De oorlog. 68"* Jaargang. Vrijdag 11 Juni 1915 No. 14854 DE WILDE OLIJF. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl- 1-65. prijs per week: Voor Schiedam enV la ar ding en 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een aur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Kennisgeving. Inrichtingen wellte gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat ojj den 10en Juni 1915 vergunning is ver leend aan: lo. de N. V. NED E ELAN D S Cl IE DIS TILLEERDERIJ EN FLESSCHENFABRIEIy. VOORHEEN DE FIRMA HERMAN .TAN SEN, en haar rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden barer glasfabriek aan den Noord vestsingel 37, kadaster Sectie 11 no. 775. door bijplaatsing van een stopfleschenslijj» inrictiting; 2o, de FIllMA SMITH Co. en haar rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden ham* smederij aan den Buitenhavenweg 92, ka daster Sectie L ho. 2196, door oprichting eener montage werkplaats, waarin een elee tromotor var, 8 P.K.; 3o. de FIRMA A. TOM ZOON X SNELLEN, en haar rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een lak- en vernisfabriek in het pand Noordvestsingel 123, kadaster Sectie H no. 108. Schiedam, 11 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voorna»*» f M. U HONNERLAGE GREIE De Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND Schiedam, 11 Juni 1915. Tan het Westelijke front. Duitsch legcrbericht. Het groote Duitsohe hoofdkwartier meldde gisteren De strijd bij Souchez en Neuville. duuit voort. Ten noordwesten van Souchez wer den alle aanvallen van de Franschen in de kiem verstikt. Ten westen van Souchez in de omgeving van de suikerfabriek behaalden de Franschen geen voordeelen. Vijandelijke aanvallen op onze stellingen ten noorden van Neuville bloedden dood in ons vuur. In het gisteren ten zuidrn \.m Neuville geleverde gevecht behielden wij il overhand. Een vijandelijke aanval ten zuijoo»! ai van Héhuterne mislukte. In den loop van -[ j Roman naar het Eugelseh. 25) „Het is werkelijk grappig, dat u een nu. Strange is, want ik heb een jonge dam van denzelfden naam gekend. Dat wil z,,y gen, ik heb haar niet persoonlijk gekund maar van haar gehoord." Om zijn agitatie niet te toornen, nu di onderwerp weer te berde kwam, uitte Stian ge het vermoeden, dat zij een van de Stran £e's van Virginia was en alle recht hal zoo genoemd te worden. „Zij is het en zij is het niet," antwoordde miss Jarrott. „Ik weet dat u het gek zu'l vinden mij zoo te heeren spreken,, maar ik kan het niet uitleggen. Ik ben nu eenmaal zoo. Ik kan 't niet altijd uitleggen. Ik zeg oen massa dingen, die do mcnschen zeil maar moeten begrijpen. Het is mal, dal ik zoo ben, niet waar? Ik zou wel eens gillen weten, hoe dat komt. Kan u mij dat ook zeggen? En die miss Strange ik heb haar nooit ontmoet niet in wer kelijkheid ontmoet en toch heb ik een ge- voel alsof dat wel gebeurd is. Ik bob al tijd dat gevoel met vrienden van mijn benden. Ik zou door het vuur en witter "voor ze vliegen. Dat is natuurlijk maar zoo'n uitdrukking, maar u begrijpt wat ik bedoel, niet waS?" Op dat punt gerustgesteld, ging zij voort „Ik ben wel bang, dat u het bier een heel kalme huishouding zult yanden, mr. strange, maar wij zijn in den rouw, weet O- Dat wil zeggen mrs Jarrott is in den rouw en als zij die mij dierbaar zijn in ."ma rouw zijn, heb' ik altijd een gevoel .sof ik ook in den rouw ben. Ik bten nu fenmaal zoo. Ik kan heelemaal piet zeg de laatste gevechten aldaar werden on ge veer 200 Franschen door ons krijgsgevan gen gemaakt. In Champagne maakten wij ons meestei na succesvolle mijnontploffmgen bij Souain en ten noorden van Hurlus, van Y'erschil- lende loopgraven. Tegelijkertijd werden ton noorden van Lemesnil de vijandelijke .stel lingen over een front van ongeveer 200 me ter bestormd en tegen nachtelijke tegenaan vallen behouden. Een mitrailleur en vim mijn werpers vielen daarbij in onze handen. In het westelijk deel van het Priestenvoud bleef een gedeelte loopgraaf van onze voor ste stelling in het bezit van den vijand. Fran sch leger Ij cricht. Het offieiuele communiqué van gister middag luidt, met weglating van hel reeds gemelde Bij de suikerfabriek van SouchezdedcH.de Ijuilscliers in de laatste 24 uur aanvallen, die dadelijk werden teruggeslagen. De Duitschers bombardeerden in den nacht van 9 op 10 Juni het door ons ver overde Neuville, maar poogden niet het te heroveren. Het door dc Franschen bij den laatsten aanval veroverde en behouden terrein bij de boerderij Toutvenl strekt zich uit over een front van 1800 meter met een diepte van ongeveer een kilometer. Ten oosten van Tracy-le-Mont mislukte een tegenaanval van de Duitschers in den nacht van 8 op 9 Juni volkomen. De Fransehen handhaaf den zich in het bezit van al het veroverde terrein. Elders op het front niets bijzonders. De „waakhonden" van den V'ser Aan een correspondentie uit het noorden van Frankrijk in de „Daily Chronicle", ont kenen wij het volgende: Er is hard gewerkt in de laatste week v ooi al aan het begraven van de lijken dei Duitschers waarvan langs het front tus- sclien den straatweg St. Julien en Steen- straete een buitengewone hoeveelheid was blijven liggen. De"hard van den bodem laat niet toe, dat men hier diepe graven maakt, maar toch kan allen eischen der hygiëne, vooral gedurende deze warme dagen, vol daan worden. Onze troepen bevinden zich dan ook in besten welstand, dank zij den velen voorzorgsmaatregelen die genomen zijn en die voorkwamen dat deze streek een haard van besmetting werd. Van hun kant hebben de Belgen groot.' militaire bekwaamheden getoond. Zij vei dienen meer en meer den naam dien men hun hier is gaan geven: „waakhonden van den Yser". Het droge seizoen heeft den aanblik van Belgisch-Vlaanderen geheel doen veramto ren. De bruggen over den» Yser en de weg m die naar de rivieren leiden hebben v »1 van bun belangrijkheid verloren die zij b zaten gedurende bet tijdjierk der overst'O.» mingen. l)e inundaties verhinderen nog steeds tille gen, hoe dat komt, maar ik ben nu een maal zoo. Mijn schoonzuster heeft ju:»i haar schoonzuster verloren. Natuurlijk is dat geen familie van mij, is 't welEn toch ik voel me alsof dat wel het geval is. Ik heb mrs. Colfax altijd mijn scho n- zuslor genoemd en haar klein meisje ge leerd mij tante Queenie te noemen. Zij h 'b- ben hier gewoond. Mr. Colfax was de broeder van mrs. Jarrot en compagnon van mr. Jarrott. JJet kleine meisje werd hier geboren. Het was een groot verlies vooi mijn broeder toen mr. Colfax stierf. .Mrs. Colfax is naar New-York teruggegaan en hertrouwd. Dal was ook een slag, wam om wy dan ook de laatste jaren op geen bij zonder vriendschappelijken voet met elknai zijn geweest. Maar nu hoop ik, dat hel anders zal worden. Ik ben nu eenmaal zo Ik hoop altijd. Dwaas, niet? Wat er teek gebeurt, ik denk altijd, dat er een znve ren rand aan do wolk is. Waarom zou ik zoo zijn? Waarom zou ik niet wanhopen als andere mcnschen?" Strange waagde op te merken, dat zij zeker met een blijmoedig temperament was geboren. „We-el, tamelijk goed voor een oude juf fer," krijschte de papegaai, eindigend mei een krassend gelach. „Ik moet zeggen, dat ik het niet weet," zei miss Jarrott peinzend. „Iedereen is weer anders, gelooft u ook niet? En toch schijnt het soms, dat niemand zoo anders is als ik. Ik hoop en hoop altijd; en weet u, in dit geval heb ik gelijk gehad. Wij krijgen ons kleine meisjie terug. Zij komt een hoo ien tijd bij ons Jogeeren. Zij heet Evelyn en als wij haar eens hier hebben, Jiopen we dat zij hier zal blijven. Wie weet? Er kan wel eens iets zijn, dat haar hier houdt. Dat kun je nooit weten. Zij is een wees, met niemand in de wereld dan een. stieL vader on die is blind. Wie zou dus meer recht op haar hebben? Ik vind altijd, dat mcnschen, die een recht pp andere mcn schen hebben, ze ook moeten hebben, vindt u ook niet? Bovendien is hij- naar Wies- Prjs der Advertentiën: Van 1—G regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel Groote letters naar de plaats dia zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs ven 40 cents per advertentie, bij vooruillietaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. I0S. kansen om andere verkeerswegen te kiezen dan de oude hobbelige wegen viie boven het waterpeil liggen. Het water is nu modder geworden en op veie plaatsen is de grond fcusschen de Belgische en Duitsche loopgraven droog. Onder zulke omstandigheden zijn ver rassingen altijd te wachten, hetzij 'hier of daar. Daarom moet er thans niet, zooals in den winter op enkele punten, ,rnaar overal langs het geheele front opmerkzaam svacht gehouden worden. Het punt, waartegen de Duitsche pogin gen het meeste zich richten, Js hij Oost- Stuyvekenskerke gelegen. De vooruitgescho ven Duitsche loopgraven, daar bij die plaats, weiden een maand geleden door Vie Belgen veroverd maar er gaat geen 'week voorhij zonder dat de Duitschers pogen die positie te hernemen. Dit komt doordat het onmogelijk is om een aanval te doen tegen liet bruggehoofd van Dixmuiden zonder eerst in het bezit te zijn van bedoelde loopgraven, bewaakt en verdedigd door de „waakhonden van tien Yser." In het Labyrinth. Een correspondent van het „IlbL", aan het front in Noord-Frankrijk, meldt over den strijd in den doolhof van loopgraven, door de Duitschers ten N.-0. van Airecht aangelegd, dd. 4 dezer o. a. het volgende: De Grieksche geschiedenis verhaalt hoe len gevolge van een verloren strijd de Athe- ners elk jaar aan den koning van Kreta een offer moesten brengen van twaalf jon gelingen en twaalf meisjes, ten einde in een doolhof, he! Labyrinth, voor den Mino taur»» te worden geworpen. Deze ge»ehiede- ni» kwam mij nu te binnen bij 't zien der vele duizenden offers die sedert maanden aan de stalen monsters worden gebracht in het „Labyrinth" bij St. Vaas Neuville. In dit Labyrinth zijn gedurende de laatste weken honderden gevallen. Ik was gisteren in de gelegenheid een deel van dit door de Duitschers versterkte complex van onder- grondsche loopgraven te leeren kennen. Reeds het binnenkomen doet iemand hui veren. Een onbeschrijfelijke lijkenlucht hangt onder de gewelven en aan de muren. De geheel gecementeerde kelders en gangen zijn zoo gemaakt, dat men de grootste bewondering moet koesteren voor hen die dat work, ondernamen, en zoo vervolmaak ten. Doch minstens even groote bewonde ring heb ik voor de helden die dien dool hof binnendrongen om er de tegenpartij uit te drijven. 'Dij eiken stap toch ilien zij delen stonden ze voor nlleihande ver- ias-ingeu. Elke groote gang toch wordt weer doorsneden door kleine gangen die uitkomen op paia' lel wegen of cirkelgangen. Kik uogenbük werden du biiinendrin- baden gegaan, naar een beroemd oogarts, zoodat Evelyn bij ons als bij haar natuur lijke beschermers komt. Zij is nu bijna achttien jaar en was nog geen acht. toen zij ons verliet. O, ja, natuurlijk, wij hebben baar in dien tijd wel eens .gezien als wij in New-York kwamen maar dat as met dikwijls gebeurd. Zij zal veranderd zijn: zij zal bet haar nu opgestoken hebben en lange rokken dragen, maar ik zal haar Wel kennen. 0, men kan mij niet 'bedrie gen. Ik vergeet nooit een gezicht Ik 'ben nu eenmaal zoo. En evenmin namen. Ik zou mij u herinneren, mr. Strange, ai ont moette ik u ook in geen vijftig jaar. dk hel) u opgemerkt, toen u voor het eerst voor Stephens en Jarrott begon te werken. En mijn schoonzuster ook, maar ijj toch-het eerst. Wij hebben dikwijls over u gespro ken, vooral toen wij wisten, dat u Stran ge heette. Wij beiden vonden dat u veel van Henry had, van den oudsten zoon van mr. Jarrott zo vals hij er .zeker uitgezien zou hebben, indien hij voor ons gespaard ware gebleven. Wij hebben veel verdriet gehad. o, heel veel I En dat heeft mijn schoonzuster heelemaal yan de wereld vervreemd. Zij is nu eenmaal zoo. Mijn broeder ook. Ilij ip dezelfde man niet .meer. Dus mr. Strange, als Evelyn komt, hopen wij u dikwijls te zien. U moet dit .huis als uw tweede tehuis leeren beschouwen. Wer kelijk, dat moet u. Mijn broeder zal dat prettig vinden. Ik heb hem nooit over een jongen man hoeren spreken, zooals hij over u spreekt. Ik houd het er .voor, dat hij ook de gelijkenis met Itenry -ziet. Het zal wel het volgende jaar worden voor dat Evelyn komt. Het spijt me, dat zij van 't jaar niet komt, maar zij .kan haar stiefvader niet verlaten vóórdat hij naar Wiesbaden gaat. Dan is zij vrij. Iemand anders gaat met hem naar Wiesbaden. En is het nief gTappig, dat is dezelfde miss Slrange de dame over wie wij zoo juist spreken." Het was reeds eenige maanden geleden geilde Franschen dan ook uit de zijgan gen bestookt. Niettemin bleven ze voort gaan en drongen er verder in door. Met geweer en kanon is hier weinig of niets uil te richten, 't Is met handgranaat en bajonet dat hier gestreden wordt. Dat is zwaar werk. Al vechtend moet -n de Franschen tegelijkertijd de (heden en de gewonden wegwerken, ook die welke de Duilscher.-, niet vermochten we.' Ie halen. Hier en daar, waai de Fran-. Ik n reeds onbetwistbaar meester zijn \an een deel der gangen is eenig licht. De electii citeit speelt hier een voorname rol; men wikkelt langzaam den draad al om er hici en daar de lampjes tusschen te voegen. Parelle! met dezen draad loopt de veldte lefoon, die in verbinding staat met de bui tenposten om regelmatig munitie en man netjes te vragen. Het belletje rinkelt steeds voor alles en nog Wat Ik kon van het eigenlijke vechten in den doolhof maar weinig zien. Ik' hoorde wel ontploffingen, en op eenigen afstond zag ik wel spookachtig flauw verlichte gedaanten zich met armgezwaai bewegen. Doch al te- dicht mocht ik' niet naderen. En toch, in gevaar is men steeds. De groote projectielen vallen overal en ontplof fen met ongelooflijke kracht. Gaten van soms 15 a 20 voet breed, bij 8 tot 10 voet diep, Worden in den grond geslagen. Valt zulk een granaat midden in een afdeeling soldaten, wat nog al eens voorkomt, dan vallen de dooden bij .tientallen tegelijk. Op de meest ondenkbare wijze worden dan de lichamen der getroffenen uiteengerukt. Lichaamsdeelen Worden dikwijls op hou derd ureter» en verder van de getroffen plaats gevonden. Ik was er o. a. gisteien getuige van hoe zoo'n projectiel ontplofte. Ik stond n.l. met een jonge verpleegster en een drietal soldaten achter een gedekte stelling tePlotseling kwam het be kende onheilspellende gehuil, en meteen vre'de ik mij tegen een met zoden gedekten muur geworpen. Mijn hoofddeksel lag eenige tientallen meters verder. De soldalen lagen plat op den grond, de verpleegster stond ongedeeld rechtop. Het dappere meisje glimlachte eens, toen ze de soldaten oven-eind zag krabbelen. Veertig meter ach ter ons had het projectiel een stuk schuin jrlu« een paar magere boompjes getroffen. De luchtdruk had ons dien schok geneven. Ik had bewondering voor het jonge meisje Zij was nog geen 23 jaar oud Al nwamli n achtereen diende ze in de ambulance \au de afdeeling. waarbij haar verloofde offi eier is. Die had dus hel middel welen fe vinden in do nabijheid van haar geliefde te zijn, en anderen te helpen. sinds die woorden werden gesproken, zoo dat hij er niet langer aan dachtmaar in liet eerst hadden zij hein vervolgd als een melodie, die ons door 't hoofd speelt en die wij loch niet genoegzaam kunnen vol gen om haar over de lippen te brengen. Zelfs al had hij de samen stellende ver beeldingskracht bezeten, die gemakkelijk weet te combinceren, dan had 't hem toch aan tijd ontbroken, In de drukte van zijn overplaatsing naar Rosario en hot aanvaa.i- den van zijn plichten, daarom een stel draden te volgen, die nauwelijks tastbaar lor waien dan geuren. Maar toch kwamen die woorden hem van tijd tot tijd in den zin en alfijd mei dezelfde eigenaardige go dachte,-dat die een voor hem bepaalde, imisschten noodlotlige bedoeling hadden. Zij drongen zich weer in dit oogenblik aan hem op, terwijl hij naar het laden van do „Walmer Castle" stond te kijken en de frissche lucht van Parana inademde. jMaar als er gevaar in schooi dan was het een gevaar, dat op het oogenblik verdween, waarin hij zich omkeerde om het onder de oogen te zien en dat niets achter liet dan de vage herinnering van een herinnering, zooals/ er somtijds iets achter blijft van oen droom over een droom, i IX. Pas een jaar later leerde hij inzien wat de woorden van miss Jarrott voor hem beteekenden. Die wetenschap kwam als een plotselinge openbaring, waarin hij duidelijk zichzelf zag en de grenzen, die hem gesteld waren. Zijn succes te Rosario was van dien aard geweest, dat hij zich meester waande van hel Lot; maar in een half uur tijds toonde het Lot hem lachtend, dat het hem de' baas was. Hij was naar Buenos-Ayres geroepen om een daad van piëteit en genegenheid te verrichten om monseur Dura,nd<te begra ven. De arme, oude priester zonder pries terkleed was de eeuwige rust ingegaan, zijn geheim met zicih nemend boetvaardig, Van het Oostelijke front. Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt dd, gistermorgen: Ten zuidwesten van Schawli verzetten de Russen zich gisteren hevig tegen onzen opinarschwij kwamen slechts weinig voor uit Wij maakten hier de beide laatste da gen 2250 man krijgsgevangen en verover den twee mitrailleurs. Tegen onze poging tot omvatting tien oosten van de Doebissa trok de vijand versterkingen aan Yoor deze bedreiging Wordt onze vleugel, zonder door den vijand daarin verhinderd te worden, teruggetrok ken in de lijn BetvgolaZoginis. Ten zuiden van de Njemen maakten wij bij de aanvallen- en vervolging sinds 6 Juni 3120 Bussen krijgsgevangen. Vierder maakten wij twee vaandels buit, twaalf mitrailleurs en vele veldkanonnen en voer tuigen. Op het zuidoostelijk oorlogstaoneel is de toestand ten oosten van Przemysl on veranderd. Uit de omgeving van MikolajoWRoha- tyn (ten zuiden en ten zuidoosten van Lcmberg) zijn nieuwe Russische strijdkrach ten naar het zuiden opgemarcheerd Een aanval werd door afdeelingen van het leger van generaal V'on Linsingen in de lijn Litynia (noordoostelijk van Drahobycz) Dnjestersector bij Zurawno afgeslagen. Ten oosten van Stanislau en bij Tialicz duurt de vervolging en de daarmede ge paard gaande strijd voort Oostenrijksch legerbericht. liet Oostenrïjksche hoofdkwartier meldt dd. gisteren: De gevechten aan de Boven-Dnjester en in het gebied tusschen Dnjester en Pruth duren voort. Het leger van Pflanzer Baltin wint ver der veld naai* het Noorden. De aanvals- kolonne» zijn, al vechtende, doorgedron gen tot Oberlyn en op de hoogten ten Zuiden van Horodenka. In aansluiting mot de successen in GahVië heeft een troepen- afdeeling in de Boekowina, die gisteren over de Pruth trok, sterke Russische strijdkrach ten ten Z.-W. van Kotzman teruggeworpen. Voor hei overige is de toestand onver anderd. t Bommen pp Kragoejewatsj. Offtieel wordt wit Weenen gemeld: Ee.i onzer .vliegerescadrilles wierp gis- ter(\\ oensdaglorhtend met buccus b mimen op hel arsenaal en (te p\"*"!'H*bnisrhe in- licht.ng te Kragoejewatsj (Servië, aan de nvim Lepenica), Geconstateerd werd, dat op lv.ee plaatsen brand uitbrak. De vlie gvis keerden behouden terug. verzoend met de kerk en gesterkt door de heilige sacramenten. Strange schoof een crucifix tusschen de wasachtige vingers en volgde als eenige rouwdrager naar het RoeoJata kerkhof. Nadat hij een kruis voor het graf had Ive- sleld, bleef hij nog oen paar dagen in do stad om een kleine zaak te regelen, die hem al een tijd lang had vervolgd. Het was nu drie of vier jaar geleden sinds hij de som ter zijde had gelegd, indertijd door hem ge leend van het meisje voor \vie hij tot dus ver nog geen anderen naam had dan dien van de Wilde Olijf Hij had die belegd en her belegd, totdat het een vrij belangrijk kapitaal was geworden. Hij stelde die nu in handen van een firma van Engelsehe zaak waarnemers te Buenos Ayrcs mol de op dracht niet alleen de interest van tijd tot lijd te beleggen, maar in geval van zijn overlijden ook zekere verzegelde instruc tie», die hij hun toevertrouwde, na te ko men. Uit dc enkele aanwijzingen, die hij hun met. betrekking daarop kon igeven, twijfelde hij niet, of haar identiteit zou ont dekt an |li et geleende geld teruggegeven kunnen worden. Terwijl hij deze maatregelen ,nam, be greep hij, dat wat practiseh uitvoerbaar zou zijn ingeval van zijn dood, nu even uitvoerbaar moest zijn. Hij had echter twee redenen om dat niet te beproeven^ De eerste reden kwam uit voorzichtigheid, voort. Hij wilde niet gaarne iets riskeeren, dat hem, al was het ook indirect, in ©enig verband kon brengen met 'het leven van Norrie Ford. Ten tweede was hij eenigs- zins huiverig om deze schuld op- een an dere wijze af te doen, dan van aangezicht tot aangezicht Behalve uit een. oogpunt van"veiligheid, wilde hij liever niet den ge wonen zakenweg volgen zoo lang het hem mogelijk was een anderen te kiezen. (Wordt vervolgd). SCHIEDAM

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1