binkkoulnd. worpen schijnen, om bij de verdediging van de Straat te helpen. Ten deele heeft het land zware bosschen, op andere gedeelten zij" de bpomen schaars en er zijn 'stukken laag-liggend terrein, die nog ontgonnen moe ten worden. De kust rijst steil en tamelijk hooe op. Deze voornaamste moeilijkheid moet overwonnen worden, opdat de sche pen hun doel kunnen bereiken. In deze heuvelachtige streek zijn ontel bare plaatsen, waar kanonnen verborgen kunnen worden, in dalen, achter heuvels of onder hoornen. Wanneer een kanon of bat terij door een vliegmachine ontdekt is. is het soi as noodig recht over den top van verscheidene heuvelruggen de vuren en de barstende projectielen kunnen niet gezien worden, zelfs niet in de uit.kijkma.sten. De Aziatische kust vim de Straat is lager en wordt over bijna de geheele lengte dooi de Europeesclie zijde beheerscht. De heu vels liggen niet zoo dicht bij het water en het is daarom gemakkelijker de plaats van de batterijen op die zijde vast te stellen. Haar zelfs met deze kleine hulp is het onmogelijk bevonden de vijandelijke kanon nen tot zwijgen te brengen. Tusschen de heuvels worden zij veilig verborgen en de kanonnen kunnen aan den Zuidkant veel gemakkelijker verplaatst worden. Geen vloot kan de Straat dicht naderen, nog minder die passeeren, zonder dat het mijnveld is schoongeveegd. De verborgen zware en de verplaatsbare lichte batterijen van den vijand maken dit onmogelijk, zelfs onder beschutting van de slagschepen. Bovendien is er reden om aan te nemen, dat de Turken langs beide oevers een groot aantal torpedolanceerbuizen hebben aange bracht. Daarom kunnen de Dardanellon al leen van de landzijde geforceerd worden. De kanonnen der slagschepen kunnen een landing beschermen en hun vuur zal in staat zijn, een opmaxsch te land tot zeker punt te ondersteunen, maar wanneer het leger eenmaal geland is, moet dit 't voornaamste werk doen door de positie van den vijand te veroveren. i Wij kennen de sterkte van den vijand niet, maar hij heeft zich overal ingegraven en de strijd in Vlaanderen heeft geleerd, wat het beteekent vijandelijke loopgraven aan te vallen. Alles zal afhangen van het aantal beschikbare kanonnen te land en de hoe veelheid infanterie. Het bezetten van het schiereiland Gallipoli zou het mogelijk ma ken de Straat voor de Schepen vrij te maken, omdat; zooals reeds gezegd is, de Noorde lijke öever den Zuidelijken beheerscht en de vijandelijke artillerie aan de Aziatische zijde daardoor op een afstand kan worden gehouden. Znid-Afrika. De „N. R. Ct." ontleent aan een parti culieren brief: - „In Pretoria het ik 'n dag deurgebring met die gevangene in die tronk waar ik van Broekhuizen, Grosskopf, Eloff, generaal Muller e. a. ontmoet het. Hulle lijk opge ruimd dn vol moed. Die span Was al mal bij mekaar en die dames het hulle getrac- teer. Dit was interessant om met, hulle té praat over die opstandzake..In Bloemfon tein had ik ook die eer om gen. De Wet 'n handdruk te gee. Die arme man het die dag van te voor net sij jongste dogter moeten af gee tog lijk hij jonger en fris ser dan waf jk hem twaalf jaar gelede ge- sien het... Die indrukke wat 'n mens soo krij op besoek naar die stroke is te veel dan dat dit in korte woorde kan weer- gegee woid, maar dit is seker, ik het nie alle hoop vir ons volk verloor nie. Ons is nou ontwaak tot die ware betekenis v,m ons bestaan en daar sal seker 'n segen ook uit die treurige geskiodenis gehore word." Uit een anderen brief: „Van alle kanten hoonen wij van men- schen, die langzaam aan 'n anderen kijk op zaken krijgen. Velen beginnen hun draai te maken naar de Nationale Parij. Als een staaltje van verdeeldheid onder hot Afri kaander volk het volgende. Een broer van minister Graaf gaat waarschijnlijk den zetel van minister Malan te Malmesbury bestrij den als nationalist en men rekent er vast op, dat hij overwinnaar zal zijn bij de a.s. verkiezingen 1" Diverse berichten. Italië en de wereldoorlog. Onder dit opschrift publiceeren de te Ba zel verschijnende bladen het bericht, dat de Zwitsersche Bondsraad Zondag en Maan dagochtend ©en buitengewone zitting bedt gehouden, waaraan opperbevelhebber Wi'le en de chef van den generalen staf deelna men. Behandeld werd de buitenlandsdh© toe stand. Na langdurige besprekingen van de binnengekomen berichten on van den al- gemeenen 'toestand, kwam 'de Bondsraad tot het besluit, dat er op het ©ogenblik voor Zwitserland geen aanleiding beslaat veer hot nemen van nieuwe speciale maatrege len. I i De vredeskansen. Een Amerikaansehe journalist heeft in Engeland vooraanstaande politici gevraagd, op igelke voorwaarden zij een vrede gan- nemelijk zouden achten. Hij geeft eon aantal antwoorden weer, o. a. van Asquith, Grey, Bonar Law, Austen Chamberlain, Hender son (arbeidersafgevaardigdej en John Red mond, die allen als hun meening te ken nen gaven, dat het thans nog de tijd niet is om over vrede te spreken. China en Japan. „Le Frogrès" van Lyon verneemt uit Sjanghai, dat Japan en China onverwijlde aanneming van de door Japan gewijzigde voorstel lort eischt. Als China weigert, zul len de diplomatieke betrekkingen worden af gebroken. Audlentlw. De gewone audiënties van de ministers van marine en van waterstaat, zullen a.s. Vrijdag niet plaats hebben. De heer Ton tl titter. Do Duitsche keizer heeft den heer Von Muller, bij diens aftreden als gezant van het Duitsche Rijk hij het Netleilandsche Hof. onderscheiden met de verleening van de Ster hij de Koninklijke Kroonorde 2de klasse. Mr J. A. van GUse. f In den ouderdom van 71 jaar is Zater dag lo Voorburg overleden rar. Jan Albert \an Gilse, oud-lid van de Tweede Kamer. De heer v. Gilse was te Amsterdam geboren en in 1S6S aan de universiteit Te Leiden bevorderd tot doctor in de heide i echten, op een proefschrift l'it\oerbaar- lieia van vonnissen bij voorraad. Hij werd. in 1871 redacteur Van de Middelburgsclie Courant, van 1S741894 was hij redac teur van de Nieuwe Rolt. Courant; vaD 1894—1898 lecraar in de staatswetenschap pen en het handelsrecht aan de II. B. S. te Rotterdam, toen hij als redacteur der Arnhemsche Courant optrad. Ook is hij van 18971901 lid van de Tweede Kamer geweest en van 18821898 schoolopziener in hot arrondissement Rotterdam. De overledene was een warm voorstan der van het evenredig kiesrecht en heeft over deze kwestie verscheidene artikels ge schreven, o. a. in De Vragen des TYjds. Hij behoorde tot de vrijz.-dern. partij. De reis van mgr. dr. Nolens. De „Tijd" heeft in antwoord op een vraag aan den minister van buitenlandsche zaken, of mgr. Nolens op verzoek en in opdracht der Nederlatidsche regeering naar Rome vertrok, om herstel van de Neder- landsche vertegenwoordiging bij" het Vati- caan te bewerken, en dat mgr. Nolens bij het slagen zijner opdracht gezant aldaar zal worden, van den chef van het kabinet van den minister het volgende telegram ontvangen „In antwoord op üw telegram kan ik ihededeelen, dat de reis niet bedoelde strek king heeft, doch' dat dr. Nolens wel zich bereid heeft verklaard, de regeeritig zoo mogelijk in te lichten, aangaande de po gingen van het Vaticaan, in het belang van het vredeshierstel." Nedurlftid en de oorlog De Levensmiddelen circulaire, Naar wij vernemen is hedenmorgen ten stadhuizo te 's-Gravenhoge overleg gepleegd tusschen de gemeente-besturen van Am sterdam, Rotterdam, Leiden en Den Haag, over de mogelijkheid van uitvoering van de laatste levensmiddelen-circulaire van den Minister van Landbouw'. Kommiezen bij 's rijke belastingen. In de gisteren te 's-Gravenhage gehouden vergadering; der Vereeniging van Kommie- b'ij 's Rijks Belastingen in Nederland, werd door den voorzitter, den heer Ter Laan bij de opening een terugblik' geWorpen op. het vorige vereenigingsjaar. Met leedwezen werd geconstateerd, dat op de staatsbegroo- ting niets voor de konimiezen Was uitge trokken, Waardoor teleurstelling was ge wekt, die niet bevorderlijk is aan den goe den geest jn 't algemeen. Hij wekte op tot krachtige organisatie, niet als deel doch als middel itot het verkrijgen van de zoo hoog noodig© verbetering. Over het jaarverslag werd door vele af gevaardigden het Woord gevoerd. De voorzitter spreekt zijn diep leedwezen uit, dat de Belgische ambtsbroeders niet aanwezig kunnen zijn en betuigt zijn deel neming mot hen en het Belgische volk in het algemeen. De heer Van Zijl (Delft), spreekt een Woord van waard eering tot het bestuur en dee redactie van het orgaan. Hij vindt ech ter het jaarverslag mager en bespreekt de Wijze van werken en had aansluiting bij don AMi-0orl ograad gewenscht. Ook ves tigt deze afgevaardigde de aandacht op het samenwerken met andere organisaties. .Verschillende afgevaardigden voerden het woord over de redactie van het orgaan en de duurte-loeslag actie. D© voorzitter verdedigt uitvoerig en met klem wat door het bestuur is gedaan, in zonderheid bij de duurto-toeslag actie en de prijzcn-politiek. Hij bespreekt verder de deelname aan de betooging te Rotterdam van de S. D. A. F. en N, (V, V, benevens de nog to nemen maatregelen. Nadat nog door enkele afgevaardigden is gesproken over de scherpte Waarmede over Hoofdambtenaren wordt geschreven, wordt door den voorzitter verklaard, dat steeds onncodige scherpte wordt vermeden; doch dat het soms noodig is te schrijven zooals hij als redacteur doet. Inzonderheid geldt dit laatste, 'waar hij persoonlijk zoo scherp werd aangevallen als dit is geschied door leden en'besturen der moderne bonden. De heer v. d. Wilt (Nijmegen) meent te mogen constateeren, dat de afgevaardigden aceoord gaan met het werken van het be stuur en de redactie en verzoekt hun op den ingeslagen Weg voort te gaan. Hierna "wjordt overgegaan in huishoude- lijÜdo vergadering. OVERSCHIE, .27 April Van af hédep is de verboden kring van doorvoer van herkau wende dieren en varkens opgeheven* STADSNIEUWS. Stenncomlté 1914 Schiedam. Er blijkt neg steeds groote behoefte te bestaan aan kleeding voor de gezinnen van henx die door het comité gesteund worden, en dit kan bij lange na niet in die be hoefte voorzien. Nu de schoonmaak aanstaande is, en mogelijk bij velen nog blijkt, dat cr klee- dingstukken gemist kunnen worden, ver zoekt het comité nogmaals, met allen aan drang, deze aan het steuncomité te willen afstaan. Indien men even kennis geeft aan het bureau, Nieuwstraat 26 telefoon 414 worden de goederen gaarne afgehaald. Heft Steuncomité. Stenncomlté 1914 Schiedam. Behalve de op quitantie geïnde, zijn sedert de vorige opgaaf giften ingekomen van: J. L. v. If. fl: eenige sluis- en brug wachters f2.35; Buurlcomité Bosstraat en omgeving f4.85; de werklieden der firma Ingelse Co., i ii 2 pCt van hun week loon; Mej. A. v. d. S. f3.15; J. L. f250; W. P. f 10; J. F. v. d. B. f 0.25C. J. B. f2.50; C. J. V. fl; A. v. d. '<G. £2.50; A. J. V. f2.50. Gistermiddag is mej. A. G. S. van Krie ken, gedurende 44 jaar onderwijzeres aar school B, thans hoofd mej. A. S. van Andel, voor de klasse staande, plotseling ineen gezakt. Een te hulp geroepen dokter constateerde een beroerte. De patiënt is naar het ziekenhuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Volhsbadhnls. In de week van 1824 April 1915 werden genomen 494 baden. lste klasse kuipbaden 36, regenbaden 39 2de klasse kuipbaden 76. regenbaden 324; ócents kinderbaden 19. AGBNDA. Eiken Zaterdag, Zondag, Maandag en Woensdag. Schied. Bioscoop, 8 u. Voorstelling. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Specialiteiten-programma, en Ned. Operette-Ensemble. Heden en volgende dagen. Circus Schouw burg, 8 u. Gezelsch.-Spree. Blanke slavinnen. Heden tot 30 April. Tivoli-Sehouwburg, 8 u. Operettegezelschap-Nap de la Mar. De Filmkoorts. 27 April. Volkshuis, 8 uur. Vereen. Volks huis. Jaarvergadering. 27 April. Groot© Schouwburg, 8 uur. De rechte liju. 28 April. Schoolgebouw, 8 uur. Vereen. Am bachtsschool voor S. en O. Alge- ïneene vergadering. 28 April. Kantoor Bank, 2 uur. H. A. V. Bank. Algemeen© vergadering van i aandeelhouders. 28 April. Maison van der Heyden, 7V2 uur. Bouw Mij. „Kortland". Jaarverga dering. 28 April. Groote Schouwburg 7i/2 uur. Kon. Fran sob e Opera. Faust 29 'April. Groote Schouwburg, 8 uur. Die Haghe Spelers. Totok en Indo. 30 April. Kantoor der Rank, v.m. 11 uur. Loopuyt's Bank, Jaarl Algem. ver gadering. 30 April. Groote Schouwburg, 8 uur. Oud Heidelberg. 3 Mei. Verkoop!okaal, 8 uur. Oranjever- eeniging. Algemeene ledenvergade ring. 6 Mei. Groote Schouwburg, 8 uur. Duit sche Opera Opvoeringen. Bern.-Dia mant Fidelio. 8 Mei. Groote Schouwburg, 8 uur. Opera- Opvoeringen Der Flicgende Holliin- der. Kerk en School. Geref. Kerken, Bedankt voor het beroep te Batavia ds. F. C. Meyster te Rotterdam. Te Zalk en Veecaten ds. H. Ilaspers te Nieuw-Weer- dinge. i Hoogsr Onderwijs. Universiteit te Utrecht. Bevorderd tot doe lor in de rechtswetenschap op stellingen, de heer H. J. Rink, gob. te Tïel. Landbouw cn Veeteelt. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den veehouder P. den Toom te Nieuwerkerk a. d. lJsel, is mond- en klauwzeer geconstateerd. 13 koeien zijn afgemaakt, het overigie vee is onteigend. Sport. Wielrijden. De 24-uurrit 1915. Van de 230 deelnemers verwierven 118 een medaille, en wel 108 die geen straf- punten kregen, een yerguld zilveren me daille. Voorts verkregen 7 deelnemers, die wèl strafpunten hadden, jedor een jsilveren medaille. 1 Gemengd Nieuws Legaten. Door den hoer J. Tak, overleden te Utrecht, die vroeger te Middelburg woonde, zijn aan de volgende instellingen in laatst genoemde plaats de vólgende sommen ge legateerd: Het Middelburgsch Muziekkorps* f 5000Vereeniging tot bezoeken der armen f 3000Vereeniging „Kindervoeding" f 2000 Vereeniging „Kinderzorg" f3000; Vereeni ging tot Werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden f 2000; Doopsgezinde gemeente f 1000. Bovendien ontving de gemeente Mid delburg f5000 voor verfraaiing of onder houd van bloemparken en plantsoenen op de bolwerken en singels der stad. Staking geëindigd. Verleden week brak een staking uit onder de 200 ketelbikkers, die op de stooinsche ]*en „Vrijbergen" en „Sotmmelsdijk' Van de HollandAmerika-lijn, te Rotterdam werkzaam waren. De staking is hedenmiddag geëindigd, na dat aan de eischen der werklieden, die een loonsverhooging van 20 op 25 ct. per uur vroegen, was tegemoetgekomen De moord te Mcdemblik. Men meldt ons nog uit Mcdemblik, dat gistermorgen het paiket uit Alkmaar daar is aangekomen om een onderzoek in te stellen. f Bij liet onderzoek verd ook een speur hond gebruikt. De hond volgde een spoor, dat leidde naar de plaats, waar eenige woon wagens hadden gestaan, die gisteren in do richting van Hoorn zijn vertiokken. Van andere zijde vernemen we, dat te Zwaag, bij Hoorn, drie mannen van Woon wagens zijn aangehouden, en dat die arres tatie met den moord in verband staat.' Hedenmiddag had de teraardebestelling van het lijk van den vermoorde plaats. Gasontploffing. Gisteravond omstreeks kwart over negen uur werd te Amsterdam door een gasont ploffing de groote drie-armige lantaarn van de Kattenburger brug, totaal uiteengeslagen, waarbij de stukken ver weg geslingerd wer den. Een zevenjarig meisje, dat met haar moeder voorbij kwam, werd tegen den grond geslagen en stierf kort daarop. De moeder kreeg een zenuwtoeval. Deze was aan de hand gewond. Naar de voorloöpigo lezing luidt, ont stond het ongeluk' door een lek in een dei- gasbuizen, die de driearmige lantaarns ho ven het ornament, van gas voorzien. De gietijzeren bemanteling vulde zich met gas dat tot explosie kwam. Het hardsteenen onderstuk", dat reeds eenigen tijd gebarsten Was, werd geheel uit elkaar geslagen «n viel in 't Water. Een onderzoek naar de oorzaak wordt ingesteld. Goedkoope ganzebout. In de Twentsche steden en groote dor pen krioelt het op 't oogenblik van jonge ganzen. In normale tijden worden deze die ren met graagte opgekocht voor Engeland tegen '2 a 3 gulden per stuk en hooger. Thans heeft die exporthandel geheel op gehouden. En de honderden ganzenhouders in Twente zitten nu met hun dieren. Nu moet alles aan de burgerbevolking verkocht worden. Voor een prijs van 50 cent tot 1 gulden krijgt men prachtexemplaren van tot 7 pond levend gewicht. Honderden, die nog nimmer enen gans geproefd hebben, hebben nu een ganzebout pp tafel. (N. R. Ct.) Verstikkende gassen in den oorlog. De „Times" acht het waarschijnlijk, dat het verstikkende gas, dat verspreid wordt door de granaten, waarmede de Duitschers thans bij gunstigen wind hun tegenstanders bestoken, uit zwaveldamp bestaat. Volgens het blad vormt een natte doek over neus en mond een goed beschermmidel tegen de giftige stoffen. Naar aanleiding van bet gebruik van ver stikkende gassen, schrijft een Vrijstateraan de „N. R. CL": I „In dit Avondblad staat: „„Tijdens den Boerenoorlog werd geklaagd over de verstik kende lucht, die de Engelsche lyddietbom men ontwikkelden."" Mijn Pa is met Cronje bij Paardeberg door de Engelsman gevangen genomen en heeft hij veel verteld over die Engelse stink bommen. Hulle heeft ook met die Engelse officieren hierover gepraat, en hebben de Engelse officieren hulle uitgelachen en ge zog „nu zie julle boers wat die Engelsman alles kan maken en kan julle machtig blij zijn onderdaan te worden van de „„the most intelligent race"". Het lijkt voor mij dat die Duitsche stinkbommen nog beter is als die Engelsche stinkbommen, doch geloof me, dat nu die Engelsman machtig blij zal wees als hij onderdaan zou moe ten worden van „„a still more intelligent race"" dan hijzelf is. Nu zeg hulle dat is gemeen, als de Engelsman de boeren hier met deze vuile goed beschiet, zegt hij „„zie wat die Engelsman alles meer kan als die domme boeren, zulk is eene ongeeiviiiseer de natie en is voor julle eigen best als die Engelse vlag over die land waai. Generaal French weet banj© goed wat in die boer oorlog geschied is en hoe jammert hij nu Dom Paul Kruger het altijd gezeg, „„alles zal reg kom en alles zal zijn straf krij" Een soldatenbrief uit de Karpathen. De volgende brief, opgenomen in de „Tagliche Rundschau", is geschreven dooi den Rerlijnschen geoloog Dr. Erich Meyer, een vrijwilliger, die dienst heeft gedaan in de Karpathen en nu overleden is. „Nu weet ik hoe de godenspijs Amrita smaakt! Het is het heerlijkste, dat er ooit in mijn mond gekomen is. Gisteravond, toen ik hier volkomen uitgeput en halfdood een warm kwartier zocht in een dorpshui, kwam „Mattka" (moedertje) juit een hoek aangestrompeld en zette een kan voor me neer met stellig wel een liter warme melk. Daar brokte ik mijn koonmieshrood in en dit was zoo onbeschrijfelijk lekker, dat ik wel had kunnen huilen van geluk... Wij bezetten tegen den avond een stelling op een besneeuwden, Jjoschrijken bergrug, waar aan -den anderen kant pf verderop weer Bussen liggen. Men hoort een paar schoten en dan niets meer. Den volgenden morgen blijkt, dat zij weg zijn. Tegen den middag rukken wij verder, ontmoeten Rus sische krijgsgevangenen, overloopers en door de diepe sneeuw gaat het verder achter elkaar als de ganzen, zoo vlug als het gaat. 's Avonds komen wij dan "mis schien in een dorp, totaal bezweet door de inspanning. Dan staan wij een paar uur in colonne Voor een huis, omdat er kwartier voor ons gezocht wordt, tot wij van koude bibberen en klappertanden. Een paar gnan er dan, zonder bevel af te wach- ten, liet huis binnen om zich te warmen Do kamer is propvol. Maar dadelijk Wordt er gecommandeerd: verder, de berg rechts of Jmks voor ons moet bezet worden! En dan gaan we verder tot de knieën in de sneeuw, vijftig pond op den rug n sleilen borg pp, drie, vier uur lang! Als we boven zijn, vinden we geen Russen Dc morgen breekt reeds aan. We moeten ons ingraven, d. w. z. een gat graven in de sneeuw, die oen meter hoog ligt, tot er beneden een zwarte massa te voor schijn komt. Daar gaan we in liggen. Wan neer men de kunst verstaat, wordt men warm en slaapt men. Twee man moeten oen lentbaan onder zich nemen, na eerst een bed gespreid te hebben van dennetakken indien deze ten ïninste niet vol ijs zijn! Dan drukken de twee zich vast tegen elkaar nemen een deken jn de lengte over dé hoofden en de Voeten, een overdwars over dc heupen, stevig toegetrokken. De natte schoenen worden nu wurm en men slaapt, •doomt uit en is gelukkig. Daar klinkt een stem: „De zesde compagnie klaar maken. oorwaartsMen kruipt uit zijn tentba- nen, staat in den wind, klappertandt en is blij, wanneer het weer verder gaat en de beenen warm worden. De natuur in dit bergland is zoo schoon als in een tooversprookje. Op den marsch yan Munkacz hier heen was het eten meestal schaarsch. Dik wijls kregen wij maar een derde of een kwart brood per dag. En dan moet men probeeren zelf maar iets te vinden. Onlangs kwamen wij tegen het vallen van den avond bij een paar huizen. Wij moesten toezien, hoe anderen in een goed kwartier lagen. Men zond ons naar den zolder van een stal, die van twee kanten geheel open was. Maar ook dit was nog te goed voor ons, anderen moesten daar onze plaats innemen. Wij moesten in de „schuil plaatsen", d. w. z in natte sneeuwkuilen, met een paar takken bedekt Maar toch' kreeg ik dien avond do veldpost, met lek kernijen. Tot tien uur kon ik eten en lozen, Van. tien tot twaalf wacht in de natte sneeuwjacht. Slapen tot zes, van zes tot acht wacihit. Tot den middag rust. Wij stoken een vuurtje. De veldkeuken geeft ons een warm maal. Tegen den avond rukken wij ver der, den berg op. Wij hopen op een kwar tier in een huis. Twee, drie uur duurt het klimmen. Wanneer de voorsten langzaa stijgen, omdat het pad steil is, dan moe ten wij blijven staan, indien ons pad net vlak is, en hebben het koud. Rennen de voorsten over een ylak stuk van den weg, dan moeten wij over een gteil gedeelte klimmen met een tempo, zoo snel, dat we duizend angsten uitstaan. De voeten wil len niet voort op de gladde sneeuw. Wij tuimelen, vallen, krabbelen weer op, klim men wanhopend, om de voorsten niet kwijt te raken. Hebben wij' aansluiting gekre gen, dan wachten we Weer tot de beenen afvriezen. Eindelijk graven wij in de sneeufw onze holen. Ik glaap tamelijk koud en on gemakkelijk. Om de zes uur twee uur wacht. Aan mijn baard hangt zoo dik als een vuist het ijs. 's Ochtends koofc ik me zelf macaroni met tomaten. Heerlijk. Des middags, zoo moe en uitgeput als we zijn, rukken we als de ganzen achter elkaar verder door de sneeuw langs den slinge renden weg naar de pashoogte. Bij de derde kromming van den weg krijgen wij yuur en worden er een paar gewond. Nu i'n tiroilleursJinie den berg op in loop pas Plotseling is men opgewekt, voelt men den ransel niet meer. Onze afdeeling moet in reserve blijven. En we staan een uur, tot de voeten gevoelloos zijn van de kou. Daningraven. We hebben een vuurtje aangelegd, wil len juist gaan slapen, als het commando klinkt: VoorwaartsI We gaan een ravijn af, tot we ons weer moeten ingraven, maar in onze kuilen kunnen we niet liggen, omdat de helling te sterk is. Ik inspec teer mijn rechtervoet Het vel onder den bal is volkomen nat en verschrompeld, 's 'Avonds om elf uur verder, tot den pas en de Galicische grens. Daar zijn barakken en hier hopen wij te overnachten. Maar weer moeten wij yerder. In de barak merk ik plotseling, dat ik koorts heb, ziek ben. Toen we al onderweg waren, steeds verder, moest ik mij ziek melden. De dokter zegt, dat ik het moet uithouden, tot we halt houden. Hier kon hij mij toch niet helpen. In de avondschemering gaan wij >'t slin gerpad af, door vernield© dorpen. Eindelijk komen wij bij een plaats waar voor ie paarden twee barakken gebouwd zijn. Wij moeten ons in de sneeuw! ingraven. Onze afdeeling heeft de wadht, kruipt in een gemeenschappelijk hol, dat goed dicht be- stopt wordt met bordpapier en dekens, in do barakken voorradig. Wij hebben van daag ieder één snee brood gekregen, twee vingers dik. Ik zoek, toen do wacht afgelost was, een plaatsje in den stal, waar ik van twaalf tot ■vier vrij goed slaap tusschen de voeten van de anderen. In de barakken, waar kachels staan, yind ik brood, spek en kaas. 's Avonds kwam de veldpost weer. Honing, melk, boter en bitterkoekjesI Ach, mocht ik toch eens oen pakket krijgen met drie pond bitterkoekjes! Wij hebben in onze schuur, waar het alleen wat tochtte en geen kachel brandde, vrij goed gesla pen. Alleen werd men om het half uur uit den slaap gewekt, omdat er soldaten geroepen werden voor de wacht. Weer ging het een heelen dag verder door sneeuw en kou. Wij kwamen in het dal, waar ons een geheel dorp tegenlachte. Voor uit hoorde men nog wat artüleriegvecht en bü het dorp moesten wij weer in tirail- Jeurslinie yerder rukken. jWjf hoopten ifl. 4

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2