BINNENLAND. Tab het hof. H. M. de Koningin-Moeder, die heien namiddag half twee, per Holl. Spoor naar Amsterdam vertrok', tot het brengen van het aangekondigde bezoek, aan de tentoon stelling van Hindoeisme in het Sted. Mu seum. was voornemens, ook nog een kort bezoek ie brengen aan het Rijksmuseum. Daarna zal H. M. per automobiel naai Sovstdijk vertrekken tot het einde der week. 1L M. was vergezeld van de hofdame Me jonkvrouw© van de Poll, den grootmeester dhr. de Ranitz en den kamerheer Graaf Sc himmei penninck. Consulaire dienst Bij Kon. besluit ïs de heer P. Stuyfbergen benoemd tot consul der Nederlanden te Canton, buiten bezwaar van 's lands schat kist. Het ressort van het consulaat omvat de provincie Kuangtung (met uitzondering van het aan Swatow toegekende gedeelte), als mede de provinciën Kuangsi, ïunnan en Kueichow. Aan den heer Stuyfbergen kan in de Ne derlandsohe taal geschreven worden. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de consul fe Swakopmund (Duitsch Zuid-West Afrika) dr. Wl K- O. Gumprecht, op zijn post is teruggekeerd. In Hotel de Twee Steden te 's-Gravenhage is aangekomen, de beer Von Zeppelin, Obermüiler, nieuw benoemd Nederlandsch consul-generaal in Brazilië. AudlenttM. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 17 dezer niet plaats hebben. Onze ministers. De minister van Oorlog keert morgen van verlof te 's-Gravenhage terug. V De minister van Maiine vergezeld van zijn adjudant, de luitenant ter zee le klasse mr. Jager, en de opperbevelhebber van J_,and- en Zeemacht die vergezeld was door ritmeester .Tersluys, vertrok hedennamiddag naar Amersfoort tot het bijwonen eener demonstratie van de lichamelijke ontwik keling van recruten, wier opleiding is ge schied volgens het systeem der Zweedsche gymnastiek. Veldprediker in algemeenen dienst. Bij Kon. besluit van 9 dezer is aan den veldprediker in algemeenen dienst bij het leger te velde, ds. A. S. Talma, op zijn daartoe gedaan verzoek, een eervol out slag uit zijn voormelde betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewe zen diensten. i 1 Van Kol. Naar „Het Volk' meldt, is de heer Van K5-1 op zijn terugreis naar onri land Zaterdag te Petersburg aangekomen. H,rj zou gisteren van daar vertrekken. De landstorm. De landstorm, jaarklasse 1914, zal, naar de „Avondp," meldt, op 1 October bij de verschillende brigade-depots onder de wa penen komen. Bederland rn de oerlef. Ned. bloembollen. Het Zweedsche stoomschip '„Magna", van Amsterdam naar'Raumo bestemd, dat als prijs naar Swinemünde 'is opgebracht, had aan boord een lading bloembollen, ter waar de van ongeveer 'een half millioen en 'be stemd voor Noorwegen, iZwoden en Finland. Een commissie uit 'de bloembollenexpor teurs, belast met de verzending, ontdekte even vóór het ivertrek van het schip in een zending van een 'firma uit LLsse een (kistje sigaren, waarvoor de 'firma een belangrijke boete opliep. -Toen ideze poging tot smok kelen werd ontdekt, (weigerde de, Neder- landscho regeering een (vrijgeleide te geven, waarvan het gevolg (is, dat thans het schip is opgebracht. i f 1 Luchtschepen. Van Ameland Wordt gemeld: Vanavond kwamen hier 5 Zeppelins voor bij, die in Westelijke richting gingen. Ook op Vlieland zijn de vijf luchtschepen gezien. 1 j Men meldt uit Den Haag: Omstreeks 10 uur hedenavond' is boven de Scheveningsche kust, binnen ons terri toriaal! gt tiled; den Zeppelin waargeno men. Do vorm van hot luchtschip en het licht ervan werden duidelijk gezien, en het snoiren van de motoren was goed hooibaar, t 1 Sommigen verklaarden, nadat het lucht schip in Zuidelijke richlïng was verdwenen schieten te hebben gehooid, zoodat het vermoedelijk is beschoten. Op -bet luehhtschip dat gisteienavond boven Scheveoingen is waargenomen, zijn in het zuiden schoten gelost ter waar schuwing dat het zich boven 'Nederlandsch gebied bevond, hetgeen steeds geschiedt indien vreemde luchtvaartuigen of vlieg tuigen boven het gebied van ons land worden waargenomen. i Uitroerverbod. i Het „St.bl." no. 390 bevat een 'Kon. besluit van 'den llden dezer, "houdende verbod van uitvoer van zuurkotW, van ge zouten groenten, van gedroogde, snijboonen en van gedroogde spersieboonen. 1 Staat van b'eleg. Het „St.bl." no. 393 bevat een Kon. besluit van den 13den dezer, waarbij met ingang van dien datum in staat van' beleg worden verklaard de gemeente Mill cn St. Hubert en de gemeente Wanroy. Belgische geïnterneferden. Onder leiding van -eenïge belangstellen den, hoopt men op den 16en September in de groote zaal van het Koninklijk Zoolo giseh-Botanisch Genootschap le 's Grav cu bage een tentoonstelling te openen, die een denkbeeld zal geven van den arbeid der geïnterneerde Belgische soldaten in de* in- terneeringsdopóts. Niet alleen zullen wij de voorwerpen te zien krijgen, die door de ge ïnterneerden werden gemaakt, product van hun vlijt en vernuft, doch men zal tege lijkertijd een algemeen overzicht trachten te geven van hot resultaat, dat tot heden Le reikt is geworden door 'tgeen het Comité de l'Ecole du Travail pour les Soldats Beiges mternés deod, om het onderwijs in de in- ,'crneeringsdepöts te bevorderen. Dit comité is in de eerste plaats de Nederlandse he autoriteiten ten hoogste dankbaar voor den groeten steun en de medewerking, die bet tot nu toe in zijn zoo zware taak mocht ondervinden. Er zal een belooning worden gegeven mn de vervaardigers van de verkochte voor werpen. IVborts zal de opbrengst van de tentoonstelling komen ten bate van het fonds der interneeringsscholen en van de huisgezinnen van behoeftige gei'nlei neerden in Nederland vertoevende. Nader meldt men- ons De tentoonstelling in den Dierentuin te 's-Gravenhage van werkstukken, door Bel gische geïnterneerde soldaten vervaardigd, waarvan de opbrengst zal ten goede komen aan het fonds der interneeringsscholen en aan de in Nederland vertoevende huisge zinnen van behoeftige geïnterneerden, zal Donderdag 16 dezer des n.m. te half twee worden geopend en te bezichtigen zijn tot en met den 26en. Er zal een afzonderlijke aldeeling zijn voor kantwerk, door vrouwen van geïn terneerden vervaardigd. Gedurende de tentoonstelling zullen de muziekkorpsen uit Zeist, Amersfoort, Har derwijk en Oldenbroek uitvoeringen geven; ook zal een strijkorkest zich doen hooren. Voorts hebben de Operazangers Delville en Merlot welwillend toegezegd, voor de groote muziekuitvoeringen hun medewer king te zullen verleenen. Belgische Ropde Kruis. Het comité in Nederland van "het Bel gische Roede Kruis heeft besloten, aan een dei ambulancen den naam van den heer Khouw te geven, die aan het Belgische Roiode Kruis een $am van 7500 geschonken heeft. Staatsleening 1914. De minister van financiën maakt bekend, dat tot en met 11 dezer uit de opbrengst van de Staatsleening 1914 aan provinciën en gemeenten uit 's Rijks schatkist rente dragende voorschotten zijn toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van f 10.080.025, waarvan per saldo was uitbetaald of betaal baar gesteld °r„ totaal bedrag van f 5.614.125. (St.ct.) Vertraging van de scheep vaart. Bij de Zeppelin-aanvaJlen op Londen zijn ook ba runen neergekomen in het haven kwartier, waardoor ook neutrale schepen groot gevaar hebben geloopen. In verband hiermede is bepaald, dat de schepen voortaan niet meer bij kunstlicht mogen Iaden of Lossen en die werkzaamheden alleen overdag mogen plaats hebben. De vaart op Londen van de Batavierlijn en van andere lijnen ondergaat hierdoor groote. vertraging. ^Hdbl.) Onbruikbaar regeering's- me e 1. Men schrijft aan het „lldbl.": Sedert eenigm tijd gingen hier e» daar klachten op onder de bakkerij over het geleverde meel, bestemd voor het bakken van goedkoop bruinbrood. Voor de meel fabrikanten is deze zaak te onaangenamer, omdat zij voor hun product sedert verleden jaar Augustus aangewezen zijn op de hun vanwege de regeering verstrekte tarwe. Ver leden week echter verkeerden sommige leveranties regeeringsmeel in zoo'n ondeug delijken toestand, dat het velen bakkers eenvoudig onmogelijk was, daarvan behoor lijk brood te bakken. De betrokken meel fabrikant, op de ondeugdelijke qualit-it op merkzaam gemaakt, verklaarde, dat hem vanwege Iz regeering een partijtje onbruik bare tarwe was toegezonden. Dergelijke af wijkingen zijn natuurlijk altijd mogelijk, doch de meelfabrikant knoopte aan zijn verklaring de modedeeling vast, dat de mi nister van landbouw, nijverheid en handel in antwoord op een 'desbetreffende klacht gezegd zou hebben, „dat die partij er maar doorheen gedraaid moest worden". Inmiddels hebben do meest-belanphebben- clen bij deze quaesüe, de broodfabrikanten en bakkers, ook niet stilgezeten. Nadat de minister ook van laatstgenoemde zijde met een en ander in kennis was gesteld, hebben de directies der Broodfabriek v.h. Wed. J. de Jonge, der Tol's Electr. Bakkerijl en der Bakkerij de Wetering aan de Am sterdamscbe bakkers een rondschrijven ver zonden, met verzoek te willen opgeven, wie hunner te Klagen heeft over het ge leverde regeeringsmeel, teneinde gezamelijk stappen te doen, om een betere qualiteit meel te verkrijgen. Naar ons verzekerd werd, zijn er reeds tal van klachten ingekomen. De s u,iker prijs. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft in eene circulaire aan de Burgéhieesters medegedeeld, dat de maxi mum prijs van witte geraffineerde suiker voor den groothandel met ingang van 15 d«zer, dpoj hem verhoogd is tot f51 per K.G., netto A contant met li/a pCt. korting. Polemiek over Holland's positie. Van Duitsche zijlde wordt gemeld, dat de bekende graal Reventlow gister in de „Deut sche Tageszeitung" een interessant artikel publiceerde naar aanleiding van de Aug.- uitgave van „New Age", waarin Norman uiteenzet, dat het Kanaal niet Engelands grens is, doch de Belgisch-Duitsche en de Hollandsch-Duitsche grenzen. Deze meeding is ook reeds door den overleden Homer Lea ycAdedigd, namelijk, dat een beheer- schende invloed over Holland en België, voor Engeland een levensvraag is, omdat het verlies van den overkeersellenden Brit; schen invloed 'aldaar ook het verlies van den heerschenden Engelschen invloed op hel continent ten gevolge zou hebben. Re- ventlow zegt, 'dat in deze lijn het Britsche toekomst-program ligt. Mocht Engeland daarin slagen, dan zouden België en Hol land tot hruggehoofd worden gemaakt, waar tegenover alles wat vóór den oorlog ge schiedde, kinderspel geweest zou zijn. Speciaal wijst Reventlow er op, "dat de „New Age" als een nooodzakelijke voor waarde voor de Britsche positie na den ooilog beschouwt, dat Nederland tot En- gelsch grensgebied wordt gemaakt. hiderdaad beschikt Engeland over vol doende krachten, zegt het blad, om dit program meedoogenloos door te zetten. Hol land zou in een verpletterd Duitschland geen steun meer vinden en met zich laten sollen, zooals het Engeland beliefde. Re ventlow besluit met te zeggen, dat de on afhankelijkheid en de zelfstandigheid van Holland voor het heden en voor de toe komst inderdaad van de overwinning en de macht van Duitschland afhangen. Duitschland zijnerzijds neemt tegenover Hol land een heel andere positie in als Enge land. Duitschland denkt niet aan een ona- logen wensch om een Hollandsche grens tot Duitsche grens tegen Engeland te ma ken, doch het zou uit voor de handliggende reaal-politieke redenen na een gunstigen afloop van den oorlog, een onafhankelijk, krachtig Nederland voor even waardevol houden als tot nu toe. STADSNIEUWS. Bij Kon. besluit van 8 dozer is benoemd tot reserve-tweede-luitenant bij het 22ste regiment infanterie de ,va andrig A. Schepp. Tegen half zes gisteravond werd de brand weer gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in de witglasfabriek der firma J J. Melchers Wzn., aan de Noordvest alhier. In deze nieuw ingerichte blazerij, welke nog op proef werkte, was brand ontstaan door het breken van een koppeling bij het omzetten van een kraan, die diende tot regeling van den afvoer van teerolie naar den oven. De olie was. daardoor in aanraking met het vuur gekomen en de felle vlammen hadden zich in een oog wenk meegedeeld aan de zoldering en het dak. Door het afsnijden van den toevoer van het brandbare goedje en met eenige slangen op de waterleiding, was do brand spoedig gebluscht. Het dak en de zolder der fabriek zijn voor het grootste deel ver brand. Er zullen wel eenige dagen verloopen voor het personeel der fabriek, omstreeks een dertig personen, weer aan het werk kan gaan. Op den Dam.' werd gisteravond om half zes de 8-jarige A. van Bajirle, wonende in de Laan, aangereden door een brand- ladderwagen, die zich naar den brand aan de Noordvest spoedde. De jongen, die ont vellingen aan den enkel en het hoofd had bekomen,, weid door burgers naar het po litiebureau gebracht, waar hij verbonden en daarop naar- huis gebracht werd. Daar bleek, dat hij ook aan den rug was verwond, weshalve men het geraden oordeelde, ge neesku,ndige hulp in te roepen. Gisteravond weid. de 7-jarige D'. Dröge, wonende in dc Noordmolenstraat, vermist Vannacht om lialf twee kwam van de'Rot- teidamsche politie de tijding, dat de jeug dige tippelaar daar zwervende was aange troffen, Waarop de jongen onmiddellijk naar do ouderlijke Woning weid tegruggc- bradht. De 3-jarige A. Elderkamp, die gisteren in het Broersveid ernstige "brandwonden liad bekomen "bij het omvallen van een emmer kokend water, is hedenmorgen in het zie kenhuis overleden. CU Boekan je. Men schrijft ons: In dezen tijd, van drukkende misère en schrijnend wee, nu al ruim een jaar de oor log, onverzadigbaar, menschenleyens bij dui zendtallen vreet, de dreunende, tegen elkaar oprukkende 'regimenten in een oogenblik decimeert of de in loopgraven verscholen bataljons door giftige gassen voor eeuwig doet -inslapen, nu die oorlog en waar om? frisch-groenende dalen in kerkho ven, bloeiende steden en dorpen in grauwe puinhoopen, edel-denkende en goed-willende schepselen Gods in losgebroken duivels ver keert in dezen tijdhoudt de kalme Hollander, het 'geweer bij den voet, het oog gewend naar de verre verten waar weedom heerscht en dood. In dezen tijd, nu de lucht dreunt van de zware kanonnenstemmen, die voortrol len, zóó lang al en zóó vaak, dat we "t als gewoon gaan. vinden, nu Waden en tijdschriften geen komkommertijd meer ken nen, copie en illustraties hij' hoopen op de redactietafels liggen en zelfs „wegens ge brek "aan plaatsenimte", als gold 't een Bloederig feuilleton,--nu-en dan geen oorlogs nieuws opnemen, nu kapitalen verdiend en reuzensommen verloren en verkwist wor den, pu het nationalisme ten troon verheven wordt en de internationale als een slappe vaatdoek ineenvalt in dezen tijd blijft Holland waakzaam engemobiliseerd!, "Wat blieft u? Dat die mobilisatie lang duurt, te lang zelfs? Volkomen gelijk; met deze restrictie evenwel, dat die betrekkelijk kleine last beter te dragen is dan de een- tenaarslast yan een oorlog We hadden dan in Rockanje, na het win- ter-speelseizoen u hechte vooral geen te kinderlijke beteekenis aan dit woord den betrekkelijk kalmen zomertijd, kalina in dien zin, dat van uitspanningen, e.d., uitgezonderd een sportfeest, weinig kwam de zomer is ook het symbool van bedrijvig leven en volle kracht, niet waar? We hebben dan ook braaf gegraven, ge marcheerd, geëxerceerd, gedetailleerd (ja, daar kunt u, die niet militair hebt leeren denken, niet bij) gewachtparadeerd en nog meer ge-ëerd, alles in wei-overlegde hoe veelheid en behoorlijke afwisseling. Dat zijn zoo, in korte trekken, de uiter lijke levensteekenen van het groote familie- soldatenleven; de meer intiemere aangele genheden il faut laver son linge sale en familie blijven hier onvermeld. U herinnert zich nog ons Landweer-Mu ziekkorps? Na de behaalde lauweren te Hellev'oetsluis is 't niet op die lauweren gaan rusten, maar op den (weg der volmaakt heid voortgeschreden, al weet de directeur drommels goed, dat zoo'n weg lang en moeilijk is, nog langer en moeilijker dart die van Nieuwenhoorn naar Prinsenstee 1 Maar dat juist is hem een prikkel zijn ijver en toewijding te verdubbelen. We heb ben dezen zomer van zijn korps genoten en piet alleen wij, maar ook de dorpen Nieuw-Helvoet en Rockanje. Een dichterlijk landwerman en, in zijn genre, verdienstelijk voordrager, geeft in de .„Brielsche Courant" in de volgende bewoordingen lucht aan zijn dankbaarheid en bewondering. We hebben er niets aan toe te voegen; inhoud en vorm spreken voor zichzelf. KOBUS BIJ 'T CONCERT. Melodie„Daar komen de Schutters". Wat is 't Zaterdagsavonds fijn, Op 't dorpsplein van Rockanje, Van 't volk is 't cr zwart En heusch, genieten kan jel De muziek van de Prinsenstee, Die speelt dan fijne moppen En ook zoo nu en dan Komt 'n opera op de proppen! Refrein: De muziek van de Landweer, Wat speelt die fijn, De muziek van de Landweer Die kan er zijn! 't Is echt gezellig zoo'n stukje muziek; 't Landweer-Muziekkorps blaast magnifiek! Als 't Zaterdagavond is, - En er wordt concert gegeven, Is alles op de been Ja, zelfs uit bed gebleven. Een ieder hoort ze graag, Die blazende landweerknnllen, Want ze geven 'n program Waar iedereen van kan smullen. Refrein. De tént was eerst te klein, Maar ctat was gauw genezen, Een stuk er in gezet, Bij „Jan" moest men maar wezen! Ja heusch, 't is geen bakkie, 'n Verver was er ook, 'n .Soldaat die schildert graag, Want je hebt nog eens 'n „makkie"! Refrein. Ze hebben 'n directeur Gerust, hij kan er wezen. Ja, Feltzer is een haas, Op 'n concours te vreezen I Z'n korps wordt nog beroemd, Je kan er bij marcheeren, Als je niet meer loopen kan, Dan zullen ze 't je wel leeren Refrein. Zweminrichtingen. De temperatuur van het water was heden morgen 61', hedenmiddag 65 graden Fahrenheit. Stedelijk Muziekkorps te Schiedam. Dir. H. H. van Vleuten. VITVOEBINfi >p Woensdag 15 Sept., des nam. ten 8 uur, Markt. Programma. 1. Volksliederen. 2. 't Stedelijk Vooraan-Marsclt, Hj. H. van neuten. 3. Ouverture „Titus", Wl A. Mozart. 4. Sobre las 01 as, Walzer, G. Rosas. 5. Confetti, Potpourri, J. Klein. 6. Fanfare Militaire, R. Bilenberg. 7. Unter dem Doppel-Adler, Marsdh, F. Wagner. AGENDA. Vrijdag tot Dinsdag. Flora-Bioscoop, 8. u. De Eigenaar van de Ijzersmelterij. Variété nummer: mej. Henriette Tol. Holl. Lieder-Zangeres. Heden en volgende dagen. Circus Schouw burg, 8 u. Gezelschap-Spree. Mot tige Janus. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur Variété-programma. Heden en volgende avonden, Tivoli Schouw burg, 8 uur. Rotterd. Toon. Gez. (Verkade en v: Eysden), Potascb en - Perlemoer. 14 en 17 Sept. Rotteidamsdhe Diergaarde, 8 uur. Slafm. Koninklijke Scherp schutters. 14, 15 en 16 Sept. Groote Sdhouwb'., 8 uur. Die Haghe Spelers. Het sprookje van den Wolf. Kunst en Wetenschap- Koninklijke stèun. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de Nederlandsche Opera-Vereeniging in ant woord op het verzoek steun te willen ver leenen aan de opvoering der opera „Made leine", doen weten, dat H. M. indien tot de uitvoering konde worden overgegaan, bereid was als blijk' van belangstelling f 200 in de kosten dier opvoering bij" te dragen. nDer Ctd". „Gemtengd Koor" te Rotterdam, zal op 30 Nov. e.'K. een uitvoering geven van Peter Comehis' „Dier Cid", met de volgende solisten: P. M. J. van Eidik, Jac. Caro, me- juffr. E. C. Menagé Challa, Thom. Denijs en Louis van Tulder. Rechtzaken». Ds pseudo-politiemznnen. De beide Amsterdammers de 35-jarige nhotograaf L. J. r. d. TV. en de 30-jarige metaalbewerker H. J. P. die de bekende oplichting le Achttienhoven pleegden, waarbij zij zich uitgaven voor rechercheur van politie, zijn door de Utrechtsche Recht bank gisteren veroordeeld, tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van ie voorhechtenis. i De eisch was 1 jaar en 8 maanden. De moord te IJmuiden. Adv.-gen. bij den Hoogen Raad mr. Besier vorderde heden de niet-ontvanke 1 ijk verkla- ring van he,t levisieverzoek! van J. B„ door liet Hof te Amsterdam veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, wegens doodslag op Bi na Zand te IJmuiden. Uitspraak' 11 October. Kerk en School. Ned. Hekv. Kerk. Beroepen te JukSverd (toez.) Js. A. 'J. Kloots te Siddeburcn. Geref. Kkrkek. Bedankt voor het beroep te Meerkerk is. P. van Hoven te Krimpen a.d. Lek; te Gaast en Piaam ds. G. H. de Jonge te Sehamegoutumte Opperdoes ds. J. van Henten te Wijckel. Geref. Gemeente. Beroepen to Bruinisse ds. D. C. Over- duin te Nieuw-Beijerland- Sport Voetbal. Een brief van Karei Heyting. De „Tel." ontving ter inzage een brief van den bekenden oud-H. V'. V.-er en in ternational, Karei Heyting, -die, zooals onze lezers reeds vernomen zullen hebben, in het Fransehe leger dienst nam en zwaar gewond krijgsgevangen gemaakt werd. Het bestuurslid der H. V. V„ de heer F. M. la Chapelle, Koninginneweg 181, te Amster dam, doet thans een inzameling van gelden en warén, om die geregeld aan den heer Heyting te doen toekomen. Ongetwijfeld ml menig voetbal-enthousiast, die eertijds Heyting zoo vreedzaam ein met roem onder de Nederlandsche Meuren zag uitkomen, door een gift tot bovengemeld doel willen bijdragen ten einde dezen dappere het leven wat dragelijker te maken. Flier volgt een uittreksel uit den in vele opzichten interessanten brief: „Zooals je misschien zult weten, ben ik in Parijs gevestigd, had juist 2 maanden vóór het uitte riten van den oorlog me in een 'kleine fabriek gekocht (Douarin et Heyting). Toen de oorlog kwam, heb ik mijn plicht gedaan me" daarin te mengen. Achteraf bekeken, heb ik een ongehoord geluk' gehad het er levend af te brengen, maar stond ik voor de keus, .dan zou ik hetzelfde doen. Het is vernederend thuis rustig te zitten als er een hoop vrienden en. kennissen zich dood laten schieten. Ik en gageerde mij den 33sten Augustus, ben Jen 24sten van Parijs vertrokken naar Bayonne. Instructie tot 24 October endaar- na naar de tranchées bij Reims. Ik zou een dichter of een medicus moeten zijn om je uit te kunnen leggen welke gewaar wordingen een dagenlang bombardement van allerhand kaliber bij me teweegbracht, •Je eerste tijd is fnuikend voor moreel en lichaam, miaar men went aan alles en ijzervreters worden niet geboren. Andere koek is een bajonet-aanval, dan moet je oogenblikkelijk je les opzeggen: „Als ik hem niet om zeep help ben ik {het kind van de rekening". Anders is het on mogelijk in koelen bloede iemand, die op •ten meter voor je staat, wiens oogen, mond in angsf of geeértdrifsteuftdrukking je ziet, een stuk staal in (het lijf te steken. De hodendaagsche oorlog is afschuwelijk, er is geen ridderlijkheid meer en doode en ge wonde mensdhen zijn afgrijselijk om aan te zien. Mijn eerste verwonding, een gra naat, die voor mo uit elkaar sprong en mijn beide beenen bewerkte, was in de maand Maart; 14 dagen rust in een hospitaal, toen weer er op uit. Van Maart tot Mei geen kwetsuren, niettegenstaande we voortdurend in de weer waren, Den 9den Mei had do groote aanval bij "Arras plaats, onze com pagnie werd uitgepikt om den bres te ma ker». Hebben dan ook een bres gemaakt en zijn 5 K.M. vooruitgeschoven, maar van de 250 man zijn er 4 overgebleven, die allen go wond krijgsgevangen raakten. Ik vo'oqpiijn deel kwam' in 'h ethospïtaal te Douai en ver volgens te JX'isseldorf, met .een schotwond in den buik, een granaatsplinter in mijn Mn en 2 bajonetsteken in mijn been. Door een reazengeluk heeft de kogel geen in gewanden versdheurd. Ik wend dadelijk geopereerd en heb' den kogel nu in mijn zak, met ihet plan, ze te laten vergulden en aap mijn horlogeketting te dragen. "Na 3 maanden hospitaal kwam ik in het kamp van Friedrichsfeld bij Wezel, en ik ben op nurvmt

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2