De oorlog. Maandag 3 Mei 1915 No. 14822 In Noordpoolduisternis, 68"° laargang, D#k* courant verschijnt d a g 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam «n Vlaardingen fl. 1.35 franeo per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen -- I-- dagelijks aangenomen. 1 j Advertenflën voor het eerstvolgend nummer moeten dec middags vóór een pur aan het Bureau bezorgd zjjn. Bureau: Lange Haven No. 141 {koek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van '16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Adver te ntiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde klei no advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BülTEXLAm Schiedam, 3 Mei 1915» Van het Westelijke front D.uitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen In Vlaanderen heeft de vijand weer be proefd om, na een zeer krachtige voorberei ding van den aanval door de artillerie), onze nieuwe stellingen ten N.O. van Ype- ren te berennen. De Franschen vielen tus- schen het kanaal en den weg van Yperen naar Si Julien, de Engelschen ten O. daar van flauwtjes aan. Deze pogingen waren voornamèlijk ten gevolge van ons zeer krachtdadig vuur in de flank en den rug uit de huurt van Brcolseinde en Veldhoek volkomen vruchteloos. Twee machine gewe ren vielen in onze handen. In Argonne zijn onze aanrallen ten N. van Four de Paris goed gevorderd. On danks hevigen tegenstand verloren de Franschen versche'dene loopgraven en 156 gevangenen. Tusschen Maas en Moezel is hot in het Boss le Prêtre tot een hevig gevecht ge komen, waarbij de Franschen vcrsche'dcne malen in groote menigte aanvielen. Wij sloegen deze aanvallen, waarbij de vijand op verschillende plaatsen tot in onze loop graven doordrong, af, met zware, verlie zen voor den vijand, en maakten 90 man gevangen. Gisteren zijn weer twee Fransche vlieg tuigen buiten gevecht gesteld; het eene Werd bij Reims in elkaar geschoten, het andere ten N.-W. van Verdun uit een groep vliegtuigen tot landen gedwongen. Franse lie legorbe rich ten. Het officiëele Fransche legerbericht van Zaterdagmiddag meldt: Ten noorden van Yperen vorderden de Fransche aanvallen over het geheele front over een breedte van 500 a 1000 meter. Wij vermeesterden twee linies loopgraven en maakte vele gevangenen. Een vertegenwoordiger van de „Assooia ted Press" (Amerika) bezocht heden (Zater dag) den Hartmannsweilerkopf, dien de Duit- schers sedert twee dagen niet meer aan vielen. Een Fransch luchtschip bombardeerde de spoorwegen en loodsen in de streek' van Va lenciennes. Een Fransdi vliegtuig viel door een ont ploffmg binnen de Duitsche linies. In den avond van 30 April zijn nog een tiental granaten in Duinkeiken gevallen. Er zijn vele slachtoffers. Het communiqué vau gisterm'ddag luidt- In België niets nieuws. In Argonne zijn in den nacht van 30 April op 1 Mei twee aanvallen van de van Ovre Richter Frich. Uit hot Noorsch vertaald door M. A, Z. 22) „Zeker, zeker," bevestigde de professor, maar hij was cr niet bij, zjjn oogen hingen aan de reusachtige spleet, die donker en geheimzinnig tusschen de witte sneeuwhoo- pen lag. I 1 „Wie is Martin Conway?" vroeg Frida, i,,Hij is een van do helden van Spitsber gen," antwoordde Bratt. ,,En een van de stoutste mannen dor wetenschap, die ooit onderzoekingstochten hebben gedaan tus schen steen en ijs. Sir Martin is de eonige, die aan dezen kant dwars over Spitsbergen is gcloopen. Hij deed, wat Rabot niet ver mocht.... Conway bek' i,n in 1898 samen met mr. Garwood den Hornsundtop, de hoogste rots vapi (Spitsbergen, een daad, die altijd in Spitsbergen's geschiedenis ge noemd zal worden." „.Leeft hij nog?" vroeg barones Von Heff- ner. „In den besten welstand, hoop ik," ant woordde Bratt lachend. „Komt u eens te L' nden, dan moet u uw grooten voorganger een bezoek brengen. Hij woont in Hornton House. Kensington" Frida lachte vroolijk, terwijl ze met graag te aan een stuk bercnvleesch knabbelde, dat Bratt te voorschijn had gehaald. Ze kampeerden bij den stok van Conway. 'tWas alsof ze een nieuwen vriend hadden gekre gen. Het leven kan soms zoo zwaar vallen en zoo moeilijk zijn. dat zelfs een alpanstok een opwekkend moment kan brengen. Ze stelden zich voor dat Sir Martin zelf hij hen zat en hun den weg wees tot bevrijding fin redding. Duitschers bij Bagatelle gemakkelijk afge slagen. De Franschen namen verscheidene loopgraven, 130 gevangenen en een ma chinegeweer. De Franschen behouden het veroverde terrein. Een Fransch vliegtuig is op 1 Mei 's och tends door een granaatscherf getroffen, die het reservoir deed scheuren. De vlieger slaagde erin binnen de Fransche linie terug te komen, tvjaarbïj hij de Duitsche linie ter hoogte van 400 M. over vloog. Hij werd gedurende dien moeilijken overgang met een hagel kogels bestookt en op het «ogen blik van zijn Landing onder artillerie-vuur genomen. De vlieger is nochtans ongedeerd teruggekeerd. Een deserteur heeft medegedeeld, dat een ingenieur van Krupp sedert bijna twee maanden in den omtrek van Dixmuiden, in den sector waar niet gevochten werd, toe zicht houdt op de opstelling van een marine-kanon, dat zeer ver kan schieten. Dat kanon moet Duinkerken gebombardeerd hebben en 38 K.M. ver dragen. Daar er bij het "tweede en laatste bombar dement slechts 9 projectielen afgeschoten zijn, is er reden om aan te nemen, (dat Idit kanon óf beschadigd is door de wijze van schieten, waartegen de grootste stukken niet lang bestand zijn, öf dat het voortdurende vliegen van Fransche vliegers in die streek ten gevolge heeft gehad dat men met schie ten heeft opgehouden. De Franschen hebben gisteren een van de forten ten Zuiden van de vesting Metz ge bombardeerd I Hoofdkwart ierpo.lemiek. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier wordt d.d. gisteren geschreven: Helaas zijn wij alweer genoodzaakt, eenige mededeelingen van onze vijanden te ver beteren, daar zij blijkbaar bestemd zijn, om in het buitenland avereöhtsche indruk ken te vestigen. Vau Engelsehe zijde beweert men, dat het dorpje St. Julien in Vlaanderen slechts enkele uren in Duitsche handen is geweest en daarna door de Canadeezen en Schotten opnieuw terugveroverd is. Deze bewering is iu strijd met de waarheid. St Julien is stevig in onze handen. Onze vooruit geschoven stellingen zijn nog eenige hon derden meters voor die plaats tegen den vijand naar voren gebracht. De Franschen beweren volgens hun com muniqué van heden in Lotharingen, over oen breedte van 25 K.M., 4 K.M. aan ter rein gewonnen te hebben. Zij vergeten er echter hij te voegen, dat dit alleen betrek king kan hebben op Fransch Lotharingen en op een vooruitrukken in een streek, waar zich geen Duitsche troepen bavmden, want in de ver in Fransch gebied vooruit geschoven linies is in achterwaartsche rich ting sedert vele maanden geenerlei yeran dering gekomen. Wel echter zijh die, ge lijk uit onze dagelij'ksche rapporten tot in den laat sten tijd gebleken is, aanmerkelijk naar voren geplaatst. Maar de professor had geen rust Hij at met haast Wetenschappelijke afgetrokken heid maakte hem voor al het andere onge voelig, en vóór dat de anderen het wisten, was hij al naar die groote spleet toegokro- pcn. „Om Gods wil, wees voorzichtig, profes sor," schreeuwde Bratt Conway heeft zijn stok niet zonder bedoeling daar geplaatst!" Maar Marmont hoorde niets. Hjj keek maar, keek met wijdopengesperde oogen in die vreemde zwart-blauwe diepte. Zijn ziel was één en al ijver hij ham fin zijn hersens het nauwkeurig beeld op van de verwonderlijke dwarsstrepen met de breede otreoken fossiel ijs, die in dien duisteren afgrond liepen. Hij bekeek nauwkeurig den opbouw der lagen en merkte op, hoe oud steengruis en klei zich ïn de ijsmassa hadden gewerkt en nu uit het inwendige der aarde te voor schijn kwamen. i Het was of het oergebergte heel in de diepte zich verzette tegen dien knellenden ijsgordel en zich van de zwaarte van den gletscher trachtte te bevrijden. De machtige levenskracht der aarde streed tegen de om knelling van den levensvernieler. En terwijl René Marmont in dien afgrond zag, waarin de machten van leven en dood in hun duizendjarige worstelingen zich te gen elkander inwierpen, vormde er zich in zijn hoofd een nieuwe theorie omtrent de groote wetten voor het ontstaan der wereld. „Ik heb het," prevelde hij, „ik heb het. Hij stond op, niet wetend wat hjj deed. •Een grcoteclhe glimp was hem ge gund geworden in de werkplaats van den eeuwigeZijn oogen waren ver blind, de grond onder zijn voeten wankelde, rondom hem een rommelend gekraak,hij tastte naar een houvast De sneeuwkant was losgeraakt en zonder een gelyid te geven zonk Marmont weg in dten pfgrondt i i De beschieting van Duin kerken. Het Fransche legerbestuur meent, zooals men uit bovenstaaftd officiëel communiqué kan lezen, de oplossing van de raadselach tige beschieting van Duinkerken gevonden te hebben. Van een Duitsch deserteur ver nam zij, dat een nieuw Duitsch monster kanon, inde buurt van Dixmuiden opgesteld, de dader is. De Belgische oorlogscorrespondent van „De Tijd" vernam eveneens, dat de beschie ting can Duinkerken door „monsterkanon nen" geschiedde, die bij Leffingh (even bo ven Nieuwpoort) zijn opgesteld. Wanneer men nu weet, dat Duinkerken in rechte lijn ruim 30 K.M. van Nieuwpoort en 35 K.M. van Dixmuiden ligt, dan krijgt men eenigs- zins den indruk van de geweldige kracht dezer nieuwe moordtuigen. De strijd bij Yperen. De „ooggetuige" in het Engelsehe hoofd kwartier vertelt in zijn gisteren gepubli ceerd verslag, dat de Duitschers opnieuw van vergiftige gassen gebruik hebben ge maakt, die echter geen ernstige gevolgen hadden, deels omdat er een harde wind woei, deels omdat vele mannen van hun eigen infanterie van den rook te lijden hadden. Hij beschrijft de gevechten rondom St. Julien. In den ochtend van den 26sten April deden de Duitschers verscheidene verwoede aanvallen en nam een kleine afdoeling van den vijand een gedeelte van de Engelsehe loopgraven. Er werd 's middags een krachtige tegen aanval door de Franschen en Etngelschen langs het geheele front van Steenstraete tot ten oosten van St Julien uitgevoerd, welke met een heiig bombardement gepaard ging. De kanonnen werden daarbij op ©an be trekkelijk smal front samengetrokken. De aanval stuitte het offensief van den vijand voorgoed, nam de druk van het front weg en leverde een zekere terrein winst op. Op den rechtervleugel veroverde onze infanterie de zuidelijk© buitenwijk van het dorp en in het centrum en in hot westen nam zij loopgraven. Hoewel zij ge dwongen was op sommige punten van do lijn terug te trekken, was de toestand hij het vallen van den avond gunstiger dan hij geweest was. Middelerwijl behaalden de franschen eenig voordeel door het terug- veroveren van eenige loopgraven en kwa men zij vooruit langs den geheelen veste- ijken kanaaloever. Aan beide kanten waren de verliezen zwaar. De vijand leed vreese- lijk, daar zijn gesloten gelederen een uit nemend doel aan onze artillerie boden. Er gebeurde 's nachts n.ets bijzondere, maar om één uur *s middags deden wij een tegenaanval langs de geheele l'nie tus schen het kanaal en den weg van Yperen naar Poelcaj>elle. Wij bleven vorderingen maken tot wij gestuit werden dco.- de vin nige verdediging van de Duitsche stellin gen. i üe nacht g:ng kalm voorhij met het op nieuw in orde brengen cn versterken van onze stellingen, zonder dat de vijand, die Hij had een der raadselen der wetenschap opgelost, maar wat hij had gevonden, nam de dood. Daar boneden echter in de niet na te vorschen diepten van de oermo.ene zagen René Marmonts brekende oogen in een korte heldere flikkering de wondervolle oplossing van het eeuwig wereldraadsel. XIX. t r 4 De goden van hetSassendaL Yreesclijke leegte grijnsde de twee jonge menschen aan, die alleen waren overgeble ven. Alles scheen gedompeld in den s'.aap des doods. Zij voelden zich als nietige le vensstofjes op die spookachtige uitgestrekt heid, waar nergens leven was. Stilte, onuitsprekelijke, niet te begrijpen stilte de sprake der eenzaamheid van eeuwigheid tot eeuwigheid. Telkèns riepen zo "den naam van. hun vriend maar ze wisten dat bet eon hope loos roepen was. Ze zouden nooit meer zijn verstandige goede oogen zien, nooit meer zijn blijde stem hooren en zijn hartelijke woorden. René (Marmont was omgekomen op zijn post, bij sliep nu onder het ijs- blauwe gletsohergewelf den eeuwigen slaap op het oerplateau. 1 Als een vader was hij vcor hen geweest, die geleerde geoloog. Nu was zijn geest heengegaan naar hel land, waar geen raadselen meer zijn, waar dies licht en klaarheid is. Maar de jonge man en het meisje, die alleen gelaten waren, i celden in hun hart een groote droefheid, tn smartelijk herinneren ging nog eens aan hen voorbij, wat hij voor hen geweest was, onder gemis en verdriet, vreugde en hoop. flce vroolijk en opgewekt was hij, hoe dank baar vcor alles, hoe opofferend ongoed! Al tijd bereid to1 lachen, spoedig bewogen tot tranen een echte zoon van het mooie, met wjjnloof omkranste G&scogne. door vijf dagen vechtens volkomen uitge put was, ons hinderde. Den volgenden dag bleef het in dezen sector van onze linie volkomen rust'g. Ons vuur haalde twee vijandelijke vliegtuigen neer. Yliegeraanslajgen. Vier Duitsche vliegtuigen hebben g'ster- morgen, naar uit Parijs wordt geme'd, lo ven Epinal gevlogen. Niettegenstaande de kanonnen op hen vuurden, hebben ze twin tig bommen geworpen, waarvan twee o.n brand te stichten. Niemand wenl getroffen en de schade is onbeteekenend. Vier tauben hebben ook getracht bo ven Remiremont te vliegen, maar toen ze door vliegtuigen nagezet en door de for ten beschoten werden, zijn ze over de gren3 verdwenen. De Parijsche bladen melden, dat Engel sehe vliegers kortgeleden Duitsche munitie opslagplaatsen te St. Quentin hebben opge blazen. Negentien man van de wacht wer den gedood en de lijn van den buurtspoor weg werd vernield. Yan het Oostelijke front Duitsch legerbericht Het Duitsche groote hoofdkwartier meld de gistermorgen Onze krijgsverrichtingen in het noord westen van Rusland hebben goeden voort gang gemaakt. Bij Schawle zijn weer 400 Russen gevan gen genomen. pij de vervolging van de vluchtende Rus sen hebben de Duitsche voorhoeden de streek ten Z.-Wi van Mitau bereikt. De Russen hebben in de buurt van Kal- waria aangevallen, maar zijn met zware verliezen voor hen afgeslagen; 300 gevan genen bleven iri onze handen. Oostenrijksch legerbericht. Uit het Oostenrijksche hoofdkwartier werd gistermiddag gemeld: 1 In Russisch Polen is de vijand op eenige punten uit vooruitgeschoven stellingen terug geworpen. Onze troepen kwamen hierbij op sommige plaatsen tot aan de hindernis-linie van de vijandelijke hoofdstelling. Aan het front in West-Gaiidb is er in de Karpathen een levendig kanonvuur gewis seld. Op de bergen tusschen Orawa en het dal van de Opor hebben onze troepen nieu we heftige aanvallen van de R.ussen afge slagen. Wij maakten tweehonderd man krijgsgevangenen en gingen den slotte tot den aanval over. Wij veroverden na harden strijd een sterk Russisch steunpunt ten oos ten van den Ostryberg. Honderdfe Russen zijn daarbij gevangen genomen en machine geweren buitgemaakt 1 In Zuid Oost-Galicië en de Boekowina is geen verandering ingetreden. Russisch legerbericht Do Russische generale staf meldt in zijn communiqué van Zaterdag: i In de streek aan den linkeroever van de Njemen rukken onze troepen met succes Boy was naar den rand van de vreemde spleet gekropen, waar de eigenaardige la gen in het ijs, die Marmont's vorschendo blikken tot zich getrokken hadden, in 't zon licht glansden. Boy jankte aandoenlijk en lei zijn kop tusschen zijn poolen. Zoo bleef hij onbeweeglijk liggen. 1 Zij wisten dat het hopeloos wachten was, maar zij konden de akelige plek niet ver laten, die aan hun vriend het leven had gekost 24 uur zaten ze daar en riepen telkens opnieuw den naam van Marmont. Maar de stilheid van den dood was 't ant woord op hun roepen, en met wanhoop in 't hart kropen ze eindelijk in hun slaap zakken en beproefden te slapen; doch geen van heiden deed een oog dicht voor de morgen aanbrak, teen de vermoeidheid hot won. i Daarn gingen ze langzaam verder, hand aan hand, als twee bedroefde kinderen, die de wildernis waren ingejaagd. Na een marsch van 8 uur waren zo aan don uitersten rand van Conway's glet- schor aangekomen; het Sassendal lag voor hon het grootsche, dooie, trieste dal. Mot bijzonder groote behoedzaamheid, stapje voor stipje, daalden ze van de s.eile rots af, het laatste gedeelte over het steen gruis, zoodat bij' iodere schrede brokken rotssteen met groot geraas in de diepte stortten. Ze hadden het heerlijkste uitzicht over hot wonderbare land. Recht voor zich zagen ze het Fulmardal in, waar oen massa gletschers dc richting aanwijzen naar 't eeuwige sneeuw- en ijs- gebied, van welks vlakte zich alleen staande rotstoppen verheffen, do een na den ander, over heel do woeste hoogvlakte, totdat he mel en sneeuw één schenen te worden. Geen loven te zien, geen geluid te hoo. voort. Wij hebben krijgsgevangenen gemaakt en mitrailleuses veroverd. Aan het front-Ossowice hebben de Duit schers op 29 April 's avonds twee achter eenvolgende aanvallen gedaan op de stel ling van Sasna, izij werden echter met groote verliezen afgeslagen. Op 30 April viel de vijand onze troepen opnieuw aan tusschen de rivieren Pissa en Skwa. Ook deze aanvallen werden afge slagen. i Onze vliegers hebben met succes bommen geworpen op de vijandelijke batterijen in de buurt Ürobin-Racdonz. In de Rawastreek was het artillerievuur der Duitschers in den afgeloopen dag veel sterker geworden. In de Karpathen deden de Oostenrijkers in den nacht van 29 op 30 April een aan val in 'de buurt van Polen en in de rich ting van Uszok. De aanval werd afgeslagen en do vijand leed gevoelige verliezen. In de richting van de Stryj hebben wij op 30 Aprü twee hoogten genomen ten zui den van Kozioemka en Golowetsko. Bij die gelegenheid namen wij meer dan 1000 man gevangen en maakten wij verscheiden mi trailleuses buit. Ons offensief duurt voort In de richting van Wyszkow hebben wij aanvallen der Duitschers afgeslagen. Op de andere fronten geen veranderin gen van beteekenis. lie Dardanellen, Van Turksche zijde. Het Turksche hoofdkwartier meiode Vrij dagavond Bij Kaba Tepe en Gallipoli beproefde do 'vijand een acte om zich vrij te maken uit de smalle landstrook, waar hj is inge sloten, maar deze pogingen werden afgesla gen en wij dwongen den vijand tot op onge veer 500 meter van den zeeoever terug te trekken cn dekking te zoeken onder het vuur van zijn schepen. Wij1 brachten hem zware verhezen toe. De poging tot landing, die de vijand on der bescherming van een deel van zijn vloot in de go'.ï van Saros deed, brachten we tot volkomen mislukking. Gisteravond meldde het Turksche hoofd kwartier De linkervleugel van don vijand, die door onze herliiaaldo aanvallen uit rijn stellingen bij Ka.ba Tope naar- het Noorden in de richting van Ari Boesmil teruggeworpen was, beproefde gisteren op te rukken, om zich aan het krachtdadige flankvuur van onze artillerie te onttrekken, inaar is door een stormloop met de bajonet opnieuw naar zijn oude stellingen aan den oever gedre ven. Bij deze gelegenheid namen Wij twee machinegeweren met liet üijbehoorende ma terieel cn do munitie. De vijand, die bij Sed el Bahr op een be schermde plaats aan den oever geland was en daar kanonnen kon opstellen, bevindt zich op het oogenbük, tengevolge van het vuur van onze batterijen aan do kust van Klein-Azië in een on houdbaren teas tand. De vijandelijke schepen, die door het ren; geen Waterval die klotst in oen kloof; geen enkele kabbelend beekje tusschen do steenen. Alleen de rivier kronkelde zich lui en gaperig door het dal, water tot zich trekkend van den glctscher. „Vermoeid?" vroeg Bratt aan barones Von Heffuer. „We moeten benoden in 't dol trachten te komen vóórdat het donker be gint te worden. De rest van den weg is ge makkelijk, we hebben de rivier maar te volgen, die u daar beneden ziet." „0, laten we hier even ruston," zei ze, „hier is het wondermooi. Dit gezicht zal ik nooit vergeten! Zie die rotsen daarginds, zo zijn zoo grijsachtig blauw, met een licht groen waas er over. Ik heb nooit zulke vreemde mode kleuren gezien. De gletschers glanzen in donker groene tinten tusschen al dat wit" „Ja," zei Bratt, ,,men zou soms geneigd zijn te gelqovcn, dat hier giganten geleefd hadden, die zich reusachtige tempels bouw den van wond'ro schoonheid, en dat ze die versierden met fantastische beelden. Dat hier groote tropische wouden geweest zijn, weten we. Zie eens naar dat rotsblok onder uw voet. Draagt het niet duidelijk'den afdruk van het fynste varenblad? Hoeveel miliioenen jaren denkt u dat het geleden is, sedert deze varen hier groeide? Wij kunnen ook versteen! ceen vinden van eiken, linden, esschen, hazelaars cn van vele an dere houtsoorten, zoowel loof- «Is naald- boomon. Hier is het even warm en vrucht baar geweest als in Italië of aan de Ri viera. Is het niet wonderiyk zich dat voor te stellen [Wordt vervolgd). SCHUIMMKCHE COURANT. 1 v

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1