De oorlog. 68"* Jaargang Dinsdag 21 December 1915 No, 15019 PurperenFijnLinneii, Peze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fh 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per weekoor Schiedam en Vlaardingen 10 rent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen woulen dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend nummer moeten dea middags vóór *r>i uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven Xo. 111 (hoek Korte Haven). Prijs der Ad ver ten tië n: Van 16 regels fl. 0 92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 rent per Tegel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau to bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentien opgenomen tot den prijs van 40 oents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon Xo. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Jan. a. s., voor minstens 3 maanden op de „Sehiednnrocho Courant" abonneoren, ontvangen de tot dien datum verschij nende uummers gratis Keuring Landstormplichtigen, jaarklasse 1916. De Burgemeester van Schiedam, maakt bij deze bekend, dat de Keurings- raad voor den Landstorm, jaarklasse 1916 dezei Gemeente, zitting zal houden in het gebouw „De Sint Joris Doele", aan het Doeleplein alhier, op Maandag 24 Januari 1916, des voormiddags te 9 uur voor de inge schrevenen or.der de volgnummers 1 tot 40, en op Dinsdag 25 Januari 1916, des voormiddags te 10 uur voor de overige ingeschrevenen. Wanneer een Landstormplichtige bij een anderen keuringsraad imt onderzoek wenscht te ondergaan, dan kan de Voor zitter van eerstbedoelden keuringsraad hem daartoe toestemming vcrleenen. Hoewel do Landstormplichtigen niet ver plicht zijr, zich vóór hun opkomst in wer kelijken dienst aan een onderzoek te on derwerpen, worden zij er toch op gewezen dat hun welbegrepen eigenbelang het zeer wenschelijk maakt dat zij zich voor het onderzoek aanmelden, o. a. omdat zij, in geval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weer huiswaarts worden gezonden, daarvan moeilijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maatschappelijke- of studiebelangen; onderwerpen zij zich aan een onderzoek Bij den Keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van ongeschiktheid, dan worder. zij van den dienstplicht bij den Landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als Land stormplichtige in werkelijken dienst te wor den geroepen. Nader zal worden bepaald, wanneer de Landstormplichtigen van de jaarklasse 1916 in werkelijken dienst moeten komen. Schiedam, 21 December 1915. Be Burgemeester voornoemd, Mb L. HONNERLAGE GRETE, Kennisgeving. Belasting op het houden van Honden Burgemeester en Wethouders "van Seine dam, brengen ter algemeene kennis, dat inge- naar het Engelsch. i door LILLÏAS CAMPBELL DAVIDSON. 53) „En er zijn overal zooveel mensehen, overal, die behoefte aan kleeren en aan voedsel bebiben en aan duizend andere din gen en 2"e niet kunnen krijgen. 0, mij dunkt, u is heel gelukkig, dat u zooveel middelen heeft om anderen te helpen1 U zal dat ook inzien, ais u er eenmaal mee begonnen is1. Het is, naar het mij voorkomt, een prachtig© gelegenheid voor u!" Een prachtige gelegenheid I Zoo voelde kij het. Een wonderlijke moed, een hall be schaamd ontwaken sloop Wynnstanley's .hart binnen,-onder het luisteren naar haar. Het was de nieuwe openbaring, de aankon diging .van de verborgen hemelsche gift ds oudé, oude wet, ouder dan 't leven 'zelf, dat mfen slechts door het geluk van anderen liet land van geluk kan bereiken. ..Hij nam dat denkbeeld in zich op,half ontsteld, half bevend, maar in het diepst van zijn ziel ontstond de steeds toene- mende zekerheid, dat zaj geïnspireerd was. Zij wist het Men behoefde slechts haar leiding te Volgen om van de schaduw in tebet hcht .te kgrnien. I «Bus, u vindt dat ik moet teruggaan en beginnen Hij Was niet van plan dh» Vftt&g t» doen, Het scheen of hijzich volgo het bepaalde in artikel 3 der ver ordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeente SchieJam (Gemeenteblad no. 12), Ie 4de li'rt bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar ''Bló, vanaf heden voor een ieder gedurenrti, acht dagen ter Gemeente-Secre tarie (afdeding financiën) ter inzage is nedergelegd, en dat gedurende twaalf ach tereenvolgende dagen, na genoemd tijdstip, schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij burgemeester en Wethouders kunnen wor den ingebracht; zullende op later inge brachte bezwaren geen verandering van aanslag worden verleend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21en December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA BUITENLAND. Van het Westelijke front. Fransch legerberich t. Het officiéél© Franse he communiqué van gistermiddag luidt: In 4rtois gevechten met handgranaten ten Noorden van het H-vomuge bosch. Tusschen: Somme en OLe artilleriegevcch t in de streek van Foy. De Franscben hebben ©en vijandelijke bat terij bij St. Leooade (ten Zuiden vanMou- lin-au-Toutvenl) tot zwijgen gebracht. Op den Noordwestelijken oreer van de Aisne, (hébben de Fransdfatem gisteravond een kleine post ten Z.O. van Vailly, die rij op 12 dezer bij verrassing hadden genomen, ontruimd. J3e halve sectie, diie er de be zetting van uitmaakte, is binnen de Fran- sche linie teruggekeerd, i In Woevre hebben de Fransdhen in het Mortmare- en het Priesterboscb herhaalde lijk de vijandelijke batterijen, doeltreffend beschoten. Wederrijdsdhe beschieting in de sectoren Nomeny, Thiaudourt (Lotharingen) en Long. Troepenverplaatsing; Volgens een bericht uit Zurich aan de „Gaulois", zenden de Duitschers 600.000 man naar het .Westelijk front, voor 't meeree- deel naar Vlaanderen. Daarvan komen 180.000 man van het Russische, 50.000 van het Servische, 50.000 van het Italiaansche front en de ovenge uit de depóts in Prui sen, Beieren, Wurhemberg en andere kleine staatjes. Van het Zuidelijke front. Oostenrgksph legerbericht. Het Oostenrijks olie hoofdkwartier mield.de gistermiddag Aan het geheel© front matige artillerie- actmteit, die alleen m den ChieseHsector en het gebied van den Col di Lana tot grooter hevigheid aanwakkerde. dopr ©en vxpju,w) die hij nauwelijks kende zijn gedrag het voorschrijven, zelfs zijn levenswijze. i Zij antwoordde ineel eenvoudig: „Dat zou ik doen, als ik u wps.' Men. behoort geen tijd te verspillen, vindt u ook niet, als er perk is, dat afgedaan ipoet .worden?" Vriendschap tusschen man en vrouw is in Wynnstanley's geboorteland een heel ge woon iets. Het leek hem volstrekt niet vreemd, dat hij in dit bescheiden meisje naast hemi de eerste vriendin zou vinden, die lnj ooit in zijn ©enzaapn leven had bezeten dat zij daar samen zouden praten zonder een zweem v,an zelfbewust zijn, zonder een seliaduw van liirtation dat zij voor 't oogenblik slechts riel en ziel waren. De mussohen sjilpten en wipten brutaal op de tafel om hun feestmaal van krui mels te voltooien. De klokken van Londen luidden vijf uur. Zij hadden daar bijna een upr gezeten. 1 Met den angst yan «en eenzaam kind als de kindermeid de. kinderkamer verlaat en het, de deur achter zich sluitend, in het duister alleen laat, zag Wynnstanley haar haar afgedragen handschoenen opne men. Hij stond ook op, werktuigelijk, be taalde hun thee en wandelde met haar naair de groote bekken in de huurt. Geen- van beiden sprak "veel. Het scheen hem! toe, dat zijn brein, zoo over vol was, dat hij niet zoo spoedig iets uit den rijken inhoud daarvan kon tóezen om Van het Balkanfront. Oostenrijksch legerbericht. Het Ooslenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag: De troepen van generaal Von Kövess hebben, de sterk verschanste vijandelijke stellingen aan den knievorrnigen bocht van do Tara ten zuidwesten van Bjelopolje en bij Gpdoesa, ten noorden van Berane, stor menderhand genomen. In de gevechten aan de Tara hebben wij"1 drie bergkanonnen," twee veldkanonnen en 1200 geweren buit gemaakt Aan de Grieksche grens. Haras- seint uit Saloniki. dat do in richting en versterking! van het versterkte kamp aldaar ijverig worden voortgezet In de streek van Doiran verzamelen rich Blulgaarsche troepen, onder welke ook Duit- sche afdeelmgen zijn opgemerkt Duitschland oefent pressie uit op de Grieksche regeering teneinde vrijen toeging te knjgen tot Grieksch grondgebied Volgens te Bjerlijn ontvangen berichten, heeft naar de Korrespondenz Xorden meldt de regeering van Griekenland slechts formeel geprotesteerd legen het op rukken van Duitsch Ooslenrijksche troepen, die op Grieksch grondgebied'de vervoeging der geallieerden zullen voortzetten, doch ziet zij van eiken maatregel van geweld af. In Albanië Uit Athene wordt dd. gisteren officieel bericht, dat de botsing tusschen Grieken en 'Bulgaren op Alhaneeseh grondgebied heeft plaats gehad. Aan beide zijden wer den manschappen gewond, doch niemand gesneuveld. De orde is hersteld Er wordt een onderzoek ingesteld Een Reu ter telegram uit Rome meldt: Arg% rocastró is in staat van beleg ver klaard. Er moet een moliammedaansch com plot zijn ontdekt Wapenen en munitie zou den heimelijk zijn aangevoerd. De opwinding onder de moslimsche be volking van Albanië bij de nadering der Biulgaren veroorzaakt heel wat onrust. Het Servische legeT. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Sofia: fBlevoegde militaire kringen verklaarden, dat van het geheele Servische leger zich ten hoogste 50.000 man hebben kunnen redden naar Montenegro en Albanië, en dan nog zonder trein of artillerie. De Ser viërs konden hoogstens zes batterijen berg geschut meenemen. Van de dertig duizend Serviërs die naar Montenegro vluchten be reikten nauwelijks twintig duizend Skoetari en deze bevinden zich dan nog in zulk een decmiswaardigen toestand, dat ze be zwaarlijk nog als combattanten zullen kun nen worden gebruikt. Vrceselijker is nog het lot van de naar Albanië gevluchte Serviërs. Duizenden zijn ongetwijfeld gruwelijk ver hongerd, duizenden door de Albaneezen ge dood. Ontzaglijk is de in Servië door de aan haar beoordeeling te onderwerpen. Hij was nog bezig klaarheid in zijn gedachten te brengen, toen zij op de straat kwamen. Hier keerde zij zich plotseling onven stak haar ha na uit „Het spijt me wel vergeef me, dat ik zco wegloop!" zei ze achter adem. „Maai ik zie een paai' kennissen in een bus stappen, en dk zou die gaarne inha len. Goeden dag. 'k Dank u hartelijk, recht hartelijk 1" Zij gat hom de hand, trok de hare weg en sneldi over de open ruimte, door een forschen pohtie-agent voor de voetgangers opengehouden, en was in de bus vóórdat die vertrok. Wynnstanley bleef verbluft, haar nastarend, op de straat staan. Hij was zich bewust van een dwaas gevoel van verlichting, dat het gezicht, dat zich omkeerde om haar te begroeten, ondereen grooten hoed met veeren zat. Een man i.- egoïst Hij voelde, dat hij beleedigd zou zijn geweest, als zij een anderen vriend als hem, op zulk een engelachtige manier raad en sterkte gaf. Hij liep dooi Piccadilly op weg naar een i u b e s I a t i 0 n, met een zonderling, nieuw, verheffena gevoel in zijn hart. Het was de bron van hoop, van eeuwige zegening, die zij opat bad ontsloten. Onder haar "be sproeiing en welkome frischheid begon de duisternis der wanhoop en de traagheid te verdwijnen Het was alsof hij met zijn verdroogoe, verzwakte longen naar de berg toppen was gegaan en ze boordevol had Duitsclie, Ooatenrijksche en Buigaarsche strijdkrachten gemaakte buit. Hun ielen o.a. 4500 spoorwagens met vele, ten deele nieuwe locomotieven-in handen Biijuaalle waggons Waren vol beladen met munitie en geschut, leder, gummibanden, benzine, kortom, met een reusachtige hoeveelheid artikelen, die Servië één jaar lang van de Entente mogendheden had ontvangen. Het oorlogsperskwartier meldt, als bewijs voor de geringe gévechtswaarde der in het Montenegrijnsche leger ingedeelde Serviërs dat het meerendcel der door de Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen gemaakte ge vangen, Serviërs zijn. De Britsche verliezen. Tennanl, de Engelsche ondersecretaris van oorlog, deelde gisteren m het Lager huis roede, dat de verliezen aer Engelschen in den (Balkan tot 11 December hadden bedragen 32 officieren en 1246 manschap pen, van welke echter slechts één officier en 85 manschappen waren gesneuveld De vlucht der Servische bevolking.» Een bijzondere berichtgever ran de „Ti mes" meldt uit Salonika, dal slechts een heel klein déél van de Semers, die uil hun land gevlucht zijn, hun weg naar Grieksch Macedonië gevonden hebben. Terwijl de Ooa tenrijksche, Duitsche en Bulgaarsche legers oud-Servie sdiioonveegden, trokken de meeste Servische mannen, die niet meer den leeftijd hadden om te vechten, de wegen op naar het vesten en zuidwesten. De meeste vrouwen en kinderen bleven in hun huizen. Zoodat, toen de vijand de grenzen van oud-Servie bereikt had, er een menigte van naar schatting 750.000 vluchtelingen op de vlakte van Kossowo was samenge stroomd, op weg naar Albanië en Monte negro. Van dezen werden er 250.000 over gehaaid zich aan de Oostenrijkers en de Duitsdhers to onderwerpen. Do overigen gaven de voorkeur aan de verschrikkingen van een vlucht in den winter naar de met sneeuw bedekte bergen ia heft western. Men weet nog weinig van hun lot af, maar volgens de feiten, die bekend geworden zijn, is het maar al te waarschijnlijk, dat duizen den van hen omgekomen zijn van koude en honger of verslonden zijn door de wolven. In het begin van November, zoo méldt de correspondent der „Times" verder, waren de troepen vluchtelingen, die Albanië en do Montenegrijnsche dalen introkken, reeds voor hun voeding aangewezen op het vleescili van doode dieren. Er lag veel sneeuw en het vroor hard. Aan de Dardanelles De aftocht der Engelschen. In ons blad van gisteren kwam voor een telegram uit Londen, waaruit blijkt, dat nog alleen de uiterste punt van liet Galh- pohf-schiereiland bij Sed-el-Bahr door de geallieerden of de Franschen alleen wordt bezet gehouden. Men zal zich nog de be schrijvingen van de geslaagde landing in de Soewla-baai (Analorta) herinneren. Van daar, evenals uit de AnzacStreck, ilI. die bij Ari Boemoe, zijn 'alle troepten met goed gevolg, benevens hun geschut en voorraden naar pen ander oparatfeterrem overgebracht. gcvulu met zuivere, versterkende lucht. Hij zou naar Revelly terugkecren en han deier zooals zij hem had aangeraden, haar programma in elk opzicht opvolgen Eén rlmg toleci hem tot troost en wol dat hij wist waai hij haar kon vinden, als hij haai rinodig had. liet adres van denzin- kei wan z( kashoudster was, bevond zich in zijvestzakje Hij had de gemeenschap met haai hersteld en met haar aan het eeno ein vai een tefeloon en hij aan het an dere dai kon het leven niet weer in zijn ou-1! eentonigheid terugzinken. Hi, verpakte zijn verlies en nam den mer ger t re ir naai- Revelly. De auto, die h<j had besteld, wachtte hem aan het station. Hij slapte met een eigenaardig gevoel van genot naast de grijs gevoerde auto. Alius wc! beschouwd, bracht rijk zijn toch zijn eigen gemakken, en genoegens mee. Als iemand zijn bezittingen deelt met anderen, dan lu hoeven zij niet drukkend te -zijn. Dankbaar voor do frissche, zuivere lucht na de on aangename. ontzenuwende atmosfeer van Londen, keerde liij naar de oude, grijze muren terug naar de dreigende borstwe ringen, die hem, nu hij tot hoi terugkeer de, hel gevoel gaven van weer thuis, in eigen omgeving te zijn. Norlor wachtte hem met eenige harte lijkheid Hij was werkelijk blij, dat hij er wee- was na zijn geheimzinnige afwezig heid, waarin niemand wist, wat er van hem was geworden. Er moesten zaken behandeld worden en Wynhstanlcy onderwierp zich daaraan, ondanks zijn verlangenom ton Wat daaronder verstaan wordt? Het eerst denkt men natuurlijk aan Saloniki Maar ook is een vervoer naar de kust vaa Egypte mogelijk, om van verder verwijderde stnjd- tooneelen niet te spreken. We kunnen daar trouwens spoedig meer van hooren. Het onverwachte bericht van de ontrui ming, althans ten deele, van Gallipoli toont, dat de meening van generaal Monro, den Britsdhen bevelhebber, van wien békend was, dat hij voorstander van zulk een ont ruiming Was, den doorslag heeft gegeven in den oorlogsraad der geallieerden. De oorspronkelijke bedoelingen, waarme de de operaties tegen de Dardanellen be gonnen zijn te land en ter zee, hebben, door de gebeurtenissen op den Balkan be langrijke wijzigingen ondergaan. De poli tieke toestand is inmiddels zoo veranderd, dat het zwaartepunt der operaties uit deze zóne naar Saloniki is verplaatst Wanneer het deja geallieerden gelukken zal, zich te land via Bulgarije een doortocht naar Kon- stantinopel te banen, dan zijn de moeilijk heden, daaraan verbonden, niet zoo groot als op het schiereiland Gallipoli, dat een doolhof vormt van heuvels, dalens, kleine rivieren, bergruggen en toppen, die geen regelmatige keten vormen, terwijl de kust steil is en hoog. Den 18en Februari 1915 zijn de gealli eerden de actie tegen de Daidanellen bej- gonnc-n Den 18en Maart mislukten de ope raties van de zeezijde voorloopig, toen de oorlogsschepen „Bouvet" en „Irresistible" op mijnen liepen. Daarna werden de eilan den Tencdos, Imbros en Lemnos als ope ratiebasis gekozen, en den 27en April daar opvolgende vond de goed gelukte landing op Gallipoli plaats Onder bescherming van het scheepsgeschut werden Engelsche en Fran- sche brigades, onder leiding van generaal d'Amade, deels op de Aziatische kust bij den ingang der Dardanellen. bij Koem-Kale, deels op drie punten van Gallipoli aan land gezet Zooals reeds werd opgemerkt, wordt thans no gslechts één dier punten, ml. de streek van Sedfel-Bahr, op het uiteinde van het schiereiland gelegen, gehandhaafd. In het Lagerhuis werd gisteren de mede- deeling, dat alle troepen hij Soewla en Anzac met hun kanonnen -en voorraden op voorspoedige wijze en met onbeteeke- nende verliezen zijn overgebracht naar een ander gevechtsterrein, met toejuichingen vangen. Asquith zei de, dat de troepen zijn terug getrokken, in overeenstemming met een be sluit, dat liet kabinet eenigen tijd geleden heeft genomen. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft gisteravond nog bekend gemaakt, dat de volgende nadere bijzonderheden zijn ontvan gen omtrent de terugtrekking van de troe pen in de Anzac-zöne en aan de Soewla- baai: „Zonder door de Turken bemerkt te zijn, is het groote leger teruggetrokken uit de zöncs, die het op het schiereiland Gali- poli bezet, hield, ofschoon het op som mige punten in aanraking was met den vijand. Tengevolge van deze samentrekking van het front zullen de operaties op andere minste nog voor een paar uren met rust gelaten te worden. Norton keek op van het eerste papier, dat hij hem toehield om te teckcnen, „Wat ik zeggen wou. Heeft u al gehoord van miss JBelversdale veranderde plannen. Zij is geëngageerd met haai- neef, 'met wien zij over een paar weken getrouwd naar Indie gaal U weet natuurlijk van iBarclay en Tentone. dat zij ontdekt hebben, dat er geld aan haar» had moeten uitgekeerd woirei, toer hel landgoed aan den ouden Vhitrei overging Eeft verwarde knoeiboel ergens. Maar hoe hel ook zjj, het is een mooie huwelijksgift voor een jonge dame en zjj trouwen nu daarop, 't Is een oude liefde. Nortor kon niet laten een blik op zijn meester te werpen, om te zien hoe hij dit bericht opnam. Hij had het praatje ge hoord van zijn intiemen omgang met de dames in de torenkamers. „Zij en haar moeder hebben beiden Revelly vaarwel ge zegd. De oude dame gaat met haar schoon- zuste» de moeder van den jongen Rel- ver«dah samenwonen. Zij beweert, dat zij het klimaa1 van Indiè niet aandurft. Dus, als u oen andere schikking wilt treffen met de kamera daai beneden, dan geloof ik wel, dat zij ze heel gaarne aan u zal willen verhuren Het trouwen zal ook van uit 't huis van Ide andere mrs. Belversdaie plaats hebber, daar die oude dame altijd sukkelend is. 't I;.' maai goed, dat het geld op het juiste oogenblik opdaagde en de heel© zaak zoo mooi schikte 1" I Wordt vervolgd.^ SCHIEDAMSCHE r<

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1