l)e Dardanelles In den Kaukasus De Duikbooten- en mijnen- oorlog. Italië en de oorlog. BDTCÏENLAND. STADSÜIEUWS. Rechtzaken. Russische leger bijna volslagen heeft ver nietigd, over de Wis lok a is getrokken en Doekla en laslo heeft bezet, zijn <le eeuiit wfflï,e! leven verbindingslijnen van het Ru er in .le Kar pal hen tusschen Zboio si-.iso er btropko o\ er Zmigro.1 en Doekla afge sneden. Het derde 0ostonrijksch-Iiongaar-c.!i. le ger is na hevige artilleri©gevechten tot het offensief overgegaan eu dringt 'le Rus sen onophoudelijk achteiuit In hot Noorden bieden de Ru-ven een vanhopigen tegenstand, om do met dul»M spoor aangelegde lijn Tamow- - Lender', don grooten «eg daarlangs ter wille van den aanvoer van voorraden le hese hei men. De toestuul in Oost-Galicië is voor de Russen eveneens wanhopig. De stiijdkraeh ten der boiulgonooteu heb!am daar de Ru sen gedwongen hun front eenige kilometer,, achterwaarts te brengen. Een algemeene ontniiming v;ui Hidden Ralicle schijnt onvermijdelijk. Het Berliner Tageblatt" bevat nadere Leiuhten over den terugtocht van de Rn sen in West-Galieie, die vluchten oor d< Duitschers en Jaslo ontruimden. De recb tervleugcl der Russen aan de Karpathen i niet meer te houden. Russische tegenspraak. Het Russische gezantschap te 's-Gravcn- hage deelde gisteren mede: De Keizerlijke Russische Re peering logen straft categorisch de in de laatste dagen met koortsachtige .vasthoudendheid in de communiqués der generale staven van Ber lijn en Weenen verspreide inlichtingen over een beweerde schitterende Oostenrijkseh- Duitsclie overwinning in Wcst-Galicië. De krijgsverrichtingen welke zich ontwikkelen in de hoven-aangeduide streek, geven geen aanleiding daaruit te besluiten tot eendoor de Oostenrijkers en Duitschers behaald suc ces. Overigens valt op te merken, dat de door Berlijn en Weenen gegeven aanwij zingen over"don oorlogsbuit bij deze over winning behaald, onderling met overeen stemmen. Turksch 1 egerbe ri cht Het Tnxksche hoofdkwartier meldt cLd. gisteren Gisteren is tengevolge van onzen aanval op den linkervleugel van den vijand, die zich bij xYri Boernoe bevindt, een vijande lijk bataljon vernietigd, een deel van zijn zeer sterk aangelegde verschansingen ge nomen; wij hebben meer dan 100 gewe ren en een machinegeweer buitgemaakt Ook onze aanvallen vangisteravond op Sed-el-Bahr .zijn den Engcischen op zware verliezen te slaan gekomen. Wij hebben daarbij nog 3 machingeweren en een jgrooten voorraad munitie genomen. In "t geheel hebben wij tot dusver 10 machinegeweren buitgemaakt Tan E n g e 1 s e h e z ij d e. De Engclsclie eerste minister, Asquith, heeft gisteren in het Lagerhuis can verkla ring afgelegd, waarin hij een overzicht gaf van de krijgsverrichtingen aan de Dorda- nellen, Hij wees op de welgeslaagde lan ding der geallieerden op ze,s verschillende plaatsen en in het bijzonder op de vorde ringen van de divisie, die bij Sed-el-Bahr landde en die nu stevig verschanst is over een strook van twee mijlen dwars over het schiereiland. De minister voegde hieraan toe, dat de operation worden voortgezet en onder zeer bevredigende voorwaarden voor uit gaan. Op 2 -Mei werd door de Britsohe en Fran- scho strijdkrachten een nieuwe stap voor uit gedaan in het zuidelijk einde van het schiereiland, hetgeen eveneens geschiedde door het contingent van Australië en Nieuw- Zeeland, dat bij Gaba Tcpe was geland en dat versterkt was. Russisch legerbericht De generale staf van het Russische Kau- kasuslegcr meldt, dat in de richting van de kust het vuurgevecht voortduurt. In de richting van Olty zet ons offensief door. Door onze troepen verdreven, trekken de Turken langzaam terug. In de streek van Oilman .trokken de Turken na hun nederlaag zich in de bergen terug, waar ze zich verschansten en waar ze versterkingen ontvingen. Getorpedeerd. Een Duitsche duikboot heeft in de Noord zee den Engcischen trawler Merry Isling ton*" in den grond geboord. De bemanning in to Whitby aan wal gebracht. liet Engelscho ss. „C'ayo Romano" meldt, dat zo Woensdagmorgen door een Duitsche duikboot is aangevallen. De duikboot -choot een torpedo af, die echter miste. Men veronderstelt, dat dit dezelfde on derzeeër; is, die Woensdagavond ier hoogte van Kinsaio de „Eaxl of Chatham" inden grond boorde. Op een mijn geloopen? De bemanning en de passagiers van de Deensche stoomboot „Cathay", naar China bestemd, is te Ramsgafe aan Wal gebracht liet schip is op een mijn gestoolen of ge torpedeerd. Het zonk in twintig minuten. Menschenlevens gingen niet verloren. De „Gulflight". De „Berliner Lokalanzeiger" verneemt over Kopenhagen uit Washington dat de Noord-Araorikiaansche stoomer „Gullligbt" waarschijnlijk niet getorpedeerd is maar op een mijn stootte. Tegenspraak. Het Reuter-bericht, dat een Duitsche duik boot tweemaal een lorgjedo op het Noorsche stoomschip „Sterling", dat de geredde be manning van het getorpedeerde Noorsche schip ..America" aan boord had, heeft af gevuurd, is onwaar. Volgens een telegram uil Kristiania heeft de Noorsche consul t; Newcastle dat bericht, op navraag van het Noorsche gezantschap te Londen, tegenge sproken. Toen de „Sterling" trachtte te ontkomen, meldt de consul, laste de duik boot een kanonschot. Daarop is de kapitein \an de „Sterling" bij de duikboot aan boord siegaan en heeft hij verlof gekregen om door te stoomon. zonder dat zijn papieren of zijn schip onderzocht werden. Bij het standbeeld voor Garibaldi. De feesten die te Quarto zijn gevierd bij gelegenheid van de onthulling van het Garibaldi -Standbeeld, brengen een gedeelte uit de lüstorio van Italië in herinnering. In 1S79 riep de opstand op Sicilië Giu seppe Garibaldi ten strijde. Op den 5en Mei ging hij met duizend krijgsmakkers te Quarto aan boord van twee stoomschepen, die hij ,te Genua liad gehumd. Den llen Mei landde hij hij Marsala, aanvaardde den 14en de dictatuur en behaalde den volgen den dag bij Calatasina de overwinning en drong na eenige gevechten en bewonderens waardige manoeuvres den 27en tot Paler mo door. Hieruit blijkt dus welke beteckenis het plaatsje Quarto heeft gehad in het leven van Garibaldi. Woensdag is nu daar ter plaatse het stand beeld onthuld. Ook de beteekenis van de „Duizend" is nu duidelijk geworden. Zooals wij reeds meldden, had de onthulling plaats in tegenwoordigheid van vertegenwoordi- ;ers van Kamer en Senaat en van talrijke Kamerleden en senatoren, cam deputatie van Rome, Turijn en Florence. Den 180 overle venden van de „Duizend" wachtte en reus achtige ontvangst in Quarto. Er was een geweldig groot publiek. Storende inciden ten hadden echter niet plaats. Generaal Massone, de burgemeester van Genua, herdacht de onsterfelijke grootheid van Garibaldi en schetste zijn beteekenis voor Italië's lot. Hij besloot met den uit roep: „Italië en Victor Emanuel!" Hierna las Italië's heldendichter, en in do tegenwoordige omstandigheden tevens eerste politieke agitator, Gabrielle d'Annun zio, onder groote geestdrift, zijn rede voor. Na een inleidend woord, gericht tot den koning (die niet aanwezig was), wendt d'An- nunzio zich in zijn rede tot het Italiaansche volk, dat onder leiding van den grooten man die thans op de aanwezigen neer- blikte, grootsche dingen heeft tot stand gebracht, en nu voor nieuwe, groote daden stond. Bij Calatasina had Garibaldi gezegd „Hier stichten «-ij Italië of sterven." Thans roept liij van deze plaats de Italianen toe; „Hier wordt Italië herboren en vergroot. Garibaldi wil het, aldus d'Annunzio, en voor een grooter Italië moeten de Italia nen alles ten offer brengen. „Gelukkig zijn de jeugdigen, de gezonden, de kraehtigeu, zij die hongeren en dorsten naar roem, die zich voor het groote vaderland opoffe ren. Gelukkig zij, die gekroond met den zegekrans uit den strijd terugkeeren, want zij zuilen het nieuwe Rome aanschouwen, het nieuw-gelauwerde voorhoofd vanDante, de roemrijke schoonheid van Italië." Dit zijn de slotwoorden van do redevoering, die alle krantenlezers van Italië reeds on der de oogen hadden op hetzelfde oogen- blik waarop zij werd uitgesproken. Ze werd overal in extra-nummers verspreid. Uit alle berichten blijkt duidelijk, dat de redevoering van Galmde d'Annunzio oen koortsachtige geestdrift ontketend heeft, die geheel Italië meesleept. De houding der Italiaansche regcering. Aan de „Voss. Ztg," wordt uit Rome ge meld, dat de „Italia" van een betrouwbaar persoon zou hebben vernomen, dat naar men in politieke kringen van mcening is, de be slissing in de eerstkomende dagen vallen zal. De vroegere Oostenrijksche minister van buitenlandsehe zaken, werd.gisteren te llome verwacht. Hij is van alle volmachten voor zien, en is de overbrenger van de nieuwe voorstellen van Oostenrijk, Aan den anderen kant meldt de „Secoio", dat de socialisti sche afgevaardigde Dissolati met Salandra een onderhoud heeft gehad, en ondanks do reserve, die de minister-president hoeft moeten maken, loch den indruk gekregen heeft, dat er geen verandering in do hou ding van het kabinet is ontslaan. De Turijnschc „Stampa" meldt, dat do Paus al het mogelijke gedaan heeft om Italië's deelneming aan don oorlog te ver hinderen. Hij heeft stappen gedaan hij den keizer van Oostenrijk, om dezen te be- wegen, .dat Oostenrijk er in zou toestem men, aan Italië territoriale concessies te doen, om den vrede te bewaren. DestemminginDuitschland. De „Lokal-Anzeiger" van gistermorgen schrijft het volgende, onder het opschrift „Italië's noodlotsuur." De onderhandelingen tusschen Weenen en Rome zijn na maandenlangen duur op een beslissend keerpunt gekomen en men ver wacht in welingelichte kringen, dat ze nu zeer spoedig tot een einde moeten komen. De ernst van den toestand is onmiskenbaar, en wij zullen er goed aan doen' om, hoewel de mogelijkheid eener overeenstemming nog niet volkomen is verdwenen, rekening te houden met de ontvangst van ernstige be richten uit Rome., Be koning en zijn minis- ters zijn weliswaar heden in de hoofdstad gebleven, zoodat Gabriele d'Annunzio te Genua de onbetwiste held van den dag is; maar zij hebben dat slechts gedaan om met onverdeelde aandacht in het laatste stadium der onderhandelingen met Oostenrijk-Hon- garije te treden. Nog is het mogelijk dat nieuwe voorstellen, die dezer dagen van Weenen naar Rome zijn verzonden, en een naar Weenen gerichte kennisgeving der Itali aan.sehe regeering hebben gekruist, tot nioa we besprekingen leiden. Ook die zouden echter, zooals de zaken titans staan, een snellen afloop eischen, zoodat men zich stellig nog maar voor enkele dagen met ge duld heeft te wapenen. Wij kmuien rustig afwachten hoe Italië zal heslissen. Onze militaire vorderingen in Oost en West zijn juist thans zoo belangrijk, dat wij met on verzwakt vertrouwen in onze kracht ook met het opdagen van ecu nieuwen vijand rekening kunnen houden. „Sacro egoïsmo". Deze woorden plaatst de „Clevis dit» Volksfreund" boven een arti kel, gewijd aan de houding van Italië. „Of het ten slotte Oostenrijk den oorlog zal verklaren, liet zal hij ons geen onrust verwekken, zegt het blad, maar de schur kerij van den roofzieken. Japanneeschen overval op Tsingtau zinkt er bij in het niet" Het Italiaansche leger. I De oorlogsterkte van het Italiaansche le ger is ruim een miliioen Waarschijnlijk worden in oorlogstijd vier legers gevormd, elk bestaande uit twee tot vier legerkorp sen. Do Italiaansche infanterie is bewapend met het ti',2 m.M. Mannlicher repeteerge weer. Een gedeelte van de territoriale troe pen "heeft nog een oud geweer, model 7087. Tijdens den Europeeschen oorlog heeft de artillerie een groote uitbreiding ondergaan. Chef van den generalen staf is generaal Cadorna. De legercommandanten zijn de generaals Nava, Frugoni, Zuocari en Bru- tato. Hofberichten. II. M. de koningin heeft aan de Neder- landsche Athletiek-Unie een bijdrage ge schonken in de kosten van aanschaffing van sportbenoodigdheden voor de gemobi liseerde weermacht. H. M. de Koningin heeft voor de lief dadigheidsuitvoering, ten bate van hetHaag- sche Steuncomité in Diligentia te 's-Graven- liage, op 8 Mei a.s., een belangrijke gift geschonken. ContvUire dltnit. Bij Kon. besluit is aan den heer E. Kröger, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van vice-consul der Nederlanden te Fray-Bcntos (Uruguay). De waarneming van het vioe-consulaat is opgedragen aan den heer E. Redlich. Onze Kamerleden. Het sociaal-democratisch Tweede Kamer lid voor Franeker, de heer Helsdingen, ge meenteraadslid te 's-Gravenhage, is plotse ling vrij ernstig ongesteld gewonden, zoo dat hij den eersten tijd niet de vergaderin gen van Kamer of Gemeenteraad zal kun nen bijwonen. Naar gemeld wordt is de heer Helsdin gen lijdende aan cholera nostras. V, I Bij de Tweede Kamer is bericht ontvan gen dat de heer Gerretson wegens rede nen van gezondheid vooreerst verhinderd is de vergaderingen der Kamer bij te wo nen. Mgr. Nolen». Naar uit Rome aan het „Centrum" wordt gemeld, keert mgr. Nolens de volgende week naar het vaderland lerug. Ontwerp wijziging vermogensbelasting Do Eerste Kamer heeft met 26 tegen 16 stemmen het wetsontwerp betreffende wijzi ging der vermogensbelasting verworpen. Neder)Bond van Prolestantsche kiezers. De Nederlandsche Bond van Protestant- sche Kiezers heeft een adres gericht tot de Koningin en den minister van buiten landsehe zaken, met het verzoek, het ge zantschap bij den Pauselijken Stoel niet te herstellen. R. E gemeenteambtenaren. Er zal een bond van R. K. gemeente ambtenaren in Nederland worden opgericht. De aartsbisschop van Utrecht heeft dit als zijn wensch te kennen gegeven. Tereen. ran Nederl. gemeenten. Woensdag 12 Mei, des namiddags 2 uur zal te 's-Gravenhage ten raadhuize, in de vroegere raadszaal, do jaarlijksche algemee ne vergadering worden gehouden van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten. In die vergadering zal o. m'. door den. heer A. R. Veenstra, secretaris der gemeente Amersfoort, inleiden de quaestie, betreffende de dekking der buitengewone uitgaven, door de crisis veroorzaakt Voorts zal in bespreking komen de twee- do circulaire van den Minister van Land- bouw, Nijverheid en Handel, in 'zake de be schikbaarstelling van levensmiddelen. Ook komen in behandeling de voorstellen tot wijziging der statuten en van het huis houdelijk reglement, in verband met de toe treding tot de vereeniging vau gemeentes met een zielental beneden de 10.000. Dr. M. W. Pijnappel, hoofdinspecteur van de volksgezondheid zal daarin spreken over: „Een tehuis voor Leprozen", de heer Kiiy- ser, dermatoloog, oud-geneesheer te Batavia, over: „Het Lepra-gevaar voorheen enthans" (met lichtbeelden"). Nederl, Verplegers-ta,^vereeniging. De 10e algemeene vergadering der Ne derlandsche Verplegers-Vakvereeniging zal gehouden worden op Woensdag 9 Juni, te Utrecht. Bestrijding van de melaatBchheid. De Nederlandsche Vereeniging ter Be strijding van de Melaatschheid (Lepra) houdt haar eerste jaarlijksche vergadering op Dinsdag a.s, in Den Haag. Isdsrlaad «n de ooriep. Handelsverkeer met het buitenland. De Nederlandsche Overzee Trust-Maat schappij maakt hekend, dat zij heeft inge steld de commissie voor liet Handelsverkeer met het Buitenland, waarin zitting hebben do hoeren: A. G. KrülJer, E. Heldring Joost van Vollenhoven, W. Weslcnnan, en mr. J. T. Linthorst Homan, laatstgenoein de uitvoerend lid. Deze commissie boud! haar bureau Amaliastraat 2, in Den Haag. Nederlandsche fabrikanten of bandelaren die tengevolge van uitvoerverboden of lx- perkende bepalingen in vreemde landen moeilijkheden ondervinden, ten opzichte van het betrekken van goederen uit die landen naar Nederland, kunnen zich schrif telijk wenden tot genoemde commissie welke bereid is haar bemiddeling te ver- leenen in die gevallen, welke naar haar oordeel daarvoor in aanmerking komen. De aanvragen zijn le adresseeren aan de Nederlandsche Overzee Trust-Maatschappij sub-commissie B, Parkstraat 18, Den Haag Nederlandsche uitgewekenen uit België. De minister van buitenlandsehe zaken vestigt er de aandacht op van bclangheb benden, dat zij, die met den steun der Ne derlandsche regeering zoo mogelijk een re geling wenscben zien tot stand gebracht in zake den afkoop van hun achterstallige huurschuld en de verzorging van hun in België achtergelaten inboedel, zich daar toe rechtstreeks hebben te Wenden tot den regeeiingscommissaris. in België mr. W. A Rutgers, per adres het ministerie van bui tenlandsche zaken te 's-Gravenhage. Landweer 1907 met verlof. Op 15 Mei a. s. worden de dienstplich tigen van de oudste landweeriichting, wier diensttijd onder normale omstandigheden zou geëindig|d zijn op 1 Augustus 1914 voor zoover zij zulks wenschen en voor zoover zij geen rang bekleeden of daarvoor in opleiding zijn in het genot van voor- loopig klein verlof gesteld. Aan het kadei deaer landweerlichting kan geen verlof worden verleend, evenmin aan het land- stormplichtigo kader, dat onder de wapenen is. Echter zullen de sergeants en korporaals behalve de fouriers), behoorend^ tot den landstorm en tot de lichting landweer 1907 zooveel mogelijk worden werkzaam gesteld in of nabij hun woonplaatsen tot hulp bij de opleiding van den vrijjwilligen land storm. Het aantal vari deze landstorm-afdeelin- gen is gaande) weg zoor toegenomen, zoodat het l>ed oei de kader daarbij- onontbeerlijke diensten zal bewijzen. De diensten van het hoogere en administratieve kader van de onderhavige lichtingen landweer en land storm kunnen bij den troep nog niet worden gemist. t Do „Katwsijk". De Berlijnsche correspondent van hel „Hbld." seint: Ik verneem, dat in zake de „Katwijk" een overeenkomst tusschen de Duitsche en Nederlandsche regeeringen is tot stand ge komen, die weldra, openbaar gemaakt zal worden. t Uit Den Haag vernemen, wij, dat tier be- voegder plaatse hiervan niets bekend is. Stoomloggers opgebracht. Te Vlaardincen is bericht ontvangen dat de voor een Tlrietal weken ter voorjaars- beugvisscherij vertrokken stoomloggers VI. 196 „Johanna", schipper W. Visser, van de reederij Hoogendijk en VI. 3 „Maria Jo- sepha", schipper G. Smits, van de reederij IJzerrnans, door een Engelsch oorlogsschip naar Aberdeen zijn opgebracht. Bijzonder heden zijn nog niet bekend. Nederlanders in DujtscÜhland in arrest geno-rnen. Omstreeks ©en maand geleden werd de heer A. J. van Asselt, restaurateur te Arn hem, die veel in België gereisd heeft, om tot dusver onbekende redenen te Keulen gearresteerd. De uitslag van pogingen tot zijn invrijheidstelling zijn. nog met bekroond. De heer Van Asselt heeft nog geen verhoor ondergaan. Een ander Arnhemmer, de heer A. Broek- man, die te Wesel gearresteerd werd, moet volgens bij de familie ontvangen bericht, doer hot Reichsgericht te Leipzig zijn vrij gesproken. .V erg oe ding aandeVr ij willige Landstorm. 1 Naar wij van welingelichte zijde verno men, heeft de miiftster van. oorlog zich be reid verklaard, zijn tusschenkomst te ver- Ieenen, opdat aan gehuwde vrijwilligers bij den landstorm, indien van de afdeeling, waartoe hij behoort, een militair gebruik wordt gemaakt, een geldelijke vergoeding als kostwinner van zijn .gezin zal worden uitbetaald. i Hiermede vervalt dus voor gehuwden elk bezwaar om een vrijwillige verbintenis hij den landstorm aan te gaan,. Militie. Kwade praktijken bij de keuring van lotelingen. De Burgemeester van Schiedam brengt op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie ter algemeene kennis, dat het gebleken is dat er nog steeds personen zijn die er hunne praktijk van maken om aan lotelingen tegen lie- taling van oen som gelds, Jiumio hulp aan te bieden, ten einde hunne ongeschikt- verk tering voor den militie-dienst te ver krijgen waarschuwt er daarom voor dat de Le- mociingen van die personen in geen enkel op zicht tot afkeuring van den betrokkene kun nen leiden, terwijl de raadpleging dier perso nen den lo-t'.'ling slechts financieel nadeel kan berokkenen, en wijst met nadruk op art. 206 van liet Wetboek van Strafrecht, lui dende Mot gevangenisstraf van ten hoogste twee paren worctt gestraft: lo. hij die zich opzettelijk v oor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken; 1 2o. hij die een ander op diens verzoek! opzettelijk voor den dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood tengevolge heeft, wordt gevangenis straf van ton hoogste zes jaren opgelegd. Pij het te Utrecht gehouden machinisten- examen 5s o. m. geslaagd de heer Chr. Ingenhoes, van hier, leerling der Ambachts school voor Schiedam en omstreken, ver der opgeleid aan de De Ruiterschool te Vlissingen. Bij het gisteren door de commissie van toezich op het L. 0. gehouden examen ter verkrijging van de akte van toelating als hulponderwijzeres eener bewaarsdiool, slaagden de dames J. M. Berek en J. M.' L. de Gooijer, beiden van hier. Naar wij vernemen zal de heer P. de Bruin waarschijnlijk aangesteld worden tot nropagandist der S. D. A. P. in de provincie Overijsel. Hem zijn daartoe aanbiedingen gedaan, doch een de finitieve beslissing is nog niet genomen; dit zal echter, naar wij vernemen, spoedig geschieden. Besluit de heer de Bruin tot aanneming, dan zou hij reeds met 1 Juni naar Almelo vertrekken. De afd. Schiedam der S. D. A. P. heeft, naar „Het Volk" meldt, besloten in alle districten deel te nemen aan de verkiezingen voorden gemeenteraad. Als candidaten werden ge steld in district 1 C. Korpel, C. de Kramer en J. M. van Pelt; in district II: II. Er- kelens, C. de Kramer en C. Venveij; in district III: J. M, van Pelt en C. Korpel. De maatregelen voor de verkiezings-com- pagne werden vastgesteld en zullen de af deeling de gelegenheid verschaffen een fris- schen strijd te voeren.' Eiken AGENDA. Zaterdag, Zondag, Maandag en Woensdag. Schied. Bioscoop, S u. Voorstelling. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Specialiteiten-programma, Heden en volgende dagen. Circus Scliouw- burg-M. Spree. Verboden toegang. 8, 9 en 10 lilei. Tivoli 'Schouwburg, 8 uur Kon. Vereen. Nederl. Toon. Pygmalion, en 11 Mei, Groote Schouwburg, 8 uur. 't Verstand wikt, 't hart beschikt. 8 Mei. Lokaal Korte Kerkstraat 3, S uur. N. C. G. 0. V. Gezellige Samen komst. 8 Mei. Groote Schouwburg, 7i/s uur. Opera- Opvoeringen Der Fliegende Hoilan- der, 9 Mei. Groote Schouwburg, 8 u. Toon. Vereen. Hcyermans, Robert, Ber tram Co. 9 Mei. Tivoli Schouwburg, 2\k uur. 35ste Tivoli-Matinee, Mevr. Anna Wens- maKlaassen, met haar reuzen aap Bobo. 10 Mei. Odéon, 8 uur. Dilettanten S.ym- phonie-Orkest „L. van Beethoven", Concert. Oir. bel., InToerr. en Ace. Bij Kon. besluit van 15 April zijn, inge volge de Weduwenwet voor de ambtenaren 1890 en de wet van 2 Juli 1898 (Stbl. no. 167), o.m. de volgende pensioenen ver leend A. H. de Jong, wed. A. Jonkman, kom mies le kl. bij de Rijksbelastingen f340; A. M. E. Damen, wed. "G. Blijstra, kom mies le kl. bij de Rijksbelastingen f302. Rotterdamsche Rechtbank. De Rechtbank heeft gisteren o. a. ver oordeeld E. v. S„ 19 jaar, losse werkman te Schiedam, wegens verduistering in dienst betrekking, tot zeven dagen gevangenisstraf. II. J„ 22 jaar, koopman, te Schiedam, wegens heling, tot veertien dagen gevan genisstraf. („N. R. Ct.'Q Ongedekt vervoer van gedistilleerd. Voor de Rotterdamsche rechtbank kwam gisteren voor de zaak van den niet-verscbe- nen bekl, L. L„ die op 24 November te Schiedam, aan den Noordvestsingel, twee flesschen gedistilleerd zou hebben verroerd, zonder dat het vervoer was gedekt geweest door document. De Rijksadvocaat eischic f25 boete, te verhalen bij lijfsbedwang. Het 0. M. concludeerde tot toewijzing van den eisoh van den Rijksadvocaat en requi- reerde, dat de lijfsdwang zou wonden be paald op ten minste één dag en ten hoogste één jaar. Centrale Raad van Beroep Ongevallen verzekeringJ In de gisteren te Utrecht gehouden open bare («rechtzetting heeft de uitspraak plaats gehad in het iiooger beroep vau de Rijks-

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2