waarheid is, dat de bondgenooten in begin Maart 35.000 man voor de Dardanellen heb ben bijeengebracht, terwijl zij er thans onge veer 50.000 samentrekken en dit getal alleen door een bedenkelijke verzwakking van het Er. jelsch-Egyptische leger op ten hoogste SO.OOO kaar norden gebracht, meerendeels koloniale troepen van geringe gevechts- waarde. De Engelsehen verbieden koopvaardijsche pen Tenedos en Lenxnos aan te doen ofte verlaten. Niemand mag van de eilanden af In Mesopotamia. Van Turksche zijde. Het Turkse he groote hoofdkwartier meldt dd. gisteren: De Engelschen, die ten zuiden van Ahvaa (aan do Karoen-rivier ten noorden van de ler/ische Golf) gelegerd waren, werden op 12 April 's ochtends vroeg door onze troe pen aangevallen en na een gevecht, dat tot in don middag duurde, genoodzaakt zich te verbergen in de verschansingen van bun kamp. Het vuur. dat door onze artillerie op vier van hunne schepen, twee groote, twee kleine en twee motorbooten werd geopend, bescha digde twee dezer schepen. Aan onze zijde sneuvelde één man en werden 10 man gewond. De verliezen van den vijand zijn nog onbekend. Van Engelsche zijde. Het üMtsche oorlogspersbureau deelt mede, dat de verliezen der Turken in de gevechten brj Sjaiba op 2500 man worden geschat Er zijn 515 gevangenen, o.w;- 6 officieren, naar Basra overgebracht Zaterdag; hebben onze troepen die voor de vervolging waren aangewezen, den vijand die overal zonder verband en overhaast aftrofc, zoowel langs de wegen a.L-, in Ara bische booten van 30 of -10 ton langs de rivier, op de Melen gezeten. Twaalf van die booten zijn. genomen o£ in deh grond geboord. Naehaila hébben onze troepen Jen 17en bezet De vijand staat thans bij Rattabi, 18 mijl ten noordwesten van Naehaila en onge veer 50 mijl van Basra. Zuid-Afrika. Tegen Duitseh Zuid-West In een order aan zijn troepen zegt gene raal Smuts, dat de bezetting van Bethany, Secheim en Keetmanshoop het einde vormt van een belangrijke phase der krijgsver richtingen in den zuidelijken veldtocht. De meeste provincies van Duitseh Zuid- vest-Afrika., van Oranje-rivier in het zuiden, Luderitzboeht in het westen en Hasuur in het -óósten zijn nu bezet De punten, welke nu zijn bereikt door de centraio, oostelijke en zuidelijke strijdkrachten, die to' nu toe afzonderlijk opereerden, maken een nieuwe samenwerking noodig. In de toekomst zul len deze strijdkrachten bet zuidelijk leger worden, onderscheiden van hot noordelijk leger onder Botha, waarvan de Walvisch- Laai de basis vormt Voorts zegt Smuts tot zijn troepen (het zuidelijke leger), dat, indien zij niet zulke ernstige gevechten hebben beleefd als het Noorderleger van generaal Botha, dit ge heel het gevolg is van 's vijands tactiek, oin den opmarsch yan de Unietroepen te heiemmeren en te vertragen en geen slag te aanvaarden. De strijdmacht van generaal sir Duncan Mackenzie is, nu het tijdperk van werkloosheid, dat strategische oorzaak had, in verband met den opstand in Zuid- Afrika, voorhij is, met energie voorwaarts gedrongen, en haar verkenners zijn reeds in contact gekomen met de troepen van kolonel Celliaii, die tiaar Seeheim oprukt. Kolonel Berrange is yan Kimberiey opge rukt over Koeroeman door de Kalahari woes tijn en door moeilijk terrein naar het hart van het vijandelijk gebied. Kolonel Yan De venter heeft zich zeer verdienstelijk ge maakt; hij trok met het Zuiderleger door de vijandelijke verdedigingslinies aan de grens en zette zijn marsch, na de overgave van Kemp, van de Oranjerivier naar het Noor den voort door driehonderd mijlen uiterst zwaar bergachtig terrein met groote zand vlakten, welke streek de vijand tot een woestijn had gemaakt door alle voorraden weg te nemen en het bronwater te vergif tigen. Van Deventer trok met een groote hereden afdecling over en langs beide Ean- ken van 'de Karasbergen naar Seeheiin en Keetmanshoop. De kolonel werd wegens deze diensten tot jgeneraal-majoor bevor derd. Ter Zee. In de Zwlarte Zee. Het Petersburgsche Telegyaalagentsehap meldt uit Sebastopol: Russische torpedobooten, die op 18 en 19 April een kruistocht maakten m de A nato- lischo wateren, hebben 10 schepen, geladen met munitie laten zinken. Daarop nader den zij Arkhave en beschoten de Turksche stellingen waardoor een paniek onder de Turksche troepen ontstond. Engelsche onderzeeör(s?) in den grond geboord. Officieel Wordt uit Bjeriijn gemeld In den laatsten tijd zijn herhaaldelijk En gelsche - onderzeeërs in de Duitsche Bocht van de Noordzee gezien en -likwijls is door Duitsche schepen een aanval op hen ge daan. Op 17 April werd een vijandelijke on derzeeër in den grond gehooid. Waarschijn .lijk zijn ook andere onderzeeërs vernield, met volle zekerheid kan dit echter niet geconstateerd worden. Diverse berichten. De kritiek op de Engelsche regeer i n g. De Londenscho „Evening News" drukt op een in het oogloopende plaats de aanval lende kritiek op Asquith's redevoering af van het bekende Edingbivgscho blad „The Scotchman" en andere provinciale bladen en plaatst dan uitlatingen van Asquith, Lloyd George en Kitchener onder elkander: Asquith: „Ik ben onlangs de bewering tegengekomen dat niet alleen de krijg i- voriïchtingen van ons leger, maar ook die van onze bondgenooten worden geknauwd, of in elk geval belemmerd, door onze on macht om de noodige munitie aan te maken. Er is van die bewering geen woord waar." Lloyd George: „We hebben enorme ver meerdering van granaten, geweren en alle andere munitie en uitrusting noodig. liet onmatige drinken doet ernstige afbreuk aan de productie." Kitchener (op 15 Maart): ,,De productie weegt niet op tegen onze behoefte aan oor logsmateriaal en dit verontrust mij ten zeerste. Het is noodig dat die achterstand wordt ingehaald. De vordering in de uit rusting Wordt ernstig belemmerd door onze onmacht om voldoende werkkrachten te krijgen." De „Evening News" zet hier met groote letters boven„Verbluffende redevoering. Verbijstering in den lande. Veelstemmig kabinet." De sterkte van het Engelsche leger. In het Lagerhuis heeft minister Lloyd George gisteren, tijdens de bespreking over de voorziening in oorlogsbehoeften gezegd: „Terwijl voor den oorlog niemand er aan heeft gedacht dat een Engelsche expeditie- leger meer dan zes divisies sterk zou zijn, ben ik door Kitchener gemachtigd te ver klaren, dat thans meer dan zesmaal zoo- voel Engelsche soldaten te velde staan, ge heel uitgerust en ruim voorzien van mu nitie. Elke gevallen soldaat is dadelijk ver vangen." (Toejuichingen.) Lloyd George sprak uitvoerig over het vraagstuk van den aanmaak van munitie en zeide, dat de maatregelen der regeering de productie, vergeleken bij September, ver- negentienvoudigd hebben. In iBritsch-Indië. Over de onlusten aan de Britsch-Indische grens meldt het Britsche oorlogspersbureau: Op 18 dezer is een leger van Mohmand's ongeveer 4WO man sterk, opgerukt naar Jusria en Hafezkor, 8 K.M. ten N-W. van Chabkadz, blijkbaar met het doel een inval te doen op Engelsch grondgebied. Do Mohmands schoten op onze patroeljes in den Khaibar-pas. Een in den namiddag vertrokken vliegende colonne had een ont moeting met de Mohmands en bracht hun een verlies van 150 dood en en gewonden toe. De vijand trok zich terug en ging uiteen De khans en personen van invloed in het district Pesjawar hadden hun hijstand aangeboden. De voornaamste mollahs had den geweigerd de beweging te steunen. De Afgaansche ambtenaren hebben met goed gevolg weten te beletten, dat de Afgaansche Mohmands zich bij de beweging aansloten. Een nader bericht meldt, dat de gevech ten in de Khaibars treek ernstig waren en verscheidene uren hebben geduurd. De En- gelschen hadden ongeveer 70 dooden en gewonden. Deaanslagop den sultan van Egypte. De man, die heeft getracht sultan Hoes sein te vermoorden, is tot den strop ver oordeeld. BINNENLAND. Hofbericht en. K. H. de Prins zal a.s. Zaterdag avond een Ruiterfeest, dat, ten behoeve van Let Haagsehe Steunconpté zal plaats hebben in de Washington-manége aan de Theresiastr., te 's-Gravenhage, hijwonen. Prins Hendrik naar Botterdam. Z. K. H. de Prins zal morgen te Rot terdam het middagmaal gebruiken bij den burgemeester, mr. Zimmerman, alvorens de uitvoering der Rotterdamsche afdeeling van Toonkunst, doel yan zijn bezoek aan Rot terdam, te gaan hijwonen. „Ons Eigendom". Naar wij vernemen, zal met 1 Mei a. s. bij de firma E. de Biont Zoon, Drukkers Uit gevers te Rotterdam verschijnen „Ons Eigendom", Weekblad tot behartiging der belangen van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen in Nederland, onder redactie van den heer L'. Klawer, Journalist te Rotterdam en met medewerking van de hoeren jhr, A. M. C. H. C. Bowier, Candi- daat Notaris te Woerden voor liet Hy potheekwezen, enz.; mr, M. Oppenhoimer, Advocaat en Procureur te Rotterdam voor rechtskundige vraagstukken; S. C. Tinber gen, Journalist te Rotterdam voor techni sche onderwerpen; mr. II. Vos, lid van de Directie der N. VI. „Nationaal Grond bezit" te 's-Gravenhage voor onderwerpen over toegepaste Staathuishoudkunde; en an deren. Volkshond tegen drankmisbruik. De 41e Algemeene Vergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik, zal dit jaar op Woensdag 4 Augustus e. k. worden ge houden te Arnhem. J)r. Nolens naar Rome. Naar wij vernemen heeft de reis van dr. Nolens naar Rome, de strekkïmr, om de re- geering zoo mogelijk in te lichten nopens <le pogingen, welke volgens het daaromtrent verspreide bericht door het Vatïcaan in liet werk zijn gesteld, tot bevordering te zijner tijd van het herstellen van den vrede. IdUrland «n de eorleg. Belgische vluchtelingen. Het vluchtelingentehuis „Java" te Roosen- lalj, moet op last van, de regeering warden ontruimd. De Belgische vluchtelingen zul len naar Ede of Uden worden overgebracht Ook zij, tlie anderzijds ondersteuning ge nieten, moeten het in staat van beleg ver- keereude gebied verlaten. i Verkeer met Engeland. De consul-generaal van Engeland te Rot terdam, deelt mede, dat tot nader order alle scheepvaart tusschen Nederland en Enge land is stopgezet. VLAARDINGEN, 22 April. De verkoop der „Emmabloem" heeft jfftSlt,— opga- bracht i STADSNIEUWS. Steuncomité Sehledstn. De beste steun. Het Steuncomité te' Schiedam heeft nog altijd een groot aantal werkloozen te hel pen en moet wekelijks nog een groot be drag uitkeeren. Wio iets voor bet Steuncomité- wil afstaan, kan dat ook doen met wekelijksche of maandelijksche bijdragen. De geregelde steun is de beste. Men geve even kennis aan. den Penning meester van het Comité, den heer A. L. Boot, Nieuwe Haven 83. cn voor het ge regeld innen der bedragen \yordt gezorgd. Do Burgemeester van Schiedam, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dal het kohier van de Personeel Belasting no. 3 dezer gemeente, over het belastingjaar 1915, door den heer directeur der directe belas tingen te Rotterdam op den 21sten April 1915 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschrif ten tegen eenen aanslag; op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. De heer L. v, d. Tempel van hier, komt als no. 3 voor op de voordracht ter be noeming van een onderwijzer aan de school voor g. 1. o. Ie klasse no. 2 te Rotterdam. Op de voordracht voor adjunct-directeur dei gasfabriek te Bieda zijn geplaatst de heeren M. van Muiswinkel, inspecteur der gasfabriek te Leiden en F. de Groot, op zichter der gasfabriek en waterleiding te Schiedam. Het Emma bloempje. Gisteren heeft de verkoop der Emma- bloempjes ook hier weer als vorige jaren plaats gehad. t Een 56-tai meisjes en jonge dames hadden zich daarvoor beschikbaar gesteld en zij hebben een vruchtbaren arbeid verricht Het bedrag dat deze verkoop heeft opge bracht is f 640, dat is ruim 10 pCL meer dan het vorige jaar. Behalve het goede doel en ae opgewekte aanbieding door de ver koopsters, heeft zeker ook wel de vorm van het bloempje aan het succes medegewerkt. Onder het vee van den veehouder G. van der Most, 's-Gravelandsche weg, is mond en klauwzeer uitgebroken. Vanmorgen in de YToegte zijn 54 stuks vee naar het abattoir te Rotterdam vervoerd.. Dit den Gemeenteraad. II. M. L. O.-Schooi. Voorstel van Bj en W. tot het verleunen van een crediet van f90.000.voor den bouw en inrichting van een school met gym nastieklokaal voor M. U. L. 0. op het ter rein aan het Oude Kerkhof. De Voorzitter herinnert er aan dat, indien dit gewenscht wordt, de plannen hier thans kunnen gedemonstreerd worden. x De heer Ris wenschle over een punt in verband met deze school te spreken, afge scheiden van de plannen. Er is n.l. juist in do laatste weken door enkele ouders aangifte gedaan van kinde ren, die echter voor het achterlijke kind geen plaatsing konden vinden. Een dier moeders werd naar spr. gezonden omdat de schoolhoofden er geen ïaad mede wisten. Spr. voelt zóó dat de schoolhoofden, noch anderen, raad met die kinderen weten, en daarom heeft hij toegezegd dat hij deze zaak nog eens ter sprake zou brengen. Jaren geleden is er een voorstel aanhan gig geweest om een school voor achterlijke kinderen te stichten, maar helaas is dat voorstel verworpen. Maar zouden B'. en W. misschien zoo'n voorstel nog eens willen doen om een klasse voor die kinderen op te richten? Spr. vraagt dit nu omdat nu een nieuw schoolgebouw gesticht zal worden, waaraan misschien zonder groot beswaar een of meer lokalen voor dat doel kunnen worden toe gevoegd. Men ontkomt daaraan toch niet Waar de wet het gemeentebestuur ver plicht de kinderen naar de school te zen den De heer Goslinga: Niet de zwak zinnige kinderen I Do heer Ris: kan men (och niet toelaten dat ze in de gewone klasse komen. Er bestaat een moreele plicht ook voor het onderwijs dier kinderen te zorgen. Misschien willen BI en Wj. nog eens bij do schoolhoofden informeeren, hoe groot de nood is, Les idéés marchent. Misschien kan do wethouder van onderwijs gelegen heid vinden om zulke kinderen in eenige school onder te brengen. Het is de plicht der overheid te doen Wat mogelijk is voor de ontwikkeling dier kinderen; nu worden ze a Tabandon gelaten. De heer Goslinga is reeds op de hoogte van den toestand. Hij is het in hoofd zaak, niet in alles, met den heer Ris eens. Maar het is geen plicht der overheid zoo'n school of klasse op te richten, omdat de wet verplichting voor do zorg van het onderwijs aan zwakzinnigen uitsluit. In do geWone klassen zijn zo werkelijk struikelblokken. Een 30-tal kinderen zijner die niet mee kunnen en daardoor die klas sen ophouden. De overheid heeft de plicht te zorgen voor onderwijs aan normale kinderen en dat sluif in dat, wat het onderwijs ophoudt en stoort, verwijderd gehouden wordt. Daarom is het wel gewenscht kinderen die niet meekunnen in een afzonderlijke klasse te Mengen. Die opvatting is indertijd reeds door iB. en W. aangenomen. De school-v. d. Hout kroeg met het oog daarop 14 klassen. Spr. kan hi erover vrij spreken omdat Mj toen noch wethouder, noch raadslid was. Toen hebben :Bi en W. echter hun plan uitgebreid en voorgesteld een afzonderlijke school to stichten, maar dat oorstel ging den Raad te ver en werd verworpen. Er is nu een plan in teekening en bestek klaar om aan de school D in de St. Anna Zusterstraat, waar door den aankoop van oen bïauderij gelegenheid lot uitbreiding i- verkregen, een paar klassen hij te bouwen, waar de kinderen die het gewone lagei onderwijs Met kunnen volgen, geplaatst zul len worden. Spr. heeft over net plan met verschillende autoriteiten reeds gesproken en die hebben zich daarvoor gunstig gestemd getoond. Waar echter verleden jaar veel wat wen schelijk' is, is achtergebleven, is ook dit nog niet in een verder stadium gekomen. Het doel is dus dat niet een afzonderlijke school, maar een paar klassen zullen v or den ingericht waar onderwijs gegeven zal worden in een langzamer tempo, waardoor nog aardig wat van die kinderen kan te lecht komen. jVierscMllende schoolhoofden hebben op die manier reeds wat bereikt; met prijzens waardige toewijding is door hen en door onderwijzeressen gewerkt aan de ontwikke ling dezer kinderen. Uit deze inededeelmgen kan de heer Ris zien dat deze zaak Spr.'s volle aandacht heeft De heer Ris "kim zeggen dat deze méue deelingen hem bijzonder veèl genoegen heb ben gedaan. Hij wist niet dat de wethouder in deze zoo diligent was. Wij hebben hier echter niet zoozeer met zwakzinnigen te maken, waarvan de wet spreekt; dit doet denken aan idiotie. Maar het zijn achterlijke kinderen, die wel terecht kunnen komen, maar die, zooals de wet houder zegt, in langzaam tempo moeten leeren. Het zijn kinderen aan wie de stof duidelijk moet worden gemaakt door ze 2, 3 of 6 maal te verklaren. Waar hij zeide dat die kinderen a Ta- bandon gelaten Worden, had spr. op 'toog de overheid, omdat hij overtuigd is, dat door de schoolhoofden gedaan wordt wat mogelijk is. Idaar in afzonderlijke klassen kan met succes speciaal onderwijs gegeven worden. Dat er geen speciale school bedoeld wordt, acht spr. goed; ook hij schatte het aantal kinderen, dat zulk onderwijs behoeft, op een dertigtal. Den heer Houtman is hot bekend, dat in de Gorzen groote behoefte aan meer schoolruimte bestaat. Is daar, vraagt hij, niet grooter behoefte aan een nieuwe school dan in het centrum' der stad Ifij weet wel, dat de nu te bouwen school voor |M, U. L. 0. bestemd is, maar dit houdt toch verband met het L. O., omdat de school-Tijl, vrij komende, voor L. O.in gebruik geaomen zal worden. Is het de bedoeling ook in de Gorzen spoedig een scliool te bouwen? De heer Goslinga merkt op, dat er pas aangifte van nieuwe leerlingen heeft plaats gehad. Aan school E, hoofd de heer V. <1. Poel, zijn er meer aangiften geweest dan er plaateen waren, n.l. 100 aangiften, voor 72 plaatsen. t Voor school C, hoofd de heer Baan, daar entegen, waren meer plaatsen dan er aan giften gescliiedden; evenzoo hij school II, hoofd de heer Ruiter, terwijl' ia de stad (hef aantal aangiften aanmerkelijk lager is dan dat der plaateen, zoowel aan de school D als "F. B. en W. hebben overwogen wat de aan leiding daarvan kon zijn, maar geen speciale oorzaak kunnen vinden. Zij hebben echter de kinderen over de verschillende scholen verdeeld. Die kinderen hadden verdeeld kun nen worden, zóó dat één school geen eerste klasse gehad zou hebben, maar dat werd niet gewenscht geacht, omdat daarmede het goede verband in de school zou ver- verstoord worden. Er is nu nog op die scholen plaats Ivoor 40 li 60 leerlingen. De urgentie voor een school in de Gorzen blijkt dus nog niet zoo heel groot te zijn. De scholen C en H, kunnen best aange wezen. worden voor de kinderen voor wie op school E geen plaats iszij worden dan op die schelen geplaatst naar de straten, waarin zij wonen. 1, Spr. geeft toe, dat bij de laatste aangifte zeer weinig kinderen uit de oude stad kwamen en de meesten da,n nog uit het zuidelijke deel. i Dit moet in hoofdzaak worden toege schreven aan de verplaatsing der bevolking naar de zuidelijke wijken. Als het proces van het verlaten van den Singel doorgaat, dan zal zeker de eerst volgende school in de Gorzen moeten ko men. i Dit proces heeft op 't oogenblik dit voor, dat men nu de volle aandacht "kon. vestigen op de stichting eener ML JJ, E. O.-schooL Later kan dan in de meerdere behoefte aain schoolruimte in de Gorzen worden voorzien, vooral bij uitbreiding der bevol king, door vestiging der firma Fumess en andere groote bedrijven met uitgebreid per soneel. i De heer Houtman merkt op, dat, als in hetzelfde jaar dat een surplus van leer lingen in de Gorzen bestaat tegen een, groote hoeveelheid open plaatsen in de stad daar bovendien nog een nieuwe school wordt gebouwd, de leerlingen altijd wel ge plaatst kunnen worden, maar deze dan te ver van. de woonplaats naar school moeten gaan. i Er is al cemge jaren eer surplus in de Gorzen, en dit wordt scherper, nu in het noorden liet aantal kinderen afneemt De heer G o s 1 i n g a is blij; dat nog niet voor school besloten is tot den bouw van een nieuwe school. Gezien de jongste aan gifte, gelooft Mr hij wel, dat de eerstvol gende school 'h le Gorzen zal moeten ko men. i i Het bezwaar van den afstand naar de scholen C en H, is niet zoo groot Dde liggen toch aan de grenzen der Gorzen. Wij hebben immers maar één AI. U. L. '0.-school voor de geheele .stad, waartegen niet geop- peid wordt, hoewel toch uit alle deelen der stad kinderen daarheen zullen gaan. Bo vendien is ook de school aan de Maurits- strant niet zoo ver afgelegen. De openbare vergadering wordt Mema geschorst, ter demonstratie der plannen door den Directeur der Gemeentewerken. De vergadering wordt heropend. De heer v. d. Schalk vraagt, of het advies der Gezondheids-Commissie omtrent liet plan is gevraagd. Hij heeft dat niet bij de stukken gevonden. i De heer Goslinga zegt, dat die Com missie gunstig heeft geadviseerd, verzuimd is echter, den brief tijdig in te zendien. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen met algemeene stemmen. De Voorzitter stelt nu voor, goed te keuren het ontverp-besluit (model C), tot af- en overschrijving op de Gemeentebe- grooting 1915, tot een bedrag van f90.000. Dit wordt goedgekeurd met algemeen© stemmen. i Brand weer-verzekering. Voorstel van B. en W„ strekkende om het personeel der brandweer een behoorlijke uitkeering te waarborgen. De Vjoorzitter moet, alvorens! het ontwerp-besluit in behandeling te brengen, namens B. en W. nog een paar wijzigingen in dat ontwerp voorstellen: Op blz. 97, 9e regel van het besluit fte lezen: „alsmede van hetgeen in deja tijd „na het ongeval nog wordt ontvangen aan „ziekengeld enz., zonder dat daarvoor arbeid „wordt verricht" En 5e regel van onder te lezen: „ontslag uit den gemeentedienst is ver steend". i En vóór den slotregel van het besluit in te voegeni „Wanneer deze regeling wordt opgeheven i „of herzien, zal deze verordening blijven „gelden voor de ongevallen, die reeds heb ben plaats gehad," Deze toevoeging is wenschelijk gebleken na een onderhoud met den Directeur van de Centrale Risico-verzekering, hij welke in stelling de gemeente ook haar andere ver- zekcringsrisico's heeft verzekerd. De heer Lager we ij deelt mede, dat dit ontwerp is toegezonden aan de Centrale Risico-verzekering, waarbij de gemeente ook haar andere risico's heeft verzekerd. De Directie heeft verklaard, dat zij kan zeggen, dat het Sehicdamsche ontwerp de bizondere goedkeuring kan verwerven, zoo dat de Directie in de eerstvolgende verga dering denkt dit yoor te stellen als model voor de Centrale Risico-verzekering zelve. Tot nog toe was er geen behoorlijke verzekering voor het personeel der brand weer. Alleen voor de groote gemeenten, als Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, die een beroepsbrandweer hebben, was een vol doende verzekering mogelijk; niet echter de andere gemeenten, die slechts menschen als brandweermannen hadden, die in een andere positie hun bestaan vinden. Waar nu deze regeling zioov.eel voordeden bied! voor elke «emeente, kan deze, met enkele wijziging in verband met bizondere omstandigheden, bruikbaar gemaakt worden voor de verzekering van haar brandweer. De Directie, die daarnaar lang heeft ge zocht, heeft hiermede het middel tot een goede verzekering gevonden. Zij verzocht het gemeentebestuur van Schiedam niet dadelijk na aanneming van het besluit op een aanbieding eener andere verzekering-maatschappij in te gaan, maar de voorstellen barer maatschappij af te waditen. In verband hiermede is de laatste clau sule ingevoegd, terwijl deze regeling toch zou gelden voor die ongevallen, die inmid dels mochten plaats hebben. De heer mr. Kavelaars herinnert er aan, dat Mj, zooals de Raad weet, schrifte lijk ccnigc amendementen pp het eerste voorstel had ingediend, naar aanleiding waarvan B. en W. hun ontwerp hebben gewijzigd, echter niet geheel de wenschen van spr. daarmede bevredigende. Spr. zal thans wel voor het ontwerp besluit, zooals het nu luidt, stemmen, maar wil daarvoor de redenen aangeven. Spr. heeft de memorie van B'. en W. door gelezen en gemerkt, dat het College en hij hetzelfde standpunt innamen. Het speet hem, dat B. en W. zijn redactie niet had den overgenomen en daarom heeft hij na gegaan of Mj de redactie van B. en W. kon wijzigen of die kon overnemen. Enkele wij zigingen, die hij meende alsnog te moeten voorstellen, heeft hij1 daarna op schrift ge bracht. Hiervan heeft hij per telefoon mededee- ling gedaan aan B. en W., opdat dezen be kend zouden zijn met de voorstellen, die hij heden ter tafel zou brengen, terwijl zij inmiddels konden overwegen of zij bereid waren die over te nemen. Hij heeft echter gemerkt, dat B. en W. hem voor geweest rijn; rij hebben thans spr.'s voorstellen hier ingediend «ls YjOfff-, stellen yan Bj.en' W„ i i i

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2