Oe oorlog. Jaargang Donderdag 10 Juni 1915 No. 14853 DE WILDE OLIJF. D^e courant verschijnt dage 1 ijk smet uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fi- l-Gó- prijs per week; Voor Schiedam enYlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. 1 Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des midda® vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. 6 h Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Kennisgeving:. Verkiezing van Leden voor den Gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam brengt ter algemeene kennis Dat op Dinsdag don 29sten Juni e. k. de verkiezing zal plaats hebben ter voor ziening in de vervulling van de plaatsen der leden van den Raad dezer Gemeente, die met den eersten Dinsdag, van Septem ber e.k. moeten aftreden n.l.: in Kiesdistrict I de heeren J. H. EVERS, C. iï. 5CHEFFERS, C. J. WOUTERLOOD; in Kiesdistrict II de heeren C. HOUTMAN N. VAN DER VELDEN, J. H. VAN WES TENDORP J.Dzn; in Kiesdistrict III de heeren G. DUBBEL MAN, J. VAN DER MEER; dat'op den dag der verkiezing (29 Juni e.k.). van des voormiddags 9 tot des na middags 4 uur opgaven van candidaten bij den Burgemeester kunnen worden ingele rerd; dat de formulieren, bestemd voor ,de tovenbedoelde opgaven, ter secrelaxife dier geiheente kosteloos verkrijgbaar zijn van den 40den tot en met den 29sten Juni e. k. op de uren, wlaaröp 3e secretarie voor het publiek' geopend is; en wijders dat door Burgemeester en .Wethouders bepaald is, dat; zoo noodig, de stemmingen en herstemmingen zullen ge houden Worden respectievelijk op Donder dag 8 en .Woensdag 21 Juli a. s. Schiedam, den lOden Juni 1915. De Burgemeester voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE, Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade el hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie damfj lijf Gezien het verzoek van: lo. W, J. M. NOLET, om vergunning tot het uitbreiden zijner stoambranderij aan de Nieuwe Haven 141143, Sectie M no. 9G0, door bijplaatsing Van een afsla kingslokaal met de benoodigdc ketels, ge dreven door de bestaande gasmotor en stoommachine van 15 P.K. 2o de NEÜEHLANDSG1JE PLANTEN LIJMFA1BRIEK, om vergunning tot het op richten van een fabriek van plantaardige Roman naar het Eagelsoh. 24) Het gebeurde ontnuchterde hem, wijl het hem toonde, hoe gemakkelijk hij een zeke ren vorm van krankzinnigheid zeer nabij kon komen. Na verloop van tijd en nadat hij harder had gewerkt dan ooit, kreeg hij rijn aanstelling te Rosario. Het Was een groote promotie, niet alleen wat positie 6Q salaris betrof, maar ook in vooruit richten. Mr. Martin was zelf directeur te Rcsario geweest, voordat hij deelgenoot lffBs geworden wie kon dus zeggen wat er nog gebeurde? Hij werd op een zeer eigenaardige ma ner, als terloops door mr. Jarrott met dc verandering in kennis gesteld. Op zekeren dat Strange, na het bespreken vaneen zaak van ondergeschikt belang, op hei Punt stond het kontoor van zijn chef te verlaten en reeds half weg de deur was, lukte mr. Jarrott zich om een boek weer hl het draaiende boekenkastje te plaatsen, dut naast zijn stoel stond. üA. propos," zei hij zonder op te kijken, iJerikins gaat naar New-York om daar dc hnua te vertegenwoordigen. Wij dachten u nu maar naar Rosario moest gaan om hem te vervangen.'-' Strange Werd oen en al aandacht, want hij wist, dat de oude man er van hield zijn ondergeschikten belangrijke orders legeven ulscf het een dagelijks voorkomend iets .Was. __,.Heel goed'.', zei hij bedaard zonder jUjjh innerlijke ontroering in het minst te kleefstoffen in het pand gelegen aan de Warande 38, SecÜe M 385, gedreven dcor een electromotor van 15 PK., met een ketel van 7 M 2 verwarmingsoppervlak, drij venue een stcomponrnp en een stoomachine van 6 P K. 3o A. DE KONING, om vergunning tot het uitbreiden zijner stoombranderij aan den Ncordvestsingel 131, Sectie II no. 112, door bijplaatsing van een stoomketel van oö M 2 verwarmingsoppervlak Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weteni i 7 f dat voormelde verzoeken met de b'ijla gen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den 24en Juni a s., des voormiddags ten llr/2 ure, ten raad- huize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die ver zoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secre tarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOen Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoer M. a HONNERLAGE GRETE De Secretaris, V. SICKENGA1 Prijs der Advertentiën: Van X6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, D'onderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van. 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 10 Juni 1915. Van het Westelijke front. Buitsch legerbericht Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gisteren Aan den oostelijken rand van de Lorette hoogte zijn gisternamiddag opdringende vij andelijke strijdkrachten dpor ons vuur ver dreven. Aan den zuid oostelijken rand van dezelfde hoogte mislukte een vijandelijke aanval. De laatste huizengroepen van het reeds sedert 9 Mei grootend eels in het bezit dei Fransohe zijnde dorp Neuvillc zijn hedennacht den vijand overgelaten. Ten zuiden van Neuvillc sloegen wij herhaalde aanvellen onder zware veihezen voor de Fi.uisohen at. In de «treek ten zuid-oosten van Hébu terne is het gevecht na een des ïnoigens mislukten Franschen aanval, weder .un dJn Rang. In het Prieslerbosch is een vijandelijk aanval bloedig afgeslagen. Om een klein vei raden. Opstaande keek mr. Jarrott ver legen om zich heen alsof hij iets anders trachtte te vinden om te zeggen, teiwij! 8trnnge weer naar de deur wi'de gaan, „En mrs. Jarrott Strange bleef zoo plotseling staan, dat de oudste firmant zweeg met dat air van leschaafde onbeholpenheid, dat ook den Engolschman eigen is, en dat hij aannaai als hij een vast besluit had genomen. „Mrs. Jarrott," ging hij voort, „verzoekt mij te zeggen, dat zjjj hoopt, dat u bij ons den volgenden Zondag zult willen komen lunchen." Er ontstond een lange pauze, waarin de jonge man verbijsterd zocht mar een ge schikte inkleeding die zijn besliste weige ring moest verzachten. „Het is hijzonder vriendelijk van mrs. Jar rott," begon hij eindelijk te stamelen, „maar als zij mij wil excuseeren „Zij zal u Zondag om half één verwach ten." Die woorden werden gezegd met dien nauw merkbaren nadruk die, zooals ieder op het jkantoor wist, te kennen gaf dat daarmee alles wias gezegd. Alles wel beschouwd was de lunch niet zcc'n vrecseiijke zaak. Als hij niet zoo be vreesd wias geweest, dat dit bezoek voor hem de dunne kant zou zijn van de Wig, die in het Amerikaansche gezelschapsleven drong, wiaarin hij zich niet zonder gevaar kon begeven, zou hij genoten hebben van dit kijkje in ,een gezellig familieleven,-nadat jjij zoolang daarvan verstoken was geweest. Toen mr. Jarrott zijn huis te Palermo liet bouwen, had hij ten minste, wat liet uiterlijk' betrof, den" ouden Spaanschen stijl van architectuur gekozen als het meest overeenkomend met de geschiedenis en het klimaat van het land, hoewel de rijke Ar gentiniërs gewoonlijk prefereerden, dat hun woningen er uitzagen evenals hun klee- sluk van onze voorste loopgraven wordt nog gevochten. Fransch legerbericht. Het officieele Fransehe communiqué van gistermiddag luidt '(met weglating van bet reeds vermelde). Bij Notre Dame de Lorette versterkte de Fransehe infanterie gisteren de veroverde stellingen en won opnieuw terrein. Te Neuvillc St. Vaast veroverden de Franschen het geheele westelijke deel van het dorp, benevens nog eanige huizen in de hoofdstraat (de noordelijke huizengroep). Aan den zoom van het Priesterbosch ver overden de Franschen twee en op enkele kpunten drie rijen loopgraven. Zij maakten daarbij ongeveer vijftig gevangenen. Van het Oostelijke front. Buitsch legerbericht Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt d.d. gistermorgeni Op den oostelijker! oe%*er van de Windau is Koebyli, ten noordwesten van Kurnhany, genomen. Van het zuidwesten naderen onze aanvallende troepen Schawl!. Aan de Dubissa is de vijandelijke noor delijke vleugel door een omvattende aan val in zuidoostelijke richting teruggewor pen. Onze voorste liniën bereikten den weg öetygolaIlgize. Ten zuidoosten van de Njemen begonnen de Russen na hardnekkige gevechten bij Dembowa, Roeda en Koszliski den terug tocht op Kowno. Wij maakten 300 gevan genen en vermeesterden twee mitrailleurs. Bij de verdere vervolging bereikten we, na dekkingstroepen te hebben afgezonden tegen Kowno, deu straatweg Marinopel Kowno. Ten oosten van Przemysl is de toestand onveranderd. Ten noordoosten van Zoerawno brachten de troepen van generaal von Linsingen den Russisohen aanval tot staan. Verder zuide lijk wordt om de hoogten ten westen van Halioz en ten wasten van Jezoepli nog ge streden. i Sta.ni.slau is reeds in onze handen. Er zijn 4500 gevangenen gemaakt. Dertien mitrailleurs werden buitgemaakt. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldt d.d. gistermiddag: Ten zuiden van den Dnjester hebben de Russen opnieuw terrein verloren. De troe pen der bondgenooten, die onder voortdu- ïotfde vervolginsgovechten zegevierend voorwaarts dringen, hebben gisteren ten noorden van Kolomea "de linie Koelaez- kowceK ore zo\v bereikt, de hoogten van Oltynia vetoverd en 'savonds Stanislau in bezit genomen. Zij zijn verder doorgedron gen tot Hahrz. Er werden 5570 man krijgs- gevangen gemaakt Aan het overig gedeelte van hel front in fiaüeië en Polen is niets bijzonders gebeurd. Aan de Servische grens. Naar uit Weenen wordt geseind, hebben ren, juweelen en .rijtuigen alsof zij uit l",ii ijs kwamen. De ruime Linnen-patio weid beschaduwd door wingerd en opge- rieo!ijkt door bloemen, terwijl vogels in kooien of vrij rondvliegend oveval zongen De kamers,cr om been waren luchtig en kool ingericht volgens den Amerikaan-"cben standaard van comfort. In de eetkamer gaven mahoniehout, damast, kristal cn zil ver Strange hot eigenaardige gevoel alsof hij naar de dagen en gewoonten vanNorrie FcM"* jongensjaren was teruggekeerd. Als de eenige gast Was hij gezeten aan mrs. Jarrolt's rechterhand en tegenover miss Queenic Jarrott, de zuster van den heer des huizes. De gastheer sprak volgens gewoonte weinig. Miss. Jarrott zei ook' niet reel, zei keek Strange slechts over de tafel aan met haar brecden glimlach, 'waarbij haar dunne bovenlip opkrulde, Wat een komisch effect maakte. Over het gezelschap aan tafel, over de bejaarde knechten, die bedienden, over de kamer, en het patio lag het zingen der vogels niet meege rekend die deftige stilte, welke een huis eigen is, wtaar nooit het vroolijk' gelach en het rumoer ,ran de jeugd Wordt ge hoord. MevrouW Jarrott nam het grootste deel van het gesprek voor haar rekening. Zij was een mooie vrouw, flets bleek en kwij nend, zooals ge'Woonlijk de menschen uit hot Noorden na een lang verblijf in het sub-tropische Zuiden. Haar mooie, licht bruine oogen gaven den indruk alsof zij dikwijls tranen hadden vergoten, ofschoon zij een glans hadden behouden, die aan haar gelaat bezieling gaf. Een wit kanten plooisel om haar hals Was het eenige wat haar eenvoudig gewaad opvroolijkte, maar eigens de Argentijasche mode droeg zij veel mooie ringen en een broche en oor ringen van zwarte parelen. hier en daar aan de Servische grens scher- «nutselingen en weinig beteekenende artil lerie-gevechten plaats gehad. Bij Korrto (in Herzegowina) werd een Montenegrijnscbe bende in Oostenrijksch- Hongaarsche uniformen uiteengedreven. Yan het Zuidelijke front. Oostenrijksch legerbericht. Officieel wordt uit het Oostenrijk che hoofdkwartier dd. gisteren gemeld Gistermiddag deed de vijand voor het eerst een aanval met een gicolore troepenmacht, ongeveer ter sterkte van een n fan torie-di v i sic en wel op het bruggenhoofd bij Görz. De Italianen werden met groote verliezen aan hun zijde afgeslagen. Zij geraakten Lij den beruetocht in ons artillerievuur en moesten een groet aantal stukken in den steek laten. Even weinig succes hadden zjj met aan vallen op Gradisca en Monfalcone. De gevechten aan de grens van Karinthië ten oosten van den Plöckenpas en het ge schutvuur van beide zijden in het gebied van onze Karinthisehe en Tiroolschesper- versterkingen duren voort Italiaansch luchtschip ver- "brand. 'De oorlogscorrespondent van liet „Frem- denWatt" bericht omtrent de vernieling van het Italiaansehe luchtschip „Cilta di Fei- rara", dat het schip, onmhJVielfijk nadat men het in het gezicht had gekregen, door een O os tenrïjksch -H ongaarsch vliegtuig ach tervolgd werd". Het vliegtuig vloog loodrecht boven hel luchtschip en wierp een bom naar be noden, waarop het luchtschip uiteen sprong on in stukken ter aaide stortte. Hierover wordt uit Rome dd. gisteren officieel bekend gemaakt; Gistermorgen werd een van onze lucht schepen, na een tocht over Fiume, waarbij eenige bommen werden geworpen op oogen- schijnlijk militaire gebouwen, dcor een panne gedwongen in zee te dalen nabij het eiland Lussin. Het schip verbrandde. Volgens een bericht van den vijand schijnt de bemanning van het luchtschip gered en gevangen genomen te zijn. Bommen op Fiume. Naar uit B|oedapest wordt gemeld, ver een zaakten bommen, geworpen door de bc manning van hot later vernielde Italiaan sehe luchtschip „GitLa di Ferrara" op eenige fabrieken van de open stad Fiume mate li ede schade; het bedrijf werd echter overal voortgezet. In de omgeving van Fiume wer den eenige personen gewond, op Oorten rijksch gebied werd een vrouw gedood. De bevolking van Fiunte. die bij den luchtaanval rustig bleef, vernam de vel- Zij begon met haar gast te vragen of liet waar was wal mr. Jarrotl haar bad meegedeeld, dat hij niet een van de Strange1.-, van Virginia was. Ilij moert dat (och zijn, naar zij meende, zij kon zich niet begrijpen, dat het niet zoo was. Er waren Strang es in Virginia on die waren er verscheiden geslachten achtereen geweest. Zelfs waren de Colfaxen, haar eigen familie, bijna on der elkaar getrouwd met hen. Met dat „bijna" bedoelde zij, dat zij met dezelfde jEamilies onder elkaar ge trouwd warende Yorkes, de Endsleighs en de Poles. Wanneer mr. Strange tot de Virgineesche Stranges had behoord dan zouden zij zeker gemeenschappelijke bloed verwanten kunnen ontdekken. 0, maar hij behoorde er niet toe. En het leek toch alsof het niet anders kon. Als mr. Strange uit New-York kwam, dan zou hij waarschijnlijk wel de Wrenns kennen. Raar eigen moeder was een Wrenn. Zij was een miss AVrenn geweest voordat zij mrs. Colfax werd. 0, meende hij wel eens van hen gehoord te hebben? 0, dat zou wel. Het waren heel bekende menschen tenminste, dat waren ze in vroeger dagen geweest maar New- York was nu zoo veranderd. Zij ging er nu zelden meer heen, de reis was zoo lang, maar als zij er nog eens toe kwam, dan was ze geheel perplex. Raar eigen familie placht zoo conservatief te zijn, hield zich slechts aan een kleinen kring van bloedverwanten en vrienden, die r.ef den noordelijker dan Boston of zuidelij ker dan Philadelphia kwamen; maar als zij hen nu eens opzocht dan yond zij ze omringd door een menigte menschen van wie zij vroeger nooit had gehoord. Zij vo.wl het jammer, dat in een land, waar zoo weinig verschil van stand bestond, Jat wat er nog was,'niet werd in acht geno men. Strange vond het een opluchting toen de zachte, matte alleenspraak, die van tijd tot tijd door een antwoord van hem of een opmerking van een der anderen werd nieling van het luchtschip met groote vreugde. B|ömmen op Venetië. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Lugano; Gisteren om vier uur 's ochtends ver schenen twee Oostenrijksche vliegers boven Tenetiê. Zij werden met een geweldige be schieting ontvangen. De eene vheger vloog weg, maar de andere wrerp een dozijn bommen uit. Eerst viel hij de loodsen voor vliegmachines te Campalto aan, daarna slingerde hij bom men, waarvan één een landingssteiger voor stoombooten van San Marco beschadigde; de ruiten in hotels en huizen in de buurt werden door de kracht der ontploffing ver brijzeld. Andere bommen vielen in de wijk San Samuele en Castello, waar, naar gezegd wordt, slechts geringe schade werd aan gericht; een korporaal der genie werd ge dood. 4 Na een beschieting, die een half uur duurde, vertrok de Oostenrjiksche twee dekker Weer, achtervolgd door Italiaansehe vliegmachines. Aan de Dardanelles Verse he troepen a an voer. De „Vossische Zlg." meldt, dat volgens een bericht uit Mylilene de transatlantische stoomschepen „Mauretania" en „Transsyl- vania" (van de Cunaidlijn) in de haven van Moed ras 15.000 man versche troepen hebben geland, die lieden verder naar GaUipoli zouden worden gezonden. In Mi sopotamië. De Engelsche rta.'ftssecretaii* oor lndié publiceer! het volgende: „Uit nadere berichten omtrent het op varen van de Tigris en de bezetting van Aman blijkt, dat de vijandelijke troepen, die Kuruch gedurende eomgen tijd bedreig den, tengevolge van de actie van 31 Mei en 1 Juni totaal gedemoraliseerd werden. Er is blijkbaar in het geheel geen tegen stand geboden aan de kleine tioepenmacht, die over de rivier de Turken vervolgde, welke zoo snel als zij konden rn schuiten en booten trachtten te on!komen. En deze schuilen gaven zich over, zoodra zij inge haald waren. Ofschoon de troep, die te Amara aan kwam, slechts weinig talrijk was, gaf het gelieele garnizoen van 1000 man zich over." Ter Zee. Duitsche onderzeeër in den grond ge li oord. De nieuwe minister van marine, Balfour, deelde gisteren in liet Lagerhuis mede, dat eenige dagen geleden een Duitsche onder zeeër in deii grond is geboord en dat zes officieren en 21 man van de equipage krijgsgevangen zijn gemaakt. afgebroken tot een eind kwam en zij zich naar de patio begaven voor de koffie.. Die werd gepresenteerd in oen hoek door bloeiende wingerd beschaduwd, waarbij een groote, grijsgroene papegaai in een .kooi presideerde. De gastheer en gastvrouw, die dit genotmiddel was ontzegd, namen de gelegenheid waar om arm in arm de ruimte rond te wandelen en lieten aldus miss Jarrot in een tête k tête met Strange. Hij merkte op, toen deze dame hem voor ging, dat haar figuur lenig was als yan een jong meisje en haar gang bijzonder bevallig. „Niemand is ooit oud met een houding als de uwe," had. men tegep miss Jarrott gezegd en zij geloofde het. Zjj kleedde zich en sprak in overeenstemming met haar figuur en als haar trekken om neus en kin niet te scherp waren geweest, dan zou zijn misschien een indruk van eeuwige jeugd hebben gegeven. Nu zouden de hu moristische bladen, was zij een staatsman geweest, wreedaardig gemakkeijjk een car- ricatuur van haar hebben kunnen maken. De papegaai schreeuwde bij haar nade ring een krassende melodie, min of meer •rit den toon „Op en neer de baby gaat, L Zettend haar kleine Voor de verzoeking bezwijkend óm in proza te vervallen, ging hij voort met jto schreeuwen „We-el Polly, hoe voel jij je vandaag? Weel tamelijk goed voor een oude juf fer", waarna* voor een oogenblik een on verstaanbaar gebrom volgde. Toen de kof fie was ingeschonken en de sigaret van den jongen man aangestoken, nam miss larrott de gelegenheid to baat, die haar aan tafel, door het zacht gemurmel van haar schoonzuster was henomen. Wordt vervolgd). ECAMSCHE

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1