ere diet tot den lien September -waxen er buitengewone uitgaven geweest, welke in het algemeen belaag niet nader konden worden aangeduid, maar die npodig waren geweest voor zekere noodzakelijke operaties. Een gedeeelte van dit bedrag zou binnen enkele maanden worden terugbetaald, de rest vertegenwoordigde voorschotten vooi toekomstige uitgaven. Dekosten van denoorlog bodr.i gen thans per dag drie en een half m i 11 i o e n pond s t e rli n g (42 milliner gulden). De gezamenlijke uitgaven in hel 1 nopende begrootingsjaar bedragen lot dusverre 500 millioen. De regeering .venvacht dat de uit gaven voor de vloot in de laatste zes maan den van het begrootingsjaar de raming niet zullen overtreffen. Naar schalt'ng zullen de gezamenlijke uit gave per weck niet boven de 35 millioen gaan en het nieuwe crediet zal diensvolgens voldoende zijn tot de derde week van NTo vember. Om het groote, noodzakelijke werk van het departement van munitie te voltooien, is alleen nog een voldoende voorziening van arbeidskrachten noodig. Sedert hei begin van dén oorlog hebben ongeveer 3 millioen man in leger cn vloot dienst genomen. Na een overzicht van den militairen toe stand zeide Asquith„dit is een oorlog van techniek organisatie en volharding De schaal der ovenvinning lijkt te zullen door slaan naar den kant waar n en zichzelf het best wapent en het 't langst kan vol houden. Wij zijn voornemens, dat te zijn" (toejuichingen). Toorts heeft Asquith meegedeeld dat de verleende of beloofde voorschotten aan an dere landen 250 millioen bedragen. De „Dailv Telegieph." geeft de volgend vlijst van de Engelsche Oorlogscrodieten 5 Aug. 1915 100.003.0C0 16 Nov. 1914 225.000.000 1-, Maart 1915 37.000.000 gevolge van hun zware verliezen en he' toenemende gebrek aan de npodige hulp middelen. Tenslotte spoorde hij aan om de recru- teering uit alle macht te bevorderen. Eenige nieuwe Engelsche legers staan reeds te velde en andere zullen spoedig volgen, waarbij men niet moet vergeten, dat de voorziening van manschappen tot het op «lerkte houden van de troepen te velde in hooge mate afhangt van een voortdurende aanvoer van recruten. BINNENLAND. Corps dlplomat'qme. De lieer 'Ton Biel, secretaris bij het Duitsche gezantschap te 's-Giavenhage, is in jlenzelfden rang overgeplaatst bij het gezantschap van het Duitsche Rijk te Stock holm en is heden derwaarts vertrokken. Totaal dienstjaar 1914-15 £362 000,000 1 Maart 1915 15 Juni 1915 28 Juli 1915 250.000.000 250,000.000 150.000.000 Totaal 1.012.000.00J Hierbij gevoegd de £250 millioen, di lle t Lagerhuis gisteren heeft toegestaan, maakt £1.262.000.000.- - De vrëdesgeruchten. Op de vraag of er vredesonderhandelingen zijn gevoerd, heeft gisteren Robert Cecil in het Engelsche Lagerhuis geantwoord „Het is mij onmogelijk te zeggen, welke ge dachtenwisselingen er misschien tusschnt Duitschland en Amerika zijn geweest. Ons is daarvan geenerlei mededeeling gewor den. Het is u bekend dat de Duitsche re geering geen reohtstreeksche vredesvoo-r stellen heeft gedaan en ik aoht het niet waarschijnlijk, dat zij op het oogenbük voorstellen zou doen, die de instemming van de geallieerden konden hebben. En geland zal geen vredesvoorstellen in over weging nemen tenzij in vereeniging met zijn bondgenooten en in overeenstemming me', de verdragspliohten jegens hen." Lord Kitchener over den militairen toestand. Do Engelsche minister van oorlog, loid Kitchener, deelde gisteren in het Hooger- huis mede, dat het front, dat de geallieerden in het Westen bezet houden, in de laatste paar maanden zoo goed als ongewijzigd is. Dit beteekent niet, zeide hij, dat er een ver slapping is geweest in den dienst te vélde maar omdat onze posities aanzienlijk ver sterkt zijn, niet alleen door 'n zorgvuldige uit. breiding van het systeem van ingegraven versterkingen, maar ook door ee_ groote vermeerdering van het zware geschut. De loopgraven in Frankrijk vormen thans een netwerk ran bijna onneembare versterkin gen. Da Duits diers hebben in den laatster tijd gebruik gemaakt van gas en brandende vloeistoffen en onze linien gebombardeerd met granaten, die verstikkende gassen ver spreiden, maar deze wijzen van aanvallen, die thans geen verrassing meer vormen, hebben niet aan hun doel beantwoord en veel van hun waarde voor het offensief verloren, ten gevolge van de door ons ge nomen maatregelen om de uitwerking van deze verwerpelijke methoden welke de vij and toepast, togen te gaan. Er zijn aanzienlijke versterkingen naai sir John French gezonden. Deze nieuw" divisies hebben llians ondervinding opgc daan in den werkelijken oorlog, waardoi i zij in slaat gesteld zijn hun plaats in tk- loopgraven naast hel overige doel van het Britsche leger in to nomen. Met deze nieuwe versterkingen, ten gc tale van elf divisies, heeft Sir John French zijn liniën kunnen uitbreiden en v;yi de Fraiischcn ongeveer 17 mijlen van hei front overgenomen. Over den toestand op het oostelijk ooi logstooneel sprekende, prees Kitchener de aanvoering van het Russische leger, terwij1 hij de plannen'van den Duitsdhon genera'en staf mislukt achtte. -Over het geheel al dus d" Engelsche minister mogen wij gerust zeggen, dat, 'terwijl de Duitschers de overmacht hadden uitsluitend door hun aantal kanonnen en ten koste van ontzag gelijke verliezen, bij het terugdringen van het Russische front niets dan een dorre streek en ontruimde vestingen hebben ge wonnen. Het is derhalve duidelijk, dat hun plannen mislukt zijn en de overwinningen, waar z'ij aanspraak op maken, kunn-n slechts als zooveel voorbeelden, welke do krijgsgeschiedenis oplevert, bedekte neder lagen blijken. Omtrent de Bardanellen zeide Kitchener, dat er overvloedig bewijs is voor de ont moediging, die er onder de door de- Duit schers voortgedreven Tuyken beerscht, ten- Onze marine. Hr. Ms. (Wiittserschip „Kortenaer", op reis naar ,West-Indië, is te Funchal (Ma deira) aangekomen. Huldiging F. Lleftlnck. Men zal zich herinneren dat de Unie- liberale leden der Tweede Kamer voorne mens waren (den nestor der Kamer, den heer F. Lieftinck, afgevaardigde van Zutfen, ter gelegenheid van diens 80en verjaardag op S Jp.ni Jjfl. een feestmaal aan ts bieden, maar dat nader besloten werd aan dat plan eerst volvoering te geven tegen het tijdstip waarop de heer Lieftinok als ouils'te lid In jaren wederom tot aan de benoeming van een voorzitter tijdelijk het Kamer-presidium zon waarnemen. Daar dit tijdstip thans aanstaande is, wordt door een Commissie deze huldigings maaltijd voorbereid. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen voor een vergadering op Dinsdag 21 dezer, des namiddags te 3 uur. Openleg ran de zitting der Statea-Generaal. Programma voor de opening van de zit ting der Staten-Generaal, te 's Gravenhage, op Dinsdag den 21ea dezer: Des middags te twaalf ure zullen de leden der Staten-Generaal zich begeven naar de Ridderzaal op het Binnenhof, en in vereenigde vergadering te zamen komen, onder leiding van den door Hare Majesteit de Koningin benoemden voorzitter van de Eerste Kamer. De ministers, hoofden van ministerieels departementen en de leden van 'den Raad van State zullen zich, des namiddags te één ure, mede in die zaal vereenigen. Te kwart vóór één ure zullen in het ge bouw aanwezig zijn: De grootmeesteres en de diensdoende dame du palais, de groot-officieren der Kroon, de ceremoniemeester en acht Kamer leden, ten einde Hare Majesteit de Koningin bij het binnentreden van de zaal vooraf te gaan of tq volgen. Hare Majesteit 'de Koningin, de zifting der Staten-Generaal zullende openen, zal te één ure met den volgenden trein van het Paleis afrijden a. Een commando cavalerie tot opening van den trein; b Een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard; c. De opper-ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden hespannen, gaande een lakei naast elk portier; d. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid Jen Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, gezeten in een staatsiekoets met acht paar den bespannen, gaande een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk por tier. De oppcr-stalmeester, te paard, rijdende naast dc staatsiekoets, een weinig achter het portier ter rechterzijde, en de gouver neur der Koninklijke residentie, te paard, rijdende een weinig achter het portier ter linkerzijde. Achter de staatsiekoets de officieren van het Militaire Iluis van Hare Majesteit do Koningin, te paard, rijdende twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten vóór; e. Een commando cavalerie, tot sluiting van der. trein. Dc trein zal rijdendoor de Heulstraat, door lief Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. De trein, gekomen zijnde aan het gebouw, waarin de zitting zal geopend worden, zal Hare Majesteit, do Koningin aan den in gang ontvangen worden door een commis sie uit de vergadering, die, voorafgegaan door den ceremoniemeester,, de kamerhee- ren. de groot-officieren en den opper-cere moniemeester, Hare Majesteit Zal geleiden naar de zaal, waarin de vergadering ge houden wordt. De grootmeesteres en do dienstdoende dame du palais, benevens de officieren van het Militaire Huis van Hare Majesteit dc Koningin volgen onmiddellijk. Dc, grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais plaatsen zich onmiddel lijk ter zijdie achter Hare Majesteit De groot-officieren-en de gouverneur der Koninklijke residentie plaatsen zich achter den Koninklijken zetel. De ikamerheeren plaatsen zich rechts, de officieren ivan het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin links van den Troon. JDc (zitting geopend hebbende, gaat Hare_ Majesteit'ifnet denzelfden trein, waarmede* floqqstdezelve gekomen is, en in do ver melde orde, naar het, Paleis terug; zullende de rtrein den navolgenden ..weg nomenvan lat (Binnenhof, over den Korten Vijverberg, doorihet LangeVoorhout .(Schelppad), dooir de Heulstraat, - naar het Paleis. Minuutschoten (uit het geschut zullen het afrijden (van Hare Majesteit van "het Paleis en iet oogenbük waarop Hóógs tdezelve het gebouw (verlaat, aankondigen. t j (9e voorzitter van'de Verëenigöë Vergade ring der Staten-Generaal, die tot opening van de zitting 19151916 op Dinsdag 21 dezer eal gehouden worden in de Ridder zaal op het Binnenhof, heeft de eer ken nis te geven lo. dat, behalve de leden der Staten Generaal on zij die in ambtskostuum recht van itoegang hebben, niemand zal worden toegelaten, «tenzij voorzieu van een toe gangskaart. rf* Ten einde de strikte handhaving van dez Ta-paling te bevorderen, zal deze kaart bij den daarop aangeduiden ingang van het gebouw vertoond moeten worden, aan de zich aldaar bevindende ambtenaren van politie, die zullen worden bijgestaan door boden der Eerste en der Tweede Kamer; 2o. dat hun, die op hun toegangskaart tot het gebouw zijn toegelaten, verzocht wordt, zich bij hun komst in de Ridderzaal zonder verwijl naar de voor hen bestemde plaatsen te begeven en hun plaats niet te verlaten k vóórdat de vergadering door den voorzitter is gesloten; 3o. dat de toegang tot het gebouw geo pend is van 11 uur des voormiddags af; 4o. dat de toegang voor genoodigden na 12 uur zal gesloten worden; 5o. dat voor het publiek een liepaald aan tal plaatsen beschikbaar is" op de tribune. De toegang tot deze tribune is door den Zuidwesttoren (tegenover het gebouw der Tweede Kamer); 6o. dat, aangezien de overigens nog be schikbare ruimte het niet toelaat aanzoe ken om toegangskaarten-, voor de bovenga noemde Vereenigde Vergadering onmogelijk kunnen worden ingewilligd; 7o, dat alle doorloopende en andere kaar ten, afgegeven tot toegang voor de verga deringen c an de Eerste Kamer en de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de ver melde Vereenigde Vergadering niet geldig zijn. Deze mededeelingen strekken tot ant woord op de verzoeken van particulieren om toegangskaarten, mondeling en sohrif telijk bij het bureau der vergadering inge komen. (St.ct; Holde aan de Regeering. Met algemeene stemmen werd op de Za terdag te Deventer gehouden vergadering van het Nederlandsche Congres voor Open bare Gezondheidsreigeling de volgende motie aangenomen Het Ned. Congres voor Openbare Gezond heidsregeling, te Deventer vergaderd, Overwegende dat ten gevolge van den om. ons heen woedenden oorlog, het Ned. volk in de laatste maanden meer dan anders blootge staan heeft aan het gevaar van ernstig door besmettelijke ziekten te -worden be zocht, dat het niet te ontkennen valt, dat, zoo dit gevaar tot heden afgewend is, daartoe ook' zeker in niet geringe mate is bijgedra gen door de doeltreffende maatregelen door de Regeering op advies van de organen van het Staatstoezicht op de volksgezond heid en van den militairen geneeskundigen dienst genomen en door de energieke wijze, waarop deze maatregelen door de autori teiten en tal van daartoe geroepen personen zijn uitgevoerd, Brengt daarvoor hulde en dank aan de Regeering en aan alle betrokken autoriteiten en personen. Als antwoord op deze motie ontving do voorzitter \ran het congres hel volgende telegram Ik breng U mijn besten dank voor de vriendelijke woorden, welke het congres wel heeft villen wijden aan het optreden der Regeering tegen besmettelijke ziekten. (get.) Minister Cort van der Linden. Liberale Vale en Yrl}z. Dem. Bond. Naar de „Tel." meldt, heeft de heer D. Hans bij het bestuur "der nieuwe vrijzinnige kiosvereeniging 's-Gravenhage, het volgende voorstel ingediend, ter behandeling op een ledenvergadering „De nieuwe vrijzinnige kicsvereeniging 's-Gravenhage besluit, zich te wenden tot het hoofdbestuur der Liberale Unie, met hat verzoek, zoo spoedig mogelijk aan de orde- te stellen de vraag, of, en zoo ja, .op welken grondslag fusie tusschen de Liberale Unie en den Vrijzinnig-Demoeratischen Bond ge- wenséht is." i s In zijn toelichting wijst de voorsteller er op, dat hij niets anders bedoelt, dan het vraagstuk der fusie thans officieel in de Unie aan de orde te stellen. Het is dus geen uitspraak voor of tegen de fusie, maar een poging, om de zaak binnenkort te be handelen. N«4«rland «n de oorleg. Bedorven regeeringsmeel. Naar aanleiding van klachten omtrent duf of bedoiven Regeeringsmeel, vernemen wij van bevoegde zijde het volgende: -Toen het Regeeringsbrood werd ingesteld, was de Nederlandsche tarwe onverkoop baar, omdat deze bij voorkeur wordt ver kocht voor het bakken van kropbrood en ander bruinibrooden nu de Regeering het meel voor $iet brufnibrood verstrekte w!as |die tarwe niet moer voor toonenden prijs te verkoopen. Toen heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, op verzoek van de houders, sommige partijen van die tarwe aangekocht. En nu schijnt er aim die tarwe wat lucht te wezen. Intusschen is de hoe veelheid van die tarwe, vergeleken met de andere hoeveelheden Regeeringsmeel, bui tengewoon klein. -Had do Minister deze par tijen niet aangekocht, dan was deze Neder landsche tarwe verloren gegaan. beambten aan de directie hebben aange boden ter gelegenheid van het 75-jarige be stam der H. IJ. S. M. Het eene geeft in het midden een voorstelling ran het ver trek van ded eersten trein van de Haar lemmerpoort naar Haarlem. Onder deze voorstelling komen voor de portretten van de oprichters van de Maatschappij de heeren R. Le Chevaliers en L. J. J.- Serrurier; van den derden stichter, den lieer \\T. C. Brade, is enkel de naam vermeld, omdat van hem geen portret te vinden was. Aan de vier hoeken zijn voorstellingen van de verkeersmiddelen uit dien tijd, ais een trek schuit, diligence, een slee-vigelante en een primitieve raderboot. Verder is de rand aan gevuld met de wapens van Nederland. Noonl-Holland, Zuid-Holland en Utrecht als de eerste provinciën waar de H. IJ. S. M. haar lijnen had. Vertier de wapens van Haarlem en Amsterdam, benevens verschil lende emblemen Van hot bedrijf en de datum September 1839. Het tweede geeft in het midden een ver- trekkenden tredn uit het Centraal-Stalion te zien. In de vier hoeken weer verkeersmid delen, maar nu een groote stoomboot (de „St Pc-tei burg"), de stopmpont van Staveren naar Enkhuizen, de eleetrische tram van Den Haag naar Rotterdam en een stoom, t^am. (Verder in den rand, behalve de datum 20 September 1914, de wapens van Neder land, Duitschland en België en van de acht ■provinciën, waarin de Maatschappij haar lijnen heeft loopen. Ook hier weer aange vuld met emblemen betrekking hebbende op het spoorwegverkeer. Na de tentoonstelling zulten de tableaux overgebracht worden naar de vestibule van het Administratiegebouw op het Droogdok De scMpperaactie. In een Dinsdagmiddag te Groningen be gonnen en des avonds voortgezette verga dering van de commissie voor -het vast stellen van een minimum-vrachttarief, met een groot aantal' scheepsbevrachters uit de stad en provincie Groningen, werden de door de sohippersvergadering van j.l. Maan dag vastgestelde minimum-tarieven behou dens een kleine wijziging goedgekeurd. De door de comm. uit de schippers ont worpen voorwaarden voor de Beurtbevrach ting werden eveneens vastgesteld. Volgens deze lijst moeten de schippers ,hun sche pen bij de controleurs op .die daarvoor be stemde beurtlijsten laten inschrijven, welke inschrijving in volgorde gescliiëdt. De .be vrachters bieden den schipper de .vraohten aan naar volgnummer van de beurslijs- ten. Beneden de gestelde minünum-vracht- tarieven mogen geen vrachten worden aan- geboden of aangenomen. Alleen ledige sche pen mogen ter inschrijving worden .aange boden. De vergadering werd geleid door .den heer J. F, Vos, voorzitter wan den Algem. Sclu'p.persbond te Groningen. (Na breedvoerige discussie besloten de bevrachters na het aanbrengen van".enkele veranderingen met de beurtbevraohting ac- coo-rd te gaan. 75-jarlg bestaan H. IJ. S. M. In een der derde kïasse-wach(kamérs van het Centraal-Statiorr te Amsterdam zijn thans de twee groote tegeltableaus voor het ■personeel tentoongesteld, die ambtenaren en Cbrlst. Nationale Werkmansbond. Gisteren is te Utrecht de algemeene ver gadering geopend, die gehouden wordt onder leiding van den heer P. J. Nabuijzten, uil Utrecht. Dezé heette o, a. wfelfcom dr. De Visser, .den eere-voorzittcr van den bond, den heer Snoeck Henkemans, dr. Slotema ker de Bruine en ds. De Visser, uit (Mid delburg. De heer Van Ooy, uit Rotterdam', bracht daarna het jaarverslag uit. Daarin wordt medegedeeld, dat in het atgeioopen jaar van buitengewone werkloosheid, in de meeste afdeelingen geen sprake was; slechts zij, die werkzaam waren in de scheepvaart en de bouwvakken, hadden reden tot klagen. De aid. Den Haag Keeft een groot deel van haar gebouw ingericht tot een militair" te huis. In sommige vakken werd het aantal werkuren verkort, hetgeen drukte op de loonen. Daarnaast staat de prijsstijging dei- levensmiddelen. Slechts weinige bondsleden hebben zich moeten wenden tot een steun comité. De oplage van het orgaan „De Voorzorg", is met 1000 verminderd. Het aantal bondsafdeelingen is met 5 vermeer derd, zoodat de bond thans 168 afdeelingen telt met 14.000 leden. Er is getracht den bond in de geest-©n-hoofdzaak-kwestie te betrekken. De bond za! zich echter steeds houden buiten de politieke en kerkelijke geschillen. Ook wil de bond Wel samen werking met- Patrimonium, nooit samen smelting. Wegens gebrek aan geld zal mis schien overgegaan moeten worden tot op heffing van het Centraal Bureau. Ds rekening en verantwoording van den penningmeester (de inkomsten beliepen f1010, de uitgaven f653; het totaal bezit bedraagt f2090) werd goedgekeurd. Vervolgens werd verslag uitgebracht ovei het Algemeen Ziekenfonds. Het ledental klom van 2360 tot 2379; het aantal afdee lingen is thans 66. De uitkeeringen aan zieken waren hoog. Het kapitaal is slechts met f700 vooruit gegaan. De inkomsten be droegen f13.638 en de uitgaven f12.896. Het geheele kapitaal wordt met het -batig saldo verhoogd tot f9988. Daarna hield de heer J. R. Snoeck Hen kemans een referaat over sociale voorzie ning in oorlogsnood. Op de inleiding van den heer Snoeck Henkemans (vplgde eenig debat, dat door den inleider beantwoord werd. Door den heer Snijders uit Den Haag werd vervolgens: verslag uitgebracht over het fonds „Hulp in nood". De uitgaven be droegen f118. Het fonds heeft een totaal bezit van f534. Het aantal afdeelingen be draagt 79. Het verslag van het centraal bureau is niet in opgewekten toon gesteld. Van de bihliotheek..werd niet veel gebruik gemaakt Het aantal aanvragen aan het bureau voor rechtskundig advies- bedroeg 158. Tot voorzitter van den bond werd her kozen de heer P. J. Nahuijzen. Dr. De 'Visser wenscht den voorzitter o.i- der applaus geluk met zijn herbenoeming. Spieker stelt voor, den vroegeren bonds voorzitter, die thans als,* bestuurslid aftreed! den heer Gaaneken uit Rotterdam, toteere- iid te benoemen. (Toejuichingen.) Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Goedeman uit Den Haag en Uil- brander uit Haarlem. In de vacatureGenne- ken werd gekozen de heer .1. Koning ta Apeldoorn. Uitvoerige besprakingen werden gevoeld over een voorstal van het hoofdbestuur om de contributie aan' het hoofdbestuur, dm thans 5 cent per jaar bedraagt, te brengen op één cent per Md en per week. Uil de bondskas zullen dan de kosten der jaar vergadering en de bijdrage aan de Provin ciale comité's betaald worden. JDe stemming werd uj(gesteld lo.lent ochtend. Aan H. M. de Koningin werd in den loop van den dag een huldq telegram ge zonden. waarop een dankbetuiging inkwam. 87 afdeelingen waren vertegenwoordigd. "ItaPSNÏEUWS. Flora Bioscoop. De Flora-bioscoop - geeft vanaf Vrijdag weer een uitgezocht programma, waaronder de schitterend gekleurde filnt-„üe 440 trucs van Mephasto". Verder treedt de heer Lucien op met een nieuw repertoire en krijgt men Harmonika- virtuosen te hooren. Het lijk, dat gisteren in de Maas is opt- geviseht, is gebleken tq zijn dat van den 46-jarigen J. 51. VL, schippersknecht, die sedert een dag of acht werd vermist uit zijn kosthuis te Rotterdam. De 10-jarige Maria de Vries, -wonende in de St. Pieterssteeg, is gisternamiddagdoor een hond in den linkerarm gebeten. Door een dokter werd d© wond verbonden. Gem. Zweminrichtingen, De temperatuur van het water was heden morgen 60 en hedenmiddag 64 graden Fahrenheit. AGENDA. Heden en volgende dagen. Circus Schouw burg, 8 u. Gezelschap-Sprëe. Mot tige Janus. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Variété-programma. Heden en volgende avonden, Tivoli Schouw burg, 8 uur. Rotterd. Toon. Gez. (Verkade en v. Eysden), Potasch en Perlemoer. 15 en 16 Sept. Groote Schouwb., 8 uur. Die Haghe Spelers. Het sprookje van den Wolf. 17 Sept. Rotterdamsche Diergaarde, 8 uur. Stafmuziek Koninklijke Scherp schutters. 18 Sept. Lokaal der Nationale Christen- Geheel-'Onth. Vereen! ging, Korte Kerkstraat 3, 8 uur. Gezellige sa- menkomst 18 eu 19 Sept. Groote Schouwb'., 8 uur. Rotterdamsch Tooneelgezelschap. Hamlet. 19 Sept. Tivoli, 2i/2 uur. Rotterd. Tooneel- 1 gezelschap. De Spaansche Vlieg. Rechtzaken. De malversatiën te Maastricht, Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft gister overeenkomstig den eisch, P. NI, 28 jaar, gewezen ambtenaar b'ij de gemeente werken te Maastricht, in honger beroep van een vonnis der rechtbank te Maastricht, waarbij hij wegens vialschheid in geschriften driemaal gepleegd (en oplichting viermaal ge pleegd is veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, tot dezelfde str-f veroordeeld. - P. Chr. H- B|., 37 jaar, ambtenaar bij de gemeentewerken to ^Maastricht, die in hooger beroep Was gekomen van een vonnis der rechtbank te Maastricht, waarbij' hij wegens valscidiei-d in geschriften, tweemaal gepleegd, veroordeeld was tol acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voor loopige hechtenis, wierd vrijgesproken. Ook hier had het O. M. bevestiging van het vonnis der rechtbank gevraagd. Een drama. Een bloedig drama speelde zich in den avond van den 27en Juli in een volks logement te Heerlen af. Een drama tusschen twee vrouwen, van wie de eene (je andere, die haar huwelijksleven verwoest, haar ge luk vernietigd had, doodde. De hoofdper sonen in dit drama zijn vrouw Custers, en de weduwe Melser, beide te Maastricht, wonende. De echtgenoot van vrouw Busters leefde sinds geruimen tijd met genoemde Weduwe; zijn eigen vrouw; en twee kinde ren liet hij in den steek. Hun huwelijk -Was gezegend met 8 kinderen, doch zes Waren er overleden. Hiérbij kwam nog, dat Vrouw Custers herhaaldelijk door de we duwe M. gesard werd. Eens toua zij in het hospitaal zwaar ziek te bed lag moest zij vernemen, hoe de weduwe zich genesteld had in bet «loor haar verlaten huis,terwijl haar twee kin deren op straat werden gesmeten en maar moesten zien, hoe den dag door te bren gen. Ook de vader bekommerde zich aller minst om zijn twee kinderen. Het huwe lijk van het echtpaar Custers -was een voortdurende kwelling voor de vrouw; dez® had veel te Irfden, doch met werken bijl fatsoenlijke menschen In de stad sloeg «f I

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2