De oorlog. 68"* Jaargang. Maandag 21 Juni 1915 No. 14862 DE WILDE OLIJF. Dese courant verschijnt d age 1 ij ks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen, worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. '4 Bureau: Lange Haren No. 141 (bock Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 eents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Juli U.S., voor minstens 3 maanden op de „Schiedamschc Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Ter Gemeente-Secretarie kunnen TI J DELI JKE IV Ell RK R ACHTEN geplaatst worden Goed en duidelijk schrift verencht Kennis van machine-schrijven sliekttot aanbeveling. Zich aan le melden vóór 24 dezer, met eigenhandig schrijven, gericht aan Burge meester en Wethouders. BUITENLAND. Yan het Westelijke front. Duitsch leger bericht. Het Duitsch© groote hoofdkwartier meldt dd. gistermorgen i Ten Noorden van het kanaal van La Bas- sée en op het front ten Noorden van Atracht hebben wij verscheidene gedeeltelijke aan vallen bloedig afgeslagen. In Champagne is een afdecling Fran- scben, die bij Perthes na een mijn te heb ben laten springen een aanval deed, in el kaar geschoten.1 De ondernemingen van de Fransclien te gen onze voorposten bij het bosch van Par-, roy leidden tot plaatselijke gevechten, waar bij wij de overhand behielden. In de Vogezen wordt Munster door de Franschen hevig beschoten. Nieuwe aan vallen van den vijand jn het Fecht-dal cn in zuidelijke richting waren vruchteloos. Uit een 'eskader vijandelijke vliegtuigen, dat zonder militaire schade nan te richten hommen op Iseghem, in Vlaanderen, wierp, is een vliegtuig naar beneden geschoten. Verscheidene andere werden tot een snellen omkeer gedwongen. Een ander vliegtuig van den vijand is in Champagne boven Vo uzi ere naar heneden geschoten. Fransch legerblericht. Het officilëcle Fransche communiqué van gisteren luidt Ten Noorden van Atroe'ht hebben wij de laagte van Buval bezet, die de vijand sedert 9 Juni hardnekkig verdedigde. Wij namen machinegeweren, maar slechts tien ge vangenen, daar de Duitschers zich met de Roman naar het Engelsoh» 33) Nu die vraag hem regelrecht werd ge daan, wist Strange, dat er een antwoord gegeven moest worden. Hij begreep nu, hoe mannen en vrouwen er toe konden komen hun hoofd in den muil van den leeuw te steken. „Ja, mijnheer, natuurlijk," antwoordde hij kalm; en zij gingen naar de dames. r Derde deel. Miriam. XIII. Op den dag, dat Evie Colfax Southamp ton naderde en Herhert Strange noord waarts van de Rio de Ia Plata langs de de kust van Brazilië voer, stond Miriam Strange te New-York voor een open erker- raam van een woning op de vijfde ver dieping in een gedeelte van do Fifty-ninth Street, dat aan den zuidkant van Centra) Park grenst. Haar discours met den man naast haar ging over onderwerpen, die hei den wisten, dat slechts een inleiding waren voor de zaak, die hem tot haar had ge voerd. Hij vraag naar haar reis van Duitscli- land naar huis cn uitte zijn sympathie voor dien armen Wayne, die door den oogarts te Wiesbaden ongeneeslijk was verklaard. Een luchtiger toon aanslaand, zei hij, wij zende op het groote park, met zijn herfst tinten, waarop zij neerzagen: „Iets mooiers dan dit hebt gij in Europa Joch niet gezien. Zeg het maar ronduit." grootste volharding te weer hadden gesteld. Wij namen verscheidene loopgraven aan de hellingen ten Oosten van Lorette, in de richting van Soucliez, waarbij wij driehon derd gevangenen maakten. Ten Noordoosten van het Labyrinth heb ben de Duitschers met een buitengewoon, hevigen tegenaanval aan de Franschen in den nacht van 18 op 119 dezer liet groote stuk loopgraaf ontnomen, waavan Jeze zich hadden meester gemaakt. In den nacht van den 19den namen de Franschen het terug en sloegen pogingen van den vijand om aan te vallen, a. In den geheelen sector is het hevig artil leriegevecht voortgezet. i Aan den zoom van, het Bois le Rrètre trachtten de Duitschers aan te vallen, maar konden zij niet vooruitkomen. Een D,uitsch biataljon heelt Vrijdag nacht een klcjnen post te Emberménil (ten N.-O. van Lunéville) vermeesterd, maar een tegenaanval stelde ons vandaag weer in het bezit van de geheele stelling. Onze opmarsch aan beide oevers van do Feclit in Elzas duurt, ondanks stortre gens, voort. Er zijn verschillende hoogten en dorpen in onze handen gevallen. Wij be schoten het station van 'Munster, deden de munitie-bergplaatsen daar ontploffen en heb ben Met/,era! volkomen ingesloten, dat de Duitschers vooraf in brand hadden gesto ken. i Van het Oostelijke front Duitsch legerbcricht. Hot Duilsche groote Lo jldk.wart.ier meldde gistermorgen Aanvallen van de Russen tegen onze linies in do streek van Schawli en Augus- stowo zpjn afgeslagen. Voorwaartsche bewegingen van kleine afdeeüngen van onze eigen troepen leidden tot de vermeestering van do vooruitgescho ven stellingen van den vijand hij Budt, Przysieki en Zaiesie, ten Oosten van den Weg Przasnysz)Myszyniee. Op het zuidoostelijke oorlogsterrein heb ben de troepen van veldmaarschalk Woyrsch ten Zuiden van de Pilica in do laatste dagen verscheidene vooruitgescho ven stellingen van den vijand genomen. De legers van veldmaarschalk Mackensen hebben de Grodek-stolling geno men, f Bij het begin van den dag van gisteren trokken Duitsohe troepen en het corps van luitenant-veldmaarschalk von Ara ten aan val tegen de sterk verschanste linies van den vijand op. Na een hardnekkig! gevecht waren 's namiddags de bijna oveia! in ver scheidene rijen achter elkaar gelegen vijan delijke loopgraven over een front van 33 K.M, ten N. van Janow tot Iluta Obedynska, ten Z.W. van Rawa Ruska, bestormd. 's Avonds was de vijand tot achter den groeien weg Zo'.kiew (25 K.M. ten N. van Lennberg)Raw,a Ruska, bestormd. „Neen, dal heb ik ook niet ten min ste niet iets dergelijks. Zoolang ik hierop kan neerzien, voel ik mij bijna verzoend met het leven in een stad." Terwijl haar oogen over de zee van pracht dwaalden, die zich-aan hun voeten uitstrekte, een schitterend herfsf-panora- raa, kon hij haar van (er zijde opnemen. En hij kwam dadelijk tot de overtuiging, dat haar voorkomen nog even sterk de ge dachte aan wildheid, of heler gezegd aan een wilde afstamming opwekte, nu zij een vrouw van zeven-en-twintig jaar was, als toen hij haar voor het eerst als een meisje van negentien leerde kennen. Dat zij dit uit een jeugd, doorgebracht tusschcn meren, rivieren en heuvelen, had overgehouden, was heel natuurlijk even natuurlijk als dat haar stem die zoet vloeiende cadans had, eigen aan boschbewoners, terwijl die overal elders zelden voorkomt. Maar dat zij die eigenaardigheden had behouden on danks haar vorming tot een vrouw van de wereld, was hoogst merkwaardig. Het scheen onuitroeibaar, wat haar stempelde tot een kind der bosschen, want evenmin Londen als New-York, hadden dat kunnen wegvagen of onderdrukken. Het was moei lijk to zeggen, waarin het bestond. Het kon evenmin geanalyseerd worden als be schreven. Ofschoon het in den blik of in de manier kon liggen, aan den waarnemer deelde het zich op een andere wijze mode dan door het oog of het oor, alsof liet op een extra zintuig werkte. Menschen, die niet hel scherpe waarnemingsvermogen van Charles Conquest bezaten, spraken van haar, als „vreemd", terwijl zij, die het wei- nigjo van haar hadden gehoord, wat cr omtrent haar was te hooren, tot elkaar zeiden: „Wel, wat kon inen ook anders verwachten Over het algemeen vermeden Onder den druk van deze nederlaag ré de vijand vannacht ook uit de daarop aan sluitende stelling lusschen Grodek en de Dnjcsler-moerasscn geweken (d.i. ten Z.-W. van Hemberg) en door de Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen hevig in het nauw ge bracht. Tusscben de Dnjester-moerassen en den mond van do Stryj heeft de Vijand den zuidelijken oever van <ie Dnjester ontruimd. OostenrijKsch legerbericht. Het officieel© Oorienrijksche communi qué van gistermiddag zegt: De voortzetting van het krachtig offen sief der verbonden legers leidde gisteren (Zaterdag) in den slag bij Magierow, (40 K,.M. ten N. van Lemberg) en Grodek (25 K.M. ton W, Z.-Wj. van Lemberg) 1ot een nieuwe volkomen overwinning over de vijandelijke legers. Na de omsingeling aan den San en na de herovering van Przcmysl dwong het succes van do verbonden troepen in den slag, Waarbij' op 15 Juni do doorbraak, tus scben de LuboczoWko en Jen bovenloop van den Dnjester plaats had, den vijand, die intusachcn door den aanvoer van tal rijke versterkingen slagvaardig geworden Was, om verder terug te trekken. Hij week toen met zWjare verliezen in Oostelijke en Noordoostelijkë richting. In de daaropvolgende dagen bracht het Russische legerbestuur, tot bescherming van de hoofdstad van Galicië, nogmaals het overschot van de verjagen legers bijeen, om in de van nature sterke stelling van de Wereszyea (de bier en daar morenvor- monde zijrivieren van de Dnjester, waaraan Grodek is gelegen) pnzen opmarsch eindelijk lot staan te brengen. i Na oen hevigen strijd bracht de stormloop van de heldhaftige verbonden troepen ook ditmaal Weer het geheele Russische fiont aan het wankelen. Reeds in de namiddag uren was de vijandelijke stelling in de streek waar het leger van veldmaarschalk v. Mackensen aanviel, in den omtrek van Magierolw doorbroken. De vijand begon op RaW'a Ruska eil Zoilkiew (ten N. van Lem berg) terug te trekken, terwijl hij aan de Wereszyea nog verbitterd verzet bood, 's Nachts bestormden afdeelingen van het leger van Biochm-Erinolli de vijandelijke stellingen aan weerszijden van den weg van Lemberg. Tegelijk drongen do overige corpsen van dit leger overal in de hoofd stelling van den Vijand door. Sedert drie uur vanochtend zijn de Russen op het geheele slagfrontin aftocht, zoo wel in de richting van Lemberg als ten Zuiden daarvan. De verbonden legers vervolgen den vijand. Opnieuw zijn duizenden gevan- jongelui haar, niet zoozeer uit onverschillig heid, als wel uit een gevoel, dat er een zekere slagboom tusschcn haar en hen be stond, zoodal het meer de oudere mannen waren, die werk van haar maakten. Con quest was altijd ecnigszins bevreesd, dat de wereld haar zou fatsoeneeren, dal zij haar oorspronkelijkheid verloor die moer een invloed was, die van haar uiting, dan een zichtbare eigenschap, en met een ge voel van voldoening, merkte hij nu op, dat na een afwezigheid van eenigc maanden, hel er nog was. t Hij merkte ook de vaste lijnen van haar profiel op een profiel, dat sprekender werd, naar mate zij ouder werd fjjne trekken cn loch vol kracht, die deden den ken aan gesneden ivoor. Teerheid vermengd met kracht, sprak ook uit de slanke ten gerheid van haar figuur, haar stille en lenige bcwögingen had zij in Conquest's ver beelding ten minste van haar voorouders uit do bosschen. „Ik zou nergens anders kunnen wonen dan hier als ik nu eenmaal in New- York moet wonen," zei zij, zicli van hel raam afwendend. „Ik zou niet kunnen leven zonder bosschen, ruimte en hemel. Ik kan in dit raam staan en mij van alles ver beelden dat het park werkelijk in de Cafcshillt. uitkoopt, zooals het schijnt te doen, dat de Catskills in de Adirondacks overgaan, en dat de Adirondacks mij bren gen naar de Laurentides, waaraan nujn eerste herinneringen zijn verbonden." „U hebt, naar het mij voorkomt, iets van Shelley's Venice", merkte hij glim lachend op, „een dochter van de aarde en den oceaan." U schijnt mij nooit lot de ge wone categorie te Êehooren." Zij was hang geweest voor iets dergelijks van de minuut af, dat hij werd aangediend genen en veel oorlogsrnaterieel in banden van de overwinnaars gevallen. Aan den bovenloop van den Dnjesler begint de frijjand zijn stellingen te ontruimen. Aan het front van het leger van Pflanzer heeft de vijand op verschillende plaatsen opnieuw aangevallen, maar is onder zeer grooie verliezen teruggeslagen. Russisch legerbericht De Russische generale staf rneldt dd. Zaterdag: In het gebied van Schawli geen veran dering. Ten Westen van de Njemen zijn zwakke aanvallen van de Duitschers in. de richting van SoeHvlaüki en Kalvaria op 17 en 18 Juni algeslagen. fBlij den mond van de RaWka is de vijand, die in den avond van den 17den een aanval deed, na middernacht overal terug geslagen. In Galicië zijn aan het Tanevv-front voor postengevechten geleverd. In de richting van Rawia Ruska zijn in den nacht van 17 op 18 dezer in het gebied van Novina en Ulicho gevechten geleverd. Uit bijzonderheden over de gevechten in de streek van Lubaczo'w blijkt, dat onze ruiterij den loden te paard een buiten- gewonen vcrmetelen aanval op de Duilsche infanterie deed, waarbij het 91ste regiment geheel Werd neergesabeld of verstrooid Deze aanval veroorzaakte een paniek in de gelederen der Duitschers en bracht hun offensief tot staan Aan het front van Kamennyibred km Komarno trachtten voorhoeden van den vijand zich op 17 dezer een weg lusschen de Grodek-ineren heen te banen, maar werden teruggeworpen Stroomafwaarts van Nizniow hij het dorp Gorygliady en bij Doüna beeft de vijand sterke strijdkrachten over den Dnjester ge worpen. Wij hebben echter al zijn pogingen om van de diepe bochten van den Dnjester op te rukken, bij de dorpen Koropec en Sno- widow met goed gevolg afgeslagen, i Tusscben Proeth en Dnjester zijn den 17den hardnekkige gevechten geleverd. On ze troepen zijn op hel front OnutBoian vooruitgekomen. 1 Yan het Zuidelijke front. 0 os ton rijks ch legerb'eri c li t. Het Oostenrijksche liooldkwaï tier meldt d.d. gisteren: 1 'Nadat zwakke aanvallen van de Italianen bij PJava, Ronchi en Monfalconc gemakke lijk waren afgeslagen, is ook gisteren aan het Isonzo-front veer kalmte ingetreden. Hier en .aan de grens van Jvarintlnë schiet de vijandelijke artillerie zonder uitwerking op onze versterkingen. Bij den aanval op onze stellingen ten van bet Fnssa-dal, die door troepen ter sterkte van ten minste een brigade onder en dus haastte zij zich bij het onpersoon lijke te blijven. „Bovendien zijn het zulke geschikte ap partementen. Alles is op één verdieping, dat is voor mijnheer Wayne zooveel ge makkelijker dan wanneer hij trappen moest klimmen. Ik heb u nog niet verteld, dal ik rnrs. Wayne's kamer voor Evie heb bestemd. Die is veel grooter cn lichter dan haar vorige Ilij schraapte verlegen zijn keel. „Ik herinner mij, dat u van 't voorjaar, voor uw vertrek, iets dergelijks licht ge zegd. En dit is een van de dingen, waarover ik nu kwam spreken." „Werkelijk?" Zijn veranderde toon joeg haai- schrik aan. Hij had liet voorkomen aangenomen van iemand, die een onaange naam bericht, komt meededen. „Wilt u niet gaan zitten? Ik zal om thee bellen. Wij zijn nog wel niet geheel op orde, maar de bedienden kunnen ons dat toch wel geven." Zij sprak om haar zenuwachtigheid te verbergen en dacht, dat zij meer zeker van zichzelf zou zijn, wanneer zij de thee kopjes li rui teerde dan wanneet zij werke loos bleef zitten. „Ik heb een brief van mijnheer Jarrott geimd," zei hij, zich op zijn. gemak zet tend, terwijl zij do theetafel voor zich plaatste. „Hij schreef aan. njij, halt als aan den rechtsgeleerden raadgever Van Stephens en Jarrott en. half als pan een, vriend." Hij gaf die mededeeling tijd te bezinken, voordat hij voortging: „Ilij schreef mc, dab miss Jarrott met Erie op weg naar hier was." „Ja, Erie hoeft mij dat ook gesclirevcn. Ik kreeg dien brief to Cherbourg." „Dan heeft zij u waarschijnlijk alles van het huis verteld." „Van het huis? Welk huis?" „Het huis, dat zij mij gevraagd hebben nomen, cn, gelijk bekend is, overal afgesla gen werd, heeft de vijand zware verhezen geleden. Voor een steunpunt zijn. alleen 173 lijken van Italianen geteld. Italiaanse]) legerbericht. Het offfciéele Italiaansche communiqué van gisteren luidt: In Camia (Karinthië) zijn nieuwe aan vallen van den vijand tegen Freikofel en Val Dagna alle afgeslagen. Het gevecht om vermeestering van de hoogten op den linkeroever van de Isonzo, die het dorp Plava beheerschen, duurde twee dagen en een nacht. De vijand, die met zware kanonnen sterk verschanst was, bood hardnekkig verael Niettemin hebben wij op 17 dezer de laatste hoogten die nog in han den van den vijand waren, vermeesterd. Deze deed met voredie troepen herhaalde, maar vergeefsche tegenaanvallen. Wij na men 500 "gevangenen. Onze verliezen wa ren ernstig, maar de hcreikie resultaten zijn belangrijk. 1 1 j Aan de Dardanellen. Tuxkscli legerberielif. Het Ttuksehe lioofdkwartier meldt dd. gisteren Aan de Dardanellen nam onze artillerie op 17 Juni bij" AribVernoe een vijandelijke po«t voor draadloooze telegrafie en lielio- statiek onder vuur. Het grootste deel van de daar aan het werk zijnde vijandelijke sol daten werd gedood. 1 Een vijandelijke torpedoboot werd door onze artillerie zwaar beschadigd. Gp 18 Juni beschoot onze artillerie met succes den linkervleugel van den vijand en bracht hem groote verliezen loe. 'Om zich tegen het vuur onzer ku.stba Gerijen te beschutten verwisselde de vijand van s' ri ling maar ook de nieuwe stellingen wen en door Duilsche batterijen beschoten. De vijandelijke artillerie die het vuur op onze infanterie opende, werd tot zwijgen gebracht. Op het overige front ju de toestand .on gewijzigd. i In den Eankastts. Turksch legerbericht. Het Turksche hoofdkwartier meldt dd. gisteren Onze troepen sloegen den aanval af, wel ke de vijand nam om zijn aftocht tc dekken, maakten gevangenen en veroverden 3 mi trailleurs. In de streek van 011 y komen onze troe pen vooruit ondanks den verbitterden tegen stand van den vijand. Bij deze gevechten verloor de vijand 200 dooden waaronder eenige officieren, en liet gevangenen en een hoeveelheid geweren, tenten en uil- rustingsstukken in onze handen. Ter Zee. Getorpedeerd, Hot Engelsclie stoomschip „Dulcie", groot 2000 1on, is zonder waarschuwing door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd op do kust van Suffolk. Eén man kwam! om het leven, de rest der equipage werd gered. voor den winter te huren voor miss Jarrot en haar." Het theegoed kwam en zij vond hel ©en opluchting bezig te kunnen zijn. Zij zei voor bet oogenblik niets cn haar aandicht scheen geconcentreerd op de vlugge, stille bewegingen van haar eigen handen tus schcn het zilver en porselein. Eenmaal keek zij op, doelt zij sloeg inqir oogen weer neer, toen zij zijn kleine, scherpe, grijsgroene oogen haar van ter zijde on derzoekend zag aankijken. „Dus krijg, ik haar niet?" zei ze einde lijk. ,,'t Is slechts voor dezen winter „0, zoo. Maar wat voor dezen winter is zal zoo zijn voor iedcren winter." ,,1'm zij zal niet ver weg kijn. Ik heb het huis gehumd van do Grants in Seventy- second Street. Zij vroegen om een huis, waarin zij menschen kunnen zien. U be grijpt, dat zij haar oen genocgeiijken lijd willen bezorgen." „lk begrijp dat volkomen. Erie inoet in de wereld verschijnen. Ik twijfel niet in het minst of zij leggen dat op de beste ma nier aan. "Ja, ik begrijp dat. Als ik mij een beetje ik wil niet zeggen beledigd maar een beetje teleurgesteld voel, dan komt dat, omdat ik Evie bijna heb' groot gebracht. En ik geloof, dat ik de ge en ben van wie zij bet meest houdt, voor zoo ver zij van iemand kan houden." „Ik vermoed, dat zij veel houdt van mijn neef, BiJIy Merrow." „Dat hoop ik. Rilly hoeft haar eigenlijk wel wat tot dat engagement gedwongen. Zij is te jong om ernstig verliefd te wezen, of het moest op een romanheld zijn. En dat is-Billy niet. Ik ben niet zeker o| hem geen verdriet wacht." „Dan moet liij dat maar alleen door worstelen. Ik heb wel andere dingen aan bet hoofd." (Wordt vervolgd). a»' ri j

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1