BINNENLAND. Ingezonden Hededeelingen. Velen hebben een nieraandoening, Kunst en Wetenschap. Uit de Pers. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Christ. Geref. Kerk. Beroepen te Bunschoten ds. A. H. Hilbers te Drachten. Landbouw en Veeteelt. Sport. Gemengd Nieuws, gemeente zal men, indien men de belan gen der zwakzinnige kinderen wil beharti gen, moeten overgaan tot het stichten van een afzonderlijke school voor deze mis deelde n. i Doch gesteld, dat het vormen van bij klassen niet door de wet verhinderd werd, dim nóg zou ten sterkste ontraden moeten worden daartoe over te gaan. De gemeente zou haar buduei ounoodig bezwaren en alzoo financiccle schade lijden. Het Rijk geeft n I. zeer ruime subsidie voor afzondeilrjke scholen, doch voor bij klassen aan oen gewone lagere school wordt niets betaald. De zeer belangrijke steun van Rijkswege zal toch óók de gemeente Schiedam zeer welkom zijn, en een plan, dat dien steun onmogelijk maakt, moet naar het oordeel van adressante ook op dezen grond worden afgewezen. Hot bovenstaande samenvattend, meent adressante gerechtigd te zijn tot het besluit, dat met de aanneming van het ontworpen plan niet zou gehandeld worden in het belang der zwakzinnige kinderen, maar dat evenmin gehandeld zou worden in het be lang der gemeente. Moge deze uiteenzetting voor Uw College aanleiding zijn om, door het stichten van een afzonderlijke school ten be hoeve van zwakzinnige kinderen, die be langen alzijdig te dienen. Zoo zij het! Namens de Afd. Schiedam van den Bond van Ned. Onderwijzers Wi. STERK, voorzitter. C. A. TETTELAAR, 2e secretaris. Schiedam, 28 Mei 1915. Sttnaeomlté Schiedam. Die beste steun. Het Steuncomité te Schiedam heeft nog altijd een groot aantal weriloozen te hel pen en moet wekelijks nog een groot be drag uitkeeren. Wie iets voor het Steuncomité wil afstaan, kan dat ook doen met wekelijksche of maandelijksche bijdragen. Pa geregelde steun is de beste. Men geve even kennis aan den Penning meester van het Comité, den heer A. L. [Bloot, Nieuwe Haven 83, en voor het ge regeld innen der bedragen wordt gezorgd. Tan het Hef. H. M. de Koningin Moeder heeft gistema- middag met gevolg een bezoek gebracht aan de gestichten Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest, te Oegstgeest. H. M. kwam om halfvier per auto hij de gestichten aan. Ter ontvangst waren aan wezig de voorzitter der com., «s. ie van be heer, jhr. mr. dr. N.'C. de Gijseuair, burge- - meester van Leiden, de leden der aammissie mr. A. v. d. Eist en J. A. Bots en de secre taris, mr. J, Draayer, de genecsheea-direo tour, dr. J. van der Kolk, en prof. dr. G. Jelgemria. Allereerst werd een bezoek gebiacht aan het meisjes-paviljoen van het idiotengestieht Vboigeest, waar de kinderen II.M. een welkomstlied toezongen en een der pa tiëntjes H. M. een tuil rozen aanbood. H. jftL, in het bijzonder voorgelicht dooi den ai'deeiing.s-geneesheer dr. E. de Vries en do hoofdverpleegster zuster Wolmerstet, bezichtigde dit paviljoen met bijzondere belangstelling en deelde aan de kinderen versnaperingen uit Daarop vertoefde H. M. eenigen tijd op de school Van Voorgecst en woonde een les bij van de jongens en een handwerkjes van de meisjes. I Vervolgens begaf H. M. zich naar het jongens-paviljoen. Ook daar reikte Zij den patiëntjes versnaperingen uit, waarna het gezelschap zich naar het krankzinnigenge sticht [Endegeest begaf. Hiervan bezocht H. M. vier paviljoens en onderhield zich daar met den afdeelings-geneesheer dr. Jans- sens en de hoofdverpleegsters zusters Bloc- mendaal en Brinkman. In het voormalige kasteel Endegeest werd vervolgens in de kamer van de commissie van beheer thee gedronken. Hierna begaf H M. zich naar het, aan de overzijde van den straatweg gelegen, sa natorium voor zenuwlijders Rhijngeest, waar hij bij het binnentleden een dochtertje van den eersten gent «sheer, dr. A. Oort, aan H. BI. een bloemn iker aanbood. Hier bezichtigde II. BI. het 1ste- en het 2de klasse-paviljoen, onder de speciale voorlichting van de geneesheeren van het sanatorium, dr. Oort en dr., Borgerhoff Mul- der, en de hoofdverpleegsters zusters pun- nebier en Hartkamp. Ook do adjunct-direc trice, mevrouw Backer-0verbeek, was hier aanwezig. ffier reikte IL BI. aan de patiënten bloe men uit Tevens liet Zij bloemen plaatsen in een der recreatiezalen der zusters op Epde geest en Rhijngeest. i IL BL bracht 'ook nog een bezoek aan het laboratorium en vertrok te 6 uur. lichtingen betreffende Belgische militairen le velde, zuilen kunnen verkregen worden door bemiddeling van het algemeen secre tariaat van het comité der Belgische am bulancen, J. P. Coenstraat 32, Den Ilaag, dat zich voor de families t^er Belgi-schq soldaten beschikbaar stelt Het comité heeft talrijke brieven ontvan gen, waaruit blijkt, boe het Belgische Roode lu-uis vreugde en geluk gebracht heeft aan ouders, die sedert maanden in angst ver keerden. 'Geen onderzoek van verlofgangers. Bcj Kon. besluit van 20 dezer is, in ver band met de tegenwoordige bijzondere tijds omstandigheden, bepaald, dat in dit jaar het onderzoek van de verlofgangers van ile militie te land, vermeld in art. 92 der Militie wet, achterwege wordt gelaten Regeermgs ma is. In verband met de mededeeling dat de legeering voorloopig niet voornemens isier- koopingen van regeerings-maïs te houden doch die mafs ondershands te koop aan biedt, Wordt nader bericht, dat de prijs waarvoor die tnais onderhands le koop is: niet des Blaandags zal worden vastgesteld, doch des Zaterdagsavonds, welke prijs dan zal gelden voor de daaropvolgende week Kon. Nat. S teuncoimité. Do 39ste lijst, van ingekomen bijdragen van 9 tot en met 15 dezer, sluit met een totaal van f24.663.80V2; hieronder is be grepen een bedrag van f20.000 van bij dragen uit Ned.-Indië. Het totaal der tot genoemden datum ont vangen giften bedraagt f 2.173.184.27V2 Belgische vluchtelingen. Het stoomschip „Copenhagen" is gister avond van Rotterdam naar Engeland ver trokken met 499 Belgische uitgewekenen, mannen, vrouwen en kinderen. f B oter. In de week van 31 Blei6 Juni kunnen voor 70 pCt. der boterproductié certificaten van uitvoer worden gegeven, terwijl 25 pCt. voor binnenlandsch gebruik moet worden beschikbaar gesteld of afgeleverd en 5pCt met bijgekochte certificaten kan worden uitgevoerd. VLAARDINGEN, 28 Blei. Door het Vrij zinnig Comité te Vlaaxdingen is aan de eclitsche kiesvereeniging, op haar verzoek om den Godsvrede te bewaren en de af tredende Raadsleden bij enkele candidaat stelling te herkiezen, geantwoord, dat de vrijzinnigen g;aame strijd zullen vermijden, indien deze gelegenheid tevens wordt aan gegrepen om aan de minderheden de ver- Fegeniwioordiging in den Raad te geven, waarop zij krachtens hun aanhang onder de kiezers recht hebben. Op dien grondslag wordt dus verzocht te onderhandelen Mr. Th. H. de Meester. Hoewel er overeenkomstig den wensch van den jubilaris geen eigenlijke receptie werd gehouden, heeft mr. Th. BI. de Mees ter gisteren ter gelegenheid van don dag, waarop het 40 jaar geleden was, dat hij promoveerde in de rechtswetenschap, een groot aantal gelukwenschcn in verschillen de yorm ontvangen. Onder de telegrafi sche gelukwensehen was er ook een van het .bestuur der Haagsche Joumalistenvcr- eeniging, mode namens de journalisten van de perstribune van de Tweede Kamer. 9«derland «i de eerier. Belgisch Roode Kruis. Het comité van het Belgische Roode Kruis in Nederland heeft tot het iw'chten .van een inlichtingdienst besloten. Alle ia- doch toeten het niet. Velen hebben een nieraandoening, docli weten het niet, omdat deze dikwijls zoo luipend zich verder ontwikkelt. Uiterlijk schijnt de patiënt een goede gezondheid te genieten, behalve dat hij -nu en dan last heeft van rugpijn en een zwaar, dof ge- ,-oel. Doch reeds spoedig en plotselingkan liij er last van hebben, dat scherpe pijnen door zijn lendenen en rug trekken, het water kan bewolkt zijn en neerslag achter laten, soms heeft hij voortdurend aandrang tot urineloozing, het k!an ook zijn dat de loozing moeilijk en pijnlijk geschiedt. Voorts kunnen zijn ledematen opzwellen door water (waterzucht), het hart schijnt aan gedaan, de handen en voeten zijn rillerig, hij kan last krijgen van rheumatiek of jicht. Het is noodig in te grijpen, voordat uw nieren ernstig ontstoken worden. Een goede kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen dient de ontsteking en overwerkt heid der nieren op te heffen, en de natuur lijke werking der nieren en blaas te her- stollen. Dit geneesmiddel werkt spoedig en rechtstreeks op de nieren en herstelt haar goede werking!, Waardoor liet bloed volkomen gezuiverd wordt, ten gevolge waarvan de oorzaak van uw lijden wordt weggenomen. Te Schiedam verkrijgt*. bij de h.h. Kappel- holf Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel fl.75 voor één, of f 10.voor zes doezen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, Weigert elke doos, die niet voorzien is van ml nevenstaand handels merk. !\Veg met de geheime diplomatie I weg met alle raden van kabinet of staten! Aan het parlement alleen zou 't zeggenschap staan. De kiezers zouden het parlement naar hun hand zetten. En wat gevaarlijk moment ons ook overvallen mocht, dan zou 't land altoos gered en door den ge zonden wil van 't volk onze toekomst verzekerd zijn. 't Sloot immers als een bus. De kiezers de baas in het parlement, het parlement de baas in den ministerraad Desnoods kon een plebisciet nog heter en nog korter raad schaffen. Doch hoe 't ook liep, de staatslieden van het oude genre hadden nu alge daan. De pers zou 't Staatsblad van alle land ivor- den. En de leiders van het volk zouden in die pers slechts echo hebben te geven op Wat in alle rangen van het volk leefde en voorviel. Wat bleek, nu het er op aankwam, van dit alles ook maar één oógenblik stand te houden? t Letterlijk in alle land begon op eenmaal, en geheel onverwachts, een golving te tril jen, waarop niemand gerekend had, die nieinand beheerschen kon, en waaraan nie mand weerstand kon bieden, en die golving kwam op uit het mysterie van de „Volks ziel". Die „Volksziel" spotte kortweg met alle berekening, stoorde zich aan beleid noch oorlog, liet zich 't vuur van den hartstocht In eigen ingewand ontsteken, en ook nu weer in Italië ging 't als in een aanloop der dollen met een „Sia Guerra"! „Italia avanti"! van stillen vrede in sprankelende oorlogstaioede over. Italië's volksziel steekt nu Oostenrijk- Hongarije's volksziel weer aan met een verheten woede en een dorst naar bloed. In Frankrijk jubelt op hoogen toon de Romaansche volksziel met Italië mede. In Engeland is 't een stil genieten over zoo prachtig zaken doen. Rusland vergreep zich weer aan luchtkasteelen. Kortom, al wat op organisatie leek, maakte fiasco. Alle verdediging van partijen viel als een legkaart, die gfe omkeert, uit een. Het bleek alles gekunstelde machinatie. En het eemge dat feitelijk den toestand bleek te beheerschen, was zelfs niet de volksziel, maar de man niet de viool, die de volksziel wist te doen trillen en tintelen, tot ze zich vergaapte aan wat op een fata morgana wonderwel geleek." een witte en zwarte draad, bevestigd waren, Revolver aanslag. welke naar het portaaltje leidden, i - j Een bewoner van de Stadhouders!-.-,,1, De vader sloot zijn misdadigen zoon op, Amsterdam, heeft gisternacht met een Tl 7 maar deze wist op 8 Januan j.l. te ont- vcr drie groten gelost op een Gril h student, wonende in de le Swcelinefatr? De Griek had vroeger bij hem ingewoond i snappen, na met een hakbijl de kast zijner student, wonende in "de le SwcelimwL ouders geopend en daaruit tien rijksdaalders De Griek had vroeger bij hem ingewoond nu verdacht de bewoner der Stadhoud weggenomen te hebben. Het O. BL eisclite dat de beklaagde, wiens zaak natuurlijk met gesloten deuren be handeld werd, ter beschikking van de re geering zou worden gesteld en daarna ver oordeeld zou worden tot een gevangenis straf voor den tijd van 6 jaar. BR. Van Kempen, die den beklaagde ver dedigd^ kwam er tegen op, dat beklaagde rennacllt eon -mvai gcdaall in kade den jongen man van ongeoorloofde hl trekkingen met zijn vrouw. De scholen misten. De dader meldde *zicih zelf lm a P°litie ™n- (Hbld.) 9 Inval. Door de politie 1e Rotterdam js 'giste- verklaarde beklaagde schuldig: le. aan het voortgezette bedrijf van poging tot diefstal, voorafgegaan, door geweld, in den! voor den nachtrust bestemden tijd2e. aan diefstal en stelde (hem ter beschikking van de Regeering zonder (toepassing van eenige straf, en gelastte zijn invrijheidstelling. proces-verbaal opgemaakt De localifeit Werd door de politie ontruimd en geslo ten. Willem Schürmann. Te Rotterdam heeft zich een commissie gevormd met het doel de nagedachtenis van den helaas te vroeg ontslapen schrijver Willem Schürmann met eenig huldeblijk in de stad waar hij gewerkt heeft en die hij zoo lief had te eeren. De bedoeling is om naar gelang het be drag dat wordt te zamen gebracht, een buste te plaatsen ia den Grooten Schouw burg aan de Aert van Nesstraat of een niet te omvangrijk monument op te richten op een daartoe geschikt punt der stad. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren mr. P. J. van Wijngaarden, voor zitter, Henri Dekking en Alb, van Waasdijk, secretarissen, W. Westeman, penningmees. ter, J -van Hoboken, J. de Meester, A. Ro bertson W.Azn. en A. van Veen. I De burgemeester, mr. A. R. Zimmerman, uitgenoodigd het eere-voorzitterschap -te aanvaarden, heeft zich daartoe niet alken bereid verklaard, maar ook in de eerste ergadering (der commissie, wikte door hem gepresideerd werd, in sympathieke bewoordingen, zijn warme ingenomenheid met het plan betuigd. 1 We twijfelen dan ook niet, of bij alle kunstvrienden zal het denkbeeld der com missie met instemming worden begroet. De volksziel. Onder dit opschrift lezen we in de „Stand.": „Sterker dan ooit blijkt dan nu toch, hoe üjjnlijk' alle berekening op wat de volksinvloed ons ten goede kon doen koe ren. faalt. [Wat Was men er niet ojj uitgetogen, om 't volk in al zijn standen en rangen, en ook vooral in zijn laagste standen, op staat- kundjg gebied meê te doen spreken. Alge- jnecn stemrecht zou de leuze zijn, en zelfs alle vrouwen van ovter de 21 zouden recht van meespreken moeten hebben. En dan zou zich "t Dorado van politieke geluk zaligheid als een mirakel voor onze oogen ontsluiten. Een lief zoontje. Voor .de Amsterdamsche Rechtbank heeft terechtgestaan een 16-jarige jongen wegens lo. poging tot diefstal met geweldpleging, 2o. diefstal. Hij wist, dat zijn ouders in hun woning aan do 3e Weteringdwarsstraat hun geld bewaarden in een gesloten kast en dat zij de sleutel in de slaapkamer onder hun hoofdkussen bewaarden. Teneinde aan geld te komen besloot hij op 29 Dec. j.l. de in do kast aanwezige gelden weg'te ne men; .den sleutel wilde hij zich verschaf fen, door zijn ouders, wanneer die ter ruste zich begeven hadden, door middel van gas te verdooven. Daartoe bond hij aan een kettinkje van de kraan der gas lamp in de slaapkamer zijner ouders een draad, die onder de deur van een aan grenzend portaaltje uitkwam. Toen nu zijn ouders omstreeks elf uur naar bed gin gen, verborg bekl. zich in de keuken. Na dat zij goed en wel ter ruste waxen, be gaf hij zich naar het portaaltje en trok aan het draadje. Terstond daarop hoorde hij het suizend geluid van het ontsnappende gas. Vervol gens ging hij weer naar de keuken, om te wachten tot zijn ouders bedwelmd wa ren. Toen hij echter weer naar het portaal ging, hoorde "hij het suizen niet meer. Beid. trok toen andermaal aan het draadje, hoorde opnieuw Jiet gas suizen en ging weer naar de keuken om te wachten. Weer in het portaal gekomen, bespeurde hij, dat zijn toeleg mislukt was en dat zijn ouders waren opgestaan. De vader van beklaagde was de eerste maal om 2 uur 's nachts wakker geworden, rook gaslucht. Hij had toen de deur en dd ventilator in de slaapkamer geopend en de gaskraan dichtgedraaid. Daarop was hij weer naar bed gegaan, doch rook een uur later wederom een sterke gaslucht. Bij het dichtdoen van de gaskraan, bemerkte hij toen, dat aan een kettinkje der hevelkraan Bedankt voor het beroep te Noond- dijk (Gr.) ds. Klein Wassink te Eelde (Dr J Beroepen te Rouween (gem. Staphorst; ds. Kuilman te Lunteren; te Graft (N. HL) de heer J. L. Rrinkerink te Boven - karspel. Gebet. Kikken. Beroepen te Gaast (Fr.) de heer J. Dam, cand. te Zuid-Beierland; te Zalk en Veecaten de heer J. Dam cand. te Zuid-Beierland. Bedankt voor het beroep te Amers foort ds. Joh. Jansen te Utrecht. Evang. Luthersche Kerk. Beroepen te Nijmegen ds. Hl L. Boer- lijst te Leeuwarden. Hooger Onderwijs. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap op stellingen de heer J. G. S. N. Beckers, geboren te Jabeek. Te Leiden zijn bevorderd tot arts tie hee ren J. de Bloeme en J. Knappert. Universiteit van Amsterdam. Doctoraal examen rechten de heeren A. Rons en 51. G. J. Bevers. Mond- en klauwzeer. Aan het Blaasstation te Rotterdam zijn aangehouden 29 kalveren van den land bouwer V. H. uit Woerden, daar zij lijden de waren aan mond- en klauwzeer. Zij zijn naar het aboittoir vervoerd en daar ver nietigd. t 1 1 Voetbal. Rotterd. Voetbalbond. De halve eindstrijden en eindstrijd van de extra-afdeeling, worden morgen gespeeld op het terrein van Fortuna te Vlaardingen. Het programma luidt: A. IOI/211 uur: ExcelsiorS. V. 5r.t II, 1ste helft. B. 11HVe u\_r: FortunaC. V. V.. C. J.11/2—12 uur: 2e helft A. D. 1212V2 uur: 2e helft B. Eindvvedstrijd Winner AWinner B 2'/j uur. Cricket. Ned. Cricketbond. Het programma voor morgen luidt: le klasse. SchiedamKermesV. R. C. Hilversum: Hilversum's-Gr. C. O. 2e k 1 as se. Den Haag: 's-Gr. C. O. II V. 0. C. Leiden: AjaxjH. B. S. Humor bij een jubileum. Gelijk men weet is aan dr. A. Plate bij zijn 70sten verjaardag een oorkonde over handigd, door den heer Frans Bakker uit gevoerd. Ten einde nu op de oorkonde een juiste teekening te verkrijgen moest de J heer Bakker eenige plaatselijke beschouwin gen doen te Hoek van Holland. Het heeft weinig gescheeld, of de nauwgezetheid, waarmede de heer Bakker pleegt te werken, had het gevolg gehad, dat hij verd_-...|. geïnterneerd als spion! Waaruit mag'afgo leid worden, dat onze militaire autoriteiten waakzaam zijn maar ook, dat het in een tijd als deze, zelfs niet ongevaarlijk is, oor konden te maken. 1 (N. R. Ct.) Ongelukken. Van het uitgaande Nederlandsche stoom schip „Duiveland", is, Donderdagmiddag ter hoogte van Vlaardingen een matroos over boord gevallen en verdronken. 1 Plattelandsloestanden in Limburg. Te Baexem (Limb.) zijn de burgemeester en het hoofd den openbare school, vrog. ger zeer intieme .vrienden, sedert geruime tijd danig gebrouilleerd. Het schoolhoofd is. voorzitter van de dorpsfanfare, en de variatie brengt daar mee, dat telken jare in den voormiddag van den Nieuwjaarsdag aan het hoofd der gemeente een aubade "wordt gebracht Bh* de laatste gelegenheid, toen ook het hoofd der school als voorzitter van de fanfare meende niet re mogen ontbreken, gebeurde het, dat hij op last van den met muziek gehuldigden burgervader door een rijks veldwachter werd verwijderd. Dit geschied de op de wijze, die processen-verbaal en een justitieel onderzoek ton gevolge had. Het hoofd der school is ongehuwd, doch maakt ambtshalve aanspraak op de aan de school grenzende woning voor het schoolhoofd, hetgeen hem meermalen door den burgemeester werd betwist Ondanks dit woont hij er en heeft hjj de woning gemeubileerd. Enkele dagen geleden kwam hij evenwel tob de minder aangename ont dekking, dat tijdens de schooluren op last van den burgemeester al zijn meubels en verder huisraad door den gemeenteveld wachter naar buiten waren gedragen en op het speelplein vóór het schoolgebouw tn wanorde waren neergezet. Protest van den eigenaar mocht niet baten; zelfs werd hem verboden de leegstaande woning bin nen te treden. Na verloop van een viertal dagen, gedurende welke de meubels 'steads zonder eenige bedekking buiten stonden, werden deze, ook weer op last van den burgemeester, naar hun plaatsen in de onderwijzerswoning teruggebracht. De justitie heeft de zaak in handenten einde haar van juiste voorlichting te die nen, heeft het schoolhoofd van een en ander foto's gemaakt. („N. R. Ct.") De bestorming van Jaroslau. De oorlogscorrespondent van de „Vossi- sche Zeitung" bij het Oostenrijksche leger is ooggetuige geweest van de bestorming van Jaroslau en vertelt daarover het vol gende Nadat de Russen, na twee weken lang steeds weer opnieuw tegenstand geboden te hebben, tot aan de betieden-San terug geworpen waren, trachtten zij met alle kracht het bruggehóofd van Jaroslau, dat naast het bruggehoofd van Sieniawa den belangrijksten overgang over de San dekt, te verdedigen. De toch reeds sterke stel lingen waren nog verder uitgebreid en vlak voor de poorten van de stad had men veel zware artillerie in stelling gebracht. Toen de verbonden troepen, den vijand voor zich uit drijvend, Jaroslau naderden, moesten zij voorbereid zijn op een lang forceerings- gevecht. Het legerbestuur was echter voor snel handelen en de bestorming van Ja.- roslau moest nauwkeurig op tijd plaats vinden. Het uitstekende samenwerken van do voorbereiding door de artillerie en don storm door de infanterie besliste liet suc ces. In een boog formeerden de troepen zich tegen het westelijk en zuidelijk front van de stad. In het gebied van den spoor weg PrzeworskJaroslau rukte de garde op. Daarbij! sloot zich zuidelijk het Oos- tenrijksch-Hongaarsche korps Arz aan. Is® garde richtte haar aanval onmiddellijk tegen den staf. Haar hoofdaanvalspunt was een zuidwestelijk achter SieminsM gelegen boer derij. De Oostenrijks ch-Hongaarsche troepen hadden bevel, zich in het bezit van den weg naar het zuiden en zuidwesten te stellen en de hoogte 264, die Jaroslau be- heerscht, te bezetten. Tusschen de stad en het schietterrein van het garnizoen veiüf5 machtig deze boomlooze kop. Voor deRus- sen was het een ideaal verdedigingspunt Cacaodiefstal. Men meldt ons uit Rotterdam d.d. giste-1 1™ J™* lUBiUU ren- 6 I Behalve de sterke, natuurlijke en technisa» De diefstal van cacaobonnen, waarvan 1 aanleg, hadden zij in hun voordeel, dat wiji "de vorige week melding maakten, heeft I artillerie zich uitstekend had kunnen geleid tot de ontdekking van een tweede j schieten op het schietterrein, waar on» diefstal, onder dezelfde omstandigheden infanterie overheen moest. Vrijdag voor 1; van 6 balen cacaob'oonen. Ook thans we der was de vrachtboot, die de; jading ver voerde, achteropgevaren door de motor boot „Leendert" en werden in de Merwede 6 balen op deze overgeladen. De ^Leen dert" doste ze te Capelle a. IJssel aan het j veer, vanwaar ze met een bootje uit Gouda naar Rotterdam vervoerd werden, en ver kocht aan den koopman v). d. E., in de Wijnstraat. De kapitein R. E. en de dekknechts IA. B. en G. E. van de vrachtboot, welke be- hoorde aan een firma aan de Maaskade, te Rotterdam, zijn aangehouden, terwijl ook in deze zaak .moeten betrokken zijn de reeds -wegens de vorige diefstal aangehou den kapper 11 F., en de nog steeds voort- yluchtiga opkooper P. v. H„ uit de Fije- n oordstraat, - 1 dagen begon de bestorming. Een aan«- van de garde tot aan de Russische Wh dernissen stuitte op steike Russische stri£ machten. Onmiddellijk kwam het bevel, J vijandelijke posities krachtig met ariate118 te bewerken. Achter de heuvels van O® oazin, zes kilometer ten zuidwesten vw Jaroslau, stelde onze zware artillerie a op, Duitsche en Oostenrijksch-HongaaiscJ batterijen dicht achter elkaar, de Duitssh^ met 21 centimeter mortieren, de Oosten kers met 15 centimeter houwitsers. Van de standplaats van "do OostewtP sche batterij1 zag ik het schouwspel Uren lang duurde het brullend geul Onophoudelijk hooide men* de doffe, lende salvo's' van de 21-ers en den h bn yl ft ,1 /in .vft 11 KA-JUjwreiw IWIU "II 1 efr

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 6