Oe oorlog. 68"" Jaargang Maandag 27 December 1915. No 15023 Purper en Fijn Li nnen, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl- 1-65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór ren uur aan het Bureau Iiezoigd zijn. Bureau: Lange Haven Xo. 111 (hoek Korte Haven). Prijs der Adverlentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 80 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau lo bekomen. In de nummers die Dinsdag-. Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon Xo. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Jan. a. s., voor minstens 3 maanden op de „Srhiedanisc.he Courant" nbonneeren, ontvangen de tot. dien datum verschij nende nummers gratis. Evenals andere jaren zullen ook dit jaar in do „Schiedamsche Courant", die Vrijdagavond 31 December verschijnt, Nieuwjaarsgroeten kunnen ge plaatst worden tegen den prijs van VIJFTIG CENTS. De (Burgemeester van Schiedam; gevolg gevende aan een daartoe ontvan gen uiinoo.liging, herinnert de veehouders aan de verplichting lot het doen van aan gifte van hef voorkomen van besmette lijke veeziekte en wijst met nadruk op de gevaren die hetgcvolg zijn van verzuim van aangifte en af zondering. Schiedam, 27 December 1915. De Burgemeester van Schiedam, M. L. H0NNERLAGE GRETE, BUITENLAND. Yan het Westelijke front. Fransch legerbericht. liet officieele Fransche bericht van he den meldt: Officieel communiqué van gistermiddag luidt: Het artillerie-duel is het levendig st. bij Lonibaerizijde, in het Belgische gebied, en in de Vogezen, waar de artillerie van den vijand zonder succes onze posities aan do noordzijde van den Ilartmaansweiler- kop onder vuur nam. In Ariois en Champagne hadden onze kanonnen veel uitwerking. Van het öosteiyke front Duitsch legerbericht. Ambtelijke mededeeling uit het Duitsche groote hoofdkwartier: Duitsche patrouilles haddon bij haar optre den in de strcoks van Dunaburg succes. Sterke Russische verkenningsafdeelingen zijn ten noordwesten van Tsartorisk en bij Berestiany (ten zuidoosten van Kolki) terug geworpen. Oostenrijksch legerbericht. Ambtelijke Oostenrijksche mededeeling: In het Polesischo moerasgebied zijn op verscheidene plaatsen sterke vijandelijke naar het Engelsch. door LILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 57) Zou hij de bezitting houden, die bij toeval in zijn handen was geraakt, de bezitting waaromtrent bij z'ïdh zelf tot dusver had kunnen verzekeren, dat hij niemand beroof de door die te houden? Of moest hij haar aan den rechtmatigen eiseher afstaan? Re- velly verlaten waaraan bij gehecht was ge raakt waarvoor een nieuwe genegenheid was ontstaan, sinds bij bezigheid gevonden bad in het bevorderen van den bloei ervan Weer terugkearen naar de zwarte duister nis naar gebrek, honger, armoede maar het oude, afschuwelijke leven. Hij voelde een huivering door zijn leden gaan, toen langzaam dit naakte beeld verrees en 'hem aanstaarde. De schijn was geheel in zijn voordeel. Meer nog, men had den werkelijken Wynn- stanley bij Barclay en Ponton ronduit ge zegd, dat hij niet geloofd weid. Hij zou niet de minste kaas hebben, dat anderen zijn eisrih als rechtvaardig Zouden aannemen, ■wanneer hij schipbreuk leed bij de advo- daten der familie. Hij zelf was aangenomen, «rkend en was de bezitter. Wat zou de al- gemeene opinie zijn omtrent oen onb>e|- sdkaaraden eiseher, die zonder oen schaduw van bewijs kwam en eischte dat Revediy bom in eigendom werd gegeven? Wynnsianley wist dat alles zeer goed, verkenningsafdeelingen teruggeworpen. Ove rigens geen nieuws. Russisch legerbericht. Mededeeling van den Russischen genera- len staf: Ten Zuidoosten van het station Tsar torisk hebben wij met succes een Duit sche vooruï(geschoven po-t \erdreven. Een vijandelijke colonne, die hulp kwam bren gen, werd door do onzen met succes in de flank aangevallen. In do streek van Poegalsjefka hebben wij ten Noorden van het dorp Moerawit- za aan de Ikwa een vijandelijke afdeeling verkenners gevangen genomen. Ten Noorden van Boesjatsj drong een van onze patrouilles onverwachts het dorp Petlikofska binnen, waar zich een Oos tenrijksche post ophield. Blij bot gevecht dat zich ontspon werden sommige Oos tenrijkers met de bajonet afgemaakt, de anderen namen de vlucht. Van het Zuidelijke front. Oostenrijksch lege rber i ch t. Ambtelijke Oostonrijksche mededeeling Pogingen om liet Zuidelijke gedeelte van het Doberdo-plateau te naderen werien ge makkelijk verijdeld. Italiaanseh legerbericht Op de fronten in Tirol, Trente en Karinthië zij'n de Oostenrijksche ka nonnen er mee voortgegaan, het gebied nrihIer bet Ilaliaansche front te bombar deeren. De Oostenrijkers jwierpen uit de hoogte rotsmassa's in een dorpmaar er werd geen schade aangericht. Officieel Italiaansch bericht: Bedrijvigheid van de artillerie, vooral in liet Giuidicaria-dal. Op bet overige gedeelte van het front is de toestand onveranderd. Van het Balkanfront. Duitsch legerbericht. Ambtelijke mededeeling uit het groote Duitsche hoofdkwartier: De toestand is over 'L algemeen onver anderd. Oostenrijksch legerbericht Ambtelijke Oostenrijksche mededeeling: Toestand onveranderd. In den Kaukasus. Turk3ch legerbericht De Turksche ambtelijke mededeeling uit het hoofdkwartier: Aan het Kaukasische front niets anders dan een zwak vuurgevecht. In Mesopotamië Turksch legerbericht Mededeeling uit het Turksche hoofdkwar tier: Aan het front in Irak maakt de omvat- tingsbeweging tegenover den bij Koet-el Amara in bet nauw gebrachten vijand van alle kanten goede vorderingen. De beschie ting van de stelling en de voorraden van den vijand in Koet-el-Amara heeft goede resultaten, Engelsch legerbericht Generaal Townshend, de bevelhebber van het leger in Mesopotamië, meldt d.d. giste- tenvijl hij daar zat en zijn wanhopiger) strijd streed. Niemand zou naar den ande ren Wynnstanley luisteren. Niemand zon hem het oor Jeenen. Hij kon schreeuwen en roepen, zooveel (hij verkoos hij zelf was veilig in ,zijn positie, tenzij hij die uil eigen, vrijen wil tprjjs gaf. Belachelijk, Die gedachte was krankzinnig. Waarom zou een zuiplap het hebben, teen man die een eind zou maken aan (het goede dat hij Was be gonnen, die zelfs zijn liefdadige onderne ming zou kunnen omverwerpen Het zou slechts ten nadoele van iedereen wezen, als hij van den troon stapte en een ander zijn kroon diet nemen. Neen, neen, hij kon het niet doen. Dat kon niet van iemand verwacht worden. En was het ook wel aan te nemen, dat het de bedoeling van den ouden Whitney was ge weest, zijn eigendom iaan den nietswaanti gen kerel te doen toekomen Zou hij in elk geval niet beter voldaan zijn als hij zag hoe er voor gezorgd werd? Was hij niet de heer en moester dien Whilney zou ge- wensdht hebben voor het landgoed, dat hij mot zijn zuur 'verdiend geld had gekocht? Wensdhte hij dat alles werd weggesmeten en verkwist? Zeker, niemand die goed bij zijn zinnen was, zou zoggen, (lat verkeerd deed met te zwijgen, met het houden van den Sigarettenkoker, die het eenige zwakke be wijs vormde, dat hij niet de man was aan wien Whitney het 'wilde nalaten. Toen juist toen op hetzelfde oogen blik, verrees er door den doffen new! van kwelling, strijd en verzoeking, het gelaat van een meisje, wier zachte, kalme oogen hem aankeken. Hij herkende het Herkende het bij dan eersten, rillenden schok van schrik dien ren. dat het hevige vijandelijke geweervuur gesteund werd door geschut, doeh dat geen poging werd gedaan om de Engelsche linie aan te vallen. In Perzië. Uit Petersburg wordl d.d. 25 Dec. ge meld i Er zijn inlichtingen uit authentieke bron ontvangen over de aankomst van Russische troepen in het dorp Rabat-Kerim, 40 werst ten zuidwesten van Teheran. De vijande lijke bende werd aangevoerd door een be kenden Fidai, den emir Kisjmet; zij telde een duizendtal strijders. Er werd een troe- pcnafdeeling op afgestuurd in den nacht van 21 op 22 December. Die troepenmacht stond onder aanvoering van luitenanl-kulo nel Belomestnof en had in opdracht, door een snellen overval de bende te vernie tigen. Den 22sten ontmoette de macht van Belo mestnof dichtbij hel dorpje Rabat-Kerim, in een bergachtige streek, waar sterke na tuurlijke 'stellingen voorhanden waren, een goed georganiseerde vijandelijke strijdmacht, beslaande uit twee bataljons gendarmerie, 500 hereden strijders van Kirsjrnct en 200 Bachtiaren. De vijand opende een zeer he vig vuur q" het legertje van Belomestnof. Nadat deze zich tot den aanval had gereed gemaakt, viel hij met zijn volle inacht aan en trachtte den vijand te omvatten. Deze werd totaal verslagen en verstrooid. Enkel aan neergesabelde strijders verloor de vijand 116 manschappen en 2 officieren. Uit Teheran wordt van deze'fde zijde en van denzelfden datum gemald: Het kabinet is afgetreden. De Sjah heeft prins Firman Firma benoemd tot minister president. Dit is een groote diplomatieke overwinning voor de geallieerden. Aan de Dardanelles Turksch legerbericht. Ambtelijke mededeeling van gisteren uil het groote hoofdkwartier: Aan de Dardanellen heeft onze artillerie op 24 dezer, 's morgens, een vijandelijken kruiser, die in de Golf van Saras de kust trachtte to naderen, driemaal getroffen, ten gevolge waarvan de kruiser zich venrij derde, Toen in den namiddag een kruiser en een torpedoboot eenige granaten op Ki- retsj Tepe, Boesjoek Kemikli en Ari Boer- noe wierpen, trof onze artillerie de torpedo- boot eenmaal. Bij Sed-el-Bahr heeft Onze artillerie de vijandelijke loopgraven voor onzen linkervleugel beschoten en aanzien lijke scliade aangericht. Een vijandelijk vliegtuig, dat bij Bir-el-S:tho naar beneden werd geschoten, zal na eenige reparaties dcor ons gebruikt kunnen worden. De lie- stuurder, de Fransche kapitein baron (Ie Cepon, is levend gevangen genomen. De andere inzittende, de Engelsche luitenant Linteher. is dood. 1 Diverse berichten. Officieel bericht uit het Duitsche groote hoofdkwartier van Zaterdag: Ten Westen van La Bassée zijn mijn gangen, die do vijand tot dicht hij onze stelling had gegraven, <3oor onze troepen met goed gevolg opgeblazen. Overigens niets van belang. haar beeld in -zijn binnenste verwekte. Het was het gezicht van de eenige vriendin, die hij op de wereld bezit van de vrouw, die goed voor hem was geweest, die naar hem geluisterd, met hem meegevoeld hal Wat zeiden die eerlijke, heldere oogen, toen zij de zijne in zijn levendige verbeel ding ontmoetten? Hij deinsde terug voor hun kaïmen blik. 'Ja, het was waar hij kon ze niet ontmoeten, evenmin als hij ze levend ziAn ibebben kunnen ontmoeten en hun blik uithouden, als hij dee.l waartoe dat oogenblik hem 'in verzoeking bracht. Wat zou zij zeggen? Wat van hem den ken? Onder de geeselende pijn van die voorstelling voelde hij 'zich beurtelings warm en koud worden. Hij zou haar hand niet Weer in de zijne durven nemen, hij zou terugdrcinzen voor 'haai- blikken als een overtuigde dief, wetend, dat zijn ziel voor haar was blootgelegd en geschroeid door de reinlieid in haar oogen. door de eerlijkheid op haar lippen. Hij zou zijn vrienden niet onder de uogen durven komen. Er zou geen vriendschap meer t.ussclien hen bestaan als hij het kwade koos en het goede naliel. Het zou hem uit haar tegenwoordigheid verbannen en een grooten, sterken slagboom opwerpen, die nooit zou kunnen geopend worden. Zijn huiverend, aarzelend bewustzijn^ zei hem dat, en dn die uitspraak las hij de waarheid, de onveranderlijke waarheid. Hij wist hel i Toen zijn ontsteld gemoed wist en zag en overtuigd was, scheen er iets in. zijn binnenst© te smelten en te dooien, to wijken, (hem los te maken. Hij kon niet Hij kon niet De prijis was te groot Hij zou het niet kun nen verdragen, dat zij zich van hem a£- W$ttddo cyi 'hem verachtte. Want dat haar De koning van Servië. Koning Peter van Servië is gisteren in Italië aangekomen uit Watona. Koning Peter heette al reeds eanigen tijd ziek en buiten staat de ontberingen van den veldtocht te doorstaan. Trouwens, hij is reeds een oude man: 71 jaar. Generaal Mondesir hoeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den koning van Ser vië, wien hij een brief heeft overhandigd van president Poincaré en het oorjogskruis, als erkenning van 'skonings hooge mili taire deugden, die ook het Fransche leger in geestdrift hadden gebracht. De oude vorst bracht, geroerd, het kruis aan zijn lippen vóór de generaal het hem op de borst hechtte. De paus en de oorlog. Volgens de „Kölnische Yolkszeitung" heeft de paus gisteren tot 22 kardinalen een toespraak gehouden, waarin de kerkvorst zoowel Jen omvang i^n de wree.io offers van den geweldigen krijg, als de hardnek kigheid, waarmede de verüelgingsstrij I ge voerd wordt, betreurde. De moorddadige gevolgen maken de Wereld in zijn oogen tot een ziekenhuis, terwijl de voortgaande cul tuur der menscliheid in anti christelijken zin is teruggeschroefd. De ijverig opgezon den geileden, vervolgde de paus, geven ons meer voldoening dan wat ook. Wij hadden al te dikwijls geen succes nvt onze uitingen. Niettemin is ons vertrouwen niet geschokt. Wij koesteren tegen alle mensehelijke ver wachtingen in veel .hoop. In God stollen wij ons gëheele onvernietigbare vertrouwen. O os 1 en rij k-H o nga r ij e en de Vereenigde Stalen. De Fransche bladen Wijzen op een zwen king in de politieke kringen van Oosten rijk-Hongarije, inzake de tweede Amerikaan- schc nota. Ofschoon in die nota niets anders gedaan wordt dan de oude oisefhen her halen en die verscherpen, geeft minister president Tisza voor, daaruit te lezen dat men (te Washington? nog besprekingen wil. Het ligt voor- de hand, dat men zich in Oostenrijkscih»Hoaigaarsche kringen 'te elfder ure rekenschap heeft gegeven van den ernst van den toestand en een break- wil vermijden. Generaal de Castelnau. Uit Parijs wordt d.d. gisteren gemeld Generao' de Castelnau, die op een in spectietocht naar Saloniki was gegaan, heeft, na een bezoek gebracht to hebben aan do Fransche en Engelsche ttoepen, met generaal Mahoa het plan van actie voor de hondgenooten vastgesteld. De Cas telnau heeft aan de Fransche nqgeering verzekerd, dat de door generaal SarraiI getroffen schikkingen de veiligheid van het expeditiecorps geheel waarborgden. Uit Athene komt het bericht, dat ge neraal Castelnau gistermorgen door den koning in audiëntie ontvangen ïs. Later ontmoette Castelnau leden van den Griek- schen generalen staf aan oen lunch met do diplomaten van de enlentc-mogendbeden in de Fransche legatie. Hedenmiddag ver trekt hij uit Athene. v. Bülow naarDuitsc bland terug. Aan de nieuwsbladen te Lorden wordt uit Zürich d,d. 24 December geseind, dat klare blik zijn zonde zou lezen en die veroordeelen, daaraan twijfelde hij geen oogenblik. Hij kon geen slagboom oprichten lussdhen zijn eigen ziel en de ziel van de eenige persoon op aarde, die om hem gaf. De blankheid van haar ziel scheen de vuile plekken van de zijne af te branden. i Hij nam zijn handen van zijn hoofd, slaakte een diepen zucht, liet zijn gebalde vuisten noerglijdeu. Neen, niets in de we reld scheen hem op te wegen tegen hel gevaar- haar vriendschap te verliezen. Hij kon dat niet wagen. Haar invloed had hem onbewust, onwetend gered. Hoevele malen herhaalt die geschiedenis zich niet? Hoe dikwijls bewerkt een lo» hoengeworpen woord, een daad zonder be doeling gedaan, enkel de atmosfeer van zielenadel of van een hoog doel iets, dat een met bewustzijn aangewende macht niet zou kunnen volbrengen. Niet voordat de geschiedenis van deze wereld in het licht van een toekomstig leven helder voor ons ligt, zullen wij daarvan een honderdste ge deelte weten. Do groote, stertoe macht van den invloed ligt aan elke daad in het leven ten grondslag. Elke daad is veel meer het resultaat van een anders gedachten dan van onzle eigene. Wij zijn de instrumenten. Sylvia Martin, ver weg, achter de lesse naar in haar Londensoheri winkel zou nooit geloofd heb 1 >en, indien men 'thaar had ver teld, dat de gedachte aan 'haar, iemand voor een misdaad had Bewaard hem de be hulpzame hand had gereikt naar de lichte, in de zon badende hoogten. En toch. was het izoo. De herinnering aan haar had het keerpunt gebracht in zijn leven, terwijl hij in de rookkamer voor het uitgedoofde vuur zat en de koude wind hij ruiken, door den crijden schoorsteen klaagde. v. Bülow met een aantal secretarissen en stenografen gisteren uit Zwitserland weder naar Duitschland is vertrokken. Oorlogstentoonstelling. Een comité te Weenen onder bescherm heerschap van den minister van oorlog be- sloot tot het houden van een Weensche oorlogstentoonstelling, welke in de eerste plaats ten doel heeft een overzicht te ge ven van hetgeen de techniek in dezen oor log bereikt heeft. De tentoonstelling wordt in Mei 1916 geopend. Documenten gevonden. Volgens een Sofiotisch dagblad zijn in het paleis van den Servischen kroonprins te Nisj talrijke gewichtige documenten gef vonden, waaronder een omvangrijke brief wisseling tussehen den kroonprins en ge kroonde hoofden verier eenige brieven van den Tsaar, Onder deze laatste bevindt zich een schrijven, hetwelk de Servischr BuJgaarsche betrekkingen en dc onderhan delingen van Bulgarije met de Entente-mo- gendhoden betreft. De gevonden documenten, pngeveer 500 in aantal, moeten een belangrijk licht wer- pen op de rol van Servië vóór het uitbreken van den wereldoorlog en vóór het begin van den Serrisch-Bulgaarechen oorlog van 1913. De Servische kroonprins te R o m e. De speciale correspondent van het ..Petit Journal" te Rome meldt, dat prins Alexan der van Servië en verscheidene politiek© persoonlijkheden uit Servië daar zijn aan gekomen. Een bericht aan de Duitsche bla den voegt hieraan toe, dat de prins ver gezeld was van zijn gemalin. Hij had vlo reis uit Albanië over Bnndisi gemaakt. Bij zijn reis door Rari werd hij door de bevolking gegroet, met hoera's pp Servië en koning Peter. Hij sprak tegenover Italiaansohe jour nalisten zijn vertrouwen uit in den helden moed van het Servische leger, dat echter den steun van'de bondgenooten noodig had. Hij vei tolde dat koning Peter zich na een langdurig verblijf te Tirana over Durazze naar Vatooa had hegeven, waar hij de gast vrijheid van de Italianen geniet en gelegen heid heeft met de leden van de regeering ©n mei prins Alexander in contact te blijven. BINNENLAND. Nederland en de «orlef. Engeland en onze handeU De Engelsche regeering heeft Maandag in liet lagerhuis tegenover eenige leden, die de schroef nog wat sterker wilden aan draaien, opnieuw haar maatregelen tot lie- perking van den handel der neutralen ver dedigd. Hoe ver die maatregelen, die een volk met gevoel van eigenwaarde moeilijk kan verkroppen, inlusschen reeds gingen, was nog juist aan den dag gekomen in liet weghalen van Nederlandsche mails van Nederlandschc schepen. Wij noemen nu een van de sprekendste feiten uit den laatslen tijd. Hoewel de handel daarbij niet recht streeks betrokken is, behoeven wij er niet aan te herinneren dat voordien reeds was Was het niet voor haar geweest, hij zpu Ie tanden op elkaar geklemd en het uitge vochten hebben, zich schrap gezet en zich zelf wijs gemaakt hebben, dat, alles wel beschouwd, zijn reclit heler was dan dat van den .anderen man. Hij zou niet openlijk hebben gestolen wat niet het zijne was. Het lot had hei helm gegeven zonder zijn toedoen en liij had het willen behouden. Maar het gelaat van een werkend meisje verscheen en staarde in liet 2"ine en de moed ontzonk hem. Hij kom liet niet- doen, want dan zou hij zich moeten schamen, dat hij de vriend schap behield, die alles voor hem was. XNN. Misdaden met succes zijn alleen gerechtvaardigd. Dryden. Er Was oen groote verzameling hijeen. Do hertog en hel gezelschap uit Bfrndie. burst waren aangekomen. Auto's, rijtuigen en brake's vulden den rijweg voor Bielford Cha se. Ynoolijke groepjes stapten er uit, tra den de open deuren binnen en liepen door de nieuwe vertrekken en gangen. Zij Wa ren vol lof over de kiamers zonder ra men, do lighallen, over de volmaakt sa nitaire en hygiënische inrichtingen, die het allernieuwste waren in de lrehandelingen, genezing van de tuberculose. (Wordt vervolgd SCHIEDAI mi CO:UIR/JT.

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1