reeds langs een kleinen ounweg door het Sterrebosdh, doch is bij den Vlaardingerdijk met een hek afgesloten. Waar het (betrof de aansluiting aan oen tolplidbtigen weg meende men indertijd daartoe verplicht t: zijn. Volgnummer 138. Kosten van bruggen en overzetveren, a. Jaarwedden van het personeel. t Wij mogen Verwijzen naar hetgeen wij over verhooging van loonen onder de al gemeene beschouwingen schreven. Volgnummer 139. b. Overige kosten. Den post voor de Willemsbrug is voor het verfwerk niet verhoogd. Voor de ophaalbruggen wordt jaarlijks f150 uitgetrokken, zijnde het gemiddelde bedrag dat voor die bruggen jaarlijks noo- dig is. Thans, nu het hout zoo duur is, komen wij m'et deze bedragen niet meer toe, wat blijkt uit de in voorraad zijnde hoeveelheid hout voor brugdekken, die tot een mini mum is afgenomen. Op het Hoofdstuk Bruggen kan dus niets gemist worden van het uitgetrokken bedrag. Het onderdek van de Appelmarktbrug is in zeer slechten toestand, zoodat uitstel gevaarlijk kan worden, en wij het uitstel len der vernieuwing niet op onze verant woording durven nemen. Volgnummer 141. Kosten van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere wa terwerken. a. Jaarwedden van het perso neel. Bedoelt men, dat het bedrag niet juist meer is door het optreden van een nieu wen titularis, dan zij er op gewezen, dat zulke gevallen na het opmaken der begroo ting dikwijls kunnen voorkomen. Het is dan echter niet gewenscht terstond de be dragen te verlagen, daar overschrijving van den eenen op den anderen post in den loop van het jaar steeds noodig blijkt en het daarom niet gewenscht is alle speling pit do posten weg te nemen. Volgnummer 142. b Overige kosten. Voor het wieden der kaaimuren zouden wij extra krachten moeten aannemen, wat in den tegenwoordigen tijd "om financicele redenen wordt nagelaten. Volgnummer 144. Kosten van de algo- meene begraafplaats en kosten van begra ving. Wij moeten opmerken, dat, waar bij af zonderlijk raadsbesluit den heer Montfoorl, zoolang hij in zijn betrekking van directeur der algemeene begraafplaats wordt gelaten, een perso.neele toelage is verleend, en hem met ingang van 17 Augustus li. weder voor een jaar ontheffing is verleend van de verplichting om ontslag te vragen, deze toelage op de begrooting moest worden gebracht. Volgnummer 146. Overige kosten van fabricage. Deze post kan niet lager worden gesteld. Het betreft hier geen werken, die als min of meer noodzakelijk, al of niet kunnen worden nagelaten, maar algemeene onkos ten om den dienst te kunnen gaande hou den, Mede is daaronder begrepen de aan schaffing van materialen voor werken, die voor rekening van bedrijven of van parti culieren worden uitgevoerd. Volgnummer 149. Uitgaven voor den Reinigingsdienst Met betrekking tot verhooging der loonen mogen wij verwijzen naar hetgeen wij daar omtrent opmerkten ondor de algemeene be schouwingen. Volgn. 150. Jaarwedden der onderwijzers. Toegegeven moet worden, dat de salarissen der onderwijzers bij T L. O in Nederland in het algemeen te laag zijn en dringend verbetering behoeven. Alle partijen zijn hot daarover eens en de Regeering ziet ook de noodzakelijkheid hiervan in. Immers, blijkens een perscommuniqué van het Ge meenschappelijk Comité v. d.. Salarisactie beeft de Minister van Binnenlandsche Za ken zeer onlangs (in de maand Augustus! jverklaard, dat de Regeering in haar finan- tieele plannen ook een beduidende verbe tering der ondenvijzcrssalarissen heeft op genomen. Waar dus de Regeering zich dat belang aantrekt enook alleen door be moeienis van het Landsbestuur afdoende verbetering te verkrijgen is, meenen wij dat een afwachtende houding plicht is. De vergelijking met gemeenten van do- zelfde grootte en ligging als de onze kan Schiedam zeer wel doorstaan en de on derwijzers, die ons verlaten gaan dan ook uitsluitend naar Den Haag, Rotterdam of Amsterdam. Bij de meest beduidende sala risverbetering zal men dit bljjven houden. Overigens ,is het verloop niet onrust barend. In 1914 verliet slechts 1 onder wijzer onze gemeente en wel naar Rotter dam. Van invloed was hier natuurlijk do ooriog. In 1915 namen tot nu toe 3 onder wijzers en 1 onderwijzeres ontslag wegens benoeming in Den Haag of Rotterdam, ter wijl 1 onderwijzer heenging wegens benoe ming tot hoofd elders. Volgnummer 158. Kosten "Van hygiënisch schooltoezicht. Volgons de mededeeJing'der schoolartsen worden personen, lijdende ajm ziekten, ge vaarlijk of hinderlijk voor anderen, steeds door hen van de scholen" geweerd en valt daaronder ook kinkhoest. Volgnummer 163. Kosten van beloonin gen en eercMïjkcn. De beslissing over dezen post welke in derdaad niet tot de strikt noodzakelijke uitgaven behoort, meenen wij aan den Raad te möeten overlaten. Volgnummer 166. Kosten Voor de mid delbare scholen (behalve vakscholen! Het heeft ons niet aangenaam aangedaan, dat de beer Houtman, die op 7 September in den Raad de toezegging kreeg, dat Burge meester en Wethouders de herziening van de salarissen der leeraren M. O. zouden overwegen, niettemin zeer kort daarna een initiatief-voorstel bij den Raad indiende, dezelfde materie betreffende. Het komt ons voor, dat de Raad thans eerst bedoeld voorstel in handen van Burgemeester en Wethouders behoort te stellen, alvorens hierop nader kan worden ingegaan. Volgnummer 176. Kosten voor vak scholen. Subsidiën. Het is niet duidelijk, waarom juist het gemeentelijk subsidie de „Hanze" in staat stelt haar schoolgeld laag te stellen. Met meer recht kan gezegd worden, dat de subsidiën van Staat en Provincie zulks doen; immers deze bedragen te zamen plm. f800.terwijl onze subsidi plm, f300.bedraagt. De Gemeentelijke Han delsavondcursus ontvangt geen subsidie van Staat en Provincie en moet geheel door ons zeiven werden bekostigd. Sedert de reorganisatie van dezen cursus, welke 1 Januari 1912 werd ingevoerd en op 1 September 1914 uitgebreid en ver beterd, neemt hij zeer in bloei toe. Be droeg bet aantal leerlingen voor 1912 60 70, op 1 September 1915 was het ge klommen tot 110. Het schoolgeld is dus geen beletsel gebleken om den" cursus voor uit te brengen. Integendeel het is gebleken, dat het peil van den cursus er do-or ge stegen is. Van de 110 leerlingen zijn 11 gratis toegelaten en 13 togen half school geld. Het leerplan van den Gemeentelijken cur sus wijkt zeer af van dat van de „Hanze" en uit meer andere'dingen blijkt wel, dat de „Hanze" een anderen kring Van leer lingen trekt dan onze cursus. Een ver laging van het lesgeld aan de Gemeente lijken Handelsavondcursus moeten wij ont raden, daar dit het peil der leerlingen niet zal doen stijgen en het bovendien niet ge raden is eenige gemeentelijke inkomst prijs te geven. Een leemte in de s cho-olgeldrege ling is wel dat voor leerlingen uit hetzeifde gezin geen reductie wordt toegestaan. Een voorstel tot wijziging van de verordening in dien geest kan worden tegemoet gezien. Volgnummer 187. Uitgaven voor volks feesten. Vermindering is alleen mogelijk als èf het vlaggen wordt beperkt, 6f de muziekuitvoe ringen uitsluitend in de Plantage zouden worden gegeven. Of daar f150.mee zou kunnen worden bespaard, betwijfelen wij echter. Volgnummer 189. Kosten van den Armen raad. De post is reeds besnoeid voor 1916 met £150.Buitendien kunnen nu vervallen, zooals zeer juist in de 3de Sectie is be sproken f330.f80.wegens opzeg ging van huur van het huis Groote Markt no. 4. i Volgnummer 194. Subsidiën aan Gods huizen, te weten: a. Aan het Stads-Zieken huis. Het Contract is door de Rijksverzeke ringsbank beëindigd omdat de nieuwaange- stelde consul temende geneeskundige niet accoord kon gaan met de uren die hem in liet Ziekenhuis werden beschikbaar ge- tseld. Volgnummer 197. d. Aan het St. Jacobs- {Tas thuis. Deze subsidie is zeker noodig, daar het St. Jacobs-Gas thuis slechts bepeikte in komsten heeft, waaruit, (vooral in de tegen woordige tijdsomstandigheden), de uilgaven niet geheel kunnen bestreden worden Qveii gens is men reeds begonnen met de ver- plegingskosten der nieuw-inkomenden te verhoogen. Volgnummer 202. Kosten wegens het uit oefenen van controle op de echtheid van Schiedamsehe Jenever. Bezuiniging op den post is niet mogelijk. Men boude overigens in het oog, dat tegen over de ontvangsten uitgaven staan. Het lid, dat tegen dezen post is, zij er op gewezen^ dat, zoolang het instituut be staat, de gelden op de begrooting moeten worden gebracht. Volgnummer 203. Kosten der Gemeente lijke Arbeidsbeurs. Wij begrijpen niet het bezwaar legen de omschrijving van dezen post. Wensc'it men een nadere opgaaf, dan kunnen wij medo- deelen dat onder den binnenlijnschempost: schrijf- en bureau-ibehoeften, drukwerk, rij wiel enz. in 1914, belialve de schrijf- en bureaubehoeften, drukwerk en rijwiel, voor kwamen uitgaven voor: pdkto's, bodeloon, telefoonabonnement, abonnement couran ten, lidmaatschap Vereen igïng van Neder landsche Arbeidsbeurzen en Nederlandsche Reclameveixseniging, reis- en verblijfkosten en presentiegelden. Volgnummer 209: Onderhoud en admi nistratie van bezittingen, niet voor den pubiieken dienst gebruikt of van werken en inrichtingen geheel of voor een groot ge deelte buiten de gemeente gelegen. .Wij mogen verwijzen naar het antwoord hij Volgnummer 83, doch willen opmerken, dat er in den laatsten tijd jnogal uitgaven zijn bijgekomen, o. a. voor het Sportterrein aan den Havendijk. Volgnummer 210. Kosten vattende op verhuringen en vetkoopingen. Hoewel op dezen post zal overblijven moeten wij er tegefc- waarschuwen alle spe ling uit de posten weg te nemen, Op dat er gelegenheid blijft tot overschrijving op posten waarop tekort komt. Volgnummer 211. Kosten van het innen van renten enz. <- Deze post kan vervallen' omdat de uit gaven, vallende op het innen der (rente van de gelden herkomstig van het voormalig Blauwhuis, welke kosten vroeger uit dezen post werden gekweten, thans ten laste ko men van het Fonds bedoeld onder Volg nummer 43. Hoofdstuk XIL Kosten ter zake van pen- sionneering enz., van gemeente-ambtenaren en -beambten. v De te benoemen ambtenaren, voor welke dit kan worden voorgeschreven, ondergaan reeds een medische keuring ingevolge raads besluit van 21 Februari 1911. (Zie bijlage no. 11 van dat jaar.j Volgnummer 218. Pensioenen. InderdaacL is J, Holswilder in 1915 pver- leden en behoorde hrj niet meer onder dezen post te zijn vermeld. De afvoering zou even wel geen wijziging in de babuls .van de begrooting brengen. Wat minder aan pen sioen behoeft te worden uitbetaald, wordt minder ontvangen van het Reserve-pensi oenfonds. De rekening van dat Fonds wordt overgelegd. INKOMSTEN. -Volgnummer 2. Huur van huizen en pa- dere gebouwen. Voor de gebouwen, voor zoover zij in volgn. 209 der Uitgaven genoemd zijn, zijn "de inkomsten jd.tn. f5400 waartegenover Wij willen er nogmaals de aandacht op vestigen, dat het niet gewenscht kan zijn het geheele tekort op één belasting te. leg gen en dat de straatbelasting in dezen bizonder voor een gedeelte in aanmerking komt, omdat daarin ook door uitwonende eigenaren, die voor hun rigenaommen zoo veel van de zorg oer Gemeente profitee- teeren, wordt bijgedragen. Volgnummer 47. Stortingen van verze kerden in oienst bij de gemeentewerken en andere takken van dienst, van door de Rijksverzekeringsbank uitgekeerde schade- staat aan uitgaven op dat volgno. f2000. i loosstcllmgcn, waarvan de betalingen voor- Van de bedoelde wonrnger: 27 in getal, aan (ie belanghebbenden door de zim er 14 ambtswoningen. l)c overige znn 4 v b met een bepaald doel aangekocht, b v. .om 1 ergens den toestand t kannen behccrschenJ begrijpen, dat men dezen, post hebt waarom slechts heel enkele weder verkocht kaaS 'Kan vinden, vooral als men hem ver- zouden kunnen worden. Deze zijn ook te- gelijkt met no. 147 der uitgaven. Doch het koop, doch worden r ooral thans, nu fle daar uitgetrokken bedrag van f 1000.gaat waarde laag is, niet aangebeden. hoofdzakelijk weg aan ziekengeld. Zou men aan het woonhuis aan /Jen, Bui-Deze post no. 47 heeft alleen betrek- teiihavenweg onder no. 23 genoemd, ver- king op de werklieden in algemeenen dienst huiten de bedrijven. Ook al voegt men die der laatsten Gasfabriek, enz. f 185.96i/2, Reiniging f 27.74V2 er hij, dan blijft het bedrag over 1914 gering; het gelukkig gevolg van weinig ongevallen. De controle op deze stortingen is af doende. De getroffene moet de beschikking and/ringen willen aanbrengen, dan zou dit mei liet oog op den toestand, waarin dit door repaialics tengevolge van zettingen verkeert, niet geraden zijn; doch de wo ning is, zooals zij thans is, zeer goed be woonbaar. Volgnummer 3. Huur of pacht Van lande rijen 'to ms meting op de kaart is de grootte van de Rijksverzekeringsbank vertoonen, van bet stuk open grond, dat ,aan de Laar-terwijl kenrns genomen wol-dt van de lijs- ten van het Postkantoor en ook van iedere Dat de huur van „ïlermes" verhoogd kan i uitke<fng. mededceling wordt ontvangen worden gelooven wij wel, of dit (echter 100 van e Risicovereemging. - - Volgnummer 48. Vergoeding voor het ge- senfalmek Apollo' M2. groot. pCt. kan. zijn, betwijfelen wij. Volgnummer C. Cijnzen en erfpachten. Wij moeten opmerken, dat herziening der erfpachtssommen alleen mogelijk is hij eindiging der erfpacht, of wanneer zij bedongen is. Volgnummer 13. Brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok- en teergelden. Inderdaad zijn de indertijd opgemaakte ramingen voor deze rechten, met uitzon le ring van eenige posten, op hel oogenldik wel wat laag te noemen. llieihij moet worden opgewerkt, dat het scheepvaartverkeer, niet uitzondering van de zee- en riviervaart, intusschen niet al leen tot zijn vroeger peil weder is opge komen, maar dat de binnenvaart op jhet oogenbhk zelfs var boren het normale as gestegen. Bij het opmaken der raming werd de stoom zeevaart geheel buiten rekening ge laten, terwijl voor de zeilvaart de helft der norma!»} jrrjtfannttu vord genomen. De zeilvaart is in dien tijd ook zoodanig toe genomen, dat daan-o or het gewone bedrag aan inkomsten kan worden verwacht. De ontvangsten waren: (vi rmocdclijk naar de jongste gegevens). f36432 98 f36000.— - 12251.08V2 -12250.— - 5349.96Vb - 5300. Havengeld Sluisgeld Bruggeld Kadegeld Pontgeld voor 191G havengeld sluisgeld bruggeld kadegeld pontgeld f54114.03 ramen wij 265.33 - 80.— f53795.33 f36000.— 12000.— 5450.— 800.— 80.- hooger dan de f 54330,— oorspronke- of f3000.- lijke raming r Volgnummer 18. Ontvangsten ter zake van het Grondbedrijf. De inkomsten van de ververschingslent van D. la Roij aan het Spuiknnaal zijn vermeld op Hoofdstuk 16 van de begroo ting van het Grondbedrijf. Het bedrag van f6.is inmiddels verhoogd tot f 19.75, waarvan f 1.retributie voor het tentje en f 18.75 voor het gebruik van den grond. In 1915 zijn de bedragen, verwerkt op de hoofdstukken 1, 2 en 7 van de begroo ting van hot Grondbedrijf, reeds veel lioo ger dan die van 191.4, terwijl te yenvachten is dat de bedragen in 1916 met minder zullen zijn dan in dit jaar. Op de posten wordt niet meer verwerkt dan noodig is. Volgnummer 19. Ontvangsten ter zake -van de Gasfabriek. Met betrekking tot den cokcsprijs mo gen wij verwijzen naar onze mededeclin- gen daaromlrent onder de algemeene "be schouwingen. Volgnummer 19, 20 en 21. Ontvangsten ter zake van do Gasfabriek, de Waterlei ding en het Electriciteitsbedrijf. Sedert de invoering van de pensioen wetten voor de gemeente-ambtenaren 1913 worden de pensioenbijdragen der ambte naren voor het Weduwenpensioen gestort in de gemeentekas en die voor het eigen pensioen in de kas van het Reserve-pen- siocn-fonds. Volgnummer 29. Belasting wegéns ge bouwde eigendommen, die zelve of wier aanhoorigheden -aan de openbare straten of wegen belenden. Naar aanleiding van bezwaren geopperd tegen de verhooging der Straatbelas-ing moeten wij er op wijzen, dat deze de las ten voor de huiseigenaren slechts weinig verzwaart. De kadaslrale huurwaarde kan daarvan gerekend worden op £80.por jaar. De verhooging der belasting met 1 pCt. dier huurwaarde bedraagt dus voor die woning f0.80 per jaar of nog geen iy2 cent per week. Dit kan geen gegrond motief-zijn om de huur te verhoogen. Wordt het als voorwendsel aangegrepen, dan mer ken wij op, dat de verhooging toch door vraag en aanbod moet mogelijk gemaakt worden, en dat zij in dat geval ook ge heel onafhankelijk van, de straatbelasting kan plaats hebben. i bruik der bergplaats voor rijwielen bij het gebouw der hoogere burgerschool. De heffing geschiedt naar behooren, doch de opbrengst kan slechts gering zijn. Er is plaats voor 28 rijwielen. Wanneer alle plaatsen worden ingenomen wat niet het geval is en allen een jaar-ahonne- ment hadden van fl.50 wat ook-niet het geval is, daar men ook een kwartaal abonnement van f 0.50 neemt en dat alleen gedurende één of twee kwartalen dan is dus het maximum dat per jaar verkre gen kan worden f 42.Op de begroo ting is daarvoor uitgetrokken £20.(op brengst verleden jaar was f 23.50), dat is dus £22.heneden het maximum. Do post zal vermoedelijk wel meevallen en 5 a f 10.meer opbrengen. Crisisfonds. Onder „Gemeentewerken" wordt hier bedoeld de tak van dienst „Ge meentewerken". Slotbeschouwing. Ten aanzien van deze mogen wij ver wijzen naar ons antwoord onder de alge meene beschouwingen. Schiedam, 12 October 1915. Ingebonden Mededeelingen. Zoo lang gij gezond zijt, overwerkt gij u allicht. (Overwerk en zorgen leiden tot niets goeds. Niemand kan de natuurwetten on gestraft overtreden. Wjj allen hebben rust van onzen geest en ons licliaam, lichaamsoefening in de buitenlucht en acht uren slaap noodig om gezond te blijven. Wjj moeten niet te veel eten of 'drinken. Alleen melk en -water: kunnen in ruime mate genuttigd worden. Verkeerde gewoonten overladen het bloed met urine-zuur-vergiften. De nieren werken als veiligheidskleppen, filtreeren het bloed en verwijderen de vergiften, maar zijn geneigd om te verzwakken bij langdurige inspanning, cn zoodra zij falen, voelt gij u dof, vermoeid en zenuwachtig. Uw rag do-et pijn, gij verliest aan gewicht, gij krijgt last» van hoofdpijn, duizeligheid en urine-steornissen. "Om beterschap te kunnen verkrijgen moet gij vooreerst weder eenvoudige, ver standige gewoonten aannemen. Al aar gij dient ook de nieren te hulp te komen. Wat dat betreft kunt gij staat maken op Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel zal van groot nut blij ken om de werkzaamheid- 'der nieren te herstellen en haar te helpen om bet oveP- tollig urinezuur en do vloeibare, afge werkte stoffen af te voeren. FosterV Pillen zijn gegarandeerd vrij van schade lijke bestanddeelen. Zij werken alleen op de nieren en urinewegen. Te Schiedam verkrijgbaar bij Kappelhofi Hoviugh. Toezending geschiedt franco na onlv. v. postwissel k fl.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eisoht de echte Fos ter's Rugpjjn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. Knust en Wetenschap. Drie abonnements-concerten. Ten einde ook de muziekliefhebbers te Delft in. de gelegenheid te stellen, meer geregeld van de meest voortreffelijke uitin gen der muziek, zoowel oj> solistisch als op kamermnziek-gebied te genieten, en zulks door de meest beroemde kunstenaars van onzen tijd, heeft het Concertbureau „Hans Augustun" besloten drie abonne mentsconcerten te organiseeren, welk© plaats zullen hebben in de groote concert zaal van den „Stads-Doelen", aldaar. Het eerste concert, Vrijdag ,5 November, zal een piano-avond zijn, te geven door de gevierde Engelsche pianiste Myra Hess, Het tweede concert, Maandag 10 Januari, zal aan de "kamermuziek gewijd zijn. Het voortreffelijke Hollandsch Strijkkwartet (H. Leydensdorff, le viool, Bram Mcndes, 2e viool, Cor Kint, alt, Thomas Canivez, vio loncel), welks leden het concertgebouw orkest hebben verlaten, ten einde zich als -eerste Nederlandsche ensemble, uitsluitend aan het kwartetspel te kunnen wijden, zal op dezen avond een prachtig'programma ten geboore brengen, bestaande uit kwar tetten van Mozart, Beethoven en Dvorak. Het derde concert, Donderdag 24 Febr., is een liederenavond van de ook in ons land zoo gevierde zangeres Ilcoa Durigo, met Evert Comelis, den voorfrt-ffebjken pianist en dirigent van het Concertgebouw- Orkest, aan den Vleugel. Gemengd Nienws. De Armeensche gruwelen. Vrienden van de Deutsche QrientMission in Duitschland hebben van de zendelingen in Noordwest-Perzië eenige brieven ontvan gen, waarvan liet volgende is ontleend: We hebben zeer droevige tijdingen over Salmasi, Khoi, Tabris en Sandsjboelakont vangen. Ik kan niet alles beschrijven; 'tzal u 't meest interesseeren over Oermia te hooren. Juist gisteren heb ik van den Duitsch-Amerikaanschen dominee Pf- een langen brief uit Oermia ontvangen. EHj schrijft dd. 22 Juli '15: „Vijftienduizend menschen hebben bescherming gevonden in de zendingsgebouwen, waarde zendelin gen hen met brood verzorgden, ieder één plat brood per dagZiekten braken .uit. Het sterftecijfer steeg tot 50 per dag. In de Christelijke dorpen dooden de Koerden bijna iederen man, dien zij in handen kon den krijgen. Zal ik schrijven hoe men boven aan de hoofdstraat voor de stadspoort een galg heeft opgericht en vele onschuldige Syriërs heeft opgehangen en andere, die men eerst langen tijd in de gevangenis had opgesloten, doodgeschoten werden? Ik zal van die gruwelen maar zwijgenGod heeft alles in Zijn boek geschrevenBe halve vele andere Armenische soldaten heb ben ze er één hier voor de poort dood geslagen en dicht achter het huis van mej. Friedemann begraven, maar zoo slordig, dat de handen weer uit de aarde kwamen; één hand lag geheel open. Ik heb toen een schop genomen, evenals R. en A., en we hebben een heuvel van aarde er over heen geworpen. De tuin van mej. Friedemann, of beter het bezit van de Deutsche Orient- Mission, is door de Mohammedanen ver woest en gedeeltelijk in brandgestoken. (Een -ander bericht meldt, dat ook de Duitsche kerk in Dilgoesja verwoest is.) Op 't oogenblik hebben we 55 kinderen. Vanwege den groetten nood zullen we er 60 plaatsen. Verder kUnnon we niet gaan." In ecu anderen brief heet het: „De nieuwste tijdingen melden dat in'de laatste vijf maanden hij de zendelingen 4000 Syriërs en h-onderd Armeniërs alleen aan ziekte gestorven zajn. Alle dorpen in den omtrek jzijn geplunderd en in de asch gelegd, behalve een drietal. Twintigduizend chris tenen zajn in Oermia en den omtrek neer- gehouwen. Vele kerken zijn verwoest en verbrand, evenals vele huizen in "de stad Uit weer een anderen birief jhet volgen-te: „In Haftewan on Sal-mast zijn alleen 'uit de pomp bronnen en de cisternen 850 lijken gehaald en dat wel zonder hoofd. tWaarom? De commandoerende officier had op ieder eihrislenhooM een som gelds gesteld. In Haftewan alleen zijn meer dan vijfhonderd vrouwen en meisjes aan de Koerden 'te Sandsjboelak gezonden. Wat het lot van deze ongelukkigen is, kan men zich 'voor stellen. In Dlkmian werden scharen -van christenen in de gevangenis geworpen en met geweld gedwongen om den Islam aan te Uemen. Do mannen werden besneden. Güljnufejin, Met rijkpte doirp van het Oer- mia-gebied, is met de aarde gelijk gemaakt De mannen zijn gedood, de schoone vrou wen en meisjes weggevoerd. Evenzoo in Babaroe. Met honderden zijn de vrouwen 'in de diepe rivier gesprongen, toen zij 'zagen hoevele van hunno zusters op klaren dag midden op den weg door do benden mis handeld werden. Zoo ook in Miandoab 'in het S odd oesd; strict. D© troepen, die van Sandsjboelak doortrokken, droegen het hoofd van een consul op een 'spies naar Maragna.In den tuin van de Roomsche zendingspost te Bataiisjangol zijn 40 'Sy riërs opgehangen aan een diar opgerichten galg. De kloosterzusters waren naar buiten gekomen cn "hadden om genade gesmeekt Tevergeefs. In Salmast en Kossowa zijn* haar stations verwoest; in Tabris is het niet zoo erg!De zendelingen hebben een ontzettend emstigen tijd beleefd. Alle vluchtelingen tezamen uit Targawar, Wan, Azerbcidsjan worden op 300.000 geschat. In Etsjmiadzin is een comité gevormd -om voor de armen te zorgen, leder persoon krijgt per dag een half pond (brood zonder iets meer. Dagelijks sterven mi honderden Vrouwen zijn tot elf dagen onafgebroken 'op bloote, gewonde voeten voortgeloopen over gebaand» iqn qngetaamde wegen,, kinde ren en zuigelingen met zich 'stoepend. Een ooggetuige scOirijft o. a,„Op den weg vond ik vier kleine kinderen; de moeder zat op den grond met den rog tegen <een muur ge leund. Da kinderen ïaepen op me ^toe, met holle oo-gen, en de handen uitstpekkendj» brood, brood roepend. Toen ik diöhter bij de móeder kwaim, zag ik dat ze stervende was.... (Nj, R. Ct.J »- nr>lr Ar.rvlln io vnulimirol r»l m OOtA J 19lé 1915 80.— j

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 7