F De oorlog. 67"° Jaargang Woensdag 31 Maart 1915 No 14796 Eerste Blad De weldoenster, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prjjs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Yerhooging Gasprijs. Burgemeester en "Wethouders van Schie dam; V brengen ter openbare kennis, dat op den 30sten Maart 1915 door den Gemeenteraad is vastgesteld het volgende bes'.uit: De Raad der Gemeente Schiedam; Gezien het Voorstel van Burgemeester ei Wethouders Besluit: met het oog op de hooge kolenprij/en te bepalen, dat tot nader aankondiging de prijs van het gas, gebruikt voor andere doeleinden dan verlichting (kook- en mo torgas) te rekenen van de eerstvolgende op neming der meters zal bedragen: Vijf en een halve cent per Stère. Schiedam, 31 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd ÏL L. HONNERLAGE GRE IT De Secretarie, V. SICKENGA. BUITENLAND Tan het Westelijke front. Fransch legerbericht. Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag luidt De Duitschers beschoten Nieuwpoort, de stad en de badplaats; de schade aan de brug over den Yser beeft niet veel te be duiden. In Champagne wierpen de Duitschers bommen op Reims, waardoor twee perso nen werden gewond. Een bom viel op de apsis (het achterste halfrond) van de ka thedraal. De artilleriestrijd hij Beau Séjour wordt voortgezet. In de Argonnen werd de kanonnade en het werpen van bommen voortgezet, voor namelijk in de streek van Bagatelle, waar aan beide zijde groote activiteit heerscht. Het goed geregelde artillerievuur der Fransche artillerie noodzaakte de Duit schers iu wanorde het dorp Hendecourt, ten N.-O. van St. Mihiel, te verlaten. Overal elders verliep de dag kalm, zon der infanterie-actie. Het gevecht in Champagne. De „Köln. ZtgF' publiceert een veldpost- brief van een gardesoldaat uit den Elz.is, die aan den winterveldslag in Champagne heeft deelgenomen. Daarin zegt hij: ,,De Franschen vielen ons tienmaal verwoed aan en telkens sloe gen wij hen terug over heuvels van doo- den en gewonden heen. Toen de keizer door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden" 87) „Dank u", zei Axel, „ik wil er niets van hebben," „Dan zal je honger krijgen," zei de man, heengaande. „Er komt vandaag geen eten meer." Axel zei niets en hij ging weg. De reuk van de soep, een zeer sterke reuk, ver vulde de kleine ruimte. Axel trachtte hei raam open te zetten, maar ofschoon hij lang was op het tafeltje ging staan, kon hij er niet bij. Het begon donker te worden. De lan taarns op straat brandden; hij hoorde hel schreeuwen van de kinderen hij hun spelen. Hij vermoedde, dat het over negenen moest wezen en vroeg zich af hoe lang hij in donker moest blijven zitten. Toen het don kerder werd, werden ook zijn gcdaeh'en heel somber. Hij liep fel rusteloozer zijn col op en neer en trachtte geregeld na te denken. In de haast en de ontsteltenis had hij zijn sleutels te Lohm achtergelaten, dat herinnerde hij zich nu, en al zijn geld en papieren waren ter beschikking van den eerste den beste. En hij was arm; hij kon geen geld missen en ook geen tijd. Veronder steld, dat hij hier langer moest blijven dan enkele uren, wat zou er dan komen van zijn bedrijf, juist nu in den druksten tijd; zijn werkvolk was gewend, dat hij hen voortdurend in alles leidde en naging, zijn ons kwam bezoeken, was hij diep geroerd, hij had tranen in de oogenl Hij spelde mij zelf het lint van het ijzeren Kruis op de borst, vroeg naar mijn land en wen schie mij toe, dat ik spoedig weder naar den schoonen Elzas zou mogen terugkeeren. Ook kregen twee soldaten uit het dis trict Zabern een onderscheiding. Toen hij hen naar hun woonplaats vroeg, gleed een vroolijke glimlach over zijn ernstig gelaat. Hij schudde stevig hun handen en zeide veelbeteekenend„Gut Zabern". President Poincaré. De president der Fransche republiek heeft begin dezer week een bezoek aan het front gebracht. Zondag was hij bij het leger in Champagne. Ue president nam alle plaat sen, waar onlangs gevechten zijn geleveid, in oogenschouw, constateerde de waarde van het gewonnen terrein, bezocht de ge wonden en ontbeet te midden der troepen. Den volgenden dag bracht Poincaré zijn gclukwenschen aan de troepen in Argonne die zich in de jongste dagen, vooral bij Vauquois, zoozeer onderscheiden hadden. 's Avonds keerde hij naar Parijs terug. Van liet Oostelijke front Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksch© hoofdkwartier meldde gistermiddag In d© Karpathen hebben zich gisteren in de streek ten Zuiden en ten. Oosten van Lupkow weer hevige gevechten ont wikkeld. jStjerke Russische strijdkrachten hebben daar tot het invallen van den nacht aanvallen gedaan, die overal zijn afge slagen onder groote verliezen voor den vijand. Tusschen. den Lupkow- en den Uszokpas is eveneens hardnekkig gevochten. In Zuidoost-Galicië, aan de Dunajec en in Russisch-Polen is de toestand onver anderd. Russisch leger be richt. De Russische generale staf meldt d.d. gisteren In den avond van den 28sten dezer zijn Duitsche oorlogsschepen de haven van Li- bau genaderd en hebben 209 kanonschoten op de stad afgevuurd. Daardoor is ©en bur ger gedood en een gewond. Geen militair is getroffen. Op het front ten Westen van de Njemen, duren de gevechten voort. Den 28sten dezer hebben de overblijfselen van het door ons over de kling gejaagd Duitseh bataljon, zich ten getale van 250 bij het dorp Stroem- baglow, 12 werst ten noordwesten van Lodz, overgegeven. Op den rechteroever van de Narew duren de gevechten tusschen de Sknva en de Onndew om het bezit van boschjes en heu vels voort Wij heblien den vijand uit de streek van het dorp Waeh verdreven. In de Karpathen hebben onze krijgsver richtingen op het front tusschen Bartfeld en Uzsok zich met goed gevolg ontwikkeld. Ondanks hardnekkigen tegenstand en een reeks verbitterde tegenaanvallen van den vijand hebben wij opnieuw enkele versterk te* hoogte-stellingen vermeesterd. In den loop van den 28sten hebben wij 76 offi cieren en 5384 soldaten gevangen genomen, inspecteur deed niets zonder cte bevelen van zijn moester. En wat zou de zedelijks uitwerking van dg arrestatie op hen zijn? Als hij 'n potlood en papier had zou hij gauw een paar briefjes schrijven, opdat ze allen op hun post konden blijven, totdat hij terugkwam; maar hij had geen schrijfge reedschap hij was totaal hulpeloos. 1 lij had oen dringende boodschap gezonden aan zijn rechtsgeleerde in StraaJsund; voordat hij zijn huis verliet had hij Manske laten lelegrafeeren; hij had zeker gedarht, dat hij hem aan de gevangenis zou gevonden hebben. Waarom zou bij niet gekomen zijn Waarom liet hij hem op zulk een oogonhlik in den steek? Axel was vastbesloten zijn ongeluk kalm te dragen; toch was het ge voel van volkomen machteloosheid, zich als 'twaro gebonden te weten aan handen en voeten, wanneer onmiddellijk handelen zoo dringend noodzakelijk wa=, zóó vrcere lijk, dat hij zich bijna niet aan zijn voor nemen kon houden. Maar het was maar eenige uren, ver zekerde hij zioliz&lf, terwijl hij sneller de cel op en neer liep, zijn handen di *per in zijn zakken stak-; en voor enkele uren kon hij alles verdragen. Zijn broers zou den bij hem komen morgen vroeg zou de advocaat zeker komen. Het was alles zoo vreeselijk omgerijmd; toch was het ver bazend hoezeer zulk een ongerijmde vergis sing iemand kon doen lijden „Goldanki" riep hij hardop uit en hij bleef stilstaan, daar een nieuwe gedachte hem inviel, „Co i- dank, dat ik geen vrouw of kinderen heb." E'ji hij begon weer te loopsn, nu wat lang zamer, voorovergebogen, met het hoofd omlaag, hij kreeg een kleur, hg dacht aan Anna, Daar werd de deur opengedaan: een ge vijf kanonnen, 21 machine-geweren en een bomwerper buit gemaakt. Een vijandelijke afdeeling die den 28sten dezer hij Czernowitz tot het offensief is overgegaan en onze grens is overgetrokken, is tot halverwege Chotvni (ten N.O. van Czernowitz, op Russisch gebied) doorge drongen. Er zijn maatregelen genomen om den vijand terug te drijven. In de Karpathen. Over den strijd in de Karpathen schrijft de oorlogscorrespondent van het „Berliner Tageblatt", dat de uitslag daarvan groote politieke gevolgen kan hebben. Over den geheeien kam der Karpathen wordt een groote Russische poging tot doorbraak on dernomen. Den hevigs ten druk oefent de vijand tusschen Lupkow en Uzsok, doch ook hier kon hij den dam der eigen dooden neg mot overschrijden. De vooruilgangcter Oostenrijkers in het Oostelijk gedeelte van het 140 kilometer lange slagveld is zeer verblijdend. Hierdoor wordt do Russische toevoer naar Midden-Galicië bedreigd en oen verschuiving van strijdkrachten ten behoeve van de doorbraak verhinderd. Een minder verblijdend feit voor üuitsch- land en Oostenrijk waarover echter de correspondent zwijgt, maar waarvan de Segorlfërich'teji ,wel gewagen zijn de vorderingen der Russen in het westelijke deel der Karpathen. Hij spreekt hier alleen van een sterken druk tusschen Lupkow en Uszokpas, maar volgens de officieele -communique's zijn de Russen ook nog be westen den Lupkowpas in het gebergte doorgedrongen, n.l. tusschen Bartfeld, dat 35 K.M. ten Z.-W. van den Doeklapas ligt en Lupkow. Uit het vermelden van dezen Hongaarselien plaatsnaam blijkt, dat hier den strijd niet meer op Galicischen maar op Hongaarschen bodem woedt. Ten Oosten van den Uszokpas handhaven daarentegen do Oostenrijkers zich nog, zooals ook bovengenoemde correspondent verklaart, met succes op Galieiseh grondgebied. De Dartlavellen Nieuwe voorbereidselen. Volgens berichten van Katro en Tenedos woolen er, naar uit Herlijn wordt gemeld, weder groote toebereidselen gemaakt voor eon nieuwen aanval op de Dardanellen, zoowel van de land- als zeezijde. In Alex- andrie zouden 22 transportschepen gereed liggen om (50.000 man Indische en Austra lische troepen op te nemen en in. de eerst komende weken zouden bovendien 60.000 Ateerijnau aankomen. Ook op Tenedos zijn groote kampen ingericht. Yon der G ol tz pasja. Uit Milaan woidt aan het „Bert. Tage blatt" gemeld Yeldmaarscha'k von der Goltz is met zijn zoon, die als majoor bij zijn staf dient, cn met zijn adjudant, kapitein Ristori, te Sofia aangekomen. Aan een correspondent van de Corrtore della Sera" heeft de veld maarschalk meegedeeld, dat hij steeds zeker vangen bewaarder kwam haastig binnen. Hij had een lantaarn in de hand met een rood glaasje, een dievenlantaarn. „De officier van justitie komt," zei hij buiten adem. „Als hij binnenkomt moet je in de positie gaan staan en je naam opgeven en de mis daad, waarvan je beschuldigd wordt." Hij had nauwelijks uitgesproken of de vangen bewaarder ging dadelijk in de po; officier van justitie kwam binnen. De ge- vangenbcwaaider ging dadelijk in de positie staan Axe! deed hetzelfde, langzaam cn onwillig. „Welnu?" biomde de groote man, toen Axel zweeg Het was een oude jnan, zijn gezicht was slim en hard geworden, daar hij jaten lang in aanraking gekomen was met misdadigers, zijn ondervindingen lie paalden zich alleen tot de leelijke zijden van hot leven. „Mijn naam is Lohm," zei Axel, want hij zag de dwaasheid in, iemand te willen tarten, die met volstrekte macht bekleed was, op de plaats, waar hij zich bevond, en hij ging voort de misdaad bloot te log gen, waarvan hij verdacht werd. Do officier van justitie, die zeer goed alles van hem afwist, daar hij zelf d» ar restatie in fel haar bijzonderheden had voorbereid, zei iets onbegrijpelijks en ging heen. „Mag ik het een of ander licht hebben?" vroeg Axel, „en schrijfgereedschap Ik moot bepaald in staat zijn te „U kunt de weelde van een S c h I o s s hier niet verwachten," zei de officier van justitie, met een boos gezicht, cn hij draaide rond op zijn hiel en gaf den gevangen bewaarder bevel de deur weer op .slot te doen. Toen zette hij zijn rondgang voort eü feliciteerde zich zelf, getoond te hebben, dat is geweest van het fiasco der tegen de Dardanellen optredende verbonden, viool. Ik heb zelf, zeide von der Goltz. voordat de beschieting begon, aan den sultan de incest gerust-tellende verklaringen gegeven. Dec aanval heb ik niet bijgewoond: ik wa- di -u dag op een inspectietocht hij het legm rn Thracië. Wat den Turken meeviel, va-, de omvang der verliezen, door de '.tooi dei Ixmdgenooten geleden. De zXvare verliezen van den vij.m I lub hen zoo meldde de veldm i.iiseha'k ver der een wijziging, gebracht rn do mee ning van militaire deskundigen over d© ui - Werking van kustartillerie op vijandelijke schepen. Thans is bewezen dat stukken van middelmatig kaliber, zooals 15 e.M.- kanonnen, op schepen, een groote uitwer king bobben. De forten der Dardanellen, he zitten oen groot aantal dergelijke stukken. Do kanonnen zijn, uiterst bewegelijk, zoodat de vijand, indien hij er al in mocht slagen hun plaats vast to stellen, ze toch niet op dpzelfde plek zou terugvinden. De liin- n on forten der Dardanellen, zijn slechts hebt beschadigd. Slechts één k'anon van groot kaliher is getroffen. Von der Goltz acht het mogelijk da', de vijandelijke schepen door drijvende mijtten zijn vernield. Vele mijnen zijn, feitelijk door de Russen geleverd, daar de Russische mij nen die in den Bpsporus zijn, opgevischt, door de Turken .Weder in de Dardanellen zijn gebruikt Een ernstige poging tot landing is fot- dusver niet ondernomen. Het leger in Thracië is op alle mogelijk heden voorbereid. Zuid-Afrika. Een telegram aan Botha. Lord Buxton, gouverneur-generaal van Zuid-Afrika, die een bezoek heeft gebracht aan Demaraland, zond het volgende tele gram aan generaal Botha, die het opper bevel voert over hel expeditie-leger van de Unie, van den volgenden inhoud: „Ge neraal, gij ïnoet er trotseh op zijn zulk een schitterende legermacht onder uw hevelen te hebben. Boeren en Engelscheu vertoonen dezelfde vaderlandsliefde en loyauteit. Deze alleen uit Zuid-Afrikaners samen gestelde krijgsmacht heeft de Zuid-Afrikaan- sche Unie en Rhodesia in staal gesteld, het haar toegewezen deel te nemen in den groeten strijd, die aan het Rijk en de we reld is opgedrongen door het rnilitairisme en de verwaande eerzucht van Duitschland." Di yerse berichten. Generaal Pau. De Fransche generaal Pau is Maandag uit 'Sofia te Nisj, waar de Servische re geering nog altijd is gevestigd, aangekomen. Volgens berichten uit Konstanlinopel aan de „Yossiscbe Ztg." hebben zijn pogingen, namens de Triplo Entente te Sofia gedaan, geen resultaat opgeleverd. Generaal Pau had een grenslijn Enos- Midia beloofd, wanneer Bulgarije de En tente zou steunen, maar minister-president in zijn onafhankelijk oog do drager van don oudsten naam en het schorri-roorri van de straat, verhoord of niet verhoord, gelijken waren, dat wil zeggen, zondaars, allemaal en dat zij van hem prooi es dezellïto behandeling zouden ondervinden. Hij was inderdaad zoo verlangend deze prijzens waardige onpartijdigheid op het hart te drukken van de leden der kleine gevange niswereld, de eenige wereld, d.e hij kende, dat hij de grens te buiten ging en Axel kleine gemakken weigerde, clie iiij zonder aarzelen zou hebbérr toegestaan als ©en Schmidt of een Schultz of een Meyer ze hem gevraagd had. Het was nu volkomen donker, behalve het zwakke schijnsel, dat van de lantaarns beneden op straat kwam. Dood vermoeid wierp Axel zich op hot kleine bod neder Ilij had enkele benoodigdheden medege bracht, die hij haastig door 'n dicnstholc in een iasoh had laten do6h het was eerst alles zorgvuldig betast en bekeken met alle tcekenen van Wantrouwen door den substituut officier MeyerAxel pakte ze niet uit. Te oordeclen naar de kortheid van het bed, zou hij uneencn, dat misladi- gers tot .een achterlijk ras behoorden, in den groei belemmerd. Slapen went door dit bed niet gemakkelijk gemaakt, bij lag wakker en staarde naar de scha luw, die do ijzeren tralies buiten het raampje op den zolder wierpen. Die schaduw held hem zonderling genoeg bezig. Hij deed zijn oogen dicht, maar toch zag hij ze; Irij' draaide zijn hoofd naar den muur en trachtte er niet aan te denken, maar ,oc.h zag hij ze. Zij1 drukten al de ellende, uit van zijn toestand. Uitgeput was hij ingesluimerd, toen ©an helder licht in zijn gezicht hem deed ont- Rndosiawof weigerde uit naam van alle partijen, daar noch de oppo-dtïe noch de Macedonische Bulgaren willen, dat de aan spraken op Macedonië zullen worden afge kocht met Thracië. Rado-dawof verklaarde verder, dat Bul garije zich niet zou laten influenceeren om de vriendschappelijke betrekkingen met Tur kije af te breken. China en Japan. De onderhandelingen tusschen China en Japan geven naar de Pekingsche cor respondent van de „Daily Telegraph" op merkt ,-v- niet veel kans op een vergelijk. De vertegenwoordigers van heide landen! zoeken tijd to winnen; China om de zaak slepende te houden, totdat de vrede in Europa zal zijn hersteld, Japan om zonder het tot een breuk te laten komen, geleide lijk zooveel mogelijk troepen naar China over te brengen. Echter blijkt dagelijks duidelijker, dat de ondei handelingen niet veel langer gerekt kunnen worden, en dat het beslissende oogonhlik nadert. Japan schijnt in geen enkel opzicht ge neigd, zijn eisdien te matigenin het ant- wooid, den 22en Maart gegeven op de Amenkaansche nota een stuk van veel grooter befeekenis dan algemeen wordt aan genomen schuift Japan vijf categorische vragen, door de Ver. Staten gesteld, op zijde. Japan verklaart dat de oisch nopens de provincie Foekien dat daar alleen voor rechten aan Japanners zullen worden ver leend), uitsluitend is ingegeven door den wenscli, dat geen mogendheid wei ven en havens in de haai van Foetsjou zal bou wen. De staalfabrieken te Bethlehem bob ben daar lang moeite voor gedaan en 'Japan vreest dat dergelijke werken een buitenland- sehen staat tot strategisch steunpunt, waar door Formosa kan worden bedreigd, zou den gaan 'dienen. Ik ben er zeker van, aldus de Engel- sche correspondent dat terzelfdertijd on bevredigende verklaringen aan China zijn gegeven over de zending \,m nieuwe, aan zienlijke Japansche strijdkrachten naarSjan- toeng en meer westelijk in de richting van Fianfoe. en ik verwacht verdere verwikke lingen in April. De Chineesche regeering neemt midde lerwijl ook militaire maatregelen en heeft 100.000 man van de beste tioepen, goed voorzien van artillerie en munitie, om de hoofdstad samengetrokken. BINNENLAND. Tan het Hof. II. M. de Koningin Moedor heeft g ster- avond in de Willemskerk in Den Haag de uitvoering van de MaUhau-,-Pa,ss-ion.door de Kon. Zangvcreeniging „Excelsior directeur Johan Schoonderbeek, bijgewoond. IJ. M. werd in het kerkgebouw ontvangen door den president der zangvcreeniging, den hear It, Snoeck Jlcnkemans. Consulaire dienst Bij Kon. besluit is do hoer O. E. Land strom benoemd tot vice-consul der Neder landen te Karlshamn (Zweden). waken. Hij sprong overeind, verward, hij' herinnerde zich nauwelijks waar hij was. Een gevoel, nauw verwant aan afschuw, beving hem Een dievenlantaarn werd viak bij zijn gezicht gehouden. Hij zag niets dan liet felle licht. De man, die tie lantaarn in de hand had, zei niets, ©ogenblikkelijk ging hij weer weg en grendelde de deur achter zich dicht. Axe! lag te denken, dat zulke verrassingen, gevoegd bij angst en sleiht voedsel, liet zenuwstelsel van een veuhudite met buitengewone snelheid ai volkomenheid moest ondermijnen. Er zou niet veel van een man overblijven, wat verstand en kalmte betreft, voordat hij voor den rechter gebracht werd, om zich té rechtvaardigen Het voorval had alle mo gelijke neiging tol slaap volkomen wegge nomen. Hij bleef klaar wakker, gekweld ftoor akelige gedachten. Tegen het aanbreken van den dag, hij) dankte God toen dat o ogen blik was geko men, werd de stilte van de gevangenis verbroken door kreten. Hij schrikte weer op en luisterde, het Hoed stolde hem in de aderen, toen hij ze hoorde. Het was oen verschrikkelijk geluid, liet g'Een weergalmd© door de gevangenis. Weer kwam dal gevoel van afschuw over hein. Hoe lang zou hij in staat zijn zulke dingen fce verdragen. Het gillen werd al vreeselijker. Hij sprong op en liep naar de deur, en luisterde. Hij meende voetstappen te höoren en klopte. „Wat beteek ent dal gillen?" riep hij. ".laar niemand gaf antwoord Het gillen bereikt© het toppunt van angst en hield plotseling op Een doodschc stilte volgde. De rest van den nacht bracht Axel heen en weer Jx>- pemde door. (Wordt vervolgd}, chiedamsche courant É.ii.1kPj A F a»,v»

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1