De oorlog. 67"* Jaargang Zaterdag 13 Maart 1915 No 14781 Eerste Blad De weldoenster, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VIaardingen fl. 1.25 fcuicó per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een our aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote létters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. vZij) die zich met ingang van 1 April a.s., voor minstens 3 maanden op de „ScUiedamsche Courant" si hommeren, ontvangen de tot dien datum veradiij- ne 0 - slide nummers gratis. MILITIE. inschrijvingsregister en ALPHABETS,CH REGISTER. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting van 191G, met het daaruit op gemaakte Alphabetisch Register, geduren de acht dagen, van den 15den Maart tot en met den 22sten Maart a.s., ter Ge meente-secretarie, afdeeling Militie (School straat 12), voor een ieder ter lezing liggen. Hij vestigt er voorts de aandacht op: lo. dat binnen den tijd, hierboven ver meld, tegen deze registers bezwaren kun nen worden ingebracht bij den Commissa ris der Koningin in de Provincie; 2o. dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en op o n g e- zegeld papier kan worden gesteld; 3o. dat het bezwaarschrift eigenhan dig fioet zijn onderteekend, doch dat onderteekening door een ander persoon is toegelaten, zoo bij het bezwaarschrift eene behoorlijke volmacht wordt overlegd; 4o. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst bij den Burgemeester, ter Gemeente-secretarie, afd. Militie, moet wor den ingeleverd; öo. dat een bezwaarschrift, dat niet vol doet aan de eischen hierboven genoemd, of niet wordt ingeleverd binnen den tijd en bij de autoriteit, hierboven vermeld, geen gevolg Jean hebben; 6o. dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard totdat hij of zij, die het bezwaarschrift indiende, in kennis gesteld is met de uitspraak van den Commissaris der Koningin. Schiedam, den 13den Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 72) Toen het gevaar voorbij! was, dat het vuur zich verder verspreiden zou en Axel thuis Kwam, vuil en zwart van den rook en verschroeid, en niet anders dacht of lój moest zelf in het donkere huis zoeken naar eenige ververse,hiogen om aan de man- nep, o ie hem geholpen hadden, aan te bieden, was hij aangenaam verrast, tóen hij do lantaarn in de hall aangestoken vond en een volkomen wakkere Mainsell met een schoon schort tegenkwam, die dadelijk aanbood of de heeren ook warm ■water wilden hebben. Dit was heel attent van baar. Axel had nog nooit zooiels van haar ondervonden. De heeren bedankten echter eenparig voor warm water; zij wilden graag een- glas wijn drinken, zooals Ilerr von Lohm hun zoo vriendelijk! aanbood en dan zoo gauiwt mogelijk' naar huis en naar bed gaan. Manske, verreweg de vuilste, Was ook degene, die op den meest beslisten toon Weigerde; bij was een godvruchtig man, maar zich wasschon meer dan de plicht vereischt, daar hield hij niet van en daartoe behoorde zeker niet zich wassehen om twee uur in den nacht Axel liet hen een oogenblik in do hall staan en ging naar zijn eigen kamer om sigaren te halendaar vond hij Letty verscholen achter de deur. „Is u daar jonge dame?" riep hij heel verbaasd uit „Laat niemand mij zien," fluisterde zij. „Prinses Ludwjg en tante Anna zijn. ia de Kennisgeving. VRIJSTELLING VAN DEN MILITIEDIENST. De Burgemeester van Schiedam geeft hij deze kennis, dat ooor belanghebbenden hij het aanvragen van vrijstelling van den Ali- litiedienst, de volgende bepalingen moe ten worden dn acht genomen Zij, die aanspraak maken op vrijstelling wegens brocderdiens t, moeten tus- schen 21 en 31 Maart hij den Bur gemeester aanvraag doen tot het opmaken van een getuigschrift betreffende het getal wettige broeders en halfbroeders. Op Donderdag 25 Maart a.s. des na middags tusschen 7 en 9 uur zal in den St. Joris-Doele gelegenheid bestaan tot het doen opmaken dier getuigschriften. Door of va nu ege den ingeschrevene moet alsdan worden gezorgd voor de tegenwoor digheid van twee getuigen. Deze moeten zijn meerderjarige mannelijke personen, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene be hoort, voldoende bekend zijn. (Opgemerkt wordt, dat de Militiewet be paalt, dat wegens broederdienst van elk aantal 1 moeders de helft, of, is hun getal oneven, de grootere helft wordt vrij gesteld.) Zij, die aanspraak maken op vrijstelling wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders, moeten tusschen 10 en 18 Juli bij den Burgemees ter aanvraag doen tot het opmaken van een getuigschrift. Ook zij moeten zorgen voor twee getuigen als hoven vermeld. Zij, die in aanmerking wenschen te ko men voor vrijstelling, op grond dat zij een geestelijk of godsdienstig menschlievend ambt beklceden of daartoe worden opge leid, moeten de noodige verklaring vóór 1 April inleveren bij den Burgemeester. Zij, die vrijgesteld willen worden als kostwinner, moeten tusschen 21 en 31 Maart bij den Burgemeester aanvraag doen tot liet opmaken van een staat van inlichtingen. Tot het doen der aanvragen, hierboven bedoeld, moeten belanghebbenden zich aan melden aan de afdeeling Militie, School straat 12, op een der werkdagen tusschen 9 en 3 uren. 'Schiedam, den 13den Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Burger-AYOudscliooI. Aan lien, die toelating wenschen tot liet eind-examen der Burgeravondschool, bet- eetkamer. Ik ben hier naar toe geloopen toen ik menschen met u hoorde binnen- kpjpen. Mijn haar is allemaal afgebrand." „Wat is dat, ben je er te dicht bijge komen?" „Er kwamen vonken op mij. Laat ze niet binnerikjomen „Ben je niet gewond?" „Neen, een beetje achter in mijn nek, maar dat is haast niet de moeit» waard." „Ik ben heel blij', dat je haar verbrand is," zei Axel op gostrongen toon. „Ik ook," luidde het oprechte antwoord. „Die verwarde haren 's nachts waren soms vrceselijk." Hij bleef een oogenblik staan met de sigarenkistjes onder zijn arm, aarzelend of hij haar onder liet oog zou brengen hoe verkeerd zij' gehandeld had ten opzichte van haar tante en Ivlutz. Het Was duidelijk dat haar geweten zeer zuiver was; en toch had zij .onberekenbaar veel kwaad gedaan, 't Was Axel zoo goed als zeker dat Klutz de stallen in brand gestoken had. Absoluut zeker kon hij niet zijn, maar de eerste vlam was gezien zoo- precies op het zelfde oogenblik, dat Klutz, er gepasseerd; moeslt zijn op zijn Weg naar huis, dat hij voor zichzelf er geen oogenblik aan twijfelde. Het was zijn plicht als Am tsvors teher er onderzoek naar te doen. Indien dit onder zoek eindigde niet de arrestatie van Klutz, dan zou de heele malle geschiedenis over Anna bekend Worden, want Klutz zou maar al te zeer -Wenschen de redenon bekend te maken, -dio hem tot de daad hadden aangespoord. En welk oeii onuitsprekelijke vreugde voor do geheelo provincie en Welk een verrukkelijk opwekkend nieuwtje voor Straalsund! Hij' kon slechts hopen, dat Klutz niet de schuldige Was, hij kon dit slechts vurig en van ganscher harte Wen- welk gehouden zal worden op Maandag 22enDinsdag23Maar't a.s., 'savonds om halfzeven uur, wordt hiermede bericht, dat van hun verlangen schriftelijk ken nisgeving ingewacht wordt vóór of op Vrij dag 19 Maart a.s., aan het gebouw der Ambachtsschool, St. Liduïnastraat, alhier. De Directeur der Burgeravondschool, J. A. IIINGMAN. BUITENLAND. Schiedam, 13 Maart 1915. Van het Westelijke front. Fransch legerbericht De officieele Fransche communique's van gisteren luiden: Twee divisies van het Belgische leger zijn op verschillende punten van 400 tot 500 AL opgeschoten, met name in de rich ting van Schoorhakke (ten zuidoosten van Yperen In Champagne hebben wij Donderdag avond voor den heuvel ten noordoosten van Mesnil verscheidene vijandelijke loopgraven venneesterd en gevangenen gemaakt, o.w. officieren. Vrijdag zijn wij in dezelfde streek eonigszins opgeschoten en hebben verschei dene loopgraven venneesterd. Meer naar het westen hebben Wij aan den weg naar Taliure een nachtelijken aanval afgeslagen. Bij den Reichackerkopf zijn wij 200 AL opgeschoten. |Van generaal French. Een telegram van generaal French meldt, dat in den nacht van 11 op 12 Alaart en 's morgens in do vroegte, verschillende üuilscho tegenaanvallen op de door hen veroverde stollingen door ,de Blritsche troe pen gemakkelijk werden algeslagen, waarbij de vijand zware verliezen leed. Zij maak ten zestig man krijgsgevangen. Het dorp EpinctLo werd in oen nachtelijken aanval door do Engelschen veroverd, met geringe verliezen. De mist verhindert verdere ope raties. In zijn halCwekelijkscke rapport meldt do Engelsche legercommandant: Sinds mijn laatste rapport is de toestand op ons front tusschen Axmentieres on La Classóe belangrijk veranderd, tengevolge van het met succes bekroonde initiatief van onze troepen. 10 Alaart, ruim 8 urn- 's mor gens, vielen -do troepen de Uuitschc loop graven aan in de omgeving van Neuve Chapolle en bezetten ze. De samenwerking tusschen de artillerie en de infanterie was zeer goed en had ben gevolge, dat onze verliezen niet groot waren, in verhouding met do behaalde resultaten. Ook de ver schillende bataljons steunden elkaar voort- schen; want indien liij' het wel was, zou het kind, dat hem daar zoo vrooüjk van achter de deux aankeek, een menigte on heil gesticht hebben en Anna in zooveel moeilijkheden brengen, dat hij er voor terugdeinsde. Zulk een nonsens-gevalletje en zulke ver reikende gevolgen. Hij kon niet sproken als hij er aan dacht en liep haar verontwaardigd voorbij; zoo ging hij de learner ui't zonder oen woord te zeggen. „,Wat is er nu weer met hem aan de hand?" vroeg Letty zich af met haar vinger in den mond; want Axel had haar aangezien, toen hij voorbij liep, met heel ernstige en vertoornde oogen. Toen de mannen, die in de hall hadden staan wachten, de eetkamer binnentraden, waren zij niet weinig verbaasd, daar de dames van Kleinwalde te vinden. Geen hunner, behalve Alanske, hield van dames; en dames zoo vroeg in den morgen waren oen vermoeienis voor het lichaam. Toen Dellwig zijn twee diepe buigingen gemaakt had, Ikoék hij .zijn vrienden, de andere pachters, veelbeteekenend aanhet stille engagement van. freule Escourt met Lohm scheen nu boven allen twijfel verheven door haar tegenwoordigheid in zijn huis bij deze gelegenheid. 1 „Hoe allerliefst van u," zei Axel tot haar in het Engelsch. „Het doet mij genoegen to hooren," ant woordde zij stijf in het Duitseh, want zij Was ntfg boos op hem, om het haar van Letty, „het doet mij genoegen te hooren, dat u er geen verlies bij zult lijden." „Verlies!" riep Alanske. „Integendeel,het kon niet gelukkiger loopen, het kon niet gelukkiger. Die stallen zijn al lang niet meer geschikt geweest om te gebruiken, mijnheer Von Lohm, en ik kan uit den grond van mijn hart zeggen, dat ik blij durend bij den aanval. Onze zware artil lerie werkte zeer goed. Behalve de resul taten dio Wij konden constatoeren, beves tigen ook de verklaringen van de gevan genen, de juistheid van ons vuur en de daardoor aangerichte schade. Vóór den middag .hadden Wij het goh eek- dorp Neuve Chapelle veroverd. Onmiddellijk zette onze infanterie door om het behaalde plaatselijke voordeel zoo groot mogelijk te maken. Bij het vallen van ■de duisternis Was het geheele labyrinth van loopgraven over een front van ongeveer vier K.A1. in onze handen en hadden, wij ons vastgezet over 1200 AL, voorbij de oorspron kelijke eerste linie van den vijand. In den loop' van den dag waren 750 krijgsgevangenen naar het hoofdkwartier gebracht, en waarschijnlijk zullen er nog wel meer komen. Den Hen deed de vijand herhaaldelijk pogingen om het verloren terrein te her winnen. Alaar al zijn tegenaanvallen wer den afgeslagen met zware verliezen voor hem. Wij blijven, Itard vechtende, flink terrein Winnen. Het initiatief door onze verschillende troepen tentoongespreid, is bewonderens waardig; er blijkt uit, welk een geest het leger bezielt. Tan het Oostelijke front. Een tegenspraak. Aan zijn reeds vermeld communiqué ya,ri gistermorgen voegt het Buitsche hoofdkwar tier nog de volgende verklaring toe In hun officieele mededoelingen hebben de Russen zich twee groote overwinningen toegeschreven, één bij Grodno en {5én bij Prasznysz. In beide gevechten beweren .zij twee Duitsche legercorpsen te hebben 'ver slagen of vernietigd. Zoo de '.Russische opperbevelhebber waarlijk hiervan over tuigd was, zullen do gebeurtenissen (der laatste dagen hem een anderen /indruk heb ben gegeven van de strijdmacht (onzer troe pen. De Russische offensieve beweging van Grodno en Augustow is toch (spoedig tot staan gebracht. De resultaten ervan pijn in ons bericht van heden opgenomen. Bij Prasnysz staan onze troepen, (nadat zij waren teruggeweken, weder opt vier kilo meter benoorden do stad. Zij (hebben bij het vervullen van hun taak sn den strijd tusschen Weicbsel en Orsytsj U.4G0tTlusscn gevangen genomen. Qostemr ijk sch leger her Dchi Het Oostenrijkscbe hoofdkwartier meldt d.d, gisteren: Onze troepen hébhen de bevestiging der nieuwe stellingen, in Russisch-PoJen en AVest-Galicië venneesterd, voltooid. De vijandelijke aanvallen daarop zijn niet her- Bij Inoiwlodz (aan de Pilica) heeft onze artillerie gisteren na een kort, hevig vuur- Was, toen ik ze gaan zag. Zelfs bij 't leven van uw vader waren zij al niets meer waard." „Ja, zij hadden al lang geleden vernieuwd moeten worden, maar men heeft er niet altijd geld voor in zijn zak. Bedien u, mijn- hoor Alanske." „Wie is de vijand?" sprak Delhvig, mot zijn luide stem. „Ja, wie is het," zei Alanske, en hij keek droevig voor zich uit. „Dat is de droevige zijde van het geval dat iemand, ver moedelijk iemand uit mijn gemeente, zulk een misdaad heeft begaan." „Hij lieeft mij in ieuor geval een groe ten dienst bewezen," zei Axel, de glazen inschenkende. „Hij heeft zijn onsterfelijke ziel in ge vaar gébracht," zei Abmske. „Hebt u zulk een vijand?" vroeg Anna verbaasd. „Ik wist het niet. Het is waarschijnlijk een arme vent, niet goed hij zijn versland of misschien wel een kind." „Alaar ik heb de vlam gezien, onmid dellijk nadat ik u tegengekomen ben," zei Dellwig. „U was niet verder dan op een steenworp afstand van de stallen en ging naar huis. Ik was nauwelijks bij den stal of do brand brak uit. Heeft u dan niemand op den weg gezien?" „Noen, ik zag niemand," zei Axel kortaf. Er was een strijdlustige toon in Dell- wig's stem. Axel vreesde, dat hij wat te ver zou gaan in zijn ijver om den mis dadiger aan de justitie bekend te helpen maken. „Het was tijd voor het avondeten," zei Dellwig peinzend; „de mannen zullen al len in huis geweest zijn. Was u naar de stallen geweest, gnadiger Herr?" „Neen. Neem nog een glas wijn. Een gevecht verscheidene vijandelijke batterijen tot zwijgen gebracht In de Karpathen hébben wij na een ver bitterd gevecht een dorp aan den weg CisnaBaligrod genomen en de aangren zende heuvels tijdens een dichte sneeuw jacht van. vijanden gezuiverd. In den ten westen aan deze streek grenzenden sector is tegelijkertijd een herige vijandelijke aan val afgeslagen. Op het overige front in de Karpathen en in Zuxd-OostGalicië is niets van belang voorgevallen, daar er den geheelen dag ©en zware sneeuwstorm hoeft gewoed. Ook ten noorden van Czernowitz is het rustig. Oostenrijk, Servië en i Alontenegro. Officieel wordt uit Veenen gemeld, dat aan de Serrisch-Alontenegrijnsche grens sinds geruimen tijd niets bijzonder» is voor gevallen. Hier en daar hadden aan de Alontenegrijnsche grens onbeduidend© tirail- leursgevcchten plaats. De vlektyphus in Servië. De „Berl. Lokal-Anzeiger" verneemt uit Salonika: „De vlektyphus breidt zich steeds uit te Monastirdaar stierven reeds eenige dok toren en ook de inspecteur van den ge zondheidsdienst. Ook te Uskub, Nisj, Istip eischt de ziekte talrijke offers. Het Weenschc correspondentiebureau meldt, dat dr. Van Ti en li oven, do chef van de Ncdorlandscbe ambulance, daar Donderdag pit Servië is aangekomen. Hij zal inet het overige personeel van de am bulance dezer dagen naar Nederland te- rugkeeren. Over iden gezondheidstoestand in Ser vië deelt dr. v. Tienhoven in de „Neuo Freia Presse" mede, dat 'laar sedert het najaar voornamelijk ingewandstyphus, vlek typhus en dysenterie heerschen. De twee eerste ziekten hebben reeds vele duizéndén offers gemaakt, vooral na de gevechten bij Waljewo, daar de lijken van menschen en cadavers van dieren lang onliegraven ble ven liggen en de weinig hygiënische hospi talen meer dan vol waren. Li enkele we ken tijds zijn veertig Servische en drie-en- twintig yreemde geneeshoeren, onder wie twee Amerikaansclie, aan vlektyphus be zweken. In de kazerne te Nisj, waar de gevan gen genomen Qostenrijksche officieren on dergebracht zijn, heerschen gunstiger toe standen wat zindelijkheid en hygiëne be treft, zoodat daar geen ziekte heersehl. Daarentegen is in de verblijven van de soldaten en in do hospitalen, (He vol Ser vische gewonden liggen, een Ixjtrekkelijk grtoot aantal sterfgevallen voorgekomen. Dr. v. Tienhoven, die als dokier van de Nederlandsche ambulance needs in de laat ste Balkanoorlogen aan Servische zijde Werkzaam is geweest, lueefl ook ditmaal veel waardoering ontmoet voor zijn werk. sigaar? Wie het dan ook geweest is, hij heeft mij een dienst bewezen." „Zonder Twijfel, dat heeft hij," zei Dell wig, en er was een vreemde uitdrukking in zijn oogen, toen hij ze op Axel ves tigde. „Er zijn er, dio er niets tegen zouden hebben, als hetzelfde hij ons gebeurde,v merkte een der pachters vrooüjk op. „Niets tegen hoegenaamd," stemde een der anderen toe, met oen lacli. „Als men vertrouwen kon, dat hij overal zulk een goede keuze deed," zei een derde. „Spot niet met de misdaad." Het was Alanske, die berispend zijn stem deed hoo ren. „De keus was zeker merkwaardig," zei Delhvig. „Daarom denk ik, dat een niet verant woordelijk persoon het gedaan heeft," zei Axel, „anders zou hij een van de goede gebouwen hebben uitgekozen, waarvan de vernietiging mij werkelijk schade berokkend had." „Er meet een onderzoek gedaan worden naar den persoon, of hij dan onnoozel is, ja, ol noen," zei Delhvig. i „Ik zal mijn plicht doen," klonk hot stijve antwoord van Axel. „U kunt op mijn hulp rekenen," sprak Dellwig. „U is zeer vriendelijk," antwoordde Axel. Ei- was iets onheilspellends in de stem van Dellwig, als hij over het geval sprak, iets, dat Anna deed huiveren. Wat een verfoeilijke man was dat toch, altijd en bij iedere gelegenheid. Zijn geheele manier van doen dien avond, trof 'haar als bijzonder beloedigend. „Wat zai er mei den armen ongelukkige gebeuren, als hij gepak t wordt vroeg zij aan Axel. (Wordt vervolgd). schieda vis: iie c:ufant hw^jie

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 5