Ie oorlog. 68"* Jaargang Donderdag 23 September 1915 No. 14943 De vergissiagvanYMenSady, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij ks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco ter pes' 0- 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam enV laar din gen 10 cent. Alzondetrfijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór oen utlr aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Piijs der Advertentiën: Van 1—6 regels B. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die ?A\ innemen. J -Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven, hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In do ntauners die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per adverteniie, bij vooruitbetaling aan. het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Oct a.s., voor minstens 3 maanden op de „Schicilanischo Couraut" abonueeren, ontvangen do tot dien datum verschij nende nummers gratis. ""bü.TTENLAND. Van het Westelijke front. Duilsch legerhericbt Het Duitsche groote hoofdkwartier me> de gistermorgen Tusschen Souehez en Neuville, en ten oosten van Roclincourt hebben wij gister avond aanvallen der Franschen door o.is vuur voor onze hindernissen afgeslagen. In Champagne heeft onze artillerie ten N.W. van het gehucht Beau Séjour nieu we schanswerken der Franschen door ge concentreerd vu,ur vernield. Sterke patrouil les, die hier en daar tot de derde vijande lijke linie doordrongen, hebben de vernie ling voltooid. Zij "nebben den Franschm aanmerkelijke verliezen toegebracht en een aantal gevangenen gemaakt. Daarna zijn ze, volgens opdracht, naar onze stellingen te ruggekeerd. Bij Villerval (ten oosten van Neuville) heeft een Duitsch vechtvlieger een Engelsch vliegtuig neergeschoten. Do bestuurder >s gedood, de waarnemer gewond gevangen genomen. Fransch legerbericht. Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag luidt: Op het front in België vrij hevig geschut! vuur in de streek van Boesinghe. In den sector van Atrecht en Agny zijn vannacht levendige geweervuurgevechten ge leverd, die over en weer fel geschutvuur uitlokten. Tusschen Aisne en Oise bij tusschen- poozen geschutvuur in de streek van Arman- court, Danoourt en Loges. Artillerieactie ten noorden van Camp de Chalons, tusschen Aisne en Argonne en in Lotharingen in de streken van Regicouit, Xousse en Leintrey. Fransdhe vliegtuigen hebben vijandelijke kantonnemenien bij Middelkerke en een trein tusschen Brugge en Thoucourt gebom bardeerd. Een groep van acht vliegtuigen heeft het station van Conflans, op de lijn Verdun Metz, doeltreffend met bommen bestookt. Vliegeraanval op Stuttgart. Officieel wordt dd, gisteren uit Bellijn gemeld Hedenochtend te 8 uur 15 deden vijande lijke vliegers, die het Duitsche onderschei dingsteeken voerden, een «aanval op Stutt gart. Verscheiden bommen werden op de stad geworpen. Vier personen werden ge uit het Engelsch van CHARLES MARRIOTT.' 39) HOOFDSTUK XV. Stott en Hugo reden 'savonds naar huis. Morgen moest Hugo weer naar school. De laatste paar dagen van Hugo's vacanties wanen altijd een beproeving voor Stott, maar vanavond voelde hij'de naderende sche'd.ng scherper 'dan ooit. Nooit te voren was hij zoo bang geweest voor het idéé van een zaamheid. Hij hechtte niet aan voorgevoe lens, maar nu kon hij het gevoel niel van zich afschudden, dat hij! en Hugo een crisis in huil leven naderden en dat zij nooit weer zoo gelukkig zouden zijn als zij ge weest waren. Waarschijnlijk was de reden van zijn gedruktheid een inwendig gevoel van onoprechtheid tegenover Hugo. Er is misschien geen vreeselijker ervaring dan het gevoel van verraad aan een kind, en het vertrouwen van een kind is zoo buiten gewoon teer, dat'het weinig verschil drinkt,, »f het verraad gepleegd is inderdaad in woorden of slechts in verlangen. 'Voor het eerst sedert ,'Iïijden jongen had aangenomen, zag Stott duidelijk in, dat hun zoogenaamde, bloedverwantschap een beletsel was voor de vervulling van wenschen, die op zich dood, een aantal anderen, mjlitairen en burgers, gekwetst. De materieele schade heeft weinig te be teekenen. De vliegers werden beschoten. Te 8 uur 30 verwijderden zij zich in zuide lijke richting. Doordat de vijand gebruik maakte van Duitsche onderscheidingsteekenen en door de toevallige omstandigheid, dat te 7 uur 45 aan de autoriteiten de aankomst van een Duitschen vlieger was gehield, kon de be volking eerst betrekkelijk laat gewaarschuwd worden. Te 9 uur 30 -kwam de Duitsche vlieger boven Stuttgart. Hij werd beschoten tot hij als Duitsch vlieger herkend was en landde daarna ongedeerd hij het wachthuis. Van het Oostelijke front. Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen Legergroepv. Hindenburg. Ten Z.W. van Lennevvaden (aan de Duna, ten N.W. van Friedrichstadt) zijn de Russen een aanvallende beweging begonnen. De strijd duurt nog voort Ten Oosten van Smclink (ten Z.W. van DunaburgJ, zijn onze troepen over een breedte van 3 K.M., de vijandelijke stelling binnengedrongen en hebben 9 officieren en 2000 man gevangen genomen en 8 machine geweren buit gemaakt. Ten N.W. en Z.W. van Oschmjana maakt ons offensief goede voortgang. Wij zijn de Gawea aan beide kanten van Subotniki overgetrokken. De rechtervleugel is tot de streek ten N. ran Nowo-Grodek vooruilge komen. LegergroepLeopold van Bei eren. De Moiczadza zijn wij ook ten zui den van het gelijknamige plaatsje overge trokken. Onze troepen hebben de Russische stel lingen aan den rechteroever van de My- sehanka aan beide zijden van den spoor weg BrestMinsk bestormd. Daarbij zijn 1000 gevangenen gemaakt en vijf machinege weren genomen. Verder naar het zuiden hebben wij Ostrow na een gevecht in de huizen ge nomen. De over het Oginski-kanaal, bij Tele- chany, opgerukte afdeelingen hebben de Russen in de richting van Dobroslawka teruggeworpen. Ten oosten van Logischin zijn kleine gevechten geleverd. Op het zuidoostelijk oorlogster rein niets nieuws. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier mei 1de gistermiddag: In Oost-Galicië en Wiolhynië is de toe stand dezelfde gebleven. Aan de Ikwa hebben' in eenige sectoren hevige artillerie-gevechten plaats gehad. Op zichzelf staande pogingen der Russen om over de rivier vooruit te dringen werden door het vuur onzer batterijen verijdeld De in Lithauen strijdende Oostenrijksch- Hongaarsche troepen braken gisteren bij zelf zeer natuurlijk en onschuldig waren, maar iederen dag van meer belang worden. Hij had gerekend op verwikkelingen en ge varen voor hun liefde, maar alleen van de buitenzijde. De ontdekking, dat hun vertrou wen van uit zijn eigen hart* geschokt zou Worden verschrikte hem. Stott's opmerking tot mevrouw Ilyde bad precies zijn geloof uitgedrukt. Hij kon alleen «aan een vrouw denken, die „tusschen" hem en den jongen zou komen, en hoewel bet niet bij hem opkwam, dat er de minste kans bestond de vrouw, die hij zich wenschte, te zullen krijgen, was het feit alleen, dat hij haar wilde hebben, vol doende om hem zich zelf te doen haten en zijn liefde Voor Hugo grooter te doen worden. „Zij zullen je niet van mij losrukken", zei hij bij zich zelf, en meende er zijn eigen wenschen mede. Als bemerkte ;h!j Stott's sombere gemoeds,- stemming, zat Hugo lusteloos op zijn pony, toen zij in den schemer door het dal reden. Toen zij langs het optrekje van de Eady's kwamen, verbrak hij het stilzwijgen, dat ©enigen tijd geheerscht had. „De Eady's zullen zeker niet hier zijn, ais ik v«an den zomer thuis ben," zei hij, in het zadel omkeerend om naar hat verlichte venster te kijken. „Neen, dat denk ik niet," zei Stott. „Mijn heer Harpur eindigt een paar dagen vcor jou en waarschijnlijk zullen de Eady's voor dien tijd na»ar Londen gaan.". Hugo kéék hem verwond end'aan. Het was iets ongewoons voor Stott zoo goed op de hoogte te zijn van wat anderen deden. Nowaja Myz door de Russische stelling, namen 900 man gevangen en maakte drie machine-geweren buit. Van het Zuidelijke front. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag: Tegenover den noordelijken sector van de hoogvlakte van Lafraun onderhield de. vijand heden gedurende eenige uren een zeer hevig vuur, echter zonder .vorderingen te maken. In het Dolomietengebied trad de artille rie met grooter activiteit op 'egen den Monte Ciano en het gebied ter weerszijden van dezen berg. De algemeene toestand in dezelfde ge bleven. De Servische oorlog. Het, Oostenrijksche hoofdkwartier meldt d.d. gistermiddag: Aan de Save en de Beneden-Drina artil- leriegevechten en schermutselingen. Op Pozarevac en Gradiste werden bom men geworpen. De Montenegrijnsehe artillerie beschoot Feodo. Ter Zee. De „Hesperian". Volgens mededeeling yan den Duitschen marinestaf staat 't, in tegenspraak met 'n verklaring van de Engelsche admiraliteit, thans vast, dat er bij den aanval -op de „Hesperian", van geen Duitsche duikboot sprake is. De duikboot- en mijnoorlog. Blijkens leen Lloyd's bericht is het Been- sche stoomschip „Thorvaldsen" gezonken; de bemanning is gered. Russische duikboot gezonken. De „Frankfurter Zeitang" verneemt, langs een omweg uit Petersburg, dat de „Roess- ko-je Slowo" den dood meldt van kapitein- luitenant Tsjerkassof, den commandant en van de bemanning der Russische duikboot „Delfin", die in de Oostzee is gezonken. Diverse berichten. De mobilisatie van Bulgarije Uit Sofia wordt aan de „Associated Press" gemeld, dat in geheel Bulgarije, voor al in de hoofdstad, volkomen rast heeipcht. Meeningsverschillen, waaraan eenige dagen geleden nog uiting werd gegeven, komen thans geheel op den achtergrond. Radosi- lawof vindt allerwege steun. De wensch om Macedonië in te lijven, overheerscht alle andere. De troepen die in de hootd- sfad in garnizoen lagen, beginnen reeds uit te rukken. Reuter seinde gisteren uit Athene: 2 uur 'snamiddags. Hedenmorgen uit Sofia ontvangen berichten hebben diepen indruk gemaakt in officieele en diplomatieke krin gen, maar men betracht geheimhouding. In- tusschen lekt liet bericht uit dat Bulgarije hondeidduizend man mobiliseert. Vele regi menten cavalerie verlieten Sofia met on bekende bestemming. „Ik vind het bespottelijk om na,ar Parijs te gaan," bromde de jongen. „Ik dacht, dat zij de geheele zomarvacantie hier zou den zijn. En ik geloof niet. dat juffrouw Eady er iets om' geeft om te gaan; zij zou veel liever hier willen blijven," „Heeft zij dat gezegd?" ivroeg Stott, voe lend, da,t hij onbescheiden was, door oen onweerstaanbaren drang gedreven. „Neen," zei Hugo, „ma,ar toch weet ik het." Ilij grinnikte veelbeteekenend en trok «aan de ooren van zijn pony. „Mijnheer Harpur is heel goed en vrien delijk'en zoo, maar hij is soms wel wat vervelend. Wij hebben eens een meester gehad, zooals hij is: hij zei, dat hij wou meedoen met al onze liefhebberijen." Ilij lachte hij de herinnering. „Hij is niet niet hang gebleven. Jongens houden er niet van dat er zoo'n belang jn hen gesteld wordt, en ik denk, dat meisjes wel hetzelfde zul len zijn. Ik wed, da.t zij blij is eens ven poosje van hem af te zijn. Zij is, in ieder geval, heel anders sedert bij weg is." „Hoe bedoel je dat?" „Och, ik weet 't. niet," zei Hugo. „Toen mijnheer Harpur hier was, was liet altijd net alsof iemand haar gezegd had, <l,at zij moest gaan spelen. Nu is zij veel vrijer. Als zij uit wil gaan, doet zij het en hoeft zij er geen zin in, dan- zegt zij het. Dat niaakt den omgang zooveel gemakkelijker. Je weet, wa«nr je aan toe bant En ais je iets doet of zegt, wat zij niet prettig1 vindt, dan-zegt zij het ronduit Ik hond van juf frouw Eady," eindigde hij nadrukkelijk; „zij is niet zoo'n nest als andere meis jes." i „Je hadt haar eens hier moeten vragen, zei Stott. Hugo scheen niet op .zijn gemak; hij 10 uur 'savonds. De mobilisatie van de spoorwegen in Bulgarije is een feit Elk oogenblik wordt de afkondiging van de algemeene mobilisatie verwacht. Te Athene heerscht groote opwinding. De koning heeft heden met Venizelos en met eenige leden van den generalen staf geconfereei J. Daar na riep Yenizelos den ministerraad bijeen, maar niets is bekend omtrent de resultaten. In de kringen der Enlentolliplomaten, heerscht groote activiteit De gezanten van Rusland, Frankrijk, Engeland beraadslaag den met Venizelos. Ook te Londen heeft het bericht der Bulgaarsche mobilisatie uitteraard groote op winding teweeg gebracht in diplomatieke kringen, al hadden de telegrammen der laatste dagen wel doen vermoeden, dat er iets op til was. Omtrent de bedoeling van de mobilisatie order wil niemand zich in de gegeven omstandigheden uitlaten. De Bulgaarsche legatie deelde mede, dat de mobilisatie van Bulgarije beteekent dat Bulgarije zijn neutraliteit wil handhaven, maar een gewapende neutraliteit. Zuid-Afrikaan schcontingent voor Oosl-Afrika. Reuter seint uit Kaapstad, dat de recru- leering voor Oost-Afrika is begonnen en dat zich veel meer mlannen aanbieden dannoo- dig is. De meesten der aangenornenen heb ben reeds vroeger gediend. BINNENLAND. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Zaterdag a.s. niet plaats hebben. Voorzitter Tan de Tweede Kamer. Bij Kon. besluit van 22 dezer is ber noemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, ror. H. Goeman Bor- gesius, lid van die Kamer. Mr. C T van Deventer. Ait-i leedwezen vernemen wij, dat mr. C. T. van Deventer, het Kamerlid voor Assen, plotseling vrij eriwtig on ge sic hl is geworden. Hij hgelt lieden een operatie on dergaan. Xaderland en de eorJeg. Voor het Kon. Nat. Steun-' Comité. De 75-jarige oud-landbouWer A. Wabeke te Wemeklinge, in Zeeland en daar buiten bekend en bemind wegens zijn vele vers jes in „De Zeeuw" en andere bladen cn tijdschriften, heeft met 'toog op de tijds omstandigheden een -Tijdvers gemaakt, hetwelk belangeloos zal worden uitgegeven door den heer J. Buijse, Hoofdredacteur van diet dagblad „De Zeeuw" te Goes, aan wien de heer Wabeke het Tijdvers geheel belangeloos heeft afgestaan op floot even, en barstte toen uit. „Ik heb haar 'gevraagd vader, maar zij scheen lie ver met te komen. Zij bad al tij J een of andere uitvlucht. Ik geloof, dat zij wat hang voor u is, hoewel ik haar gezegd heb, dat dat onzin was, en dat u wel van haar hield." Stott gaf geen antwoord, maar hij maakte dadelijk de juiste gevolgtrekking. Den avond, voordat Harpur weg ging, .nu bijna een week geleden, doelde hij _er tegen Vivien, in haar moeders bijzijn, óp, dal de kennis making met Stolt zachtjes aan afgebroken kon worden, «als Hugo, weer naar school was. Vivien zei niets, maar mevrouw Eady protesteerde. „Maar, waarom, Sehvyn?" zei zij. „Ik weet wel, dat er gebabbeld is, maar wij hebben niets bepaald tegen mijnheer Stolt gehooid." Il.arpur, even boos op zichzelf als on haar, overschreed de smalle lijn tussolvm verkleining en laster. „Er is niets bepaalds," zei hij ernstig. ;,lic heb geen vrijheid meer te zeg «o:i, maar nu er was de vrouw van een ander in het spel." Zijn verlegenheid scheen natuurlijk in iemand, die zoo precies is omtrent hetgeen behoorlijk is en. mevrouw Eady zei niets tmeer. Vivien dacht, dat zij mét reoht Jiod ■kunnen aanvoeren:-„Nu do menschen heb ben ook wel over jou en mevrouw Fle ming .^gep raat." Zij begreep, dat de. roden, waarom zij dit 'niet zei, was omdat zij niet linlowsch van mevrouw Fleming was. Zij geloofd dat mevrouw Fleming wilde, dat zij ia- 1 oerseh zou zijn, maar om de een of andere reden ging het niet „U houdt van haar, niet, vader?" zei voorwaarde dat alïe haten zouden komen aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Zijne Excellentie Jhr. j\!r. ó- F. do Savornin Lobman schreef pen woord "ter aanbeveling. Ifet vers, dat pm zijn inhoud zeer waard is algemeen gelezen Je worden, bestaat uit 125 vierregelige strophen, en zal netjes g ai nikt, hij getallen voor verspre id ine togen den lui. te ten prijs van 10 ets. ver krijgbaar worden gesteld. Bij ruime verspreiding, pok onder mjli tairen. kan dit geschriftje een ruime bate geven voor genoemd Comité. Het drukken en verzenden geschiedt door de Uitgeversfirma posterbaan Le Ccintre, te Goes. De steen kool voorziening Naar het „Hblmeldl, is van de Duit- sche Kohlen-Ausfuhrsstelie West (het Rijks- kolenbureau; hier te lande bericht geko men, dat de voor uitroer naar Neder land beschikbare hoeveelheid steenkolen an. dermaal verminderd zal worden. In verband met deze aanschrijving zijn gisteren de voorzitter en secretaris van ons Kolenbureau, prof. De Yooys en de heer Fentener van Yhssingen naar Berlijn ver trokken om te trachten gedaan te krij gen, dat de toch reeds geringere invoer uit Duitschland niet andermaal verminderd wordt Het opbrengen van visschers- vaartnigen. De schipper van een te IJmuiden aan- gekomen harmglogger heeft gerapporteerd, dat vreemde visschersvaartuigen, welke zich op verboden of gevaarlijk watergebied bevinden, niet inoer naar Schotschs qf Engelsche havens opgebracht, doch door gewapende trawlers, die voor patiooilie- diensten benut worden, tot buiten de'ver boden zóne geleid worden. De „Koningin Emm a". De directie van de Maatschappij Neden- iand heeft gisteravond «een draadloos tele gram ontvangen van den gezagvoerder van de „Koningin Emma", die zich bevindt op de Kambangan". luidende- „Koningin Emma" gezonken, ligt bijna plat op zijde; verblijf aan boord verder onmogelijk. Passagiers en equipage op „Kambangan" ,.1.1 st.room" en „Batavier". Mail op 20 zakken na op „IJstroom", «alle personen gered." Dit in 1911 te Amsterdam gebouwde stoomschip bel;oorde aan de stoomvaartmij. „Nederland", is groot bruto 8225 en netto 5020 Teg. ton, 1LBURY, 22 .Sept. (Part Tel.). Jk heb hier de volgende nadere bijzonderheden vernamen over de ramp van het stoom schip „Koningin Emma", dat tlians op strand as gezet. De „Batavier IV", die van Nederland kwam, heeft alle honderd passagiers over genomen en aa.i boord gebracht van het stoomschip „Kambangen", Twee mailboo ten, de „Zeeland" eu de „Mecklenburg", die naai' Vlissingcn gingen, en de „Oranje-- Nassau", die op weg naar Engeland was, waren juist in de nabijheid, maar de '„Ba tavier IV" had geen liulp noodig ombracht do passagiers veilig aan boord van de Hugo, bedroefd door bet stilzwijgen van Stott. „O, zeker," zei Stott, Lachend„ik vind haar heel aardig." „Ik wou, dat zij hier woonden,," mom pelde Hugo. „Je bent groote vrienden met juffrouw Eady, hè?" "zei Stott. „Zeker," zei Hugo met nadruk, en toen ging hij voort nfet een onderzoekenden, blik op Stott: „Hot kan u toch mei sche len?" „Zeker niet, beste jongen,," zei Sto't, ge troffen en beschaamd door do nauwgezette oprechtheid van den jongen. „Ik'ben heel blij voor je, dat je iemand, dichter bij je eigen leeftijd, hebt Ik heb wel oens ge dacht, dat het hier wei eenzaam voor ja zijn moest." „0, volstrekt niet, vadór," zei llugot haastig; „er is altijd zooveel te doen."' Sedert zijn gesprok mal mevrouw Hyde, .was Stott gaan denken, of Inj wel goed handelde tegenover den jongen, -met hem. eigenlijk geen ander gezelschap dan het zijne le geven. Hij had natuurlijk wel zijn schoolvrienden, maar Hugo kon niet zijn geheele leven op school blijven en hij was nu op een leeftijd, waar een goede p£ slechte omgeving van zooveel invloed is. Stott wist, dat hij ,de zaak nu niet onpar tijdig beschouwdn kon. Hijl .verbeelde zich, dat hij in Hugo .al een zekere ruwheid^ een gebrek -een fijne-'beschaving opgemerkt had, zooals men verwachten .k.an van oen jongen, wiens huiselijk leven -voor zoover liet vrouwelijken invloed betreft, .aan dienst boden is overgelaten. En .hij schaamde zich, dat "hij boog voor de verleiding. Wordt vervolgd -VK. t-,

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1