De oorlog. Laatste Nieuws. ton kolen aan boord, onderweg van Schot land naar Sundsval, stootte bij Söderarm ia de Golf van Aaland (noordelijk van Stockholm) op evn majn en zonk binnen vijf minuten. De bemanning kon met achter lating van haar hebhen en houden het leven redden en in de booten klimmen en landde des namiddags te Norrtelje. Zweedsche bark gezonken. Een telegram uit Stavanger meldt via Berlijn Do Nederkuidsche trawler ..Tres F rat ros" viel hier binnen, met zeven man aan boord van de Zweedsche bark „Rosvall" uit Os carsham. Voor Malmo was de „Rosrall" aangehouden door een Duitsche duikboot, die het schip de reis liet vervolgen na de papieren te hebben doorgezien. In den mid dag van 26 Hei om vier uur had op 5C gr S3 min. N.-Bi. en 2 gr. 30 min. O.-L, een heftige ontploffing plaats. Het dek \loog in de lucht, aan bakboord werd bet schip em«tLg beschadigd. Twee man weiden ge dood. Toen het schip tegen tien uur zonk. kwam de Nederlandsche trawler ter plaatse. Do „Nebraskan' De kapitein van het gezonken Ameii- kaansche ss. „Nebraskan" heeft te Li\ er- pool verklaard, dat zijn schip door „iets" getroffen was. Niemand had in den omtrek een duikboot gezien, ofschoon de hoofd- machinist dacht, dat hij aan stuurboord de bellebaan van een toqxnlo gezien had. Het Reutertelegram, dat het eerst van het ongeval melding maakte, zei dat de duik boot „duidelijk" gezien was en stelde, zoo als men zich zal herinneren, de torpedee ring als een uitgemaakte zaak voor. Het nieuwe Engelsclie Kabinet. De houding van de natie tegenover de nieuwe regeering is gereserveerd afwach tend, zegt de „Times" in een hoofdartikel. De natie wenscht geleid te worden en ge schiedt dat in richtingen die" een krachtiger en meer afdoenden gang van zaken in don oorlog kunnen doen verwachten, dan zal die houding overgaan in enthousiasme. Intusseben is de samenstelling van het nieuwe kabinet een nieuwe en ernstige boodschap voor Buitschland. Want het be- teekent, dat Engeland een taak heeft aan gevat die het voortaan zal vervullen niet een vereenigd volk en onder eensgezinde leiders. I I De fouten en vergissingen van het ver leden zullen spoedig verbeterd worden. De schellen zijn gevallen van de oogen der Rngelsdhem en het land ziet moedig den toestand onder de oogen. Niemand .verwacht spoedig het einde van den porlog. Dat einde zaTniet komen voor dat de zaak der beschaving is gered. De droom, dat dit voorjaar door een aantal versche troepen de vijand uit Vlaan deren verdreven zou worden, is verstoord, en gebleken is, dat de Engelsche troepen aan 't front niet genoeg ontploffingsmidde len jiadden, terwijl de voorraad van den vijand onuitputtelijk bleef. De Times" wijst er dan verder op hoe het blad daarvoor reeds heeft gewaarschuwd en yervolgt met te constateeren,' dat er nog nergens aan het front eenige teekens van vooruitgang te bespeuren zijn. Ondertus- schen is 'teen oorlog van eikaar dooden, waarbij voor strategie weinig plaats is. In het oosten zijn de droomen ook op onge veer dezelfde wijze verstoord. In, plaats van een grooten Russisdben inval, zag' men een algemeene Russische terugtrekking. En de .oorzaak daarvan is alweer de groote overmacht van den vijand en zijn meerder heid in munitie-bezit. 1 De „Times'zegt ook, dat de Duitsoho hoogzeevloot klaarblijkelijk heden sterker is dan |n het begin van den oorlog. Aan de Dordanellen gaat men maar voet voor voet vooruit Dit beeld van den oorlog meent 'tblad moet .aansporen tot veel grooter krachtsin spanning en grooter opofferingendan tot nu toe. Het land is met langer blind «en iedereen is de waarheid gaan zien. De .oogen zijn nu naar de nieuwe regee ring gericht in de hoop, dat de leiding zal beginnen die zoo lang reeds ontbrak. BINNENLAND. Ambo hu. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvangen te legram is bij een vijandelijken aanval bij de Kamalrivier op West-Ceram (residentie Amboina) de 2e luitenant der infanterie J. A. der Kinderen niet levensgevaarlijk gewond. Kon. Ned. bandbonwvereeniglnr. Z. K. H. de Prins leidt hedennamiddag een» vergadering van de. Koninklijke Ne- derlandseho Landbouwvereeniging, welke in het hotel De Witte Brug, wordt gehouden. Ncd.-Ind. Steuncomité Curasao. Het steuncomité Curasao bericht, van Z.Exc. den Minister van Koloniën de mede- deeling te hebben ontvangen, dat Z.Exc. de Gouverneur-Generaal in Ned.-Indié on der den naam van Ncderlandsch-Indisch Steuncomité „Curasao", een© commissie benoemd heeft, voor de inzameling van gelden ten behoeve van de noodlijdenden in genoemde kolonie. I 1 Intern, congres ran vrouwen. Medegedeeld wordt, dat Miss Jane Ad- dams en dr. Aletta Jacobs in Wcenen zijn ontvangen door de ministers Burian. en Stuergkh, die een zéér groote belangstel ling toonden. Behoud van natuurmonumenten. De vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland, welke voor den aankoop van bosschen en vennen te Ois- terwijk een rentelooze obligatieloening uit schreef van f125.000, mag zich verheu gen in een gift van H_ M, de Koningjin-t Moeder, groot f250. Nederland en de eerley. Regeeringscommissaris voor Noord-Brabant Het bureau van den regeeringscommissa ris voor Noord-Brabant en Zeeland, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, die heiast is met de behartiging van de belangen der Belgische vluchtelingen in genoemde pro vinciën, wordt met 1 Juni a.s. verplaatst naar het vluchtoord te Uden. Uitvoer van Aardappelen. De Minister van Landbouw, bepaalde, dat met ingang van heden voor alle soorten aardappelen vergunning tot uitvoer kan wor den verleend. Belanghebbenden gelieven zich voor nadere inlichtingen t<$ wenden tot het Rijks Centraal Bureau, lot regeling van den uitvoer van aardappelen, Amaliastraat 2, *s-Gravenhage, waar de benoodigde ge leide-biljetten kosteloos verkrijgbaar zijn. VLAARDINGEN, 29 Mei. In de gister avond gehouden vergadering van den ge meenteraad werd een voorstel van. Burg. en Wette, overgenomen van de nheeg De Heer, in de vorige vergadering gedaan, om den toeslag aan gemeentewerklieden, rut to breiden voor hen, die f800 tot f900 per jaar verdienen met f0.75 per week cn voor hen, die f900 tot f1000 verdienen, met f0.40 per week, aangenomen. Besloten werd aan 1L M. de Koningin ver lenging te vragen van de ontheffing der ver plichting tot oprichting eener Burgerdag- school. In besloten zitting werd daarna overge gaan tot vaststelling van het kohier van den hooMelijken omslag, dienst 1915, door Burg. en Wette opgemaakt tot een bedrag van f 106.895.98. VLAARDINGEN, 27 Mei. Door het vrij zinnig comité is besloten in het district I tegenover het R.-K. aftredende lid J. L. M IJzennans geen candidaat te stellen. Indien door de rechtsche kiesvereenigingen het besluit van het vrijzinnig comité niet wordt aanvaard, n.l. 2 zetels aan de vrij zinnigen af te staan en de Godsvrede te handhaven, zullen de volgende boe ien als candidaat worden gesteld: J. Woud stra (altredend), J. A. Kreber, C. G. Roos, II. van Toor Jzn. en A. Maarleveld Azn. STAP8NIEPWB. Gemecnteraié. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 1 Juni 1915. 9. a. Verzoek om ontslag van den heer dr. W. H. van Rietschoten, als Directeur van de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electriciteitsbedrijf met prae-advies van Burgemeester en Wethouders. b. Voorstel tot regeling der bezoldiging ran den opvolger van den heer van Riet schoten, en om in beginsel te besluiten tot aanstelling te zijner tijd van een Ad junct-Directeur. Peil Botterdamsche dijk Z. Z. Door B. en W. wordf aan den Gemeente raad voorgesteld, het peil van den Rotter- damschen dijk- te wijzigen en daartoe het volgende besluit te nemen: 10. het peil van de as van de straat aan de zuidzijde van den Rotterdamsohen Dijk te bepalen als volgt: 1 Van de afrit van den Buitenhavenweg, on geveer in het verlengde van de westelijke grenslijn van het verhoogd voetpad voor het hoek-perceel waar de as van den weg ligt op 2.60 M. -f- N.A.P., daalt het peii van de as van de straat met een helling van 20 op 1 tot het verlengde der westelijke grens van het huis, no. 119, waar het peil van 1.60 -f- N.A.P. wordt bereikt. 1 Van dat punt daalt het peil onder een helling van 100 op 1 tot het verlengde van de oostelijke gevellijn van het koetshuis no. 89, waar het peil van 0.80 M. -j- N.A.R. wordt bereikt t Dit peil wordt aangehouden tot het huis no. 59a, vanwaar het geleidelijk daalt tot bij het pand no. 43 het peil van 0.30 M. -j- N.A.P. wordt bereikt, welk peil wordt aan gehouden tot ongeveer 70 M. lengte, waar na onder een helling van 20 op 1 de kruin van den Dijk wordt bereikt. 2a het peil van de onder 1 genoemde straat langs de rooilijn te bepalen als volgt Bty het onder 1 aangegeven beginpunt wordt hel peii bepaald op 2.40 M -f- N.A.P. en daalt in rechte lijn tot bij het punt waar het peil der as op 1.60 M. -f- N.A.P. is bepaald, het peil langs de rooilijn daarmede gelijk is. i I Van laatstgenoemd punt tot waar het peil van 0.80 M. N.A.P. ip de aslijn, wordt bereikt, gaat het geleidelijk over tot 0.90 M. -f N.A.P. li Van dit punt blijft hef peil voornoemd 10 c.M. hooger dan het peil der as tot het be gin van de oprit tegen den Groenendijk, van waar het van 0.40 M. -j- N.A.P. geleidelijk stijgt tot ter hoogte van den oostelijkén, gevel van hel huis no. 1 het peil van 0.77 M. -f- N.A.P, wordt bereikt. 1 Door Burgemeester en Wethouders is be paald dat de stemming voor de periodieke verkiezing voor leden van den Gemeente raad, zal plaats hebben opDonderdag 8 Juli a. s., en de herstemming zoo noodig, op Woensdag 21 Juli d.a. v. Tot 2de Zwemmeester aan de gemeente- zwemplaats is benoemd de lieer N. in 't Hol. Tot onderwijzers aan de St. VincenthuS School a. d. Warande alhier, is benoemd de heer J. Th. A. de Jager, alhier. In de godsdienstoefening 'der laid. Schie dam van den 'Ned. Protestantenbond zal morgen als spreker 'optreden dr. S. Bak ker, Ned. Hervormd predikant te Zwolle, thans veldprediker. i 1 i Tot Ud der commissie tot het afnemen der examens in de Fransche taal M- O. is be noemd de heer J„ Bitter, leeraar aan het gymnasium alhier en als plaatsvervangend lid de heer S. Beenhakker, leeraar aan de H B. S„ beiden alhier. 1 In een Maandag 31 Mei e.k. des namid dags te kwart voor twee te houden open bare vergadering van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland .zal wonden behandeld voorziening van A. Th. Schippers, te Rot terdam, tegen het besluit van den Raad der gemeente Schiedam van 16 Maart 1915 tot oribewoonbaarverklaring van woningen aan het Broersveld, alhier. Be Spaarbank. Verschenen is het verslag over 1914 van de Spaarbank, opgericht den 4en Janu ari 1820, door het Departement Schiedam desr Maatschappij „Tot Nat van 't Algemeen". Daarin wordt herinnerd aan het vertrek ran dr. J. Li. Liezenbeig, in wiens plaats als bestuurslid werd benoemd Je heer J, llaima van der Wal; aan het betrekken van het nieuwe spaarbankgebouw aan de Lange Haven no. 80, dat nu geheel naar de eischcn des tijds is ingericht en een brand en inbraak-vrije kluis met safe- en spaar- loketten lx»vat Dan wordt medegedeeld dat in 1914 het aantal spaarders nog ©enigszins vermeer derd is. Uit deinleg-enafschrijvingsposten blijkt echter, dat de oeconomische toestand grooten invloed op do Bank heelt gehad. Op den laatstcn dag van Juli en de eerste dagen van Augustus werden aan de Spaar bank zeer hooge eischen gesteld. De ge nomen maatregelen brachten echter spoedig verbetering, zoodat op den 3en Augustus de toeloop reeds merkbaar minder was Daarna keerde langzamerhand de normale toestand terug. Do moeilijke tijd heeft ook invloed gehad op het sparen. Het aantal spaarbusjes was op 31 Dec. 1913 241 en op 31 Dcc. 1914 232; hot daaruit geplaatste bedrag Was over 1913 12832.79 cn over 1914 1 2264.95. Ook het schoolsporen liep terug. In 1913 werd mot zegels gespaard f2622.04 en in 1914 f2072.69; op boekjes werd in 1913 geplaatst f2220.16 en in 1914 f 1776.90; daarentegen liep het totaal bedrag aan terugbetaalde zegels van £247.63op tot £339.05 in 1914. Het totaal aantal in omloop zijnde boek jes bedroeg in 1913 8160 en in 1914 8225. Ingelegd werd aan het Hoofdkantoor in 1913 f 406.887.13 en in 1914 f 348.145.14 en aan het Wijkantoor in 1913 f 18:984.87 en in 1914 f 12.209.86. Uitbetaald werd in 1913 totaal £408.641.03 en in 1914 f473.342.31. De rente, gemaakt op de-gelden, die in 1914 aan de inleggers verschuldigd Iwaren, bedroeg 4.4251 pCt. Verdiend werd met het kapitaal der in leggers ad f 1.125.900 f49.822.20. Daar van werd aan de inleggers vergoed voor rente f33.693.97 en werd aan onkosten uitgegeven f9.014.93, zoodat op de rente der gelden ran de inleggers meer ver diend is dan de onkosten bedragen f 7.113.30. De reserve beliep op 31 Dec. 1914 f211.386.05, of 19.26 pCt van het bedrag ad f 1.097.360.56 aan de inleggers verschul digd, tegen 17.80 pCt op 31 Dec. 1913. Vanmorgen te 10% uur heeft "de 10- jarige A. Soeters, wonende in de Eabri- straat, bij den overweg aan 'het station zijn rechterhand gekneld tussohen een bier fust en een wagen. Een der vingers werd vrij ernstig bezeerd. Aan het station werd die voorloopig verbonden. i Aan het Commissariaat van Politie te bevragen Zwartlederen spatscherm, kindersohopjes, jockeypet, boekje, huissleutel, spring touw, kinderkousje, sleutel. Aan de volgende adressen: Rozenkrans, Smid, Brugmanstr. 27 zwartlederen portemonnaie met inhoud, Vredebregt, Ndeuwsfcicht N.-Z. 27twee gei ten, r. Keulen, - glasfabriek „de Schie"; rozenkrans, v. d. Velden, Hendrinastr. 16; vulpenhouder in étui, v. Zomeren, Willems hofje 1zweep, Ploodj, Tuinlaan 14lorgnet, Wouters, L. Kerkstr. 5; rolpaard, Bergkot- ter, L. Kerkstr. 44; zakmesje, v. Meurs, L. Kerkstraat 54. AGENDA. Heden en volgende dagen, Casino, 8 uur. Specialiteiten-programma. Heden tot 31 Mei. Circus Schouwburg-M. i Spree. Verboden toegang. 29 Mei. Lokaal IC. Kerkstraat 3, 8 uur. i N. C. G. 0. V. Gezellige samen- i komst 30 Mei- Groote Schouwburg, 8 uur. Een omweg. 30 Mei. Rotterd, Diergaarde, 2rij' uur. Mu- zidkikarps Kon. Scherpschutters. 30 en 31 Mei. Tlvoli-Schouwburg, 8 uur. i Ned. Tooneel. Gekocht en betaald. 1 Juni. -Gemeenteraad, Schiedam, 2 uur. 1 Juni en volgende dagen. Tivoli Schouw- burg, 8 uur. Speenhoff's tooneel. 1 en 4 Juni Rotterdamsche Diergaarde, 8 uur. Concert stafmuziek. Koniukl. Scherpschutters. i 2 Juni Odéon. 't Nut. Voordrachtavond door den heer Willem Royaards en i mevr. Jacqueline Royaards-Sand- berg. Ingezonden Mededeelingen. Da Stoom ververij en UltstoomerIJ „DE PHOENIX," werkt met uit sluitend Schiedamsch Personeel. Telefoon No. 15. Gratis afhalen en bezorgen. Landbouw cn Yeeteelt. Mond- en klauwzeer. Door een honderdtal veehouders, wonen de te Wateringen en Loosduinen in Zuid- Holland is een adres gericht tot den mi nister van landbouw, nijverheid en handel, waarin zij verzoeken het afmakingssysteera onmiddellijk te doen beëindigen en tot het doen doorzieken van het vee, waarvoor het ook thans het minst ongunstige jaar getijde is, te besluiten. Adressanten verzoe ken dit o. a. naar aanleiding, dat de ziekte thans reeds te veelvuldig voorkomt om met eonigen grond nog een gunstig resul taat van het afmaken te verwachten, nu terwijl al het vee in de weide loopt, hei bijna onmogelijk moet geacht worden, om, niettegenstaande de met de meeste zorg aangewende pogingen, verspreiding der lie smetting, als b.v. door wind, vogels of anderszins te voorkomen. Men meldt ons uit Wateringen: Heden is hier mond- en klauwzeer uit gebroken onder het vee van den veehou der P. v. d. Wel. Een 2-tal besmette koeien /.ijn afgemaakt en op het erf begraven, de overige 50 stuks vee zijn vervoerd naar het abattoir te Rotterdam. (Dit i§ het 7e geval in deze gemeente). Gemengd Nieuws, Onder de stoomtram. De kolenwerker W. W. uit Heerjansdam en do doofstomme kleermaker M. W. uit Barendreoht, reden te zamen langs den Sweedamschedijk te IJselmonde, toen de ■doonitram aankwam. De eerste stopte, waardoor de kleermaker tegen den ander opreed en terecht kwam onder de tram, hij werd vermorzeld. "Geldswaarde verloren, Een kantoorbediende van een kantoor aan de Maaskade te Rotterdam, aan wien <«en brief met 2170 gulden was toevertrouwd naar Den Haag, heeft dezen verloren. WMraTBrwaehUaff. Verwachting tot den avond van Zondag 30 dezer: Zwakke tot matige noordwestelijke tot noordoostelijke wind; zwaarbewolkt tot bé trokken, met kans op regen; later tijde lijk opklarend; zelfde temperatuur. Yan het Westelijke front. Duitsch legerbericht. CBiERLIJN, 29 MeL Het groote hoofdkwar tier meldt heden: De Franschen gingen gisteren, nadat ze bij Angres teruggeworpen waren en een aantal gevangenen verloren hadden, met sterke massa's tot den tegenaanval over, doch onder gevoelige verliezen werden ze over het geheele front teruggeworpen. In den nacht namen we uit het oostelijk deel van Ablain, waarvan de bezetting der daar vooruitgeschoven posities slechts nut teloos bloedvergieten was, ongemerkt voor den vijand, die zich in de onmiddellijk daarachter gelegen linie bevond, terug. Ten zuiden van Souchez werd «gisteren een Fransche aanvalspoging door ons vuur in den kiem gefnuikt. Het ten Z.W. van Souchez liggende slot Le Carieul, dat de Franschen als door hen veroverd werd genoemd, is voortdurend in "ons bezit gebleven. i Ten Z.W. van Neuville sloegen we een vijandelijken aanval, die door mijn- en gra- naatvuur was voorbereid, gemakkelijk af. In het Priesterwoud, ten N.-W. van I'ont- a-Mousson, schijnen de Franschen, even als in den avond van 27 Mei, weder groote voorbereidingen voor den aanval genomen te hebben. Ons vuur dreef den vijand terug. Op zichzelf staande nachtelijke, vijandelijke gedeeltelijke aanvallen werden .bloedig te ruggeslagen. Onze vliegers wierpen bommen op de l.evestigde plaatsen Grevelipgen en Duin kerken, zoomede op de étappe-plaats St. Omer en schoten verscheidene treffers af op de vijandelijke vliegkampen ten N.-0. van Fismas. Fransch legerbericht. PARIJS, 28 Mei. Het officieele commu niqué van hedenavond 11 uux luidt: De Engelschen hebben in de richting van La Bassée terrein gewonnen. In de richting van Angres werden in het laatste etmaal zeven zeer hevige aan vallen door ons afgeslagen. Over het ge heele front tusschen Angres en Atrooht word een hevige artilleriestrijd gevoerd. Wij hebben ons in g! onze stellingen ge handhaafd. i Yan het Oostelijke front. Duitsch legerbericht. BERLIJN, 29 Mei. Het groote hoofdkwar tier meldt heden: I Aan de boven-Dubissa vielen de Russen ten Z.O. van Curtawiany en ten Z.O. van Kielmy zonder succes aan. 1 In het verdere verloop van de gevechten aan de beneden-Dubissa werd de tegen stander op vele plaatsen over de rivier ge worpen. Gedurende de vervolging werden nog 380 gevangenen gemaakt 1 Op het 'zuidoostelijk "gevechteterrein zijn onze troepen tegen de noordelijke forten van Przemysl' nader aangerukt. Uit het front tusschen Wysnia en den LubaczZowca-sector, ten oosten van Ra- dymno en Jaxoslau, deden de Russen her haaldelijk vertwijfelde gedeeltelijke aanval len. i I Ze werden overal onder zware verliezen teruggeslagen. Het Russische 179ste infan- terieregiment werd in de pan gehakt Ten Westen en Zuiden van Sieniawi heeft de tegenstander zijn aanvallen niet vernieuwd. t i Russisch legerbericht PETERSBURG, 28 Mei. De groote een,, rale staf meldt heden: Onze troepen hebben bij Schawl! iaden avond de krachtig versterkte stellingen bfi Boebir bezet waarbij wij ruim 1000 man krijgsgevangen maakten. In Galicië Worden de gevechten aan de 8an met dezelfde hevigheid voortgezet Den 27en hebben wij op het Iront Piganv- fquaci versterkingen veroverd, waarbij het 3de Kaukasischc legercorps ruim 6000 Oostenrijkers en Duitschers krijgsgevangen maakte en zes zware en drie lichte stuk ken geschut veroverde. Ten zuiden en ten oosten van Radymno wist de vijand door zijn overmachtigartj]. ierievuur eenig terrein te winnen aan beide oevers van de San. De vijand slaagde er in na oen verbitterd gevecht van eenigedagen ten oosten van Goessakpff zich meesier te maken van eenige nieuwe loopgraven. Op hot front van het groote Dnjesfer- moaras tot Dolina werd de vijand, die den 25en verscheidene krachtige aanvallen deed 1 ij na overal teruggeslagen. Slechts in eenigé sectoren voor onze ijzerdraadversperringen kon de vijand zich handhaven, doch hij werd ten slotte door tegenaanvallen ver dreven. Volgens de laatste berichten heeft het derde Kaukasische legercorps, dat in dea nacht van 27 op 28 Mei tot het offensief is overgegaan, zich in een stormloop mees ter gemaakt van Sieniawa, waarbij ruim 1000 man krijsgevangen werden gemaakt en vijf kanonnen veroverd werden. Aan de Dardanelles. Engelsc-he vlootverliezen. KONSTANTINOPEL, 29 MeL .(Officaëel). Aan de Dardanellen had gisteren te land geen gebeurtenis van beteekenis plaats. Over de gebeurtenissen ter zee zijn geen nadere berichten ingekomen, yan de an dere fronten valt niets bijzondere te melden KONSTANTINOPEL, 29 Mei. (Officieel) Nader wordt uit het groote hoofdkwar tier gemeldi Volgens observaties op verschillende plaatsen gedaan, is op denzelfden dag, dat het slagschip „Majestic", des morgens om half zeven tot zinken werd .gebracht, om negen uur in den voormiddag een slag- schip van het Agamemnon-type met twee masten en twiee schooreteenea getorpe deerd. Een jgroote waterzuil werd bemerkt, waarop het schip naar een zijde overhelde en in de richting van Imbros werd weg gesleept. Om 11 uur werd het bedoelde schip op gemerkt, terwijl het aan de zuidoostkust van Imbros lag, omgeven door kleine stoombboten. Onze vliegers konden niet vaststellen of het schip al of niet gezonken is, daar zij door den opkomenden nevel hun obser vaties niet konden voortzetten. Na deze nieuwe vruchtbare onderneming der Duitsche duikbooten voor de Dardanel len heeft de vijand, uit voorzorg tegen verdere duikbootaanvallen, alle oorlogs schepen met uitzondering Van ©enige tor pedojagers van den ingang" der Dardanel len teruggetrokken en zijn aanvalsvloot in de baaien der Egyptische eilanden ge bracht. (De „Agamemnon" is in 1906 te water gelaten, groot 16500 ton en voerde 4 stuk ken van 301/» c.M.) Van Fransche zijde. PARIJS, 29 Mei. (Havas). Aan de Dar danellen veroverden de geallieerden een vooruitgeschoven loopgraaf 150 M., voorde troepen van generaal Cox gelegen. 4 f i In den Kaultasus. PETERSBURG, 28 Mei. De generale stof van het Kaukasusleger meldt: Onze troepen hebben in de richting van Wan ,Vastan bezet en drie kanonnen ver veroverd. 1 'j De Turken werden aan den' weg van Dit man naar Diza Guaverekala verslagen, waarbij wij het dorp Bejerga bezetten ai de Turken zware verliezen toebrachten. Deze trokken zich naar het zuiden en naar hei westen terug. 1 'li Wij hebben b'ij de bezetting van Wan 26 kanonnen veroverd, benevens veel wapens groote voorraden munitie en de regeemngs- kas. I I Overigens geen wijziging van belang. Ter Zee. Getorpedeerd. LONDEN, 29 Mei. Het s.s. „Pennymore'' werd gistermorgen aan de Zmdwestkost van Engeland door een Duiischen onder zeeër getorpedeerd. Jpe kapitein en 5 f™31 der bemanning verdronken. Do overige leden van de bemanning zip te Falmouth aan wal gebracht. I In de Adriatisehe Zee. ROME, 28 Mei. (Officieel.) Bijl de operaü» tegen Porto Corsina Barletta op 25 W werden een Oostenrijksohe torpedoboot o drie torpedojagers .ernstig beschadigd- waren vele dooden. De Italianen hebt® de torpedojager „Turbine" verloren, bij de vervolging van den vijand doorn vijandelijke schepen werd aangeval!® Toen de munitie verbruikt was| en er bra» was (uitgebroken, heeft jde eommptt» het bevel gegeven de bmtenbboidUcpPj® open te zetten. De Oostenrijkers hebbes man gered. i I Een marmeluchtschipi heeft den bommen geworpen op een groep terp® booten, die bij Sebenieö geankerd waren- Direrse berichten. Tegen de Italiaansche sodial'3" ten. BERLIJN, 29 Mei. Uit Rpme wordt (r GeroBiM voorw«rp«a. ij 1 1 - O

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2