0e oorlog, 68"" Jaargang. Dinsdag 2 November 1915 No. 14977 Purper enFijn Linnen, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs pear kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per wreek: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. BureauLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). m Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels ft 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prij3 van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Aan de Openbare School C te Schiedam (Hoofd de heer A. Baan), wordt gevraagd een Onderwijzer met akte J. Aanvungs jaarwodde f575, pl. f 25, met twee 2:jaarlijksdhe vierhoogingen van f 75 ©n 5 verhoogingeii van f 50, hoofdakte f 200, hand teekenen f50. Inlichtingen te bekomen bij het Hoofd der School. Sollieitatiën aan den Burgemeester vóór 14 November a, s., onder opgave der scho len, waaraan de candidaten werkzaam zijn. of zijn geweest. BUITENLAKP. Schiedam, 2 Nov. 1915. Van liet Westelijke front. Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen In Champagne gingen de Franschen hij Tahure in den namiddag weder tot den aanval over, die echter werd afgeslagen. De Butte de Tahure is in onze handen gebleven. Het aantal gevangenen, in de laatste dagen gemaakt, is gestegen tot 31 officieren en 1277 man. Bij Combes ontstonden levendige gevech ten van man tegen man. Luitenant Bölcke bracht 30 October ten Z. van Tahure een Franschen tweedekker ten vai, waardoor het zesde vijandelijke vliegtuig door hem buiten gevecht werd ge steld. Bij Belfort hadden verschillende lucht gevechten plaats, voor de Duitschers met succes. Engelsch legerbericht. Generaal French rapporteerde gisteren naar Londen Op den avond van 29 Oct., werd de streek ten oosten van Yperen hevig beschoten. Overigens trad de artillerie van beide par tijen, tengevolge van het natte en mistige weder, in de laatste dagen minder in actie. Het werken met mijnen wordt echter aan beide zijden voortgezet. Uit de lijsten van verliezen van zes Duitsche bataljons, die deel hebben ge nomen aan de gevechten bij Loos, blijkt dat hunne verliezen ongeveer 80 pCt. van "hunne sterkte bedroegen. Van liet Oostelijke front. Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt dd. gistermorgen: Legergroep—Von Hindenburg. Aan beide zijden van den spoorweg Toe- koemRiga bereikten onze troepen inden aanval de linie Raggasem—Kemmern (ten naar het Engelsch. door I.ILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 11) Zijn geld verdwenen! Zijn kleine voor raad, waarmee hij had moeten toekomen tot- dat het apparaat in gebruik was genomen en hem in de goeden doen bracht. Verdwenen! Hij wist alles van groote steden af en be greep dus, dat het groote dwaasheid zou zijn om zelfs maar te droomen, dat' hij zou terugkrijgen wat hem ontroofd was. Ilij zou naar Scotland Yord gaan, 0 ja, of schoon hij op dat oogenblik den naam van het politiebureau niet wist waar men naar verloren zaken moet informeeren, zoo be greep hij toch, dat er zelfs in Londen een fcijn moest. Hij zou dat zeker doen, evenals men met een veer den adem tracht te zien van een doode, wel wetend, dat die onder de stille neusgaten door geen trilling in be weging zal worden gebracht, maar Ipch probeert'men het, probeert het steeds weer. Hij wist echter, dat het tot niets zou leiden, wist dat reeds in de eerste oogenblikken van zijn wanhoop. Het was verdwenen, voor goed verdwenen en hij bevond zich in Londen zonder een cent op zak. Hij had gedacht te wachten totdat de „Albania" over een paar weken zou terug z^n. Zij had weer haar reis naar huis aanvaard, maar als .zij terugkwam! kon het Westen van SchlockJaunzealsj). De vijan delijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Ten Westen en Z.W. van Dunaburg wer den sterke Russische aanvallen afgeslagen. Tussclien de Swenten- en Ilsen-meren was de strijd Lijzonder heftig en duurt op en kele plaatsen nog voort. Enkele vijande lijke aanvallen ten Noorden van „het Dris- wiaty-meer, mislukten voor de Russen met groote verliezen. Een Russisch vliegtuig werd neergescho ten, de vlieger en de waarnemer weiden gevangen genomen. LegergroepLeopold van Bei eren. Ten Oosten van Btaranowitsji werd een Russische nachtaanval in een hand gemeen algeslagen. Legergroep Von Linsingen. De toestand is onveranderd. Een vijande lijke aanval ten Noorden van Komarow mislukte. De Duitsche troepen van het leger-von Bothmer werden bij Siemikowtsje (aan de Stiypa, ten N. van Eurkanow) aangevallen, en zijn nog in gevecht. Het aantal der door de Duitsche troepen in het oosten gemaakte gevangenen en be haalden bedraagt in October: Legergroep-Hindenburg98 officieren, 14.482 man, 40 machinegeweren. Legergroep-prins Leopold van Beieren: 32 olficiere-, 4134 man., 2 machinegeweren. Legergroep-v. Linsingen: 56 officieren, 8871 man, 21 machinegeweren. Lcgergroep-von Bolhemer: 3 officieren, 1525 man, een machinegeweer. Legergroep-von MackÓnscn55 officieren, 11937 man, 23 kanonnen (behalve de in de vestingen gevonden groote hoeveelheden oude kanonnen), 16_ machinegeweren. (Het leger van Mackensen vecht in Servië. Tezamen: 244 officieren, 40.949 man, 23 kanonnen, 80 machinegeweren. öostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldt dd. gistermiddag: Aan de Sczcara sloegen de Ooslenrijksch- Hongaarsclie troepen een nachtelijken aan val, in een hevig gevecht van man tegen man, af. Aan het Kormynfront werden een aantal sterke nachtelijke aanvallen afgeslagen. Ten noorden van Bjreniawa aan deStrypa ontwikkelden zich na een afgeslagen aanval opnieuw hevige gevechten. Op het noordoostelijke oorlogstooneel zijn door de troepen, staande onder Oostcn- rijksch-l longaarsch opperbevel, in de maand October 142 officieren en 26.000 manschap pen gevangen genomen en 44 machine geweren, een kanon, drie vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal buiigemaakt. Van het Zuidelijke front. Öostenrijksch legerbericht Het officiëele Oostenrijksche communiqué van gistermiddag zegt: De op den 18en October .begonnen en op den 28stcn October met versche wel zijn, dat kapitein Annesley hem, zou willen helpen. Hij kon nu niet in de tweede klasse terugreizen zelfs niet tusschen- deks, zooals zijn plan was gewee&t. Maar de kapitein kende hem. Als hij hom schreef en vertelde hoe het met hem stond of to voet naar Liverpool ging om hem te spre ken, dan zou hij zeker modelijden hebben en hem een baantje bezorgen, waardoor hij naar de overzij kon komen, als hof meester, koksjongen of iets dergelijks. Hij zoii niet kieskeurig zijn. In het nieuwe land kon ieder werk krij gen, van welken aard dan ook. Maar hier was het, zooals hij reeds had opgemerkt, vrij moeilijk een kostwinning maohlig t© worden, hoe bekwaam men er ook voor was. Wat voor kans zou hij hebben, terwijl niemand hem kende, niemand zijln voor spraak' kon zijn? Hij schudde zijn hoofd en lief bezwoer op zijn borst vallen. Voor het eerst in zijn leven en ook het laatst maakte zich wanhoop van hem meester. Hetgeen hem het meest kwelde en be nauwde was de hotelrekening. Hij had natuurlijk per week betaald en hij was nog slechts deze week schuldig. Wat zou er gebeuren pis Mj diüa niet kien betalen? Hij zou zijn schuld later kunnen afdoen en de voetreis nagr Liverpool kunnen be ginnen. Maar hij kon geen duit schuldig zijn, bon 't hotel niet heimelijk! verlaten* wat sommige menschen niet zulk 'n moeilijke zaak zouden gevonden hebben. Wynnstan- ley had iets in zich, dat een schuld tot oen gruwel Voor beam maakte een on eerlijke daadtot iets onmogelijks. troepen herhaalde bestorming van ons kust- front door de Italianen begint te verzwak ken. Gisteren deed de vijand weliswaar nog een vergeëfselian aanval op den noor delijken rand van de hoogvlakte van Do- berdo met een sterke-troepenmacht, op ver scheiden andere punten met minder sterke, zijn aanval is echter niet meer algemeen. Al mocht de strijd nogmaals aanwak keren, de door het Italiaansche Legerbe stuur met veel ophef aangekondigde aanval van minstens 25 infanteriedivisies op het hoofdfront is gestuit op eten onwrikbaren. muur van onze troepen, De Isonzo-slag, die twee weken geduurd heèft, is gunstig voor oas a'fgeloopen; ons gevechtsfront is, over het geheel genomen, niet veranderd. Ook behielden de verdedigers van Tirol en Ka- rinthië liunne sedert het begin van den oorlog verdedigde stellingen. In de gevechten in de tweede helft van October verloor de vijand minstens 150.000 man. Van het Servische front. Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen Bij ons voortgezet offensief hebben wij de hoogten ten zuiden van den Grn Mila- nowats genomen. In de richting van Kragoejewats is de vijand over de Petrowatska en de Lepe- nitsa teruggeworpen. Kragoejewats (de belangrijkste stelling in Servië, waar zich ook het groote arsenaal bevindt), is in Duitsche handen. Ten oosten van de Morawa hebben onze troepen den door de Serviërs taai verde digden berg Triwoenowo Birdo genomen en eenige hondeiden gevangenen gemaakt. Het Bulgaarsche leger van generaal Bo- jadzjef was den 30sten October onder achterhoedegevechten don vijand tot deal- gemeene (vrijwel noordzuid loopende) linie: hoogte van Planinilsa (ten Z.W. van Zajecar)Sialism (ten N.W. van K n ja- ze wats)— ten oosten van Svrljig (ten wes ten von (Ciela Palanka)—ten oosten van Wlasotinje (aan de Wlasina) gevolgd. Öostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldt d.d. gistermiddag: In de streek ten westen van de Morawa hebben de verhonden strijdkrachten onder hier en daar hevige aoliterhoede-gevechten de hoogten ten Zuiden en Z.W» van don Grn Milanowats en Kragoejewats bereikt. Tus sclien zeven en acht uur is vanochtend! op het arsenaal en de kazerne van Kragoe jewats de Oostenrijkseh-H on gaarsche en kort daarop de Duitsche vlag geheschen. In den hoek tusschen do Morawa gn de Resawa (rechter zijrivier van de Morawa) hebben Duitsche troepen ma hevige ge vechten de beheerschcnde hoogte Trrwoen- wo Brdo genomen. Bulgaarsche strijdkrachten hebben op den weg naar Paradziu de hoogten ten westen van Pianiwitsa en in het dal van de Nasja- wa de hoogten ton westen van Be la Palanka veroverd. Tot dusver bedraagt de gezamenlijke buit der Duitsche en O-.H. troepen van het Ilij stond weer op en voelde in al zijn andere zakken. Een weinig zilvergeld zal daarin, niet veeleen paar koperen munten. Al zijn goudgeld had zich in zijn perte- teuille bevonden met de bankbiljetten, waar tegen hij. zijn Canadeosch geld had inge wisseld. Hij trok zijn horloge voor den dag en bekeek het. Dat kon hij als pand geven, maar het had niet voel waarde. Het was slechts van zilver. Toen schoot hem iets anders te binnen en hij zocht naar den ruilen sigarettenkoker, dof als lood, zoo als de arme drommel, die overboord was ge vallen, hem. dien had gegeven. Die was hoogstwaarschijnlijk van zilver, ran echt zilver naar het gewicht te oor- deelen en zou wellicht in den lommerd wat meer opbrengen. In elk ger-al zou hij het ding ër heen brengen. Maar het was zoo slecht onderhouden, zoo dof, zoo zwart, dat zelfs een lommerhouder den neus voor zulk een prul zou optrekken: Hij ging naar zijn scliameie waschtafel met de gebarsten kan en goot wat koud water in de kom wat leek het moeilijk om met Londensch water het vuil van iets af te Krijgen! Hij beproefde den achterkant van den koker met gele zeep en een punt van zijn dunnen handdoek glad te poetsen. Dit .had niet veel effect en hij besloot daarom te zien of men liem beneden ook kon helpen. Hij ging de deur uit en de stoffige trap af, waar de reuk van de mid dagmalen van een half geslacht nog scheen te hangen. Leefde'ieder in dit land van kool en niets dan kool? Het scheen overal de overheerschende reuk'. leger van generaal Koevess: 20 officieren en ongeveer 6600 man gevangen genomen, 32 kanonnen, 9 machinegeweren, meer dan 30 munitiewagens, oen zoeklicht, veel ge weren, artillerie-munitie, zeer voel geweer- munitie en bovendien 45 oude of gespron gen stukken geschut buit gemaakt De inneming van Kragoejewats. De grootste Servische vesting, Kragoe jewats, is de hoofdplaats van het Servische district van denzelfden naam en telt in normale tijden ca. 15,000 inwoners. Ze is gelegen aan de Lepenitsa, een zijrivier van de Morawa, en vormt oen belangrijk punt aan den spoorweg Semendria-Xisj. Door de vooruitgeschoven positie, die de verbonden legers hierdoor verkregen- hebben, is het niet onwaarschijnlijk, dat de Serviërs ook Nisi ontruimd, hebben, hetgeen in overeenstemming is met hei bericht, dat de telegrafische gemeenschap tusschen deze plaatsen en Saloniki is ver broken. i De onafgebroken successen der Duit schers en vooral dio der Bulgaren hebben in weinige weken 'tot hef oorspronkelijk doel van de actie in Servië geleid, name lijk het bezetten der Servische spoorwegen, waarmede de weg naar Konstanlinope! theoretisch voor de Centrale Mogendheden geopend is. Theoretisch, daar aan het ge bruik der verkeerswegen voorshands be zwaarlijk valt te denken, zoolang deze niet geheel zijn hersteld en de bedreiging van de zijde der Senders niet volkomen ïg afgewend. Alleen in het noordoosten is de watenveg over dea Donau in gebruik genomenreeds werd gemeld, dat van Orso- wa het eerste Hongaarsche schip door den Donau naar Widin in Bulgarije geva ren is. De spoorweglijn van Belgrado naar Nisj en vervolgens van Nisj over Tsaribrod naar Sofia en Adrianopel, is echter de hoofdadcr, waarlangs de toevoer van oor logsmateriaal en munitie naar Turkije plaats vinden moet En het Ls niet te ver wachten, dat de Serviërs deze lijn, zoo rijk aan bruggen, tunnels en viaducten, niet aan een grondige vernieling hebben onderwor pen. De Donauverb i nding. De „Berl. Lokal Anzeigor" ontleent aan een bericht uit Sofia aan de „Est", dat met het Hongaarsche stoomschip „Berotio", dat als eerste schip sedert hot begin (van den wereld ooi-log zijn vaart naar Bulgarije over den Donau maakte, ook de hertog van Mecklenburg te Widin «aankwam. Het schip werd door de bevolking met gejuich be groet en door de overheid officieel binnen- gehaald.~Be correspondent van de „Est" seinde -verder nog: Over den thans vrij ge naakten Don.au kunnen wij Bulgarije en Turkije nu alles leveren wat zij noodig heb ben. Uit Klein-Azië kunnen Turkije en Bul garije nu alles aanvoeren, waar zij overvloed van hebben, als levend vee, graan, levens middelen, koper, wol, katoen, leder en ook grondstoffen, die de oorlc>gsindustri-o-noodig hoeft In Zuid-S er vië. Reuter seinde Zondag uit Saloniki Do Fransche troepen hebben gisteren hot front RabrowoGradets verder van vij- Hij had in zijn schrik en ontsteltenis den gcheelen lunch vergoten. Op de ronde klok aan den muur kijkend, zag hij dat hot drie uur was en hij voelde zich plotseling flauw van honger. Hot deed er niet toe. Wanneer met den volgenden dag als lanüloopcr op weg moest, fcwami het op een maal minder niet aan. Hij zou dan minder in het hotel te betalen hebben. Hij begaf zich naar het bure.au, waar een meisje met een prettig gezicht achter het loket stond en togen hem glimlachte, toen hij staan bleef. De beleefde Canadees had zich van zijn komst af in het hotel bemind gemaakt voornamelijk hij het vrou welijk personeel, dat niet gewend Was mol zooveel eerbied behandeld te worden nis men van hem1 ondervond. Hij haalde den sigarettenkoker uit zijn zak en hield haar dien voor. „Ik wou u v'nijgen, ,aüs u 't goed vindt, hoe ik dit ding moet schoonmaken? 't Is vreese lijk vuil en 't ziet er zoo onooglijk uit. Heeft u ook iets waarmee ik dat kan doen? Ik heb het met zeep geprobeerd, maar'dat scheen niet de minste verandering te geven." Zijn hulpeloosheid als man amu seerde het meisje achter het loket en wekte misschien haar medelijden op. „0, de fcellncr zal hem zéker wel voor u wilien oppoetsen, als hij het niet te druk heeft. Het moet met zilverpoeder gebeuren en eens goed met een zeemleeren lap ge wreven worden. „Hier James!." riep zij, toen de këllner op plat geloopen liielen, in een zwart afgedragen oostuum en mei een geKreukeldea boord rood en warm uit and en gezuiverd en naderen de Bul gaarsche grens. Gisteren heeft Bulgaarsche infanterie, ge steund door twee batterijen de Fransche voorposten die Kriwoials op den westelijken oever van de Wardar beschermden, aan gevallen. De Bulgaren zijn na felle gevech ten in wanorde teruggetrokken; zij hadden groote verliezen. (Volgens het Fransche communiqué van gisteren was liter slechts sprake van een Bulgaarsche verkennings patrouille, die bij de eerste scholen der Fransche voorposten ijlings terugtrok.) Uit Sofia wordt aan den ..Berl. Lokal Anzeiger''-geseind, dat do .aanval op Slroc- mitsa over Walandowo werd ondernomen door de geheele divisie landingstroepen, doch zonder dat de aanvoerders over vol doende terreinkennis lieschikten. D.enlen- gcvolge hebben *<jc Bulgaren mantreg-len kunnen treffen, zonder dat de vijand het merkte. Bij de bruggestelling ten X.-O. van Walandowo hielden Macedonische vrij willigers de Franschen zoolang op, totdat versterkingen van geregelde tro-qien waren aangekomen. Deze vielen hun toen on verwacht in den mg. Een deel van de divisie werd geheel vernietigd en de rest tot aan de Grieksclie grens teruggedreven. De Engelschc en Servische troe pen vereenigd. Havas seinde Zondag uit Saloniki Ingevolge opdracht uit Londen zijn de Engelsche troepen uit Saloniki naai- het Servische front vertrokken en hebben hun vereeniging met de Servische troepen thans volbracht De houding van Griekenland. Uit llome wordt aan d;e „Daily Tele graph" geseind: Volgens een telegram uit Athene, bericht de „Nca Imera," dat de demobilisatie van het Grieksclie leger zal afhangen van liet resultaat van den oorlog, dien Bulgarije tegen Servië voert Griekenland zal gelijk tijdig met Bulgarije demobiliseeren, dal, naar do mecning van de militairen, over anderhalve maand het vechten zal sLakcn. Bulgarije heeft aan Griekenland medege deeld, dat do Bulgaarsche legers, die in Macedonië optreden, hun program beperkt halden tot de bezetting van het Macedo nische gebied ten Noorden van Monastic Bulgarije zou niet verder voorwaarts ruk ken, tenzij Servische en Engelsch-Fransche aanvallen het dwongen, zulks te doen. Al dus wordt bevestigd, dat Monaster niet begrepen is in hot Bj)!gaarsche program van expansie, daar hel Griekenland voor behouden wordt als belooning voor zijn onzijdigheid. Aan de Dardanelles. Duitscli legerbericht. Het Turksoh hoofdkwartier meldde gis teren Aan het Dardanellenfront hadden, afg- zien van eenigo zware en enkele lichte vuurgevechten, geen belangrijke gebeurte nissen plaats. IBiij Sed-el-Bahr namen twen vijandelijke kruisers, zonder succes, doel aan do be schieting. Biij Ari Boemoe vernielde onze artillerie de koffiekamer verschoen, waar hij met be hulp van oen ondergeschikte zich goed door den lunch hn,d heen geworsteld. „Deze heer wenschl zijn sigarettenkoker wat glanzen de r te hebben. Zou jij dien niet voor hem kunnen oppoetsen Doe nu niet alsof je het te druk hebt." Het meisje in het bureau was oen per soon van gewicht. Door haar toedoen kwam het dienstpersoneel dikwijls in do gunst of viel in ongenade. James nam brommend den sigarettenkoker aan en drentelde er mee naar dc koffiekamer terug. Wynnstinley bleet slaan wachten, Er kwam iemand bij het loket en hij ging voor die persoon op zij'. liet was een oudachtig, schraal man, met een buitengewoon eer biedwaardig uiterlijk'. Ilij had kleine grijze bakkebaarden en hield zijn hoofd boel recht. Als Wynnsümley moer op do hoogte van city-types was gewecsl, zou hij hem dade lijk de juiste plaats in de stads-huishouding toegekend hebben. Klerk, procuratiehouder, waarschijnlijk eerste klerk en zeer waar. scliijnlijk in connectie metdewet. Ilij zotte een net opgerolde paraplu ie, die hij bij zich had, tegen den muur en sprak op een afge meten, drogen toon tegen do beambte aan het loket. „Ik Heb de opdracht een onderhoud to hebben met menschen die Ellexy hoeten. Zij komen uit Exeter. Kan u mij ook zoggen of zij op 't oogenblik in 't hotel zijn? Zij moeten hier gisteren gearriveerd zijn.'-' (Wordt vervolgd). COURANl

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1