STADSNIEUWS ~~T~ Rgchtrafcen. lerk m Hukool. Gemengd Nieuws. briéksgeboirwen, zijn nabijgelegen huizen van bet werklieden personeel vernield. Er zijn 110 dooclcn, o. w. 103 Belgen, en on geveer 1000 gewonden, waaronder velen licht, Verbod van handel met den v ij a n d. In (liet Lagerhuis zeide gisteren do En gelsche onderstaatssecretaris van buiten- landschc zaken, bij de tweede lezing van de wet op den (handel met dan vijand, dat de bedoeling was, den handel te belette inet vijandelijke firma's m neutrale landen, die bij de thans geldende wet mogelijk is. Bij deze wet immers geiden onderdanen van vijandelijke staten in neutrale landen als neutralen. Er zal een zwarte lijst worden opgemaakt van dergelijke firma's, en degenen, die han del met deze drijven, stellen zioh bloot aan vervolging. (Dte samenwerking der gea 11 ïehrden. De Engelsche ministers Grey en Kitchener hebben Zondag Parijs verlaten. Het resultaat van de besprekingen met de Fransdhe re geering is. volgens Havas, geweest, da' alle besproken kwesties in volkomen goed verstandhouding izijn opgelost. Ge.ijkluiden- ■de instructies, onderteekend door de beide eerste ministers werden gezonden aan de Fransche en Engelsche gezanten t~ Athene. Eveneens zijn gelijkluidende beve len. (Onderteekend door lord Kitchener en den iFranscihcn opperbevelhebber, aan de Fransche en Engelsche troepenbevelhehbers gezonden. De Fransche pers zegt, dat de samen smelting tusseihen de beide regeeringen nooit zoo volkomen was. De houding van Roe vroon i8. De Boedapester bladen bevatten een ar tikel, overgenomen uit het Roemeensche blad ,.Adverul", welks eigenaar Alillesteels de belangen van de Entente verdedigde. In dit artikel wordt gezegd, dat de mega lijkheid van een deelnemen van Roeme nië aan den oorlog tegen de centrale mo gendheden voorgoed verdwenen is tenge volge van de verplettering van Servië. Het arhkel baart in venband met de vroegere houding van het blad groot op zien. Bierlij n Konstantinopel. Aan de jlterl. Lofcal Ajizeiger" word! uit Konstantinopel bericht: De Turksche deputatie, die tegenwoor dig zal zijn hij de opening van de direc te spoorwegverbinding BprlijnKonstan tinopel is met een extra-trein naar Ten.es War vertrokken. Hot station te Konstantino pel is naar aanleiding van die opening geïllumineerd. Engel sch. schip gezonken. Lloyds meldt, dat het Engelsche s.s. ..Pinegrove" gezonken is; van de beman ning werden 22 man gered. In China. Over het oproer in Sjanghai meldt de .jbisler Nachrichten", dat het is aange sticht door 200 Chineescbe studenten die in Japan studeerden en een tiental Japan- sche studenten. Zij zijn verraden door twee marine-officieren, die tot de revolutionai ren hadden behoord doch bekeerd waren en alles Van de plannen afwisten- De siutlenten zijn voor "t meerendeel gevan gen genomen. In hun bezit werd 40O.C00 yen gevonden. ZM*NE\LA>" I). Hofberichten. Het heeft H. M. de Koningin behaagd een bedrag van f 2000 beschikbaar te stellen als blijk van belangstelling in het streven om de voorwerpen van kunsthis torische waarde, behoorende tot het atelier van wijlen den kunstschilder H. W. Mes dag, voor het AIuseum-Mesdag aan te koo- pen en daarmede te vereenigen. Gezant bjj de Noorsche rijken. Bij Kon. besluit van 2 dezer is aan mr. J. f». graaf van Limburg Stirum. op zijn verzoek, -eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van minister-resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Hoven van Stockholm, Kopenhagen en Christiania. De gewone audiënties van de ministers van Jcoloniën, van waterstaat, van marine en van justitie, zuilen deze week niet plaats hebben. Rechterlijke macht De 0.rrondissements-rech thank te 's-Har- iogenboseh heeft, ter aanvulling der vaca tore van ^griffier van haar college, de na volgende alphabetische hjst van aanbeveling opgemaakt: mr. M. J. A. AL van der Grinten, griffier bij 'het kantongerecht tie Oirschot; mr. H. P. F. AL Alanders, substituut griffier hij de arrondissements-rechtbank te 's-Hertogenboscib. jhr. (mr. dr. B. R. Cl AL de Roy van Zuidewijn, adjunct-commies ter provinciale griffie van Noord-Brabant. Tweede Kinner. Alinistex Cort van der Linden verklaarde hedenmiddag inde zitting der Tweede Kamer dat de meening der (Kamer nu voldoende gebleken is inzake den Juurtetoeslag op salarissen der lagere ambtenaren jenz„ dat de Regeering nu de oplossing in dezte richting zal zoeken en 'dat dus de motie- Ketelaar overbodig is'. De heer Ketelaar trekt nu Zijn motie in. Het eerste lid 'der imotie-Helsdingan, om het volte bedrag van vroeger (toegezegde loons- verhoogmgen toe te kennen, (werd mist 42 tegen 20 stemmen verworpen Hoofdstuk I yvordt z. 'h. s. aangenomen. - Tweefle "Kamervorkleslng. De R. K. kiesvereenigingen Recht voor Allen en Dr. Sdhaepman te Nijmegen, heb ben gisteravond beide mr. M. G. J. AL Kolkman, candidaat gesteld voor de Tweede Karrrw in de vacature-van Nispen. F«4erland tn 4* Mrlef. ^Melk in beslag genomen. Op last van den burgemeester van Alk maar is gistermorgen aan het s'aiion van do tram naar Amsterdam van verschil lende veehouders, die him consumptiemelk met tegen den maximumprijs van 9 cent per Liter wenschten te leveren, in beslag genomen onder protest Van de aanvoerders, een hoeveelheid van 499 L. melk, welke bestemd was om als consumptiemelk naar Amsterdam te worden vervoerd. In hot ontbrekende voor dezen dag werd voorzien door inbeslagneming van een hoe veelheid van 3200 liter aan de fabriek van melkproducten Uithoorn aldaar, hier zonder pretest. Slagboomen. Vanwege het militair gezag in de gemeen ten Harderwijst en Ermelo zal van heden af op verschillende wegen in genoemde gemeenten een afsluitboom zijn gesteld, welke niemand zonder toestemming van den daarbij dienstdoenden schildwacht zal mogen passeeren. Haagsche Journalistenver- eeniging. De Haagsche Joumalistenvereeniging zal Donderdagavond een ledenvergadering hou den ter bespreking van de Zondag a.s. te houden vergadering van den Nederland- schen Jou mal iste nkrii ïg over de gevangen neming van den heer J. C. Schröder, hoofd redacteur ran ,,De Telegraaf". Hulp aan Servië. Het Ned. Comité tot steun van het Ser vische Rooie Kruis en tot steun van de noo Bijlende Servische bevolking, heeft de na- ol_ende circulaire verspreid De vieescjijbe berichten uit Servie,waar 10 'e dduizenden voor den naderenden gand van hun haardsteden vluchtten, thans aan den greotsten hongersnood en de diepste ellende prijs gegeven zijn, nopen ons nog- maali een dringend beroep op Uw offer vaardigheid te doen. Onze commissie heeft sedert Januari van dit jaar verscheidene zendingen verbandmateriaal, geneesmidde len en gecondenseerde melk naar hetRoode Kruis in Servië verzonden en door hare bemiddeling vertrokken ook een dokter met negen verplegers in Augustus j.l. naarNisj. Thans echter doen wij een beroep op U, om ons in staat te stellen kleeren, dekens en voedingsmiddelen te zenden naar de Ser vische vluchtelingen, zoowel aan hen, die nog in Servië achtergebleven doch liun dor pen ontvlucht zijn, als aan hen, die in Griekenland, Albanië of Montenegro ee.i schuilplaats zochten. Het comité zal zo g dragen, dat alle vereischte beschikkingen genomen worden, opdat de to zien'1 en goe deren hun doel bereiken. Groote bedragen zijn noodig O' i ivu'p van beteektenis te bieden. lederen dag eerder kan het noo Ho', van honderden afweren, daarom i- spooiigoen krachtige hulp giewenscht. Penningmeester is de beer T. Th. Gleioh- ■nan, Heerengracht 216 te Amsterdam. Comité van vrouwen voor duurzamen vrede Onder leiding van mevrouw C. Ramondt Hirsdhmann as in Den Haag een verga dering gehouden van het ra Juli opgerichte Nederl. comité van vrouwen voor duur zamen vrede. Er bestaan thans plaatselijke comité's voor ,D©n Haag, Amsterdam, Wageningen, Arnhem, Groningen en Ifeelsum. Het leden aantal over het geboete land bedraagt 566. Meegedeeld werd, dat de vergadering van het Internationale comité, die 9, 10 en 11 dezer te Amsterdam zon pjaats hebben, een maand is uitgesteld, daar miss Adams uit Amerika er «dan bij tegenwoordig zou kunnen zijn. Voor de Belgische soldaten. Het Zeeuwsch-Vlaamsche Boekenfonds heeft door bemiddeling van de Belgische Vakvereenigingen te Vhssingen aan de Bel gische soldaten aan het front meer dan 1000 boeken verzonden. De voorzitter van dat fonds, mr. P. Bieleman, heeft verder als Kerstgeschenk aan tie Belgische soldaten aan 'het front 10.000 sigaren gezonden. Alijn aangespoeld. Uit Vlieland wordt gemeld dat op den Vliehors een Engelsche mijn met vangar men is aangespoeld. Commissie voor werk verschaffing. Alevrouw H. van BiemaHijmans, voor zitster van do Commissie voor Werkver schaffing 1915, heeft het volgende verslag, loopende van 20 Maart tot 1 Nov. uit gebracht over den arbeid dier Commissie: In den loop van den winter van 1914 werd door verschillende Steun-Comité's be proefd bij wijze van werkverschaffing sok ken en poismoffen voor het leger te laten breien van wol, door H. AL de Koningin voor dat doel ver strekt. De wol werd verdeeld door den „Ned. Bond voor Werkverschaffing" en de gebreide voorwerpen weitien rechtstreeks door de Steun-Comité's gezonden aan de Centrale Magazijnen van Militaire Kleeding en Uitrusting te Amsterdam. Daar het werk echter verschillende moei lijkheden opleverde en de verdeeling van de wol met eenige bezwaren gepaard ging, besloot H. AI. in Alaart van dit jaar een op zichzelfstaande Commissie voor Werkverschaffing in het leven te roe pen, en Zij noodigde daarvoor uit: Mevr. van Biema-H'ijmans, lid van de Commissie van Uitvoering van het Kon. Nat Steun comité; Alevr. Vening Afeineszden Tex, president evan de Alg. Ned. Vrouwenver- eemging „Arbeid Adelt" en Alej. Réijfers, presidente der Vcreeniging Tesselschade, terwijl Mej. van Rijn van Alkemade, lectrice van Hare Alajesteit, het secretariaat zou waarnemen. Op 20 Alaart kwam deze commissie voor het eerst bijeen en er werd "beslotenle. dat zij den naam zou dragen van „Commis sie voor Werkverschaffing 1915"; 2e. dat een circulaire zou gericht worden aan alle afdeelingen en correspondentschappen van Arbeid Adelt en Tesselschade, met verzoek hun hulp te verkenenten einde zooveel mogelijk het doel te verwezenlijken, dat over het geheele land vrouwen, die onder de tijdsomstandigheden leden, een kleine bijverdienste konden hebben. Gaandeweg hebben zich op initiatief der heide vereenigingen 68 sub-commissies ge vormd, tezamen bestaande uit 326 leden, en die tot nu toe aan pl.m. 5483 vrouwen werk uitdeelden. Dat onder deze omstandigheden de wol die nog bij den Ned. Bond voor Werkver schaffing aanwezig was, spoedig was opge bruikt, is licht te begrijpen, en toen bleek, dat de voorraad uitgeput raakte en tevens, dat deze wijze om de vrouwen een gelde lijke tegemoetkoming te geven, zeer op prij- werd gesteld, droeg Hare Alajesteit de Commissie op het w r k te be stendigen en dus van de tijdelijke orga nisatie een duurzame werkverschaffing t maken. Tot dat doel stelden wij ons in verbm ding met de Alilitaire Hoofd-Intendanoe, ten einde voor ons werk een vast afzelge gebied te verzekeren en daar wij den prijs van de te leraren sokken niet hoog stelden in verhouding tot de steeds stijgende wol prijzen en het tjoor ons vastgestelde werk loon van 50 ets. per pèar, mocht het ons gelukken de toezegging te verkrijgen, daf alle goedgekeurde sokken voor liet leger zouden worden aangekocht. Op 22 April werd de eerste voorraad van de voor rekening van Hare Alajesteit aan gekochte wol in bewerking gegeven, een hoeveelheid van 170 K.G.; op 1 Nov. be reikte het totaal aantal K.G. wol het cijfer van 13.758, waarvan, volgens berekening, pl.m. 88.000 paar sokken gebreid kunnen worden. Afgeleverd waren op dien datum 47.466 paar nieuwe sokken, terwijl 17.789 paar voor de plaatselijke Intendances -waren aan gebreid. Het aanbreien van sokken, waarvan de voeten versleten zijn, verdient aanbeveling om de besparing van wol in een tijd als dez\ waarin dat artikel moeilijk te krijgen K cn zij waren zoo gelukkig ook betref fende de betaling van dit werk met het De partement van Oorlog tot een overeenstem ming te komen. Door verschillende plaat selijke Intendances wordt dit zeer op prijs gesteld. Ten slotte waren wij* nog in de gelegen heid voor de Alarine te laten werken en wel 6400 paar sokken. De opdracht daar voor ontvingen we, naar aanleiding van een bericht in de couranten, dat doei 'en werkzaamheid onzer commissie vermeldde. Onze uitgaven bedroegen £97.362.751/2, waarvan: aan voorschotten voor werkloon f 43.410, voor wol f 53.582,84, voor diversen f 369.911/2. Hiervan werd door „Oorlog" te rugbetaald f20.400, en wel: voor nieuwe sokken f20 000, voor aangebreide f409. Het werk, dat eenige weken leed onder de slechte wolproductie, is nu weer in vollen gang en levert hoe langer hoe meer bevre digende resultaten op; en ons keuringsbu reau in het gebouw New-York" te Amster dam, 'dat ons geheel belangeloos door den heer Hienfeld in gebruik is afgestaan en waarheen alle sokken door de sub-commis-, sies opgezonden- worden, ontvangt hoe lan ger hoe minder afgekeurde sokken terug van het Alilitaire Keuringsbureau. Dat er door de sub-commissies hard moet worden gewerkt en streng toezicht moet worden gehouden om deze goede resultaten te verkrijgen, moet -dankbaar worden ver meld. Zonder de groote toewijding, waar van vele dezer commissie-leden blijkgaven, had het werk niet kunnen worden volgehou den, want aan de door „Oorlog" gestelde eischen is niet gemakkelijk te voldoen. Het is hier dan ook de plaats om aan allen, die hebben meegewerkt ten einde het schoone doel door Hare Majesteit be oogd, te helpen verwezenlijken, onzen diep- gevoelden dank te brengen voor hetgeen zij deden en nog voortgaan te doen. Uit de door onzen secretaris gevoerde correspondentie kan blijken hoeveel dank baarheid zij reeds mochten oogsten van diegenen, die door de „Werkverschaffing 1915" geholpen werden. ffnintlMl Blauw». De minister van financiën maakt bekend a.. dait op 11 December j.l. bij de betaal meesters in klas was f4.764.986.73i/2 b. dat op denzelfdcn dag door deNeder- landscho Blank, ingevolge art. llbïs van haar odtrooi, aan 's Lands kas een Voor schot was versteekt ten bedrage van f 14.374.163.11; c. dat op den genoemden datum in om loop was aan schatkistbil jetten f 32.034.OCO; en aan schatldstpromessen een bedrag van f93.070.000.(waarvan rechtstreeiks bij de Nederiandsche Bank geplaatst f 46.500.000); terwijl, njet inbegrip van de bedragen welke daarvan bij 4e betaalmeesters in. kas waren, aan zilvterbbns van f2.50 (nieu wen vorm) in omloop was f5.471.592.50. VLAARDINGEN, 14 Dec. De St.ct. no. 292 bevat de statuten der naamlooze vennoot schap Vlaardingsche Bouwmaatschappij, te Vlaardingen. Ctaaeeateraod. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Dinsdag 21 December a sdo* namiddags 2 uur. Grondaanrrage. Door den «architect, den heer A. P. P. Ro vers, alhier, is den gemeenteraad in koop gevraagd een perceel bouwgrond aan de Laurens Knappertstr., "oï-. Veenlantstraat,- ter grootte van 400 In*., tegen een prijs van f8.50 per M2. Opera- en Llederenavond. Op Donderdag 16 December a.s. geeft hei „Opera Solisten Ensemble" in de concert zaal van het gebouw Odeon, een opera- en liederenavond. Het gezelschap, (opge richt 1 September 1914), bestaat uit mej. Marie Jansen, jeugdige dram. sopraan van de Ned. Opera; Jos. Alastenbroek, le tenor van de Vlaamsche Opera te Gent; Anton Dirks, le baryton van de Vlaamsche Opera te Antwerpen, en Anton Peers, (accompag nateur), le dirigent van de Ned. Opera. Dit Ensemble, waarvan de artisten dooi den oorlogstoestand, buiten engagement zijn geraakt, maakt sinds 1 September 1914 con- certtournée's door ons land en overal mocht het een groot en welverdiend succes inoog- sten. Zoo schreef do „Oprechte Haarl. Cou rant" o. a.„Inderdaad van zoo'n uitvoc ring is* te genieten. De solo- en ensemble zang van het opera solisten-Ensemble is subliem." (Jan de Nobel). Het „Utrecht's Prov. Sted. Dagblad" schreef: „Ieder hun ner zou aan elk onzer Nederiandsche Opera fot een sieraad strekken; ieder hunner be zit stem, muzikaliteit, warmte, vuur."- (J. S. Brants-Buijs), en het „Haarlemsche Dag blad" schreef: „De cöncertgevers beschik ken over buitengewone stemmiddelen, zoo dat de verschillende voordrachten bij hot auditorium den levendigsten bijval vonden." (Phiüp Loots.) Het programma bevat solo's, duo's en trio's uit de meest populaire opera's, als: Paljas, Faust, Herodiada, Caralleria Rusti- cana, Hamlet, Troubadour, Carmen, enz voorts liederen van Gotfr. Alann, Verhulst. Bern. Zweers, Hullebroek enz. Voor de lief hebbers van goeden zang om van te ge nieten. Wij gelooven wel, dat de artisten ook hier veel succes zullen behalen, ten, gezien de critieken en het keurig program ma, kunnen wij dezen avond niet anders dan aanbevelen. De leden van „Kunst aan het Volk" ge nieten een groote reductie. Zie, voor nadere bijzonderheden, de advertenties en aanplak biljetten. Gisteravond werd een beschonken per soon in arrest gesteld, die hedenmorgen tot de ontdekking kwam, dat hij zijn porte- monnaie met f 12 kwijt was. Hij vermoedde •dat hij die wel zou zijn kwijtgeraakt in een woning aan de Gedempte Broersvest. De politie deed daarop in die woning een huiszoeking en vond werkelijk de porfe- monnaie daar terug in de bedstee, doch zonder geld erin. De bewoner is daarop door de politie aangehouden en in arrest gesteld. i In de politiewacht aan de Hoofdstraat is gistermiddag voorloopig verbonden vrouw v. P., wonende in de Puttershoeksche straat, die 'zich met een mes aan de hand verwond had. Velkebadhulg. In de, week van 511 Dec. 1915 werden genomen 501 baden. 1ste klasse: kuipbaden 31, regen ha- den 35. 2de klasse: kuipbaden 91, regen bad en 331, 5 ets, kinderbaden 13. AGENDA. Vrijdag tot Dinsdag. Flora-Bioscoop, 8 u. Hoofdnummer: De erfenis van Ur sula. Variété-nummer: de heer De Wilde, humorist-imitateur. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Specialiteiten-programma. Ensem ble Solser en Hesse. 16 Dec. en volgende dagen. Circus-Schouw burg, 8 uur. Tooneelgez.-Spree. Om de Kroon. 14 en 15 Deo. Cïtcus Schouwburg, 8 uur. Revue „Loop naar den duivel." 14 Dec. Vereenig. lokaal, Broersvest, 8 u. N. C. ,G. O. V. Openb. Jaarvérga- dering. Spr. ds. J. Swart, Fed. Herv. predikant 14 en 17 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. Rotterd. Tloon-Gez. Raffles de Genttemandief. 14 Deo. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Nederl. Toon. Haar thuis. 15 Dec. Odeon, 8 uur. Geref. Zangvereen. e „Soli Deo Gloria". Uitvoering. 15 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. Théatrë- royal de la Haye. Princesse d'Auberge. 15 Dec. Tivpli-Schouwhurg, 8 uur» Li li Green. 16 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. Ned. Opera. De bruiloft van Figaro. 16 Dec. Tivoli-Schouwburg, 8 uur. Alea Culpa. 18 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. Opera Italiana. Butterfly. 19 (Deo. Tivoli Schouwburg, 2 uur. 17e i Tivoli-Matjnée. Het Tooneel-Roy- f aards.'Jane Qhegg. De hoofdredacteur van nDe Telegraaf', Men meldt ons uit Amsterdam: Vrij groot was heden bij de 4e Kamer der Rechtbank de belangstelling in de uit spraak in de zaak tegen den heer J. C. Schroder, hoofdredacteur van „De Tele graaf". Vooral de- balie was in groeten getale vertegenwoordigd. Overigens waren er ele belangstellenden op de gereserveerde plaatsen en de publieke tribune had bij deze gelegenheid een geheel ander aanzien dan gewoonlijk. De heer Schroder was niet verschenen. Op 30 November j.l. was hem zes maanden gevangenisstraf geëischt we gens overtreding van art. 100 Strafrecht." het in geval van een oorlog, waarin Ne derland niet in betrokken is, opzettelijk ver richten van een handeling, waardoor do onzrjdighe:d van den Nederlandschen Staat in gevaar wordt gebracht. Herinnerd zij, dat als „handeling" werd beschouwd het onderschrift onder een ingezonden stuk in het blad van 16 Juni j.l.: „In het centrum van Europa bevindt zich een groep gewe- tenlooze schurken", enz., als zoodanig be doelde bekl., volgens zijn verklaring in de zitting van 30 Nov., j.l., de Pruisische jon kers. Hij herhaalde daar ook zijn verklaring in dc zitting van 2 Nov., dat hij niet had willen aansturen op oorlog, bij wtensdhte niet do (neutraliteit, maar de (Onafhankelijkheid van Nederland. Voorts, dat jhij ia de zin snede over de Regoering niet het oog had op onze maar op jeene regoering. De rechtbank uitspraak doende (overwoog, dat, daargelaten of het bewijs van het ten laste gel-egde is geleverd, niet vaststaat dat door bckl'-s toedoen het 'beweerde gevaar is ontstaan; dat het artikel niet iloodzake- üjkervvijze de neutraliteit van ons land in gevaar zou hebben moeten brengen tan sprak beklaagde vrij. Deze vrijspraak houdt niet in, dat de heer Schroder, wegens andere telastleggingen ge detineerd, vooralsnog uit de preventieve hechtenis is ontslagen. Na afloop van de zitting hadden eenige jonge mannen het plan opgevat voor het huis van den heer Schroder-aan deWeesper- zijde te gaan manifesteeren. Er ging dan ook eenig geroep op van „aansluiten". En een groepje van ongeveer 20 personen trok daarop langs de Prinsengracht en Leidsche- straat naar het Leidscheplein. Inmiddels was het aantel manifestanten tot ongeveer 10 afgedaald. Dit 10-tal trok vervolgens langs het Huis van Bewaring, waarbij een der betoogers met de handen zwaaide eK riep „Leve Schroder". Het troepje ging daar op op de Weteringschans uiteen. Vrijgesproken. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vrij gesproken J. C. J. van der K., J. H. en F. de V., beide eersten koopman, de laat ste pandhuishouder aldaar, die de vorige vorige week terecht stonden, ter zake dief stal en medeplichtigheid daaraan in de ma gazijnen van de firma Peek Kloppen burg, te 's-Gravenhage. Het 0. AI. had voor beide eersten 5 jaren, voor den derden bekl. 3 jaren go- vangensistraf gevorderd. Ned. Hekt. Km*. Aangenomen het beroep te Wouters- woude f(Fr.) ds. J. van Apeldoorn, te Sebaldeburen (Gr.). Bedankt voor het beroep te Makkia- ga, de heer W. D. M. Baar, cand. te Dor drecht. Ginrr. Kween. Bedankt voor het beroep te Zuid- Beijerland ds. A. Taal, te Bruinisse; te Burum ds.. R. Haitsma, te Hindeloopen. Doopsgezinde Gemeente. Zestal te Rotterdam (alfabetisch): dsw F. Braak, te Surhuisterveen; ds. S. H. N. Gorter, te Sappemeer; ds. P. Heringa, te Almelo; ds. M. Honigh, te Franeker; ds. T. van der Ploeg, te Zaandam; ds. C. Vis, te Kampen. Een ontdekt complot. Het was in den loop der vorigte Week) de rivierpolitie te Rotterdam ter oore ge komen, dat door kooplieden, die bijéénkwa men in het café „De Windhoek", aan de. Wijde Nieuwsteeg hoek Sohiedamstibedgk, te dier stede, zeer verdachte zaken wérden afgedaan, hetgeen den chef van dit politie korps, den heer F. H. van 't Sant, toonlei ding gaf, om op dat café een waaikzaajni oog te doen houden. Zaterdagmiddag ra de agenten, die met dezen speciajen ikingsdienst Leiast waren, 2 mannen uit dat café komen. Zij1 volgden hen pn zagen, dat zij tiaar een pakhuis aan .de Bellengang gingen, uit welk pakhuis zij zakken haalden, die op een wégen gela den werden. De agenten achtten hu bet o ogenblik gekomen om in te grijjien. Zij arresteerden de beide mannen, die bleken te zijn de koopman J. O., uit de (Hendrik straat, en de los-werkman L. Ai, uit de He Pijnackerstraat. In het pakhuis weiden gévbnden p&rtijfen. hennepzaad, cacao, thee en 10 ledige Kat jes, waar krenten in geweest wtiren, Wake men had overgepakt in 6 zakken, die de mannen bezig geweest waren op den wagen, te laden, toen zij werden aangehouden» - De geheele paklniisrvoorraad weid, aJs - van verdachte herkomst, in beslag genomen, en de 2 arrestanten naar het bureaur. bracht, waar zij aanvankelijk verklaarden dé AadUntlM. IV/W.' -Ui J-1W

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2