De oorlog. 68"" Jaargang Dinsdag 9 November 1915. No. 14983 Purper eiiFijiiLinnen, Deze couxai ,-rschjjnt d a g ei 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardiagen £1/1.25, franco per p'ost fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór oen uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hg abonnement op voordeelige voorgaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Maximumprijzen voor groenten De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat voor den kleinverkoop van groenten, de volgende maximum-prijzen zijn vastgesteld Roode Kool 51/2 cent per K.G. Gele Kool 41/2 Uien 7 Peen 5 Knolrapen 5 Kroten 5y2 Deze prijzen zijn gesteld voor den winkel verkoop, zoodat voor het thuis bezorgen een billijke vergoeding in rekening mag wor den gebracht. Aan deze regeling zijn van af Haandag 8 November alle handelaren onderworpen, ook voor die groente, welke niet door tusschenkomst-der gemeen te is betrokken. 1 De Burgemeester van Schiedam, M, L. HONNERLAGE GRETE, BÜITENLASD. Tan het Westelijke front. Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt d.d. gistermorgen: In de Vogezen volgdien ten noordoosten van Ceillis op de bezetting door onze troe pen van een vijandelijken mijntrechter ver woede gevechten op korten afstand met handgranaten en mijnen. Aan dien Hil sen- first werd den vijand een vooruitgeschoven stuk loopgraaf ontnomen. Luitenant Immelmann schoot ten westen van Douai een zesde vijandelijk vliegtuig neer. Het was een Engelsche Bristol twee dekker met drie mitrailleurs. r ransch legerbericht. Het ofücieele Fransohe communiqué Van gistermiddag zegt: Van den nacht van 7 op 8 November wordt geen enkele belangrijke actie ver meld. t Tan het Oostelijke front. Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meld de gistermorgen: LegergroepVon Hindenburg. Ten zuiden en zuidoosten van Riga, verder ten westen van Jacobs lad t, ter weerszijden van den spoorweg MitauJacobstadl en voor Dunaburg deden de Russen met aan zienlijke strijdkrachten aanvallen na krach tige voorbereiding door de artillerie. Hun aanvallen werden, ten deele onder voor hen zware verliezen, afgeslagen. Legergroep-prins Leopold van naar het Engelsch'. 1 door LÏLLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 17J ),l- Hij hief zijn hoofd op en zijn zware oog leden opslaand© zag hij een meisje naast zich staan, dab zich medelijdend en be zorgd over hem heen boog. Toen de. nevel opklaarde en de muien van het vertrek weer vast stonden, herinnerde hij zich vaag, dat hij haar bad gezien bij het binnen treden van het kantoor, haar toen vluchtig en zonder belangstelling had opgemerkt. Het was haar hand, die hij stevig vastklemde,! al maar vastklemde. Toen hij daarvan over tuigd was, liet hij die uiterst verlegen en berouwvol los. Zij bleef echter naast hem staan. „Voelt u zich beter? Wacht ©en oogen blik." 1 En hem haastig "verlatend, begaf zij zich naar het raami en wierp dat nog verder open. De reuk! van toet en petroleum drong van de "wereld, buiten onaangenaam tot hem door. Toen snelde zij naar een anderen kant der kamer, opende een deur en ver dween in een soort van kast Het volgende oogenblik! hoorde men een geluid als van stroomend water. Een minuut later was zij terug met in haaf hand een glas water, waar langs schitterende druppels, koud en glanzend neergleden. Zij bracht dat met een beminnelijk soort van gezag aan zijn lipgen, - - Beieren. Geen belangrijke gebeurtenis sen. Legergroep Von Linsingen. Russische aanvallen ten noordwesten van Czartorysc bleven zonder resultaat. Drie officieren en 271 man werden gevangen genomen. Oostcnrijksch leger bericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag Bij Sapanof aan de Ikwa, aan de heek Koripyn en ten westen van Czartorysc zijn aanvallen der Russen afgeslagen. Overigens niets nieuws. Tan liet Zuidelijke front. Oostcnrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag Over het algemeen is het ook gisteren op het front rustig gebleven. Op het noorde lijk deel-der hoogvlakte van Doberdo heb ben onze troepen weer enkele vijandelijke aanvallen moet afslaan. Om den Col <li Lana is hevig gevochten. Gistermiddag was de top van dezen berg in handen der Italianen gevallen, doch gis teravond hebben,, onze troepen door een tegenaanval den top heroverd. De Vijandelijke artillerie heeft het vuur geopend op het zuidelijk front van 'Riva, Italiaansch legerbericht. Het officieele Italiaanse he communiqué van gisteren luidt: De Italianen hebben ondanks alle hinder palen de Oostenrijksche stellingen op den Col di Lana veroverd en hun vlag op den top geplant. De Italianen blijven op het front aan de Isonzo aanvallend optreden. Tan het Servische front. Duitsch legerbericht Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt dd. gistermorgen: De Oostenrijk'sch-IIongaarsche troepen hebben Iwanjitsa en den zeven K.M. ten noorden daarvan gelegen Visjenals (896 M.) bereikt. Duitsche troepen zijn bezig met den aan val op de hoogten ten zuiden van Kraljewo. Tussehen Kraljewo en Kroesjewats zijn zij de westelijke Morawa op verscheidene pun ten overgetrokken. Zij hebben Kroesje wats bereikt en in den nacht van 6 op 7 dezer bezet Meer dan~3000 ongewende Serviërs zijn gevangen genomen en meer dan 1500 gewond in de lazaretten-'gevon den. De buit bestaat, vooizoover thans vaststaat, uit 10 kanonnen, veel munitie en oorlogstuig, benevens uit een aanzienlijken voorraad verplegingsmateiiaal, In het dal van de zuidelijke Moraïwa zijn onze troepen door Praskowtse getrokken. Oostenrijksch legerbericht. Hef Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag De aan weerszijden van het dal der Mo- „U moet dit opdrinken. Het zal u op wekken." Dat deed het. Het zingen in zijn ooren hield op, de wereld werd weer hecht Wynn- stanley zat nu rechtop en een kleur krij gend zette hij het glas op de tafel naast hem, waarop zich de schrijfmachine bevond, waarvan Zij was opgestaan en waarin een vel papier half zat ingeschoven, „Dank u dip,nik up— 't is bijzonder lief van u Ik het was kinderachtig van me. 'k Vraag wel excuus." „klaar waarom?" Zo» hij kalm was geweest, zou hij opge merkt hebben, dat haar oogen plotseling flikkerden. Zij temperde ze. „Het is geen misdaad zich ziek te voe len", zei zij zedig. „Ik had slechts zoo met u te doen. 'k Bten eens flauw gevallen en het is vreeselijk." ,,'lk ik stel mij gewoonlijk niet zoo dwaas aan. Voor zoover ik weet is m'ij dit nooit eerder overkomen, 't Was juist, juist miij was iets meegedeeld, dat mij geheel uit bet evenwicht bracht," Zij keek hem aan met een blik vol mede gevoel. Misschien was het niets ongewoons voor !haar om cliënten met ontdane gezich- ten, geheel van streek uit die binnendeur te zien komen. „Het spijt mij zoo". Dat was alles wat iemand kon zeggen bij een ongeluk of een plotselinge ramp. „Maar dê dingen zijn som- trjds, alles wel beschouwd, niet zoo vreese lijk ais zij schenen toen we ze voor'teerst onder 't oog moesten zien." Zij sprak op een toor. talsof zij dit zoo diep gevoelde tengevolge van droevige er varing. De jajajrd yjan den schok, dien W,ynn- rawitsa oprukkende O.-H. kolonnes hebben den vijand uit de hooglestellingen ten noor den van Iwanjitsa verdreven. De Duitsche troepen van het leger van generaal von Koevess vechten op de hoog ten ten zuiden van Kraljewo. Verder stroom afwaarts, bij Trstenik, hebben onze strijd krachten den overgang over de gezwollen Morawa geforceerd. Kroesjewats en de hoogten ten oosten daarvan zijn in handen van generaal 'von Gallwitz gevallen. Het Bulgaarsche leger forceert bij zijn zegevierenden opmaxsch de uitgangen in het bekken van Leskowats, Montenegrijnscli legerbericht Een gisteren te Parijs ontvangen Monte- negrijnseh communiqué luidt Het gevecht aan de zijde van Grahowo (in het westen ran Montenegro, niet ver van de grens van Herzegovina) werd ge- duiende den dag en den nacht van 6 Nov. verwoed voortgezet. Evenals den vorigen dag sloegen wij den vijand af. Hij leed zware verliezen. Wij dreven zich verzamelende Oosten rijksche troepen uiteen. Op het overig gedeelte van het front artillerie-duel. In Zuid-Servië. Over de operaties, die gevoerd worden op oen lijn, welke zich uitstrekt van'Grads- ko tot aan het punt ten noorden van hot Donau-meer, waar de Engelschen ageeren, deelde de Fransche generale staf Zondag het volgende mode, naar Reuter uil Sajo- niki seint: De acüe wordt voortgezet ten noord oosten van Stroemnilza; de dorpen Kajali, Memsli en Doroluba zijn in handen der Franschen. Deze zetten hun actie voort in noordelijke richting, daarbij gesteund aan hun rechtervleugel door de Engelscihen, die hun bewegingen i,n overeenstemming brengen met de operaties der Fransobo bondgenooten. De Franschen hebben een hevigen aanval der Bulgaren afgeslagen bij het dorp Pap list aan dien linkeroever van de Wardar, in do buurt van Kmvolats, en hun linie strekt zich thans uit langs de Wardar* tot aan Gradsko. De Franschen IwLben zich eveneens uit gebreid ia westelijke richting tot de Crnaya, een rechter zijrivier van de Wardar. De Cmaya vormde een ernstig Beletsel, de Franschen hebben zich echter berekend be toond voor hun taak en staken over naar den rechteroever bij het dorp Kamendol, dat, evenals het dorp Debritsa, door hen werd bezet. 1 Bevrijde krijgsgevangenen. De „Deutsche Tageszeitqng'ontleent aan een bericht uit Sofia aan de Pester Lloyd, dat talrijke Oostenrijksch-Hongaarsche sol daten te Is lip zijn aangekomen, die door de zegevierende troepen uit de Servische gevangenschap bevrijd werden. De verlosten zullen eerstdaags naar hun Vaderland worden vervoerd. Stanley had ontvangen gaf iets belachelijks aan haar troostwoorden. „Het het was geen ramp. Tenminste ik geloof dat niet; ik mx. Biarclay is hij dat niet daar binnen? hij hoeft mij juist verteld, dat ik' een groot fortuin had gekregen. Ik houd het er voor dat ik mij zoo ezelachtig heb aangesteld, wijl ik niet bij machte was dat gelooven, het in mij op te nemen." „Neen, dat is geen ramp. Ton minste dat moet het niet zijn! Het moet verrukkelijk wezen verrukkelijk. Denk eens aan, wat zou men niet voor andere mensclien kunnen doen als men geld had," Er sprak een zeker verlangen uit die geestdrift, maar alleen de geestdrift ver bijsterde Wynnstanley. Voor andere mm- schenl Het kwam hem vöordat het voldoen de was als het iets deed voor iemand zelf, voor iemand buiten in do kou, een ver ongelukte, zonder een duit en er na aan toe van honger te sterven. „Ik vermoed, dat de medodeeling 'dat het zulk een gioote bezitting was en ik een rijk man, het heeft gedaan." Hij wreef met den rug van zijn hand over zijn voorhoofd en bemerkte toen hij die wegtrok, dat het vochtig was. Zij stond nog naast hem en keek op hem neer. Plotse ling kreeg hij een vaag besef dat die kleine typiste een mooi meisje was. Zij leek een dame met haar rustig, be daard voorkomen, haar geposeerde Wijze Van. doen, haar goede manieren. Zij maakte dien indruk ook door haar net blauw serge costuum, dat, hoewel goedkoop, toch zoo goed stond met die witte flanellen blouse en het klein© groene' dasjes Aan die Bardauellen. Turksch legerbericht Hét Turk >che hoofdkwartier meldde gis teren 1 Bij Anaforta heeft onze artillerie een ka non van een vijandelijke batterij onbruik baar gemaakt en bri An Boernoe een muni- tiedepöt tot ontploffing gebracht. Op dezen sector is gewoon geweer- en geschutvuur gewisseld en gevechten bommen geleverd. Onze bommen hebben in de vijandelijke loopgraven een groote verwoesting aange richt 1 1 Bij Sed-el-Bahr heeft de vijand onzen linkervleugel fel beschoten. Eén mijn, die hij 'op dit front liet springen, heeft ten gevolge van onze tegenmijn in zijn eigen loopgraven schade aangericht Een Amerikaansdhe openie. De Amenkaansche oorlogscorrespondent, kapitein Granville Fortescue, heelt een boek uitgegeven over de Dardanellen-expeditie. De „Daily Mail" vestigt op dat boek de aandacht, natuurlijk door er het meest hate lijke uit te halen voor de leiders dezer expeditie. Het blad vermeldt n.l„ dat For tescue vertelt, dat een neutraal officier, die bij het Turksche leger was, hem vertelde hoe na de eerste beschieting door de vloot de op Galhpoli gelande divisies het heelo schiereiland zegevierend hadden Kunnen doormaroheeren. De leiders der operatie verzuimden de gelegenheid en toonden dus liun militaiie middelmatigheid. Kapitein Fortescue rekent eveneens pi met de praatjes over de aanstaande revolu tie in Turkije, over de twisten, oneenigheden met de Duitschers en met de geruchten, dat er in Konstantinopel gebrek aan voed sel zou zijn. Ter Zee, De duikbootenoorlog. Blijkens een Lloydsbericht is bet Engel sche stoomschip „Wpolwich" (groot 2936 ton), van Londen, gezonken. De beman ning is gered. De 'Biritscbe admiraliteit deelt mede: Den 5en dezer is het gewapend proviand- schip „Tara" (groot 632*2 toni, in het ooste lijk deel der Middellancischo Zee door twee vijandelijke duikbooten aangevallen en in den grond geboord. Van do bemanning wor den 34 vermist Reuter seint uit Grimsby: De Engelsche trawler „King William" is gezonken7 leden der bemanning zijn gered; de schipper en een lid der bemanning worden vermist - Diverse berichten. De vredesgeruchten. Van net bezoek van socialistische leden van den Duitsclien Rijksdag aan Amsterdam en hun uitlatingen over Duitsche vredes voorwaarden, blijft hoe langer hoe minder over. Dr. .Erdmann njt Keulen, een van' be doelde leden, zegt in do „Rhoinische Ztg.", dat hij eenige weken geloden twee dagen in Amsterdam is geweest, Waar hij Zacht bruin haar golfde bevallig om een klein, goed gevormd hoofd de grijze oogen hadden een rustigen, kaJrncn en toch lieven blik', toen zij de zijne ontmoetten. Haar teint was een weinig bleek, zooals Jat bij meiges Wiel meer wordt, als zij te lang op stoffenge kantoren zitten en ingespannen werk doen met niet voldöende lucht en be weging en misschien niet altijd goed voed sel om het lichaam te onderhouden. Maar de uitdrukking ran haar gelaat trof hem het meest, de treffende adel van haar blik, de zachtheid van oogen en mond, zoo zacht dat het bijna zwakheid zou geworden zijn, zoo de sterk ontwikkelde Mn en de ferme lippen dat niet hadden verhinderd. Liefheid en kracht hij had die com binatie nooit zoo sprekend op het gezicht van eenige vrouw gezien. Werktuigelijk voel de hij, dat liet gelaat was van iemand tot wie men in droefheid zou gaan, zeker als men er van was medegevoel, hulp en troost te zulten vinden ja en geen lm!p, die zWakker maakte, maar bijstand, die den moed schraagde.' Een oogenblik zat hij! haar aan te kij ken, toen sprong hij overeind. Ilij kon niet blijven zitten, terwijl zij stond. Zij gaf hem een gevoel alsof hij moest neerknielen. Zij beantwoordde zijn laatste opmerking toen hrj waggelend opstond. „Ja, mij dunkt, dat moet bepaald over stelpend zijn. Maar bedenk eens, hoe dit iemand in staat stelt van'allerlei te doen. Bedenk eens hoe vele menschen men blij kan maken." Zjj stonden daar nog tegenover elkaar, toén de buitendeur, die toegang tot de trap gaf, open ging en „onze" mr. Markham een bevriende familie een laag tevoren beloofd bezoek heeft gebracht. Bij deze ge legenheid heeft hij echter noch aan een ver gadering, noch aan ©en bijeenkomst, noch aan ©en vredesconferentie deelgenomen. Hij heeft bovendien geen Duitsche partijgenoo- ten of medeleden van den Rijksdag gezien. Lord Kitchener. De Engelsche minister van oorlog, die zich naar het Oosten begeeft om het nieuwe oorlogstooneel te bezoeken, wenschte naar uit Parijs wordt geseind eerst op nieuw in overleg treden met de vertegen woordigers van regeering en legerbestuur in Frankrijk. Hij sprak roet Briand, en de generaals GaUieni en Joffre. Er is volko men overeenstemming tussehen beide re geeringen. De „Times" schrijft over het vertrek van lord Kitchener naar het Oosten o. a het volgende1 De tijd is dan ook inderdaad gekomen, dat het wenschelijk is, dal hij (lord Kit chener,) zijn ambt als minister van oorlog, hetwelk hij op schitterende wijze heeft ver vuld, thans verlaat om zich naar een deèl van het oorlogstooneel te begeven, hetwelk hoogst belangrijk is geworden. Niemand kan de wijsheid ontkennen der maatregelen, waarmede hij een langdurigen oorlog heeft voorbereid. Do nieuwe legers hebben reeds door zijn methoden hun grootste sterkte verkregen. Men heeft alle reden voldaan te zijn dat lord Kitchener zich thans niol meer in Londen bevindt, hot is nog slechts zaak het bestaan van hel departement van oorlog op doeltreffende wijze te regelen. De „Daily Telegraph" schrijft: Het publiek in binnen- en buitenland zal zijn gerustgesteld bij het vernemen der re den waarom'Lord Kitchener tijdelijk zijn functie van minister van oorlog heeft neer gelegd, n.l. om zich naar het Oosten te begeven. Het Zou goed- zijm geweesj als dit reeds eerder was geschied, daar niemand de kennis van Lord Kitchener bezit in Oosterseho zaken., die vete jaren heeft doorgebracht in Palestina en Egypte. De toe stand eisoht den kundigs ten man, die be schikbaar is tniet alleen voor de operation i|n Galhpoli maar ook voor die op1 den Balkan Lord Kitchener kan thans in Engeland zelf gemist worden daar zijn groote taak om nieuwe legers te orgamsoeren die hij met zulk ©en schitterend succes heeft verricht, nagenoeg geheel voltooid is en voor hetgeen nog noodig is door andere personen de nood.'ge maatregelen worden genomen. Men Jreeft dus niets gewaagd met Lord Kitchener naar het oosten to zenden, maar dit is daarentegen een ernstig besluit het welslagen der nieuwe onderneming te ver zekeren, Frankrijk en Griekenland. Aan de Londcnsch© „Star" wordt uit Athene geseind: De „Hestia" bericht, dat de Fransche re geering zich bereid beeft verklaard om' aan Griekenland een bedrag van miliioon fres. to leenen en 20.000 ton meel to zen den." 1. In 0ost-Afrik'a. 1 Volgens een officieel Engelsch bericht binnentrad. Hij keek eenigszins verbaasd van den een naar den ander. De typiste keerde kalm naar haar tafel teriig en ging voor de schrijfmachine zitten, waar het vel papier nog uithing. „Ik ik kwam eens zien of mr. Wynn- slanlsy was vertrokken." Mr. Markham.'s vormelijke ernst was nog een weinig uit hot evenwicht. Wynnstanley haastte zich een verklaring te geven. 1 „Ik voelde mij wat onwel, waarom ik hier ging zitten en miss de jonge dame was zoo vriendelijk mij wat water te geven." I „O," zei mr. Markham. „Ik begrijp 't. Juist, 'k Hoop, dat u zich nu weer vol komen wel gevpolt, sir, ik wou u alleen nog maar voor uw vertrek zeggen hij liet zijn stem dalen en keek naar de bin nendeur, „Ik ga met u naar beneden als h 't goed vindt." En op weg naar beneden zei hij wat hij op 't gemoed had. „Ik dacht, dat ik u moest mededeelen, dat, als mr. !B|arcLay zich morgen niet Sn staat voelt u naar Rovelly te brengen, mr. Wynnstanley, ik dat gaarne voor hem zal doen. Wij maken ons allen eenigszins be zorgd omtrent de gezondheid van mr. iB[ar- clay. De vruchtelooze pogingen om u op te sporen-en dat alles hebben hem kwaad ge daan. De doctoren zijn er zeer voor, dat hij naar het buitenland gaat -- naar een bad plaats en wel zoo spoedig mogelijk.*' „Dank u. Ik het verrast mij' zeer te i hooren, dat Revelly zulk een groot land- goed is." i (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1