De oorlog. 68"" Jaargang Dinsdag 16 November 1915. No. 14989 Purper enFljn Li nn en Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 125 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentien: Van 16 regels 0. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentien opgenomen lot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Burgemeester en "Wethouders van Schie dam zijn voornemens op Maandag 29 November a.s., 's namiddags 2 uur, ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden Het weghalen van lompen, been deren, papier, enz., aanwezig op het terrein van de Vuilnisbelt aan den Buitenhavenweg no. 154, voor het jaar 1916. Do gezegelde inschrijvingsbiljetten moe ten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, vóór des middags 1 uur van den dag van aanbesteding. De voorwaarden van aanbesteding lig gen op de Gemeente-secretarie (afdeeling A), ter lezing op iederen werkdag van 8% 4J/s uur. BUITENLAND. Van liet Westelijke front. Fransch legerbericht. Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag luidt: In Artois zijn |de gevechten met vuurwa pens en handgranaten in het Labyrinth van nacht zonder oponthoud voortgazet. De ver liezen der Duitschers in de gevechten van den 14en dezer blijken zeer groot geweest te zijn. In Champagne hebben-jde Duitschers met handgranaten aanvallen gedaan op de ver sperringen voor onze luisterposten. Aanvallen tegen onze stellingen op den heuvel van Tahure, die werden uitgevoerd met het laten springen van mijnen, gepaard gaande met een 'krachtig vuur, zijn afge slagen. i ln Woevre hoeft pen ontploffing in de loopgraven van den vijand ten noorden van Cirey zijn sappen- en verdedigingswerken overhoop gegooid. Van liet Oostelijke front. Oostenrijksch legerbericht Het Oostenrijksche hoofdkwartier meld de gistermiddag: De gevcchtlen bij Czaitorysc hebben gis teren tot een volledig succes geleid. De Rus sen zijn verslagen en uit de bocht van do Styr over de rivier teruggeworpen. Bijzijn overhaasten terugtocht heeft de vijand alle ontruimde plaatsen in brand gestoken. De hardnekkige gevechten om Czartorysc zijn, na vier weken te hebben geduurd, dus ge ëindigd met den terugtocht der Russen op hom oorspronkelijke stellingen, evenals zulks napx het Engelsch. i door LILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 23J j,0, wat het uitzien betreft!" zei Stokes nadenkend. „Hij is, alles wel beschouwd, geen slecht materiaal, volstrekt niet zoo vreeselijk slecht. Wij zullen een ander per soonvan hem maken. Als ik hem eens netjes aangekleed en geschoren pn gel knipt heb en hemi een beetje heb gedrild, zul je hem niet van de echte soort onder scheiden niet Van al die noevy rijken,! je tegenwoordig tegenkomt. Hij is even goed als de meesten van hen en spreekt pok heter. Is beleefd jegens een bediende m een 'voornaam huis. Ik zou uit de adres sen op die bagage van hem opmaken, dat nil zend die maar naar een rommol- icrkooping in de pastorie, mr. Blilsort dat hij uit een wioest gedeelte van Canada komt. Is koeherder geweest of buffeljongen of zoo,iets zou, ik zeggen. Ten naastenbij ovèn ruw als dat slag altijd wordt voor gesteld. Maar wij zullen hem wel fatsoe neeren, hemj wel in 't fatsoen krijgen en - slot van rekening nu de oude naam van Revelly is uitgestorven, kan de eene noovy rijke het even goéd bezitten als een ander.V „De oude naata, in niet geheel uitgestor ven, merkte mr. 'Bjilson bedaard op. „Je destijds het geval is geweest met de door braakpoging bij Siemakowce aan deSlrypa, De gisteren gemelde buit neemt nog steeds toe. 'Voor 't overige zijn geen gebeurtenissen van belang te melden. Russisch legerbericht. De groote Russische generale staf meld de Zondag 14 dezer £het bericht is met vertraging ingekomen) De Duitschers deden een aanval op de hoeve Börsemunde in de streek van Iks- koel, maar werden door het vuur van onze artillerie teruggedreven. In de streek van Dunaburg en naar het zuiden tot aan de Pripet, is niets van be lang gebeurd. Het verwoede gevecht in de streek van het dorp Medvejie ten noordwesten van Czartorysk duurt voort. Pogingen van den vijand om voorwaarts te rukken in de richting van de Styr wer den verhinderd door ons vuur. Bij het dorp Podgacic, ten westen van Czartorysk, heeft een verwoed gevecht plaats. Van het Zuidelij 'ri front. Oostenrijkse.1, legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meld de gistermiddag: De activiteit van den vijand was giste ren, wellicht ten gevolge van den hevigen regen, merkbaar minder geworden; in den sector van de hoogvlakte van Doberdo werd de strijd echter met "herigheid voortgezet. Aan de noordelijke helling van den Monte San Michele gelukte het den Italianen in een bres, door het vuur van de zware ar tillerie geslagen, binnen te dringen. Sterke vijandelijke troepen, die ten noorden van deze plaats tot oen aanval overgingen, wer den bloedig teruggeslagen. Hierop begonnen wij een tegenaanval, waardoor wij 's avonds het verloren front- gedeelte weder in ons bezit hadden, terwijl den vijand buitengewoon zware verliezen werden toegebracht. Bommen op Brescia. Uit Rome wordt gemeld, dat gistermor gen twee Oostenrijksche vliegtuigen bom men hebben geworpen op Brescia. Er zijn 7 menschen gedood, 10 gewond. Van het Servische front. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meld de gistermiddag: Alle legers vervolgden den vijand, die nog slechts h.er en daar stand houdt. Onze Visegrader-grocp heeft de Monlene- grijnon over de Lim teruggeworpen, Sokolo- wits en de heuvels ten oosten daarvan be reikt. Bij het leger van generaal von Koevess zijn weer 850 gevangenen en twee buit ge maakte machinegeweren ingeleverd. In het dal van {le Topütsa is Prokoeplje bereikt. vergeet de dames." Stokes trok zijn smalle wenkbrauwen op. „Dames tellen niet mee, meneer," ver klaarde hij met verheven superioriteit „Zelfs in het bijzijn van een van die suffra gettes zou ik "dat durven volhouden. Maar toch is 't jammer, dat zij hier op 't oogen- blik niet zijn. Dat is het echte soort hoog en trotsch en weet hoe 't behoort. Geef mij den ouden adel maar om mijn geheelo leven te bedienen dat zeg ik' en klaar blijf ik bij." I Nadat Wynnstanley een bad had genomen en later door zijn nieuwen knecht geschoren en opgeknapt was, werd hij door hem als een kind naar de deur van een kamer geleid en daar binnen geloodst Hij stond nu ver laten, beschroomd en alleen in een kolos saal vertrek, dat even lang was als dat vlak er onder. Het had aan den eenen klant ook groote Tudor vensternissen, zeven of acht, elk met haar stoenen afscheidingen en be schilderde ruiten, terwijl zich tegenover elk' daarvan een groote haard bevond. In de lengte was deze groote ruimte ingericht tot een reeks kleine kamers, eik met zijn eigan vierkand karpet, zijn eigen meubelen; zijn eigen ornamenten. Het heldere, zachte schijnsel van rooskleurig electrisch licht viel op groote kabinetten, waarvan enkele wa ren ingelegd, enbeler van prachtig snijwerk' vjoorzien, enkele schitterden van ^kopert of verguld zilveren versierselen. Zij stonden allen vol met zeldzaam oud porselein, ra riteiten, oud zilveren speelgoed en snuis terijen. Montenegrijnsch communiqué. Te Londen is gisteren bet volgende Mon tenegrijnsch communiqué ontvangen De aJgemeene aanval van den vijand in den Sandjak is afgeslagen; in de richting van Visegrad echter moesten wij terugtrek ken op betere stellingen. De Oostenrijkers leden zware verliezen. Op de andere fronten artillerie-duels. In Z u i d-S e r v i De correspondent van de „Daily Tele graph" seinde Zondagavond ,uit Saloniki Gistermiddag om 1 uur heeft de vijand opnieuw d«e Fransche stellingen op den linkeroever van de Tsjema, ten "Westen van Kawadar, aangevallen. Gisteravond om 8 uur ontving generaal Sarrail bericht, dat de slag voortduurde en de Franschan de stellingen handhaafden. Nader nieuws is tot op dit oogenblik niet ontvangen. Hieruit wordt op-gemaakt, dat de Bulgaren geen voordeel hebben behaald. De Bulgaren, van Uskub uit versterkt, zijn gisteren voor Tctowo teruggekeerd en hebben Vrijdag de Servische troepen, die de stad bezet hielden, aangevallen. In het ge vecht, dat volgde, werden de Serviërs over weldigd en moesten terugtrekken, waarop de vijand opnieuw de stad bezette. De Bulgaren, over aanzienlijke strijdkrach ten beschikkende, wenden vastberaden po gingen aan, om zich een weg to baaien naar Monastir en richten verwoede aanvallen op de Franschen aan de Tsjema. Ook beproeven de Bulgaren een omvat tende beweging bij de Baboena-passen, die nog door de Serviërs worden verdedigd, over Tetowo en Gostiwar, waardoor zij bij Priiep ten Zuiden van de passen zuilen, uitkomen. Daar de Servische troopenmacht zwak is en bovendien tien dagen achtereen onafgebroken heeft gevochten, vermoedt men, dat de vijand er eindelijk in zal sla gen, de hardnekkige en heldhaftige verde diging der Senders onder generaal Wassits te breken. Monastir verkeert dan opnieuw in gevaar. Gisteren seinde dezelfde correspondent uit Saloniki: Een Franscli collega, die op 6 Novem ber uit Milrowitsa vertrok, geeft een hart roerende beschrijving van de duizenden vluchtelingen uit Oud-Servië, die een toe vlucht zochten in Mitrowltsa, Prisjtina en langs den spoorweg naar Fcrisewits. In die streek heeft do honger zijn intree gedaan, en het is voor vrouwen en kinderen! end oen- lijk, den tocht door Albanië te volbrengen, daar de weg zelfs voor mannen nauwelijks begaanbaar is. De weg naar Montenegro is hun oveneens afgesneden, want ook daar te lande is, sedert de Oostenrijksche duik- booten Antivari blokk-eeren, de hoeveelheid voedsel schaarsch. Temidden van al die ellende zet het Servische leger zijn dappe ren tegenstand voort, mei handhaving van een voorbeeldige tucht, en, wat nog meer zegt, een ongeknakten geest. Dj oude Ser vische vorst beweegt zich onder de soldaten in de 'oopgraven, met 't geweer op den schouder. Alle gezantschappen maakten zich gereed. Mitrowitea te verlaten en zich, langs den weg door Albanië, naar Monastir te bege ven. Het grootste deel van de archieven der gezantschappen is vernietigd, daar het Er hingen schilderijen aan -de muren, waaronder zich meesterstukken bevonden, er waren rniniatuurportretten in étui, boe ken, er was oen vleugel van beschilderd satijnhout, er waren vergulde stoelen en sofa's met gedraaide poolen en tafels met gekleurd manneren bladen. En door de groote, glanzende spiegels weerkaatst en als met een roze fint door de dansende vlammen der haarden overgoten, stonden overal bloemen en nog eens bloemen. Zeld zame orchideeën, prachtige rozen, bouquet ten lelietjes van dalen bloemen, waarvan Wynnstanley zelfs den naam niet kende. Hij stond als een ongepaste, brutale indringer in zijn sjofel pakja met de han den op zijn rug tusschen al deze pracht, ter wijl hij met ontzag en met iets als ontstelte nis in het rond staarde. Eindelijk gingen de vleugeldeuren aan het eind ven het vertrek open. De kamerheer trad binnen, boog en meldde, dat het tijd voor het diner was. Wynnstanley volgde gedwee en onderworpen door de vierkante gaanderij boven, de groote trap af naar een kamer, de ditmaal tot zijn verlichting en blijdschap een werkelijke eetkamer was cn niet een ontzagwekkende groote, kale hall, berekend voor honderd personen. Deze kamer had paneelen, die afwisselend bedekt waren met donkerroode damastzijde en mooie schilderstukken. Daaronder wa ren Lelys en Hol bei ns, Gainsboroughs en Reynolds mannen en vrouwen aan wie Revelly had toebehoord, door recht van ge boorte en Woedt, geen ruwe indringers. Zij onmogelijk was, ze langs dien weg over te brengen. De toestand, te Monastir is opnieuw kri- ,J.iek geworden. De Bulgaren oefenen bij Tetowo en Baboena oen sterken druk op de Serviërs onder generaal Wassits uit. In Engeland. Chureill's verdediging. De afgetreden minister Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis een uitvoerige rechtvaardiging van zijn arbeid als minis ter van marine gegeven. Hij verklaarde, dat hij geen reden had om te vreezenvoor publicatie der feiten betreffende den zee slag bij Coronei, het verlies van dne drie schepen in ae Noordzee,- de expeditie naar Antwerpen en de vlootoperaties in de Dardaneilen. Breedvoerig weidde hij uit over het laat ste onderwerp met het doel in het licht te stellen, dat het plan zorgvuldig overwogen was en goedgekeurd, zoowel door Engeische als door Fransche deskundigen en dat ad miraal Fisüer zich niet ertegen had ver klaard. Churchill besloot zijn redevoering met het geven van een overzicht van den hui- digen stand van den oorlog en zeidc o.a. „Om den oorlog te winnen is het voor ons niet noodzakelijk de Duitschers over het geheele gebied, dat zij bezet hebben heen, terug te dringen, noch hun front, dat zich ver buiten Duitschlands grenzen uitstrekt, te doorbreken. Duitschland zou waarschijnlijk in het tweede of derde oor logsjaar meer volkomen kunnen verslagen worden, dan wanneer de troepen der ge allieerden in liet eerste jaar reeds Berlijn waren binnengetrokken. Onze wèl-bcves- tigde heerschappij tor zee en de snelle, enorme vernietiging van Duitschlands strijd bare mannelijke bevolking, zijn factoren, waarop wij vol vertrouwen mogen rekenen. „Terwijl Duitschlands kracht afneemt, neemt de onze geregeld toe, zoowel werke lijk als proportionneel, en dat danken wij aan de opofferingen van het Fransche en het Russische volk, die tot dusverre de zwaarste verliezen hebben geleden. Wij zijn do reserve der geallieerden en thans is de tijd gekomen om die reserve len volle in de weegschaal te worpen." (Toejuichin gen.) „De campagne van 1915 werd bc- heerscht door een gebrek aan munitie en die van 191G zal Duitschland ten onder moe ten brengen door gebrek aan soldaten." Churchill, wien door eerste-mi nister As- quith warme hulde werd gebracht, ver klaarde dat hij weder tot de militaire car rière zou terugkeeren. Lord Kitchener. Naar de „Tenijk" in Parijsche regeerings- kiingen verneemt, zal Kitchener het opper bevel over do Engelsch-Fransche strijd krachten in het Naburige Oosten op zich nemen. Of luj den titel „minister van oor log" zal behouden, is bijzaak. Iloodzaak is, dat de op Ga.llipioli, in Servië en Azia tisch Tuikije verloren gegane tijd door een- schenen verachtelijk! afwijzend op hom neer te zien, toen hij zijn plaats onder hun blik ken aan de ronde tefel innam. Waarom moest het maal van een een zaam man te tegenwoordigheid van zoovele bedienden vereischen Wynnstanley kwam met een nieuwen schok tot de ontdekking, dat de mannen, die hij voor grijze oude ondergeschikten luid gehouden, jonge, ongerimpelde gezichten hadden. Hei witte haar was poeder hij zag dat duidelijk op een blauw laken kraag liggen. Hij at van vele onbekende spijzen, dronk van. vele wijnen, want hij was te verlegen om te weigeren als ze hem werden gepre senteerd. Toen het oogenblik was aange broken om koffie en sigaretten op tafel te zetten, welde mogelijk in het hart van den bottelier de wensch op, opgewekt door de woorden van Stakes, om mode te werken lot de vorming van den nieuwen heer van Revelly, Ilij trad op hem toe en vroeg met zijn zware stem op ernsligen toon: „Zou u de koffie liever eigens anders gebruiken, sir? De overleden mr. Whitney gebruikte die gewoonlijk ia het salon of in do kleine studeerkamer." „Ja, dat zou ik liever. Als 't .u blieft." Hij stond vlug op, want hij meende het minachtend staren van die in satijn gedoste dames aan den muur en van die mannen met de lange krullen niet te kunnen verdra gen als hij alleen met hen werd gelaten, Zij gingen de gaanderij weer door. De knecht, die hen begeleide, wierp do groote heid van leiding worde ingehaald. Het zal dan oak blijken of Kitchener's leiding St. Peteraburg en Ilo.nto er toe brengt, in het Xaburigde Oosten metterdaad aan den strijd deel te nemen. Diverse berichten. De Hoogescholen te Warschau. Gisteren zijn te Warschau te Poolsche universiteit en de Technische hoogeschool, die in de plaats komen van de gerussifi ceerde hoogesc]ooi, geopend. De feestdag begon met een in de katliolieke kathedraal door aartsbisschop Kalowski opgedragen hoogmis, welke werd bijgewoond door de ho iglecraren van universiteit en technisfche hoogeschool, den curator graaf von Hutten Czapski, den staatspresident prins Lubo- nsirski, den Oostennjksche vertegenwöor li eer baron von Adrians Wierburg en hoog geplaatste leden der burgerij. 's Middags werd de openingsplechtigheid cehouden in de stampvolle aula der uni versiteit, waarbij oa het woord werd ge voerd door den militairen gouverneur der stad. i\"on Boseler. I n P e r z i Het Engeische ministerie van buitenland- sche zaken heeft naar Reuter seint een uitvoerige mededeeling openbaar ge maakt aangaande oen reeks aanvallen op Engeische consulaire ambtenaren in Perzië, sedert Juli. De vroegere gevallen zijn reeds bekend gemaakt. Het laatste geschiedde op 23 October, toen op een schrijver en een bediende van het consulaat te Sjiraz is ge schoten en hun daarbij letsel is toegebracht waaraan laatstgenoemde is overleden. Se dert is ook bericht ontvangen, dat de En geische consul en de directeur van de En geische bank ito Sjiraz gevangen zijn ge nomen ingevolge uit Teheran ontvangen, bevelen. De telegrafische gemeenschap met Sjiraz is verbroken. Daarom is hel onmo gelijk, bevestiging te erlangen. De ministenëele mededceling geeft voorts de volgende bizonderlieden over de uitzet ting van de Engeische en Russische con suls te Kermandzjali. De bekte consuls keerden op 25 Augustus uit Hannmdau naar Kermandzjali terug on bevonden zich te Kangavar, toen de Duifeche consul uit Ker mandzjali met een troep van ongeveer twee honderd man, voorzien van 2 maxim-ka- nonnen, de omringende heuvels bezette en den gouverneur meedeelde, dat bij 3 uur tijd gaf aan den Engelscben en IlussisdieM consul om te vertrekken, en dat hij, gaven zij hieraan geen gevolg, de stad zou aan vallen. De beide consuls zagen zich genool- zaakt naar Hamadau terug te koeren, waar op de Duitselie consul en zijn troep heen gingen. Het doel van dezen aanval was Pdijfc- haar, de consulaire vertegenwoordigers der onlcnte-mogendlieden uit Kermandzjali, de voornaamste toogangsplaals voor Duitsche agenten in Perzië, weg te houden. Een Reu ter telegram uit Petersburg meldt: De legatie van Rusland te Teheran heeft aan hel Perzische volk bekend gemaakt, dat de Russische regeer ing besloten heeft, een einde te maken aan ue propaganda der deuren van het salon open. Wynnstanley wierp' er een blik in en week achteruit met iets als een rilling. De majestucuse statig heid er van benauwde hem. „Kan ik ergens ecm (brief schrijven?" vroeg luj eenigszins aarzelend. „En is het ver naar het postkantoor? Ik zou, gaarno morgenochtend een postbewijs hebben." „Er is hier schrijfgereedschap, sir, en oök in het kleine studeererrvtek of waar u venscht te zitten. U zal postbewijzen in een lade van elke schrijftafel vinden." „Dan zal ik, dunkt me, maar naar het kleine studeervertrek teruggaan." Wynnstanley slaakte een jzucht van ver lichting. toen hij .zich weer in het vriende lijk toevluchtsoord bevond, waarin hij had thee gedronken. Hij vond daar koffie cn een blaadje met spiritualiën, waarvan hij zich onverschillig afwendde. Hij was niet inge wijd'in de genietingen van de drass café. Ilij vond sigaretten en hij vond een schrijftafel ja, er was zooals de man had gezegd een voorraad postwissels in een lade. Wat oen oord, Piet vloeide zelfs over van postwissels in de Paden van zijn schrijf tafels, evenals van melk cn 'honig. Hij nam een velletje van |het dikke, roomkleurige pa pier met den (naam van oen station er op, eenige aanwijzingen omtrent (telegrammen en telefoon op ide bezitting in groote zwarte lettors: Revelly, Hants. i Hij doopte de jpen in een zilveren inkt koker en begon zijn brief te schrijven „Lieve miss Martin v Wordt vervólgd)f i tTtat ktb oh?v&V .sL, JrJ it i

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1