De oorlog. 68"* Jaargang Maandag 13 September 1915 No 14934 Deze courant verschijnt dagelijks» met uitzondering van Zon-en Feestdagen» Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen* Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prjjs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Grooie letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven, biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bevordering van liet bouwen door de gemeente door het verschaffen van de gelegenheid tot verkry ging van credleten onder verband van eerste hypotheek. Burgemeester en Wethouders van Schie' dam; vestigen er do aandacht op, dat bij Raadsbesluit van 17 Augustus 1915, goed gekeurd door de Gedeputeerde Staten den 30en Augustus d. a, v., een bedrag van f 100.0 00 ds beschikbaar gesteld, opdat door de Provinciale Crediet- en Spaarbank, alhier, gelden onder eer ste hypothecair verband kunnen worden verstrekt op perceelen, waarvoor dc aanvragen om bouwvergunning na 17 Augustus 1915 z rj n inge komen en die zijn gesticht bij voorkeur op door de Gemeente ter bebouwing uitgegeven grond onder de volgende voorwaarden: a. de, leeningen worden gesloten op vol tooide perceelen, met credietwaardige de •bitcuren, 'bij voorkeur die, welke in Schie dam Woonachtig 'zijn, voor ten hoogste drie jaren en zonder verplichte periodieke aflossing; b. verstrekt wordt tot 70 pCt der dooi twee plaatselijke deskundigen geschatte nor male verkoopwaarde; c. de rente der hypothecaire leeningen zal bedragen 8% pCt-, zonder afsluitpro visie; d. bij vrijwillige tusschentijdsohe aflos sing zal geen extra-rente worden berekend en rente schuldig zijn tot en met den dag der aflossing; e. de leeningen zullen na afloop van den termijn op aanvrage van den geldnemer, opnieuw voor drie jaren kunnen doorloo- pen, wanneer alsdan een herschatting geen waardevermindering aanwijst en overeen stemming is verkregen tussschen Burge meester en Wethouders en de bank; ,f. de kosten van schatting en de nota- rieele kosten, zoomede die van een even- tueele herschatting, zijn, lals naar gebiuik. voor rekening van den geldnemer; De aanvragen tot "credietvei- leening zijn bij.'Burgemeester en Wethouders in te (dienen. Schiedam, den 13den ISeptember 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRJETE, V De Secretarie V. SICKENGA BUITENLAND. Van het Westelijke front. Duitsch legerberidht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen Over het grootste gedeelte Van het front uit het Engelsch van CHARLES MARRIOTT. 30) 1 i ..Het was nog al meridWaarcjjg," zei de heer Marlow, met indrukwekkende lang zaaniheid, nudat de tafel naar hem luister de. ,,U weet; dat de "oude Tyacke altijd rondsnuffelt pp" de pieren? Op een.dag in de vorige week vond hij een gouden ge ëmailleerd medaillon, dat blijkbaar van Lorraine's lijk gevallen Was, toen het werd weggebracht Men vermoedt, dat de arme *ere' 2nn horloge en ketting verpand heeft, om zijn spoorkaartje naar Comwallis te betalen, en dat hij om een gf andere ge voelsleden 'het medaillon er heeft afgeno men en bewaard. Natuurlijk bracht Tyacke het naar Stott, en daar hij een arm man is, wachtte hij op een beloonmg. Stott bood hem tien shilling aah eeu overdreven groote som, zou ik zeggen. Evenwel .Tyacke dacht, ongetwijfeld onjuist, dat het me daillon een groote waarde had' en wilde meer hebben. Ik geloof, dat hij 'zelfs vijf pond, vroeg. Stott werd daarop boos en zei hlem,. dat bij bet medaillon .houden en naar den cloopen kon. Ik zal zijn woor den. niet herhalen." Lumley schaterde Van het lachen. „Bat is juist iets voor Stott," ,zei hij; „hij gaf den ouden schelm wat te veel, maar toen hij hem ging exploiteeren, .smeet hij hem hot huis uit. Maar hét verbaast vond een levendig artillericgevecbt plaats Succesvolle ontploffingen in Champagne en de Argonne veroorzaakten groote ^chade aan de Fransche loopgraven. Vijandelijke vliegers wierpen gisteren in de vroegte bommien op Ostende. Ei werd geen schade aangericht en niemand werd gewond. Gedurende den nacht werden op de dok ken van Londen en de omgeving daar van met zichtbaar succes bommen ge worpen. Fransch legerbericht. Het officieel© Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: Onophoudelijke gevechten met bommen cn handgranaten ten noorden yan Atreclit en rondom Neuville, gepaard gaande met artillerie-vuur over en weer. Het bombarde inent is ook heviger ten zuiden van Scar- pe, in de streek van Roye en ten noorden van de Aisne, tusschen Taisy en Craonelle. Een nieuwe aanval van de Duitscher* tegen den vooruitgeschoven post Sopig nent is, evenals de vorige, afgeslagen. Ten Z. van Leintrey krachtdadige actie van de Fransche artillerie tegen de stel lingen, weiken en troepenverzamelingen van de Doitschers, Een poging van de üuit- schers om aan te vallen ïs onmiddellijk door spervuur en vuur van de infanterie verijdeld. Duitsche vliegers hebben gisteren eenige bomïnteia op Compiègne gèworpen. Fransche vliegers hebben met groote bom men de Duitsche vliegloodsen te Bayelle krachtdadig bestookt, Yaii het Oostelijke front. Buitsch legerb'ericjht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen Legergroep—IVion Hindenburg Pp het front tusschen de Dwina en Merecz (aan de Njemen) hebben de gevech ten op sommige plaatsen grooteren om vang gekregen. Er ziijn weer 1800 gevan genen en 5 machinegeweren genomen. Tusschen Jeziory en Njemen duurden de hardnekkige gevechten den ganschen dag voort. PaS vanochtend gaf de vijand ver deren tegenstand op. Hij wordt vervolgd. Aan de Zel'wianKa zijn wij door de linie* van den vijhnd op verscheidene plaatsen heengebroken. De Vijand verloor 17 offi cieren en 1946 man aan gevangenen en 7 machinegewieren. Het Russische rapport ran Vrijdag spreekt van gevechten van de Russische garde ten N. van Aleli, 42 K.M. ton W. van Dunaburg (D[winskj. Duitsche troepen hebben daar niet aan deelgenoten. Daarentegen werd de Russische garde gisteren ten N.Wi van Wil na gesignaleerd, aangevallen en terugge worpen. I Over de in hetzelfde rapport vermelde overwinning van twfee Russische soldaten over zes Duitschers aan den mond van de Zelwianka, heeft het Dnitsche legerbestuur geen bericht ontvangen. i Legergroep-prins Leopold van Beieren. In nauwe samenwerking mot den rechtervleugel van de legergroep ran me, dat zoo'n sluwe klant als de oude Tyacke zich zoo verrekende. Hg vergist zich niet dikwijls in zijn menscben." „Ja," zei de heer Marlow zuur, „Tyacke is een zeer verstandig maji. Hij liet mij hol medaillon zien. 'Het bevatte het miniatuur portret van een jonge 'vrouw.'" Hij koob zorgvuldig een sigaret uit en stak die nan. „Ik verbeeld me, dat ik het portret van do- zelfde jonge vrouw in Stott's huis gezien heb. Maar ik heb' altijd gedacht, dat het do vrouw van Stott was." v „Dat heb je me nooit verteld, Gus" zei mevrouw Marlow opgewonden. „Wat ro mantisch 1" De heer Marlow zei iets van het verkeer de om praatjes in de wereld te helpen. „Maar," zei mevrouw Marlow, en haar magere wangen bloosden, terwijl zij rond keek. om aanmoediging te vinden, „men hoort zulk soort schandaaltjes onder de deftigste menschen, niet waar?" „Dat strekt hun niet tot eer, lieve," zei de heer Marlow. Vivien had scherp naar mevrouw Hyde zitten 'kakenen zi« was blij te zien, dat zij zich -verbazend amuseerde. „Dus 'U verbindt dit medaillon aan een duister en verschrikkelijk geheim in Stott's vroeger leven, en u veronderstelt, dat hij bereid was dit af te koopen voor een be drag van tien shilling, maar niet meer?" vroeg zij spottend. „Wezenlijk, mijnheer Marlow, als dramatisch artiste most ik zeg gen, dat uw. gevoel van intrigue sterker ontwikkeld is dan uw instinct voor psycho ïogie." De'heer Marlow lachte Verlegen. „Nu, 'mevrouw ïfyde," zei hij, „na dat twijfelachtig 'compliment ga ik op mijn lau weren 'rusten." Maar mevrouw Hyde had geen plan hen; Hindenburg zijn de vijandelijke stellingen ten oosten van Zehva (aan den weg van Wolkowysk naar Slonim genomen. Ook bij Kozele zijn wij de Zelwianka overgetrok ken. Aan weerszijden van den weg Kar- toesjkaKossowSlonim is de vijand te ruggeworpen. De legergroep maakte 2759 gevangenen en nam 11 machinegeweren. Legergroepv Mackensen. Onze troepen vallen aan weerskanten van den spoorweg naar Pinsk aan. Eenigo vooruit geschoven stellingen zijn vannacht door een overrompeling genomen. Zuidoostelijk oorlogstooaeeï. Duitsche troepenafdeelingen hebben nieuwe aanvallen met zware «verliezen voor den vijand afgeslagen. Ooslenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag Onze in Wolhynië strijdende troepen trok ken gisteren bij Derazno de Goryn over en bij Duhno de Ikcva. De aanvailen der Russen bij Tarnopol namen in hevigheid toe. Ten Noord-Westen van de stad gelukte heit den vijand in onze loopgraven te dringen en het dorp Dolzanka te veroveren; de uit de naburige sectoren toesnellende Duitsche en Honved-bataijons vielen den Vijand aan beide flanken aan, heroverden het genoemde dorp en wierpen de Russen weer terug naar hun stellingen bij het bruggehoofd. De Verliezen van den vijand zijn groot. Ook werden de aanvallen van den vijand ten Zuid-Westen van Tar nopol afgeslagen. Aar» ons front aan den Oostelijk'en oever van de Strypa, aan de bcneden-Sereth en aan de Russische grens verliep de daj rustig. In Lithauen Veroverden de keizeriijk!- koninklijke troepen bij Kosowo een zeer veisterkt dorp, Szkuraly, op den vijand Russisch legerbericht. De groote Russische generale staf meldt dd. Zaterdag In de streek van Riga en van Fried richstadt, werden geen gevechten van be teekenis geleverd. In de streek van Jacobstadt hebben Wij in den avond van 10 September een reeks aanvallen der Duitschers in de richting van Dwinsk afgeslagen. Bij het station van Ponemoenk schoot onze artillerie een Duitsche vliegmachine omlaag, die een Roodo Rmistrein met bommen b'ewierp. Tusschen de rivieren Swenta en Wilija ondernam de vijand gedurende den dag van 10 September mot aanzienlijke troepen machten een krachtig offensief m de streek ten Oosten Van Wjlkomir. De vijand rukte langs den straatweg Van Dwinsk en de na burige wegen op, en ondernam zijn voor naamste pogingen, met behulp van zwaar veld- en belegeringsgeschut, ten Zuiden van. Jen straatweg. Te gelijker tijd trekt een aanzienlijke vijandelijke strijdmacht in de streek ten Oosten van Sjirwinty naar Swentsiany op. zoo gemakkelijk -te laten schieten. „A propos, waarom zei u „nafcuurbjk" bracht Tyacke liet medaillon uaar Stott?" vroeg zij, haar onderlip wat vooruitstekend. „Ik dacht, dat ik gezegd had, dat hij liet nuf eerst liet zien," zei .mijnheer Mar low, klemend. „0, neem me niet kwalijk," zei mevrouw Hyde, met een bitteren glimlach. „En u vondt het noodig, Tyacfce's eenvoudige ziel op de hoogte te brengen met "dat oude wijvenpraatje over de twee portretten „Fe gelijkenis, mogelijk ge.iecl toevallig, was 'zoo treffend," zei de heer Marlow kalm, „dat ak er, misschien onbescheiden, op doelde." Mevrouw Hyde blies een wolk rook uit en keek onderzoekend het gezelschap rond. „Blijkbaar is Tyacke de oorzaak van al les," zei zij. „Oglander, geef me een drup peltje whisky. Ik heb een leelijkcn smaak in mijn mond. Het komt zeker door jullie duro sigaretten ik kan zelf maar Wood bines betalen. Laten wij nu over wat pret tigs pratenjuffrouw Eady verveelt zich." Vivien kreeg een kleur en lachte. Ieder een scheen zoo bezig met het duel tusschen mevrouw Hyde en den heer Marlow, dat zij dacht, dat niemand haar scherpe oplettend heid had opgemerkt. Toch was zij zich niet bewust, dat haar belangstelling vooral ge trokken werd door het "Samen noemen van Stott's naam met dien eener vrouw. Nu keek iedereen liaar aan, en zij voelde, dat Harpur baar gelaat zeer opmerkzaam op nam. Zij bloosde nog meer, en nam haastig haar ledig koffiekopje op en hield- zich of zij dronk. Na het tikje als om Vivien aanhaar macht te herinneren knikte mevrouw Hyde haar bemoedigend toe, en keek haar niet vriendelijk spottende oogen aan, ais met Wilkomïr als algemeen richtpunt. Tusschen de Wilija en de Njemen is de toestand onveranderd. Langs den beneden loop van de Meresjankh had een krachtige actie der artillerie plaats. Ten Oosten van Grodno ondernamen de DuiLschers sedeit den ochtend van 10 September cp hel front OzerySlddel hardnekkige aam allen, die wij herhaaldelijk met de bajonet afsloegen. Skidel ging bij herhaling van de eene hand in de andere over. Ten slotte bleef Skide! in onze handen, na een schitterende be storming van een onzer bataljons. Onze cavalerie achtervolgde fel den vijand, ge holpen door onze infanterie, die de Duit schers uit de loopgraven ten Zuiden van Skide 1 wierp. Aan het front ten Zuiden van de Njemen had een verbitterd gevecht plaats aan de rivier Zelwianka bij de, gehuchten i'eski en Zelwa. In de streek van Peski vernielde ons geschut een geheele batterij, waarna wij met gemak eenige aanvallen van den vijajjd af sloegen. Bij ZelWa slaagden wij er in den loop van lO'Sept in, een reeks achtereenvol gende aanvallen van de Duitschers af te slaan, niettegenstaande zij weder met stik gas werkten. Wij behielden onze stellingen op den rechteroever van de .Zelwianka, na dezen geheelen oever volmaakt van vijanden te hebben gezuiverd. In de buurt van Ro 2ano, aan den spoorweg van Slonim, tracht te de vijand tot driemaal toe vruchteloos onze troepen aan te vallen, ondanks een heftige voorafgaande artillerie-beschieting. Meer naar het Zuiden, tot aan de Pripef, hadden slechts eenige schermutselingen tus schen voorposten plaats. In de buurt van Rowno, weerhielden onze troepen ppi 10 Sept den vijand, die naar Derajno oprukte. Bij Kremencz hei-vatten dc Oostenrijkere hunne aanvallen op de beide oevers dei boven-Goryn bij de Galicische grens. Te zelfder tijd hielden wij den vijand op den rechteroever met succes in bedwang, niet tegenstaande hij van stikgas-bommen ge bruik maakte. Verscheidene 'Oosletaiilijksche detache menten werden door ons vuur geheel en a! weggevaagd. In do streek van Tarnopol nikten wij in den ochtend van 10 Sept. voorwaarts en braken den hardnekkigen tegenstand van den vijand. Volgens verklaringen van krijgs gevangenen werd zijn 6e bataljons jagers dat pas geformeerd was, totaal in de pan gehakt De vijland sloeg op de vlucht en liet op 10 Sept 39 officieren en 2500 man, be nevens 16 mitrailleurs in onze handen. Een compagnie auto-mitrailleurs verleende hiei- bij onzen troepen krachtige hulp. Aan de Dnjester wordt een ackterwaail- sche beweging van den vijand waargeno men. In de streek ten Zuiden van Tarnopol hebben iejverieens hardnekkige gevechlert plaats. Hier sloegen wij een reeks woedende aanvallen van den vijand af. Aan den benedenloop van de Serelh ont wikkelde onze opmarsch zich gunstig in de buurt van het gehucht Floeste en de mon ding van de Sereth, ondanks het heftig-vuur van den tegenstander. Wij wierpen de vijani wilde zij zeggen„li houd wel van je, maar je bent wel een beetje dwaas." „Hoe.bevalt Penolver u, juffrouw Eady?" vroeg zij luid; en zij voegde er bij: „Ik ga mijn vriend Humphrey Stott nog eens opzoeken, voordat ik weer naar de stad ga, en dan mag u me op thee vragen, als u wilt. Hoe lang blijft u hiei Vivien vertelde* 'het haar en sprak van het voorgenomen bezoek aan Parijs. „Parijs zal u iwcl bevallen," zei mevrouw Hyde, „als gij het op de goede manier gaat zien. Fat doen de meeste menschen niet. Zij blijven op de groote boulevards, die we-' melen yan vervelende Amerikanen. Volg mijn raad cn neem een van de hotels nan do kaden of in het Luxembourg-kwartier. Wanneer gaat u? Het is niet onmogelijk, dat ik in Juli of Augustus ook in Parijs ben." Vivien merkte, dat Harpur keek, of hij het met over-prettig vond. Zij was scherp zinnig genoeg om do reden te begrijpen. 01 er al of niet een ongunstig geheim om trent Stott's vroeger leven was, het was zeer duidelijk, dat mevrouw IJydc zijn ver trouwen genoot. Zij had vragen gedaan, niet oan inlichtingen over hem te verkrij gen, maar om te ontdekken, wie zijn vrien den waren en wat zij ran zijn zaken vas ten. Zij had mynheer Marlow met zoo'n klaarblijkelijk genot getroefd, dat Vivien niet gelooven kon, dait zij ernstig jpezorgd was over Stott. Herhaaldelijk had Vivien er over gedacht, wat mevrouw Hyde bedoeld had met haar zinspelen op „de proef', dat Stott zoo onmiddellijk onderdrukt had. Het had niets te maken met -zijn landbouwbe drijf, want op dat oogenblik wist mevrouw Hyde niet, dat hij aan het boeren was. Mijn heer Marlow's verhaal omtrent het. medail lon had Vivien's nieuwsgierigheid naar me- uit Floeste, en maakten hier 13 officieren en 8ÖÖ man krijgsgevangen. De strijd bij Tarnapol. De groote Russische generale staf meldt: De officieele Duitsche mededeehng van 9 dezer weerlegt onze mededeehng van den Ssten over het nemen van tal van gevange nen. 30 kanonnen en machinegeweren. De generale staf acht het zijn plicht naar menschelijk vermogen en volgens de rege len van de krijgskunst ernaar te trachten, elke gebeurtenis naar Waarheid voor te stel len, met vermijding van tendentieuze scha keeringen. Vergissingen zijn altijd moge lijk, gegeven de opwinding en soms ook de onzekerheid, die met een militaire actie gepaard gaan. Ons groote succes bij Tarno pol eu Trembowla is echter met zekerheid vastgesteld, en door de actie van onre troepen duidelijk bewezen. Onze generale staf heeft met zijn definitieve antwoord aangaande den gemaaklcn buit gewacht tot de rapporten van de corpsen die den Ssten aan het gevecht deelnamen, ontvan gen waren. Een van die rapporten van een der legers, die op 8 dezer heblren gevoch ten, zegt met betrekking- tot het op den vijand veroverde aantal kanonnen: „Wjj zijn er reeds in geslaagd zes stukken' van 10 c.M. binnen onze lime te brengen" en stelt door zijn duidelijken inhoud elke mo gelijkheid van twijfel aangaande ons suc ces terzijde. Een rapport van den bevel hebber aan het genoemde fiont zegt, dat de aan den vijand toegebrachte slag, opgrond van door onze verkenners verschafte gege vens, door den opjrerberelhebber 'van het leger vooraf beraamd was. Dit alles weer legt dus de beschuldiging, dat wij een tendentieus rapport zouden samengesteld hebben, in verband met dc gebeurtenis vaa groot belang die kort geleden in de ran gen van het Russische leger (d. w. z. de overneming van het opperbevel door den tsaar) heeft plaats gehad. Yam liet Zuidelijke front. Italiaansch legerbericht. Het officieele IUlia.mschJ communiqué van gisteren luidt: Aitillerie-acties, die door den mist be- kimmerd worden, duren voort in Tirol; Trente en Karinthie. De Oostenrijkers"" hebben een aanval ge daan in het dal van Slatenek in het Plez- zo-bekken. De Italianen dreven hen 'met de bajonet tip de vlucht. Sterke Oostenrijksche strijdkrachten wor den in den sector van Tolmino (Tolmein) samengetrokken. De vijand bouwt schier permanente ver dedigingswerken en concentreert troepen aan den benedenloop van de Isonzo. Dc vijand beeft Monfalcone opnieuw be schoten. Eenige stoomschepen zijn bescha digd. O os ten r ij ks ch 1 e ge rb e ric .h.t. - Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag Gelijk verwacht werd, is het gisteren, aan het front in bet kustland, voorname lijk in den noordelijken sector, tot een reeks van groote gevechten gekomen, die alle met een volkomen tegenslag van de aanvallende Italianen eindigden. vrouw Sitott weer opgewekt. In ieder ge val wist mevrouw Hyde alles van haar. Zonder dat Harpur er was, bad Vivien heel graag getracht goede vrienden met mevrouw Hyde te worden. In weerwil van haar ruwheid mocht zij haar vel, en zij geloofde, dat mevrouw llyde haar ook wel goed gezind was. Maar bet bleek keel dui delijk, dat Harpur mevrouw Hyde niet lij den mocht, en zij hem niet. Zij kibbelden nu al over een plaats in Parijs. Twee of drie anderen vielen in, en ondersteunden mevrouw llyde, en llaxpur moest zich terug trekken met het bewustzijn, dat hij slechts Loeristcnkennis bad. Het was een nieuwe ervaring voor Vivien, kaar aanstaande geen goed figuur te zien maken in het gezel schap van zijns gelijken, eno ofschoon het zoo'n nietige zaak betrof, maakte het feit dieper indiuk op haar, dan zij zelve wist. Over het geheel evenwel scheen Harpur het best met de schilders te kunnen vin den. Eerst waren zij wat geneigd pret te maken over zijn pedanterie, maar daar hij voel gereisd had cn. werkelijk om schilde rijen scheen te geven, luisterden zij eerbie dig naar hem. Maar Vivien vond, dat ILu- pur letteren en kunst als 't ware met hand schoenen aanvatte, terwijl de andere man nen ze gewoon bespraken als de dagelijk- sclro dingen van het leven. ICet verschil in hun (houding boezemde baar belang in, hoe wel zij er op dat oogenblik geen besluit uit trok. i n J De Marlow's reden Vivien eh Har pur naar huis, en ditmaal was Vivien blij met bun gezelschap. Zij was niet geheel in de stemming om alleen met Sehvyn te ziju. Zij voelde zich schuldig, ofschoon zij niet wist, waaraan. Selwyn scheen jn een hij zonder goede stemming. {Wordt vervolgd). SCHIEDIMSCHE COURANT V" t

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1