De oorlog. In Noordpoolduisternis, 68*" Jaargang Maandag 19 April 1915 No. 14810 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1. 1.25 franco per post fl. 1-65- Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een 2nr aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. "In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Mei voor minstens 3 maanden op de Scbiedamsche Courant" abonueeren. ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. BUITENLAND Schiedam, 19 April 1915. Van liet Westelijke front Duitsch legerbericht. Het Duitse he groote hoofdkwartier meldde gistermorgen Na een ontploffing tot stand gebracht te hebben zijn de Engelse hen gisteravond ten zuidoosten van Yperen onze .stelling op de hoogte dicht ten noorden van het ka naai binnengedrongen. Zij werden echter bij den tegenaanval terstond teruggeworpen. Slechts om drie door de Engelsehen be zette trechters, die door de ontploffing ont staan zijn, wordt nog gestreden. In Champagne hebben de Franschen naast een eergisteren door ons veroverde stelling een loopgraaf laten springen zonder voor deel te verwerven,. Tusschen Maas en Moezel zijn slechts artillerie-gevechten geleverd. In de Vogezen hebben wij ten zuidwesten van Stossweier een vooruitgeschoven Fran- sche stelling bemachtigd. Ten zuidwesten van Metzeral zijn onze voorposten voor den vijand teruggetrokken. Fransch Iegerbericht Het officiëole Fransche communiqué van gistermiddag drie uur luidt In den nacht van 16 op 17 dezer heb ben de Franschen bij' Notre Dame de Lo- relte drie minder sterke tegenaanvallen dan die van den vorigen nacht Spoedig gestuit. Wij hebben de veroverde ptelling stevig versterkt. In het dal van de Aisne beschoot de zware Fransche artillerie do grotten van Pasly, die den Duitschers tot schuilplaats dienden. Opeenvolgende ontploffingen be wezen, dat verscheidene van die grotten invielen. i In Champagne lieten de Duitschers ten N.-0. van Perthes twee mijnen in de nabij heid van de Fransche loopgraven springen en bezetten de door de ontploffing onstane trechters. De Franschen verdreven hen dadelijk uit den eenen, zij behielden den anderen trechter. Geen deel van de Fran sche loopgraven werd echter door de Duit schers bezet. Niet ver vandaar, ten N. van Le Mesnil, Werd een aanval op de Fransche linie met gemak afgeslagen. van Ovro Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 10) Intusschen onderzocht de professor de handkoffertjes, die Bratt in de haast mee gepakt had. Daarin werd veel' gevonden dat voor de schipbreukelingen van nut kon zijn: hemden, kousen, wollen buizen, laar zen, een paar zaklantaarns, chocolade en ander lekkers. Een handgereedsehapskistje in een foudraal met allerlei soort werktui gen en spijkers er in, werd met vreugde begroet, en ook een naaidoos, die blijk baar had toebehoord aan een zeer orde lijke en preciese Duitsche huismoeder. Dan nog een paar aangebroken kistjes met siga ren, en een paar pijpjes met tabak er hij. die den professor in extase brachten. De geheele oostelijke zijwand was nu kleerkast géworden. Et hingen een pelsman tel, een paar ulsters en een wandelpels, meer dan één stevig sportspak van verschil lende grootte, sterke leeren vesten en wol len buizen en verschillende paren knie- beschermers en overschoenen. Op den grond stond een verzameling sterke schoenen en laarzen. „Ik geloof niet dat hier iets ontbreekt/' zei de professor nadenkend. „Of 't moestén soliede handschoenen en wanten zijn. Ik zie hier enkel glacé's en die deugen niet voor deze streken. U bent anders gelukkig geweest in uw keus, Biratt. We zullen voor- joopig aan niets gebrek hebben, als die Moeren ons slechts passen In Woêvre zijn artillerie-gevechten gele verd. met name in het l>osch van Mort Mate. De infanterie kwam gisteren en van daag niet in actie. In de Vogezen ondernam een Duitsch ba taljon een aanval, die door oen hevig ibotn bardement voorbereid was, tegen onze stel lingen ten N.W. van Orbey in den Elzas. Deze aanval werd afgeslagen. Wij maakten ongeveer veertig gevangenen. Bij de vorderingen, die de Franschen aan beide oevers van de Fecht maakten, ver meesterden zij den scherpen vooi sprong ten NW.. van Sillakerwasen, ten W. "van Met zeral. De vermeestering van den top van den Sohnepfenriethkopf was het gevolg van een schitterenden aanval van de Alpenjagers. Deze top is 1255 M. hoog en is diet hoogste punt van den bergrug, die twee dalen, die bij Metzeral eindigen, scheidt. Een Belgisch vlieger heeft hij Roesse- laere (Roulersj een Duitsch ylieger neer geschoten. In dezelfde buurt heeft een Fransch vlie gersescadrille met goed gevolg het Duit sche vliegveld bestookt en een Duitsch vlie ger neergeschoten. Een Fransch luchtschip heeft het station en de vliegtuigloodsen te Freiburg in Breis- gau gebombardeerd. Van liet Oostelijke front. Duitsch Iegerbericht. Het Duitsche groove hoofdkwartier meldde gistermorgen De toestand op het oostelijke ooriogs- terrein is onveranderd. Oo.stenrijksche legerberichten. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde Zaterdagmiddag „In Russisch-Polen en Galicië viel niets voor. 1 Aan het front in de Karpathen is de toe stand onveranderd. In het Woudgebergte, waar de Russen hier en daar opnieuw aanvallen deden, zijn 1290 man krijgsgevangen gemaakt. Bij deze aanvallen en bij verschillende opmarsehen, gedurende den nacht leed de vijand wederom zware verliezen. In Zuid-Galicië en de Boekowina wordt een artiilerie-geveelit geleverd." Het iegerbericht van gistermiddag luidt: De algemeene toestand is onveranderd. In de Woudkarpiathen zijn bij Enagypy- Iony, Zeüoe en Telepocz Russische aan vallen met bloedige verliezen afgeslagen en Werden 7 officieren en 1425 man gevangen genomen. Op alle overige fronten werden alleen ariilleriegevechten geleverd. Op heit zuidelijke oorlogsterrein gebeurde niets van belang. Het vuur van de Servische artillerie is als altijd met succes beantwoord. Russisch Iegerbericht. De Russische generale staf meldt d.d. Zaterdagt De gevechten in de Karpathen conc en- Ja ja„ we kunnen het hier gezellig krij gen. Als niemand er iets tegen heeft, eigim ik' me die kamei japion en die snuifkleurige pantoffels toe. Die zullen me goed staan, denkt u niet. Ze zijn als gemaakt voor een ouden guit van een geleerde, juist iets voor een ongetrouwd heer. En die kousen die ik heb aangetrokken, zijn precies zoo ge vormd als mijn dunne beenen. Ik ben wel niet hang om natte voeten te krijgen, maar ik word er verkouden van." „Verkouden?" riep Braitt. "Jlicr op Spits bergen i Nooit van z'n leven. Er bestaat maar één ziekte in dit klimaat: het scorbuL Als al het ander op dit eiland mislukt, zal het betcekenis krijgen als wereldsenatorium voor tuberculose. Hier zijn geen bacteriën in de lucht. In 1898 onderzocht de Zweed- sche geneesheer Levin ongeveer 20.000 litei lucht öp verschillende plaatsen. Hij ,kon geen enkele bacterie vinden. Ilij onder zocht ook water, sneeuw en ijs, ze waren niet geheel bacterievri), maar toch in uiterst geringe mate besmet. Een Duitsche pro fessor in Stuttgart heeft een paar artikelen geschreven over de gunstige omstandig heden, waarin Spitsbergen verkeert met het oog op genezing van tering." „We kunnen dus hier vrij adem halen. Dat doet me plezier. Verkoudheid is name lijk hot ongeluk van mijn leven, verkoudheid heeft me vervolgd van mijn prilste jeugd af. Ik geloof dat mijn neus zoo spits is ge worden, omdat ik hem zoo dikwijls vast geklemd heb met zakdoeken. Nu moest ik hier al een geduchte verkoudheid hebben, maar ik héb niet eens geniesd0, maar wat is dat?" Een sterke geur van gebakken ham ver spreidde zich door de hut De barones stond treerden zich op 15 dezer tusschen de dor pen' Telepocz en Zelloe, waar wij ons na hardnekkige bajonetgevechten vastzetten op de hoogten, die de vijand had versterkt. Wij namen 1140 man met 24 officieren gevangen en maakte drie mitrailleurs buit. De vijand leed groote verliezen bij zijn mislukte tegen aanvallen. In de richting van Strvj sloegen wij vijandelijke troepen af, die ons opnieuw hadden aangevallen. Op de andere fronten geen wijzigingen. I nde buurt van Marianopel en Kahvarja valt grooten activiteit bij de Duitsche voor hoede op te merken. Nog eens jPrzernysl. liet Oostenrijksche oorlogsperskwartier maakt een uitvoerige beschrijving van de uitrusting met levensmiddelen van Prze- mysl openbaar, waarin er nadruk op wordt gelegd, dat de verdedigbaarheid van de vestingen van het rijk in de eerste plaats van de bij de begrooting toegestane mid delen afhangt. Tengevolge van de beperkt heid dezer middelen was de uiterste zui nigheid geboden. Bij het uitbreken van den oorlog moest voor dc slagvaardigheid van Przemysi met de grootste snelheid zorg gedragen worden, wat de huisvesting van een groot aantal arbeiders in de vesting noodzakelijk maakte. Deze omstandigheid speelde in de kwestie van het levenson derhoud een groote rol. Hoewel de op- marsch van het veldlogqr de naar Prze mysi voerende wegen bijna geheel in be slag nam, werd de voorziening van de vesting met proviand, munitie en andere dingen op zulk een wijze tot stand ge bracht, dat er op 16 September, den dag, waarop het spoorwegverkeer naar Przemvsl stop werd gezet, in de vest.ng voor 137 dagen brood en beschuit, voor 147 dagen groenten, voor 115 dagen vleeseh, voor 392 dagen haver aanwezig waren voor een garnizoen van 85.000 man en 3700 paar den. In werkelijkheid lelde de bezetting 131.000 man met 11000 paarden. Na het eerste ontzet van Przemysi wer den met onbeschrijfelijke moeite, die het gevolg was van volkomen onberijdbaar ge worden wegen, enz., de sterk aangesproken voorraden niet alleen vervangen, maar voor zoover het mogelijk wjis met jjchulp van buitengewone krachten aangevuld. Van de 213 treinen, die tijdens de korte periode van het ontzet naar Przemysi ge zonden waren, dienden cr 128 voor de aanvulling van de voorraden voor onge veer 5*72 maand volle rantsoenen en voir 8 maanden rantsoen van tweederde gedeel ten van het volle. Ook bij de tweede in- sluiting bleek echter voel meer noodig dan waarop gerekend was, aangezien niet alleen voor 128.000 man en 14 500 paarden ge zorgd moest worden, maar spoedig ook voor 18.000 burgers cn pngeveer 2000 ge- vangenen. De particuliere voorraden wen tijdens het eerste beleg reeds sterk aan gesproken. liet vestingoommando vaardigde dan ook terstond een strenge regeling van de ver deeling der voedingsmiddelen uit. Officie- ovcr hot rooster gebogen met een buiten gewoon groote braadpanze keerde de stuk kon mot geo Tonde hand cn zotte "daarbij oen ernstig huismoederlijk, gezicht. Het vuur van don haard wierp een kopcikleurigon gloed over het tengere dametje met de onge vormde kinderlijke trekken cn de donkere, droomende oogen. ©ij de langwerpige tafel, de eenige die in de hut voorhanden was, stond de loods brood te snijden. Ilij deed dat met zijn lang Zweedsch mes. Een klein wil tafellaken met vier borden, twee vorken en drie messen zag or in die zeer primitieve omgeving aan trekkelijk uit. Een groote Zwitsclicr-ehc kaas, een pot met Engelsche „jam" cn een schaaltje boter waren een flauwe herinne ring aan de lekkernijen, die op don, onheils dag op „Victoria's" avondtafel hadden ge staan. Maar toen de barones met eigen hand de rockende braadpan midden op een plat ten steen zette, die men bij gebrek aan wat anders op tafel had geplaatst, miste niemand van do schipbreukelingen de ganzen lever cn de kreeft en al de Warme schotels op het weelderig menu van de groote toeristenboot „Roeien," zei de barones deftig, ,,'teten is opgediend. Wil de professor zijn dame aan tafel geleiden?" De professor wro rich in alle moge lijke bochten van i verrukking. Met zuid-Franscho hoffe) - ,cid 'raog hij en bood barones Von Heffner zijn arm aan,. „Het gezelsctiap pioet excusceren," zei de waardige gastvrouw, „dal bot tafelgereed schap niot geheel compleet is. Er ontbraken con paar messen en vorken. Kopjes be- hooren niet tot den inventaris. De hecren moeten hun thee uit een glas drinken. Dat ren en manschappen kregen dezelfde kost. Alle hotels en restaurants werden geslo ten. De eenige ontspanningsplaa'sen waren koffiehuizen, waarin iedere bezoeker slechts eenmaal daags een glas thee of koffie met één stuk suiker kreeg. In het begin van bet jaar volgde een kloekmoe ligo vci- mindering in de voedseluitkeenng. De groente werd, nadat de corutmmchnt van de vesting acht dagen lang mei zijn staf de proef genomen had, do .r vee lerknoücn vervangen. Ook werd sedert Januari pan de vleeseh gegeten en van haver meel gemaakt. Dit gold voor officieren en manschappen. Aldus werd het onder weliswaar buiten gewone ontberingen mogelijk, dat Przemysi van 16 September tot 22 Maart een onover winnelijke» tegenstand aan den vijand bood. Het verslag eindigt met de schildering van de tweemaal herhaalde held haf dye po ging om Przemysi te ontzetten, die de Oos- tenrijksch-Hongaarsche troepen, ondersteund door hun trouwe Duitsche bindgenooten, deden, ondanks de verschrikkingen van den tweemaal met ongewone strengheid inzet tonden winter. Er wordt nadruk op gelegd, dat de pogingen om Przemysi te bevrijden door de natuurkrachten, niet door den vijand verijdeld zijn. Dat het lot aklus Lesliste verandert niets aan den roem, dio zich zoowel voor de bezetting, die zoo taai tegenstand bood, als voor het held haftig strijdende ontzetting-steger aan den naam Przemysi knoopt en het verandert ook niets an n den geest, waarmee de aan val van dén vijand pok verder ontvangen zal worden. Aan de Dardanelles. Van Turksche zijde. i Het Turksche hoofdkwartier meldt dd. Zaterdag Gisteren (Vrijdag) werd een vijandelijke hydroplane bij een vlucht over de Golf van Saros door ons vuur beschadigd en viel voor Sazliliman in zee. Een tweede hydroplane, die op zee neder daalde om de eerste te bergen, werd door ons vuur tot zinken gebracht. liet Engelsche pantserschip „Lord Nel son" en een hydroplane-moedoischip, die naderbij kwamen, werden door granaten g troffen. De „Lord Nelson" trok terug en hot hydroplane-moedersehip, dat de bescha digde hydroplane op sleeptouw had, oven eens. De Engelsche onderzeeër „E. 15" werd in de Dardaneilen ten, oosten van Karatllik Liman in den grond gehooid. Van de uit 31 koppen bestaande bemanning werden drie offici'»ren en 21 man gered cn krijgs gevangen gemaakt. Tot hen behoort o. a. de gewezen Engelsche vice-consul voor de Dar- danellen. Van do overige oorlogstooneelen valt niets te berichten. Van Engelsche zijde. Het R-itsche oorlogspersburcau deelt mode, dat de Engelsche duikboot „E 15". is in overeenstemming met de tradities van deze plaats. In een hut van dc Bussen kan niet anders dau Russische thee gedro.v ken worden. Mijnheer de hofmeester, ui! u zoo goed zijn de thee in te schonken? Mam voorzichtig, als de glazen springen, krijgt u onmiddellijk ontslag." Do loods glimlachte. Ilij' was eon heel ander mensch geworden in de laatste uren. Zijn rugpijnen schenen, te bedaren. Met veel behoedzaamheid schonk hij de thee in. Maar de piroffessor lachte als een kind. Zijn mond stond geen oogenblik stil. „Komt u uit Gascogno?" vroeg Frida, om z'ijn welbespraaktheid wat tejnaligeu. „Hoe kan u dat weten?" vroeg dc ge leerde verwonderd. ,,U raadt ook alles. Ja ik ben Gascqgucr, landsman van, Hendrik van Navarre en van Edmond Rostand. Ik ben berucht voor mijn vele praten, mijn aandringen en. mijn, eetlust." Jjit zeggende viel de hongerige landge noot van Cyrano do ©ergeran op' de ge bakkon ham aan. Hot was een zonderlinge avondmaaltijd, liet vuur aan den haard doofde buigzaam uit en bet licht van de twee waskaarsen in de grijssteenen potjes wierp onrustige scha duwen in 't rond. Maar hot geloei van den storm drong in do schamele hut door. Daarbuiten in het schemerachtig licht werd een geweldige strijd uitgevochten, de strijd lussohen den blesken arktischon zomer, zoo arm en teer van kleur, en het razend geweld van den verraderlijken poolnacht Duizendvoudig leven boog stervend het hoofd, do heele schaar van zornerplanl.cn die in de poolstreken nog groeien, kunnen: de gele saxifragia, de zachiro.se silene, de tenvijl zij een moeilijke verkenning van het mijnreld van Kephez in de Daidanellen be- preerde, bij Kephez op het strand is ge- 1 espen. Volgens een mededeeling van Turk sche zijde, zijn van de bemanning 3 offi cieren en 21 minderen gered en gevangen con omen. Op de E gei sche eilanden. l'it Saloniki woidt gemeld, dat de En- gelschen zich op Tcnedos en Lemnos meer ii meer inrichten. Op heide eilanden is ui Engelsche censuur op brieven en tele grammen ingesteld. Een Engelsche officier is naar Myiilene gegaan en heeft daar eenige topografische opnemingen gedaan. Men verwacht, dat de hondgenooten ook op Mvtilene troepen zul len landen. Engelse li transportschip aangeval Ion. De Biifc-chp Admiraliteit bericht dd. Zater dag: Het transportschip „Manitou", dal En gelsche troepen overbracht, werd heden ochtend in de Egoïsche Zee aangevallen door een Turksche torpedoboot. Deze lan ceerde due torpedo's, die alle misten. Toen ging- ze op de vlucht en werd achtervolgd door den iBjritschen kruLer „Minerva" en torpcdovcrnielojs, tot gij op het strand van Chios liep en daar vernield werd. De bemanning werd krijgsgevangen gemaakt. Naar bericht wordt, zijn ongeveer 100 man ran het transpoiLchip verdronken. Naden» bijzonderheden ontbroken. In don Kaukasus. De staf van liet Russische Kaukasusleger meldt d.d. gisteren, dat ui de richting van hei kustgebied den lijden bet geschut- en geweervuur voortduurden. In andere streken is niets veranderd. In Misopotamië. Aan dc Perzische Golf. Officieel wordt door het Engelsche oor- k'gspersbttrcau te Londen gemeld, dat de gevechten in de buurt van Sjaiba, op 13 en 14 dezer, met succes bekroond zijn. Oud Basrah. Zobeir, Barjassiveli eu Schwebda zijn van den vijand gezuiverd, die voorbij Naclmilah terugtrekt. In het gevecht van den 14cn hebben de Engelschcn meer dan 200 gevangenen en verscheidene machinegeweren genomen. Bij hun overhaasten aftocht lieten de Turken groote hoeveelheden tenten, uitrus tingsstukken, voorraden en munitie achter. De laatste bedroeg 700.000 geweer-patronen en -150 kisten artillerie projectielen, die alle, hetzij verzameld, hetzij vernield werden. Van Turksche z ij d e. i Het Turksche hoofdkwartier deelt mede d.d. gisteren: Tengevolge van de aanvallen door de voorhoede van onze troepen in de streek van Ba-ssorah gedaan, hebben er in de iom- moerasbren\, do lichtgele papaver cn de [weerbarstige ijsranonkel alle worden door den witten dwingeland ten. doode ge zweept. i De laatste glimmende vonken verdoofden aan den haard, In do hut was men ter ruste gegaan. ©arones Von Heffner was in, haar „boudoir" gekropen, en de vanderen lagen hier en daar op' de banken. fBjratit lag te kijken naar het smeulende vuur. Wal een dag Was het geweest! Zijn he.'lo iiohnam was gebeukt door al de ver moeienissen. Maar slapen kon hij niet. Zijn oogen staalden droomend in een Wereld, waar hot sprookjeswonder leeft te midden van gevaren en ontbering en waar hot geluk opbloeit tusschen de graven. Plotseling hoorde hij een zwak geluid als "t kermen van een ziek dier. lllij luisterde. Weer lioordc hij het. Maar ditmaal ging hot stille jammeren over in .snikkend klagen. 't Was Frida, dio haar hoofd in het kus sen had gedrukt cn bedroefd schreide. X. De Sp i I s b e rge r hond. Do jonge barones sliep meer dan 12 uur. Toen zij ontwaakte, was ze alleen in do hut. Ze trok een der gordijnen voorzichtig op zij on zag, dat door do twee raamopenin gen licht naar binnenviel, 't Was duidelijk, dat do storm was' bedaard. De kou snerpte in haar gezicht on dood haar de dekens over 't hoofd trekken. Ze was slijlf in al haar lede maten. Do harde planken hadden, door de onderlaag van dekens heen, haar verwend lichaam wreed gepijnigd. (Word# vervolgd). SCHIEDAMSCHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1