68"*° /aargang Zaterdag 20 November 1915. No. 14993 Derde Blad -fl Fill!" Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per Kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl, 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen, worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (doek Korte Haven). Prijs der Advertentiën Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 rent p»r regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. v Advertentien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn grabs aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prij-> van 40 cents per advertentie bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Burgemeester en Wethouders van Schie dam zijn voornemens op Maandag 29 November a-s., *snamiddags 2 urn,ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden: Het weghalen van lompen, been deren, papier, enz., aanwezig op het terrein, van de Vuilnisbelt aan den Bnilenbavenweg no. 154, voor het jaar 1916. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moe ten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize "aanwezige gesloten bus, vóór des middags 1 uur van den dag van aanbesteding. De voorwaarden van aanbesteding lig gen op de Gemeente-secretarie (afdeeling A), ter lezing op lederen werkdag van 81/2 4i/2 uur. Kunst en Wetenschap. Nieuwe uitgaven. Ter Hollandia-Drukkerij te Baarn zijn ver schenen: Staten en. Volkeren, Serie i, no. 2: „Hoe Egypte onder Engeland's protec toraat is geko-men," door A. W. Stell- wagen, oud-leeraar aan het Haagsche Gym- nasium. Levensvragen, Serie VIII, no. 6: „God en de mlaterioele Kvereld," een stu die naar aanleiding iva nChristian. Science, door dr. J. H. Gerretsen, Ned. Herv. predi kant te 's-Gravenhage. Den Gulden Winckel. Inhoud van het Novemfoer-nummer „Over Boeken en '.enkele Boekkunstenaars Engeland,"1 door R. T. A. Mees; „In Memo- riam Remy de Gourmont", door André de Ridder; „Kleeding en de Man", door E. (met 2 illustraties); „Over Friesche Letter kunde", door Rinke Tolman; „Alice Mey- nell," door R. T. A. Mees„Boekenschouw", door dn H. Wj. Ph. E. van den Bergh ivan Eysinga, André de Ridder, Jaa Bosch, dr. - H. van Loon e. (met" 2 portretten en 2 illustraties); „Letterkundig Leven uit dö Tijdschriften." Kerk en School. 'De gemeenteraad van Tiel heeft, tegen het advies van B. en \V„ de salarissen, der orderwijzers vastgesteld als volgt: aan,- vangssaiaris f650, 4 drie-jaarlijksche ver hoogingen van f 100, voor het bezit van de hoofdakte f200. De salarissen van den directeur dier Hl B. S. en den rector van het gymnasium worden vastgesteld op resp. f 3600 en f 3200. Do leeraren kragen eenverhooging van f200. De hoofden der scholen voor m. u. 1. o. zagen hun salaris met f200 verhoogd, die der andere scholen met f 100. Ingetrokken werd het subsidie aan de Burgerbewaarschool ad f600. 4 De raad te Haarlem heeft gisteren een nieuwe salarisregeling vastgesteld voor het onderwijzend personeel aan de school voor M, O. voor meisjes en 0. a. bepaald, dat het salaris van de directrice zal bedragen t f2600f3400,dat -van- de leeraressen en leeraren met volledige bevoegdheid f 1800 2400 en voor die met onvolledige bevoegd heid f1400—f2000. De jaarwedde van de leerares in de nut- f-tige en fraaie handwerken zal f 900f 1500 j bedragen en' die voor de leerares of leer aar *,in de gymnastiek f 1100—f1700. De< stortingen voor, eigen pensioen, waar- 4toe het personeel tegenover het rijk zal zijn gehouden,* -korden voor rekening5 van de ^gemeente. Ds heer Spiesz maakte aanmerking op {|de bepaling,, dat de directrice of de leeares |die eêri huwelijk aangaat, deswege eervol za^- )V0rdeu ontslagen, waar toch deze be- - palihg niét geldig* is voor het perseneed .bij. het"E. O. Na de opmerking vau den wethouder ,van onderwijs, dal, wat voor het lager onderwijs geldt, daarom nog niet van toe passing is ophet 'middelbaar ymderwys en dat daaromtrent .eerst* nog een beslissing ivan.de wacht, zag de heer Spiesz van het in dienen van een amendement af. regeering::dfende te. worden^afget- Uit de Pers. De „Nederlander" (c-h.) schrijft: Wij lazen in de „Standaard", dat „van Rechts het verzet tegen het eedsontwerp eenparig Dit zou blijken uit het Voorloopig Verslag. Waar heeft het blad dit aangetroffen? Wij lezen het nergens. Er zijn, als gewoon lijk', voor- en tegenstanders. Maar nergens vinden wij de tegenstelling rechte en links. Dit zou ook moeilijk rijn, want, gelijk bekend is, heeft het Kamerlid De Savornin Lohrnan, ook voorzitter van de Commissie van Rapporteurs zich steeds geschaard aan de zijde van hen die wel den eed willen behouden, maar alleen den eedstwang af schaffen. Deze, die immers tot rechts hé- boort, staat trouwens op hetzelfde stand punt, waarop tal van anti revolutionaire, Christelijk Historische en Roomreh Katho iieke mannen staan, zooals blijkt uit hun vroegere handelingen en geschriften Of en hoeveel Kamerleden van rechte op hun vroeger ingenomen standpunt zullen terug komen, sinds de „Standaard", a la suite van Baron van Wijnbergen, de regeling van den eed tot een partijquucstie heeft opge blazen, wagen wij niet te voorspellen Maar in elk geval is dit, als wij hetVoor- loopig Terslag raadplegen, thans evenmin als bij de behandeling van het vorig ont werp, in de afdeelingen geschied. Deparlij- quaestie kwam bij het vorig ontwerp eerst te voorschijn na afloop van het afdeelings- onderaoek. Dat zal ook thans wel weer geschieden. Wellicht is de onjuiste mededeel! ig van de „Standaard" er ae voorbereiding ran. En dan begrijpen wij hoe de .Standaard" zich zoo vergiste. Ingezonden Mededeelingen. Aambeien. Weinig kwalen zijn ellendiger, pijnlijker en gevaarlijker dan aambeien, door het hevige jeuken en do stekende pijn, die zij vei oorzaken. Het ongemak wordt hoe langer hoe erger, als het verwaarloosd wordt en hevige bloedingen, ontsteking en verzwering kunnen er door ontstaan. Zelfs in gevallen, waarbij operatie het eenige redmiddel schoen, "heeft Foster's Zalf bewezen van uitstekend© hoedanig heden te zijn en de kwaal op afdoende en duurzame wijze te genezen. Het verdient aanbeveling Mj de behandeling tevens slechte gewoonten na te laten, zorg te dragen voor een goede spijsvertering, het gebruik van kruiden, alcohol en prikko- lende voedingsmiddelen te vermijden, doch veel groenten en weinig vleesch te nuttigen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Schiedam verkrygb. by Kapp-rihoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel h fl.75 per doos. Gemengd Nieuws. Smokkelen op groote schaal Twentsch dagblad „Tubantia" meldt d.d. gisteren: Het geleek den afgeJoopsn nacht in de Broekheume wed of er een veldslag: gele verd werd. Geweer en revolverschoten knal den; enorm is er dezen nacht weder ge smokkeld. Twee rijksambtenaren ontmoetten een troep van niet minder dan 80 personen, allen met een pakje smokkelwaar op den rug. Het mocht dezen twee ambtenaren ge lukken van dezen troep 22 personen te ver baliseeren; welk aantal nogal groot is in aanmerking genomen dat het middernacht was en de troep op het aanroepen uit el kaar stoof en 'de bosschen invluchtte. Ook de andere aldaar gestationeerde ambtenaren hebben een zeer drukken nacht gehad. Niet minder dan 1000 K.G. margarine, 400 K.G. rijst en 300. K.G. meel, weiden in beslag beslag genomen, terwyl tegen een 50-tal personen proces-verbaal werd opgemaakt. Hollandsch. vee naar Galiciê Vit Wieenen wordt'gemeld Ten gevolge van den oorlog is de vroeger zeer belangrijke veestapel van GaliciS sterk verminderd. In vele dorpen hebben' de Russen geen stuk vee achtergelaten, zoodat het een gebiedende -noodzakelijkheid is don veevoorraad vanuit het buitenland aafi te vullen. Het vani'het ministerie van binnenland- sche zaken uitgaande inkoopbureau te Wee- nen heeft zich tegenover het Galicische be stuur verplicht, tot aankoop van 500 Hol- landsche koeien en deze zullen in den loop van November en December, uit Hol land betrokken worden. De prijs bedraagt 250 kronen per 100 kilogram. In het mijnveld. Een der officieren van het den 31cn Oc tober bij het vuurschip South Goodwin op oen mijn geloopen Noorsche stoom schip „Eidsiva" (met steenkolen op weg van Newcastle naar Itouaan), vertelt daarvan in „Aftonposten" en over den vreesolijken voormiddag in het mijnveld bij South Good win, toen niet minder dan vijf schepen slag op slag naar de diepte gingen. Do „Eidsiva" liep alleen over dag, 's nachts lag men uit vrees voor mijnen voor anker. „Zoo kropen wij langs Engeland's kust, totdat wij het vuurschip South Goodwin bij Dover pas seerden. Dit was 's morgens om 7 uur, Kwartier voor achten slootte het schip. Het was licht en er woei een bries uit hel zuidwesten. Ik had de wacht op de brug en werd onderste boven geworpen. Wat op mij den meesteu indruk maakte, .was de 'doffe knal, het was, alsof ik geheel verlamd werd. Het schip was aan den voorsteven getroffen, de voorste mast brak in tweeën, het voorluik werd weggeslagen en steenkool van de lading werd tot over de brug geworpen. Het ruim weid dadelijk met water gevuld. Gelukkig dal de ontplof fing bij het wisselen der wacht gebeurde, zoodat geen van de manschappen in kooi was. De „Eidsiva" begon dadelijk te zin ken, en wij gingen onmiddellijk in de boo ten. Het eenige wat wij konden redden, waren het journaal en de scheepspapie ren. Een kwartier na de ontploffing zonk het schip, het laatste wat wij zagen was de Noorsche vlag. Wij werden dadelijk door een Engelsche wachtboot opgenomen, er goed ontvangen en verpleegd. Het zou niet lang duren, of wij zouden, weer op verschrikkelijke wijze gewaarschuwd worden, dat wij ons in een mijnveld bevonden. Tegen 8.20, toen wij bezig waren te ontbijten, liep op een scheepslengte afstand van ons een Engel- sche vrachtboot uil Londen opnieuw op een mijn. Deze boot werd onder luik 2 getroffen en een oogenblik daarna vatle do lading vuur. Alle manschappen kwamen ook hier in de booten, behalve een sto ker, die zich in het voorschip bevond, en door de hitte niel naderbij kon komen. Het was een vreeselijk gezicht te zien, hoe die man door water en vuur vervolgd werd. Hij kon niet zwemmen, en do boot zonk dieper en dieper, terwijl liet vuur moer en meer om zich heen greop. Hij zocht rijn toevlucht in de ra, klom steeds hooger, naarmate het schip naar de diepte getiokken werd. Ten laatste moest hij in het water; hij vond ook een paar wrak stukken, waar hij zich aan vast klampte, en werd later door een trawler opgepikt. Tot half elf bleef het daarop rustig. Toen kwam een groot ploizierjacht, dat tot wachtboot was ingericht on met 32 man bemand, in onze nabijheid en begon met ons te pralen. Een oogenblik later, toen het op een paar scheepslengten van ons verwijderd was, stootte ook dit op oen mijn. Het werd in hot midden gctioffcn en brak letterlijk in tweeën. 27 man kwa men om, terwijl er 5 gered werden. Een van do geredden, dio door ons opgenomen werd, vertelde dat hij na do ontploffing op het voorschip stond, en dat hij twee officieren toeriep, die zich op de plek bevonden waar het schip getroffen was. Zy antwoordden niet, stonden als verlamd en staarden met starren blik voor zich uit. Zij hadden gered kunnen worden, maar waren niet in staat zich zelf te helpen, zij bleven onbewegelijk staan en verdwenen in do diepte. De andere man dien wij kon- den redden was gekwetst; bijna al zijn tanden waren hem uit den mondgesla gen en bijna al zijn ribben gebroken. Hel was onbegrijpelijk dat hij er het leven had afgebracht Een half uur na dit af- schuwelijkc drama, liepen weer twee traw- Iers op mijnen. Dit was ver uit onze buurt, zoodat wij alleen den knal hoorden en wij rook en wrakstukken in do lucht zagen vliegen. Van de manschappen hoorden of zagen wij niets. - Wij bleven aan boord van liet wachtschip, tptdat dit door een ander 's namiddags om 5 uur Afgelost werd. Eerst toen kon- den. wij in. Dover aan land gezet worden. De voormiddag was de langste, dien ik ooit van mijn leven heb doorgebracht, clkoogen- blik verwachtten wij opnieuw op een" mijn te loopen. Mijnen waren overal, en wij moesten er als het ware doorheen krui sen. Het wachtschip had vooruit een ka non, en er werden ongeveer 50 schoten op mijnen gelost, maar zonder resultaat; daarentegen dreven 3 mijnen aan land,'dio tegen het strand ontploften. Het was een ware, verlossing toen wij aan land kwamen, en wy gevoelden oprecht medelijden met de 'manschappen van bet wachtschip, dat ons kwam aflossen." Hel fiCO jarig herdenkingsfeest vnn den slag bij Morgarlen Do 60ü-jarige herdenking van eten slag by Morgarten, waarin de troepen der dnc Zwitsersche kantons zich van liet Oosten- rijksche juk vrijgevochten hebben, werd 14 November in geheel Zwitserland en vooral in de scholen en vaderlandslievende ver- oenigingen gevierd. De autoriteiten van Schwytz hadden vertegenwoordigers van den Federalen Raad en van het federale leger uitgenoodigd, om de feestviering by te wonen. De Bondspresident, dr. Motta hield ..en rodevoering, die een diepen indruk maak te. Ily verklaarde, dat iedereen, van den aederigsten burger af tot den hoogstge- plaatsten magistraat, vastbesloten was, Zwitserlands politiek van neutraliteit, wel willend jegens allen, maar tegelijk gnva pend tegen alten, te handhaven. Hij -wide, dat bet de plicht is van lederen Zwitser, al les Ie vermijden wat tweedracht of vei dceldheid kan verwekken en a'les te doen. wat tol eenheid kan leiden. De pr.'-i lent waaischuwde tegen booze uitingni, dte van eeuwigen haat spreken, want de tijd zal komen, waarop do oorlogvoerenden Zwitser land rqpht zullen laten wedervaren en het zegenen, omdat net geweigerd heeft zich aan een van beide zijlen te scharen, ten einde in staat te zijn zijn plichten van lief dadigheid en menschelijkheid jegens alten na te komen. Er is één vereenigd Zwitserland," be sloot de spreker, „een vijand van eenzijdig heid en vol waardeering voor de bescha vingen der moedernaties, die het gevoed hebben, één politiek en economisch vrij Zwitserland, dat niet zoozeer kracht put uit de vruchtbare, weldoende vermenging van rassen en talen, die de natie vormen, als wel uit de principieele eenheid van zijn democraüschen wil." - Koper in Servië. De .Berliner Moigenpost" scluijft liet zal Diet algemeen bekend 2yn. dat mef de verovering van Servie voor Duit-ch- land een nieuwe bron van koper geopend is. Servie bezit namelijk een aantal koper mijnen, die thans in gebruik genomen kun nen worden .Kort geleden was men nog weinig of in het geheel niet met de ont ginning van deze mijnen begonnen. De Ro meinen hebben dit echter wel gedaan en reeds Diodoros schrijft, dal Macedonië een van de gewichtigste koperertsen, het ma lachiet, levert. Na den tijd der Romeinen zijn de ontgonnen mijnen weer vervallen en tot het einde van de negentiende eeuw heeft men er slechts zeer weinig nut uit- getiokken. Toen echter begon men ze vol gens moderne principes m te nchtcn Het zijn bijna uitsluitend Engelsche, Fransche en Belgische maatschappijen geweest, die zich van de concessies hebben meester ge maakt, en de mijnon met moderne machines heblxni uitgerust Van de kopermijnen ligt er een in de Donau-cngte van de Kazan Verder een in Majanbek, dat, behalve koper, ook ijzer op levert. Een Engelsche maatschappij heeft daar in 1868 voor negentig jaar concessie" gekregen. De mijn in de Kazan is hel eigen dom van een Belgische maatschappij, waar aan ook Franseh kapitaal aandeel moet heb ben. Een derde mijn ligt by Majdan Koet- schaina en is in Engelsche handen Uitslui tend Franseh kapitaal hebben de kopermij nen in het Morawadal, die de belangrijkste in Servië zijn, in ontginning gebracht. Het kopergehalte van hun erts bedraagt dertig procent. De lagen ertshoudend ge steente zijn tot twintig meter dik. De dage- lyksche productie van de mijnen in het Mo- rawa-dal bedraagt 70,000 kilogram, zooJat daai alleen jaarlijks 25,2000 ton gewonnen wordt. Deze ertsen leveren een voortref felijk koper, dat ten gevolge van den rijk dom aan waterkracht van Servië zeer ge makkelijk electrisch geraffineerd, dat wil zeggen in fijnkoper veranderd kan worden. Door den opmarsch in Servië komt dan ook de weg vrij naar de Turksche kopergroe ven, waarvan in de eerste plaats die hij Diarbekir genoemd moeten worden. Hiei Ligt de Arghanamaden-groeve, die buitengewoon veel oplevert en door deze deskundigen als een der rijkste kopermijnen der wereld beschouwd- wordt. Daar echter de behoefte in Turkije niet groot was en de uitvoer zich nog niet ontwikkeld hier, zijn deze mijnen met haar onmetelijke schatten nog niet in ontginning genomen. Evenzoo staat het met de Turksche kopermijnen bij An- gftor-Broese, Trebisonde, enz. Bet inkomen van een operetten-fabrikant. Leo Fall ligt in proces met de schab fings-comtmiissie^ der belasting -autoriteiten, te Weenon. Men had hem.rmng&slagon naar ec omkomen van 2-16.000 kronen over het jaar 1913 Zóóveel was het niet, vond hij. In hooger beroep werd zijfri klacht afgewe zen, omdat de commissie haar schatting blijft baseeren op het bedrag, dat Fall in 1913 als tantième, met alleen van Oost&n- ryksche en Duitsehe, doch ook van opvoe ringen, zijner operettes over de gansehe we reld gebeurd heeft. Oorlogsvaria. Mevrouw PankhUrst had namens de maat schappelijke en politieke vrouwenvereeni- ging in Engeland (de „W. S. P. U.") de Royal Albert Hall te Londen afgehuurd tegen heden om er een „groote vaderland" bevende vergadering" te houden, waarin loyale en krachtige voortzetting van den oorlog zou worden geëischt. Blykens een circulaire, die de beheerders van de zaal 111 handen hebben gekregen, was mevr. Pankhurst voornemens te spreken over hel „verraad van het ministerie van buiten iandsche zaken jegens Seme en de af zetting te eischen van Asquith en Grev. Zij achten dit niel vaderlandlievend en heb ben baar uu meegedeeld, dat zy d- zaal niet kan krygen. De „Times' 1 eriiecnn, dal een jonge dame, die onlangs een brief schreef min een krijgsgevangen neef in üuitschland, dezen ook mededeelde, dat haar vader van plan was eenige gasten te noodigen, om op fazanten op zijn landgoed te gaan jagen. Maar, voegde rij erbij, „Vader heeft groote moeite om aan geweren te komen." De censor haastte zich, deze kostbare inlichting voor den vijand uit den brief te schrappen. In tegenspraak met loopende geruchten kan volgens 'n Harasberidit worden geconstateerd, dat de vaart op Archangel volkomen verzekerd is. De haven beschikt over krachtige ijs brekers. Den vorigen win ter is één ysbreker er in geslaagd de vaart tot half Januari open te houden. Toen werd de vaart gestremd door een defect aan den jjsbreker. In marine-kringen is men overtuigd, dat dit jaar de ijsbrekers den geheelen winter de vaart naar Archangel kunnen openhouden. Een Duitsch luitenant ter zee van de in een Amerikaansche haven geïnterneerde „Prmz Eitel Friedrich" is gevonden pan boord van een Deeasch schip, dat een paar dagen geleden ter onderzoek naar een Brit sche liaveft werd opgebracht- De Duitscher werd herkend door een ambtenaar, die hem voor den oorlog had gekend. Hij is aan de maritieme autoriteiten overgegeven. De Duitschc grenswacht in België, die eerst bestond uit landstommiannen van 4045 jaar, wordt thans betrokken door jonge militairen, meestal jongens van 19 en 20 jaar. Hun optreden is veel strenger dan van hun voorgangers. Do „Labour Gazette" schrijft over den dwang die er voor de werving in Engeland wondt uitgeoeefnd: Uit heel Ihtet land liooren wy van man nen van weerbaren leeftijd, die van hun werkgever gedaan krijgen, dikwijls op ad vies van de militaire overheid. De mannen staan dan voor de keus van dienst te n-ontön of gebrek te lijden, en in vete gevallen: drijft de gedachte aan hen voor wie zo moeten zorgen hen om dienst te nemen, hoezeer de beginselen die hun hef zijn, daar tegen in gaan. Uit vele brieven geeft, het blad er een, het geval van eejn 19-jarige die te zorgen heeft voor oen gebrekkige oude moeder Hy hoeft ontslag gekregen tel een dienst, waar in hij. 2ift jaar werkt. Hij is socialist en togen do noorlog. Wat moet hij doen? Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat do legeraanvoerders der Entente-rn ogend) heden, hoe men ze ook noemt, altijd de zelfde blijven. Jof 1 fre Fre Pul Kik nch nik olaas Men kan ze van rechts naar links, of van boven naar beneden lezen: Het zijn altoos Joffre, French, Pytnik en Nikolaas. Uitlotingen. CREDIT FONCIER EGYPT1EN 3 pet. h fr. 250 van 1903. Trekking 15 October. No. 572997 fr. 100.000. 407307 417SÖ4 427326 456288 459319 476703 '477839 492830 507407 51S355 543572 6S1238 564608 671766 572173 573220 624139 028180 671654 682884 706837 714651 726633- 732550 778086 Betaalbaar 2 November. LOTEN STAD' PARIJS 3 pet. van 19121 Trekking van 5 November: No. 646328 fr. 100.000; No-130809 fr. 10.000; Nos. 36710j 230230, 269832, 326194,, 444550 elk fr. 1000. 1 -sW van 1875: f No. 275133 fr. 100 000; No. 106379 fr.50.QBÖj - Nos: 330100, 380978; 395092' eik fr. 10.000; Nos. -4058 17971, 1000160, 315895 eJfcirj-5000. .tss - ï<m i? "tü MT- aw* ■.Jim.! uhJm nu Jm u - ET EE0SONTWERP. *>v v -j «t, -.«jst ;a*«® JuJ5"1 AVvli. X J CU ----- 'Ci. -- ">ri j -

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 5