STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk m Sefcoei. Genipwul Nieuws. gebleken, dat verboor en zakenleven wel eens op een oor ons pijnlijke wijze lielem- mord of verhinderd werden. De berichten over ongepaste inmenging worden zelfs veelvuldigcr. en hoe langer de oorlog duurt, des tc meer schijnt Engeland in zijn toene mende pogingen tot economische uitputting van Duitsrilland de neutralen te betrekken. „Wij zijn aldoor bezig onze beheersching van het verkeer ter zee te verscherpen", schreef in de vorige week ook de „West minster Gazette" („X. It. Ct." Ochteiidhl. v. 17 DeeXog in ons Avondblad van gi-^teien kwam een bericht voor, volgens hetw Ik eenige hier te lande met Neder- landsiiie stoomschepen aangevoerde par tijen goederen op order van de Engelse he regeering naar Engeland gezonden worden, om aldaar \oor het prijshof te worden gc- hrachl. ofschoon deze partijen met goed keuring van de X. 0. T.. gedeeltelijk zelfs aan oen harei bureaux, veikocht zijn en de verladers alle ooischriften van de X. 0. T. precies luidden opgevolgd. Gisteren ontvingen wij ook een schrijven, waarin o. m. het volgende voorkomt „Een andere (Indische) industrie, n.l. die van alcohoh rije dranken, wordt nu met ondergang bedreigd. De zaak ïs deze: ge noemde industrie betrekt het benocdigde koolzuur van een Xederlandsche fabriek, waartoe stalen cylinders gevuld wouden, die geregeld heen en weer reizen lusschen Ned.- Indiê ca Xedei land. Engeland nu verbiedt de k-ege, te Rotterdam aangekomen cy linders, eigendom van Nederlanders, te los sen om ze daar door een Xederlandsche fabriek te laten vullen met Nederlandsch fabrikaat 1" De Xederlandsche fabriek, voor wie deze cylinders ter vulling bestemd zijn, deelt ons mede, dat zij alles in het werk heeft ge steld. onr de cylinders afgeleverd te krijgen en de bestelling te kunnen uitvoeren. Zij heeft zich daartoe gewend tot de X. O. T., tot de nijveiheidsccmmissie, tot den mi nister. tot het (Engelsche (gezantschapoveral waren haar pogingen vergeefsch. De boe ken van de onderneming waren reeds twee maal onderzocht, eenmaal vanwege het Ën- gelsche consulaat alhier, de tweede maal door een ambtenaar van de Invoerrechten en accijnzen namens de X. O. T., beide malen met voor de Engelschen bevredigend resultaat. Toch schijnt men nu geen enkele kans te rillen loopen, dat de cylinders de Duitsche grens overgaan om daar wel licht voor vergiftige gassen gebruikt te worden. Men weet, wat voor belangrijk artikel in Indië het koolzuurhoudend water is. Een heele nijverheid houdt zich bezig met de vervaardiging daarvan. En deze fabriek kan het daarvoor benoodigde koolzuur niet le veren, omdat Engeland den invoer van de cylinders uit onze eigen koloniën niet wonscht toe te laten. Celdelijke garantién zijn aangeboden. Zelfs heeft de fabriek zich bereid verklaard een vertegenwoordiger van Engelsche zijde toe te laten hij het trans port naar en de vulling van de cylinders in de fabriek. Zoover mogelijk is men dus gegaan, en welke waarborgen had men nog kunnen wenschen? Niets heeft gebaat: Rrit- tannia rules the waves. („N. R. C,") Huisvestingscomité. liet Huisvestings-Comité te Leiden be richt: Z.Ex. de Minister van binnenland- sche zaken heeft goedgunstig beschikt, dat de Ned. weesjes die eerstdaags uit Duis- Burg-Mark'sioh zullen aankomen, op kosten van het Depart, van binnenlandsche zaken van Zevenaar naar Leiden zullen vervoerd worden. Bloem-en ineel prijzen. Naar wij vernemen «al de Regeering, met het oog op de aanhoudende tanveprijsstij ging. binnen korten tijd moeten overgaan tot eenige verhooging van den bloem.- en meel prijs. Ome 6ex«ntsehapi»en. Te 's-Gravenhage is aangekomen Baron Goffinnet, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Blelgië in disponi bilibeit te iBIrusscl, alsmede baron Constant Goffinnet, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister mn België te Londen, Weatontwerp op de oorlogswinsten. Op de gistermiddag in „Bellevue" ge houden Kerstvfergadering der S. D. A P. heeft de heer Schaper medegedeeld, (lat het wetsontwerp op de oorlogswinsten bin nenkort zal verschijnen. Terzet op Sumatra's Westkust. Blijkens een bij het Ministerie van Kolo niën uit Nederlandsch-Indië ontvangen tele gram heeft een veertigtal oproerige in landers van Bjatagah Agam (residentie Su- matra's Westkust) in den nacht van 21 pp 22 dezer getracht het militaire kampement te Padang Pandjang te overvallen. Bij het daarop gevolgd handgemeen verloren acht verzetlieden en twee inlandsche soldaten het leven. De toestand is thans wederom rustig. Een Reuter bericht uit Batavia van 24 December meldt: Een godsdienstoproer is uitgebroken te Padang Pandjang op Su matra. Een bende oproerlingen bestormde in den nacht de residentswoning. De resi dent vluchtte naar de barakken. De sol-, daten losten een salvo. Eenige opstande lingen werden gedood en enkele gewond, terwijl twee soldaten gedood werden. [Dit Reuter-telegram spreekt van Padang Pandjang, terwijl in het Regeerings-Lele- •v gram, dat waarschijnlijk' juister is, Batagah Agam wordt genoemd. Ook is het de vraag of de opstand in derdaad aanleiding vindt in godsdienslge schil. Hei is natuurlijk' mogelijk, maar herhaal delijk komt op de Buitenbezittingen ver zet der inlandsche bevolking voor, omdat in het algemeen legeeringsmaatregelon, die de inlanders op eenigerlei wijze in hun vrijheid belemmeren, lot actie aanleiding geven. Zulk verzet wordt meestal spoelig be dwongen Di.t geval schijnt intiioschen v.in nogal ei miljoen aard Ie zijn Ri.n1.] Kerstrede van den heer Schaper. Toi vervanging \an mr. 1'. J. Turisliu. heeft de heer .1 II. Schlper gisterenmiddag de gehraikelijke Kersire.le uitgesproken in de volle /alen van „'Bellevue" te Vinster dam. Het onderwerp w.ls- „V* orui'/iehf m donkere dagen". He Voorzitter, de heer EJ. Polak, /vide in een kott inleidend wooul, dat opnieuw* gebleken is. dat. de Kerstrede der hii-to nen is een Kerelleugen. Xog steeds don deren de kanonnen en vloeit het bloed, in deze Kerstdagen niet minder dan op an de;e d.igen. He heer Schaper ring aan met <1" wom- den iijit 't hoek Jesaja: „Wachter, wat is ei van den nacht? De morgenstond is geko nteri en hel is toch nog nacht." Deze woei - den, acht spr., zijn op liet heden in het hij zonder van toepassing. Spr. zegt oa. in zijn betoog- Onder het socialisme zal ook' oorlog mo gelijk zijn, /eggen mannen als Minister Bosboom. Rambonnet, Colijn. Bos e, a„ maar dat is practisch een dwaasheid. Wij zullen in de toekomst ook ruilhandel moeten doen, maar daardoor zal geen oorlog ko men. Noen. de oo.*->g onstaat door den liandel van zekere particuliere, kapitalis tische groepen, voorafgegaan door zende lingen, die om der wille van de zedelijk beid minder beschaafde volken gaan ,,kbe den" en dan komen die kapitalisten en leveren de katoentjes. En diezelfden ver oorzaken den oorlog! Wij, zoo zegt spr., hebben hier het vaan del van het internationale socialisme en dat moeten wij hier bewaren, niet omdat wij b.v. naijverig zouden zijn op Zwitser land. maar omdat wij een breuk moeten voorkomen. Men zegt, dat het Internationaal Socialis tisch Bureau de mensehen niet bij elkaar kan krijgen. Zeker, zegt spr, voorloopig niet, zoolang de oorlog nog duurt. Maar daarna 1 Ons kan geen verwijt treffen, wam neer wij stemmen voor mobilisa tie-credie'en. Roekeloos vechten tegen dit Ministerie mogen wij niet. Want anders zouden we wel eens een Kabinet kunnen herkrijgen, zoo als dat van mr. Heemskerk, helweik oen kiesrechtherziening wilde, waarbij de Eerste Kamer alle macht had, om de resul taten van den socialist! -xh-en strijd te niet te doen. In belangrijke mate mogen wij daar om dit Kabinet niet verzwakken, vooral om dat dit van kerkelijke zijde zoozeer begeer 1 wordt. Zij hebiben dat beproefd ,loor de verwerping van het Eedswetje; evenmin verlangen zij de oplossing van den school strijd oki dezelfde reden. Zij voelen, dat het volk in breede kringen de openbare school wil. Daarom lie houden zij liever den schoolstrijd. Zij voelen, dat bet volk in breede krin gen de openbare school wil. Daarom be houden zij liever den schoolstrijd. En voor dat alles hebben wij, aldus spr., het algemeen kiesrecht noodig. Daarvoor zullen wij strijden! (Toejuichingen.) Van de arbeiders van „Patrimonium" is weinig te verwachtenmisschien meer van de Katholieke. Er is Wel is Waar veel op dit Ministerie] te zeggen, als we denken aan den militairen. Bosboom en den Minister van de boerenu- c ratio. .Do levenstniddelenvoorziening laat veel te wenschen en don strijd contra burge meester 'folie-gen zullen wij hem ook niet schenken. (Applaus.) Vroeger waren de prijzen der levensmid delen in oorlog nog veel hooger- een pond boter f2.40 een kan melk f0.40 enz., maar dat net thans beter, alhoewel nog met goed is, komt op de cnedietzijde der arbeiders partij. Di© waarheid meent de heer Scliaper mogen wij gerust zeggen. Maar toch moeten wij dit Ministerie zien te be houden en wanneer Minister Treub dreigt lieen te gaan, dan zullen wij hem nog eens er aan herinneren, door welke stroomin gen m het volk hij in de Regeering is ge bracht. Krachten als Treub kunnen wij niet mis«en. Dan meent spr. toch te moeten waarschuwen tegen stemmen, die in de partij wel eens gehoord Worden, zooals van de partijgenoot© mej. Van der Vlies in het Rel. Soc. Verband, waar deze een motie, welke gelukkig verivorpen werd, indiende van een neodericalon geest doortrokken. VLAARDINGEN, 27 Deo. Geslaagd voor liet examen Engelsdhe handelscorrespon dentie de boeren 'M. van der Slikke, J. den Rnuik en L. 'tHart en voor Franscjh de beer J. Weiland. ill! Maximumprijzen peulvruchten De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat voor den fcleiïiverfcoop van peulvruchten de volgende maximumprijzen zijn vastgesteld: Bruine Boonen 20 (cent per kilogram', 10 ctónt per pond. Groene Erwten 21 cent per kilogram'. 11 tent per pond De verkoop moet uitsluitend per ge- \v i c b 1 geschieden. Gemeentelijke rlschrerkoep. liet is thans gelukt ©en flinke hoeveel heid riscli aan te voeren. Dientengevolge zal morgen de verkoop in do tentjes Oost molenplein en Wilhelminaplein des mor gens te negen uur aanvangen. Veikocht zal w ordenSc hel vise li ii 13 cis. kal-eljauw a 10 cts„ wijting .i 11 ets.: a Ik's [kt pond. Hij ministerieel© beschikking is hel deur- wan nlersilistrict Schiedam, onderdeel van den dienst der Rijksbelastingen, opgehei en. De heer E. K. .Moeren, kommies verili ra-teut hij 's Rijks beladingen alhier, is met ingang van 1 Januari a.s. overgeplaatst naar Amsterdam (ti|d.). Zilveren jubilee. Hei zal 1 Januari a.s. 2"> jaar ge'ed-m rijn, dat de machinefabriek der firma In ge hm Co, alltier, werd opgericht. Groot© nationale wedstrijd Voor een flink bezette zaai opende de looneelvereeniging „De Vereenigde Schie- damsche Toonecldilettanten" gisteravond liaar grooten nationalen wedstrijd in voor dragen ter gelegenheid van haai' 5-jarig bestaan. De heer L. Roetman, waarnemend voor zitter, riep allen, inzonderheid den jury, die een zoo zware taak op zacli genomen had, een hartelijk welkom toe. De vereeni- ging had besloten het 5-jarig bestaan zoo feestelijk mogelijk te herdenken, en had daarom dezen wedstrijd georganiseerd. De animo om hieraan deel te nemen, was zeer groot geweest, zoodat het bestuur he laas verschillende inschrijvers had moeten teleurstellen. Met een woord van dank aan allen die door het schenken van medailles van hun belangstelling hadden doen blijken, en de hoop uitsprekende dat het publiek zal mogen genieten van hetgeen dezen avond voor het voetlicht zal ten gehoore worden geluncht, zoodat men ook niet vergeten zal den 2en wedstrijdavond bij te wonen, open de spreker den wedstrijd. In de Afdeeling Duo's moest door onvoor ziene omstandigheden eenige wijziging ge bracht worden, en werden daarin mej. Otten en de heer Marieltial, met „Aviateur en Aviatrme", vervangen door mej. Otten en den heer Van Haasteren, met „Hans en Griet". En hierna weid het programma voor dezen avond afgewerkt, bestaande uit de afdeelingen A (reciteeren ernst). B (recitee- ren luim), C (solo's) en D (duetten). Met voldoening mag de vereeniging op dezen eersten avond terugzien, want wat ten gehoore gebracht werd, bleek, uit het herhaald applaus, zeer in den smaak van het publiek te vallen. Een publieksprijs, bestaande uit een zil veren siermedaille, en beschikbaar gesteld door het magazijn „The Prince of Wales", weid met overgroote meerderheid toege kend aan het duo Voget, Amsterdam. Eenig e muzieknummers wisselden de voordrachten af, terwijl opgaand groen aan beide zijden van het tooneel een recht feestelijken indruk maakte. Een opgewekt bal besloot dezen goed geslaagden avond. De tweede en laatste wedstrijddag is vast gesteld op 9 Januari, wanneer tevens door de jury, de heeren II. P. J. Laterveer, Den Ilaag, Th. do Jager, leeraar Ned. M. 0., Rotterdam, en B. Jurgcns, zangdirecteur, Schiedam, uitspraak za! worden gedaan. Zaterdag 25 December, ls'e Kerel-dag, had de llengelaarsolub „de Amateur", on- dcrafdoeling Schiedam, Van den Algemecnen Hcngelaarsbond in het gebouw Musis Sacrum, haai* eerste jaarfeest. "Nadat de voorzitter, de heer Schellen- bach, den avond feestelijk' had geopend, werden er eenige nummers gegeven door het duhbel-kwartet Mandoline-gezelschap „Euphonia" uit Delft, onder leiding van den heer Van der Knaap. Nadat ook de prijzen van liet laatst gehouden concours waren uitgereikt, (de prijzen bestonden uit huishoudelijke artikelen) werd de avond gevuld door voordrachten en muziek, waar door bestuur en leden een gezellig samen zijn hebben gehad, waarvoor alle. aanwezige zeer dankbaar waren. In don nacht van Zaterdag op Zondag werd een persoon, die wegens dronken- schap hij de Koemarkt in arrest ges leid was, daaruit onlslagen. Toen hij op den openbaien weg Was weid de politie op een dracht scheldwoorden onthaald, Waarna de man zich uit de voeten maakte. Door een zijsprong van het voor een wa gen gespannen paard, reed deze vanmor gen omstreeks li1/* urn* tegen een gemeente- lantaarn nabij de nieuwe brug over de Nieuwe Haven, zoodat die finaal afge reden werd. AGENDA. Vrijdag tot en met Dinsdag Flora-Bioscoop, 8uur. Hoofdnummer „De dief", een beroemd tooneelstuk. Variété-num mer: V/illy Van Noordt, karakter humorist Heden, en volgende dagen. Casino, 8 uur. Specialiteiten-programma. Ensem ble Solaer en Hes$e. Heden en volgende dagen. Circus Schouw burg, 8 uur. T(?once!g»'Z -Spree. Orn de Kroon. 28 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. Die Haghespelers. Zijn eenige vrouw 28 Dec. Tivoli Schouwburg, 8 u. Ro terd. Toon. Gez. Raffles de Gcntleman- dief. 29 Dec. Volkshuis, 8'/» uur. Departement Schiedam, der M. t. X. v. 't A. Leden vei gudering. 29 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. Kon. Fransohe Opera. Princesse d'Au- berge. 30 Dcc. Groote Doelezaal, Rotterdam 8 u Concert Utr. Sted. Orkest. Sarah Bernhardt De jongste Engehche bladen brachten het bericht, dat Sarah Bernhardt stervend-* zou zijn. De ,,N. R Ct." weet dat tegen te *pie ken. De actrice maakt een rustkuur door te Andenos hij Bordeaux, en vertrekt 30 dezer naar Londen om daar op te ttecten. Kinkh' estsrrum ontdekt De Xeue freie Presse", te Wonnen, ver noemt uit Buenos-AiresDe directeur van het Weeasche Bacteriologisch instituut, prof. dr. Rudolf Kraus, heeft een serum tegen kinkhoest ontdekt, waant oor zijn vroegere proefnemingen, te Weenen gedaan, met succes zijn bekroond. De paar densmokkelarij Het 0. M. bij het gerechtshof te Leeu warden heeft bekrachtiging gevraagd van een arrest, waarbij de 25-jarige scheeps- jager J. M., te Stadskanaal, werd veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf wegens uitvoer van een paard naar Duitsch- land. De rechtbank te Winschoten luid hem drie maanden opgelegd. Geweldpleging tegen een schildwacht. De rechtbank te Groningen veroordeelde J. X., 24 jaar, J. D„ 30 jaar, J D, 23 jaar en G. B., 22 jaar, allen werklieden te Groningen, de laatste milicien-soldaat te Amersfoort tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, wegens geweldp'eging tegen een op schildwacht staanden soldaat. Zij hebben getracht hem het geweer te ont rukken en hem vervolgens mishandeld. In hooger beroep vorderde het O. M. bij het gerechtshof te Leeuwarden bevesti ging van 'i vonnis. Opruiing. fn hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Arnhem, hebben voor het gerechtshof aldaar terecht gestaan de koop man D. P. en de landbouwer A. G. J beiden wonende te Wageningen, Beiden waren ter zake opruiing in eersten aan leg veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf. Bij dagvaarding was hun ten laste ga- legd, dat zij te Wageningen een strooi biljet hadden verspreid, waarin militairen lot dienstweigering, althans tot eenig mis drijf werden aangezet. Beklaagden erkenden de biljetten te heb ben verspreid, doch de eerste bekl. ver klaarde in den inhoud daarvan geen kwaad te hebben gezien, omdat hij meende, dat hetzelfde reeds in een courant had gestaan, terwijl de tweede bekl. verklaarde, den inhoud van -de biljetten eerst gelezen te hebben, toen hij1 ze reeds grootendeels verspreid had. Nadat eenige getuigen a décha.ge waren gehoord, requireerde de advocaat-generaal tot vernietiging van het vonnis .van den eersten rechter en veroordeeling van beide beklaagden tot een gevangenisstraf van tien maandon ieder. De verdediger mr. Van Es uit Gouda., pleitte clementie voor den eersten bekl. en vrijspraak voor den tweeden bekl. Homoeopaath of Ho'omop ath. De heer R. Haverhoek, te Utrecht, tegen wien verleden week door den ambtenaar van het 0. M. bevestiging van het bij verstek gewezen vonnis (f 2t>0 boete of 20 dagen hechtenis) werd geëisobt, ter zake, dat hij, Haverhoek, aan zijn woning een opschrift had bevestigd, dal hem als ge neeskundige aan het publiek voorstelt, zon der daartoe bevoegdheid 4e bezitten, is Vrijdag door den 'kantonrechter overeen komstig de bij Verstek gewezen uitbraak veroordeeld tot f200 boete, subs. 20 dagen hechtenis. •NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Drogc- ham ds. G. Elzinga te Bourtange (Gr.); te Kesteren ds. A. v. d. Sluis te Huizen. Beroepen tc Hazcrswoude (toez.) ds. Ravensloot te Heukelum; te Weesp ds. E. Warniolts te Nunspeet; te Kollunx (Fr.) ds. G. Noordenhout te Beets; 4e Asperen ds. J. Hoekstra te Stedum en Mun- nikezijl. GEREF. KERK. Bedankt voor bet beroep te Cubaard ds. Th. A. Bergsma te 2de .Exloërmond. Be roepen te Driebergen ds. F. H. van Loon te Ter Apel; te Oude en Nieuwe Bildtzül ds. H, L. Both to Eindhoven; te Enter ds. F. J. v. d. Rnde te (Westkapolle, Bedankt voor het beroejï te Barne- veld ds. J. Fraanje te Rotterdam. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen te Dordrecht ds. Nl Bijde- mast te Maarssen. HOOGER ONDERWIJS. Te Leiden is bevorderd tot arts mej. M. van Elzelingen. Te Utrecht is bevorderd tot arts de heer J. Wetter. Tram bi l-iu j. Wedeiom heeft een ernstig ongeluk plaals gehad op de sloomtramlijn 's-Gravenhage Vooiburg, tengevolge van het door den wis sel rijden van een tram. liet ongeluk had plaats te tien minuten over negenen, even voorbij de halte Voor burg, toen de tram uit Den Haag naar Lei den, welke had belmoren te wachten totdat de tiam uit Leiden was gepasseerd, door den wissel reed, en zoodoende, ter hoogte van de buitenplaats „Vreugde en Rnst", waai de weg een bocht maakt, bolste tegen de van uit Leiden aankomende stoomtram. Beide tiumrijtuigen werden zwaar bescha digd. De machinist van de tram die uit Leiden kwam, het ongeluk ziende aanko men, sprong van zijn machine en viel in 't water langs den weg, doch werd onge deerd op 't droge gchiucht. De machinist van de tram uit Den Ifaag kreeg een been wond. Een aantal personen, die zich in delieido trams bevonden, hoofdzakelijk militairen, die met Kerstverlof waren, liepen min of meer ernstige verwondingen op, vooral been kwets uren. Het grootste aantal verwon den kwam voor in de tram die uit de richting Don Haag kwam aanrijden. Het totaal aantal gewonden bedraagt ongeve vr 15, waaronder enke'en tamelijk ernstig. Van dezen is een achttal, waaronder een dame, binnengebracht in het ziekenhuis St Antonius Ifove te Voorburg. Een dezer is vrij ernstig gewond. Vier militairen, waarvan een vrij zwaar gewond, zijn vervoerd naar het Militair Hospitaal te 's Gravenhage. Naar men ons medeelde, is een vrouw* die zich in een der tramrijtuigen bevond, ontijdig bevallen en in een particuliere wo ning binnengedragen. De geneesliecren te Voorburg waren spoe dig ter plaatse om de eerste hulp te ver leunen., terwijl in den loop van den avond de Officier van Justitie bij de Rechtbank te 's-Gravenhage, Mr, Carsten, en de Sub stituut-Officier, Mr. Bijnen, te Voorburg, ver schenen om met den waarncmenden burge meester, den heer Van den Berg, een ju stitieel onderzoek in 1e stellen. De directie vei zekerde, dat het ongeluk geheel te wijlen is aan het niet opvolgen van zijn instructies door den machinist. Wellicht zijn maatregelen te nemen oin bot singen als deze en de voorgaande te voor komen, ook al maakt de machinist zich schuldig aan plichtsverzuim, maar of zulke maatregelen te nemen zijn en welke, was nog niet te zeggen. Volgens een getuige zouden er in liet ga- heel wel 44 a 45 gewonden zijn, waarvan velen hun weg konden vervolgen, of bij particulieren waren opgenomen, en 10 min der ernstig werden verwon 1. Aaiomaten. Ingaande 4 Januari 1916 zullen de auto maten voor toiletartikelen in de closet-af- deelingen van de rijtuigen, loopende in de treinen op de lijnen ILIJ.S.M., daaruit ver wijderd worden, omdat in de practijk is gebleken, dat de vroegere wijze van gritis- verslrekking dezer artikelen de voorkeur blijft verdienen. Een geluksiwijntje. Als een bijzonderheid meldt men ons dat gedurende de Réveiilon in Grand Hotel Central te 's-Gravenhage den 24sten j.l. een dame bezitster werd van een door de Directie aangeboden geiukzswwijntje. Me vrouw M. stelde op haar beurt het levende speenvarkentje weer ter beschikking, om bij opbod te worden verkocht ten bate van het Kon. Nationaal Steuncomité. De heer Th. van II. werd voor f360 de gelukkige bezitter van het zwijntje. De Directie van het Hotel Central heeft de f360 ter beschikking van genoemd Co mité gesteld. Overreden en gedood Te Hattemerbroek is een 35-jarig krank zinnige man onder de stoomtram van Nun speet naar Zwolle geraakt. Hem werd een been afgereden, en bovendien bekwam hij vreeselijke wonden aan het hoofd en aan de borst. Naar het ziekenhuis te Zwolle ver voerd, bleek hij bij aankomst aldaar reeds overleden. Zijn vader verloor indertijd op dezelfde wijze het leven. Kranige redding. De stoomtrawler „Zaanslroom II", schip per L, Groen, heeft Zondagmiddag te IJmui- dtn aangebracht tien mannen en twee vrou wen, vormende allo opvarenden van het te Gothenburg thuisbehoorendo Zweedsche stoomschip „Export", kapitein Bengtsson. Na te Groningen hout gelost te hebben, laadde het te Emden cokes voor Clirié- tincham. Na vertrek op Dinsdagmiddag uit Emden werd het op de Noordzee door een storm beloopen, waardoor het in ontred derden toestand kwam te verkeeren, terwijl de machine defect geraakte en de machine kamer vol water liep. Het was voor de op varenden een onmogelijkheid het zinkende stoomschip to v'erkten, daar de drie boo ten waren weggeslagen. Vrijdagmiddag be merkte de bemanning van den trawler, die toevallig door het slechte weer ©enigs zins uit den koers was gedreven, het ont redderde stoomschip en stelde dadelijk po gingen in het werk dm de schipbreukelin gen te redden. Bij" het overzetten van de scheepsboot sloeg deze door de wilde zeeën tegen den trawler stuk, zoodat men als laat ste redmiddel moest trachten de menscheu met lijnen van boord te halen. Door het flinke optreden van de visscherlleden. di® - met levensgevaar met bun trawler langs zijde van het stoomschip moesten trach- j» 1 V j

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2