No. 14873 Tweede Blad 68"* iaargang. Zaterdag 3 Juli 1915 Burger-Avon d school. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. "i Bureau: Lange Iïaven No. 141 (hoek Korte Haven). i Prijs der Advertentien: Van 1—6 regels fl. 0.92- iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentien bij abonnement op voordeelige voorsvaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. i In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentien opgenomen lot den prijs van 40 cents per al verten de, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen^ Intercommunale Telefoon No. 103. MILITIE. Voorkeur bij indeeling. De Burgemeester van Schiedam maakt be kend, dat de militieplichtigen dezer ge meente, lichting 1910, die niet hij den Keu- ringsraad of op andere bij de geldende voor schriften bepaalde wijze hun wensch heb ben kenbaar gemaakt om'te Worden bestemd voor de zeemilitie, of voor een der korp sen of korps-onderdeelen van het leger, zich alsnog vóór 10 Juli a.s. daarvoor aan de afdeeling Militie kunnen aanmelden, "eliiedam, den 3den Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. MILITIE. De Burgemeester van Schiedam maakt bij deze bekend dat door den heer Minister van Oorlog bepaald is dat tot het veikrij- gen van vrijstelling van den dienst hij do Militie, wegens aanwezigheid van in het zelfde jaar geboren broeders of halfbroe ders, voor zooveel ingeschrevenen rooi de lichting 19 1G betreft, bet doen van aan vraag tot het opmaken van het vereischto getuigschrift moet geschieden tusschen 5- en 8 Juli 19 15. Belanghebbenden beboeren zich voor do opmaking van bedoeld getuigschrift aan te melden aan de afdeeling Militie. Schiedam, den 3den Juli 1915. Da Burgemeester voornoemd, M, L. HONNERLAGE GRETE, Wegens mobilisatie van een der leeraars en uitbi /ding der klassen worden, behou den 's Ltaads toestemming, aan bovenge noemde inrichtingen gevraagd: TIJDELIJKE LEERAREN, in: Nederlandsch Reken- en Meetkunde; Werktuigkunde en Vakteekenen. Aantal uren vermoedelijk respectievelijk 13, 5, 8. Bezoldiging f 50 per w. 1. Aanvang van den cursus: 1 September. Inlichtingen bij den Directeur (Oostsingcl (Legende uit de ffoogo Pyreneeën Wanneer gij zoo hoog den here hebt be stegen, dat u;wt blik met inspanning het ijnihcogvoerendc slingerpad vasthoudt, en do afgronden u aan weerszijden aangrijn zen, gescliicdt het licht, dat uw blik zich vertroebelt, alsof een wolk u omhulde, en do aarde onder u wankelde. Tevergeefs wilt gij vluchten, steeds opnieuw wordt uw Mik naar do diepe afgronden getrokken. Het schijnt u, als blonk daar, diep vanuit de holen, een vreemd, een magisch licht, dat u aantrekt^ u verblindt. En beschermde ,u niot onzichtbaar uw! schutsengel dan, zon der twijfel, waart gij verloren, zoudt gij noodlottig omkomen in hot gapende graf rondom. De overleveringen van het land der Py reneeën geven een verklaring van deze hal lucinaties der zinnen, van dozen aandrang tot duizeligheid. Elk' dior rotsen, dier afgronden, dier sple ten staat onder do macht eenerlioozc fee, die do bergbewoner „de Lergfee" noemt. Deze gevaarlijke sirenen mot vlammcn- blik, met heftig begoeren, beheksen den roekeloozen reiziger, die het wagen dorst, haar wilde schoonheid naderbij te aanschou wen. Verloren, willoos, het hart door schrik' bijna verlamd, gewordt hem plotseling een heimelijk! voorgevoel van naderend pnge- luk, maai reeds is het te Iaat Met zijn leven betaalt de zoon van Eva zijn onvoorzichtige nieuwsgierigheid, en tus schen het gedruisch door van den wind kjinkt een schaterlach op van satanische vreugde. Als een der laatste slachtoffers, viel, zoo luidt een legende, een zekere meneer Jules de S., aanzienlijke jongeman uit Parijs, aan wien het land de herinne ring nog behyjaait - 42), op Maandag-, Dinsdag- of Donderdag avond 5—7 uur. fc'ollici taliën vóór of op 9 Juli a.s. in te zenden aan den Burgemeester. B. en W: van Schiedam zijn voornemens op Donderdag 15 Juli a.s., 's namid dags 2 uur, ten Raadhui ze aldaar in beL openhaar aan te besteden Ifel houwen van een school met gym nastieklokaal op een beslaande fundee ring. Aanwijzing alle werkdagen van 1012 uur v.m. op het terrein aan het Oude Kerkhof. De inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding dat zij een inschrijvingsbiljet beval, vracht vrij worden ingeleverd in de ten Iiaadhuize aanwezige gesloten bus. Bestek en voorwaarden verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie, afdeeling A, tegen be taling van f2 (per post f2.10). BONENLAND. Onze marine. Hr, Ms. panteerschip „Jacob van Heems kerek" is gisteravond te Nieuwediep Linnen- gc-loopen. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn thans ter vergadering bijeengeroepen tegen Dins dag G dezer, des avonds te Si/2 ure. 1 Peat op Java. Bij liet departement van koloniën zijn van den Gouverneur Generaal van Nederiandsch- Indië bij telegram van 1 dezer en in aansluiting op' het bericht, opgenomen in de Staatscourant van 23 Juni j.l. do volgende opgaven betieifende pest ge vallen op Java, gedurende het 14-daagscbe tijdvak van -117 Juni j.l., ontvangen: Malang 27 nieuwe gevallen, 25 dooden. Bangil 2 nieuwe gevallen, 1 dooie. Kcdiri 30 nieuwe gevallen, 2G dooden. Paree 7 nieuwe gevallen, dooden. Magetan 5, Soerabaja (stad) 4, Soera- ba ja (afdeeling) 1, Modjokerto 3. Djombang 3, Lamongan 3 en Soerakarta 2 doodolijke gevallen. Hierbij woidt aangoleekend, dat de totaal cijfer-s over bovenbedoeld tijdvak zijn 87 gevallen, 79 domhui en dat zij over hel nagenoeg overeenkomstige 11-daagsehe tijd vak van liet vorige jaar (3 tol en met 10 Juni 1914) bedroegen 628 gevallen, 555 dooien. Zitting militieraad lichting 1916. Het Stbl. no. 301 bevat een Kon. besluit liet verhaal over hem vernam ik op de volgende wijze Op zekeren da/g, toen ik in do bergen van Spanje mot nyjn gids een tocht onder nam, hoorde ik' hem onverwachts met war me stem uitroepen: „0, kijk, kijk daarginds I daar is de oude Jacques l „En wie is dat?" „Do oude voder JacquesWel, meneer, dat is een ou,we, beste man, die hier sinds jaren woont en die men gerege'd iedcren morgen, op hetzelfde uur, ziet neer knielen aan do -joelen van dat kruis." Ik volgde met aandacht den vreemden man, dio mij werd gewezen, en ik werd getroffen door zijn kloeken en vastbera den gang, niettegenstaande zijn leeftijd. Toen hij do uiterste punt van de rots was ge naderd, hield hij stil, knielde neer, sloeg eerbiedig een kruis en schoen een vurig gebed otp te zenden. Ik' werd uitermate door dit alles geboeid eu kón mijn nieuwsgie righeid niet bedwingen. Mijn gids Laiapie, vroeg! ik, of hij dere denen wist, waarom deze oude man ge regeld luor zijn gebed kKvam d.oen „lots Weet ik er wel van," antwoordde hij, „maar don oude zelf heb' ik nog nooit hot verhaal hooien doen. Ik moest daarom zelve hem er naar vragen; hij zal stellig Wiel willen vertellen." Ik ging nu, naar den oude, en deze, zich omdraaiende, huiverde, als zag hij een ver schijning Zijn handen hief hij ten he mel. zijn lippen schenen woorden te sta melen, die onverstaanbaar waren, en .zijn blik vestigde zich op mij met een onuti- sprekelijko uitdrukkingvan vrees cn van gelukj j „Hemel, genadige hemeldaar is me neer Jules wtecr terug 1 meneer Jules 1... en tranen gleden over zijn wangen. „Goeie man," zeide ik', hem /trachtend op te Deuren. „Goeie, oude, gij vergist u. Ik! ben niet degene, dien gij meent vóór u 4© zjen van 30 Juni betreffende de opening der tweede zitting van den militieraad voor de lichting der militie van 1916. De tweede zitting van den militieraad voor de lichting der militie van 191G wordt geopend op Maandag 12 dezer. Yrijdoiu run Invoerrecht voor houtgeest. Het btbl. no. 276 bevat een Kon. besluit van 18 Juni, betreffende vrijdom van in voerrecht voor lioutgeest, voor uit hout- geest bereide of daarmede vermengde vloei stoffen cn voor Vfete stoffen die houtgeest bevatten. Daarbij is bepaald: Art. 1. Er wordt vrij dom verleend van invoerrecht voor hout- geest en alle daaruit bereide of daarmede vermengde vloeistoffen en alle vaMe stof fen die houtgeest bevatten: a. bestemd om te dienen als mengmïddel voor andere goederen waarvoor vrijdom van accijns of invoerrecht Wordt genoten; b. benoo.bgd als hulpmiddel hij de weik- zaainhoden in fabrieken of trafieken; c bcnooligl in fabrieken en trafieken, waarin do houigeert zoodanig bewerking ondergaat, dat hij uit hel daarbij verkregen pioduct niet veder is af te scheiden De voorzieningen, noodig tot wering van misbruik van den sub a bedoelden vrijdom worden vastgesteld door Onzeri minister van financiën; tem aanzien van den sub b en c bedoelden vrijdom zijn van toepas-ring do bepalingen, vervat in de artl- 311 aan Ons besluit van 11 Augustus 1908 (Stbl no. 284) of de bepalingen die in bijzondere ge vallen door Onzen minister van financien zullen "tv'orden vastgesteld Art 2 Ons besluit van 10 Augustus 1910 (Stbl. no. 254) blijft ook verder alleen van krachl, voor zoover de daarin bedoelde stoffen niet uit 'hbuf.gee.-t bereid of daar mede vermengd zijn. Art. 39 van Ons be sluit van 30 November 190S (Stbl. no. 316) blijft ook' verder alleen van kracht voor vernissen en dergelijke niet tot in wendig gebruik bestemde vloeistoffen die buitenlands niet met houtgeest zijn bereid Het tegenwoordig besluit brengt geen ver andering in de geldigheid van bestaande vrijdommen en vergunningen. Art. 3. Onze besluiten van 24 Januari 1911 (Stbl. no. 35), 30 Mei 1911 (Stbl. no. 137) en 5 Juni 1912 (Slbl. no. 183) zijn ingetrokken, Nederland en ie oorlog: Kader oudste Landstorm- lichting. De oppeibevelhebber van land- en zee- Maar hij luisterde niot maar mij, herhaalde telkens opnieuW! in groeten ang-t, terwijl hij mij do uiterste punt van de rots aan wees: „Wees voorzichtigp, wees voorzich tig 1ga daar vandaan, mv' leven is in gevaar!" Ik ging eonige schreden, achteruit entoen hij mij builen gevaar zag, veranderde zijn groote onrust in oen teere, beminnelijk heid. i „Ik hen lot u gekomen," sprak ik, „om u te verzoeken mij te willen meededen de reden van uW diepe vroomheid hier ter plaatse, op dit afgelegen rot-grideddoch de pijnlijke indruk, dien mijn onverwacht- sclie tegenwoordigheid op u heeft gemaakt, doet mij te voel vermoeden, hoezeer liet ophalen van zeer zeker droevige souve nirs u zou aandoen, dan dat ik' ?.ou Willen blijven aandringen „Zeer zeker droevige 1" hervatte de oude vader Jacques, terwijl zijn blik mij niel losliet. „Gij licht een Wonderbare gelijkenis met mijn jongen meester, dien ik beween, en dien ik! meende terug te zien!... De belangstelling voor dezen grijsaard steeg in mij, bij eik zijner woorden. Ik was dan ook niet in geringe mate verrast, toen hij vervolgde: I I „Ik zal u vertellen, hetgeen mijn eigen oogen hebben aanschouwd, want ik zal nooit hetere gelegenheid hebben dan nu, om aan de nagedachtenis van mijn armen, dierbaren meester alle hulde te bewijzen, die haar toekomtGod zij zijn ziel genadig f.1 En de goeie, oude man begon aldus: „Mijn vader, die van Baskische afkomst was, had zijn dorp verlaten om dienst, te nemen in het regiment onder kolonel de S„ en het was op do goederen van meneer de S., dat ik het levenslicht zag, een igo jaren vóór de geboorte van den ecnigen stamhouder, meneer Jules. Totdat hij twin tig jaar oud was, had hij het kasteel nim mer verlaten; toen achtte zijn vader het tijdstip gekomen, hem iets meer van Europa to doen kamen. En in hoedanigheid van macht heelt bepaald, dat van het kader van den landstorm en van de oudste lanJueer- iichtirig, dat v/jor oefening ter hesehikkina was gesteld van stellingcommanlanten en territoriale bevelhebbers, alleen de onter- olficieren der infanterie voor dal doel be schikbaar blijven, terwijl de onderofficieren van andere wapens en de korporaals alleen voor dat doel zullen worden aangewezen, wanneer zij hiertoe geschikt en genegen zijn. De overigen zullen, evenals de soldaten der oudste landweerlichting op 15 Mei j.l., met tijdelijk verlot worden gezonden. (Avp.) G ras. Daar do uitvoer van hooi uit Nederland is verboden, halen Duiteche hoeren aan de DuiLscli-Lii'üburgwlie grens versch ge maaid gras van de grens om het op Duit- schen grond lot hooi te laten worden. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft bepaald, dat hel uitvoeren van ge maaid gras is verboden. liet gemaaide gras, gewonnen op gron den binnen oen uur a Wand-, van de grens gelegen en in gebruik bij buitenlander1,-, mag voorhands worden uitgevoerd. Overtreding wordt gestraft" met ten hoog ste 3 maanden hechtenis. De territoriale hevelhebber van Gelder land en Overijsel, heeft den uitvoer van ge maaid gras uit zijn gebied naar het buiten land vei boden met uitzondering van ge maaid gras gewonnen op gronden binnen een uur aRLnnd \an de grens en bij buiten landers in gebruik. Dir. hel., Invoerr. en ace. Ministerieele benoemingen, bevorderin gen, enz. bij den dienst der directe belas tingen enz. Vacante betrekkingen. Komt hij: grens- kantoor Iteusel De rijkskleik J. Bazen ter directie Rotter dam is aangewezen voor de tijdelijke waar neming van het kantoor Alkemade (over name beheer 29 Juni na kantoortijd). De rijkskleik A. W. Bazen, ten kantore Vlissingen (D. B.) is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het kantoor Oos terwoklc (overname beheer 30 Juni na kan toortijd). Met ingang van 1 Aug. wordt de komm. 2e kl. J. Ferwerda te Eijsden (station) ontheven van de tijdelijke waarneming van het grenskantoor Eijsden (land). Met ingang van I Aug. wordt de komm. 2c kl, V. L. de Graaff, thans lijdelijk heiast met. de waarneming van het grens kantoor to Iteusel, tijdelijk heiast met dc waarneming van het grenskantoor te Eijs den (land). kamerdienaar, vergezelde ik hem overal. Ge loof echter niet, dat hij mij ooit als zjjn dienstknecht beschouwde.de goeie jongenI... O, neen, voor hem was ik een oude vriendtrouwens, ik had mij voor hem in 'tvuur geworpen als het had moe ten zijn! Nadat wij Turkije, Duilsehland, Zwitser land en Italië hadden bereisd, moest mijn jonge meester naar Frankrijk terug, we gens een licht onwel-zijn dat hem eenigc maanden reeds hinderde. Te Parijs achtten de knapste doktoren het geraden, dat hij de baden van Cauterets zou grinniken, ten einde de momenteelc vermoeidheid te overwinnen. Zijn vader, door militaire plichten verhinderd het zelf te doen, droeg mij op hem opnieuw te. ver- gezellen en zoo trokken wij naar de Pyre neeën. i Gedurende een gansdie vctik smaakten wij hier de heerlijkste genoegens. Onder den invloed der wonderheerlijke natuur, ver kreeg mijn jonge meester niet alleen zijn frisschc kleur terug, doch keerde tevens zijn uitgelaten vroolijkheid weer, evenals zijn onweerstaanbare begeerte om lo schil deren. Ach, wat toekende hij mooi, mijn goeie, lieve jonge meester Op zekeren dag, dat hij met groote nauw gezetheid het juiste aspect op de natuur rondom wilde waarnemen, waagde hij zich zoo ver hij kon, tot aan de uiterste grens van den afgrond, om de diepten te peilen, en werd, zooals velen reeds voor hem, door do onweerstaanbare verlcidingciteder berg- fee aangetrokken en verdween hij in de onmetelijke opening voor hem1 Eendoordringende kreet, als een daast vaarwel aan het leven, ving ik op, en ik wist tevens, welk een wanhopig ongeluk er geschied wiosIk rende naar beneden, maar helaas, het was reeds te laat. Krankzinnig van verdriet, viel ik op deze plek terneer, zonder een geluid te geven. Ik liegroep en ik wilde niet begrijpen; ik wist, en ik wilde niet aveten; ik ried, en ik beproefde van alles, om maar niet te radon,... Want inderdaad, alles was te ontzettend om bet ontwaken liierna niet met de grootste wanhoop te vreezen. 1 Den ganschen 'nacht bleef ik in. een toe- De benoeming van AY, Baartsc tot komm. 3e kl. te Pöfelorhoit is ingetrokken. De icrplaalsing vim den surnumerair der grondbelasting II. IJ. Vi-ser van de directie Amsterdam naar die te Groningen zal in gaan 1 C-'cpt. in plaats van 1 Juli. Benoemd: ingang 1G Juni: K. Fob el, tot rijksklerk 3e k). ten kantore Bolswaid (tijd.) thans particulier klerk ten kantore Menaldum. G. van der Kooi tot kommies te water 2e klasse bij de ambulante recherche le afdeeling. Bevorderd: ingang 1 Juli: C. Bodegraven, van rijksklerk 3e kl. tot rijksklerk 2 ekl., ter inspectie Tiel. Verplaatst: ingang 1 Juli: J. van Kaalte, kommies-verificateur van Schiedam naar Rotterdam. L. Af. Marée, adspirant-verificateur van Oldenzaal (vis.) naar Winterswijk (st.). J. de Iloog. adspirant-verificateur van Arnhem, naar Zevenaar (tijd.). T. H. .1. Kramer, rijksklerk 2e kl., van insp. Helder van insp. Hoorn. JI. Fluiter, rijksklerk 3e kl. van Amster dam 1). B. 3e kr. naar insp. Helder (tijd.). Af. J. Geuze, komm. 3e kl. van Ter Neuzen naar Goirle (gr.). 'Fli. Vesselman, komm. 3c kl. van Sus- teren naar SI. Pieter. L. J. de Visser, komm. 3e kl. van AVeert naar Sus te ren. Ingang 1 Augustus: J. Bouman, komm. 3e kb van Postel bolt naar Tegelen. J. Timmer, komm. 3e kl. van Tegelen naar AVeert. B. J. Koert, komm. 3e kl. van Alaast- tricht (v.) naar Posterholt. Ingetrokken verplaatsing: ,T. van Raai te, komm.-verificateur van Schiedam naar Winterswijk (st.). Eervol ontslag verleend aan: A. Hoenderkou, rijksklerk 3e kl. ten kan tore Zevenaar. Ingang 1 Juli. („De Belastingambtenaar".) VLAARDINGEN, 2 Juli. Rij Kon. besluit \an 1 dezer is, ingevolge de Pensioenwet voor do gemeente-ambtenaren 1913, het na volgende pensioen verleend aan J. van den Rragge, gcb. van Noort, Werk vrouw bij den dienst der gemeentewerken te Vtferdingcn f99. KETJIEL EN RP.ALAND, 2 Juli. De mi nister van landbouw, nijverheid en handel heeft met ingang van 3 dezer: lo. ingetrokken zijn beschikking van 21 Juni, waarbij werd verboden het vervoe ren of doen vervoeren van herkauwende die ren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gemeente Kelhel on Spaland; 2o. Het vervoeren of doen vervoeren, van herkauwende 'dieren en varkens verbb- sland van starre geslagenheid, en eerst na heel veel moeite durfde ik het vreeselijkó ongeluk in 'zijn volle afmeting in mij te laten verwerken, waarvan ik de onmach tige getuige moest zijn. t Dat ik jnij zelve ten slotte ook niel in de diepten heb geslingerd, vond zijn oor zaak in mrijn vaste overtuiging, dat mijn moedwillige dood oen misdaad jegens God zou zijn! i Den volgenden morgen voerde het lot bij toeval den ouden Francois hierheen. )lij vond mij op de plek, wac.rop ik zoocvcn ge knield lagIk vertelde hem alles, en zijn tranen vloeiden met de mijne. Na oen volle maand van afwachting, na dat ik ganscho lange dagen met zoeken had doorgebracht, o£ ik bij toeval niet mocht vinden iets vim liet jonge lichaam van het kind, zoo vurig door mij vereerd, vertrok ik naar Parijs, om do familie op te zoeken, die ik niel had durven inlichten, bevreesd als ik was voor liaax rechtvaardige ver wijten. i Gedurende een vol jaar, dat ik nog op het kasteel vertoefde, sprak noch de graaf, noch de gravin 'n enkel maal 'n Woord met mij. Ik kon liet zoo niel langer uithouden geluk kig kreeg ik in dien tijd een klein erfenisje; ik verliet hen voorgoed, om mij terug te Rekken, in deze streken, waar ik oen klein lapje grond liehouwt, i Ik woon liior arm, maar gelukkig rustig. Ik zie hier niot voortdurend vóór mij, als oen levend verwijt, die droeve stilzwijgend heid, die stille ncrusting van mijn oude meesters, duizendvoudig izwiaarder te dra gen dan de hardste Woorden, f Op eiken herinneringsdag van don fatalen datum voel ik behoefte een mis te laten op dragen voor dc zielovrèe van mijn armen, moeien, jongen meester, en eiken morgen kom ik naar hier, wat voor weer het moge zijn, om mij zelve al mijn leed duidelijk in herinnering te brengen, om te bidden voor hem, dien ik steeds beween, en om God te bidden mij' spoedig met hem te ver oen.i gen voor eeuwig Zoo eindigde zijn verhaal, en zoo kende ik nu de legende dezer streken, zoo een voudig, zoo, droef. t 1 I SCHIEDAMSCHE GOMT,

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 5