De oorlog. 68'" Jaargang. Woensdag 26 Mei 1915 No. 14840 DE WILDE OLIJF. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagaa.- Prijs per kwartaal: Voor 'Schiedam en Vlaardingen 1.26, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen Worden dagelijks aangenomen. i Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór mb uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van '16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen." Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Juni a. s., voor minstens 3 maanden op de „Scbiedamsclie Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. MILITIE. Vrijstelling van kostwinners. De Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichting 1916, dezer gemeente, op hun aan vrage om vrijstelling van den dienst wegens kostwinnerschap, door Gedeputeerde Sta ten dezer provincie de achter ieders naam vermelde uitspraak is gedaan: Heter Jacob van Aaken, Comelis Dors man, Gijsbert Kerssemeijer, Cornelis van der Kraan, Jacobus Casparus Pil, Jan He ter de Ruiter, voor één jaar vrijstelling van den dienst bij de militie verleend; Hendrik Komfeld, het verzoek afgewezen. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer be kendmaking, bij de Koningin in beroep wor den gekomen lo. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3o, door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder lo. en 2o. bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in be roep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militie, inleveren. Verzoeschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven "'aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Schiedam, den 26sten Mei 1915. De Burgemeester voornoemd. L M. L. HONNERLAGE GRETE, Aan de School voor U, L O (School G) te Schiedam, (hoofd de heer AL Martens), wordt een Onderwijzer gevraagd. Bezit van akte Fran sch strekt tot aan beveling. i Aanvangsjaarwedde f575.1 Omtrent verhoogingen zijn inlichtingen te bekomen bij het hoofd der school. Roman naar het Emgelaoh. JIJ L 1 f I I I I i f Die vraag deed haar zich met meer at tentie aan haar werk wijden. Ford volgde tot op zekere hoogte den loop hater ge dachten, toen hij zag, dat haar wenkbrau wen zich samentrokken en een kleinen rim pel vormden en haar lippen zioh vast beraden samenknepen. Het waren mooie, lippen, bewegelijk en gevoelig lippen, die zeer liciht een uitdrukking van ver achting zouden aangenomen hebben, zoo niet de Innerlijke geest er ecu liefelijke trilling aan gaf of beter gezegd er een vriendelijk liciht om tooverde. „Het is niet de moeite waard u dat ie vertellen," zei zij na lang nadenken. „'Het te eigenlijk w'el zoo veilig Voor u om' geen enkele van onze namen te kennen." „En toch als ik ontsnap zou ik ze gaarne weten," „Als u ontsnapt zulit u ze wel kunnen uitvinden." „Heel goed," zei hij met voorgewende onverschilligheid, „als u ze mij niet wil zeggen Met schilderen voortgaande liet zij liet onderwerp varen, maar voor hem was de gelegenheid voor een gesprek1 te zeld zaam om die voorbijte laten gaan. Niet alleen was "bij hem de jeugdige aandrang Mn in een gezéllig gesprek zijn gedachten te- uiten zeer normaal, maar hij vond er onloochenbaar een genoegen, in om met oen dame een meisje .te praten. Somtijds had hij in zijn eenzame overpein zingen by zichzelf beredeneerd, dat zij Sollicitatiën met opgaaf van vorige en tegenwoordige werkzaamheden, vóór 1 Juni a.s., bij den Burgemeester. BUITENLAND, Italië ten oorlog. i Grensgevechten. Het O os tenrijiksche hoofdkwartier meldde gistermiddag: „Aan do grens van Tirol en Karinthië zijn hier en daar betrekkelijk kleine vijandelijke afdeelingen, voornamelijk Alpenjagers, de grens overgetrokken. Toen zij op onze stel lingen stietten en er op hen gevuurd werd, zijn zij teruggekeerd.'.' In het gisteren door den chef van den I taliaanschen generalea staf, gene raal Cadorna, uitgegeven communiqué Wordt een overzicht gegeven van de krijgs- veiTichtingen in den loop van 24 dezer in Corma en TriuM. Aan de'grens van Canha opende de Oostenrijkische artillerie te 7 uur op 23 Mei het vuur tegen, onze stellin gen zonder resultaat echte^ In den loop van den 24sten beschoot onze artillerie de stellingen, door de vijandelijke artillerie bezet. Langs de grens van Triuli rukten onze troepen overal op Vijandelijk gebied op. Zij ondervonden slechts zwakke tegen stand. Men bezette Caporeltle, de hoogten tnsschen Indru en Isonzo. De vijand trok terug, de bruggen ver nielend en de huizen in brand stekend. Onze torpedobootjagers openden het vuur op ©en vijandelijk detachement bij Porto buzo en zetten troepen aan Wal, die 70 Oostenrijkers gevangen namen. Onze verlie zen zijn een doode en eenïge gewonden. De strijd in de Adriatische Zejje. Een telegram uit Weenen m ons blad van gisteren, gaf in het kort een opsomming van de prestaties van eenige Oostenrijiksche oorlogsbodems in de Adria tische Zee tusschen Venetië en Barletta. wat zoo ongeveer neerkomt op de geheel© Italiaansche kust aan de Adriatische Zee. We laten thans het uifctvoerige officieel© Oostenrijk;-,che communiqué hierover vol- gbn: Heden voor zonsopgang, dus juist twaalf uren na de oorlogsverklaring van Italië, voerde de keizerlijk-koninklijke marine tege lijkertijd een reeks welgeslaagde verrichtin gen uit aan de Oostkust van Italië van Venetië tot Barletta. In Venetië wierp een marine-vlieger veertien bommen en ver wekte brand in het arsenaal, Een torpedo jager werd zwaar beschadigd. De vlieger wierp verder bommen op het station, op een oliereservoir en loodsen aan den Lido. .niet zijn type van meisje" was; maar het feit, dat hij bijna drio jaren vrouwelijk gezelschap had moeten missen, maakte hom vatbaar om op iedereen verliefd te worden. En als bij nu niet bepaald verliefd op het meisje wias, kwam dat doordien de geheele toestand alle sentiment verbood, ofschoon het toch heerlijk wias naast haar te zilten en haar onder het schilderen gade te slaan, haar zelfs met zijn vragen te kwellen. „Dus is het kleine meisje één reden dat u hier blijft? Welkte is de ander?" Zij vended haar eigen lust tot een ge zellig gesprek door de bereidwilligheid waarmede Zij hem antwoordde. „Ik Weet niet of ik het u wel moest vertellen en toch Wan ik het ook wel doen. De zaak is zoo: zij! zijn niet welgesteld dus kan ik hen helpen. En dat vind ik natuurlijk1 prettig.'' „U kan helpen, door de rekeningen te beialen. Dat is alles heel mooi als u daar pleizier in vindt, maar iedereen zou er niet zoo over denken." „Dat zou men Wol als men in mijn om standigheden. verkeerde," hield zij vol „Als men op de een of andere manier kan helpen, geeft dat iemand een gevoel vcor anderen van nut te zijn. Ik heb liever, dat de menschen mij noodig hebben, zelfs al zijn ze ook niet op mijn persoon gesteld, dan dat niemand mij noodig heeft." „Zij hebben ÜW> geld noodig',' verklaard© hij jongensachtig oprecht. „Dat is dereden." „Maar dat is toch iets, niet waar? Als men geen plaats in de wereld heeft dan is men maar al te blij als men er een krijgt, zelfs al moet men die koopen. Mijn voogd en zijn vrouw hebben mij misschien liever niet bij zich, maar het geeft een gevoel van voldoening te weten dat zij er veel erger aan toe-zouden .zijn als ik ex niet was." In het zeer enge kanaal van Porto Cor- sini drong de torpedojager „Schurfschütze" binnen tot hij" zich plotseling vlak' bij een geheel bezette loopgraaf zag. De volko men. verraste bezetting werd voor het grootste deel neergeschoten, wiaarop echter drie verborgen strandbatterijen een heftig vuur nit 12 c.M.-kanoanen openden op den voor de monding van het kanaal gelegen kruiser „Novara" en op de torpedoboot „No. 80". Deze laatste kreeg een treffer in de offi cierskamer, waarbij een man zwaar gewond werd en waardoor de boot lek werd. De „Novara" opende nu het vuur om den torpedobootjager in het kanaal uit zijn onaangename positie te bevrijden en enfi- leerde de loopgraaf en verwoestte de ka zerne. Zij kreeg echter zelf vele treffers, Luitenant Parsich en vier man werden ge dood, vier man zwaar, velen licht gewond. Maar de verliezen van den vijand zijn mis schien tien of twintig maal zwaarder. In Rimini werden door den gepantserden kruiser „Sankt Georg" het station en de brug beschoten. Te Sinegaglia werden door de „Zriny" de spoorwegbrug, de watertoren, de haven inrichtingen en het station beschoten en een trein vernield. Het station en de ha vengebouwen raakten in brand. Te Ancona werden door het gros van de vloot de oude versterkingen, de artillerie ën cavaleriekampen, de werven, de eiec- trische centrale, het station, de gashouder, het petroleumdepöt, de semaphoor en het draadlooze station beschoten. Door ver dwaalde projectielen en door branden is een ontzaglijke schade aangericht. Twee stoombooten in de haven werden in den grond geboord. Op de werf werd een in aanbouw, zijnd bijna voltooid schip ver nield. Weerstand werd slechts gebodendoor ce'n batterij licht geschut en eenige mitrail leurs, die hun vuur richtten op iwtee tor- pedobootjagers. In het eenige moderne fort Alfiedo Saoti Mond, weliswaar bij het be gin der beschieting $le bezetting aan de kanonnen, maar een tweetal op het juiste oogenblik verschijnende vliegers ver dreven haar met mitrailleurvuur, zoo goed, dat zij niet Weer terugkeerde. Eenige vliegers wierpen bommen op de ballonhal te Chiaravalle en verschillende militaire punten. Het luchtschip „Cita di Ferrara" wierp zonder succes verschillende bommen naar de „Zriny", traditie verder de aftrekkende vloot aan te vallen, maar trok spoedig terug toen twee vliegers' aan kwamen, welke echter trouwens al hun bommen reeds hadden uitgeworpen. Hetzelfde of een ander luchtschip was reeds een half uur na middernacht door de \lo-ot hal vei v. ego PolaAncona gezien, Blijkbaar was het luchtschip op weg naar Pola „Evenals ik", zei hij lachend. „Wat ik doen moet als ik aan mijn lot Wordt over gelaten en u niet meer heb, dat weet illeen de hemel. Het is eigenaardig welk een in vloed gevangenschap op iemand heeft. Het ontneemt je je zelfvertrouwen, het geeft ,je een hulpbehoevend gevoel. Je verlangt vrij te zijn en toch ben je bijna bang voor de buitenlucht." IJSj voelde zich nu zoo op zijn gemak met haar, dat hij in aditelooze .houding, schrijlings op zijn stoel zittend, met ,zijn armen gevouwen op den rug daarvan, iets broederlijks in hun wiederkeenge verhouding voelde. Zij boog zich dieper over liaar werk en sprak zonder op te kijken. „O u zult uWi weg wel vinden. U is van dat soort." „Dat is gemakkelijk gezegd." „En misschien voor u om te doen." Haar volgende Woorden, die zij uitsprak onder het aanbrengen van stipjes verf in haar schets, deden hem van verbazing opsprin gen. „Ik zou naar Argentinië gaan." „Waarom zegt u niet naar de maan?" „Om de eenvoudig© reden dat die onbe reikbaar is."' „Evenals Argentinië voor mij." „O neen, dat is het niet. Andere men schen hebben het ook bereikt." „Dat kan Wol zijn, maar die verkoerden niet in mijn geval." „Sommigen van hen waren er waarschijn lijk slechter aan toe." Er volgde een pauze, waarin zrj in liaar werk verdiept scheen, terwijl Ford naden- kond binnensmonds zat te fluiten. „Hoe kwam u op die gedachte van Ar gentinië?" vroeg hij eindelijk. „Omdat ik er heel vee1 van afweet, iedereen zeft, dat het een lapd is met Teen echter de het begeleidende vaartui gen voor het geschutvuur de wijk namen, keerde ook het luchtschip om en verdivren in n oord westelijke richting zonder blijkbaar zelf de vloot te hebben gezien. De spoorwegbrug over de Potenzo werd door de „Radetzky" beschoten en bescha digd. De „Admiraal Spann" met Her torpedo- bootjagers beschoot de spoorwegbrug over de Sinarca en het station, de locomotie\en- loods en het pompstation enz. te Campo Marmo. De semaphoor van Tremili werd verwoest en die van Torre di Mileto be schadigd. De „Helgoland" met drie torpedoboot- jagers beschoot Vieste en Manfredoma. Zij stiet hij Barletta op twee Italiaansche tor- pedobootjagers, die zij dadelijk onder vuur nam en vervolgde. Een ontkwam, de tweede werd door onze jagers „Czepel" en „Tatra" in de richting van Pelagosa teruggedrongen en door treffers in de machinekamer en een der ketels lekgeschoten. Het schip bleef brandend en zinkend liggen en gaf zich over. De „Czepel", „Tatra"' en „Sika" redden 35 man van de bemanning, onder wie de commandant. Het reddingswerk werd door twee van het noordoosten tot op een afstand van 9000 meter naderende slagschepen van het type „Vittorio Emanuele" en een hulpkrui ser gestoord. In het daarop volgende vuur gevecht kreeg alleen de „Czepel" een onbe- teekenende treffer, waarbij een man zwaar, twee man lichtgewond werden. Het vuui werd door de „Helgoland" en de torpedo- bootjagers naar het schijnt met goed ge volg beantwoord. De kortste afstand was daarbij 8000 M. Na korten tijd waren onze schepen uit sohootsbereik. Dc vloot had, behalve de vermelde, geen verhezen. De samenwerking tusschen Italië en de geallieerden. Naar de correspondent van de „Tel." te Rome seint, wordt daar van, officieuse zijde gemeld, dat de Italiaansche regeering, al vorens de noorlog aan Oostenrijk Hongarije te verklaren, met de geallieerden een vér strekkende militaire en politieke conventie heeft gesloten. De tekst van deze overeen komst zal waarschijnlijk voorloopig niet worden gepubliceerd. Ik kan u echter melden, dat Italië door deze conventie is toegetreden tott de verkla ring van den 4en September 1914, waarbij de Engelsche, Fiansche en Russische re geeringen zich onderling hebben verplicht geen afzonderlijken vrede te sluiten. Een ander punt der conventie liet reft de samenwerking tusschen de Italiaansche strijdkrachten te land en ter zee met die der geallieerden. Do Italiaansche icgccring heeft verklaard, dat, hei niet in haar bedoeling lag een afzonderlijke militaire actie te voeren, maar dat in het algemeen haar leger en vloot de operaties der geallieerden zullen steunen. Men verwacht, dat weldra' een Ita- nieuwe bronnen van bestaan. Ik ken men schen die daar w'onen. Hot kleine meisje waar ik zoo juist van sprak en zooveel van houd, is daar geboren. Haar vader is sedert gestorven en haar moeder is hertrouwd," Hij bleef in gedachten verzonken, terwijl hij onbelwiust steeds het zelfde doffe geluid tusschen zijn tanden maakte. „Ik ken den naam van een Amerikaan- scho firma daar," ging! zij voort. „Ste phens en Jarrott. Het is een zeer goede om voor te werken. Dat heb ik dikwijls gehoord. En mr. Jarrott heeft altijd zoo- voel verongelukte menschen geholpen." „Ik' zou dus juist iemand in zijn lijn zijn." En opspringend, scheen hij! met een lach een onmogelijk onderwerp los te laten en toch drong zich, toen hijl dien avond in het donker op zijn rustbank log, de naam van Stephens en Jarrott in zijn gedachten aan dit meisje, dat tusschen hem en hot gevaar stond, omdat zij „„een afschuw had van de wet". Hij zou wél eens willen weten in hoever het afkeer wjas en in hoe ver ja loezie. In haar verlangen om de plaats te koopen in het huisgezin, die haar niet van rechtswege toekwam, deed zij hem denken aan een bijbelsch verliaal, dat hij gelezen oi gehoord had, van de wilde olijftak die geënt werd op don olijfboom in den boom gaard. Nu, dat zou van zelf wel terecht komen. Een knappe jonge man, waard haar man te zijn, zoii daar wel voor zorgen. Niet zonder een slreelend bewustzijn be dacht hij, dat, wanneer de omstandigheden anders waren geweest, hij mogelijk de ver- eisehte hoedanigheden voor die taak zou hel ben bezeten. Wat zou hij toch gaar na haar naam weten f Hij ging de lijst van na men na, die hijl,zelf voor ©en heldin zou gekozen hebben: Gladys, Ethel, Mildred, MiUicent n,een, geen van ajlen scheen liaansch expeditiekorps op Gallipoli zal landen. Uit Athene wordt aan de „Voss. Ztg." ge meld f i De „Hestia" verneemt uit betrouwbare bron, dat Italië 40.000 man' naar de Darda- nellen zendt 1 l f j Italië en Duitschland. De Italiaansche gezant Bollati te Berlijn verscheen gistermiddag op het ministerie van buitenlancfsche zaken aldaar, en ver langde zijne geloofsbrieven, welke hem di rect werden overhandigd. Om half één had hij uit Rome daartoe telegrafisch last ge kregen, daar' de Duitsche gezant von Bülow zijne passen had verlangd en verkregen. Hiermede zijn voorloopig de diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Italië afgebroken, doch dit beteekent echter nog geen oorlogsverklaring. Verschillende berichten. De „Vossische Ztg." verneemt uit Athenet Italian©. zullen in Montenegro landen om Cattaro te veroveren en het front tegen Dalmatië te versterken. Het Italiaansche hoofdkwartier is te Bo logna gevestigd. Uit Weenen verneemt het blad, dat een Italiaanse!» vliegtuig met twee stafofficieren naar beneden is geschoten bij Górz. Beide officieren werden gedood. De „Voss. Ztg." verneemt uit Athene: da rcgeermgsldaden melden,-dal het ingrijpen van Italië geen invloed zal oefenen op Grie- kenland's neutraliteit. De Boekarester correspondent van het blad verneemt van betrouwbare zijde het zelfde voor Roemenië. De „Tribuun" deelt mede, dat in den Italiaanschen ministerraad het plan is be sproken om een leening in 'Engeland aan te gaan tot zulk een hoog bedrag, dat ook voor een langen duur van den oorlog over voldoende geldmiddelen kan worden be schikt De „Avanti" en de oorlog. Het „Berl. Tageblatt" verneemt uit Lu gano De „Avanti" bevat een besluit van het socialistisch partijbestuur, waarbij be- sH-d wordt geweigerd den oorlog goed te keuren of medcweiking te verleenen. Het blad zegt: Het ware Jtalië's plicht geweest I ©middelend op te treden in plaats van zijn hulp te versjacheren. Do „Avanti" meldt, dat in Cfüabrië de reservisten door het. volk onder het uiten van v rwensohingen togen den oorlog naar liet slation werden begeleid. In Venetië ontrakien arbeiders en vrouwen aan door de stad trekkende nationalisten vaandels en s'io 'gen hen uit elkaar. In Tripolis. Hoi Romeinsche blad „Messagero" meldt, dat ei reeds Duitsche en Turksche officieren met geld en geschenken voor de hoofden dei stammen in het binnenland naar Tripoli op liaar toepasselijk. Hij bedacht weer ande ren. Margaret, Beatrice, Lucy, Joan I Mo gelijk Joan ofZoo redeneerde liij in zijn laatste onlogische gedachten, terwijl hij in slaap viel, of misschien wel de Wilde Olijf. Terwijl de dogen verstreken, de een precies als de ander, en de schuilplaats steeds veiliger scheen te worden, sprak het van zelf, dat Ford's gedachten zich minder met zijn eigen gevaar bezighielden en meer mot het meisje, daar er niets of niemand anders in zijn gezichtskring Was. De zorg; waarmede zij1 in zijn behoeften voorzag, het talent, waarmee ziji daaraan tegemoet kwam, de waardigheid en eenvoud door liaar aan den dag gelegd in omstandigheden, die met minder fijnen tact moeilijk zouden zijn (gdweest, zouden zijn bewondering in elk geval hebben opgewekt,- zelfs al had het onbekend zijn met haar naam, dat haar tol oen onpersoonlijk element in deze epi sode maakte, zijn verbeelding niet geprik keld. Hrj was genoodzaakt zich telkens voor te houden, dat zij met zijn „type van meisje" was, ten einde zijn hart binnen, de grenzen té houden, die de toestand aan wees. Het hinderde hem daarom, ja, hij voelde or zich door .belcedigd, dat zij, ondanks al zijn beweringen van onschuld, nooiteenig bewijs van haar geloof daarin had gegeven.. Om die reden nam hij de eerste gelegen heid waar, toen zij voor haar schilders ezel, zat met den hond aan haar voeten, om haai- op <te hoogte van zijn levens omstandigheden te brengén. I i LI LCI .1f L' 1 (Wordt vervolgd). SCHII [IDiklMSCII V. I

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1