STADSNIEUWS. punt 20 ig Rechtzaken. Kerk en School. Christ. Geref. Kerk. Landbonw cn Teeteelt. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. „Knmbangan", die onmiddellijk koers zette naar Amsterdam. Ik heb hier zooeven een van de geredden een Nederlandsch officier van gezondheid, met zijn vrouw en twee kinderen gespro ken Hij vertelde mij het volgende: „Wij had- <l"ii een prachtige reis gehad. Vanmorgen om tien uur toen de loods juist de „Emma'' verlaten had, werd plot seling een hevige ontploffing gehoond. liet stoomschip trilde en bloef -til lig gen Het was aan de boeg getrofteL Oiuniddellijk begon men de 'a: xgiers in de reddingbooten te brengen, tenvij! ook de „Batavier IV" passagiers om boord nam. Onzie reddingboot, zeide de Neder lander, werd "met elf passagiers en een aantal leden van de bemanning opgepikt Wij werden good behandeld. De gezagvoer <l r gaf ons de keus naar Harwich of weet terug te worden gebracht Wij verkozen naar Harwich te gaan en vertrokken van daar onmiddellijk naar Londen, waar do XoJerlandsohe vice-consul ons per trein naar Tilbury zoneL .Morgenochtend steken wij naar Vlissingen over." 1 Mijn zegsman vertelde, dat er pogingen werden gedaan om ile „Koningin Emma" met eigen kracht naar de dichtsbijzrjnde haven te laten stoamen en dat de „Bataviei IV" traditie haar op sleeptouw te nemen, maar er braken twee kabels en de „Konin gm Emma" begon aan den boeg te zinken De schroef stak boven water uit en ei kon niet meer met bet schip gemahoeu- vieerd worden. De kapitein heeft het schip geen oogsnblik verlaten en de bemanning van 150 koppen is aan boord teruggekeerd Alle passagiers hebben bun bagage op hel scliip achtergelaten. Men heeft mij verzekerd, datl er geen paniek heeft geheerscht Alleen waren en kete dames wat angstig. De redding ging prachtig in haar werk en alle passagiers zijn de „Batavier IV," grooten dank ver schuldigd. f OVERSCHIE, 22 Sept In een der zalen van „De Vergulde 'Koetswagen", alhier, had hedenvoormiddag door den hier ge vestigden notaris D. v. d. Berg de -veiling plaats van een woonhuis met koestal, hooi zolder, erve en open grond, pLatselijk go merkt Kleinpolderkade no. 130 en 131, ter grootte van 1 Are 55 c.A„ in -veiling f 800; perceel II 'drie koestallen, schuur en erve, 'plaatselijk gemerkt Kleinpolderkade 139, 140 en 141, ter grootte van -4 Are 5 'c.A ia veiling f 500. De 'afslag zal plaats hebben in hovenge noemd lokaal op Woensdag 29 September a.s'des vooimïddags te elf ,uur. Met Xo. 221 van de Stct. werden ver zonden afdrukken van de akte betreffen le de Coöperatieve Vereeniging Schiedamsche Spoelingvereeniging te Schiedam. 6emeeuteraad*8tukken. Kleine-Midden stands crediet in verband oorlogscrisis. Van de Regeeringscommissie in zake het Middenstandscrediet, ontvingen wij een voor de leden van Uwen Raad ter inzage gelegd schrijven betreffende middelen om den klei nen Middenstander ,die ten gevolge van de oorlogscrisis, in moeilijkheden geraakte, of wiens zaak daardoor te niet ging, het be komen van een klein crediet om zich te kunnen staande houden of oprichten te vergemakkelijken. Uit dat schrijven en de daarbij gevoegde Hoofdpunten van een plan van nationale organisatie,^blijkt, dat de Staat bereid is het verkrijgen van dergelijke credieten zeer te vergemakkelijken en een belangrijk deel van het risico op zich te nemen. Uit die hoofdpunten teekenen wij het volgende aan. Aan bet hoofd der organisatie staat de Algcmeene Commissie, waarvan II. M. de Koningin het eere voorzitterschap heeft aanvaard, waarvan de Ministers van Fi nanciën en Oorlog resp, le en 2e voor zitter zijn en 's Rijks Thesaurier-Generaal ondervoorzitter, terwijl zij voorts bestaat in de eerste plaats uit vertegerfwoordigeia van de centrale instellingen op het ge bied van landbouwcrediet en van crediet voor den kandeldrijvenden middenstand en de niet in centrale banken of instellingen vereenigde hulp- of voorschotbanken vooi den kleinen middenstand en verder uit ver tegenwoordigers van den meest breeden kring van instellingen in den lande, wier medewerking geacht kan worden ook maar eenigszins aan de zaak ten goede te kun nen komen punt 6 In het bizonder zijn daaruit te noemen het Koninklijk Nationaal Steuncomité en de Nationale Vereeniging tot steun aan Mi liciens, waarmede de organisatie voort durend voeling houdt punt 28 en 9 en 14 liet dagei.jksch beheer leiust bij de Com missie van Uitvoering, bestaande uit 7 leden, behalve de door den Minister van Financiën benoemden voorzitter, gekozen door de Algemeene Commissie punt 7 Do organisatie heeft ten doel diegenen onder de kleine ondernemers, wier zaak veriaopen of achteruit gegaan is ten ge volge van vervulling vau dienstplicht van het hoofd van de zaak ,of van de drij vende kracht in de zaak (men denke bijv. aan weduwen, die een zaakje drijven met een zoon of een broeder) of die duidelijk kunnen aanwijzen, dat hun achteruitgang op rekening komt van den oorlogstoe stand, te helpen aari kleine credieten voor het op het oude peil terugbrengen van hun zaak of wel voor het nieuw begin nen van een andere kleine zaak punt 2 Voorop staat, dat slechts crediet wordt verleend, als op goede gronden is aan te nemen, dat in verband met de persoon lijke eigenschappen en relaties van den credietbehoeftige en met de omstandig heden, waaronder de zaak na het einde van den oorlogstoestand zal moeten wor den gedreven, de voort te zetten of nieuw op te richten zaak redelijke kansen van levensvalbaai heul heeft punt 3 De credieten worden verleend door een plaatselijke hank, die icchtstiecks of door tusschenkomst van een centrale aan de organisatie heeft deelgenomen punten 11, 14 en 16 In onze Gemeente zijn toegetreden de Schiedamsche Middenstands-Crediet- bank (Boterstraat 70), en de Coöperatieve Centrale Middenstands- Credietbank (de Hanzebank). De credietverleening. die eerst na gron dig onderzoek plaats heeft, geschiedt door de plaatselijke bank, onder goedkeuring van de Commissie van uitvoering en den Alge- meenen Thesaurier-Generaal. Wenscht de plaatselijke bank niet in te gaan op een aanvrage, die volgens de Re geeringscommissie van Uitvoering wel voor gunstige beschikking in de termen valt, dan tracht de Regeeringscommissie met de hulp van het Koninklijk Nationaal Steun comité of de Nationale Vereeniging tot steun - aan Miliciens, op andere wijze in de behoeften te.voorzien punt 14 Het maximum-crediet is f 1000.Het kan in bizondere gevallen met toestem ming van den Minister van Financiën op een hooger bedrag worden gesteld punt 15 De credieten worden verleend voor hoog stens 2 jaar. Wanneer dit dan nog noodig zou zijn. kunnen zij evenwel verlengd of vernieuwd worden punt 15 Door de Credictgevende Bank kan het geld op promesse bij de Nederlandsche Bank worden verkregen tegen haar wis seldisconto punt 23 De rente door de Credietgevende Bank te berekenen wordt voor ieder geval door de Commissie van Uitvoering bepaald. Voor ge- mobiliseerden en voormalig gemobiliseer- den bedraagt zij niet meer dan Vz °'o bo ven dat wisselconto punt 17 Geen afsluitprovisie wordt berekend punt 17 De Staat neemt een deel van het risoco op'zich. Het percentage daarvan neemt af naarmate het verlies grooter is. Blijft het verlies beperkt tot 10 °/o, dan wordt dit geheel door den Staat gedragen. Verder is de regeling als volgt: percentage van het geleende de Staat draagt dat niet wordt terugbetaaldvan dat verlies hoven 10 °/o tot 20 °/o 95 °/o 20 '30 90 30 40 85 40 50 80 50 60 75 CO 70 70 70 80 65 80 90 60 90 55 i Punt 27 zegt, dat de organisatie in wer king treedt na de geheel of gedeeltelijke demobilisatie van de onder de wapenen zijnde militie- en landweerplichtigen, doch voegt daaraantoe dat in gevallen, waarin het crediet te laat zou, komen, indien het tot zoolang werd uitgesteld, reeds vroe ger credieten kunnen worden" verleend. De Mimster van Financiën heeft te ken nen gegeven, dat aan deze laatste bepaling ruime toepassing zal worden gegeven en van bet verleenen van credieten vóór de demobilisatie geen uitzondering zal wor den gemaakt, doch deze zujlen worden gegeven naar gelang aanvragen inkomen en uitstel niet wenscheiijk schijnt. De reden waarom, de Commissie zich nu tot de Gemeenten wendt, is, dat or zich verschillende .gevallen voordoen, dat Middenstanders, wier ongunstige omstandig heden louter door de tegenwoordige oor logscrisis in het leven werden geroepen en die in alle opzichten verdienen staan de gehouden te worden, zouden moeten worden afgewezen, omdat zij1 voor het niet van Staatswege gegarandeerde deel van het voorschot geen zekerheid 'kunnen ge ven. Zij wekt daarom op, om op het voet spoor van andere Gemeenten een deel van het risico op zich te nemen. De gemeente Leiden besloot reeds van dat risico voor haar rekening te he men, een voorbeeld, dat reeds door ver schillende anderen werd gevolgd. Wij1 meenen, dat het alleszins op den weg der Gemeente ligt in dezen haar me dewerking te verleenen, terwijl wij van oordeel zijn, dat de wijze, waarop de ge meente Leiden dat doet, aannemelijk is. Volgens haar regeling blijft een gedeelte van het risico voor de Bank, wat o. i. als eerste beginsel moet worden aangeno men, opdat de Bank, die de credieten verleent, een werkelijke-verantwoordelijk heid drage. Wij' merken nog op, dat de gemeente Leiden een Commissie van ingezetenen, heeft ingesteld, die over de aanvragen wordt gehoord. r Uit den aard der zaak zal de Gemeen telijke steun slechts kunnen ten goede ko men aan hier wonende kleine middenstan ders, wier zaken hier gedreven worden. Op grond van het bovenstaande stellen wij u voor ons te machtigen: le. voor de Gemeente tot de van Regee- ringswege in het leven geroepen organi satie tot vergemakkelijking der voldoening aan fle eredietbehoefte van den kleinen Middenstander als gevolg van de oorlogs crisis, mede te werken in dien zin, dat dé Gemeente voor haar rekening neemt van hek niet door den -Staat gedekte risico van de aan te Schiedam wonende kleine Middenstanders, wier zaken aldaar worden gedreven, verleende, credieten 2e. desgewenscht oen Commissie te be-' noemen die op de crediet-aanvragen zal worden gehoord. De verdeeling van-hot risico zal dan zijn als volgt: ■2 *4» - s S 8 5 s 45JC-. .3 *3 Cq't!. cc CO O sa O co 60 o nriHHH es "O - es O S g =5 B C3 Cl e 4-> CS cs Oi «2 5 £2 i—1 t—t Oi CNI O- - 05 5 ift C 3 00 C itOOtfiC )OI>COC _OOOOOQO "3 S t*60 Jjg -g s a s S 5 a Ui V O O -i_j -4-» <u o '5 o w Ui o es ÉVO I 5 8 5 5 G S S Flora Bioscoop. De Directie der F1 ora-Bioscoopdie in den laatsten tijd herhaaldelijk getoond heeft met hoeveel zorg zij de films kiest en haar programma's samenstelt, heeft op het mor gen voor de eerste "maal te vertoonen pro gramma geplaatst als hoofdnummer het zoo boeiende* werk van Alexander Dumas ..Koningin Margot". In 6 bedrijven is hgt daaruit getrokken drama verdeeld en zal zeker groote belangstelling vinden. Het programnia bevat voorts eenige klei nere films op verschillend gebied. Vóór de pauze treedt op de heer .Frank Steffan, komisch imitateur. Excursie. Men verzoekt ons plaatsing voor het vol gende: I Een 20 tal danies pn heeren, leden van de Afd. Delft van eten Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, heeft een bezoek gebracht aan de Bier brouwerij „De Griffioen" te Schiedam, hier toe in de gelemenheid gesteld door de Di rectie dezer Brouwerij, .die tevens tegen woordig de Brouwerij de P. exploiteert. Aan den ingang der Brouwerij werd het gezelschap ontvangen door den onder-di recteur der Brouwerijen, den heer F. W. D'oehring, die daarop rijn gasten, ruim 2 uur lang, door de verschillende lokalen van de groote, ruime en frissdhe fabriek rond leidde. 1 1 i Hierna werd het geheele gezelschap door den onderdirecteur uitgenoodigd, in het kantoor der,Firma te komen, waar deze zijn toelichting besloot met te herinneren aan hetgeen we gezien hadden en wat gedaan wordt om de aflevering van het artikel zoo goed mogelijk te doen zijn, er op wijzende, dat door verkeerde behandeling, dikwijls veel van het smajketijk© van het Bier ver loren gaat, wdarna juj het gezelschap een brochure van rijn hand, uitreikte, waarin een en ander betreffende het bier en zijn behandeling nader weid ^uiteengezet. De voorzatter der Afd. Delft, de heer B. J. P. v. d. Biggelen, dankte den heer Dtoeli- ring voor hetgeen hij, ons door rijn keuri ge inlichtingen heeft laten genieten. Hierna werden alle, door den langen tocht door de gebouwen, droge kelen, op gulle en gastvrije .wijzie met het artikel der Brouwerij gelaaid. i Allen lieten ncli het heerlijke brouwsel uitstekend smaken, terwijl de dames op koffie 'inet gebak Jverden onthaald, waarna het gezelschap, dankbaar .en Voldaan over het genotene, weder huiswaarts keerden. Gistermorgen gaf een vrouw, die-door een andere vrouw verzocht werd een haar bekenden man voorloopig een dubbeltje te verschieten, aan dien man haar ocnig geld stuk een rijksdaalder dat zij had, om jlaarvan een dubbeltje af te houden ea haar de rest terug te brengen. De unan is met den rijksdaalder weggegaan en moet nog terugkomen. In het vooronder van de stoomboot „Cor. nelis", kapt. A. v. Vliet, 'iiggende in ide Voorhaven, is vannacht ingebroken. Door verbreking van een kast is een bedrag wan f36 ontvreemd. 6em. Zweminrichtingen. De temperatuur van het water was heden morgen 58 en hedenmiddag 62 graden Fahrenheit. AGENDA. Heden tot en met Dinsdag. Flora Bioscoop, alhier, 8 uur, Attractieprograra- ma met variéténummers. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Cabaret-programma. Heden en volgende dagen: Circus Schouw burg, 8 u. Gezelschap-Spree. Roze Kate. - 23 Sept. Groote .Schouwburg, 8 uur. Rot- tordamsch Tooneelgezt Hamlet. 23 Sept. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Rot- terdamsch Toon. Gek ^erkade en v. Eysdenj, Potaseh pn Perlemoer. 24 en 26 Sept. Groote Schouwburg, 8 uur. De zoon uit Amerika. 1 24 Sept Tivoli Schouwburg, 8 uur. Die Haghe Spelers. Amoureuse. 25 Sept.-Lokaal K- Kerkstraat 3, 8 uur. 1 N. C. G. f}. Vu Gezellige samen- 1 komst. 25 en 26 Sept. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Die Haghe Spelers. In rok. i 26 Sept. Tivoli Schouwburg 2% uur. 2e Tivoli-Mdtinée. Bach Concert. 27 Sept. Groote Schouwburg, 8 u. (Louis de Vries). De Familie Lehmann. 27 Sept. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Kon. Vereen. Ned. Toon.. Hooge Politiek. Rotterdamsche Rechtbank. De rechtbank heeft gisteren o. a. veroor. dèeld A. J. de V., 43 j., distillateursknecht, te Schiedam, wegens diefstal van een hoe veelheid klare jenever en een hoe veel heid citroenjenever, tot f5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. L. Th. v. d. L'., 28 j„ izonder berofp, aldaar, recidivist, wegens diefstal bij her haling, van een rijwiel, te Schiedam, tot zes maanden gevangenisstraf. Vernietigd werd een vonnis van het kan tongerecht te Schiedam, d.d. 30 Juni. waar bij de 58-jarige veehouder M. K. te lOver- .-.chie, was vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, het niet aangeven van een besmettelijke veeziekte in zijn stal. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde do rechtbank bekl. tot f10 boete, subs. 10 dagen iheoh tenis. Vernietigd werd een vonnis van het kan tongerecht te Schiedam, d.d 30 Juni, waar. bij de 24-jarige koopman I. J. v. .G„ al daar, ter zake van overtreding van. de Hinderwet, was veroordeeld. Opnieuw recht doende, veroordeelde de rechtbank bekl. tot f 10 boete, subs. 10; dagen hechtenis („N. R. C.t"j Ne». Hebt, Kerk. Beroepen te Tholen (tweede predi kantsplaats.) ds. J. G. Dekking -te MonU foort; te Rottum (Gr.j de heer II. W. Bloemhoff, cand. te Noordbreek (Gr J te Arnemuiden de hoer I. Kievit, cand. t- Oud-V ossemeer. Aangenomen het beroep te Herwen en Aerdt ds. H. Sterringa te Lobith. Geret. Kieken. Beroepen te Serooskerke (Walcheren; dr. C. N. Impeta te Avereest; te Gen- deren ds. B J. Lumbers te Loppersum. Beroepen te Lisse ds. J. Vermeide te Enschedé. Mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 15 Septem ber j.l. werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Zuid-Hoiland, 1 geval te Schipluiden; in Gelderland 1 geval te Aalten; in Zeeland, 1 geval te Oost- en West-Souburg: in Limburg 3 ge vallen te Wattem; 2 gevallen in elk der gemeente Vaals, Noorbeek, Neer en Wij'.re en 1 geval in elk der gemeenten Kadier en Heer, en Slenaken. i De .maatregelen werden opgeheven in de gemeenten Nootdorp, Sluis) Driewegen en Serooskerke. De Troonrede. De „Tijd" (R.-Kj findt, dat de aankondi ging van bet eigenlijke „werkprogram" den mdruk maakt van een bijwagen aan een goederentrein. Het blad meent, dat die bij wagen aan een station misschien wel zal worden uitgeschakeld. „Wat de thans niet zonder berekening op eenig décor aangekpndigde voorstellen tot Grondwetsherziening en tot herziening van sociale verzekeringswetten betreft, schijnt eenige zekerheid van slagen al heel problematisch. Aan liet „Centrum" (R-Kj "doet het op timisme van de rede weldadig aan en het geeft een zekere geruststelling, „dat de Regeering het oogenblik gekomen acht, om de aandacht te vragen voor onder werpen van binnenlandsche politiek, die in geenerlei verband staan met den oorlog. De reeds voorheen aangekondigde grondwets herziening komt eerlang aan de orde en dit wijst op een terugkeer tot de normade ver houdingen in ons politiek leven met zijn wrijving van .gedachten, strijd en tegenstel lingen. Aan den zoogjenaamden „godsvrede" werd trouwens in liet afgeloopen jaar niet altijd even streng de Eand gehouden." Wat de „Maasbode" (R.-K.) het méést interesseert j.is de zeer besliste houding) welke de Regeering van nu aan ten opricht© van het politiek bestand aanneemt. Zij zegt den „godsvrede" vaarwel. „Ten minste zal men, indien het poli tiek regiem dan weer moet aanvangen, er voor te waken hebben niet meer onder den ban te geraken van dat allesbeheer- schend argument uit het regiem van de vo rige zitting: vermijding van Ministercrisis tout prix. Het is wanneer nu eenmaal het bestand ten einde is, niets buitengewoons, dat Mi nister 'Treuh met zijn sociale ontwerpen voor het voetlicht treedt, evenmin als het bijzonder mag geacht worden, dat zijn mi nisterieel leven daarbij niet buiten gevaar zal zijn." jHet „Nieuws van den Dag" schrjjft: Zeker is de „bijzondere waardeering" op recht gemeend, waarmede de Koningin hen gedenkt, die door den zwaren dienst in 's lands belang zich niet alleen onafgebro ken inspanning (en ook ciniielooze verve ling) moeten getroosten, maar somtijds zelfs hun maatschappelijken ondergang tegemoet zien. Wij hopen en vertrouwen, dat de Re geering, nu deze toestand zich onafzienbaar verfengt, het moeilijke" vraagstuk onder de oogen zal zien, op welke manier ten deze zooveel als maar eenigszins mogelijk is, verlichting kan worden aangebracht, met behoud der beveiliging van het Rijk." De'„Telegraaf" schijft: „Wat het sterkste treft in. het Koninklijk ken, is het ontbreken van elke toespeling op pogingen door onze Regeering in het werk te stellen ten einde het tot stand ko men van den vrede te verzekeren." te 1 Jlet Handelsblad" plaatst, vergelijkender wijs eenige zinsnede uit de Troonrede van 't vorig jaar naast deze, om te doen zien, hoe andere toon toen gehoord werd „Een blijde mare ivoor Amsterdam" noemt dit blad de aangekondigde herziening van de finar.cieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. De Troonrede belooft dus veel van dit jaar. Niet in aantal wetten d<jü lange lijst beloften van vredesjaren kent deze Troon rede niet. Maar wat beloofd wordt, is zoo uiterst belangrijk. En, behalve dan de grond wetsherziening en de verdedigingswetten, raakt het alles één minister, den minister van Financiën. Neen, toch nietuwij ver gissen onsde verzekeringswetten zullen niet hoven de handteekening van min.-.er Treuh verschijnen. De waanzinnige bemanning. De gezagvoerder van de „Professor Buys", het schip, waarmede b leden van de waanzinnige bemanning van de Noord zee" te IJmuiden werden aangebracht, deel de mede, dat Maandagajvoudj 9 ujujr 5 leden van de bemanning van de „Noordzee", A. FLieland, L. Vlieland, J. P„ Van der Plas, T. Heemskerk en J. Kuyt, door de Engelsche politie aan boord van de „Prof. Buys" werden gebracht. Hij had den Nederland sche n consul gevraagd een ziekenoppasser tijdens de reis mede te krijgen, doch dit werd hem niet toegestaan. Wpl kreeg de kapitein vijf stel boeien mede om bij even tueel verzet te kunnen gebruiken. Eenige agenten van politie bewaakten de bemank ning zoolang het schip nog aan wal lag, om te voorkomen, dat oen van de mannen het schip zou verlaten. Des morgens om 6 uur verliet de „Prof. Buys'" Hull. De be manning van de „Noordzee" kreeg toestemf ming zich vrij op bet schip te bewegen. Al spoedig knoopte A. .Vlieland een gesprek aan met den gezagvoerder, wiën hij mede deelde, dat hij Christus was en dat hij, op de „Noordzee" varende, des nachts plotse ling wakker werd en toen met God gespro ken had, die hem opdracht gegeven had het schip van duivels te zuiveren. Onmiddel lijk is hij dan ook daarmede aangevangen. Inmiddels waren L. .Vlieland en Van der Plas wakker geworden, die mededeelden, dat zij dienzelfden nacht een roode ster gezien hadden en nu een ingeving hadden om Christus' Mj te staan bij het verrichten van zijn Goddelijk werk. De overige leden van de bemanning waren nog ter raste, toen zeilen, masten en touwwerk reeds ver nield en over boord waren geworpen. Deze drie mannen zijn groote, zwaar gebouwde zeelieden en hadden blijkbaar door hun kracht veel invloed op de andere personen. Olmj 8 uur des morgens bleek de geheele bej- manning op drie na onder invloed van de drie aanvoerders te zijn gekomen. Allen togen nu aan het werk om het schip te zui veren, zoodat na korten tijd niets anders overbleef, dan 85 ton haring, dat als voed sel dienen moest. De leden der bemanning hadden allen slechts oude kleeren aan en liepen op klompen. In drie leden van de ba manning had de duivel zijn woonplaats ge kozen, dus moesten ook deze drie onscha delijk worden gemaakt. Eerst moesten zij bij wijze van straf op commando dansen en dan weder stokstijf blijven staan. Den daarop volgenden nacht werd een hunner net hoofd afgeslagen en vervolgens het lijk geworpen. De twee anderen werden over dag met messen toegetakeld en de buiken onder het zingen van Psalmen over boord opengesneden, opdat men zekerheid zou hebben, dat de duivels niet meer daar bin nen zaten. Toen ook deze tijken in zee ge worpen waren, nam het tiental nlaalsom een tafel beneden in het schip en werden gebeden aangeheven. Een Noorsch stoomschip pikte toen de „Noordzee" op, die hulpeloos rondzwalkte."4 De bemanning werd aan boord overgeno men hetgeen zonder verzet geschiedde. Aan boord van de „Prof. Buys"- vroeg A. Vlie land den kapitein of deze een Bijhei bezat, daar hij bidden moest, doch aangezien deze niet aanwezig was, had hij gebeden uitge sproken, welke hij uit het hoofd kende. Voor het eten knielden zij allen en zon gen in koor een Psalm, den Heer danb kende voor zijn ingeving. Toen de zon fel scheen, liep Vlieland naar het dek en bleef met de oogen wijd open naar de zon kijken, zeggende: „Ede kracht heeft God mij gege ven". Herhaaldelijk zeide Vlieland, dat hoe dichter hifi bij de Nederlandsche kust kwam, hoe angstiger het hem om het hart werd; /zoo zijn de mensehen nu eenmaal", voegde hij daaraan toe. Van der Plas zeide eenige malen dat men Hen voor moordenaars zou houden en dat er tien jaar op zat, doch dat zijn geweten zuiver was en hij geen schuld droeg. Men' meldt ons uit Den Haag: Acht der opvarenden van den Katwijker logger „Noordzee", "waarop het bekende drama afspeelde en die uit Engeland naar. hier zijn overgebracht, zijn heden in het Huis van Bewaring alhier opgesloten en hebben een verhoor ondergaan, van den rech ter-commissaris. Ontvluchte krijgsgevangene. Gisteren is te Zutphen ©en uit Dkiitsdh® woord, heden door Hare Majesteit gespro- krij'gsgévangensdhap ontvluchte Russisch©

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2