l; I", i: H" e ef r> I'- f T A I*, Sf$ iif r thans aan een zoo moeilijk vraagstuk els de regeling van de lichamelijke opvoedinj ie wijden, toch hopen wij dat, zoodra er maar even licht komt, dit belangrijk volks lielang niet langer zal worden verzuimd 1 i| De Begrooting van .Binnenlandsehe Za ken zou niet compleet zijn zonder eenc redevoering van den iheer de Stuers. Bozen keer maakte hij zich tot tolk van de bittere klaüil, dat er juist op hoofdstuk Kunsten en Wetenschappen meer was bezuinigd dan op eenig ander. En ai was de -Minister zijn oude academievriend, die een zeer bemin nelijk man is; zijn geweten dwong hem te spreken, en hij verwachtte dat deze b windsman verstandig en pquitabte genoog zou vijn om dat te billijken. En toen kregen wij, zouden wij willen zeggen, de afscheidsrede van den heer de Stucm, want het weemoedige word weer klonk, dat hij gehoopt had, rustig zijn hoofd te kunnen neerleggen in het vast vertrou wen, dat thans de zaak van de behartiging der kunst in goede banen was, maar deze begrooting had hem jlezc illusie ontnomen Als men denkt, dat daarom de rede van den lieer de Stuers in eene ©enigszins g< drukte stemming zou zijn aangehoord, zou men liet glad mishebben, want die rade was eene zeer geestige causerie, die de zee» nauwlettend toeluisterende toehoorder» her haaldelijk in schaterlach deed uitbarsten. Het is een eigenaardig schouwspel als in de Tweede Kamer de heer de Stuers aan het woord is. Hij voert om zijnen gezondheidstoestand zittend het woord, en daa.r de stern, aj kan die van tijd tot tijd nog zeer helder er uit schieten, tocli door ,het asthma ietwat ge voileerd is, gaan de leien in wijden kring om hem staan, om toch geen woord te ver liezen. Hij wees er op hoe Bodewijk- Napoleon in een tijdperk, waarin men er zeker niet beter op financieel gebied voorstond dan thans, heele collecties schilderijen gekocht heeft, en hoe naderhand hetzelfde door Willem I was gedaan. „Maar reeds van de mooie collectie schilderijen ,van Willem II bleef geen stuk jn ft land, cai toen weinige maanden geleden de maarschalksstaf van den admiraal de Winter word verkocht, trok de Regeering zich daarvan niets aan, en toen heeft spreker dien maar gekocht om deze niet voor Nederland verloren te doen gaan. f216.000 is er van de begrooting voor Kunsten en Wetenschappen geschrapt, en dat niettegenstaande do Minister alles, wal de psychische en physische ontwikkeling van het volk betreft, wenscht te bevorderen (Het was goud waard te liooren met welk een sarcasme die woorden „psychische en physische" weiden geuit). En van alles krijgt wel subsidie, zooals de school voor kleermakers in Den Haag, waar toch zeker ïeeds genoeg mensehen zijn, die een uit stekende colhert kunnen maken. (D-cze to «speling op dit kleedingstuk, waarvan de heer Cort van der Linden steels een onberispe lijk exemplaar aan heeft, verwekte natuur lijk onbedaarlijk gelach), i Slotsom van het betoog was, dat, zooals de 17e eeuw bewees, handel en nijverheid het meest bloeien, naarmate liet volk te ar tistieker is, en eene bede om toch voor de Kunsten en Wetenschappen te doen wat plicht is. De Minister kon moeilijk veel anders zeg gen dan dat zijn liefde voor kunsten en wetenschappen ook bijzonder groot is, zij het dan ook niet zoo groot-als die van den heer De Stuers, die daaraan zijn leven heeft gegeven en al zijn liefde heeft ver- pand, maar dat de tijdsomstandigheden tot bezuiniging dwongen, en dat. als men dat moet doen, men dit het eerst doet op luxe uitgaven. De zaak van het mond- en klauwzeer, of juister gezegd de bestrijding daarvan"*, heeft de Kamer langer 'dan één dag beziggehou den. Men is, en wij voor ons zouden zeg gen niet geheel zonder reden, gaan twij felen aan de goede gevolgen van het af maaksysteem, en waar alleen dit jaar daar aan omtrent 8 milhoen is ten koste ge legd, is het zeker wel de moeite waard deze kwestie onder de oogen te zien. En ze stond gelukkig buiten de politiek, in zooverre als er iets is in dc Tweede Ka mer dat geheel buiten de politiek kan staan, en do vrijzinnig-democratische lieer Teenstra en de katholieke lieer De Wij* kerslooth de Weerdesteijn hadden dan ook een motie ingediend, waarin werd uitge sproken, dat de bestrijding van het mond- en klauwzeer thans geen aanbeveling ver dient. Men ziet, dat er in het woord „thans" geen filiale veroordeeling van de afmaak- ïnethode ligt, maar dat men de bedwin ging eens op een andore wijze wil probee- ren. Er zijn bij dit ontwerp vier buiten gewone goede redevoeringen gehouden, die van den heer Teenstra, die van den heer De Wijckerslooth de Weerdeslijen, die van den heer Schourer en die van den Mi nister, en het ware wel wenschelijk ge weest, dat het debat zich tot deze spre kers had bepaald, liet ware dan bijzon der hoog gehouden. Wij zullen dan ook maar geen melding maken van de rede van den heer Duymaer van Twist, die niet an ders deed dani; eenige ancedotenmede te deelen over dc wijze, waarop de vee-art sen dn de omgeving van Staphorst met de constatecring en de behandeling van het mond- en klauwzeer omspringen. De Ka mer heeft verdrietig over zooveel onbelang rijks, wat ze daarenboven absoluut niet kon controleeren, den heer Duymaer van Twist liet spreke) - zeker niet gemakkelijk gemaakt; én het ware natuurlijk beter dat ze zulks niet dood, maar wij zouden wil len vragen, of dat niet min of meer zijn -eigen schuld is, waar hij zich in den Kaat sten tijd de vrijheid veroorlooft over olies en nog wat het woord Ie voeren, en de Kamer mag, nu eenmaal hel Manusje van alles niet. Zou de heer Duymaer van Twist niet van den heer De Savomin Lohinan kunnen loeren wat de houding van oen Kamerlid moet wezen, al» hij van een zaak- niet s weet? De afgevaardigde voor Goes zat met groote oplettendheid, zoowel naar den heer Teensba on den heer De Wijker- slooth te luisteren als naar den Minister om zijn houding tb bepalen Dc hoer Teenstra zette uiteen, dat de fout hierbij begint, (Lat de uitspraak van het Koninklijk Diesluit van 10 Juli 1896 zegt, dat door den districtsvecarU afnn king kan worden bevolen, terwijl daarvan in de practijk gemaakt, dat het afmaking- systeem altijd moet worden loegepa- -Mnar zelfs zij, die zich* op dit laai Mo standpunt plaatsen, zullen moeten erkennen dat men te vroeg met liet afmakingssysteem is begonnen. Niet overal was er pasteuri sa tie ran den afval en de neven-pioducten van do zuivel nijverheid, en die heett dc Minister niet overal gelast. .Maar dit is de hoofdzaak, dat men met liet afmaaksysteem hel mond- en klauwzeer niet meester is gewei den, al komt dit dan ook voor ren doel op rekening van liet gemis aan mede werking van belanghebbenden, en hoe kan men er zonder die medewerking komen? En men ,breko over het gemis van die medewerking niet al te zeer den staf, men bedenke, dat men door schuld zonder op zet reusachtige boeten kan oploop-en, en dat vele niot-deskundigen zich met het af maaksysteem "bemoeien. De Minister gaat thans met plannen om, om een aanzienlijk doel van de kosten van de afmaking door de boeren zelf te laten betalen, en dat zal deze zeker niet meer belust op do zaak maken. Nadat de Minister in eersten termijn had medegedeeld dat lnj aan liet afmakings systeem vasthield, kwam de heer DeWijker- slootli aan liet woord, die van zijn uil- stekend gedocumenteerde redovoering tot tekst namIs het afmaken het oenige doel treffende middel? Eu die met vete weten- scliappelijke aanhalingen hel preventief op tieden verdedig.le, daar afmaken alleen zou helpen als het internationaal geschiedde, wat niet het geval was. Zijn argument, dat een echouder weinig aniniu kan hebben voor bet kweeken van een goeden vee stapel, wat toch zoo'n gioot belang i», nis hem telkens het zwaaid boven, hst hoofd hangt, dat ineens vernietigd kan worden wat met jarenlange noeste en met veel financieels opoffering is opgebouwd, woog zeker niet licht. En de heer Scheurer verdedigde in een zeer wetenschappelijke iele, waarin hij zaak van zuiver medisch standpunt )>ekeek de stelling, dat men alleen tot het afmaaks systeem mocht overgaan, nis alle piophy- lactische middelen hadden gefaald, en dat dit nier te meer klemde, omdat onze vee artscnijgeloei'denliet nog absoluut overdc noodzakelijkheid van dat systeem eens zijn. In dit stadium van liet debat vroeg de heer Foreest het woord om de meilc- deeling te doen, dat de llollandsche Maat schappij van landbouw, waarvan hij voor zitter is, al heeft ze' dan ook vroeger gunstig tegen het afmaaksysteem ge adviseerd, thans geheel tot dat systeem is bekeerd, en verder om een inoiie in te dienen, een bemiddelende motie, om het afmaaksysteem onder de tegenwoordige om standigheden vol te houden, maar bij ver andering van omstandigheden, en in elk geval vóór den weidetijd, een nadere be slissing te nemen. De heer Van Foreest mocht het niet ge- lukkken de zaak te redden noch Minister Posthuma, van wien zeker niemand zal ontkennen, dat li ij zijn zaak op uitnemende wijze heeft verdedigd. De Minister begon met voorop te stel len, dal hij dc keuze had tusschen afma ken en niets doen. Want het isolement) van het zieke vee moet men aan de boe ren zelf overlaten. Om daan-oor geld Ie geven, markten in, de war te sturen, sol daten te requirccren, acht spreker zich niet erantwoord. Men mag niet zeggen, dat met het afmnkingssystecm niets is be- eiklmen heeft cr toch lievige epidemieën mee onder gekregen, al kan men natuur lijk nooit met zekerheid zzeggen, dat dit zonder de toepassing anders geweest zou zijn. Tal van gevallen voerde de Minister aan om te bgvvijzcn, dat er groot gevaar aan verbonden was thans met het afma- kingssysteem op te houden, cn hij laadde een zware verantwoording op de Kamer, toen hij er mee besloot, dat de aanne ming van de molie-Tecnstra»—tic Wijker- slooth hem niet moer de zekerheid zou geven, dat hij kon zorgen voor de melk- voorziening in de groote steden, of voor de distributie van kaas en boter. De Kamer heeft echter deze verantwoor delijkheid aanvaard en met 3.6 tegen 30 stem men dc motie Qangenomen. Van Links stemden naast den heer Teenstra vóór vde motie, de heeren Koster, Knobel, Gerhard, de Beaufort, Rink, Lieflinck, ter Laan (den Haag) en de Voorzitter. Van Rechts stemden tegen van Sassen van IJsselt cn Fruijtier, terwijl enkele leden zich bij dè stemming verwijderden. Alen mag het betreuren, dat in zoo onvoltallige Kamer is beslist over zoo gewichtige zaak: wij hopen slechts, dat de voorstemmers geen berouw zullen hebben van de door lien uitgebrachte stem. Ten einde in verband met de tegenwoor dige tijdsomstandigheden beter gewapend te zijn tegen smokkelarij rrfet ten uitvoer ver boden goederen en tevens den geregelden sche liehoeften te verzekeren, had de Re- gcering een ontwerp ingediend, dat den naam draagt van. Tijdelijke bepalingen be treffende het vervoer en de nederlage van goederen. De bepalingen zijn streng en hebben dit voor, dat deze zaak weer komt in de ban den van het Burgerlijk Bestuur, waaruit het nooit bad moeten wegraken; het leger bestuur heeft, blijkens do desbetreffende cir culaire van den Oppeibevelhebbei. zich nooit piecies voorgesteld hoe groot gevaar 'er voor on» aan dat smokkelen is ver bonden. Dat smokkelen brengt ons in dis- crodiet Dij de oorlogvoerende landen, en dat te meer, waar het bekende, steeds No- deiland belasterende blad, er pleizier in vindt de legende te verspreiden, dat de Regeering dat smokkelen eigenlijk ooglui kend" toelaat. - Men zou zoo verwachten, dal bij de/'ui slaat van zaken de Tweed» Kanier liet in haar geheel het warm zou toegejuicht lu'h- ben, dal er scherpere maatregelenJ -gen de smokkelarij zullen v.orden genomen, maar dan hoeft men gerekend buiten vim hoer Juten, het in 1913 gekozen lid voor Jtergen- op-Zooni. Deze verdedigde vel li"t bedrijf dor smokkelaars niet, maar hij vergoelijkte liet toch, en wees zelfs op de moeite, dia de grensbewoners hadden om het door hen lienoodigde, dat slechts aan den anderen kant van de grens verkrijgbaar was, machtig te worden, wat mede tot smokkelen aanlei ding gaf. Hij kroeg gelukkig van Minister JVeub een geduchte afstraffing, maai- die zeker alles zins verdiend was. De Minister stelde dezen afgevaardigde de vraag of hij zicli wel be hoorlijk rekenschap had gegeven wat in druk het zou maken bij het buitenland als men daar vernam, dat oen lid van de Neder- landsehe volksvertegenwoordiging vergoelij kend over het smokkelen had gesproken, en of hij meende dat zijne woorden de smokkelaars zouden tegenhouden of aan moedigen. De heer Juten droop af. i Bij 'de wet tot uitstel van de regeling van hot AI. U. L. C). kwamen de onderwijs hartstochten los. Alen kent de historie. Toen Heemskerk In 1910 zijne subsidie-wet voor liet Af. U. L. 0. en het U. L. O. er door kreeg, heeft 'hij op advies van Piof. Woltjer, die men den valer van liet Ineen schakelings-coinmissie-rapport zou kunnen noemen, en die gansch andere plannen hal met die zaak, het ontwerp alleen van kracht verklaard voor de hes taande scholen. Nieuwe schoten konden dus niet van de gun stige voorwaarde profitoeren, en weiden dus niet gesticht dat was de zoogenaamde 1 evrieziiuft-tfncthodc, maar die zou niet lang moeten duren, want in de wet stond, dat de regeling van het Al. U. L, 0., vóór 1 Januari 1914 haar bedag moest hebben. In Augustus "1913 kwam liet ministeriet- Cort van der landen en reeds in December van dal. jaar vroeg liet om Uvee jan. uitstel van deze verplichting, omdat ze de Lyco umfontwerpen had ingediend, waarin oeno regeling van het Al. U. L. was opgeno men. ilet verkreeg dat uitstel en voor 22 scholen, die toen reeds met het oog op de toezegging in 1910 gegeven, in voorbereiding van stichting waren, weiden de bepalingen van de wet van 1910 ook geldend verklaard. Aïaar de Lyceum ontwerpen raakten van de baan, en toen werd op voorstel van den heer Tydeman het uitstel van twee jaar op één jaar gebracht. Zoo had de zaak vóór 1 Januari 1916 geregeld moeten wezen, de Minister had dan ook bijtijds een ontwerp ngediend, maar dat jhad zoovele bezwaren ontmoet, dat er een ze-er uitgebreid Voor- loopig Verelag kwam, en nog u-el heel laat, zoodat de kans verkeken was om de, zaak af to doen, Jii.j kwam dus weer met een uitstel-Wet, thans tot 1 Januari 1917. De heer de Geer kwam in een zeer be zadigde redevoering uiteenzetten, hoe men hel er eigenlijk Rechts en Links over eens was, dat de -bevriezingsmethode niet deug de, en dat het daarom beter was slecht! uitstel te verleenen tojt 1 Juli 1916, en daai had de zaak mee uit kunnen zijn, war dat is toch geen zaak van beginsel, en 1. bleek al heel spoedig) dat men Links (Jaar niet tegen was, als de Alinisber, die toch al zoo overladen met werkzaamheden was, daartegen geen bezwaar had. Alaar de hee ren van der Aioten on van Wijnbergen, die indertijd de AI. U. L. O.-wef totaal hebben eiknoeid door het U. L. 0. daarin ook op te nemen, konden, naar het scheen, hun teleurstelling niet verbergen, dat nu door het uitslelwetje de pas werd afgesneden aan heil, die zich door ©en verkapt U.L.O.- schoollje meester zouden willen maken van een subsidie, die hun eigenlijk niet toekomt. De Katholieke heer Aticliieis van Kessenich, inspecteur van het L. 0. in de derde in spectie, heeft ons indertijd .in het School- crslag aangetoond, hoe treurig er van de weL misbruik werd gemaakt Links kon dus niet toeslaan, dat hot hek van den dam ging, maar de verklaring van den Alinister, dat hij tegen het amendement- do Geer, dat ook door leden van Links was geleekend, geen bezwaar had, werkte als olie op 'de opgezweepte golven, en het wetsontwerp weid zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Do Kamer is niet vóór Kerstmis met haar work gereed gekomen, en komt Dinsdag a.s. weer bijeen voor het behandelen van de Oorlogsbegrooling .en die van Suriname, Over eenige ontwerpjes, gisteren in den namiddag in de Tweede Kamer behandeld, stellen wij ons voor volgenden keer nog een enkel woord te zeggen. ken, een andere belofte is gedaan, dan de volgende: „dat hij zich nic-t doot vlucht aan het onderzoek der juditie zou onttrekken." De _.,N. B. Ct." schrijft: „Ons bericht, betreffende de in vrijheid --telling van den hoofdredacteur van de „Tel." cisclit een kleine aanvulling. Aan de rechtbank is uit het gerechtelijk onder zoek gebleken, dat de lieer Schroder, de hoofdredacteur van de „Tel.", nicl meer verantwoordelijk moet worden geacht voor den verdere n inhoud van de „Tel.", en op grond daarvan is de heer S. m vrijheid gesteld. De gespatieerde woorden waren uit het bericht van gVtcren uitgevallen Hieruit kan dus wol<len afgeleid, dat de lieer Schroder de verantwooi(lelijkheid voor het artikel, waai om de vei volging plaats heeft, tot nu toe niet, gelijk door den advocaat van de „Tel." in vooruitzicht gesteld was, met een beioep op liet „verantwooidelijk adviseurs schap" van den heer Heldert, ook formeel van ztcli af heeft geschoven, waardoor hij buiten vervolging zou zijn gesteld kunnen worden. De invrijheidstelling is dus waar- s< hijnhjk liet gevolg hiervan, dat, nu for meel is komen te blijken, dal de hoofdre dacteur niet meer verantwoordelijk is, een der motieven voor de inhechtenisne ming: vrees voor herhaling, is vervallen. BINNENLAND. De invrjJheldMelIing Tas des heer J. 0. Sclirödor, Naar aanleiding van enkele persstemmen en de daarbij gemaakte opmerkingen kan de „Tel.", op de meest besliste wijze tegen spreken, -dat door den heer J. C. Schröder, aanvoer van goederen voor de Nederland-ten einde zijn invrijheidstelling te bevver- Jfederland en oorlog Do. huidenverkoop. Tegen een gemiddelden prijs van 44 cent per pond is, naar het Hbld. méldt, de trans actie tusschen de Huidenclubs te Amster dam en Rotterdam eenerzijda on den Ned. Bona van Lederfabrikanten anderzijds tot stand gekomen. Verkocht zijn 100.000 huiden en wel voor 16 ct. per pond de onbeschadigde, 45 ct. de licht beschadigde, 42 cent de beschadigde en 40 cent de dierenhuiden. (Behalve een klein gedeelte, dat voor de binnenlandsche industrie noodig is, zulten de huiden„grootendeels worden uitgeroerd naar Amerika, in ruil voor exotische hui- den-, In verhand hiermede zal, na afloop der loqpcnde consenten, voorioopig de invoer van Amerikaansch teder worden slop gezel Oliën en vetten. Naar de N. R .Ct. verneemt, moeten eeni ge partijen oleo oil en spek per s.s. „Noor- derdijk" en Premierjus per s.s. „Amstel- land" aangevoerd, op order van de En- gelsche regeering naar Engeland gezonden worden, om aldaar voor liet Prijzenhof te worden gebracht, ofschoon deze partijen, met goedkeuring van de N. O. T„ gedeel telijk zelfs van het bureau yoor eetbare oliën en vetten der N. 0. T„ verkocht zijn. De verladers hadden voorts alle voor schriften van de N. 0. T. precies opge volgd. Een schenking. De N. V. Kon.- Pliarmaceutische fabriek v. h. (Brocades en Stheeman te Aleppel, heeft aan het Nat. Comité tot aanbieding van ambulance-treinen aan* de Reegering, ten geschenke aangeboden een complete apo theek met geneesmiddelen voor den eer sten ambulance-trein Geïnterneerde Belgen. Aan de Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven, zulten 50 geïnterneerden werk zaam gesteld worden. Gevangen genomen. De heer J. K„ paardenkoopman uit Gulpen, die voor zaken in Duitsrhland ver toefde, is te Aken gevangen genomen. Rechtzaken. Art. 51 der Kieswet Bedoeld artikel luidt: „Hij, die een op gave als bedoeld in art. 51 (candidatenlijst) inlevert, wetende, dat zij voorzien is van handleekeningen van personen, die niet be voegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handleekeningen geen voldoend aantal voor een wettige opgave zou-overblij- ven, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hóógste drie maanden of een geld boete van ten hoogste 120 gulden." D. de Hoog te V Lanen leverde 4 Novem ber een candidatenlijst in met 12 ondertee kenaars, waarvan er één geen kiezer was. Er bleel juist het bij de wet bepaalde aan tal-kiezers over, maar van een dezer den kiezer Bonouvrie, die lezen noch schrijven kan was de naam door oen ander gezet. Overeenkomstig den eisch werd D. de II. gisteren veroordeeld dot 6 of 6 dagen. Uit de Pers. „De Zitredacteur" schrijft de „N. R. CL" boven een artikel, waarin bij den draak' steekt met de wijze, waarop een eind is ge komen aan de preventieve hechtenis waar in de hoofdredacteur van „De Tel." 17 dagen heeft gezeten. Al die 17 dagen heeft de heer Holdert tte groote trom voor hem geroerd, de halve wereld in rep en roer gebracht voor de persvrijheid van don heer Schröder en thans blijkt hij een figurant te zijn geweest. Degeen, die met één Woord den heer Schröder zijn vrijheid hergeven kon, had het vrije woord aan den hold- redacteur ontuom.cnen liet dezen zelf in de doos! De heer Schröder was de „zitredactour", liet verderfelijke Duitsche instituut van den zitredacteur heelt nu ook ten onzent zijn toepassing gekregen. „Het rrije.woord, de vrije meertingsuiting is voor do redactie van „De Telegraaf" naar buiten een mom, en naar binnen een leugen geweest In perskringen wtis dit reeds lang bekend. Daar werd het dan ook een bespotting van de journalistiek geacht, dat juist in „De Telegraaf" een strijd voor het vrije woord -aangebonden werd. Journalistieke vrijheid, waaronder ve,slaan wordt: zelfstandigheid van den hoofdredacteur, om naar zijn eigen inzicht cn overtuiging zijn blad te leidenden dan ook voor den ganschen inhoud, met uit zondering van de advertentiekolommen, ver antwoordelijk te kunnen en tc willen zijn die vrijheid bestond bij „De Telegraaf", niet, en heeft daar waarschijnlijk al lang niet- meer bestaan". Bfj „De Telegraaf" was en is het de rommercieelo leider van rle vennootschap, die ook ten opzichte van den inhoud van het blml de lakens uitdeelt En dit is de dood voor de waarlijk vrije journalistiek. Hot vrije woord is door den lieer Holdert, grootaandeelhouder van „De Telegraaf, de facto vermoord, toon daar de hoofdredac teur eerst onder de curateele van een „verantwoordelijk adviseur" werd gesteld, cn vervolgens de deur uitgezet, en alleen nog goed genoeg bleek, om, terwijl hij in dienst van liet blad van den heer Holdert in de gevangenis zat, het midden punt te zijn van de reclame, die voor „Do Telegraaf" noodig geacht werd. „De reclame is prachtig' gelukt. Alaar och arme, al die honderden, die zich ge- willig in de beweging hebben geworpen, wat denken die, nu aan don dag is ge- komen, dat zij gemanifesteerd hebben voor een hoofdredacteur met een slot op den mond, dat daar door derf impresario van de .vertooning op gezet was. Is -het hun inderdaad ernst geweest, dan eischen ze nu, met honderden kaartjes aan hun lijf. blad, niet anders dan „Holdert eruit!" Geschiedt dit niet, dan is wel de heer Schroder tot aller bevrediging uit de hech tenis ontslagen maar het vrije woord blijft hij kwijl. Hij zal zijn glorie onder de reek's slachtoffer; van „De Telegraaf' moeten uitleven Gemengd Kieuws- Het Dam-hotel. In „De Telegraaf" lezen we in zate het Dam-Hote! het volgende: In- het Woensdagavond gehouden comilé- genoraal van den Raad der gemeente 'Am sterdam, werd aan wethouder Vliegen ge vraagd hoe 't stond met den voortgang van 't werk voor het hotel op den Dam. liet werk vorderde niet, terwijl het 'toch zaak was, die onooglijke plek in ons stads centrum zoo spoedig mogelijk te doen ver dwijnen. De laatste week was echter met halve kracht gewerkt, zoodat de combinatie blijk baar van meening is, dat ze voldoenden tijd heeft voor den opbouw, terwijl toch nog altijd 1 Juli 1916 de fatale termijn is. Dan zou het hotel gereed moeten zijn. Door wethouder Vliegen werd meege deeld, dat van eenig slecht risico voor de gemeente geen vrees behoeft te bestaan. Het werk schiet niet hard op, doordat de Vaderlandsche hypotheekbank in Den Haag de termijnen niet betaalt vóór voldoende waarborg voor den hypotheektermijn aanwe zig is; gewoonte trouwens hij het verstrek ken der bouwcrediel-termijnen. Aan de com binatie is nu van gemeentewege meegedeeld dat eerst dan een voorstel tot het verschui ven voor één jaar van den fatalen termijn van de zijde van B. en Wc tc wachten is, als oen belangrijk deel van het werk in gereedheid was gebracht. De gemeente heeft thans van bedoelde combinatie twee jaren erfpachtcanon te pakken tot een gezamen lijk bedrag van 188.000 en f60.060 waar borgsom. In het uiterste geval zou ze er toe kunnen overgaan, gesteld dat het werk niet werd voortgezet, beslag op heel het hebben en houden op het midden-Damter- rein te leggen. Na Juli 1916 tenminste. Zóóver zal 't niet komen. Verwacht wordt, dat door de onderneming.met grooter kracht zal worden aangepakt. Alarechaussees en militairen hebben aan den spoorlijn RoermondVenlo een nieuwe smokkelmethode ontdekt. Tusschen de sta tions Reuver en Swalmen bevinden zich uitgestrekte dennenbosschen, welke voort- ioopen in de richting van de Duitsche grens. Dit "dichtbegroeide en onbewoonde terrein is bij uitstek geschikt voor den smokkel- handel. De moeilijkheid schuilt echter in het overbrengen van de smokkelwaar naar dit terrein, daar in Reuvgr en Swalmen. mare chaussees, ambtenaren, en militairen sur- veilleeren. Uitgelekt scheen het echter, dat de passeciende treinen voor dit doel wer-( den gebezigd. En zoo konden de op den loer liggende wachten dezer dagen consta- tecren, dat uit een 2e- klas coupée een groote hoeveelheid" rollen koperdraad, ter waaide van 7 a 800 gulden werd gewor pen. Van het uitgebreide onderzoek is nog geen resultaat gemeld. („Avondp,") Als een bijzonderheid kan worden ver meld, dat bij den landbouwer G. de Graaf te Weespercarspcl reeds nu een schaap twee lammeren ter wereld bracht. Gewoonlijk toch gebeurt zulks eerst in Februari. Na 't sluitingsuur. In de „Nieuwe Ct." vinden we het vol- vol gende_ vermakelijke schetsje naar aanlei ding van het te 's-Grav^nhage ingesteldé sluitingsuur (half één): 't Gebeurde een dezer dagen. Teruggekeerd van een reis en na nog laat even een biertje gedronken te hebben, werd het gezelschap om half één opde gebruikelijke wijze verjaagd. En men nad nog zooveel te bepraten! -Dan maar een oestertje; vriendelijk aangeboden door een van het gezelschap. A V ft t <9 «ft* V a. *K ?L fff' vjL f De ZITREDACTFU1. Smokkelen. Vroeg. ■J V; vj

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 6