Be oorlog. 68"* Jaargang. Vrijdag 14 Mei 1915 No. 14831 DE WILDE OLIJF. r>- Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prrjs per kwartaal: Voor Schiedam en Flaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelps aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten das middags vóór'een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). ••var Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regei. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verscnijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Juni a.s., voor minstens 3 maanden op de „Schiedamsche Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. BUITEMiAm Tan het Westelijke front. Hevige gevechten. De sterke bedreiging van Yperen door de Duitschers heelt de bondgenooten er toe gebracht om, ten einde den druk op het yperenfrout wat te verminderen, de Duit- sche linies cenige tientallen kilometers zui delijker, meer bepaald tusschen Armen- tières en Atrecht, aan te vallen. De Engel- schen hadden liet noordelijkste deel voor hun rekening en slaagden erin de nadee- lige bocht, die hun frontlijn altijd pog bij Neuve-Chapel le heeft, weer wat weg te nemen door de verovering van de even noordoostelijk van Neuve-Chapelle gelegen dorpen Aubers en Fromelles. De Franschen hebben tegelijkertijd met succes de Duitsdie loopgravenliaies onmid dellijk ten noorden en noordoostelijk van Atrecht, tot aan Lens, aangevallen. Over dezen strijd meldden het onderstaande Fransche communiqué en oen overzicht van het Havas-bureau een aantal bijzonderhe den, die o. a. getuigen van. de geweldige offers aan menschen, welke deze krijgs operaties hebben gekost Over de resultaten van deze bloedige worstelingen de eerste 12 dagen van Mei hebben zij alleen van de Engelsohen 1420 officieren op de verlioslijsten gebracht laat zelfs de oorlogscorrespondent van de „Times" in Noord-Frankrijk zich zeer sceptisch uit. Hij seinde Woensdag o. a. „Drie afzonderlijke en geweldige veldslagen zijn tusschen Atrecht en de zee geleverd. Vroeger zouden zij het lot der volken be slist hebben, doch nu eindigen zij. aan beide zijden in uitputting. De verliezen zijn zeer groot. In geen strijd gedurende den oorlog zijn zooveel manschappen in het zelfde tijdsverloop gevallen." Duitsoh legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meld de gisteren: 1 Ten oosten van Yperen hebben wij we derom een steunpunt van den vijand ge nomen. Des namiddags werden sterke aanval len der Franschen tegen ons front Ablain Neuvillo (ten N. van Atreöhtf onder aller zwaarste verliezen voor den vijand afge slagen. Het dorp Carency, dat, doordien de vijand onze, tussöhen Neuville en Carency gele- Roman naar het Engelsch. w 1 1 l i i Na den strijd met de wreede natuur bracht het zachte, met gras begroeide wa genspoor hem meer dan een lichamelijk gevoel van verlichting. Het was niet alleen gemaakt om zijn vlucht te vergemakkelijken, maar het was daar gegroefd door men schen, voor menschelijke doeleinden, om te voorzien in menschelijke behoeften. Hei was het resultaat van menschelijk vernuft het leidde naar een menschelijk doel. Het bon wel zijn, dat het hem zelfs in aan raking bracht met mensrhdjk nrdegevoe'. bij die gedachte besefte hij, dat hij hon ger had en vermoeid was. Tot op dat oogen blik was hij zich zoo weinig van zijn lichaam bewust geweest als een geest is op zijn weg tusschen twee werelden. Hel had pijn gedaan, gezweet en gebloed, maar hij had hel niet opgemerkt. Een elektrische stroom kon niet meer onvermoeid hebben geschenen of ijzer meer ongevoelig. Doch nu de groote inspanning wat was ver minderd, overmeesterde hem de gewaarwor ding, dat hij uitgeput en hongerig was. Zijn spoed vermindeado, zijn schouders zak ten, zijn adem, die het zoo lang had uitge houden, werd korter. Voor het eerst was hij benieuwd te weten, hoe lang zijn krachten het wel zouden uithouden. Op dat oogenblik ontdekte hij noord waarts een pad, dat afweek van den bosch- weg en naar beneden liep over den rand van het plateau, waarop het zich een paar gen, voorste loopgraven is binnengedron gen, grootendeels was omsingeld, alsmede J het westelijk deel van Ablain, hebben wij in den afgeloopen nacht ontruimd. Helaas j is daarbij ook een»aantal van oaze dappere mannen en materiaal verloren gegaan. j De Fransdien hebben een poging gedaan om de loopgraven, die wij ten noordwesten van Berry au> Baa (aan de Aisnef in de faossehen ten zuiden van Ville au Bois, hebben genomen, te heroveren. Hun po gingen hadden echter geen succes. Na een krachtige voorbereiding door de artillerie viel de vijand gisteravond tus schen Maas en Moezel onze stellingen bij Croix des Carmes aan, en het gelukte hun om over een breedte van 150 tot 200 meter onze voorste loopgraven binnen te dringen. Na verbitterde gevechten van man tegen man werden onze stellingen echter volkomen van den vijand gezuiverd Een aantal gevangenen bleef in onze han den. 4 Twee Fransche blokhuizen op de weste lijke helling van den Hartmannsweiierkopf heeft onze artillerie in elkaar geschoten. Fransch legerbericht Het offjeieele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: De Franschen hébben ten noorden van Atrecht een schitterend voordeel behaald in den avond en den nacht van 12 Mei. Te Notre Dame de Lorette handhaven wij .ons in het kleine fort en de kapel. In den uitgebraden vierhoek van loop graven en veldwerken ten zuiden van de kapel jiehben wij aan een uiterst verwoe den tegenaanval blootgestaan. Den heelen nacht fs daar verbitterd gevochten. Heden ochtend iwaren de Franschen meester ge bleven (van het geheele terrein en aan de Duitschers .waren buitengewoon zware ver liezen toegebracht. Het Duitsche garnizoen, dat Carency en Bois Cotê bezette, bestond uit een bataljon van het 109e regiment jagers te yoet en 6 (compagnieën pioniers van 300 mah elk. Deze troepen hadden van Carency en Bois Coté een geweldige versterking gemaakt. Het garnizoen was sterk gedund door do Verliezen die het den 12en had geleden. Den geheelen daaraan volgenden nacht bood het in de blokhuizen en gewelven wanho- pigen tegenstand. Deze tegenstand werd ge broken en bij het krieken van den dag wa ren do Franschen volkomen meester van de stelling. Honderden Duitschers werden met de bajonet gedood en er werden 1050 Duit schers gevangen genomen, waaronder een dertigtal officieren, o. a. een kolonel, bevel voerder der jagers. Ten zuiden van Souchez werden de Fran sche [ste'lingen hevig aangevallen door de Duitschers. De Franschen handhaafden zich bij Neu- 'le. De aanvallen van de .Franschen op 't dorp en ten noorden daarvan .hebben aan merkelijke .vorderingen gemaakt. Wij won nen jeenige honderden meters terrein. De jFranschen hebben zich meester ge maakt van den mijtnspoorweg van Neu ville naar Givenchy. Op 12 Mei bezettan mijlen ver op dezelfde hoogte had uitge strekt. Het was opnieuw een teeken, dat het naar de een of andere woning leidde. Een half uur geleden zou hij hebben ge meend. dat dit een waarschuwing was om weer het bosch in te snellen, maar oen half uur geleden had hij geen honger go- had. Hij beredeneerde niet bij zichzelf, dal hij hel zou wagen iemands deur binnen te gaan en om brood te vragen. Voor zoo ver hij wist, zou hij zich nooit weer aan iemands deur wagen, maar toch bleef hij voortloopen, steeds dalende, steeds dich ter het meer naderende, en hij verwijderde zich aldus steeds meer van de bergen en de veilige schuilplaatsen. Plotseling, zonder dat hij het verwacht had, liep het pad bij een bocht op een ruw ontgonnen stuk boschgrond uit. En weer bleef hij staan om er over na te denken wat hem nu te doen stond. Het was zoo donker geworden, dat dit weinig gevaai opleverde, ofschoon zijn zenuwen, terwijl hij in de duisternis tuurde, nog altijd ge spannen waren door de vrees voor een schot of een overrompeling in den rug. Zijn oogen inspannend, ontdekte hij. dal esn paar akkers grond waren oritiaan van hun hout, maar daarna was het de na'uur weer vergund haar eigen weg te gaan in het ongeregeld dooreen laten groeien van jonge struiken, wilde wijngaardranken en roode weegbree. Zonder eigenlijk te weten waaromi hij het deed, kroop hij de hélling af, waarbij hij al tastend zijn weg vond tusschen d stronken door en zich geheel neerboog, opdat zijn wit hemd, dat nat was en aan zijn lichaam vastgekleefd,, hem niet zou verraden aan het scherpziend oog van, een schutter. Nu versperde een van de oude wortelhageft, eigen aan die streek, zijn wieg de Fransehen nog alleen het zuidelijk deel van het dorp, de Duitschers bezetten nog het midden en noordelijke gedeelte, fn den laten namiddag vermeesterden de Fran schen huis voor huis het middengedeelte 1 van het dorp. De Duitschers bevinden zich 1 nu nog slechts in liet uiterste noordelijke J stuk, dat thans door de Franschen wordt aangevallen. In het Priesterbosch hebben de Fran schen op 12 Mei een nieuwe linie Dmit- sche loopgraven vermeestord. De strijd bij Atrecht. Het Fransche persbureau ffavas meldt over den aanvang der gevechten hij Atrecht: ,,De sedert Zondag ten noorden van Atrecht geleverde gevechten zijn een bij zonder schitterend succes voor de Fran sche troepen geweest. Bij al onze aanvallen tusschen Loos en Neuville—St. Vaast heb ben wij meer dan 3400 gevangenen met meer dan 3400 gevangenen w.o. meer dan 50 officieren gemaakt en een twaalftal ka nonnen en 60 mitrailleurs vermeesterd. On der de aanvallen was die op een gedeelte van het front ten nooxxlen van Carency tot het noorden van Neuville vooral ge lukkig. Hij werd ondernomen door een le gerkorps, dat er eervol voor vermeld is in een legerorder. Onze winst van verschil lende gevechten bedroeg 2 tot 4 kilome ter. Wij veroverden drie ren tra van kraoh- tigen tegenstand: la Targette, ten westen van Neuville en ten oosten van Carency. „De aanval op la Targette werd met een divisie ondernomen, die met opmerkelijke stoutmoedigheid optrad. Het succes nas volledig, in weerwil van den door de vijan delijke mitrailleurs geboden tegenstand. Daarop vervolgden onze troepen hun weg naar Neuville, dat naar de uitdrukking van een officier een hoop van inïtraillurs en bomwereprs uitmaakte. De plaats wer.l echter bestormd. De vijand schoot uit elk van schietgaten voorzien huis. Elke ver sterkte kelder moest worden genomen, lluis na huis veroverden wij de helft van het dorp en handhaafden ons op het terrein ten spijt van de tegenaanvallen. „Meer naar hot noorden maakt do aanval van uit het bosch van Bcrthonva! belang rijker vorderingen. Men luid daar een aan tal bolwerken en loopgraven, de witte veld werken genaamd, tegenover itieli. Om tien uur begon de aanval. Er had een onbe- schrijvelijke stormloop plaats. Het voorste gelid sprong vooruit, dook neer, verdween fin verscheen weer, en overschreed de vijandelijke loopgraven. De mannen loonden een verwonderlijke geringschatting voorden tegenstander. Dan weer bleven zij in de schuilplaat-en, om afdcetingen Duitseheis naar huiten te lokken ca hen met de ba jonet o vei hoop te steken. Onze officieren vielen in groote getale. Een brigade-genc- ïaal had zijn borst door een kogel door boord. Een kolonel is zwaar gewond. Drie majoors op do vier sneuvelden. De aanval een vieemidsooit'ge, kronkelende lijn van lange, grijze zu'gorganen. die eens voedsel uit den grond hadden getrokken, doch zich nu werkeloos uitstrekten in een voor hen onvruchtbaar element, Waar do wille win gerd hun grillige, naaktheid vriendelijk met oen rijkdom van schoonheid bedekte. Hij zag heneden zich lichten schijnen, helder als de planeten of vaag als de nnlliardon kleme sterren aan den hemel, terwijl hij begreep, dat zich tusschen die twee gra den van licht het meer moest bevinden. Hij nas gekomen aan den kleinen gordel van steden, die zich tegen de hellende oever van Chatnplain aanviijen, hier met do Adirondacks achter zich, ginds met de liergen van Vermont. Zij hielden zich echter dicht aan den grooten, veiligen waterweg, alsof zij de ruwheid van beide wantrouw den. En in die onmiddellijke nabijheid van menschelijke woningen kwam op dat oogen blik zjjn angst weer boven.Evenals de tijger, die zich buiten den zoom van den jungle heeft ,.gevvaagd, moest hij" wegslui pen bij" liet zien van vuur. Hij keerde zich langzaam o>m, terwijl hij keek naar do hoogten, waarvan hij was gekomen oq d.e zich nu in de toenemende duisternis ge heimzinnig en vijandig achter hem vei hie ven. Zelfs de hemel, waarvan het dag licht niet scheen te kunnen scheiden, had nu een toornig rossigen gloed. Hij desd een paar stappen naar liet bosch toe en bleef toen weer slaan, steeds ornhoog kijkend. Waar ging hij Ineen? Waar kon hij heengaan? D:e vraag drong ziedt met een vreemde beslntheid aan hem op, w-elke aan zijn dichtgeknepen, biardeloozc kppen een soort van glimlach ontlokte. In het eerst toen hij op do vlucht ging scheen hem niets van belang te zijn dan de vrij heid, doch nu was hij genoodzaakt zich zelf af te vragen: Waartoe? Wat gaf het om zoo vrij als de wind te~zijn als (hij toch dakloos was'? Het was niet alleen, werd met verdubbelde kracht voortgezet. Wij vorderden op deze wijze 4 kilometer in anderhalf uur. In den be'.egeringsooriog is een dergelijk resultaat noch door ons ncch door de Duitschers verkregen. De ver liezen aan dooden en gevangenen van den vijand varen ter sterkte van een brigade. „Ten noorden van het Ixisch an Bcr- thonval was de strijd niet minder bev'g. Do moeilijkheden namen to- a' naarmate het terrein voet voor voet werd verin crd. De vijandelijke stellingen weiden met de geweeikolf en handgranaten genomen. Tal rijke ga vangenen zijn gemaakt en veel ma terieel is vermeesterd. „Aldus verliep de Zondag." Dat de strijd de volgende dagen niet minder bloedig is geweest, blijkt ten duide lijkste uit de officiee'.e legerberichten van de volgende dagen. Zoo wordt in het commu niqué van Woensdagmiddag melding ge maakt van uiterst verbitterde gevechten aan den straatweg Loos-Vermelles, waarde Franschen „niettegenstaande een krachtig artillerievuur" een groot veldwerk en een geheel stelsel loopgraven veroverden, waar van de Duitschers 's nachts een deel her namen. Verder werdén dienzelfden dag herige gevechten geleverd om het kerkhof Neu rit k-St. Vaast, „dat zeer krachtig versterkt was" en tenslotte den Franschen in han den viel. Bij Yperen. Veldmaarschalk French meldt in zijn rapport van gisteren, dat de strijd ten Oos ten van Yperen. voortduurt Door een hevig bombardement ten Noor - den van den weg naar Meenen zijn gis teren enkele Engelsche loopgraven vernield, waardoor onze linie tijdelijk werd verstootd Ze is thans echter weer geheel hersteld. Van liet Oostelijke front Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meld de gistermorgen: Op het Oostelijk1 gevechtsterrein is de toestand onveranderd. Hot gevecht bij Schawli is nog onbeslist. Op het Zuidoostelijk oorlogsterren! heeft het leger van generaal von Mackensen giz- teien bij de vervolging van den vijand Du- biecko (aan de San, pl.m. 30 K.M, van Przemysi) alsmede Lancut aan de Wonsloh en Kolbuzowi ten Noordoosten van Dom- bica bereikt In verband met dit voorwaartsdringen zijn de Russen ook uit hun stellingen ten Noorden van den Weichse! geweken. Al daar bereikten do troepen van generaal von Woyrsch, die den vijand van dichtbij volgen, de streek ten Zuiden en ten Noord Westen van Kielce. In de Karpatben vermeesterden de Oos- dat hij voor 't oogenblik zonder dak was; «rat was niiets, maar de vreeselijke gedachte maakte zich van hem meester, dat hij, Nor- rie Ford, nooit een tehuis zou kunnen heb ben dat er nauwelijks een plek was binnen de grenzen van de beschaafde we 'reld, waarvan de Wet hem niet zou ver jagen. Deze voorstelling van zijn toestand was zoo duidelijk en toch zoo nieuw, dat hij, voor zich uitstarend, stokstijf bleef slaan. Hij was vrij maar slechts vrij om naar den jungle terug te kruipen en daarin ate een wild dier te blijven liggen. „Maar ik ben geen wild dier," klonk bin nen in hein een stem van verzet. „Ik ben een mensch, met menschelijke rechten. Bij God, ik zal dse nimmer prijsgeven'f Hij draaide zich weer op zijn hiele* om en keerde zich naar de lagere landen en het meer. De lichten schenen helder der naarmate de duisternis dieper werd.; elk licht scheen uit een kleine woning, waar mannen en vrouwen zich' bezig hielflen met de kleine plichten en belangen, die het leven uitmaakten. Dat was vrijheid! Dat was 't waarop hij recht hadl Ai ,zijn nei gingen waren beschaafd, tam. Hij wilde niet naar bet bosch teruggaan om daar in de woeste natuur te leven, terwijl hom het recht toekwam om te buizen met zijn soort. Hij had honderd malen in de open lucht geslapen, maar dan was dat uit vrije keuze geweest. Het had hem toen genoe gen verschaft om bij het ontwaken de wel riekende geuren in te ademen en zijn oogen naar de sterren op te slaan. Maar om dat zelfde gedwongen te doen, wijl de menschen hun gelederen aaneengesloten en hem u't hun midden verdreven hadden, was een smaad, die hij zich niet wilde laten wel gevallen. Zijn hoofd richtte zich in de duisternis op, er brandde in zijn oogen een gloed, sterker dan. die van een dien stille bakens van de steden beneden hem, toen hij naar de oude wortel haag terugging tenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen onder generaal von Linsinger de hoogten ten Oosten van de bovon-Stryj. Zij namen daarbij 3650 Russen gevangen en maak ten 6 machinekanonnen buit. Th axis, nu de legers van generaal von Mackensen de vesting Przemvsl en de be neden-San naderen, kunnen eerst eenige benaderende gegevens worden verstrekt over den buit, beliaald in den slag van Gor- lice en Tarnow en de daarbij aansluitende vervolging. Deze legers hebben tot dusver 103.500 Russen gevangen genomen en 69 kanonnen, alsmede 255 machincgewererf met de bajonet genomen. Bij deze getallen is met begrepen de buit behaald in de Karpathcn en ten Noorden van der. Weichse!. O. a. zijn dat veel meer dan 40.000'gevangenen. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier gaf gis termiddag het volgende communiqué uit: In November en December zijn de over winningen bij Lodz en Limanowa be vochten. Daardoor werd het Russische front in Polen en West-Galiciê over een breedte van ongeveer 400 K.M. tot den terugtocht gedwongen. De voorgenomen opmarsch der Russen naar Duitschland bral: bij die ge legenheid op de beproefde slagvaardigheid van de ei bonden troepen. Van Januari tot midden April wendden de Russen tevergeefs hun overmacht aan om over de Karpathen in Hongarije binnen te vallen. Dit plan is, na maandenlange verbitterde gevechten, door den heldenmoed en de volharding van onze troepen, vol slagen mislukt. Daardoor was nu het oogenblik gekomen met de vereende troepen van beide cen trale rijken, den vijand in een gemeen- schappelijken aanval eronder ie krijgen. De overwinning van Tarnow en Gorlice bevrijdde niet alleen West-Galicië van den vijand, maar bracht ook het hcele front der Russen langs de Nida en in de Karpathen tot wijken. Hun eerste succes voider voortzettend, versloegen de zegevierende troepen in een strijd van 10 dagen het 3e en 3ste Russi sche leger tot vernietigends toe, stormden van de Dunajec en de Beskiden voorwaarts tot aan de San en heroverden daardoor een strook vaderlandschen grond van 130 K.M. breed. Een rijke buit viel den overwinnaars in handen. Tusschen den 2d en en den 12den Mei hebben alle legers tezamen 143.500 gevan genen ingeleverd, ongeveer 100 kanonnen en 350 machinegeweren. Daar komen nog al degenen bij, die, door de gebeurtenissen verrast, het ver band met de terugtrekkende troepen ver loren, en afgescheiden in de wouden der Karpathen rondzwerven. Zoo heeft zich gisteren de staf van de 48ste divisie Russische infanterie mot gene- cn er over hoon sprong. Hij voelde do onvoorzichtigheid om niet te zeggen nutteloosheid van deze beweging; on toch liep hij voort, tot hij was te rechtgekomen in een land, waarin koeien en paarden, verschrikt hij zijn schreden, van het kauwen van hun voedsel opkeken. Het was een stap nader tot het geordende leven, waarin bij aanspraak maakte op een plaats. Beschermd door bloeiende struiken daalde hij de helling af en zocht het pad op 'waar langs de beesten naar do weide gingen en weer thuis kwamen. Dit spoor volgend, kwam hij Jangs een weiland, een aard appelveld en een stuk grond met In- fliannsch koren, totdat bloemengeur hem verkondigde, dat hij bij een tuin was ge komen. Een minuut later kwamen lage, fluweelige, koepelvormige taxushoamen in 't gezicht en hij wist, dat hij in aanraking kwam met de beschaving, die zich vast hechtte als een krachtige wingerd aan de inhammen en voorgebergten van het meer, terwijl zijn ranken verdorden, zoodra zij hooger opschoten naar de bergen. Nog slechts een paar stappen en hq zag tus schen de taxussen door licht uit de open 'deur en ramen van oen huis stnoomen. Het was een huis zooals hij tijdens zijn tweejarig verblijf in de hooge houthakkers- velden slechts bij de enkele gelegenheden, da,t hij binnen het gebied van een stad was gekomen, had. gezien een huis, welks uiterlijk zelfs hij avond, eenigen smaak, middelen, en een maatschappelijke pos'tie van zijn bewoners deed vermoeden. Nog nader sluipend zag hij gordijnen in het zachte windje van den Augustusavond heen en weer bewegen en wilde wingerd in zware guirlandes van het dak van een door pilaren gesteunde veranda neerhan gen. Een openslaande deur stond open en binnen in kon hij vaag mensahen zien zitten. 1 (Wordt vervolgd). MSCHE

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1