Oe oorlog. 68"* Jaargang, No 14808 In Noordpooldüisternis, Vrijdag 16 April 1915 Dezf courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een unr aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl, 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Croote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. I Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Mei a.8., voor minstens 3 maanden op de Scbiedamsclie Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; 'Gelet op artikel 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen: a een verzoek van JOHAN HENDRIK EGGELMEIJER, om vergunning voor den verkoop van sterken drank jn het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in da benedenloealiteit van liet pand Broersvest no. 9; i h, een verzoek van NICOLA.AS OVER DEVEST, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de bene- denlocaliteit van het pand Noordvestsingel No. 23. t 1 En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van deze vergunningen schriftelijk bij hun Co'- lege bezwaren kunnen worden ingebracht Schiedam, 16 April 1915, Burgemeester en Wethouders voorno'v M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris, V. SICKENGA. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat de aan 1. VAN GELDEREN en zijne recht verkrijgenden bij Koninklijk besluit van 10 Januari 1915 no. 29 verleende voorwaar delijke vergunning tot het oprichten van een lompenbewaarplaats in het' perceel Oversehieschestxaat no. 19, kadaster Sectie I no. 191, bij besluit van hun Col lege d.d. 15 April 1915 is ingetrok ken, wegens niet naleving der aan de vergunning verbonden voorwaarden. Schiedam, 16 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris V. SICKENGA. van Óvre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 8) I. „Vriend," zei de professor zacht, terwijl tranen over zijn magere wangen' rolden, „laat den moed niet varen. Een paar dagen rust en ge zult zien, dan gaat alles over." i „Neen," bromde de lloods, „met Nils John- sen is het uit. En het Is goed zoo. Hij zal spoedig rusten in den grond, waarop zijn voorvaderen gestreden en geleden help hen. Velen van ons liggen hier op het eiland verspreid; de Spilsberger hond zal in de lange winternachten janken waar wij liggen en de jjsbeer tusschen de rots steehen 'naar ons' graven Hij richtte zijn hoofd op. „Kijk,"'zei hij, „hij is al aan boord. Die kerel gaat door ijs en vuur, zooals Heems kerk vroeger." «Ja waarlijk," riep de professor, „staal hij daar niet als een bronzen Apollo tegen den horizon. Flinke jongen 1 "Zonder, moeite had Bratt het wrak be reikt. Hij kroop over de verschansing van het-pfomenadedek, dat nog boven water jug. Het 'schip helde sterk, zoodat hrj over het dek "moest kruipen naar de trap dié uaar de brug voerde. Overal zag hij dè sporen van de uitbarsting. Groote spleten pupten in het ijzeren dek, beide schoorstee- nen waren afgebroken en dikke stalen stan gen van de machine hadden zich heenge- boörd door de huidplaten. Maar tot zijd groote vreugde zag Bratt, dat groote gedeeld BUITENLAND. Tan het Westelijke front Fransch legerbericbt Het officieel© Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: Nabij La Boisellc vermelde de Fransche artillerie totaal de loopgraven en onder komens van de Duitschers. Bij Berry-au-Bac veroverden de Franschen in den avond van 13 April een Duitsche loopgraaf, welke de vijand den volgenden nacht heroverde. De Franschen konden zich nestelen in de on middellijke nabijheid in een nieuwe loop graaf. i In Champagne, in de omgeving van Per thes, beproefde een Dnitsch infanteriede- taehement uit de loopgraven te komen, doch dit mislukte ten gevolge van de werking der Fransche artillerie. In Argonne, bij Fonlainebleau-Charmes. had een zuiver locale loopgiavenstrij 1 plaats, Welke eindigde in het vooideel van de Franschen. Meer en meer blijkt, dat de Franschen in. dezen sector de meerderen van de Duitschers zijn. [Bqj Epargcs Werd in den avond van 14 April van uit Combres een tegenaanval in gezet, maar onmiddellijk onderdrukt door de Fransche artillerie. Den 14en April bombardeerden de Duit schers de Fransche stellingen, maar vielen niet aan. In het bosch van Ailly verbreedden de Franschen het front en sloegen een tegen aanval af. Hun vooruitgang stelde hen in, het bezit van een stuk van de voornaamste Duitsdie loopgraaf en ten noorden van die loopgraaf van een strook terrein ran 400 M. breed en 100 M. diep. In het Alorimarebosch wormen de Fran schen terrein ten westen van hun linies en sloegen twee tegenaanvallen af. Krijgs gevangenen, een kanon, veel geweren en munitie vielen in handen der Franschen. Een nieuwe loopgraaf, welke de Fran- schqn veroverden bij Essey en Flirey is. nog steeds in hun bezit Bij Fey-en-IIaye had een bombardement plaats, echter niet gevolgd door een inCanterieaanval. Nadat de Franschen in het Prêtrebosch den 13en een gedeelte van de Duitsche li nie hadden veroverd, handhaafden zij die gisteren en sloegen een tegenaanval af. In den Elzas wonnen de Franschen ten noorden van Laneh 1500 M. terrein in de richting van de Sehnepfenriethkapf De strijd tusschen Maas en Moezel. Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt d.d gisteren over de gevechten tusschen Maas en Moezel geschreven: ten van het tusschendek rondom het salon door de explosie bijna niet geleden hadden. In de gapende scheur tusschen voor- en achterschip zag hij iets vreeselijks. Vier bloedige lijken waren onderstboven blijven hangen in de gebarsten ijzeren platen met hun hoofden nog boven den waterspiegel. Een paar reusachtige witte vogels fladder den rondom de lijken en pikten in de in gewanden. Dat waren de groote meeuwen, de roofzuchtige gieren van Spitsbergen, die daar bezig waren. En beneden op dc wa tervlakte klapwiekten en jkrijischten de storm vogels als kwaadaardig kakelende hoenders, terwijl hun ronde duivenoogen van louter ijver buiten de kassen puilden. Een ijs- meeuw was tot in de kombuis doorge drongen, waar ze blijkbaar rijken buit had gevonden, want het eten hing uit haar bek. pi-att ging van boot tot boot. Die van het promenadedek waren allen gesplinterd en vernield. Maar heel achteruit lag een sloep op het Water. Ze hing nog aan de davids, was echter volgeloopen. Het lijk van een matroos dreef tusschen de banken. Elevend van spanning klauterde Bratt langs de touwen naar beneden. De boot was nog aan de haken bevestigd, en alles wees er op, dat ze was uitgezet tusschen hot stooten van het schip op den groni en de uitbarsting. Of ze nu door het haai tig neerlaten Water had geschept, of dat het achterschip de boot in het water had ge drukt, genoeg, de sloep wias tot aan den rand vol. Na een snelle bezichtiging kiee| Bratt de overtuiging, dat ze onbescha digd was. En onder de roeibanken lageè de roeiriemen ordelijk op een rij. Een groote dankbaarheid vervulde hem Met die boot konden groote dingen vol bracht worden. Hij klom vlug. op het af dakje en met inspanning van al zijn kfacK- „Van 30 tot 14 April betoonden de Fran schen buitengewone activiteit op beide Duit sche vleugels. Bij den aanval in den avond van 10 April op de linie Seuzy-Lamorviile bleven 700 lijken liggen pp de open plaats in het bosch tusschen de beide stellingen. Opk bij Flirey deden sterke afdeelingen 's avonds een aanvalzij werden echter, na dat zij in een deel onzer stellingen waren binnengedrongen, weder teruggeslagen. De vijand keerde echter in den vroegen ochtend van den llden terug, maar werjl wederom afgeslagen, waarbij drie officieren pn 119 man in onze handen vielen. In het Ailly-bpsch en in het westelijk ge deelte van het Le Prêtrebosch hadden ge durende den geheelen nacht gevechten van man tegen man plaats, dip een vpor pns gunstig verloop hadden. In den ochtend van 11 April begonnen de Franschen ook een nieuwen aanval bij de hoogte v ji Combres, maar deze kwam, tengevolge van het vuur van onze artil lerie, met tot volle ontwikkeling. In bet Prêtre-bosc-h kwam Jiet op 11 April bij twee aanvallen der Franschen s namiddags en 's avonds wederom tot hevige gevechten van man tegen man. Onze troepen behielden echter de overhand. Bij een tweeden aanval pp de hoogte van Combres gelukte heden den Franschen tijde lijk in gedeelten van onze stellingen door te dringen; na een handgemeen echter, dat twee uren duurde, waren de vijanden uit de stelling verjaagd. Met "deze beide in den ochtend en den avond afgeslagen aanvallen op dc kam van de hoogte van Combres weerleggen de Fran schen zelf de door Ce dankbetuiging van Jbffre op '10 April aan de wereld verkon digde mededeehng van de definitieve ver overing van de stelling van Combres. Had den de Franschen dat doel door hun weken- langen bloedigen strijd bereikt, dan zouden de vermeld© aanvallen niet alleen overbo dig, maar zelfs nutteloos bloedvergieten, zijn geweest Het Fransche legerbestuur berichtte, dat sedert 9 April aan de hoogte van Combres niet meer werd gestreden. Op 12 Ajpril bereidde echter een zeer hevige beschié- ting van onze stellingen aan den noorde lijken vleugel tusschen Buzy en Mar dié- ville en op den zuidelijken vleugel in den sector ten oosten van Richecourt de in- fanterie-aanvallen voor. Deze "!»egonnen 's middags te gelijkertijd bij Maizery en Marchéville. Terwijl de vijand na den eersten afgeslagen aanval pjx. Marchéville voorloop, ig van een herhaling afzag, liet hij bij Maizery, waar alle aanvallers in 't vuur waren blijven liggen, met tusschenpoozen van 'n uur 2 nieuwe aanvallen dom, Waar bij de aanvallende troepen eveneens zoo goed als geheel en al in de pan werden ge hakt. Een officier en 40 man werden gevan gen genomen. Toch liepen do Franschen 's avonds nog eens m drie op c-lkander vol gende sterke colonnes in pns vuur, dat aan dezen aanval een bloedig emdc maakte. Aan ten gelukte het hem liet zware vaartuig aan den achtersteven op te trekken en op die manier het water er uit te doen wog- ioopen. Het lijk van den matroos werd ook uitgespoeld in het groengrijze ijswater, waar het aanstonds door den stroom werd ge grepen. iBuaft kroop toen naar de kajuit. In de eetzaal was de avondtafel in elkaar ge vallen. Het was er een warboel van stuk geslagen stoelen en gebroken borden. Alles nas naar leizij geslingerd en de wanden van de aanrechtikamers waren gesplinterd als glas. Het writer stond zoo hoog als de licht- pooitcn en spoelde tot in het midden van de zaal. Met de grootste voorzichtigheid baande B,ratt zich een weg tusschen de scherven en de trcunge resten van den niet 'genoten maaltijd en het gelukte hem in hot gangetje te komen, dat naar de kombuis leidde. In de aanrechtkamer vond hij om kist met blikken, hij droeg die naar 't dek en ook een groote Hamburger ham, die tusschen dc gebroken poolen, van de tafel lag. Langzamerhand maakte hij een heelckast leng, waarin koloniale waren bewaard wer den. Hij stapelde die op elkaar in kleine zakken; suiker, zout, koffie, thee en ver- scluiler.do soorten meel. In de keuken, die blijkbaar in groote haast ontruimd was, vond hij een osserib, Waarvan een der koks was weggeloopen, een groot mes stak nog in het lendenstuk'. Bratt nam het op zijn rug en bracht het bij den overigen voorraad. Een kist met scheepsbeschuit en een massa verscli gebakken brood, dat hij vond, ging denzelfden weg. Een. tonnetje ongezouten boter, een koffiekan en, twee gegalvaniseerde pannen voltooiden zijn keu kenuitrusting. Er was niets meer dat ge bruikt kon werden. Hij zocht tevergeefs naa* den aanval namen twee gepantserde auto mobielen deel. Tezelfder tijd werd aan den zuidelijken vleugel in het Westelijk gedeelte van het Le Piêtro-bosch een infanteneaanvaj afge slagen. Op 13 April 's ochtend vielen de Fran schen zonder voorafgaande artillerie-be schieting onze stellingen bij Maizery-Mar chéville aan; de aanval werd «tellier afge slagen. 'm het Le Pêtre-bosch werd het gevet ht voortgezet en ten noorden, van. Maizery deed de vijand 's namiddags opnieuw <en ver- geefsche poging om onze stellingen binnen tc dringen. In den nacht van 13 op 14 April onder hielden de Franschen aan den noordelijken vleugel een hevig infanterie vuur, waarbij van tijd tot tijd ook zware artillerie mede werkte teneinde den hersteliingsaxbeid in onzo stellingen te verhinderen,. Toch mis lukte de 's ochtends ondernomen sterke infanterie-aanval voor onze linie eveneens. In den loop van den dag werden infan- terie-aanvallen gedaan ten noorden van Marchéville. In een smal, doch zeer lang front bestormde de vijand driemaal onze stellingen, waarbij telkens versche troepen voor de afdeinzende in de plaats traden en deelnamen aan het gevecht. Volgens mede- deelingen van krijgsgevangenen zou het 51ste regiment infanterie daarbij geheel en al om het leven zijin gekomen. In het Ailiy-bosch volgden op een mis lukte poging om een ontploffing 'e veroor zaken drie infanterie-aanvallen, die alle ai- geslagen werden. Een klein succes viel den Franschen ten noorden, van Flirey ten deel. Zij geraakten daar na een sterke beschieting door artil lerie in het bezit van een 100 M. M. breed gedeelte van onze voorste stelling. Er volgde daarop nog een verbitterd gevecht, dat 's avonds nog niet beslist was. Ook in het westelijk gedeelte van liet Le Fiêtre-bosch ontstonden 's middags hevige gevechten van nxan tegen man., die eindig den met een nederlaag van den, vijand, waarbij hij zware verliezen leed. Op het overige gedeelte van hel front hadden op 14 April artillerie-gevechten plaats en werd hier en daar man tegen man gestreden. Roods op 12 April werd de opmarsch van een sterke troepenmacht ton noorden, var St. Mi hi el over de Maas in oostelijke rich ting waargenomen, waaruit valt af te leiden, dat de gevechten tusschen Maas en Moezel nog niet ten einde zijn. De Engeische verliezen. In hot Rrilsche Lagerhuis deelde Tennant, do onderminister van oorlog, gisteren mede, petroleum. Maar daarentegen ontdekte liij in de provisiekast een massa waskaarsen; daarvan nam hij zooveel pakken mee ais mj dragen kon. (Bj-att stond op eens süf, terwijl hi] een vaatje teer naar boven droeg naar den stapel van allerlei levensmiddelen. Wat was dat? Onder zich hoonde hij een vreemd schu rend geluid, als 'it knorren van een zee monster. En het wrak' schudde en trilde in alle voegen. VIII. De verwiachte storm komt. Jorgen Bralt werd doodsbleek. Zou al zijn werk te vergeefs zijn? Hot was duidelijk, dat het achterschip begon te glijden. Hij vloog naar "t dek. Een of andere onziehbare macht scheen nan het wrak te rukken en te trekken. Kleine golven sloegen al over hot reserve- stuurrad, en de helling op, het dek werd scherper. Maar het schip gleed niet meer. Een laatste ruk die de treurige over blijfselen van de „Victoria" deed kraken, en het wrak lag stil als te voren. Maar die waarschuwing maakte datDratt zich haastte. Het gelukte hem na veel in spanning den toegang tot zijn eigen hut to forceeren, waar hij niet lang behoefde te zooken naar zijn pak van Belgisch drill on «een zware kist met patronen. Verder mam hij alle kleeren mee die er waren, een paar zeelaarzen, een handkoffer, waarin hij wist dat een kompas was en andere nuttige zaken. In de hut van den kapitein ontdekte hij oen buks met ammunitie en een prach tige Zeis-kijker. Hij slaagde er ook in zich den wieg te banen naar de hut van barones Von Heffner, aan stuurboordzijde le etage. dat de Engeische verliezen tot len llden dezer in het geheel 139.347 aan looden, gewonden en vermisten hcjrben, bedragen. Tan het Oostelijke front. Oostenrykscb legerb'ericht. Het Oosten rijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag In West-Galicië bij Ciezkowitsj aan de Biala mislukte een in den ochtend van 14 April ondernomen aanval der Russen. Op de hoogten aan beide zijden van Wyszok aan de Stryj deed oen vrij sterke Russische legermacht een aanval op de stellingen onzer troepen. Na een hardnekkig gevecht werd de vijand afgeslagen. In den tegen aanval wend egn belangrijke hoogte ver overd en bezet en drie officieren en 661 inan gevangen genomen. Overigens heeft aan het Kaxpatnenfront slechts een artillerie-gevecht plaats gehad. In vele sectoren heerscht rust In Zuidwest-Gajicië en de Boekowina is niets voorgevallen. In de Kar pat li en. Hot „Beil. Tageblatt" verneemt uit het Oostenrijkse he ooi logsperskwartier De toestand op het eenige gedeelte op het front in de Karptathen, waai' tot nu b>e nog zekér gevaar bestond, is door de reeds ge melde schitterende overwinning der Duitsch- Oostenrijksche troepen eveneens gunstig go- yorden. De Russen beproefden sedert eenige dagen de sterke stellingen len westen, van den Uszok-pas door omsingeling van de flank te vermeesteren. Hun aanvallen, mis lukten echter met voor hen zware erliezen en de hoogte C'zerevinka. die de Russen voor de v tegen het Ungdal gerichte ope ratic-, een belangrijk punt zou hebben ge beden. ontviel hun eveneens. Juist om de boteekenis van dit punt besloot hel Oosten rijkse he legercommando de hoogte te her overen. Deze taak Werd door de Hon- gaarscho regimenten 19 en fiO onder bevel van kolonel Durfeld met de grootste ver metelheid uitgevoerd. Op het overige front in do Karpatben heerscht, behoudens zwak' artillerievuur, rust. Do Nap meldt uit Ungvar: De kracht der Russische aanvallen op het geheele front in de Karputhen is verminderd. Sedert eenige dagen is de strijd bijna overal tot staan geh'oanen en bobben enkel voor postengevechten en artilleriegevechten van. geringe beteekenis plaats. Slechts op het front aan beide zijden van de TJszok-pas is het tot belangrijke gevechten gekomen. Ton oosten, van den Uszok-pas hebben de bondgenooten het Russisch offensief vol komen tot staan gebracht, de Russische troepen tetuggeworjien en eenige Russische steunpunten veroverd. l)e hut Vlas halfvol water, maar een leeren liandkaffer, die in de kooi lag, was daar door gespaard gebleven voor nat worden. Eveneens een prachtige bontmantel, die aan een kapstok hing en dan een photo graphic van een ouden heer met een krijgs haftig voorkomen. Ten slotte lej.iocfde Biatt ook nog bij de hut van den plrolessoi tc komen, maar dat moest hij opgeven, daar liet Water dat niet toeliet. In do haast greep hij nog een paar handkoffers, een lioop kleeren uit de hutkleerkasten en zooveel gereedschap als hij vinden kon. Aanderhalf uur was Bratt op «leze wijze bezig geweest. Hij was doodmoe en moest een piaar maal rust nemen, eer hij voort kon gaan. In em "hul vond hij een broek' én een Wollen trui; die trok hg1 aan. En eon bonte muts trok hij over zijn ooren. Een koude wind veegde nu over het dek,- en donkere loodgrijze wolken rezen op aan, den poordoostelijken gezichteinder. De pro fessor en de ijsloods volgden van het stiand met gespannen aandacht zijn bewe gingen. Met behulp van een lange loodljju, die in kortere einden werd verdeeld, pelukte het Biratt al het gevondene neer te laten in de sloep. Da,l was een lang en moeilijk' werk,- maar eindelijk vlas de laatste kostbare kist in de boot afgedaald en ook liet biervaatje, zoodat Bratt van boord kon gaan. Hij liet de boot tot op het Watervlak zakken en kwam mot behulp van de touwen zelf er in. Nu Raakte bij de boot los, greepi de riemen en roeide naar land, 4§rtv|ijl de eerste voor- loopers 'van den noorderstorm in „Victo ria's" binnenste loeiden. (TFordf vervolgd). s:h mt courant. j

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1