68"* Jaargang. Woensdag 25 Augustus 1915 No 14918 De oorlog. De vergissing vanYivien Eady, Deze courant verschijnt d age 1 ijks, met uitzondering van Zoc- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Viaardingen fl. 1.25. franco per post fl. 1.65- Prijs per week: Voor Schiedam en Viaardingen 10 cent i Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen 1 i Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een par aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 emits. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Sept. a. g,, voor minstens 3 maanden op de „SchicdamsckG Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Beis-abonnementen. De Administratie van de „Schiedam sche Courant" is gaarne bereid om tegen vergoe ding van pürto's aan hare abonné's, die voorkorten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geel uren- de het reisseizoen gesloten. BUITENLAND. Van het Westelijke front. Frnnsch'leger bericht. Het officieele Fransöhe communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: l Hog steeds levendig artillerievuur, over en weer, in den sector ten Noorden van Atrecht, tusschen Sotame en Oise en in Aagomne. De Duitschers hebben een aantal granaten op Atrecht Montdidier en Reims geworpen. Op verscheidene punten 'is de uitwerking van het Fran sche tegenvuur op de Duitsche loopgraven en batterijen waargenomen. In Champagne, aan bet front van Perthes en Beau Sé jour levendige gevechten met handgranaten en hompen. Voor Ville-sur-Tourbe zijn de voorste Duit sche loopgraven volkomen vernield door de ontploffing,van een Fransdie mijn. In de Vogezen zijn gisteren uiterst ver- Woede gevechten geleverd op de hoogten ten Oosten van de Fecht en ten Noorden van de Schnatzunannele. Ondanks verschei dene tegenaanvallen konden de Duitschers het verloren terrein niet heroveren. Op den Barrerikopf hebben de Franschen •het in den avond van 22 dezer gewonnen terrein behouden. De Duitschers hebben opnieuw do Fran- scbe loopgraven op den bergrug bij Sonder- nach aangevallen, doch zijn teruggeslagen. Bommen op Of fenburggeworpen. Maandagavond heeft izöo meldt Wiolff uit Berlijn een vijandelijke aviateur bom men op de buiten het operatiegebied gele gen stad Offenburg (in Raden,). Er werd slechts weinig beteekenende maiterieele schade aangericht i i I uit het Engelsch van .CHARLES MARRIOTT. 14) „Als een man dood is, is hij dood, en daarmee uit, dat zeg ik; maar de levenden moeten voortgaan. Als iemand bijzondere redenen hgeft, zich v,an kant te maken," ging hij Voort, zijn helm oplichtend, om zijn vol, blond haar to krabben, „dat strijdt, zooals ieder weet, tegen de wet; maar welk nut heeft het zijne bloedverwanten en vrienden de schande aan te doen van een vonnis van zelfmoord, en zijn weduwe misschien het geld van de verzekering te d(oien verliezep. Stott wilde echter niets loslaten, en zei alleen, dat hij het geheel met den politie agent eens was. Om de maat vol te maken, zag Stott den heer Maxlov, predikant van St. Adriaan, den weg; afkomen. De vijande lijke stemming tusschen de twee mannen bleek uit 's hoeren Marlofw's overdreven. >jHé, hoe gaat het, Stott," terwijl hij een gahandschoende hand uitstak, en uit Stott's Kont antwoord. Marlow Was een klein man netje, met een twistziek uiterlijk, hij had doffe, uitpuilende oogen, een puntbaard, -groet» ooien, en een heel dunnen nek. iOnder zijn vertoon van groote zachtmoe- dighdd school iets van domme Koppig heid, Agent Berriman groette hem ver- alsof de bijzondere gelegenheid „Verandering maakte in hun gewpne ver houding. Twaalf burgers werden gewond, van wie sommige zieer ernstig. i Tan het Oostelijke front. Oosfenrijksch legerberichL Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermidd,agt De ten N.W. van Brest-Litowsk tegen stand biedende Vijand is gisteren in de streek van Wjerchowicze en Rasaa op nieuw tot deu terugtocht gedwongen. Het aantal tijdens de laatste gevechten bij het leger van aartshertog Jozef Fer dinand ingeleverde gevangenen bedraagt 4 officieren en 1300 man. Ten N.O. van Wlodawa hebben onze bondgenooten den tegenstander nogmaals teruggeworpen en voideringen gemaakt De Oostearijksch-Hongaarscbe en Duit sche ruiterij van het leger van generaal Pichallo is bij de vervolging van den vijand Kowel binnengetrokken en rukt verder noordwaarts op. In Oost-Galicië is het rustig. In de bedreigde streek. Sedert Zondag, zoo bericht ,het bureau Norden, loopen op. de .noordwestelijke spoorwegen uit Petersburg de .posttreinen tot Grodno, de goederentreinen tot Dun ar buxg en possagierstreinen tot AVilna. Bia- Jystock is door de burgerbevolking bijna geheel verlatendriemaal daags vertrekken treinen met vluchtelingen, elk .bestaande uit 50 goederenwagens, naar Minsk. De vluchtelingen mogen slechts het noodza kelijkste aan kleedingstukken meenemen. De krijgsschool te Wilna is naar Poltawa over geplaatst. - i Uit Dunaburg zijn nu ook de laatste nog overgebleven ambtenaarsfamilies naar het oosten vertrokken, zoomede alle ambte naarsgezinnen op den geheelen spoorweg RigaKreuzburg noordwestelijk van Duna burg. De overheid te Wilna heeft bevel ontvangen lijsten aan te leggen voor de |op te richten stadsmitiftie. 1 Aan de grens van Roekowina en Bessarabia, i Uit CzemowitZ wordt aan het „Berl. Tagebl." geseind, dat aan de grens van Boekowina en (Bessarabië ten noordoosten van Czemowitz) Wederom verhoogde actie waargenomen wordt. Sedert Maandag is een artilleriegevecht aan den gang; het ka nongebulder is te Czernowitz duidelijk hoorbaar. Aan het uiteinde van den Russi- schen vleugel, vlak. bij de grens van Roe menië en de Boekowina, trekken de Rus sen niéuwe strijdkrachten bijeen. Bij deze bijeentrekking kwam Russische cavalerie bij 't stadje Chotin op Roemeense li grond gebied terecht. Zij werd door'de Roomeen- sche grenswacht met geweervuur verjaagd. De Russisc he .re geering. Maandag vergaderde de Russische mi nisterraad en gisteren kwrnn hij "opnieuw bijeen. 1 I Volgens de „Betersb. Beurscourant" pre sideerde Rodsjianko een vergadering van de leiders van het Centrum, d© nationalis ■„Ik ging mevrouw Eady opzoeken, maar zij was uit," begon de heer Marlow op een verongelijkten toon. „Daar ik echter haar en haar dochter op weg naar huis tegen- ,kWam>, stelde ik mijzelf voor, en mevrouw Eady vertelde mij, dat een lijk was aange spoeld in de baai, en dat gij er bij waart Wat is het? IK heb nopit zoift'n plaats ge zien: als ild in Penojlver kom, gebéurt er altijd Wat akeligs." Stott vertelde hem in het kort alles. Do klank van zijn stem maakte, dat de beer Martojw hem onderzoekend aankeek. Hij wachtte, toitdat de werkHeden hun last hadden neergezet, om even te rusten, en toon lichtte hij zacht het laken op, waar mede zij het gelaat van den doode eerbiedig bedekt hadden. Stott ging verder met den politieagent, die zijn gevoelen omtrent den heer Marlow uitdrukte door een grashalm te plukken en dien uit te spuwen. Stott hoorde den heer Marlow een paar vragen doen en de kort» antwoorden der .mannen, en toen kwam Marlow vlug. achter hem aan. j,,Zeg, Stott", zei hij op klagenden toon, zoodra Mj bij hom was, „je hebt me niet gezegd, dat het een kennis van je was. Wat vreeselijk onaangenaam. Hoe is het gebeurd? Het spijt me verbazend voor je, beste Kerel. Het zal je in allerlei moeilijk heid brengen. Natuurlijk zal je bij bet onder zoek allerlei inlichtingen moeten geven. Hoe kwam hij er toe het te doen? Was hij bij je gelogeerd Zijn manier van doen Was wat mede lijdend, minder omdat Stott zijn vriend verloren had, dan omdat lig zoo'n vriend had- Achter zijn medelijden school I een listige voldoening, ajsof hem een nieuw ten, Octrobisten, Progessisten en. Kadotten. Besproken werden de mogelijkheid van wij zigingen in de samenstelling der regee ring en de kwesties van een coalitie-kabi net van nationale verdediging. De Petersburgsche correspondent van de „Times" meldt: t „De geruchten over een ontruiming van Petersburg, die door j paniekmakers zijn rondgestrooid, zijn ongegrond, in zooverre zij met de jongste gebeurtenissen in ver band werden gebracht, maar, in verband met de waarsch ij ril ijkheid van aanvallen uit de lucht, is net mogelijk', dat het hof en de regeering en het is wenschelijk, •clat zulks gebeurde, naar elders worden overgebracht Djit duidt eyeamin op ver vaardheid als het overbrengen van de Fran- sche regeering van Parijs naar Bordeaux." Van het Zuidelijke front. Oostenrijksch logerbericht Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag: Aan, den zuidelijken vleugel van het kust- front bracht onze artillerie gisteren het vijandelijk geschut tot Zwijgen aan den mond van de Sdobha, verder Werd een Ita- liaansche strandbatterij bij Golametto stuk geschoten. De vijandelijke infanterie, die zich te genover onze stelling op de hoogte ten oosten van Monfalcone had genesteld, ont ruimde ten gevolge van ons geschutvuur vluchtend de loopgraven. I Ten oosten van Polazzo sloegen Onze troe pen twee zWakk© aanvallen en bij San Mar- tino drie aanvallen, waarbij de vijand tot dicht hij ons gevechtsfront was genaderd, bloedig af. In den avond mislukte eveneens een aan val van een sterke vijandelijke afdeeling' op het bruggehoofd van Tolmejn. In het versterkte gebied van Flitsch en Raibi (Karinthië), nadert de vijandelijke infanterie hier en daar onzte linies. Onze versterkingen op de hoogvlakte La- vacone-Folgeria werden gisteren weder he vig beschoten. Ook begint de vijand onze stellingen aan het Stiifser Joch (Alpenpas aan de grens van Tirol, die de waterschei ding tusschen de Etsdh en-de Adda vormt), te beschieten. t I j i Italiaansch legerb'erieht. Hel officieele Italiaansche communiqué van gisteren luidt De vijand ging gisteren oWer tot een groote reeks artillerie-acties op verschillende pun ten' van het front. Overal wierd zijn geschut door ons vuur tot zwijgen gebracht. Overigens1 geen veranderingen. I Ter Zee. liet gevecht in de Golf van Riga. Uit de onderscheidene beschouwingen in de „Times" over de gevechten in de Golf van Riga inhakt de „N. R. Ct." op, dat ook dit blad niet recht weet, wat het er op grond van do niet al te duidelijké en elkan der lichtelijk tegensprekende berichten, yan en krachtig licht was opgegaan over zijn moering omtrent Stott's geschiedenis. Stott beantwoordde de vragen, die hij geschikt achtte, en de heer Marlow ging voort: '„Volstrekt nog geen oud man. Het ge zicht komt me wat bekend voor. Heb ik hem ooit te voren gezien?" „Dat denk ik niet," zei Stott. In den loon van den heer* Marlow klonk een beleedigd „Waarom niet?" toen liij voortging. Jlefc is oen tamelijk opval lend gezicht. Hij ziet er uit als een of ander autist, met dat vest en die das. Ik' zou zeggen, dat hij betere dagen gekend hoeft." Ditmaal Was Stott oprecht dankbaar voor Marlow's hol en oppervlakkig ver stand. De opmerking, dat Lorraine's ge zicht bekend voorkwam, gaf hem een nieu wen schrik', en hij was benieuwd of een der dragers scherpzinniger was dan de heer Marlow. Toen zij de kleine herberg bereikt hadden, tikte de politieagent tegen zijn helm, en. bleef er bij om te zorgen, dat het lijk) Werd ondergebracht. Neg een honderd meter moest Stott het gezelschap van den Keer Marlow dulden. „Een vriend uit je journalistentijd ze ker vroeg hij. „Hij ziet er uit als iemand, die een ongeregeld loven heeft geleid. Denk je, dat hij zelfmoord gepleegd heeft?" „Dat kan ik onmogelijk zeggen," zei Stott vermoeid. „Maar ik denk niet, 'dat iemand heelemaal van Londen naar Com- wallis zou komen, om zelfmoord te ple gen." 1 Toen zij aan de bocht kwamen, zei de heer Marlow: „Be heb mevrouw Eady be loofd, dat ik haar zou komen vertellen precies wat er gebeurd wag. get zal haar moet denken. Het Engelsche blad neemt aan, dat het de „Moltkte" was, die door een Engelsche torpedoboot werd getorpe deerd, maar betwijfelt of ze gezonken is. In de officieele mededeelïng van den Rus sischen marinestaf, zooals die in de „Times" is weergegeven, luidt de zin, waar het op aan komt, aldus: „Op 21 Augustus verliet de vijand, in verband met de ver liezen, die hij had geleden, en de vruchte loosheid van zijn inspanning in aanmerking nemend, blijkbaar de Golf." De „Times" is van meening, dat hieruit blijkt, dat de Duitsche strijdkrachten er „schandelijk,1 uitgedreven zijn." jDe militaire medewerker van het blad, die overigens aanneemt, dat de Duitschers een Landing bfij Pemau hebben beproefd, verwacht met spanning nadere bijzonder heden. Wat die mislukte landing aangaat, daar heeft Wel Rodsjankb, de president van de Boe ma, over gesprokénvreemd is echter, dat geen enkel Russisch officieel bericht van dat succes gewag maakt. Een Reuter-tetegram uit Petersburg meldt nu 'dat het Duitsche linieschip, dat door een Engelsche duikboot ia den grond moet zijn geboord, er een was van het Mollke- type. Aanvankelijk werd de Moltke zelf ge noemd. De „Arabic". De Duitsche gezant te Washington, graaf Bernstorf, heeft aan de regeering der [Vereenigde Staten verzocht naar aanleiding van het „AxaMc"-geVal nog geen beslissing te nemen voordat alle feiten bekend zijn. Getorpedeerd. (Volgens een, Lloyds bericht is het stoom schip „Silvia" gezonken. De bemanning is gered, (Volgens een Reuterbericht uit Hull is de Engelsche trawler „Commander Boyle" gezonken. (Van de bemanning rijn er 9 gered; drie rijn verdronken. Diverse berichten. 1 De Balkanstaten. 1 De „Kölnische Ztg." verneemt uit Sofia: Bulgarije' heeft te Athene doen verklaren, dat vijandelijke bedoelingen ten opzichte van Griekenland aan Bulgarije vreemd zijn. In toonaangevende kringen te Sofia is men overtuigd dat de Bulgaarsche belangen beter zijn gewaarborgd wanneer vriendschappe lijke Betrekkingen met Griekenland Worden onderhouden. 1 De bewijzen zijn voorhanden, dat Roe menië zijn pogingen orni Bulgarije tot een ge meenschappelijk optreden tegen Turkijo in dienst van de viervoudige entente te be wegen, niet heeft opgegeven. Het sluiten van de Turksch-Bulgaarsche overeenkomst wordt als een. groot succes van de Bulgaarsche diplomatie beschouwd, waardoor Bulgarije! liahgsvredelievcndenweg leed doen te hooren, dat het een vriend van uis;" en hij ging betrekkelijk opge wekt weg. HOOFDSTUK VI. Bij het verhoor omtrent Rutherford Lor raine, rechtvaardigde rechter Treloar ge heel de meening van Berriman omtrent zijn gezond verstand. Hij nam Stott's verkla ring van Lorraine's identiteit en omstan digheden aan, zonder andere getuigen op dit punt te hooren. „Wij kennen mijnheer Stott allen," zei de heer Treloar, en daar mee was de jury tevreden. Slechts één maal gedurende het beleefde verhoor van Treloar weifelde Stott, en dat was op de vraag, of Lorraine nog bloedverwanten had. Slechts voor een oogenblik, toen zijn oog langs de lange tafel gleed, en hij de ern stige, vriendelijke gezichten van de jury leden zag, kwam de gedachte bij hem op „Vertrouw op hun eerlijkheid en stilzwij gen, en vertel hun van den jongen". Maar zich een zin uil Hugo's brief te binnen bren gende, kwam jalles in hem legen het waag stuk op, en Jaij zei: „Neen." De andere verklaringen klopten zoo volkomen met die van Stott, dat de rest van het onderzoek glad afliep. Lorraine bad een nacht door gebracht in een logement te Porthlew, waar hij de held van de gelagkamer was ge weest. De kastelein, die zijn getuigenis af legde met een zekere sufferige verbazing, alsof hij dacht, uitgelachen te zullen wor den, en niet wist waarom, was door wij len' zjjn gast berispt, dat bij zijn geluk niet kendo. Hij verontschuldigde zich tegenover den heer.Treloar ga Stolt: boeken^ én vooral gedichten, kwamen rietdikwijls in zijn handen. De heer had gezégd, dat hij Ru,- ongeveer hetzelfde stuk grondgebied vrij willig van Turkije krijgt, dat de viervoudige entente aan Bulgarije had aangeboden, on der voorwaarde dat het dit Van Turkije met het zwaard moest veroveren. De tenuitvoerlegging van de overeenkomst is binnen veertien dagen fo verwachten. Naar uit Athene aan het „Berl. Tageblatt" woidt gemeld, is het nu uitgemaakt dat de terugkeer van Vemzelos aan de regeering niet beteekent de hervatting van de, politiek die tot zijn val „geleid heeft Ook Venizelos stelt zich nu op het standpunt van do kroon, die voor handhaving van de neutraliteit en tegen elke politiek van afstand van grondgebied is. Ondanks deze overeenstem ming m de opvatting van de buitenJandscke politiek, moet men rich niet voorstellen, dat Venizelos zijn principiëele inrichten opge geven heeft; ook de principiëele tegenstel ling tusschen Venizelos en de kroon blijft uit den aard van de zaak bestaan, daar de kroon nog altijd aan de eindoverwinning van de tnidden-Európeesche mogendheden ge looft, terwijl Vemzelos volhardt bij zijn meening, dat Engeland niet kan worden ver slagen. Het onzekere van de toekomst is nu daarin gelegen, dat Venizelos en de kroon eiken nieuwen toestand naar hun verschil lende zienswijzen zullen beoordeelen. Katoen als contrabande. Reuter seint uit Washington. De nieuwe Amerikaansche nola betref fende de houding van Brittanniê jegens den neutralen handel, welke nota reeds gereed was, zal waarschijnlijk herzien worden nu katoen tot contrabande is verklaard. Men meent, dat de nieuwe nota formeel zal pxo- testeeren tegen de plaatsing van katoen op de contrabandelijst. Men venvacht een langdurige diplomatieke briefwisseling en vermoedt, dat de quaestie mogelijkerwijze docr arbitrage zal worden opgelost. Cholera Lloyds publiceert de volgende mede- ydeeling van het Engelsche ministerie van buitenland sche zaken: Naar bericht wordt, heerscht de cholera in een groot aantal districten van Duitsch- land en eveneens te Riga en Petersburg. BINNENLAND. Boekbinders-patroons. In de gisteren gehouden vergadering van den Ned. Boud van Boekbinders-patroons! rijn de aftredende bestuursleden, de heeren 0. N. [Verschoor, -Den Haag; A. AL Kap- senberg. Rotterdam; F. Geertsen, Nijmegen, herkozen. Aargenomen is een motie, waarbij de noodzakelijkheid, werd uitgesproken vaneen algemcene prijsverhooging in de boekbin derij en liet kantoorboekenbedrijC, ten ge volge van de abnormale stijging der prijzen van de grondstoffen, en mede door de a'gomoen verhoog.-Ie Imdrijfsonko.tien, voort vloeiende ujit de abnormale omstandigheden. therford Lorraine was: wilde hij beweren dat hij nooit van Rutherford Lorraine ge hoord had? Waarop de heer zijn reis- tascli van boven gehaald en een boek met gedichten rondgegeven had, en ook eenige uitknipsels van couranten, die daarop be trekking hadden. Tusschen twee haakjes, mocht hij den rechter opmerken, dat de heer Lorraine zijn rekening niet betaald had? Uit hetgeen hij juist "had bemerkt, toen Berriman den inhoud van Lorraine's lasch en zakken op de tafel gelegd had, be stond die voor het meercndecl uit lom- bardbriefjes, en hij kon bet niet lijden nu, mijnheer Stott was een fatsoenlijk man, dat wist iedereen. Do heer Lorraine had het ook gezegd: hij had met tranen in do oogen van hem gesproken. Hij was heele maal uit Amerika gekomen, zei hij, om mijnheer Stott nog eens de band te druk ken. Gedroeg de heer Lorraine zich ais oen man, die van plan was zelfmoord te plegen? Volstrekt niet: hij was in do beste stemming, en sprak van. den hoop geld, dien hg zou verdienen met een nieuwen bundel gedichten. Aan drie menschen in do herberg bad hij afdrukken van het hoek beloofd, maar natuurlijk zou mijnbeer Tre loar begrijpen, dat hij, de kastelein, daar niet verantwoordelijk voor kon worden ge steld. In 't kort, door mijnheer Lorraine had hij dien avond vrij goede zaken ge maakt, hè? Nu, dat wilde hij niet ontken nen; en met zijn band over zijn mond vegende, ging de herbergier zitten, terwijl de juryleden tegen elkaar knikten. Hij stond nog even half op om te vragen, of hij den reiszak van den heer Lorraine houden mocht, om dien als merkwaardigheid aan hexQSkers te laten zien. (Wordt vervolgd)^ SCHIEDAMSCH t. 4. i I t

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1