De oorlog. 68"° Jaargang. Woensdag 21 Juli 1915. No. 14888 DE WILDE OLIJF. Deze courant verschijnt dagel ijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Pnjls par kjwjartaal: Voor Schiedam en Vlaa,rdingen 1.25, franco per post fl. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam enVlaa,rdingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen, worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijjh. Bureau: Lange Haven Ho. 141 (hoek Korte Haven). Rrip der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeiige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon Ho. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Aug, b.b., voor minstens 3 maanden op de „Schiedamsche Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Beis-abonnementen, De Administratie van de „Schiedamsche Courant"- is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonné's, die voor "korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ode abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geduren de het reisseizloen gesloten. Gasfabriek der gemeente Schiedam, Cok'esprijsgeklopt 78 ct. per H.L., grof 75 ct. per HU; afgehaald aan de fabriek. Thuisgebracht 5 ct. per H.L'. meer. i i De Directeur. Schiedam, 22 Juli 1915. BUITENLAND. Tan het Westelijke front. FranscK legerbericht. Het officieel bericht van gistermiddag meldt: In Artois, rondom Souchez en bij Neuville —St. Vaest, is gisteren een verwoed artil- leriegevcoht geleverd, zonder dat de infan terie optrad. In den afgeloopen nacht hevig kanonvuur en eenige gevechten met handgranaten ten N. Van het kasteel Caiieul. Op Atrecht zijn 60 granaten geworpen. In het Aisncdai een vrij hevig kanon vuur, met beschieting van Soissons. In 'Argonne gevechten met handgranaten en springkussen. Op de Maashoogten hebben de Duitsdhers gistermiddag twee krachtige aanvallen ge daan op de Fransche stellingen ten Z. van Spnvaux, die volkomen zijn algeslagen. Roman naar het Ëngeboh, 69) i i f l Want wat hij met hem gemeen had be gon van hem af te vallen. Van lieverlede begon hij in te zien dat het pronken met rechtsgeleerde kennis, met zijn inet zorg gekozen dassen, met de prachtige inrich ting van zijfn huis, met zijn paarden en automobiefen iets had van de gemaakte def tigheid van den major domo in zijn kuite broek. De dag Brak aan, waarop hij begreep, dat zijn poging om haar door vertoon te bekoren was als wilde 'hjj de goddelijke genade verwerven door het afdraaien van een bidrnolen. Hij moest een groeten slap doen zoowel in gedachten als ïn gevoel cim liefde, huwelijk, vrouwenharten en alles wat daarmee verwant is, van een geheel ander gezichtspunt te bezien. Vooral begon de liefde in zijn oogen meer te worden dan de totale som van goedkeuring geschonken aan een te verwerven voorwierp. Ofschoon hij er nog geen nieuwe definitie van kon geven, begreep hij.dat de oude niet langer aan zijn behoefte voldeed. Dat deze vrouw, die hij vruchteloos met geschenken had trachten te verlokken en die hij nog altijd door zijn daden hoopte winnen, uit eigen beweging tot hem kwam, bracht een groote verandering bij hem to weeg. Hij had ge meend, dat, als hij haar ooit de zijne mocht noemen, 't zij door aankoop, bij verovering of door middel van iets anders, hij daarop trotsch zou wezen, maar nooit had hij .van dit eigenaardig geluk gedroomd, dat hem bijna nederig maakte. De gedachte, dat er dingen waren, die gegeven moeten worden en niet te koop rijh, gaf hem een nieuwen kijk op liet leven, evenals zijn eigen ik zich aan'hem open baarde, ,toen hij schatten in zijn kool hart Daarop beschoten de Buitschers de Fran sche loopgraven en voerden met zwakke troepenafdeelingen een reeks kleine aan vallen uit, die alle werden gekeerd. De Duitsche verliezen zijn aanzienlijk. De afge loopen nacht was bewogen, zonder dat het tot infanteriegevechten kwam, behoudens bij do Schans van Calonne, waar twee aan- v al spogingen der Duitsdhers gemakkelijk werden afgeslagen. Een Franstih eskader van 6 vliegtuigen heeft vanochtend het station van Colmar fin den Elzas) gebombardeerd. Er wrerden 8 granaten van 130 m.M. en 8 van 90 m.M. geworpen op de gebouwen, sporen en treinen. Beschadiging van het groote goe derenstation is waargenomen. Er is geen enkele granaat op de stad gevallen. De Fransche toestellen keerden onverlet terug. Gisteren hebben 4 vliegers 48 granaten op het vorkstation van Chellerange ten Z. van Vouziers (Champagne) geworpen. Het avond-communiqué vermeldL slechts plaatselijke artilleriegevechten. Te Reims zijn door een hevige beschieting verscheidene burgers gedood. 1 Een Franstih luchtschip heeft Maandag nacht 23 bommen op het militaire station en het rnunitiedepöt te Vigneulles Hatton- chfiiel geworpen. Ybd het Oostelijke front. 0 ostenrijk'sch leger bericht Officieel wordt bericht uit het groote hoofdkwartier Tusschen Weichsel en Boeg hebben de verbonden legers bfij de vervolging van den terugtreldkenden vijand gisteren het slagveld van de laatste dagen achter zich gelaten. Het aantal geviangenen, door de troepen van luitenant veldmaarschalk Arz, die een gTOöt aandeel hebben gehad in het be haalde succes, gemaakt, is tot 50 offi cieren en 3500 man gestegen. Ook' bij Sokal hebben onze troepen meer dan 3000 man gevangen genomen. Ten Westen van de Weichsel hebben de verbonden' troepen den tegenstand der Rus sen aan de Ilzanka gebroken. Ten Zuiden en ten Westen van Radom hebben de O.-H. regimenten zich in hevige gevechten voor beeldig gedragen en het dorp Korstizyn be stormd. Radom is vandaag door onze troe pen bezet In OostGalidë is de toestand onveran derd. .i|i Aan de grens tusschen Boekowina en Bessarabië is een Russische brigade over vallen en uit elkaar geslagen. 1 Rus sisch legerbericht Het officieel bericht van den grooten generalen staf luidt: Ln de streek' van Riga en Sjawli heeft de vijland gisteren op het front Grünhof— SjagoryKrupy zijia opmarsch voortgezet. ontdekte, ,die nooit eerder aan 't licht waren gekomen, pie ontdekking werd bijna bij toeval gemaakt lip sliet er op, zooals menschen bobben gestooten op Ko-i-noors en .Cullinans, die in 't zand lagen. „Ik kwiam u eigenlijk vertellen, zei hij togen haar, toen zij wieer eens in het paik wandelden, „dat ik' morgen op reis ga naar het westen naar Omaha." „Is dat plotseling opgekomen?" „Nogal. Ik heb er de laatste dagen over gedacht, dat het wel goed zou wezen, als ik er heen ging. A realia Grammt is namelijk gevonden." Zij bleef plotseling in een verraste, vra gende houding slaan, doch liep dadelijk weer door. Het was een warme September- avond, de schemering ging juist in de duis ternis van den avond over. Zij liaddcn Wayne op zijn geliefkoosd plekje achterge vel aten en keerden nu, na een eind in noordelijke richting te zijn opgewtandeld, weer terug om hem mee naar huis te nomen. Het werd zoo donker, dat de was sende maan boven de stad zichtbaar werd, terwijl een reeks van verlichte ramen in hooge gevels, een lijst boven de (foppen der hoornen vormden. Het vreedzame, rus tige pad, Waarop zij liepen, scheen nog landelijker hij het geraas en rumoer der straten, zooals een kamer veiliger en rus tiger schijnt als er buiten een storm woedt. „Men heeft haar gevonden; zij woont met een paar nichten," vervolgde hij. „Zij schijnt sinds den dood van den ouden Graham over de Halve wereld ron igezwor ven te hebben is naar Duitschland terug gegaan, van f weer naai' Amerika -- naar Benver naar Chicago naar Mil waukee (de hemel Weet waar nog meer heen .en nu is zij in Omaha opgediept. Zij schijnt ,tnij .een onrustige geest Het schijnt, dat zij overal een menigte neven jen Ton westen van de Njemen heeft de vijand aanvallen gedaan olp de loopgraven van een onzer regimenten bij het dorp Gluboüd, tan N.0. van Suwalki, waarom sedert den 14en dezer hardnekkig was ge streden. In den nacht van den I8en op den 19an slaagde hij er in voet te krijgen in enkele gedeelten dier loopgraven, die Wij gisteren evenwel hebben herwonnen. Op hot front aan de Natew hier en daar arti 1 leiiegevechten, en. schermuteelingen tus schen de voorhoeden. Den 18en dezer hoeft het vestinggeschut van Noiwo Georgiev.sk met goed gevolg vijandelijke kolonnes beschoten. Tusschen Weichsel en B|oeg is de vijand den 19en dezer Voorzichtig ons nieuw front genaderd. Aan de B|oeg heeft <le vijand zijn aan vallen op het deel van het bont tusschen Krylow en Sokal voortgezet. In de streek van Sokal heeft hij zijn positie op den rechteroever der rivier «enigszins uit gebreid. i Aan do Dnjester is na hardnekkigen strijd het front onveranderd gebleven. Den 19en dezer hebben wij ongeveer 500 gevangenen gemaaM en 5 machinegeweren vermeesterd. Engelsche beschouwing. De militaire medeweiker van de „Times" schrijft aan het slot van een beschouwing over den toestand op het Oostelijk oorlogs- terrein „De aJgemeene toestand van Duitschland, zoowel uit diplomatiek als uit militair oogpunt, eistiht op de een of andere manier een drastisch optreden, en de positie van de verschillende legers in Polen is van dien aard, dat Duitschland wel mag hopen van het offensief, dat thans gaande is, zulk een resultaat te verkrijgen. Wij behoeven niet ai de overdreven verhalen die men lee»t, over de getalsterkte te gelooven. Er schijnen niet veel meer dan H/z milhoen man. Oos- tenrijksch-Duitsche troepen in gevecht te zijn, als men de Oostenrijksche legers die tegenover hvanof (aan den Boeg en de Zlota Lipa in het Zuiden) staan, niet meerekent. De Russische troejien die tegenover de oen- traten staan, zijn vermoedelijk niet even talrijk, als men alleen de troepen telt, die behoorlijk gewapend zijn. Wij zouden niet bezorgd zijn over den uitslag, indien de munitie van de Russen niet zulk een (twijfelachtige factor was. Maar aangezien zij daar, gelijk algemeen bekend is, gebrek aan hebben, is de toestand hoogst onzeker, en de gebeurtenissen van de komende we ken beloven voor ons allen van dramatisch belang te zuilen worden." Bij de B zoera. De correspondent van de „Times" aan het Bzoera-front, verhaalt, dat bij den terug tocht van de Russen oen Russisch leger corps drie Duitsche legercorpsen heeft te gengehouden. De Russen wisten dat de Duitschers van plan waren om 3 uur 's och tends tegen hun stellingen op te rukken en nichten heeft en daar zij de tien duizend dollars, die de oude Chris Ford hun heeft nagelaten1 „Wordt zij hierheen gebracht?" „Dal kan niet zij is bedlegerig, ©r- lamd of zoo iets. Zij zal in haar eigen huis getuigenis moeten afleggen.^Ik wil daarbij wezen. Er zijn enkele vragen, die noodza kelijk moeten gedaan worden. Eigenlijk is liet mijn zaak niet, maar Ik wil haar tot de mijne maken. Ik ben er zoo lang mee bezig geweest, dat ik liet zielkundig deel van Jiet heele drama meen te kennen." 1 „Ik kan u nooit genoeg danken 'voor al uw belangstelling," gei ze na een oogenblik van stilte. Hij lachte zijn kort zenuwachtig lachje. „En ik evenmin, dat je mij in de gelegen heid heb gesteld die te toonen. Daarin zit 't vriendelijke. (Het heeft de wereld anders voor mij gemaakt en mij tot een ander man. Als iemand mij verleden winter had voor speld, dat ak den geheelen zomer in de stad zou blijven om een crimineel geval uit pe werken „U had dat ook niet moeten doen. Ik had gewild, dat(U ztooals gewoonlijk "de stad jiit- ging." 1 „En jou hier laten?" 1 „Daar z!ou dk niets om gegeven hebben zoolang mr. Wayne verkoos te blijven. Het is zoo moeilijk voor hem om zicK ergens anders te bewegen dan w'aar hij gewend is. New-York is in den zomer niet zoo kwaad alsonen mij heeft willen wijsmaken." „Dat heb rik ook ondervonden. Voor mij is het een izeer gelukkige tijd geweest. Maar moffel ijk waren onze redenen verschillend." Zij dacht eenoogenblik 'na, voordat zij de volgende woorden sprak. 1 1 Jk geloof, dat onze redenen dezelfde wa ren." De zachte stem, de eenvoudige woorden, de beteekenis (die er in en er achter lag, trokken zich terug, toen de duisternis in viel. Zij lieten de Buitschers 80.000 projec tielen op de verlaten stellingen afvuren, voor dezen bemerkten, dat de Russische hoofdmacht reeds de loopgraven in een nieuwe linie bezet had. Tan het Zuidelijke front. Oostenrijksch legerberich.t. Het officieele bericht uit het groote hoofd kwartier meldt: De slag in het gebied van Görz duurt voort. De zeer hevige aanvallen der Italia nen, die thans ook tegen het bruggehoofd van Görz waxen gericht, zijn gisteren en vannacht wederom mislukt. Na een sterke beschieting van het bruggehoofd door ar tillerie, die tot 's middags duurde, ging de elfde Italiaansche divisie infanterie met be schonken troepen tot den aanval tegen den sector van Podgora over. De vijand drong op enkele punten in onze Behagen door, doch werd er weder uitgeworpeifc ija. een nieuwe voorbereiding door artillerie volg de 's middags om vier uur een aanval, die om acht uur 's avonds eveneens was afge slagen. Om den rand van de hoogvlakte van Doberdo wordt verbitterd verder gevochten. Gistermiddag hebben Hongaarsche land weertroepen krachtige aanvallen tegen hun stellingen bij Sdraussina tot driemaal toe afgeslagen. Alle aanvallen tegen den Z.W. rand van de hoogvlakte, naar den kant van Polazzo, Redipuglia en Vermigliano ondernomen zijn eveneens mislukt. Hetzelfde lot onderging een aanval op den Monte Cosich, ten noor den van Monfalcone. De achter zijn dek king terugwijkende vijand heeft overal zware verliezen geleden. De artilleriegevechten aan den midden- loop van de Isonzo, in het gebied van de Krn en aan de Karinthische grens duren voort. In de reeds gemelde gevechten in de streek van den Kreuzberg hebben de Ita lianen meer dan 200 man aan dooden ver loren en ongeveer 4O0 aan gewonden. Onze gezamenlijke verliezen bedragen daar slechts 42 man. De stelling ten Zuiden van Schluderbaeh is door onze troepen hernomen. Een nieuwe aanval van zwakke Italiaan sche strijdkrachten op Coldilana is evenals de vorige mislukt, Italiaansch legerbericht. Het officieel bericht uit het groote hoofd kwartier luidt: Ons krachtig offensief is gisteren langs het geheele front der Isonzo voortgezet. Wij hebben vooral vorderingen gemaakt op de hoogvlakte van Kars. Tegen het einde van den dag hebben wij nog meer loopgra ven genomen en nog 500 gevangenen ge maakt, waaronder 5 officieren. deden hem beven. Misschien begon hij op dat oogenblik den waren aard der gevende en ontvangende liefd ©duidelijker te be seffen. .1 1 i „Dat kunnen ze, .dunkt me, met zijn," waagde hij |op te merken, in de Iwop, dat zij' iets meer (zou zeggen, maar zij antwoordde niet. ,i nl li! l Alles wel beschouwd, dacht hij, toen zij hun wandeling min of meer zwijgend voort zetten. zouden te veel woorden slechts het geluk van het oogenblik bederven, liet was bijna ook een even groot genoegen, het beloofde land van verre te aanschouwen als het binnen tegaan vooral wanneer zooals nu, hem te kennen werd gegeven, dat de melk ©n honig Kern' ■wachtten. 1 1 XXI. 1 j Het was in het midden van October," toen Evie uit Lenox schreef, dat zij in de stad wilde komen om Ford bij zijn aankomst te verwelkomen en Miriam vroeg of zij haar voor een paar nachten logies kon verleenen. De Grant's bleven buiten en miss Jarrott bad hiet huis in Seventy second street weer voor den winter ingehuurd. Nu zij, Evie, echter alleen te New-York kwamgaf zjj er voor 't oogenblik de voorkeur aan Miri am's gast te zijn. - 1 „Om de waarheid te zeggen, ik ben doodop," schreef zij vertrouwelijk, „en jij moet mij helpen om eenig licht te zien in den verwarden chaos van ieders op- en aan merkingen. Tante Queenie is geheel ten op zichte van Herhert Strange veranderd, in navolging van oom Jarrott. Ik kan dat niet heel trouw vinden., Mij dunkt, liet is niet zoonis 't behoort iemand zoo maar te laten schieten Ik Zou Tiet niet doen omdat een ander mij daartoe dwong, al was hij pok tienmaal mijn broeder. Ik ben van plan Her- bert zoo trouw te blijven als ik kan. Niet, Ondanks de vermoeienissen van den ver bitterden en hardnekkigen strijd, die tot den avond voortduurde, wisten onze troe pen zich ijlings in hun veroverde stellin gen te versterken en er vervolgens het hoofd te bieden aan nachtelijke tegenaan val i en van den vijand. De strijd blijft zich ontwikkelen. Diverse berichten. Dui Isch land's uitvoer na den oorlog. De groote nijverheidsmannen in Duitsch land houden zich bezig met plannen ter verijdeling van de pogingen die van vijan delijke landen te verwachten zijn om den Duitschesn uitvoer na den oorlog van de wereldmarkt te weren. Zij stellen zich voor, een centraal uitvoerbureau op te richten, de herleving van een plan dat 15 jaar geleden werd te berde gebracht, doch nim mer is uitgevoerd. Het oorlog1 comité voor de Duitsche nijverheid, dat twee centrale lie luimen omvat, de Jndustrieele Unie en de Centrale Unie voor de Duitsche industrie, en dat reeds een afdeeling voor uitvoer naar het buitenland heeft, zal den grond slag leggen voor de bevordering van de Duitsche exportbelangen 11a den oorlog Verzekering tegen aan vallen uit de lucht. Uit Londen wordt geseind: Maandag kwam de nieuwe regeling op de verzeke ring tegen schade door vijandelijke aan vallen uit de lucht, in werking. Maar on danks het feit, dat de Staat voortaan geen schadeloosstelling meer zal betalen aan per sonen, die niet verzekerd zijn, wa.- er geen algemeene stormloop op de verzekerings kantoren, om zich te doen verzekeren. De door do Regeering geêischte premie i3 slechts 2 shilling per 100 pond en per jaar. Doch zelfs bij deze geringe premie acht de groote massa der eigenaars het blijkbaar niet noodig zich te verzekeren. Niets kan missdiien op welsprekender wijze aan too nen hoe weinig indruk de Duitsche lucht aanvallen op het B|ritsche publiek hebben gemaakt. Het arbeidsgeschil in Zuid-W al es. CARDIFF, 20 Juli. Na een nieuwe sa menkomst met werkgevers en werknemers zijn heden do voorwaarden door de mijn eigenaren op schrift gesteld en aan het werkvolk voorgelegd. Minister Lioyd George verklaarde: „Nu zal 'twel niet lang meer duren." Een later bericht meldt: De staking is bijgelegd. De eisehen der mijnwerkers zijn op één punt na ingewilligd. dat hij jinj dat heel gemakkelijk maakt, nu hij totaal gebroken beeft met oom Jarrott en dat lijkt mij hot dwaaste van jyajt hij kpn doen. Ik zal nu zeker met mijn jiitzet van tante Helena krijgen, ,'k Begrijp met, waar het nog (hoen moet met ons allen, ledereen is zoo vreemd en men maakt toespelingen op dingen alsof or 'iets geheimzinnigs is. Ik wou, dat ik er met Biily pyer spreken kon. Maar dat gaat natuurlijk niet, zooals de zakon jiu staan. En nu jüc pver Billy, spreek, verbeeld je, die rijke mr. Bird je herinnert j© zeker nog wel, dat ik je yer- ledon winter van hem heb verteld hoeft mij ten huwelijk gewaagd. Stel jo eens voor! Ik ben vergeten hoeveel hij ju 't jaar aan inkomen heeft, maar hot moot ontzet tend zijn. Natuurlijk heb ik gezegd, .dat jk hem nog geen definitief antwoord kon ge ven, maar als hij dat dadelijk .verlangde te hebben, dan zou liet een „Neen" moeten wezen. Ilij zei dat liij er niet pp stond dal hij liever wilde wachten, totdat jk fd den tijd zou gehad hebben een besluit te ne men, als ik hem maar niet aan 't lijntje hield. Ik zei, dat ik hem nergens aan zon houden en liet geheel zpjn eigen,wil was als hij aar 't lijntje werd gehouden. Ik geloof, dat hij mij geestig vond en hij zei dan ook, dat liij verkoos te Wachten. Wij lieten het daarbij, wat ook 't verstandigst was of schoon ik moet zeggen, dat als hij rneent, (lat ik ter wille van zijn geld onderscheid zou maken tusschen hem en de anderen, mij dat niet van hem 'ziou aanstaan. Ik geef niets om geld ofschoon die lieve mama Het nog hoojte te beleven, dat ik een rijk huwelijk deed. £ij heeft dat niet beleefd^ die' arme lieveling, maar dat is geen re den waarom ik niet zou trachten' haar wensch te vervullen. Maar om' het even, ik blijf Herbert zoo lang mo gelijk trouw, en dus kun 4© mij den negen en twintigsten verwachten.'" (Wordt vervolgd). CHIEDAMSCHE COURANT 1 l 1

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1