De oorlog. 67"* jaargang. Dinsdag 23 Maart 1915 No. 14789 D© weMoenstev Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Vo'or Schiedam en Vlaardingeii fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 April a. s., voor minstens 3 maanden op de „Schiedamsehe Courant" abomieeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Kiezerslijst. liet Gemeentebestuur van Schiedam, Brengt bij deze ter algemeene kennis: dat de kiezerslijst voor het jaar 1914 1915, zooals die overeenkomstig de Weit van 30 Januari 1915 (Staatsblad no. 37) gewijzigd is, de lijst der daarvan afgevoei- den, de lijst der nieuwe kiezers, benevens de suppletoire kiezerslijst voor het jaar 1915—1916, op heden zijn vastgesteld en van den 23sten Maart tot en met den 21sten April a.s., van des. voormiddags liajf ne gen tot des namiddags .half vijf pre, op de Secretarie dezer gemeente, afdeeling Be volking, (Schoolstraat 12) voor een ieder ter inzage nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift pf afdruk ver krijgbaar zijn gestelden - dat ingevolge art. 29 dierzelfde wet, een ieder bevoegd is, onder overlegging van de noodige bewijsstukken, tot en met den löden April a.s. bij het gemeentebestuur verbetering van gemelde suppletoire kie zerslijst te vragen, op grond, dat hij -zelf of een ander, in strijd met meergenoemde wet, daarop Voorkomt, niet vjoorkomt, of niet behoorlijk voorkomt En is hiervan afkondiigjing geschied, waar het behoort, den 22sten "Maart 1915. Pet Gemeentebestuur voornoemd, i i De Burgemeester, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Drankwet. Btogemees ter en Wethouders van Schie dam; Gelet op artikel 12 der Drankwet; RJrengen ter openbare kennis dat bij! hen is ingekomen een verzoek van Arie Blom om vergunning voor den verkoop van ster ken drank in liet klein, voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in de beneden- lokaliteit ter linkerzijde van het pand West- vest 28. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het vcrlcenen van door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 80) m Zij schreide bitter. „Maar dat doe ik ook niet," snikte zij. „Zoo niet niet op die manier. Het is afschuwelijk van mij niet te ik weet hoe goed u is, hoe vrien delijk, hoe hoe van alles. En toch kan ik niet Ik weet niet waarom niet, maar ik kan niet O Axel, het spijt mij zoo kijk toch niet zoo ongelukkig ik kan bet niet uitstaan," „Maar wat kan het je schelen hoe ik kijk, als je toch niets om mij geeft" i „Ach I achl" snikte Anna, handen wringende. Hij vatte haar bij de pols, „Maar kijk mij eens aan," klaar zij wou hem niet aanzien, „Kijk mij eens aan. Ik geloof niet dat je je eigen hart kent. Ik moet je in de oogen zien. Die zijn pi tijd eerlijk geweest kijk mij aan." Maar zij wou Kern niet aankijken. „Wil je dat dat alleen nu niet voor mij doen?" „Er is niets aan te zien," zei ze (schrei end, „er is werkelijk niets aan te zien. is vreeselijk van mij, maar ik .kan het niet helpen." „Ja, maar Kijk mij nu eens aan." i,0, Axel, waar dient het voor, je aan te zien?" riep zij in wanhoop uit; en zij rukte haar zakdoek weg en deed het Oplettend bekeek hij een oogenblik stil zwijgend haar gezicht, alsof hij meende dat, indien hij slechts in haar ziel bon lezen, hij In ar heter begrijpen zon dan zij het zich zelf deed. Die lieve, dierbare oogen zij do vergunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht Schiedam, 23 Maart 1915. M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris, V. SICKENGA, BUITENLAND^ Schiedam, 23 Maart. Van het Westelijke ront. Fransch legerbericht. Het officiëele Fransebe communiqué van gistermiddag luidt Te Notre Dame de Loiette had een tegen aanval der Duitschers ons den |20en cenïgc stukken loopgraaf afgenomen, maar v. ij hebben ze heroverd. Den 21en hebben wij te La Boiselle, na een vijandelijke mijngang m de lucht te hebben doen springen, het grootste doe! van den ingang bezet. De vijand heeft opnieuw de kathedraal van Soissons gebombardeerd, welke zwaar heeft geleden en waarop, in tegenstelling met de bewering der Duitschers, nooit een waame- mingspOot is gei estigd gewee.t, evenmin als er de Roode Kruisvlag heeft igewaaid. In Reims werden Zondag een vijftigtal granaten geworpen. i In Argonne hebben wij den vijand twéé ernstige slagen toegebracht. Bij Bagatelle lieten wij drie mijnen in de lucht vliegen, namen daarop stormenderhand een Duit- sche loopgraaf en behielden die ondanks een hevigen tegenaanval. Vijfhonderd yards verder ging de vijand, terwijl Irij onze loopgraven bombardeerde, tot een aanval over op een front van 250 Meter, Na een zeer hevig gevecht van inan tegen man werd hij teruggeslagen, geraakte daar bij onder het vuur van onze artillerie en leed zeer zware verliezen. De Fransche legatie te 's-Gravenhage voegt aan deze mededeelingen nog toe, dat de bewering in het Duitsche legerbericht over de verdwijning der Engelschen uit een huizengroep bij St. Eloi, onwaar is. Bomaanslag op Calais. Naar de „Times" meldt, is iZalerdagj- nacht wederom (voor de derde maal) een Zeppelin boven Calais verschenen. Om 12 uur *s nachts werd de stad door hevig kanonvuur wakker geschrikt, zoek lichten speelden in alle richtingen en twintig minuten lang werd er op het luchtschip gevuurd. Toen Werd alles rustig. De Zep pelin was door het kanonvuur van de forten verjaagd vóór het in staat 'Was over de stad te komen. Het luchtschip heeft igc-an. hom men laten vallen. i i De Engelsche verliezen. De nieuwe verlieslijsten brengen zoo waren vol medelijden, vol smart; maar hoe ernstig hij -acht, hij kon niets anders vin den. Zonder oen woord te zeggen draaide hij zich om. „Wees nu niet tragisch," zei ze smeekend en zij volgde hem vol bezorgdheid oen paar stappen. „Als je nu maar niet tragisch bent, dan kunnen wij vrienden blij ven Maar hij keek niet om. Een dienstmeisje kwam de kamer binnen om het koffiegoed weg te hemen. Anna begreep, dat het onmogelijk was haar be traand gezicht te verbergen voor den onder zoekenden blik van het meisje. „O, Jo hanna," zei ze, „die arme barones is zoo ziek ze is zoo heel erg En. zij liet zich zelf in een stoel neervallen en verborg haar geziciit in de kussens cn ze schreide zoo zenuwachtig en gaf zich over aan haar smart, hetgeen ee nbewijs was van liaar buitengewoon groote genegenheid voor de barones. „Gott, die arme Baronesse," be tuigde Johanna zorgeloos. En voor zich zelf maakte zij de opmerking, dat de freule zeker zooeven bedankt had voor een huwelijks aanzoek van den gnadigen Ilerr." HOOFDSTUK XIV, Wat Anna in de dagen die volgden het meest verlangde, was een moeder. „Als ik een moeder had," dacht zij" niet ééns, maar telkens weder, en haar oogen hadden zulk een peinzonden, verlangenden blik als zij dat dacht „als ik maar een moeder had, een lieve moeder voor mij alleen, dan zou ik miju hoofd tegen haar dierbaren sldh'ouder aanleggen 'on mot zoo lang schreien, totdat ik mij weer gelukkig voelde. Eerst zou ik haar alles vertellen, en het zou haar niet kunnen schelen hoe dwaas het ook was en het zou haar niet vervelen hoe lang het ook duurde, en zij zou zeggen: „Mijn lieveling, je bent toch eigenlijk nog Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regei. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Werd gisteren uit Londen aan de „N. R. Ct." geseind de verliezen aan Engelsche offi cieren in de gevechten bij Neuve Chapelle en St Eloi op 724. Een strijd onder den grond. De correspondent van de „Daily Chro nicle" meldt uit Noord-Frankrijk: Op dit oogenblik strijdt liet Belgische vierde linieregiment tegen de Duitschers op een Wijze, welke aan de phanlasieën van Edgard Allan Poe herinnert. Vlak tegenover Ramseapelle staat een ongebruikt klooster, waarvan de muren in stukken geschoten zijn, maar waarvan de kelders en onder- aardsche gangen getuigen van een vreesc- lijke en toch schilderachtige worsteling. De groote kelders strekken zich uit on der de beddingen van twee kleine zijrivier tjes van den Yser, n.l. de groote en do kleine Resmes. De Duitschers hebben den noordelijken uitgang van deze onderaard sdie wereld ontdekt en de Belgen de daar tegenoverliggende poort. i Sedert langen tijd koinen beide partijen stap voor stap door dezen donkeren voeh- tigen en slijkerigen onderaardschen weg dichterbij. Tan liet Oostelijke front. Russisch legerbericht De groote Russische generale staf meldde gisteren: I De toestand van Njetnen tot Weichsel en op den linkeroever van die rivier is niet noemenswaard gewijzigd. Onze troepen, van Tauroggen oprukkend, hebben na een ge vecht Laugszargen (m Oost Pruisen ten noorden van de Njetnen) vermeesterd, waar zij gevangenen hebben gemaakt, een opslagplaats van munitie en genie materiaal hebben, genomen. In de Karp allien zijn verbitterde gevech ten gaande op de wegen naar BjarLfeld, in de dalen van Ondawa en .Latorcz, bij den Lupkoverpas en op den linkeroever van de boven-San. Onze troepen maken vorde ringen en banen zich in, vuur- en bajonet- gevechten een wieg. In den loop van den, dag hebben wij 2500 gevangenen, waaronder 50 officies en, gevangen gemaakt en vier machinegeweren vermeesterd. In de richting van Haczow hebben Duit sdhe colonnes in gesloten gelederen onze stellingen bij Rossoklxacz, Oravtsjik en Koziuwka aangevallen, doch zijn overal door ons vuur en onze tegenaanvallen te ruggeslagen met voor hen vreeseiijke ver liezen. i i In Oost-Galieië wtoedt een ^neeuWstorm. In den nacht van den 21sten diezer is het hevige arülleriegevedit fond Przeimysl voortgezet en zijn gedeelten van het garni zoen, die opnieuw een uitval ondernamen in noord-oostelijke richting met groote ver liezen binnen de forten teruggeworpen. Przeniy-1 gevallen. De sterke Galicische vesting Przemysl, die reeds maanden de Russen in den rug hinderde bij hun actie in de Karpalhen, maar een klein kindje," en ze zou oen beetje op mij knorren en mij veel kussen en dan zou ik zoo rustig naar haar luis teren, al dien tijd met mijn hoofd tegen haar lieve, zachte japon en ik zou mij zoo veilig voelen en zoo zeker en zoo lekker verzorgd, terwijl ze mij zei, wat ik nu moest doen. Het is eenzaam en koud en moeilijk zonder moeder. Hot huis was in algemeene verwarring. Do barones was ontwaakt uit haar bewuste loosheid en was tot ijlhoofdigheid vervallen, en do doktoren, wetende dat zij geen fa milie om zich heen had, spraken openlijk van sterven. Er waren nu twee doktoren bij en twee verpleegsters; Anna drong er op aan zelf ook mee te verplegen, zij gaf zieJi temeer moeite, daar zij voelde van boe weinig belang het eigenlijk voor iemand, ter wereld was of do barones in leven bleef, ja of neen. Het waren allen vreemdelingen, de perso nen, die deze zwakke vrouw; in haar strijd tegen den dood bijstonden, en zij deden dat met de onverschilligheid, aan vreemde lingen eigen. Een vrouw van middelbaren leeftijd, die waarschijnlijk Sterven zou; in dien zij stierf zou niemand iets aan haar verliezen, cn indien zij bleef leven kon hot evenmin iemand schelen. Men kon van doktoren en verpleegsters, die aan zulke dingen gewend waren, niet verwachten, dat zij zulk een diepe belangstelling zouden koesteren voor een onbelangrijk geval; me vrouw Von Treumann merkte op zijn minst eens per dag op, dat het schrecklich was en ging dan weer voort met haar bor duurwerk; Fraulein Kuhrauber schreide een beetje, toen zij op weg naar haar slaapt kamer do barones hoorde ijlen, maar zij schreide licht en voor ijlen was zij bang; de prinses begreep, dat de dood in dit geval een zegen zou zijn; en Letty en miss Leech vermeden het huis en brachten deze bran dend warme dagen door rondzwervende in de bosscherq waar alles bloeide en tier- In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau fe voldoen. Intercommunale Telefoon No. 108. heeft het tenslotte gistermorgen moeten op geven. Het beleg dateert van den eereten op- marsch der Russen in Gulicie, toen zij bij Lublin de Oostenrijkers versloegen, en hun linkervleugel Lemberg bezette. Waarschijn lijk is de overgave het gevolg van uit hongering geweest. Weliswaar heeft men voortdurend van Oostenrijksohe zijJe hoog opgegeven over den invloed van voorra den in de vesting, maar niettemin maakt de capitulatie niet den indruk van te zijn geschied om militaire redenen, tenzij ge brek aan munitie er de oorzaak van mocht wezen. Het Oostenrijksche hoofdkwartier verklaart nu ook, dat gebrek aan levens middelen de oorzaak der .overgave is ge weest. Herhaaldelijk heeft het garnizoen tijdens het beleg uitvallen gedaan, nief alleen den laatsten tijd, maar reeds maanden geleden, en daarbij werd de dapperheid der bezet ting steeds bijzonder geroemd. De uitvallen der laatste dagen schijnen wanhoopspogin gen te zijn geweest om door het belege ringsleger heen te breken, maar zonder succes. Voor de Oostenrijkers is het verlies van deze vesting in moreel meer dan, in mill- bur opzicht oen verlies. Voor de Russen daarentegen ligt het nuttig rendement op militair terrein. De nu vrijgekomen bele geringstroepen zullen hun n.l. in do Kar palhen goed te stade komen. Hel Russische hoofdkwartier gaf giste ren van de gewichtige gebeurtenis slechts de volgende korte mededeeling: De vesting Przemysl heeft rich aan onze troepen overgegeven. t In het Groote Hoofdkwartier van den opperbevelhebber werd in tegenwoordigheid van den tsaar, den grootvorst-opperbevel hebber en dengoheelen staf een Te Doum gecelebreerd. Onderscheidingen. De tsaar hoeft den opperbevelhebber van het Russische leger, grootvorst Nikolaus, de orde van St. Joris tweede klasse ver leend en den bevelhebber van do helego- ringstroepeii, generaal Iwanof, dezelfde orde derde klasse. i Przemysl als stad on vesting. De oude stad Przemysl, de hoofdplaats van het Galicische district van denzelfden naam, heeft in normale tijden 46.000 in woners en vormt door haar ligging aan de beide oevers van de San ecu uitstekend verdedigbare vesting. Deze oevers zijn dan ook door hooge wallen omgeven, waar de stad zelve als het ware tegen aanleunt, die de binnenste verdedigingslinie vormen, daaromheen slingert zich dan de sterke for tengordel. Aan tien linkeroever bevinden zich 13 gepantserde forten, aan don rech teroever zeven. De gehoelo verstorkings- linie heeft oen omvang van 42 Kilometer. De verwoesting in Polen. Volgens gegevens, die yan Russische zijde de in vroolijken overvloed. En Anna! als men haar in de zieken kamer zag, zou men denken dat zij de naaste, liefste bloedverwant was van de barones; en toch was het vuur, dat haar bezielde, geen liefde, maar alleen een eindeloos, onpeilbaar diep medelijden. „Als zij beter wordt, zal zij zich nooit meer onge lukkig voelen," wias do gelofte, die Anna in die dagen aflegde, toen zij meende de voetstappen van den Dood reeds op de trap te hooren. „Hier of ergens anders waar zij maar wil zal zij wonen en gelukkig zijn. Zij zal inzien, dat haar arme zuster geen verschil gemaakt heeft, „behalve dat er nu geen schaduw meer tusschen ons be staat." Maai- geloften doen, wat helpt dal? Toen de tweede week in Juni was aangebroken, kwam er langzaam en aarzelend verande ring ten goede in haar ziekte; en onmid dellijk nadat zij dat keerpunt had bereikt en de uitputting na die inspanning over was, werd zij twisf-ziek. „U zult oen moei lijken tijd krijgen," had Axel gezegd dien dag, toen hij hun vriendschap was komen verstoren; en dat was waar. Die moeilijke tijd begon, nadat liet keerpunt achter den mg was, en hoe verder de barones zich van dat punt verwijderde, hoe dichter zij haar volkomen herstel naderde, hoe moeilijker werd het leven voor Anna. Want hot lier- nam zijn gewonen loop en zij allen werden Weer do ouden, dezelfde ouden, zelfs tot de schim van de nooit genoemde Lolli toe. Axel had wel gezegd, dat ze die nooit van zich af zouden zetteimMaar mot dit verschil, dat de eigenaardigheden van me vrouw Von Treumaon en de barones meer uitkwamen dan ooit en dat geen een van het trio een woord met de twee anderen wou spreken. Mevrouw Von Treumann was nog zeer vast aan het huis verbonden, zonder het geringste voornemen te laten blijken, te willen vertrekkeiv Zij deed den geheelen dag worden openbaar gemaakt, py.i er in Rus- sisch-PoIen in dezen veldtocht 95 steden en groote dorpen in puin gelegd, terwijl van de 27.000 kleinere dorpen 4500 zijn verwoest; daarvan zijn 1000 geheel platge brand. De schade wordt ruWweg op 1200 mil- lioen gulden geschat. Oostenrijk en Servië. Volgens een telegram aan de „Times" werd Donderdag te Nisj het volgende offi- cieele communiqué gegeven: Den lGen Maart is 's ochtends -een kort artilleriegevocht bij Belgrado geleverd, waar in de superioriteit van de Servische artil lerie opnieuw is gebleken. Het vuur van don vijand had geen resultaat, hoewel hij ka nonnen van groot kaliber had. Tegelijkertijd is er een artillerie-duel ge weest bij Orchawa, waar de Servische artil lerie een groot aantal schepen in Je haven van Ada Kaleh heeft vernietigd. Ook heeft zij oen ponten in de haven van, Orchawa tet zinken gebracht. 's Avonds om acht uur van lenzelfden dag is bij Smedercwo na een zvah artillerie- duel de artillerie van den vijand tot zwij gen gebracht, dank zij het juiste richten van ons vuur. Aan de Dardanellen, Er hoorscht nog rust. Het Turksche hoofdjewar tier meldt, dat er ook gisteren rust aan de Dardanellen hoerschte. De plannon der bondgeno oten. De raad van admiralen, aan boord van den Fransdien laurier .Saffron", heeft vol gons Reuter besloten zeer spoedig een nieuwen algemeenen aanval op de üardar nellenforten te ondernemen. Bjohalve de „ïlemi Quajre" is, volgens een bericht uit Parijs, ook de „Jaure Guibbery" bestemd om aan de krijgsverrichtingen aan de Dardanellen deel te nemen. Laatstge noemd schip vervangt de „Gaulois", die tijdelijk aan den strijd is onttrokken. Beschadigde schepen. Volgens een Reuter-telegram uit Athene is ook het Fransche slagschip „Ganlois" in do Dardanellen op een mijn geloopen. De schade, aan de boeg, is echter slechts ge ring; hot herstel zal in een paar dagen kunnen geschieden. Do „Inflexible" is door een zware granaat aan do boeg getroffen en tijdelijk buiten gevecht gestold. Een andere granaat is op hot dek ontploft, heeft 47 opvarenden ge dood on vele andoren gewond. Ter Zee. Door oen vliegtuig aangevallen. liet gisternacht den Waterweg binnen- geloopen Engelsche stoomschip „Elfland", dat een lading graan, bestemd voor dei Inter- niets anders dan op do loer liggen naar Anna en oen gelegenheid af te wachten om weer over Karlchcn te beginnen. Anna was den onvermijdelijken dag, dat Zij gevangen moest worden, tot nu toe ont komen; maar eindelijk kwam bij, en zij weid. overvallen in den tuin, waarheen zij de wijk had genomen, om na te denken, hoe zij het best toenadering zou krijgen tot de tot nu toe ongenaakbare barones en met haar over de brandende kwestie Lolli spreken. Daar kwam mevrouw Von Treumann plot seling aan; zij was zaebljes over het gras veld geslopen, zoodat er geen tijd was om weg te loopen. „Anna", nep zij verwijtend uit, toen zij Anna een beweging zag maken, alsof zij wou wcgloopen, en dat was ook zoo, „Anna, heb ik de pest?" „Ik hoop van niet," zei Anna. „Je behandelt mij precies, of liet wel zoo was." Anna zei niets. „Waarom blijft zij bier? IIoo kan zij bier blijven, na hetgeen 'r gebeurd is?" had Anna zich vaak afge vraagd. Misscliien kwam zij haar aanstaand vertrek aankondigen. Zij bereidde zicli dus voor met een welwillend oor te luisteren. Zij zat in do schaduw van een bruinen beuk cn keek naar de kalme,zee en de kust van Riigcn, trillende aan dén overkant in den warmen nevel. Zij deed niets, het scheen dat zij nooit iets uitvoerde, zooals deze dames met haar ijverige vingers dik wijls opmerkten. „Blauw en wit," zei Anna, en zij keek naar de zeemeeuwen en de lucht, om Frau Treumann tijd te geven „de Pommerscbo kleuren. Nu begrijp ik waar die van daan komen." Maar me vrouw-'Von Treumann was niet naar buiten gekomen om over do kleuren van Pouuneren te praten. „Mijn Karlchen is ziek geweest," zei ze, met de oogen op Anna's gelaat gericht. (Wordt vervolgd). Bui ejcmccslci en lVetho'idets toornocmd,

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1