De oorlog. 68"* laargang Vrijdag 30 April 1915 No 14820 In Noordpoolduisternis, - Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een gar aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van '16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 30 April 1915. Tan het Westelijke front Fransch lcgerbericht. Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag luidt: In België behouden de Franschen sinds drie dagen het herwonnen terrein zij ble ven terrein winnen in verbinding met de Belgische troepen naar het noorden op den rechteroever van het Yserkanaal. De Fran schen maakten 150 krijgsgevangenen en ver weiden twee mitrailleurs. In Champagne in de omgeving van Beau- séjour, veroverden de Duitschers 300 M. vooruitgeschoven loopgraaf, waarvan de Franschen de helft heroverden. In Argonnen bij het werk Marie Thérèse werd een poging om aan te vallen onmid dellijk door het Fransche vuur onderdrukt. Bij Epurges bombardeerden de Duitschers de Fransche stellingen, maar zij deden geen aanvallen meer. Hetzelfde gebeurde bij Hartmannsweiler- kopf; de Duitschers gaven tegen den top een heftig vuur af maar deden geen in- fanterieaanval. In den loop van den 27en wierpen Fran sche vliegers 32 bommen op het station van Bollwiller, 30 bommen op het station van Chatribly, Waardoor in een munitiedepot brand uitbrak. Het Ration van Armaville in de kruising van den spoorweg Chambly Thkncourt werden 's nachts gebombar deerd. 1 Den 28sten wierp een Fransch vlieger zes bommen op de luchtschepenloodsen van Friedrichshafen. De vlieger zag een wolk rook opstijgen uit het dak van een loods. Verder Werden 21 bommen door de Fran schen geworpen op het station en de gas fabriek van Leöpoidshöhe. Tijdens dat bom bardement viel een Fransche vlieger binnen de Duitsche linie. ■In den loop van den dag werden vier Duitsche vliegmachines door een Franschen vlieger vervolgd en beschoten. Een machine viel brandend binnen de Duitsche linies bij Brimont; twee andere moesten dalen in de Fransche loopgraven, de een in Champagne, de andere bij Angre. Zij werden door het Fransche artillerievuur vernield. Het vierde vliegtuig kwam neer in de Fransche stelling Mj Muizon ten westen van Reims. Twee niet gewonde Duitsche vliegers zijn krijgsgevangen gemaakt. De Duitschers beschoten uit een vliegtuig met brandbommen de open stad Epernay, uitsluitend door formaties van den genees kundigen dienst bezet i Volgens betrouwbare inlichtingen is de van Ovre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 20) Zij lachten en amuseerden zich als ge lukkige kinderen en wanen drie goede ka meraden. Bratt was niet langer gesloten en barecb, een opvroolijkend, aanmoedigend woord van zijn lippen maakte Frida geluk k'g, zij voelde er zich door vereerd, en de minste aanmaning van hem, toch moedig energiek te zijn, gaf haar tiendubbele krachten. .Opgewekt en guitig danste ze nu in haar gaiskin rokbroek over het ijs. Plotseling Heef ze met erin. luiden yi troep .staan k... Kijkt daar 1" 1 'Een schitterende lichtstreep schoot over uen Storfjord en omvatte eensklaps zee en luchtruim. Het licht golfde over het land en glinsterde in de neerhangende ijs kegels aan de rotshellingen. Witheid in alle overgangen van tint. 1 En achter de verste ijsbarrière rees de 2ou uit zee op een ldein halfcirkel vormig deel van de levenwekkende, alles jmheerschende zon. Eenige minuten lang mg er een goudglans over het staalblanko Pi die glans verdween, maar een trillende hchtnevel verspreidde zich over het uit spansel en. bleef hangen boven den top oer Agardhrots. 1 xvir, Afscheid van de hut Hoe lichter het werd, zooveel te drukker ^id proefssor Marrnont. Hij vloog van het eene naar het ander met een schertsend op z'n lippen, hij beefde van onge- Zeppelin, die een week geleden bommen op Duinkerken wierp, ernstig beschadigd door het Fransche artillerievuur, het schip kan geen dienst meer doen. Het leed schipbreuk in het geboomte tusschen Brugge en Gent Tegenspraak. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier wordt d.d. gisteren gemeld: Onze tegenstanders hebben zich in hun officieele bekendmakingen nooit streng aan de waarheid gehouden. De onwaarheden nemen echter van dag tot 'dag grooteren omvang aan. Het telegram van Havasvan 27 April 3 u. nam. bevatte als toevoegsel den zin: „De Hartmannsweilcrkopf, die gis termorgen vroeg veroverd werd, is in den „loop van den avond door ons heroverd. „Wij maakten gevangenen." Een telegram van 11 u. 'savonds hield het volgende in: „Aan den Hartrnannsweilerkopf gingen wij „tot het offensief over. Nadat wij den top „genomen hadden, rukten wij 200 meter op „de oostelijke helling op." De toedracht is, dat de Hartrnannsweiler kopf in den avond van 25 April door ons veroverd is en sedert vast in ons bezit is gebleven. De aanvallen der Franschen in den avond van 26 April werden geheel en al afgeslagen. Geen enkele onzer vijande lijke aanvallers slaagde er in, aan onze stellingen te komen. Gevangenen hebben de Franschen derhalve in 't geheel niet kunnen maken. Den 27sten hebben de Fran schen in T geheel niet aangevallen. Hetzelfde Havas-telegram bevatte den zin „Aan ons communiqué van gisteren valt „niets toe te voegen, behalve dat onze ter- „reinwinsl is versterkt en uitgebreid. Ten „noorden van Yperen blijven wij en even- „zoo het Britsche leger vorderingen ma- „ken. Wij maakten talrijke gevangenen en „vermeesterden oorlogsmateriaal, als bom „werpers en machinegeweren." In onze mededeeling van 27 April is de linie, welke wij veroverd en versterkt had den, duidelijk aangegeven. Voor deze linie zijn alle Fransche en Britsche tegenaanval len ineengestort. Waarom hebben onze tegenstanders in hun bekendmakingen niet aangegeven hoever hun vorderingen reiken Behalve bij het ontruimen van de in elkaar geschoten huizen van Lizerne, is geen Duitsch soldaat ook maar een stap ge weken. Bij die vrijwillige ontruiming kun nen ongetwijfeld drie stuk geschoten ma chinegeweren en eenige gewonden, welke niet aan een transport blootgesteld kon den worden, in handen van den vijand ge vallen zijn. Bomwerpers zijn niet veiloren, Hoe het met de successen op de Maas heuvels staal, kan men uit de Fransche wijze van berichlgeven afleiden, die van een loopgraaf van Calonne spreekt. De straatweg La grande tranchée de la Ca lonne is een lange boschwcg, die de linies der Duitsche en Fransche loopgraven lood recht snijdt. Van de Fransche stelling zijn over een diepte van 1259 meter alle achter elkaar liggende loopgraven tegen alle aan vallen gehandhaafd. Men behoeft hier dus niets aan toe te voegen. Het uiterlijk van den deftigen professor was treurig om aan te zien. Hij geleek zoo ongeveer op oen muskusos, een groot vreed zaam dier uit den voortijd of op een on zer stamvaderen uit het steentijdperk, die onder den dagelijkschen strijd om het be staan slechts langzaam vooruit kwamen in half-beschaving. i klaar zijn geest was even frisoh en jong als in de dagen toen hij' zijn beroemde voordrachten hield op het geologen-congres in Rome, waar zijn prachtige voorstelling van het ontstaan van Midden-Europa zoo veel tegenspraak en zooveel bewondering had gewekt i i Het scheen wel, dat hij nu een nieuwe epoque-makende waarheid op het spoor was. Urenlang kon hij bn den glctscher slaan met den kijker voor de oogen alsof hij wilde doordringen in de geheimen der ijs velden. In hooge verte lag het beloofde land en waakte over zwn duizendjarige vrijsheid, die door de menschen nog niet werd ge kend. Geen jong vee op stal kon sterker verlangen naar de lente, dan de professor het deed, do groote geleende van de Sor- bonne. En ze kwam, de lente. Bijna onmerkbaar drong ze zoetjes aan het land binnen. Met vocht en nevel, met regen en storm kwam ze, de gletschers kraakten en bars-tten, ze woelden onophoudelijk rotsblokken los, en hun kanten kwamen in het daglicht scher per te voorschijn als een staalblauwe pant ser om de borst van het hoogland^ Het heele strand was als een drijvende ijsmodder, in heken-, stroomde het water, het zeeijs kraakte soms met bulderend ge raas. Alleen de helling, waartegen de hut was gebouwd, bleef nog eenigermate droog. Maar uit het zuiden kwam een zachte streelende luchtstroom en met rappe vlerken kliefde de eerste lentevogel suizend de lucht hoven Otiamkofs huts t Van liet Oostelijke front Oostenrjjksch lcgerberioht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldt d.d. gistermiddag: De algemeene toestand is niet gewijzigd. Aan het front in Russisch-Polen en de Karpathen hebben in verschillende secto ren hevige artilleriegevechten plaats gehad het Oostenrijksche geschut vuurde daarbij met zeer veel succes op Russische schuil plaatsen en munitie. In het Opordal deed de vijand na een urenlange beschieting, die echter geen suc ces had, gedurende den nacht een aanval op de hoogtestellingen der Oostenrijksche infanterie, maar werd na een kort gevecht aan het geheele front afgeslagen. Russische verliezen. Volgens de „Roesski Invalid" bedroeg het verlies aan Russische officieren inden oorlog tot 2 April o. s. 71,600. Het ver lies aan minderen wordt niet opgegeven. De „Neue Freie Presse" merkt daarbij op: „In vroegere oorlogen bedroeg het ver lies aan officieren 4 pet. van alle verlie ven. Naar dien maatstaf zou het Russische leger 1,790,000 minderen hebben verloren. Daarbij moeten dan nog worden gevoegd 1,240,000 gevangenen en een evenredig aan tal zieken, zoodat het geheele verlies, naar schatting, vier millioen zou bedragen. Daar bij dient te worden overwogen, dat het Russische leger sedert maanden, ten ge volge van voorafgaande verliezen aan offi cieren, op volledige sterkte van manschap pen heeft gestaan, maar mot een minder aantal officieren, zoodat de genoemde schat ting zeer matig moet vrorden geacht en do verliezen waarschijnlijk hooger zijn. ïn den Kankasns De Russische generale staf van het Kau- kasus-leger bericht d.d. gisteren: Op 24 April heeft in de streek van Trans- Tsjorok een weinig beteekenende schermut seling plaats gehad. In Aserbeidjan hebben de Russische voor uitgeschoven afdeelingen de Turken uit Ka toen verdreven. Op dë andere fronten geen vemnderin gen. Aan de Dardanelles!. Van Turkse h© zijde. De Turksche pers is opgetogen over de eerste successen van de Turksche trojpen tegen het Fransch-Engclsohe landingsleger op Gallipoli behaald. De Turksche minister van oorlog heeft een dagorder aan het leger gericht, waarin de sultan zijn bevrediging uitspreekt over het tot dusverre behaalde succes en verder wordt meegedeeld, dat de sultan voor het ten behoeve van de weezen van gesneuvelde soldaten opgerichte fonds 70.090 piaster heeft geschonken. Ofschoon, zoo werd gisteren uit Kon- stantinopel gemeld, offio.ee! nog geen na dere bijzonderheden omlrent de gevechten op het schiereiland Gallipoli bekend zijn gemaakt, kan men aan de hand van speciale kaarten en van de ingekomen berichten, be llet was het pinguinkoninkje, dat over Milne Edwaxdss ots naai- de vogelbergen van den IJsfjord of van Crossbaai stevende. Op den derden Mei was. dat. O, wat een vreugde voor de drie menschen, die zich door den langen winter hadden heengewor- steldl i i Met tranen in de oogen zagen zij den kleinen vogelkoning na, zij zagen hem achter de hooge rotsen verdwijnen, waar over ze weldra zelf den tocht zouden on dernemen. Hij verkondigde de boodschap van nieuw leven en van komende redding. Zij keken naar hun gewonde ringers, die alle kloven hadden door de vorst, ze sloegen een onderzoekenden blik op de sealskin- kleeren, waaraan de winter zooveel had geha vend, In weerwil van het goede nauwkeurige naaien van den loods, waren er nu overal scheuren en gaten in het met roet bedekte zeehondenvel, dat al lang zijn oorspronke lijke kleur niet meer had. Ja zelfs de be roemde kraag van blauw vossenbont, door Johnsen met zooveel zorg voor Frida's pakje gemaakt, leek nu op niets meer. Het spijt ons to moeten zeggen, dat ons mooie sierlijke baronesje nu meer had van een slordig zigeunertype, met weinig zin voor zeep, water en dergelijke reinigings middelen. In bet handkoffertje lag een prachtig zil ver ioüetgamituur met een groot monogram op spiegel en borstels, maar helaas die mooie dingen cm 'het beelderig étui met allerlei voor hand-verzorging, behoorden tot het verleden en waren in vergetelheid geraakt Bratt had gelijk gekregen. De strijd om het bestaan maakt onverschillig voor de uiterlijkheden der beschaving. Frida, het verwende jonge dametje uit de hoogste kringen der maatschappij. had toe standen leer kennen, waaraan ze nooit had gedacht u ontbering, gebrek en diepgaand leed. Haar innerlijk' wezen was geotaald, haar lichaam, had pezen en spieren gekre- nevens het overzicht in de „Tanin" zich wel een algemeen denkbeeld van de ge vechten vormen, die op de landing van de Fransche en Engelsche troepen volgden en aan het uiterste zuidwestelijk gedeelte van de landtong plaats hebben. Het doel der landing was de achterzijde der aan de Europeesche kust gelegen forten te nemen. De vijand had hoop h er succes te hebben, omdat de afstand, d.e afgel-gl moest worden, kleiner was Behalve de op de Aziatische kust bij Koem Kaleh gelande troepen, d.e volgms het officieele bericht van eerg.s'eren (Dins dag!, zonder moe.te werden vers'agon, ont scheepte de vjjand troepen aan de mond.ng van het kleine riviertje Sighinder, dat langs de uiterste punt van het schiereiland loopt en ten noorden van Sedul Bahr in zee uit mondt, verder bij het voorgebergte van Teke Roernoe, eveneens bij Saritepe, dat iets verder naar het noorden ligt. en. ten slotte in de buurt van Kaba Tepe, dat nog verder noordelijk achter Madytos ligt. Het vijandelijke front strékte zich dus u:t van de omgeving van Sedel Bahr tot Kaba Tepe. Het centrum vormde de Sig hinder, de rechtervleugel Teke Boernoe en de linker Kaba-Tepe. De hier geleverde gevechten waren zeer hevig, want Kaba Tepe, dat een hoogte van 405 M. vormt, bood een gunstige stel ling voor de vijandelijke artillerie, die de in fanterie moest dekken. Nadat de Turksche. troepen op 25 April don Engelsch-Franschen rechtervleugel door bajonetaanvallen hadden achteruitgedreven, konden zij den vijand geheel en al uit de streek bij Kaba verdringen. Men hoopt derhalve, dat de stellingen, van San-Tepe geen weerstand meer kun nen bieden. Een later Wolff-telegram zegt: In de nadere berichten omtrent de gebeur tenissen aan de Dardanellen treden de dapperheid en het élan der Turksche offi eieren en manschappen steeds duidelijker aan het licht Gedurende de gevechten op het schiereiland Gallipoli, vooral bij Kaba Tepe, streden de Turjcen twiee dagen en een nacht onafgebroken, zonder blijk 1e geven van de geringste vermoeienis, tegen steeds opnieuw aanrukkende vijandelijke troepen. Bij de eerste gevechten van Koem Kaleh losten de Turken geen enkel geweerschot, maar sloegen zij den vijand alleen met de bajonet af. Gedurende do gevechten beschoten 40 vijandelijke oorlogsschepen, daaronder de Russische kruiser „Askold", die ter obser vatio lagen opgesteld, van tijd tol tijU Sedel Bahr en Koem Kaleh. De Turksche foit-en beantwoordden het vuur met succes en boorden twee torpedobooten en een trans portschip in den grond. Een zwaar boscha digde kruiser moest, zooals reeds bericht Werd, naar Tenedos gesleept worden. Tot do Turksche oorlogsbuit belmoren een groot aantal geweren en een groote menigte munitie. gen, ze kén een gevaat in da oogen zien, zonder dat haar hand. begon te beven. In lange nachten had het heimwee haai' 't hoofd in het kussen doen drukken in on- beschhjjïelijke pijn, maar nu was ook dat voorbij, 't Was of ze nu geen tijd meer had lot denken aan de Wereld buiten Agardhb'aai. Telkens betrapte ze er zich op, dat ze schik had in het vreemde wdldemansleven, dat ze hier leidde in dien uithoek. Zo had een gedaanteverwisseling onder gaan, en ze stelde nu oneindig veel meer belang in een zeehond, die zijn kop op stak uit een adem-opening, dan in de vraag hoe de nieuwe herfstmodes waren geweest. Waren de hoeden, nog even groot, de rokken nog zoo nauw? Ze moest glimlachen b'ij do gedachte aan al het onnuttige, dat haar vroeger leven had gekenmerkt. Ja]mm hoeden, een beetje taalkennis, veel u an, tal van uren voor don spiegel, eer 1 htigc, spelende conversatie, een heerli, schitterende op pervlakkigheid dat Was de inhoud ge- woest van haar vroeger leven. En nu1 Als zo zich 's avonds op de slaapbank uitstrekte, voelde ze de vermoeid heid van een werkman. Ze had gezwoegd en haar best gedaan en kon met goed ge weten rust genieten. Voor het eerst merkte ze, hoe leeg het leven is zonder werk zonder ernstige bezigheid, ja nu en dan zag ze er bijna tegen op terug te moeten keeren tot de sociale eentonigheid van do oude Hanse- stad Ze was dus goed op weg te gaan houden van d© berookt© hut, zooals een krijgsman houdt van hot slagveld, dat getuige is ge- woest van zijn hardsten strijdEn hoe zou ze kunnen scheiden van di© mannen, Ter Zee. 1 Eenzeeslag? Men meldde gistermiddag uil Vli«singen Onafgebroken zwaar kanongebulder uit de richting Noordhinder is hier hoorbaar, waarschijnlijk een treffen der vloten. De „Léon Gainbetta". Naar officieele schatting zijn, zoo wordt uit Parijs aan de „N. R. Ct." geseind, met de „Gambetta" 600 opvarenden omgekomen, o.w. de schout bij-nacht en zijn staf. De Temps" bevat een lntter gestemd ar tikel over het verlies van het schip. Het „Berliner Tageblatt" seint uit Rome, dat de ontploffing van dc- „Léon Gambelfa" zóó geweldig was, dat het aan de geheele kust gehoord. Ofschoon haar de aanwezig heid van een Oostenrijksch Hongaarsche on derzeeër bekend nas, waren er toch geen veiligheidsmaatregelen getroffen. De geredde Franschen werden naar Cyracuso vervoerd, waar thans de zeelieden in een kazerne en de officieion in het Giand Hotel werden ondergebracht. Van andere zijde uordt nog gemeld: De bemanning sliep, toen de eerste torpedo het schip trof. Na weinige minuten werd het tweede torpedoschot gelost. De admiraal Senet pleegde zelfmoord op de commando brug. 136 man werden gered, waarvan 18 gewonden. Diverse berichten. O os te n r ijk en Italië. Do „Zuricher Morgenzeitung" meldt uil Rome Do Oostenrijksche gezant heeft gister avond bij den minister van binnenlandsche zaken gedineerd. De onderhandelingen tus schen Oostenrijk en Italië staan voor een bevredigende afsluiting. II e 1 huis 11 o h c n z o 11 e r n. De Duiteehe bladen herdenken het jubi leum van den vijf-eeuwen-regeeringsduur der lioheiizollcms sedert 30 April 1415, toen n.l de burggraaf Friedrich von Neurn- berg als burggraaf! van Brandenburg werd gekozen. De behandeling der k r ij g s g o v a n g e n e n. De Duitsche pers wijst de uitlatingen van Kitchener en Churchill over de be handeling van de Engelsche krijgsgevange nen in Duilschland af. De „Deutsche Tngeszcitung" schrijft: Kitchener heeft onbetwistbaar zijn mili taire bekwaamheid en dapperheid rijkelijk getoond. Dat geeft echter den uitvinder van dc concentratiekampen, waarin on schuldige Boerenvrouwen en kinderen lot een jammerlijken dood waren veroordeeld, geen recht over den standaard van mili taire eer te spreken. Daar begrijpt hij niets van. Als Kitchener gelooft, dat wij de mei het volkenrecht slrijdende behandeling van de bemanning onzer duikbooten onvergol den laten, jlan is dat de gewone Engel sche verwatenheid. Churchill vervolgt de „Tagesztg." die haar trouwe kameraden waren geweest in die lange poolduistenils?Frida,werd opeens zoo droefgeestig gestemd, de tra nen sprongen haar in de oogen, en lang zaam begreep ze den lentezang in haar jong bprt. Jörgen Bratt was intusschen druk bezig alles voor te bereiden voor den tocht over het gebergte. De kloeren werden zoo goed mogelijk opgeknapt. Een keus werd gedaan uit het schoeisel, en het bleek, dat desnoods een paar ve tl aarzen, van de „Victoria" af komstig, door barones Von Ileffner konden gedragen worden, wanneer men ze behoor lijk voordo met zeehondenvel. Bialt had zijn eigen baggerlaarzen, en de professor legde beslag op oen paar laarzen met kappen; die zouden kou en vocht wel tegenhouden. Vervolgens maakten ze met vereende krachten drie slaapzakken van wollen dekens en berenbont. Die zakken waven nog al zwaar, maar het bleek, dat ze bruikbaar Waren. Frida's koffertje werd met behulp van gewcerrionien, veranderd in een ransel voor proviand. Den 18cn Mei wjas men tot den marsch gereed. Biatt droog levensmiddelen voor acht dagen, zijn slaap'zak en zijn. geweer, de heide anderen hadden alleen hun slaapizak Ie torsen, Frida had nog buitendien haar buks onder den arm. Zoo kwam het oogenMik van afscheid 1 Toen merkten ze pas, hoe Zwaar het viel te scheiden van die kleine hut, die hun tehuis was geweest in den langen, langen winter. i 1 JJïïordi vervolgd

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1