der de bergen door, en gij zult met mij deelen, wat ik bezit." En daarbij blikten haar oogen steeds dieper in de zijne, haar gloeiende adem streek zengend langs zijn gezicht en het was hem te moede, als kluisterde hem een onzichtbare macht aan den grond, terwijl de maan aan den hoogen hemel haar haan vervolgde, om steeds meer de noodlottige plek te naderen. Door feen onbeschrijfelijken angst aan gegrepen, werkte do jongeling zich met ge weld los uit deze omarming, raapte haas tig nog zooveel van de staven op, als hij in zijn armen kon hergen en nam daarop de vlucht, want de lucht scheen dichter en zwoeler te worden, zoodat hij nauwelijks meer adem kon scheppen. Hij was echter nog niet heel ver geko men, toen hij weer twee armen om zijn hals voelde en eeu vleiende stem hem fluisterend in 't oor sprak: i „Waarom ontvlucht ge mij", Hasso, mij, die u alles geven kan, macht, rijkdom, zoo- als geen sterfelijke bezit, geluk en eer? Door mij zult gij boven alle menschen verheven Worden, over verre rijken regce- ïen. Zeg, dat gij mij «niet verlaten wilt, dat gij tot mij terug zult koeren. Gij hebt mij teruggegeven wat ruw geweld mij had ontroofd, laat mij ook uit uw hand het geluk ontvangen 1 Spreek, spreek slechts een klein woordje, zeg, of gij wilt?" t Hasso had het jonge meisje met zich meegetrokken tot aan den uitgang, in zijn binnenste ontbrandde een heftige strijd: yrees en gloeiend verlangen; een onweder- ring blijkt, dat twee Amerikaansche han- delsstoomers uit een Nederlandsche haven vertrokken en bestemd naar Bremen, zijn geloop en op mijnen, doordat de particuliere personen, yan wie deze schepen zich voor den dienst van loods hadden voorzien, niet bekend waren met, of althans niet opge volgd hebbesn, de aanwijzingen van de Duit sche admiraliteit voor schepen, bestemd naar de havens aan de Duitsche Bocht. Nogmaals wordt daarom onder do aan dacht van zeevarenden gebracht, dat de weg naar de Duitsche Noordzeehavens al leen veilig is, wanneer de bovengenoemde aanwijzingen worden opgevolgd. De minister van marine maakt hierbij te vens bekend, dat Nederlandsche rijkslood- sen niet beschikbaar worden gesteld om schepen naar de Duitsche havens te looi sen, en dat geen verantwoordelijkheid kan worden aanvaard voor de lekwaamheid van particuliere personen, die hun diensten al loods voor deze route aanbieden. („B. a. Z. Be 8. B. A. P. „Het Volk" geeft het jaarverslag van de S. Dl A. P. Daaruit blijkt, dat het aantal afdeelingen in 1914 gestegen is van 389 op 406; het aantal leden gedaald van 25.651 op 25.609. Het aantal vrouwelijke leden was op 31 Dec. j.l. 3898, Vrijwiillgd Landstorm Door de vereeniging „Volksweerbaarheid' is een geschriftje uitgegeven, getiteld „11e meest noodige", van de hand van den go pensionneerden kapitein der infanterie G Polvliet, met een voorwoord van den voor zitter der vereen. „Volksweerbaarheid", den heer A. E. Dudok van Heel. Wij geven uit dit geschriftje enkel© gre pen, die, naar wij hopen, de belangstelling voor het geheel zullen wekken Zeker, ons leger staat aan de grens "Wij dragen onze financieele en oecono- mische lasten. Onze geheele materieele mi litaire kracht is gemobiliseerd. Maar onze weermacht is niet geworteld in een weer baar Nederlandseh volk. Die weermachl beschikt niet over dc meest noodzakelijke reserven: voor aanvulling der verliezen te gen eventueele ovennacht, in geval van oorlog, voor noodzakelijke versterking hij strijd, maar ook en hier raken wij een brandend actueele kwestie om de man nen van onze Landweer en Militie, die nu zeven maanden aan hun werk ont rukt zijn, door aflossing met reserve-troe pen, zoo lang wij buiten het conflict blijven, aan dat werk terug te geven. Is niet één van de voornaamste eischen van soliditeit in elke onderneming, bij elke operatie: de beschikking over een behoor lijke reserve Die eisch mag Nederland, nu het zijn grootste onderneming kan gelden sedert 1672: de handhaving van zijn bestaan als Europeesche en als koloniale mogendheid, niet over het hoofd zien. En het zou een zich schuldig maken zijn aan grievende onbillijkheid tegenover de mannen onzer Landweer en van onze Militie na te laten er onverwijld volle aandacht aan te schen ken. Een 200 000 van onze weerbare burgers staan, ontrukt «aan hun gezin en hun werk, nu reeds zeven maanden gereed om met hun leven ons volksbestaan te verzeke ren. G00.00Q flinke, gezonde mannen zijn rustig thuis en aan hun werk gebleven, zullen toezien.als onze vrouwen en kin deren. Waarom uit dio 600.000 geen re serve gevormd van 200.000, om die eerst genoemde 200.000, die nu sedert Augus tus mobiel zijn, af te lossen? Deze toestond mag niet voortduren, geen dag, geen uur, hij is dien mannen, hij is ons volk onwaardig. Een leger zonder reserven is geen le ger, een leger zonder reserven is als een boom, geplant zonder wortels. Zeker, dc gebeurtenissen hebben ook ons verrast. Wij hebben aan militaire kracht beschikbaai staahbare macht trok hem tot hiet moo'e kind en haar woorden brachten zijn hoofd op hol. Waarom! zou hij niet toegeven aan dit verlangen? Hij was het tooverrijk go:d en wel ontkomen, zijn voeten raakten den aardbodem, goed-gebongen rustte zijn schal binnen in, den. vtammenkrinig. „Ik will" kwam het gloeiend en toch heesoh van zijn koorts-branderige lippen. Daarop weerklonk een wild hoongelach, de blanke armen lieten zijn hals los en honderden dwergen stormden, in duizeling wekkende haast den jongeling voorbij cn op den vlammencirkel toe, met gretig© grijp- handjes de opgestapelde schatten bijeen rapend, om ze in. verzekerde bewaring te rug te brengen. Toen hij weer tot zichzelve kwam, waren de zilverzaal als de vlammencirkel met de schoone danseressen verdwenen, ook de maan liet niets meer van zich zien dan een matten glans waarmee de hoogste berg toppen vaal verlicht werden. De kwarts rotsen, Waar binnenin Hederich huist, had den het gewone uiterlijk hernomen en ver geefs bleef al het zoeken naar de drie lichtende puntjes, waartegen de nimfen ge klopt hadden. Toen de morgen helder en nuchter aan brak, keerde Hasso bleek en droef naar zijn land terug en van dien tijd af was hij een gebroken, verwarde man, want het was hem onmogelijk om' ooit de schade te yer- "'geten, die een begeerte van hebzucht* en een minuut van. Zwakheid hem hadden aangedaan. Den dwergenkoning bleef zijn schat voor een nieuwe xeekö van duizend jaren ver zekerd, want slechts na elke duizend jaar verschijnen in den Paasdhnadht die puntjes aan de rote, Welke de aarlmenschen de plek wijzen, waar zij zich den toegang tot Hederich's rijk vermeesteren kunnen. gesteld, wat wij in Augustus hadden. Wij wareu aan het vormen van onze reserve den Landstorm, bezig. Noch de Regeerine' •noch het Legerbestuur hebben in' Augustus iets anders gedaan, dan mensehe- lijkenvijs mogelijk was. Door moedig, be. slist, snel handelen hebben zij ons toen gered van een lol als nu Belgie getrof fen heeft. Onverwijld moet het Nederlandsdie veil de handen in een slaan en onder ener gieke voortvarende leiding van Regccring en Legerbestuur onze militaire kracht tot haar bereikbaar maximum opvoeren. Een 200.000 man zitten in enkele hoek jes* van ons land hijeen als woei macht en minstens GOO.OOu loopen er rond, die, «als ook ons uur slaat, niet mogen, niets kunnen doen dan... protesteeren vergade ren Schrijver becijferd, dat aan oud gediea- den van marine, mariniers en koloniaal le ger ongeveer 1.50.000 man beschikbaar is en 50.000 oud-gedienden uit het Neder], leger. De Vrijwillige Gewapende Landstorm zou, voor zooverre geoefend, als speciaal korps, bij deze categorie ingedeeld kun nen worden, nadat het Reglement van Krijgstucht en de militaire strafwetten op hen toepasselijk waren verklaard. Onder die oud-gedienden kan men reke nen ongeveer 20.000 man van de bereden wapens aan te treffen. Het zou waarschijn lijk mogelijk zijn hiermede en met het oud kader der bereden artillerie, een reserve der bereden artillerie voor te bereiden. Dir. bel., Invoerr. en Ace. «Btij Kon. besluit van 11 dezer: is ingetrokken de benoeming van den ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen K. N. Houtman, te Domburg, tot ontvanger derzelfde middelen te Lokker- kerk, gedaan bij Kon. besluit van 26 Fe bruari is voornoemde ontvanger, met ingang van 1 April, ontheven van Jiet beheer van het kantoor Domburg en is hij tijdelijk weik- zaam gesteld aan het ontvangkantoor der directe belastingen te Utrecht; is W. F. Sturm, ontvanger Ier directe belastingen en accijnzen te Leek, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen teLekker- kerk. Ingezonden Mededeelïngeft. Waterzucht. De nieren filtreeren de afgewerkte stof fen en het overtollige water uit het bloed. Wanneer zij door verzwakking of ziekte hiertoe niet in staat zijn, blijft het water in het lichaam achter, hetgeen ook dikwijls merkbaar is aan de geringere hoeveelheid urine die geloosd wordt. Dit heefi tevens ten gevolge, <^at de afscheiding van andere schadelijke stoffen, wordt tegengegaan en deze schadelijke stoffen oefenen een dus- danigen invloed uit op de wanden der bloed vaten, dat deze het water doorlaten. Het zal zich dan bij voorkeur daar verzamelen, waar het den minsten tegenstand onder vindt, dus in de holle plaatsen onder do huid, als onder de oogleden, in de polsen, enkels, voeten enz., waar gezwellingeii ge vormd worden. Als men met den vinger op deze zwellingen drukt, blijft de indruk eeni gen tijd zichtbaar en de zwellingen voelen week on papperig aan. 'Bovenstaand verschijnsel is niet zelden een der eerste verschijnselen van een nier aandoening. Rij veronachtzaming ervan kan het Water zich verder ophoopen in de bee- nen, de huikholte, de borstholte, en het hart bereiken, met' de noodlottige gevolgen. 'Behandelt dus uw nieren bijtijds, zoo dat de waterzucht zich niet kan uitbrei den, maar in haar oorsprong aangetast wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen her geven aan de nieren haar gezondheid en stellen haar in staat om het overtollige wa ter yolkomesa af to Voeren, Te Schiedam verkrijgbaar bij de h.h. fCappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eisch t de echte Foster's Rugpjjn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. rra ea .^Citooi. Ned. Herv. Kerk. (B1© dankt voor het beroep te Waarder ds. P- Zandt te IJselmuiden. Booger Onderwijs, Te Leiden is bevorderd tot arts mej. C. Hovens Grove. Universiteit van Amsterdam. Doctoraal examen in de rechtswetenschap de heeren W. van der Eerden en A. E. von Saher. Universiteit te Leiden. BpvorJerd tot doc tor in de isachfcwetenschap op Stellingen le heer -A. J. P. van Stryen, geboren te Zutphen. Te Utrecht zijn bevorderd tot arts de heeren J. A. H. Hermans en J. Westerling, en tot tandarts de heer A. J. A. Oostei baan. Sport. Voetbal. I De opvoedende kracht! Een lid van de Rotterdamsche Sport en Gymnastiekvereeniging schrijft in „De Sportkroniek"i „De 7de Maart zal waarschijnlijk velen onzer eerste elftal-spelers lang in het ge heugen blijven. Een heugenis, die zich in de eerste dagen dezer week pijnlijk zal i rjtm. mot

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2