De oorlog. 68*"' Jaargang. Zaterdag 28 Augustus 1915 No. 14921 Eerste Blad Deze courant verschijnt dag-elijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl 1 25 franco per post fl. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam enVIaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent 1 Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 18 regels £L 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven Mervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Beis-abonnementen. De Administratie van de „Schiedamsche Courant" js gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonné's, die voorkorten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geduren de het reisseizoen gesloten. Kennisgeving. De Buigemeesters en Wethouders van Schiedam, 'doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijn veigadering van 17 Augus tus 1915 is vastgesteld de volgende: Verordening, houdende verbod van voederen van vee met rogge of roggebrood. •Artikel 1. Het is Verboden veejpaarden daaronler begrepen) niet rogge of roggebrood te voe deren. Art. 2. Overtreding van het bepaalde in artikel 1 wordt gestraft mol hechtenis van ten hoogste zes dagjen of geldboete van ten hoogste vijf-enj-twin tig gulden. Art. 3. Onverminderd de bepalingen van ait. 8 vaji het wetbod? van straf voidering zijn met het opsporen van de overtredingen dezer verordening heiast de ambtenaren vpn de Gemeente-politic. Zij zijn bevoegd om, voor zooveel de wo ningen betreft, met in achtneming der voor schriften van de wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad no. 83) ondanks de bewoners, eigenaars of gebruikers aile woningen, ge bouwen en al ,dan niet afgesloten ruimten ton allen tijde binnen te treden, ten einde voor de naleving dezer verordening te wajcen of tot hare uitvoering mede te werken. Zijnde deze verordening aan Je Gedepu teerde Staten van Zuid-Hoiland volgens hun bericht Van den 23/26 Augustus 1915 B, no. 1208 (2e aid.) G. S. no. 122 in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten Augustus 1915. De Burgemeester, en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ W.B. De Secretarie, j .V. SICKENGA. uit het Engelsch vaa CHARLES MARRIOTT. 17) „Het is niet zoo erg voor mij als voor jou, lieve," zei mijnheer Mariow, met een liedkoozenden blik op haar. „Ik heb mijn werk. Ik *ben bang, mevrouw Eady," ver volgde hij, „dat u hier niet veel passende conversatie vinden zult Er zijn hier: wij zelf, de Frehernes van Botrea en misschien dr. Pascoo en zijn vrouw, en dan nog de kunstenaars te Trevenen. Hij somde de namen op, als iemand, die een ander vertelt van zijn kansen op jacht buit. Mevrouw Eady zei, dat zij reeds kennis hadden gemaakt met sommige schilders van Trevenen. De heer Marlow keek wat hops. „Zoo," zei hij koeltjes; en -vervolgde „de schilders hier nemen hun kunst niet ernstig genoeg. Ik kan niet gelooven, dat menschen, die zoo wereld chleven, mooie schilderijen kunnen maken. Zij hebben geen idealen." 1 „En hun vrouwen Woeden zich 200 slecht,", viel mevrouw Marlow in. „Het gewone volk hier is niet aantrekke lijk," ging de heer Marlow voort, even zijn wenkbrauwen fronsend over de lichtzinnig heid van zijn vrouw. „Zij zijn niet waar heidlievend zij zeggen alles, om u ge noegen te doen. gjetuige het onderzoek. Zij zijn betrouwbaar als werklieden, ruW Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam Gelet op artikel 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van DIRK BLAN- KEMEIJER, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudender! drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop,, in het voorlokaal, het achterlokaal en de daarbij behoorende open plaats van het pand Hoogstraat 123. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht Schiedam, 28 Augustus 1915, Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W. B. V. SICKENGA, Visseherij-Inspect e. BEKENDMAKING. De Hoofdinspecteur der Vassoherijen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 18 Augustus 1915 (zie „Staats courant" van 17 Augustus 1915, no. 191 is bepaald dat het in 1915 met ingang van 1 Sep tember geoorloofd zal zijn te visschen met het spiermgdrijfnet in de Zuid-Hollandsche stroomen, behalve in het gedeelte van het Hol'landsch diep boven de lijn, gaande van het kustlicht van Willemstad naar den havendam van Numansdorp, 1 's-Gravenbage, 24 Augustus 1915. De Hoofdinspecteur der Vasscherijen 1 v voornoemd, J. M. BOTTEMANNE. BUITENLAND. Van hel Westelijke front. Fransc'h'legerberidht Het offidëele Fransche communiqué van gistermiddag luidl(met weglating van het reeds in het avondcommuniqué gemelde): In den sector ten noorden van Atreeht is de artilleriebeschieting in den nacht van 26 op 27 dezer minder hevig geweest, daarentegen zeer fel bij Roye en op (de hoogvlakte tusschen Oise en Aisne. In Champagne is een offensieve verken ning der Dnitschen» vöpr Auberive g. d. Surppe verijdeld, In de Vogezen hebben de Franse-hen ten zuiden ran Sondernach liun front hersteld en zich genesteld op een hoogte tusschen Sondemach en Landesbach, na zich meester te hebben gemaakt van verscheiden Duit- sche loopgraven. Een tegenaanval der Duit schers is afgeslagen. In den loop van 26 Aug. hebben Fran- en onafhankelijk, en hun godsdienst is bijna geheel zinnelijk. Ik heb in buitengewone mate de gave mij aan iedereen aan te passen, en toch beschouwen zij mij even achterdochtig als een vreemdeling. Ik kwam hier uit een gemeente uit Buckingham shire, Waar mijn hulpprediker van adel was en een broer van den heer van het kasteel. Jiier bloosde mevrouw Marlow en sloeg haar oogen neer. „Inderdaad", ging mijn heer Marlow voort, „stond de kerk op het terrein van het kasteel. Het was een groote verandering, dat verzeker 'ik u. En mij was een plaats in Forest Hill aangeboden, maar mijn vrouw is zoo romantisch." „Och, Gus, ik' zooi toch niet jn een voorstad kunnen wonen? Ziet u," verklaar de zij gevoelvol, „ik! ben in 't geheel niet ontwikkeld." De heer MurloKv dronk! zijn thee kritisch, en at heel veel geroosterd brood. Hij vroeg Vivien, of zij muzikaal was, en zei, dat hij vroeger de bas in een stnjkquintet gespeeld had, maar dat hij sedert jaren het instrument niet aangeraakt had. „Men gaat roesten in ballingschap," zei hij. Al den tijd dwaalden zijn slaperige oogen door de kamer. In eens helderden zij op. „Wel, kijk eens aan," zei hij, met een stuk geroosterd brood naar een por tret op den schoorsteenmantel wijzend, „dat is Sehvyn Haxpurl" i,,.Ta, kent u hem?" zei Vivien'op een verrasten toon, die niet vleiend was. „Neen, maar ik heb zijn portret bij mijn zuster gezien," antwoordde hij. sche vliegers in Woëvre St. Baussant en Essey gebombardeerd. In Argonne hebben onze vliegers de sta tions van Ivoiry en Gorges gebombardeerd, als gevolg v&n een poging der Duitse hers om Clermont te bombardeeren; de Duit- sehe bommen hebben daar geen schade of verliezen veroorzaakt In den nacht van 26 op 27 ((lezer heeft een Fransch vlieger tien bommen op een fabriek van. vergiftige gassen te Bomach geworpen. Vanochtend heeft een vliegeska- der het station van Mülheim in Baden be schoten^ alle vliegers zijn behouden terug gekeerd. Van liet Oostelijke front. Oostenrijk'sch 1 eger bericht. Het Oostenrijksehe hoofdkwartier meldde gistermiddag De hij Brest-LitoWsk verslagen Russische legers zijn in vollen aftocht aan beide kanten van den spoorweg naar Minsk. De troepen van aartshertog Jozef Fer dinand zijn gistermiddag door de brandende stad Kamieniec Litowsk aan de Lesna ge trokken. Duitsche strijdkrachten vervolgen den vijand van het westen en het zuiden in de Ticlairig van Kobrin (aan den spoor weg Brest-Litowsk—Pinsk). Bij Kowel, Wladimir Wolynski en in Oost- Galicië niets nieuws. Russisch legerbericht. De groote Russische generale staf meldt d.d. gisteren: I11 de streek van Riga is de toestand on veranderd. In de richtingen van Bausk en Birja naar Friedrichstadt toe zette de vijand op 25 en 26 Aug. zijn krachtig offensief tegen onze troepen, die deze streek verdedigen, voort. De haidnekkige gevechten, die in den loop der laatste dagen ontstonden, worden geleverd op de wegen in de richting naar het zuiden van het baanvak Taueskaln Neugut (25 K.M. ten W. van Friedriehs|tadl/, Ten noorden van den spoorweg Dwinsk Ponewice, drongen onze troepen op 26 dezer de Duitschers op in het front Ponedeli Skopiscldd. In de richting Wilna op 25 Augustus geen belangrijke veranderingen. Aan den Midden-Njemen en het front tusschen do bronnen van de Bobr en de Pripet duurt de terugtocht vaa onze troe pen onder dekking van achterhoedegevech ten voort. Krachtige pogingen van de Duitschers in den nacht op 26 Aug. en den volgenden dag om1 in de streek van Bxalystob en ten noor den van die stad tot het offensief over te gaan, werden met succes gestuit onder groote verliezen aan de zijde van den vijand. In de streek van Brest lieten wij, over eenkomstig de ontvangen bevelen, de ver sterkingen en bruggen in de lucht vliegen. Onze troepen, die het garnizoen van die versterkingen vormden, hebben zich weder bij het veldleger gevoegd. In Galicië geen veranderingen van betee- kenis. i In Warschau. 1 Naar de „Frankfurter Zeitung" uit Wee- ncn verneemt, derik't het bestuur van War- „De zuster van Gus dweept met Sehvyn Ilarpur," vertelde mevrouw Marlow; en zij voegde er zachtjes bij, „zij is zeer ont wikkeld." „Mijn zuster is getrouwd geweest met Fleming," zei mijnheer Mai-low; „zij is nu wed uwe," „O ja, ik heb Harpur over haar hooren spreken," zei Vivien tamelijk koel. „Zij woont ergens in Devonshire, niet waar?" i,,Ziij' heeft ook' een woning in de stad," zei mevrouw Marlow met nadruk. Vivien was volstrekt niet jaloersch van mevrouw Fleming, die zij nooit gezien had, maar hot scheen liaax een vlek op Sehvyn te werpen, dat liijl op prijs gesteld werd door een bloedverwant van den heer Mar low. Zulke menschen konden alleen zijn gebreken bewonderen. Zij begon te begrij pen, waarom zij een hekel had aan mijn heer Marlow, het was, omdat hij haaf herinnerde aan iets, waaraan Sehvyn maar ternauwernood ontkomen was. Zij vond, dat mijnheer Marlow Verklaard werd door de vriendschap tussoben Sclwyn en mevrouw Fleming. De 'ontdekking van deze kennis scheen evenwel den hoer Marlow te doen r/pfeven. Hij was verrukt te hooren, pat Selwyn naar Penolver kwam, on beloofde de Eady's te zorgen, dat hij zich thuis zou gevoelen. Alsof ieder ander onderwerp nu zou afvallen, namen de Afarlow's bijna onmiddellijk daarna afscheid. „Nu?" vroeg mevrouw Marlow, haar echtgenoot den arm gevend. „Nu?" zei hij, haar arm even drukkend» „Ik denk, dat wij Van hen zulten hou den," zei snj. „Mevrouw Eady is een (dame, schau op den gewonen tijd de schoten te laten beginnen. Plannen zijn in overwe ging voor de opening van een Pools dra universiteit. Sedert twintig jaren studeert de Poolsche jongelingschap in het buiten land, omdat te Warschau de universiteit Russisch was. Nu zulten zij weer in hun eigen land kunnen studeeren. De politiedienst wordt door de burger lijke mxbtie uitgeoefend. Haar verzoek om gewapend te worden is ingewilligd. Er zijn 1200 revolvers onder hen uitgedeeld. Een onderscheiding voor I Hindenburg. De Duitsche keizer heeft gisteren ter gelegenheid van den jaardag van den slag bij Tannenberg, een telegram van dankbetui ging gericht aan den generaal-velomaar- schalk von Hindenburg, waarin hij mede deelde, dat het 2e Masurische infanterie-re- giment, tot welks chef v. Hindenburg on langs door den keizer Werd benoemd, den naam„Infanterie-regiment generaal-veld maarschalk von Hindenburg" zal dragen. Tan liet Zuidelijke front. Oostenrijksch legerberioht (Het Oostenrijksehe hoofdkwartier gaf gis termiddag het volgende communiqué: Alleen bij Flitsch vonden gisteren go- vechten van eenige beteekenis plaats, waar onze troepen een aanval van den vijand op onze stellingen in het dal afsloegen. Italiaansch ilegerbericbt. Het officteele HaJioansche communiqué van gistermiddag luidt: Afdeelingen alpentroepen hebben op 25 dezer na hardnekkige gevechten de sterke stellingen van den Col Laguseuro en Hen Corno di Bedole vermeesterd. Denzelfden avond hebben onze water vliegtuigen bommen geworpen op de ver sterkingen van 'Piva en zijn behouden te ruggekeerd. Wij hebben ArrabKa en Cherso gebom bardeerd, waar groote troepenbewegingen en de aanwezigheid van artillerie zijn waar genomen. Op het Karstplateau heeft de vijand ons uit het bosch naar den weg van San Mar tin» trachtten te drijven. Ka een verwoed, gevecht is de vijand gevlucht. Wij1 hebben de stellingen Versterkt Aan de Dardanellen. Turksch legerbeTicht. Het Turksche hoofdkwartier meldt von het front aan de Dardanellen d.d. 26 de zer: Bij Anaforta haddien behalve nu en dan kanonnades en fusillades geen bijzondere voorvallen plaats. Bij Scd-el tBahr vernield© de artillerie van onzen linkervleugel een deel der vijandelijke loopgraven. Op de overige fronten geen wijzigingen. De Britsohe verliezen. De „Times" merkt op, dat men uit jie verlieslijsten 'kan afleiden, hoe hevig in de laatste dagen op Gallipoli is gevoch ten. De jongste verlieslijsten, die van van daag inbegrepen, bevatten de namen van 780 officieren. ,Bij de laatste geVocliten in den Noordelij ken secitor van het schiereiland Gallipoli, en ik hen er zeker van, dat juffrouw^ Eady ontwikkeld as." „Hm, ja," stemde hij toe, zijn voorhoofd wat fronsend, .„maar oppervlakkig." HOOFDSTUK VII. j De trein uit Londen, die om half .zeven te Porthlew moest aankomen, was ,een beetje te Laat. Stott liep het perron op en neer met gesloten vuisten diep in de zak ken van zijn overjas, en hard aan zijn pijp trekkende, om zijn ongeduld te bedwingen. Met zijn bezigen aard kon hij slecht te gen wachten. liet vooruitzicht Hugo terug te zien, dat altijd opnieuw een genot was, werd. nu nog versterkt door de gebeurte nissen der laatste maand. Het was als een ontsnapping aan een gevaar. Stott's verstand zei hem, dat er niets' tusschen hem en den jongen veranderd was, maar hij kon hot gevoel niet kwijtraken, dat zij elkander met andere oogen zouden aanzien. Als een minnaar, die gedroomd heeft van een verandering in de gevoelens van zijn meisje, snakte hij naar geruststellende "woor den en blikken. In de laatste paar weken had zijn onrust over don dubbelzinnigen toestand hem er over doen denken. Ilugo de waarheid te zeggen en zoo de toekomst zeker to maken, ten koste waarvan dan ook voor het tegenwoordige. Dan kon hij, volgens zijn eigen zegswijze, tegen ieder een „vlieg op" zeggen. Maar nu, dat zijn geheele wezen in' afwachting was, had hij het denkbeeld weer opgegeven. Hugo kwam thuis en hij had geen lust zijn vacantie te bederven. -Het gevoel van wachten werd nog sterker, omdat hij het geheele station voor zich alleen had. De koude, holle, spaarzaam verlichte ruimte liet zijn voet- is, Volgens een Celegram uit Konstantinopei aan cfe „Frankf. Ztg." bij een aan va j" in stormloop de Engelsche generaal Comper, chef van een biigade gesneuveld. Eenige dagen geleden viel, eveneens aan. het Dardanelienfront, de Engelsche gene raal Baldwin. In don Kankasus. Russisch legorhericht De generale staf van het Russische Kau- kasusleger meldt: In de .kuststreek vernielden onze verken ners na ihet overtrekken van de rivier Ark- dave mot (granaten een groot Turksch blok huis. Onze (motorsloep, vergezeld door een torpedoboot, bracht Itwee geladen zeilsche pen tot Izinken. In de irichting van Olty had een fusillade plaats. 1 Op de loverige deelen van het front geen veranderingen. L Ter Zee. De duikbootenfporlog. Wolffs-bureau meldt dd. gisteren: Den I6en .Augustus vermelde een van onze duikbooten .een bij Harrington aan de lersche Zea gelegen benzol Lab nek met de daarbij behoorende opslagplaats en co kesovens door geschutvuur. De fabriek vloog met een hoogopslaande vlam in de lucht 1 De indertijd door de Engelsche pers ver spreide bewering, dat de duikboot de open steden Harrington, Parion en Whitehaven beschoten heeft, is onjuist. Dezelfde duikboot werd op 15 Augustus in de lersche Zee "door een groot passagiers schip, waarschijnlijk aan de „Royal Mail Steam Packet Co." tqebehocxrende, op groeten afstand beschoten, ofschoon de duikboot het schip niet aanviel. Met nadruk wordt er op gewezen, dat dit koopvaardij schip dus Voor den aanval en niet voor do verdediging van geschut gebruik gemaakt hoeft. 1 v Pe Engelsche admiraliteit deelde op 27 Augustus mede, dat een Duitsche duikboot bij 0stonde door een Engelsch mariner vliegtuig volkomen vernield en tot zinken gebracht is. Dit bericht is onjuist De duik boot is wel door dien vlieger aangevallen, maar niet getroffen en onbeschadigd in de haven teruggekeerd. 1 (De vernielde benzolfabriek is een der grootste van Engeland en voor de Engel sche productie van ontploffmgsmiddelen van des te grootor betekenis» omdat er slechts weinige dergelijke fabrieken in En geland zijn./ 1 v Getorpedeerd. Lloyds meldt, dal het Engelsche stoom schip „Palmgrove" (groot 3100 ton/ gezon ken is. i 1 Mijl I i J 1JJ Diverse berichten. Vereen. Staten en Duitschland. Reuter seinde gisteren uit Washington: De Duitsche gezant, graaf Bemstoxff, heeft don Amerikaanschen secretaris vaa staat, Lansing, verwittigd, dat het volgens de laatste mcdedeeling van Dinsdag in liet voornomen, der Deutsche regeering ligt, aan de gezagvoerders van duikbooten last te geven, «lat geen kcwpvaardijschepen meer stappen weerklinken als op oen kerkhof. De eenige plek van licht en kleur was het boekenstalletje op hot tegenoverliggende per ron, waar do klerk in zijn kantoortje zat te lezen. Hugo was de eenige, voor wien de trein naar Porthlew kwam; voor liem was het perron geschrobd en begoten, en brandden de gaspitten liter on daar. Eigens langs de lijn klonk een bel en met geratel veranderde een rood signaal in een wit tegen den bleoken avondhemel. De man van het stalleije kwam uit zijn kantoortje, gaapte en keek op de klok. Een sjouwer kwam uit een donkere gang, langzaam een wagentje voorttrekkend, en de lichten opdraaiend, waai' hij langs kwam. Een krantenjongen, wiens schel gefluit onder do kap weer klonk, rende de trap af. De rails dreun den, een violette wolk van stoom stroom de uit do klep, en do trein hop het sta tion binnen, Een magere, kleine jongen met kogel rond hoofd on bruine oogen, vlug als een aap, sprong uit de coupé in Stott's armen. Stott lachte bijna zenuwachtig, pakte hem steng bij de schouders en hield hem <op een afstand. .„Prettig, je weer te zien, Hugo," zei hij, en de jongen, dion hij nu losgelaten had, balde zijn vuisten en ging vlak voor hem staan, de ondeugd straalde uit zijn booze oogen. Achter Hugo kwam een groote, ernstig uitziende man, .met lichten knevel, uit .den trein en zette (zijn handtasdi op hot perron. Hugo keerde zich om en bloosde. - j. „O, vader, ik vergat hok"* s«i hij ver legen. „Dit is mijnheer Harpur. Hij gaat (van avond naar Penolver en logeert bij juffrouw Rrowse en ik heb gezegd, dat wij hem - gr^ag in het rijtuig zouden meenemen: 1 (Wordt vervolgd). SCHIEDAMSOHE COURANT. De Secretaris, '1 'I i

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1