De oorlog. De vergissing vanYivienEady, 68- Jaargang Zaterdag it September 1915 No 14933 Eerste Blad Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fL 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven)". Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel-meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Aan de Optenbare School XI je Schiedam (hoofd de heer C. Ruiter) wordt gevraagd een onderwijzer met akte j. A anvangsjaarwedde f 575 pl. f 25 met 2 jaaxlijksche verhoogingen, van f75 en 5 verhoogingen van f50; ihoofdajkte 200; handtoekenen f50. t Inlichtingen 4e bekomen bij het Hoofd der School. Sollicatatiën aan den Burgemeester vóór 25 September onder opgave der Scholen, - waaraan de candidaten werkzaam zijn of zijn geweest. BUITENLAND. Schiedam, 11 Sept. 1915, Van het Westelijke front. Fransch legerberich t. Het 'officiëele Fransehe communiqué van gistermiddag luidt: Artilleriestrijd in den loop van den nacht rondom Atreoht, voor Roye en op het front in Champagne. 1 In de Argonnen, in den Harazec- sector, gevechten met handgranaten, ge weervuur van Loopgraaf tot loopgraaf met werkdadige medewerking nu en dan van de Fransehe batterijen. 1 In de Vogezen vielen de Duitschers giste ren de Fransehe stellingen aan van Linge- kopf tot Barrenkopf, daarbij gebruik ma kende van verstikkende gasbommen. Bij Scliratzmannele moest een loopgraaf in eerste linie door de Franschen ontruimd worden tengevolge van het werpen met brandende vloeistoffen. Een tegenaanval stelden den Franschen in staat het groot ste gedeelte van het verloren terrein te herwinnen en zich te handhaven op een tiental meters van het loopgraafgedeelte, dat niet heroverd kan worden. Op het overige gedeelte van het front werden de Fransehe stellingen overal behouden. Op het einde van den dag deden de Duit schers tegen de Fransehe loopgraven op den top van de Hartmannsweilerkopf een aan val, waardoor zij vasten voet verkregen. Gedurende den nacht deden de Franschen een tegenaanval, heroverden de verloren loopgraven en wierpen den vijand terug op zijn stellingen. 1 Fransdhe vliegers bombardeerden heden morgen batterijen in het hosoh bij Nonnen- brüek evenals het station van Grandpré. In Argonne kon het leger van don kroon prins, dat twee maal een hevigen aanval deed, den 8sten en in den nacht van 8 op 9 Sept., daarbij gebruik makend van ver giftige bommen, den strijd niet voortzetten, dien in den morgen van 9 Sepl werd ge staakt. Het Duitsche telegram, melding ma: kende van de gevangenneming van talrijke uit het Engelsch f van CHARLES MARRIOTT. 29) i Zij keek de tafel rond met wilwillenden lach, terwijl haar lichte, spotachtige oogen onwillekeurig haar vrienden beoordeelden. Door het bericht, dat Polly Hyde in Treve- nen was, was Oglander's lijst van uilnoodi- gingen op het laatste oogenblik uitgebreid, en de halve kolonie was aanwezig. In den loop der tien jaren, dat zij met hen ver keerd had, was er veel veranderd. Repu taties waren gemaakt en verlorende schit terende, jonge, onafhankelijke was een saai, populair schilder geworden, en de onbedre ven leerling maakte nu hertoginnen op het doek beroemd. Sommigen van haar oude kameraden waren dood, sommigen bleven wat zij waren, en voor eenigen aan Oglan der's tafel was Polly Hyde slechts een over dreven legende, waaraan men maar half geloofde. Niets ontsnapte aan haar blik, die beurtelings op iedereen rustte. Zij bemerkte de groeven van zorg op dit voorhoofd, de zelfvoldoening op dat gezicht; de gesleten jas van dezen man, en de te opzichtige japon van die vrouw, werden, met dezelfde vriendelijke sympathie opgemerkt. Ondejr haar scherpe spottende oogen was de man misschien minder voldaan over zijn rijkdom, terwijl die met de kale jas en het zörge- lijke gezicht zijn hoofd ophief met een ver nieuwde zekerheid, dat het werk om zich zelf wel goed was. Haar oogen verduisterden mannen en verovering van veel materiaal, houdt verzonnen cijfers in. Het spreekt bovendien niet van de aanzienlijke Duitsche verliezen, die door geen aanmerkelijke winst worden gecompenseerd. Gedurende het jaar, dat het leger van den kroonprins zijn aanvallen in de Argonnen. herhaa't, verloor het ruim' 100.000 man en veroverde geen enkel steunpunt van belang, terwijl bet minder vooruit kwam dan elders de Fi ï- sche troepen in een enkelen dag. De strijd in de Argonne. Bernhard Kei term an schrijft in het „Ber liner Tageblatt" van gistermorgen over den nieuwen met succes bekroonden aanval der Duitschers in Argonne: Het betrof hier het indrukken van de in boogvorm over den Hubertus-rug, het Cliar- me-dal en de Hoyette-geul (bekend als het z.g. Maria Thérèsia-werk), liggende linie. Na een hevigen strijd met werp mijnen werd 's ochtends om acht uur een helsch vuur op de vijandelijke loopgraven geopend, het welk zonder tusschenpoos tot elf uur Voort duurde. Daarop vond de stormaanval plaats. Regi menten uit Wurtemberg, het Rijksland en Pruisen stortten zich, onder aanvoering van Von Mudra, met vermetele ^doodsverachting op den vijand. Om halftwaalf liepen de eerste overwïnningsberichten in uit de ver overde loopgraven. De vijand werd trots zijn verwoeden tegenstand en zijn geweldig vuren overal teruggeslagen. Na twaalf uur was de van te voren aangewezen linie be reikt, zelfs overschreden. Het aantal gevangenen en veroverde ma chinegeweren neemt van uur tot uur toe. Dank zij de zorgvuldige voorbereiding van den aanval waren onze verliezen gering. De vijand waagde tot dusver geen tegen aanval. Kellermann geeft het aantal gevangenen op als 2000, het aantal buitgemaakte machi negeweren als 50. Tan het Oostelijke front. Druitsch legerbericht Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen: Legergroep-von Hindenburg. In de gevechten ten Z.O, van Friedrichstadfc, bij AVilkomir, hebben onze troepen eenige honderden gevangenen gemaakt Overigens ds de toestand tussdhen de Oostzee jen de Njemen bij Mereez niet ver anderd. i i Bij Slridel en aan de Sdwjanka duurt de strijd nog, voort De hoogteu bij Pieski aan de Sêhvjanka zijn bestormd. In den loop van den dag zijn 1400 gevangenen ingeleverd, 7 machinegeweren genomen, Legergroep-prins Leopold van Beieren. Deze groep is bezig met het offensief tegen de vijandelijke stellingen aan de Boven-Selwjanka'en ten oosten van de Rozanka. i Olszanka is genomen. t i Legergroepv. Mackensen. Onze vervolgingscolonnes naderen het station Kossowo, aan den straatweg KobrinMi- lowidy. Aan beide zijden van den spoorweg Brest LitowskPinsk hebben wij de lijn Tula- tyezeOwzicze bereikt. Op het Z.O. oorlogsterrein hebben onze zich een oogenblik, toen zij terloops dacht aan de dooden, of aan hen, die ongelukkig bij den strijd uitgevallen waren, en zij licht ten op bij een snel, nieuwsgierig onderzoek van vreemde gezichten, terwij zij goed keurend op den een en vragend op een ander bleven rusten, Zij keek telkens weer naar mevrouw Oglander, bleek, lief en tame lijk armoedig aan het andere einde van de tafel gezeten, en toen zij naar haar gast vrouw keek, werd Polly Hyde's glimlach zoo innig teeder, dat mevrouw Oglander tranen in de oogen kreeg en haar hoofd afkeerde. Mevrouw Hyde's oogen keerden plotseling naar Oglander, die aan haar rechterhand zat; Oglander, verlegen, van middelbaren leeftijd, en vermoeid, de lieveling der ko lonie; Oglander, wiens schilderijen in de musea van half .Europa waren en die bïj het Engelsche publiek nog steeds niet in tel was, en zij tikte op zijn hand, die op tafel laS- „Welnu!" zei zij met een zucht en oen wenk van haar gevuld handje, „ga door, kinderen, ga door." De kleine spanning van ontroering was voorbij en allen lachten en begonnen samen te praten. „Vertel mij nu eerst van den nieuweling," zei mevrouw Hyde plotseling. „Toen ik hem kende dat is al zho lang geleden hielp hij brekebeenen over de hindernissen bij een courant, en die tijden komen nooit meer terug. Vertel me nu van Humphrey Stott" Er Was een oogenblik stilte en toen zei Lumley, een man met harde trekken en een bril, met ©en lach: f „Vertel het ons liever; en ik zal u maar vooruit zeggen, dat gij ons verschrikkelijk jaloersqh op hem hebt gemaakt." I troepen de Russen naar Bucniow (aan de Sereth) teruggedreven. Ten Oosten van Tar- nopol zijn alle vijandelijke aanvallen af geslagen. Oostonrijksch legerbericht Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldt dd. gistermiddag: In de streek ten westen van Rowno zijn de daar vechtende Russische troepen over de 'laagvlakte -waardoor de* Stuhiel (rech ter bijriviertje van de Goryn) stroomt, te ruggeworpen. Ónze van Zalocze (aan de Sereth) voor- undringende troepen hebben den vijand in de richting van Zbaraz (tLi. in Z.O. rich ting) 'teruggedreven. f f Bij Tarnopol hebben O.-H. en Duitsche bataljons verscheidene aanvallen der Rus sen afgeslagen. Onze bondgenooten heb ben het dorp Bucniow genomen. Ten westen van. den middcnloop der Sereth rijn opnieuw vijandelijijke versterkin gen in het vuur gebracht Er wOrdt daar verwoed gevochten. Ten oosten van den mond der Sereth en aan de grens van Bessarabië is bet rustig geweest De O.-H. troepen zijn het breede moerasi- gebied van de Jasiolda an de Orla geheel doorgetrokken en hebben ten Z.O. van Rozany al vechtend terrain gewonnen. Grootvorst Nicolaas. Nikolaj Niktoiajewitsj is Woensdagavond uit Petersburg naar den Kaukasus vertrok ken. Aan het station heeft hij, naar Reuter meldt, elk der leden van zijn staf afzon derlijk de hand gedrukt. Generaal Alexejef, de nieuwbenoemde chef van den staf, was bij het afscheid tegenwoordig. Kort voor het vertrek van den trein verscheen de tsaar met den minister van het hof en zijn gevolg. De tsaar en de grootvorst gin gen den wagon binnen, waar zij afscheid namen. Toen de trein zich in beweging zette, groette Be grootvorst uit het coupé raam. De tsaar bleef pp het perron totdat de trein was vertrokken. l De Sreth-1 inie. Het correspondentschap „Heer und Po litik" schrijft: «Aan de Sereth-linie hebben de Russen reeds bijtijds sterke oeverwerken aangelegd, om den overgang te kunnen verdedigen. Met het opdringen van de Oostenrijlcseho troepen begint de strijd omi het laatste kleine gedeelte van Galicië, dat de Russen nog bezet houden. Dat zij zich hier met alle kracht willen handhaven, ligt voorde hand. De-Sereth is een linkerzijn'vier van den Dnjester en loopt van noord naar zuid. Ze stroomt bijna parallel met de Strypa, om welke nog weinig dagen geleden gestreden werd. Ook heeft haar loop bijna dezelfde richting als de Oostenrijklsch-Russische grens, die ten oosten van de Sereth in rechte lijn van het noorden naar het zuiden loopt. De Sereth ligt ongeveer dertig K.M. van de grens. Slechts in hot noordelijk gedeelte De oogen van mevrouw Hyde vlogen snel in de richting van Sc-lwyn Harpur, Se melk in zijn koffie deed en zij zei onverschillig: „Och, ik geloof niet, dat ik jullie iets vertellen kan, dat je niet weet Humphrey Stott heeft het grootste hart in Engeland en volstrekt niet het zachtste hoofd. Hij is zoo koppig als een ezel en zoo trotsch als de duivel neem me niet kwalijk, mijnheer Marl ow." „Met algomeene stemmen aangenomen," zei Lumley. „Ik boud van Stott als een broeder, en ik geloof, dat wij dat allemaal doen, omdat, al zijin we nu lid van de aca demie en al drinken wij den besten Bour gogne geef de flesch eens aan, Purolias wij een man kennen, als wij hem zien. Wij zijn echter de wereld niet, en eenige van Stott's buren vinden, dat hij hun nieuwsgierigheid wat meer bevredigen m.oest." i „Wat bedoel je?" vroeg mevrouw; Hyde scherp. „Leg jij hot uit, Oglander," zei Lumley, met een gebaar van schrik. „Nu," zei Oglander zenuwachtig en kleu rend. „Ik geloof, dat we zeggen mogen, dat het do lui uit bet dorp zijn, niet waar?" „Koe zit het dan?" vroeg mevrouw Hyde. „Zijn zij jaloersch, dat hij is gaan boeren, of wat is het?" 1 „Mogelijk zit er dat Wel wat achter," réi Oglander, „maar de grief is eigenlijk, dat Stott zijn eigen zaken voor zfclh houdt" Hij vertelde haar van het onderzoek. „Hé, wat is dat?" vroeg zdj. „Is Ruther- ford Lorraine dood? Nu," zei ze luchtig, „dat is in ieder geval goed nieuws." Vivien, die aandachtig geluisterd had, wist zeker, 'dat Stott mevrouw Hyde al verteld had van den dood van Lorraine. van haar loop, waar zij een weinig naar het westen afwijkt, bedraagt deze afstand ongeveer veertig kilometer. Door denworm van haar bedding vormt de Sereth op dit gedeelte van het oorlogsterrein een goede, natuurlijke verdedigingsstelling. De laatste voor de Oostenrijksch-Russische .grens. Wel iswaar loepen er Ideine aderen tusschen de Dnjester en de grens, maar zij hebben echter noch door hun grootte, noch door den vorm Van hun loop de beteekenis van sterke, natuurlijke verdedigingsposities. In vredestijd was de Sereth-lijn niet ver sterkt. W© hebben echter gehoord, dat de Russen hier, volgens hun gewoonte, een groot aantal sterk bevestigde bruggenhoof den hebben aangelegd. De eenige plaats van beteekenis aan de Sereth-linie is Tarnopol, dat ongeveer hal verwege den loop van de rivier ligt. De Russen hadden hier een bestuur gevestigd, dat thans weer de stad verlaten moet hebben." Duitscb luchtschip blojVen Baltischport. De Duitsche marinestaf meldt: In den nacht van 9 op 10 September wierp een onzer marine-luchtschepen op de Russische vlootbasis Baltischport (aan de Finsehe Golf) en de spoonveginrichting aldaar met goed succes een aantal bommen. Het luchtschip werd door den vijand verscheidene malen zonder succes be schoten en keerde onbeschadigd terug. Van het Zuidelijke front. 0ostenrijksch leger beri érfit. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag In den middag en den avond van gister- reu deden de Italianen herhaaldelijk hevige aanvallen op het bruggenhoofd van Tol- mein, zij werden echter telkens met zware verliezen teruggeslagen. In 'den Doberdo-sector verijdelden onze troepen de pogingen van den vijand om na derbij te komen. De algemeeae toestand is onveranderd, Italiaansch 'legerbericht. Het officieele Italiaansehe communiqué van gisteren luidt: Langs het geheelc front heerscht tenge volge van ons offensief bedrijvigheid. De vijand heeft nachtelijke overvallen beproefd, die alle zijn afgeslagen. Een met belangrijke strijdkrachten onder-1 nomen vijandelijke aanval op onze stellin- .gen op den Kastrein-top in het Seobach-dal is afgeslagen, ofschoon hij werd gesteund door een fel geschutvuur. Op het Karstplateau heeft de vijand wa penen, munitie en oorlogstuig in den steek gelaten. Op den Monte San Michelc hebben wij eveneens honderden geweren, veel oor logstuig eu uitrustingstukken vermeester! De vijandelijke vliegtuigen hebben hun aanvallen herhaald, zonder schade aan te richten. Aan de Dardanelles Turksch legerbericht. Het Turksche hoofdkwartier meldt ,cld. gisteren: Aan het Dardanellenfront in de sectoren „Het is volgens het oordeel van de men- schen aan de baai al te goed nieuws voor Stott," zei de hoer Marlow droog, al weten ze niet precies waarom.'-' Mevrouw Hyde leunde echterover, om hem aan to zien, bromide wat en keerde zich toen weer naar Qglander. „Ik geloof, dat Tyacke eigenlijk de oor zaak van de praatjes is, niet Waar, Lum ley?" vroeg Oglander. j Lumley knikte. „O, die oude duivel," zei mevrouw Hyde minachtend, „ik ken hem. Hij maakt er zijn werk van vrijende paartjes te bespieden, is niet zoo Maar niemand let toch op hetgeen Tyacke zegt, hè?" „Hij is de beste kerkganger van de baai," mompelde de heer Marlow. Oglander schoof ongedurig op zijn stoel heen en weer, en trachtte het onderwerp te veranderen. I „,Maar wat heeft de oude Tyacke dan tegen Humphrey Stott?" hield mevrouw Hyde hardnekkig vol, het eindje van. haar sigaret op haar schoteltje fijn wrijvend. „Odh, het is natuurlijk belachelijk," zei Oglander, mjet toenemende verlegenheid, „maar zooals mijnheer Marlow! zegt, die schobbejak van een Lorraine, ,van wien het vrij duidelijk was, dat Stott hem niet bij zich wilde hebben, verdronk zoo to ge legener (ijd, dat ondanks Stott's openhar tige getuigenis bij het onderzoek en het oor deel, dat uitgesproken weid, de stijfkoppige baaibewlonens zich muizenissen in 't hoofd halen..v.,/-' i i i J 1 „Wil je daarmee zeggen, dat zij beweren dat Stott den man vermoord hoeft?,"- riep mevrouwt Hyde ongeloovig uit „Niet met zooveel woorden," zei Oglan der, „en zij gelooven het feitelijk, ook niet, Anaforta en Ari Boernoe gebeurde niets van belang. jOnze artillerie trof het dek van een vijandelijke torpedoboot, die onzen linker vleugel had beschoten, maar zich onmiddel lijk, nadat ze geraakt was, verwijderde. On ze troepen op dezen vleugel bezeilen langzamerhand de loopgraven van de vijandelijke linie. Onze küstbatterijen joegen twee vijande lijke torpedojagers, die dien ingang van de zeeengte naderden en onzen linkervleugel beschoten, op de vlucht Dezelfde batterijen beschoten met succes de infanterieslellmgen van den vijand, bij Sed-el-!Bahr en een vijandelijke groep aan de landingsplaats van Mortolimoen en dre ven ze uiteen, i De verliezen der geallieerden. Uit Konstan tinopel wordt d d gisteren ge meld Krijsgevangenen, die wij in de jongste gevechten aan de Dardanellen gemaakt heb ben, deelden mede, dat do troepen uit Niéuw-Zeeland en Australië reeds de helft van de nieuwe manschappen verloren heb ben, ofschoon elk bataljon tot nu toe met 1500 man versterkt 5s en geheel en ;il nieuw geformeerd. De Indische 'brigade leed hij Sedol-Bahr zulke zware verliezen, dat het overschot thans dienst doet hij den trein. Dezelfde gevangenen verklaarden, dat de Franschen zulke ernstige verliezen hebben geleden, dat elk der tegenwoordige Fran sehe bataljons thans is samengesteld uit het overschot van drie of vier vroegere batal jons. Fransehe krijgsgevangenen verklaren, dat de Fransehe troepen verontwaardigd, zijn, omdat de Engelschen verzwijgen, welke of fers door de Franschen zijn gebracht. Nieuw-Zeelanders en Australiërs vertol len, dat in brieven, die zij uit hun land ontvangen, verwondering wordt uitgespro ken, dat op de werlieslijsten uit de Darda nellen geen Nieuw-Zeelanders of Australiërs voorkomen. i Een staking van den stiijd? Te Sofia zijn volgens den bericht gever van de „Vossische Ztg." berich ten ontvangen die aanduiden dat de en- tente-rn ogend heden rekening.houden met de mogelijkheid van eeir staking der krijgsver richtingen aan de Dardanellen. Een dier aanwijzingen bestaat hierin dat alle bestel lingen van levensmiddelen voor de troepen op Gallipoli te Dede Agatsj zijn afgesloten lot einde September. Aanbiedingen om na dien tijd te leveren, zijn afgeslagen, Verder verluidt, dat Italië heeft geweigerd op Gallipoli mee te vechten. In Mesopotamia. Het Turksche hoofdkwartier meldde gis-' teren Aan het front van Irak. werden tusschen 2 en 9 September ten noorden van Koma vier gevechten geleverd tusschen onze troe pen met vrijwilligers en den vijand. Onze troepen deden gedurende den nacht een onverlioedscbcn aanval. Bij de toen ont stane gevechten weiden vier vijandelijke officieren, waaronder een bataljons-com mandant, en 100 manschappen gedood en 50 gewond. Ook weiden vele paarden ge- maar zij knikken en fluisteren, Om u de waarheid te zeggen, zou liet bun niet veel kunnen schelen al Inj het gedaan had als het maar eigens anders was geweest. Een paar van hen zoeken al lang naar een of ander voorwendsel tegen hem. Zij zijn er allerlei kleinere plagerijen begonnenvo gels doodmaken, vruchten stelen niets ernstigs, ziet u, maar toch genoeg, om" hem te tergen. Ik vermoed, dat zij hel hem zoo zuur zullen maken, dat hij weggaat. Volgens mij komt het door hun bijgeloof. Zij gelooven, dat Stotl slecht is, en zij zijn bang, dat het oordeel de verkeerde men- schën treffen zal." Mevrouw Hyde trok haar lippen samen, en keek de tafel mot afkeurende blikken rond. „Als Humphrey Stolt een vriend noo- dlg heeft ,"0 begon zij. t „Neen, neen,- mevrouw Hyde," zei Lum ley geërgerd; .„wees maar niet bang. Daar kent u ons te good Voor. Toch kan men moeilijk 'Ontkennen, dat Stott geen slap doet om de menscheii te verzoenen." L „Waarom zou hij?" vroeg zij, opnieuw opstuivend, en een nieuwe sigaret nemend. „Er is onderscheid tusssclien je eigen weg gaan en trappen op de'gevoelige plek ken van een ander," zei de hoer Marlow. „IK veronderstel," vroeg hij „zich tot Og lander wendend, „dat u van het medail lon gehoord hebt?" „Neen," .zei Oglander, op een toon, hij zeggen wilde, „en het kan pie niet schelen ook." i i i 1 (Wordt vervolgd). SCHDAIMSCHE C0UI1ANT *2? .aörttfM *Ln 4 54-1*

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1