Oe oorlog. Dit sner Maat ait DM! Maden. 67*" Jaargang Zaterdag 27 Maart 1915 No. 14793 Eersle Blad. De weldoenster, n Deze courant verschijnt d a g e 1 k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post G. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelyks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend numróer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prjjs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op Yoordeelige voorwaarden, hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Tarieven In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschjjnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prigs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau fe voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingaug van 1 April a.s., voor minstens 3 maanden op de „Schiedamsclie Courant" abonneeren, ontvangen do tot dien datum verschij nende nummers gratis. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van' Schie dam; Gelet op artikel 12 der Drankwet; pj-engjm ter openbare kennis .lat bij hen is ingekomen een verzoek van: a. WILHELMUS WILLEBRORDÜS VAN DEN BURG; h. CLASINA MARIA JOHANNA TEU- NISSEN, echtgenoote van Wilhelmus Wille» blordus van den BJ?fg c. HENRI JOAN DE JONG; d. CATHARJNA LOUIZA DE WAAL, echt- van Henri Joan de Jong; e. DIRK KORING; f. 'MARIA HENDRIKA, LOUISE DAM MERS, echtgenoote van Dirk Koring. on g. BAREND KORING; om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Lange Haven 118. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van do vergunning schriftelijk' hij hun College beswaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 27 Maart 1915. Burgemeester en \Yethoiuhi voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRKTF. t V. SICKENGA. Bn rsjeravoTi d sc h ooi. DE JAARLIJKSCHE TENTOONSTELLING van het werk der leerlingen zal gehouden worden in het gebouw der Ambachtsschool, op Maandag 29 Maart a.s., 's avonds dus- schen 7 en 9 uur. Alle belangstellenden hebben vrije toegang. De Directeur, J. «A. HINGMAN. door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 84) „Ik ga naar hem toe. Ga met mij mee. Wij zullen zijn paarden nemen." „0, lieve freule, lieve freule," riep Manske handenwringende, „zij zullen ons niet blij hem toelaten u an geen ge val, en mij alleen over bergen van bezwa ren heen. De ambtenaar, met de arrestatie belast, was de brutaliteit zelve, toon ik hem permissie vroeg mijn geliefden be schermheer te mogen bezoeken. „Waarom wou u hem bezoeken?" vroeg hij spottend. „De geestelijke van de gevangenis zal alles doen wat noodzakelijk is voor zijn ziel." „Laat het maar Manske," zei mijn dierbare beschermheer, maar toch hield ik vol. „Ik kan u geen permissie geven," zei de man eindelijk, de last, dien ik hem veroorzaak te, begon hem te vervelen, „het is de teak van mijn chef. U moet maar naar hem toe gaan." „Wie is die chef „Dat weet ik niet. Ik weet niets. Mijn hoofd loopt om." „Hij moet ergens in Straalsund wonen. Wij zullen hem vinden, al moeten wij vra gen van deur tot deur. E.n ik zal voor mij zelf ook wel permissie krijgen." „0, lieve freule, die krijgt u zeker niet. De man zei, dat alleen zijn naaste familei- betrekkingen, en die nog zeer zeldzaam werden toegelaten want ik vroeg zoo veel ik kon; ik begreep, dat de tijd kost baar was mijn beschermheer sprak geen BUITENLAND Van het Westelijke iront. Fransch leger berich t. Ilct officieele Fransche communiqué van gistermiddag meldt De dag van gisteren was over het grootste deel van het front kalm. sHet regende 'bijna onafgebroken. Een Duitsche aanval op Notie Dame de Lorette mislukte. Tusschen de Maas en de Moezel werden Duitsclie aanvalspogingen gemakkelijk en onmiddellijk afgeslagen, nj. twee op het bosch van Consenvoye en het boseh van Caures ten noorden van Verdun, drie tegen Eparges en twee tegen het Le Pretre bosch. Bij La Bassée. Men meldt ons uit Duinkerken: Een beklagenswaardig stadje is Buly, aan den spoorweg van Lens naar Béthune. De Duitsche zware artillerie was meer dan vier weken gericht op de stellingen der bond- genooten tegen de heuvelhellingen van Brias, Aan beide zijden werd verwoed ge vochten met shrapnells en brandstichtende bommen. Het valt op te merken, dat de Franschen in de juiste plaatsbepaling van het vijandelijk geschut vaak superieur ble ken boven do Duitschers. Daar Buly tus schen de twee vuren lag, had het 'zeer te lijden, zoodat het stadje voor twee-derden geheel verwoest is. Menschenlevens gin gen echter niet verloren, daar de plaats geheel ontruimd was. Na het Engelsche succes bij La Bassée staakten de Duitschers hier het vuren en trokken zij zich nit eigen beweging tot Liévin en Lens terug. Ook weken zij 'terug over een afstand van Buly tot Aubigny naar gene zijde van den spoorbaan. De artillerie der Duitschers onder houdt nog een levendig vuur op de stel lingen der verbondenenbij Noeux voerden zij ecnige dagen geleden een krachtigen aanval uit. De strijd woedde het - hevigst langs een beekje, dat uitmondt in de 'Lys en dat reeds geruimen tijd als loopgraaf Was gebruikt. Hier stonden de Franschen tot aan het middel in het water. 'Aan beide zijden zijn de verliezen zwaar, doch de Duitschers werden teruggeslagen. Bommen op Metz geworpen. Officieel wordt uit Metz meegedeeld, dat daar gistermiddag een aantal vijandelijke Vliegers verschenen, die een ige bommen op het zuidelijk gedeelte van de stad wierpen, maar toen door artillerievuur verdreven werden. Drie soldaten werden levensgevaarlijk ge wond. Materieele schade is niet aangericht. Inden E1 z as. u Volgens de „Baseler Nachrichten" wordt met afwisselend geluk gestreden om don Hartmannsweilerkopf. De Franschen voeren versterkingen aan om zich weer in het bezit van de belangrijkste hoogte te stel- i len. Woensdag was de hoogte in het ibe- j zit van de Franschen, Donderdag werd ze hun in een nachtelijk gevecht weder ont nomen. Meer dan 300 Fransche Alpenjagers werden gevangen genomen. Van liet Oostelijke front. Oostenrgksch legerberïehh Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag j In de Karpathen wordt nog steeds he- j vig gestreden. Verschillende aanvallen der Russen bij dag en bij nacht werden afge slagen. De algemeene toestand is dezelfde gebleven, In de streek ten zuiden van Zaleszyclri j hebben onze troepen elf steunpunten der Russen "veroverd en meer dan 500 man krijgsgevangen gemaakt. Aan het front in Russisch-Polen en West- Galicië hebben artilleriegevechten plaats. De kerktoren van het plaatsje Soelojow, die, naar opgemerkt was, als waarnemings post voor de vijandelijke artillerie dienst deed, moest derhalve ia brand worden ge schoten. In de Karpathen. Over den hevigen sirij-d,. die om de Kar- pathenpassen wordt gevoerd, iuiden de be richten zeer tegenstrijdig. Het Russische legerbericht, in ons nummer van gisteren, spreekt van groote voordeelen, die de Rus sen bij den Luplkowpas (tusschen de Doekla- en don Uszokpas) hebben behaald en waar over de Oostenrijksche legerbeiichten een veelzeggend zwijgen bewaren. Aan den Us- zokpas echter verklaren de Oostenrijkers er zeer gunstig voor te staan, terwijl daar entegen berichten uit Petersburg vertellen, <laf de Russen hier eveneens terrein winnen. Uit Berlijn werd gisteren nog gemeld De te Wee non ontvangen berichten, over de gevechten in de Karpathen luiden voor Oostenrijk zeer gunstig; de Russen pogen door de Westelijke passen te breken, maar tot nu toe zijn alle aanvallen mislukt. Dit wil ovenwei niet zeggen, dat een definitieve beslissing gevallen is. Daarvoor /al veeleer nog gedurende dagen moeten worden ge streden. Uit Rome wordt aan de „Daily Chron." geseind, dat een nieuw Oostenrijksch leger met Duitsche reserves wordt samengetrok ken aan de oostelijke en zuidelijke hellin gen der Karpjathien. Men verwacht dat generaal Iwlanof weldra een krachtigen al- gomeenen aanval zal doen langs de ge hoste linie in het Galicische grensland, intusschen zou generaal Dimitrief, die de troepen om Przemysl aanvoerde, tegen Kra- kau oprukken, terwijl andere corpsen onder generaal Roeski zullen trachten de Karpa- Üien-passen te forceeren on de Ilongaar- sche vlakte binnen te dringen. woord. „Zijn vrouw, als hij er een heeft," zei de man, een akelige grap hij wist heel goed, dat hij geen vrouw had of zijn Braut als hij er een had, of een broer of een zuster, maar niemand an ders." „Weten zijn broers en Trudi het?" „De heb hun dadelijk getelegrafeerd." „Dan kunnen zij van avond hier zijn." Vrouwen en kinderen ïr -et dorp liepen uit om Anna te zien, toen voorbijkwam. Zij zag ze niet. Axel's huis stond open! De Mamsell, buiten zichzelf van schaamte, om dat zij in zulk een dienst geweest was, was in de keukeu en bad het op haar ze nuwen, en de inspecteur, een trouwe be diende, die zijn moester liefhad, nam haar met bittere verontwaardiging onder han den, omdat zij zulke dingen van zulk een meester durfde te zeggen. De klachten yan Mamsell en de woedehde verwijten van den inspecteur weergalmden door het ver laten huis. De deur, evenals het hek', wa ren met bloemen versierd. Ruim een uur geleden was Axel er onder door gegaan, zijn ongeluk tegemoet Anna ging regelrecht naar de voorkamer van Axel. Zijn papieren lagen jn wanorde verspreidde la van de schrijftafel was niet gesloten, de sleutel hing er aan. Hij1 had brieven geschreven, want één onvoltooide brief lag nog op de tafel. Zij bleef een' oogenblifc doodstil staan in de stille ka mer. Manske was den koetsier pan roepen, zij hoorde zijn voetstappen op de steenem, onder het openstaand© raam. De somber heid van de verlaten kamer, de vreeselrjke atmosfeer van een ongeluk, erger dan ée dood, die er "heersahte, trof haar als een slag, welke voor altijd haar vroorijke jeugd ■vernietigde. Nooit vergat zij den aanblik en het gevoel, dat die kamer haar gege ven had. Zij ging naar de schrijftafel, viel op haar knieën en legde haar wang met een overgave van teederbeid op den open, onvoltooiden brief. „Hoe zijn zulke dingen mogelijk hoe zijn zo mogelijk fluisterde zij hartstochtelijk, en zij sloot haar oogen, om de nuttelooze tranen terug te dringen. „Schreien helpt hem niet, het helpt hem niet," herhaalde zij droevig, toen zij, niettegenstaande haar pogingen om ze terug te houden, de heete tranen onder haar oogleden voelde dringen. En alle an dere dingen, die zij deed, of doen kon, hiel pen hem niet. Wat kon zij doen voor hem, zij, die in 't geheel geen recht op hem had Hoe kon zij tot hem komen, over dien af grond van ellende heen? Ja, het was goed dapper te zijn in deze wereld, het was goed moc'd te hebben, maar moed zonder wapens welk gebruik kon men er van maken? Zij was een vrouw, een vreemdeling in een vreemd land zij had geen vrienden, geen invloed, zij was nutteloos. Manske vond haar daar neergeknield, met haar uit gestrekte armen stijf voor zich uit om de schrijftafel heen, met haar borst er tegen aan gedrukt, alsof het iets was, dat voelen kon, met dichte oogen en wanhopig ge laat. „Schrei niet," smeekte hij opzijn beurt, „lieve freule, schrei niet het helpt hem niets." Zij sloten zijn papieren en alles wat van waarde kon wezen weg, voordat zij ver trokken. Manske nam de sleutels mee. Anna stak er haar hand al half naar uit, maar ze liet ze Weer zaifckien. Zij had er minder aanspraak op dan Manske: hij was Axel's predikant, zij Was in 't geheel niets van hem. Zij lieten do dogcart aan den ingang van de stad en gingen een Drosohk© opzoeken. Manske met zijn verweerd gezicht werd donkerrood toen hij bevel gaf naar de gevangenis te rijden. De gevangenis Was in een zijstraat met vuile huizen. Toen de Droschke over de ongelijke stieenenram melde, kwamen er hoofden voor de ramen Przemysl. j Uit het Oostenrijksche oorlogsperskwax- tier wordt bericht: In tegenstelling met de Russische mede- deelingen over den val van Przemysl geven wij de volgende feiten: „De puinhoopen van Przemysl werden op bevel, zonder dat ze te voren opgeëischt waren en zonder onderhandelingen met den vijand, na een sedert langen tijd voorbereide vernie tiging van al het oorlogsmaterieel, aan den vijand overgegeven. „Het garnizoen bestond in de laatste week van de belegering uit 44.000 man infante rie en artillerie, voor twee derden land-, stormtroepen, waarvan 10.000 man moeten worden afgetrokken voor verliezen bij den uitval van 19 dezer, verder 45.000 man, arbeiders, koetsiers en stalknechts, die op grond van de „Kriegsleistungsgesetze" dienst deden en militaire verpleging geno ten, dan het spoorweg- en telegraafperso neel en ten slotte 28.000 zieken en gewon den, die in de ziekenhuizen lagen. „De bewapening van de vesting bestond uit 55 stukken van allerlei kaliber, meeren- deels verouderde kanonnen, modellen 1861 en 1875, die echter toch tijdig vernield zijn. „De laatste aanval der Russen in den nacht van 21 op 22 Maart werd afgeslagen alleen met geweer- en machine-geweervuur, daar het groote geschut reeds vermeld was, en met enkele nog niet vernielde stukken model 1861." In Montenegro. Dne Oostenrijksche vliegmachines heb ben naar uit Rome wordt gemeld S0 bommen op de haven van Antivari gewor pen en acht op Virpazar, die aldaar schade aanrichtten. T rkij'e. Aan het Suezkanaal. Het Turksche hoofdkwartier meldt dd. gisteren „Een afdeeling van onze tegen het Suez kanaal opereerende troepen stiet in de na bijheid van het Kanaal tegenover het sta tion Madam op een kleine Engelsche co lonne en vernietigde deze. Daarop beschoot zij met succes twee transportschepen met Engelsche troepen, terwijl een andere af deeling eveneens een Engelsch transport schip tusschen Sjoeloef £n Adsjigoel be schoot." Een correspondent van de „Corriera del- la Sera", die pas uit Egypte is terugge keerd, merkt op, dat het weder terugko men der Turken aan het Kanaal hen, die van den toestand op de hoogte zijn, geens zins heeft verrast. De Engelschen beweerden, dat de Euro peanen in Egypte van meening waren, dat en de kinderen, die voor de deur in de goot speelden, hielden op met spelen en bleven staan kijken. Zij stipten de vuile stoep op en schelden. De deur Werd dadelijk een klein eindje opengedaan door een beambte, die riep: „Het uur voor bezoeken is voorbij." Toen sloot hij de deur weer. Manske schelde voor de tweede maal. Nu, wat moet je?" vroeg de man boos met zijn hoofd buiten Je deur. Op den zachtsten, meest verzoenenden toon van de Wereld zei Manske, dat hij hem ontzettend veel genoegen zou doen indien hij hem zeggen wou, welke maat regelen hij moest nemen om permissie te krijgen een der gevangenen te bezoekcln. „U moet oen geschreven permissie heb ben, snauwde do man hem toe, op het punt de deur toe te doen. De straatkinderen stonden op een .hoopje beneden aan de stoep en luisterden nieuwsgierig. „Tot wien moet ik mij wenden?" vroeg Manske. „Tot don rechter, die het voorloopig onderzoek heeft geleid." De deur werd dichtgeslagen en van binnen gesloten met een luid geraas van rammelende sleutels. Het geluid- van die sleutels maalde Anna lilaast flauw. Axel was aan de andere zijde van die vertooning van bruut geweld. Huiverend leunde zij tegen den muur. De kinderen giegeldcn; ze was een veel te fijne dame, vonden ze, om daar vrienden te hebben. „De rechter die het .voorloopig onder zoek heeft geleid." herhaalde Manske suf. „Wie zou. dat zijn? Waar zullen wij hem vinden? Ik vrees, dat ik Peel weinig onder vinding heb, van die dingen." Er was niets aan te doen, de woede van den beambte moest nogmaals getrot- de Turken het kanaal voor goed hadden verlaten. Volgens betrouwbare berichten uit Syrië wordt een algemeene aanval der Turken op Egypte voorbereid; is de organisatie van het leger uitstekend ten einde gebracht, is zij nooit onderbroken en alleen door den aanval op de Dardanellen bespoedigd. Naar te venvachten is, zal deze organisatie spoe dig blijken. Wapens en munitie zijn rijkelijk voorhanden. In Mesopotamia. Hei Turksche hoofdkwartier meldde gis teren: Op 16 Maart verrasten onze troepen, ge meenschappelijk met krijgshaftige stammen, ten zuidoosten en ten noorden van Sjoeac- bia den vijand, veroverden zijn stellingen en sloegen hem terug tot Sjoeacbia. Hij verloor meer dan "300 man aan dooden en gewonden en een menigte wapens en munitie. Aan onze zijde vielen slechts 9 dooden en 32 gewonden. Van de Dardanellen geen nieuws. Ter Zee. Getorpedeerd. Reuter seinde gisteren uit Londen dat het Engelsche s.s. „Dehnira" (groot 3459 ton) door een Duitschen onderzeeër jn den grond is geboord, tijdens de reis naar Boulogne. De onderzeeer gaf aan de bemanning tien minuten tijd om het schip te verlaten. De bemanning is op Wight aan wal gebracht, Zweedse he schepen in beslagge nomen. De Zweedsche stoombooten „Vera" en „Jeanne" met beste mmfinljj 'jnaar Glasgow met een lading rijst, zijn blijkens een Reutertelegram uit Londen door de Brit- sche douane autoriteiten in beslag genomen. Men zegt, dat de ladingen te Vigo van oen Duitsche stoomboot waren overgenomen naar het heette voor Zweedse he havens. Aan de Dardanellen. Volgens berichten uit Tencdos is het Engelsche slagschip „Triumph" op de ver zamelplaatsen van de vloten der bondge- nooten aangekomen. Donderdag lagen den geheelen dag rijf slagschepen in do zeeèngte. De commandant van de „Inflexible" moet aan de hand gewond zijn. BINNEN LAMS. liet Koninklijk gezin in de hoofdstad, Men schrijft ons: Gisteravond halfnegen kwamen ftan 't pa leis op den Dam drie auto's voor Een be wijs, dat H. M. de Koningin nog een be zoek ging afleggen. Ditmaal gold het de militaire tehuizen. Allereerst werd gereden naar de Maatschappij 'lot Nut van het Algemeen, waar een leeszaal voor mili tairen is gevestigd. seerd worden. Beschroomd schelde hij weer. Dit maal moest hij1 wachten. Er was een klein rond raampje in de deur, hij zag den man tegen een tafel leunen, bezig zijn nagels in orde to maken. De man kon hem ©ok zien. In zijn wanhoop begon Manske op het raampje to tikken. De man bleef geheel verdiept in zijn nagels. Anna leed als een martelares. Haar- hoofd zakte al dieper en dieper. Do kinderen lachten luid. Op dat oogonblik hoorde men zware voetstappen op de straatsleenen aan komen en de kinderen liepen als bij af spraak allemaal weg. Onmiddellijk daarna kwam een beambte, waarschijnlijk een hooger geplaatste dan de man daarbinnen, de stoep op. Hij keek nieuwsgierig naar do twos smcekelingen, toen hij zijn hanxl in zijn zak stak en er een sleutel uit te voor- schiju baaidei. Voordat hij hem nog in het slot gestoken had, had de man binnen de gevangenis hem reeds gezien, was naar de deur geijld, had die open gedaan en stond in positie. Manske zag dat hij van -leze gelegen heid gebruik moest maken. IDj nam haastig zijn hoed af. „Mijnheer," riep hij, „in Goda naam één oogenblikje." „Nu Wat is er?" vroeg de beambte op scherpen toon. „Waar kan ik een permissie krijgen om toegelaten te worden?" „Om Wien te bezoeken?" „Mijn beschermheer, den hoer Von Lohm, die door een onbegrijpel ijke, een verschrik kelijke vergissing ,,U moet naar don rechter gaan, die met het voorloopig onderzoek was belast." „Maar wie is dat en waar kan ik hem vinden?" (Wordt vervolgd). De Secretaris

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1