beschieting keerden alle vliegtuigen behou den terug. De duikboot- en mijnenoorlog. Lloyds meldt, dat de Fransche viermast- bark „Ville du Havredie in ballast voer is gezonken. Van de bemanning zijn twee verdronken. Uit Harre werd gisteren gemeld: Van nacht hebben duikbooten het Fransche s.s „Louisiame" (5109 ton) en de Noorsche hark „Sirius (1053 ton) in den grond ge boord. Er zijn 4 dooden. twee gewonden, één verniste. Niet de onderzeeër EU, zooa's gisteren werd gemeld, maar de Engelsche torpedo boot No. 11 is golijk met den torpedojager jonken. Diverse berichten In Duitsc h-Oo st-Af rik a. In een telegram van generaal Smuts aan het Britsche ministerie van oorlog wordt medegedeeld .- „Na gisteren (Donderdag) Chala te heb ben bezet, trok de legermacht van generaal Van Deventer op naar Tavela en bevon^ dat dit ten deele verlaten wis door de bevolking. Eenige Duitschers, gewapend met machinegeweren, gaven zich over aan ge neraal Berenger. Wij hebben nu Taveta in onze macht Tegelijk met deze voorwaartsche bewe ging begon generaal Fighe gisteren éen aanval op Salaita, dat wij thans eveneens bezet hebben. De Duitsche graanvoorraad. Naar Wolff's bureau met zekerheid kan meedeelen, kan in Buitschland in de be hoefte aan broodkoren tot den volgenden oogst volkomen worden voorzien. De eerst op ongeveer 200.000 ton geraamde reserve is zelfs tot het dubbele, ongeveer 400.000 ton, gestegen. Mexicaansche bandieten op 'Amerikaanseh grondgebied. Reuter seinde gisteren uit New-York: Do Amerikaansche troepen keerden gis teravond. naar de grens terug, na op den den terugtocht nog drie maal in gevecht te zijn geweest met Mexicanen, die ver sterkingen hadden gekregen en den op- marscb van' een kleinen troep Amerikanen hadden tegengehouden. Volgens de berichten waren de Amerika nen vijf mijlen ver op -Mexicaansch grond gebied doorgedrongen. Wij vernemen uit Washington, dat de regeering den maatregel van kolonel SJo- cum, om Amerikaansche troepen naar Mexi- "caansch grondgebied te zenden, volkomen goedkeurt. Van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, dat de regeering aan 't leger geheel en al de vrije hand zal laten om de bandieten op te vangen. Dit zal niet be schouwd worden als een inval in Mexico, maar alleen als een vervolging van roovers, die zich hebben onttrokken aan het gezag der plaatselijke regeering. Nog wordt uit Washington bericht, dat de Amerikaansche troepen bevel hebben ge kregen over de grens te trekken ter be straffing der roovers. JDe verliezen van de bandieten van Villa zijn 100 man aan gedooden en 200 'aan gewonden. Aan Amerikaansche zijde wer den in het geheel 16 man (burgers en sol daten) gedood. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington heeft van president Carranza een betuiging van leedwezen over de ge beurtenissen te Columbus ontvangen. ioilntln. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal Vrijdag as. niet plaats hebben. Ouderdomsrente. De Armenraad te Amsterdam heeft in een adres aan do Tweede Kamer verzocht, de bepalingen, waardoor bedeelden van het genot dier rente worden uitgesloten, uit het ontwerp te verwijderen. De bezwaren betreffen het principe der voorgenomen uitsluiting, terwijl in het adres worden aangegeven de -kwade gevolgen der uitsluiting bij hare practische toepassing. Oorlogswlnstbeltftlng. jBjij de Tweede Kamer is gisteren hef ontwerp van de oorlogsfwinstbelasting in gediend, eene belasting „wegens do ver meerdering van inkomen of winst als on middellijk of middellijk gevolg van den oorlogstoestand." Iedere vermeerdering van inkomen of wn'nst wordt geacht een ge volg van den oorlogstoestand te zijn, „in- dien en voor zoover het tegendeel niet aan nemelijk is gemaakt" Belastingplichtig zijn natuurlijke perso men (wegens vermeerdering van inkomen, waaronder ook de winst uit bedrijf of he roep valt) en, wegens vermeerdering van winst, naamlooze vennootschappen, com manditaire vennootschappen op aandeelen, coöperatieve vereenigingen enz., reederijen, stichtingen, die een bedrijf of beroep uit- oefenen. s De belasting heeft terugwerkende kracht; de wet zal geacht worden in werking te zijn getreden op 1 Augustus 1914. De be lasting wordt jaarlijks geheven, voor de natuurlijke personen voor het kalenderjaar, voor rechtspersonen over het boekjaar. Als vermeerdering van inkomen of winst wordt beschouwd het bedrag, waarmede het zuivere inkomen of de zuivere winst over een jaar het zuivere inkomen of de zuivere winst van het jaar (boek- of ka lenderjaar' zie boven), waartoe 1 Augus tus 1913 behoorde, overtreft Hoe dit berekend wordt, is uitvoerig in het ontwerp geregeld. Wij noemen hier ter plaatse slechts twee bepalingen. Vermeer dering van inkomen als gevolg van op brengst van kapitaal, dat gevormd isuit vermeerdering van inkomen of winst, waar over oorlogswinstbelasting over een vroe ger jaar wordt betaald,blijft voor 5 pet van dat kapitaal binten berekening. Vermeerdering van inkomen of winst als gevolg van eenige uitdochng van oanjo naaml. vennootschap, die in do belasting over het jaar waarop de uitdeehng betrek king heeft, in de belasting is aangeslagen, komt met in aanmerking als vermeerdering. De belasting wordt slechts geheven over het bedrag, waarmede de vermeerdering over eenis jaar f2000 te boven caat. De be lasting bedraagt dertig percent van d- c er mee nier; og waarvan l/« gedeelte wordt ge stort in een fonds, voor uitkeenngen aan gemeenten, di" tengevolge van den oorlogs toestan-i in buitengewoon sterke mate heb ben schade geleden De heffing zal zijn als volgt: van f 2100 145 pCt van f2.500 6 pCt. van f3000 10 pCt. van f4000 15 pCt van f5000 18 pCt van f 10.000 24 pC-L van f 15.000 26 pOt. van f20.000 27 pCt van f 100.000 29.4 pCt. van f200.000 29.7 pCt Tegen opzettelijk onjuiste -of onvolledige aangifte wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden bedreigd. Tegen over legging van valsche of vervalsehte bewijs stukken of boeken wordt ten hoogste twee jaren gevangenisstraf bedreigd. Enz. Ter verzekering van een goede contröle kan de directeur der directe belastingen op verzoek van den inspecteur deskundigen (accountants) aanwijzen voor de inzage van boeken of andere bescheiden. Bond van aardappel-exporteurs. De Rotterdamsche Yereemgmg van Fruit en Groeten-Expoi Icurs heeft te Utrecht een vergadering bijeengeroepen van Ned. Aard appel-Exporteurs op 9 Maart j.l. m het Hotel de l'Europe, waarin werd besloten tot op richting van Den CentraJcn Bond van Ned. Aardappei-Exporteui s. De Bond zal bestuurd worden door de in iedere provincie benoemde Provinciale Commissies en als dagelijks bestuur zal optreden het bestuur van de Rotterdam sche Vereeniging van Fruit- en Groeten- Exporteurs te Rottendam De Bond heeft zijn zetel te Utrecht Terlof bij «taking. Het Tweede Kamer-lid, de heer Kleere- koper, heeft tot den Minister van Oorlog de volgende schriftelijke vraag gericht- „In het weekblad „Floralia", tweede blad dato 3 Maart 1916. wordt uit Loosduinen medegedeeld, dat aldaar de staking van het tuinderspersonecl zich nog steeds uitbreidt, doch om de zaken loopende te houden, heeft de Tuinbouwraad weten te bewerken, dat de gemobiliseerde tuinders terstond ver lof krijgen. Is de Minister van Oorlog bereid een onderzoek in te stellen hoe deze „bewer king" der militaire autoriteit zich heeft toegedragen en voorts te voorkomen, dat op dergelijke wijze werkgevers, hij wie een staking is uitgebroken, aan arbeidskrach ten worden geholpen?" Rttwielk&Brten. De rijwiclkaarten zullen naar liet N. vt h. N. verneemt, met ingang van 1 April aan de loketten der spoorwegstations 30 cent per stuk kosted. Bij de lien stuks zal men zo na dien datnm itegen den ouden prijs van 20 cent per stuk kunnen krijgen. Ynkcursn-seu voor particulieren. Door den Nederiandschen Rond van Schoenmakerspatroonsvereenigingien is aan het Bureau van Sociale odviezert gevraagd, of particuliere vereenigjngen in casu de Volksbond tegen drankmisbruik, door het oprichten van cursussen tot zelfreparatie van schoenen, het schoenmakersvak geen schade toebrengen. Het is den Biond n.1. gebleken, dat de afd. Naarden-Biussum van den Volksbond dergelijke plannen had. Daar op aanraden van do afd. Bui'sum van de Schocnmakerspatroonsvereeniging van deze kwestie een bondszaak is ge maakt, zal de uitspraak van bovenbedoeld 'Bureau niet alleen galden voor dit speci ale geval te Blossum, doch voor liet ge- beele land. Nederland en de oorlog. De Harwich boot. Uit Rotterdam wordt gemeld: De Ilarwichbool, dte gistermorgen uit Londen is vertrokken en in den afgeloopcn nacht tegen 2 uur m den Nieuwen Water weg had kunnen zijn, was hedenmiddag te 1 uur nog niet aangekomen, VLAARDINGEN, 4 Maarl. Gistermorgen is in den ouderdom van 68 jaren overle den, de heer Jacobus de Korver. alhier. 'De overledene heeft rui mi 40 jaar het onderwijs gediend, en Was zeer geacht en bemind. 1 Slechts enkele maanden is hij gepension- neerd, zoo dat hij weinig van zijn Wel verdiende rust heeft mogien genteten STADSNIEUWS Volkshuisvesting. Rij Kon. besluit van 28- Febr. is aan de gemeente Schiedam verleend een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f66.000, ten einde genoemde ge meente in staat te stellen een voorschot van .gelijk bedrag te verleenen aan de Ver eeniging „Volkshuisvesting", ten behoeve \an den bouw van oen 40-tal arbeiderswo ningen. Met de „St.ct" no. 60 zijn verzonden de wijzigingen in de statuten der N.V. Glasfabriek „De Schie", alhier. In de godsdienstoefening der Afid. Schie dam van den Nederl. Protestantenbond, zal morgen als spreker optreden, dr. Cl E. Hooykaas, Remonstrant predikant te Rot tendam. V. P. 5. Donderdagavond hield de onderafdeeling Schiedam en omstreken der V. P. N. in een der zaïen van „Gdéon" haar jaarver gadering Doordat de voorzitter, de heer J. M. van der Schalk, plotseling verhinderd was, opende de heer J. Jonker Roeiants de goed bezochte vergadering met een woord van welkom, en gaf het woord aan den se cretaris. Na het lezen der notulen, las deze een schrijven voor van het hoofdbestuur, in houdende dat de heer J. J. Kannegieter had opgehouden veilingmeester te zijn van de R. E. V. en dat in zijn plaats was benoemd do heer Th. Laagenhoff. Uit het jaarverslag van den secretaris vernamen wij, dat het aantal leden der onderafdeeling was verminderd, wat werd toegeschreven, deels aan de ongunstige tij den welke de liefhebberij doormaakt deels aan het Werken van het hoofdbestuur, dat zich, uit den aard der zaak, meer gelegen laat liggen aan de belangen der platte landsbevolking, dan aan die der sleden. Nadat nog een overzicht was gegeven van wat de onderafdeeling in bet afge- Soopen jaar voor haar leden had gedaan, eindigde het verslag met een woord van opwekking om de onderafdeeling weer tot hopgeren bloei Je brengen. De rekening en verantwoording sloot met een klein batig saldo en werd door de heeren A. van der Loo en D. 3. van Boe ho ven in orde bevonden; de begrooting voor 1916 werd met algemeene stemmen aange nomen. Aan de beurt van aftreden als bestuurs leden waren de heeren J. M. van der Schalk on J. H. Scheuerman, die beiden met bijna algemeene stemmen werden herkozen; laatstgenoemde nam "zijn benoeming aan, terwijl den heer J. M. van der Schalk van de benoeming in kennis gesteld zal worden. Tot afgevaardigden voor de vergadering van het provinciaal bestuur werden geko zen de heeren M. C. Plooij en A. J- Oos- terhoff, welke beiden hun benoeming aan vaarden aan de beurt van aftreden wa ren de heeren W. van der Most Sr. .en J. Jonker Roeiants, welke beiden, wegens drukke bezigheden, voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschten te ko men. Na/lat de heer W. van der Most Sr. oen verslag had uitgebracht over de ge combineerde tentoonstelling, gehouden te Rotterdam, werd met algemeene Stemmen besloten dit jaar een expositie te houden in Schiedam en daarvoor samenwerking te zoeken met Rotterdam. Verder werd van de bestuurstafel mede gedeeld, dat er vjeer, evenals vorige jaren, tooslag zal verleend worden op broed- eieren en dekrammen; de hoenders en ko nijnen, dienende voor de fokkerij, zullen gekeurd worden door de Loeren W. van der Most Sr. en H. G. Hellendoom. Tenslotte werd besloten, dat de laatste clubavond in dit seizoen gehouden zal wor den op 16 Maart a.s., in de bovenzaal van „0-déon", des avonds ten 8 uur, op welken de heer v. d. Most onder meer den uilslag der keuring zal bekend maken. Door eenige bestuursleden waren 3 stel brocdeïeren beschikbaar gesteld, welke onder de aanwezige leden verloot werden. Gistermiddag i^ aan de politiewacht aan de Ho-obdstraat verhouden, de 26-jarige A. VIdie hij het lossen van straatkeien uit oen in de Voorhaven liggend, schip den rechter wijsvinger bloedend had verwond. De *17-jarige K. V., wonend© aan de Mathenesserstraat is aan d© politiewacht aan de "Hoofdstraat verbonden. Hij had zich in de distilleerderij, waar hij werkzaam is, met een stuk glas verwond, •aroiUra ▼•orw«irp«Mu Aan het Commissariaat van Politie te bevragen- Sleutels, broche, portemonnaie met in houd, R.-K. kerkboekje, portefeuille ten na me M., polsmof, bagagedrager van een fiets. Bij vinders: bruine kous, Terwolder, Beierlandschestr. 30; ring met sleutels, Noordhoek, brugwachter, Koemarktbrug; portemonnaie met inhoud. Schippers, Pler- nisschestr. 20b; bril, Rost, Oosterstr. 70; paar sokken, Zagwijn, Rott dijk 1763; zak met ledige portemonnaie, den Held, Korte Kerkstr. 9; tricot kinderpakje, v. Dijk, Broers veld 106; horlogeketting met goud boslag, Scheffers, Tuinstr. 17 (Damlaan); R.-K, Catechismus, Olieman, Brielschestr. 20; mof, PJooij, Villastr. 69; jeneverfust D. B. 115, Collewijn, L. Nieuwstr. 15b; por temonnaie niet mesje en geld, Wesferholt, St. Pieterstoeg 8; snoek-grauwe hond ("boxer), Noomen, Ooster&tr. 20. AGENDA. Vrijdag tot en met Dinsdag, 8 uur. Flora- Bioscoop. Hoofdnummers: 1. Ais- sa. 2. Haar laatste dans. Variété- nummer: nvej. EmHie Uhlenhop. Heden en volgende dagen. Circus Schouw burg, 8' uur. Gezelschap de la Mar. De Dochter van den Tamboer- Majoor. Heden en volgend© dagen. Casino, 8 uur. Jean Louis Plsuisse, Moderne Ca baret-Voorstellingen. 11 Maart. Lokaal K. Kerkstraat 3, 8 uur. N. C. G. 0. V. .Gezellige samen komst, i i 11 Maart. Groote Schouwburg, 8 uur. Ope ra Italiana. Erodiade. 11 Maart. Tivoh Schouwburg, 2 uur. Tour née Comedie francais© Arsène Lupin. 11 Maart Tivoli Schouwburg, 8 uur. Die Haghe Spelers. Prof. Crampton. 12 Maart Groote Schouwburg 8 uur. Rotterd. Toon. Gez. Madam© Sans Gêne. 12 Maart Tivoli Schouwburg, 2 uur. Die Haghe Spelers. In cïub-fauteuiL 12 Maart Tivoli Schouwburg, 8 uur. Het NedL Toon. Sarah Burgerhart. 13 Maart Lokaal K. Kerkstraat 3, 8 uur. Vergadering van leden en aange slotenen. 13 Maart Groote Schouwburg, 8 uur. Toon. Vereen. Heyezmsns. Op hoep van Zegen. 13 en 14 Mart Tivole Schouwburg 8 uur. Voorstelling van „Moderne Won- deren." 14 Maart Groote Schouwburg 8 uur. Rotterd. Toom Gez. „Prulletje". 15 Maart Odeon, 8 uur. ZangVereen. op Geref. grondslag „Asaf'. Uitvoe ring met welwillende medewerking van mej. Elly Wetsels, sopraan, de heer H. Sitters, tenor, en mevr. Overman Zöllner, begeleiding. Herk en School. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen te Vlaardingen Ds. J. Bijdemast, te Amerongen. Gemengd Nienws. Nekkramp. Te Mierlo-Hout is de 25-jarige K. aan nekkramp overleden. Een trival. Gisteravond heeft de politie te Utrecht een inval gedaan in 't logement van een zekeren v. D. in de Lange Koestraat al daar. Reeds lang stond deze bij de politie onder verdenking, dat hij zich schuldig maakte aan overtreding van art 250bis VV, v. S. In het logement werden aangetroffen eenige mannen met minderjarige meisjes. Onder de aangehoudenen bevond zich een deserteur die 26 dagen geleden ran zijn korps (genie) verdwenen was. Ergelijke vergissing. Te Tietjerksteradeel kreeg een vrouw van de militaire autoriteit ©en telegram, dat haar man ernstig ziek was en haar over komst gewensoht. Zij reisde direct naar zijn garnizoensplaats, waar ze haar man, gezond als een visch, aan het exereeeren vond. Het telegram was aan een verkeerd adres ver zonden. De werkelyke zieke militair, 'die niet te Tietjerksteradeel woont, was reeds overleden. Oplichting. Naar men verneemt zou eert partij van 10.000 k.g. cacao door een koopman uit Utrecht op monster verkocht aan den koop man T. J. L. te Amsterdam, vertegenwoor digende een waarde van f12.000 waarvan door den Amsterdamsdhen koopman reeds f3000 betaald Zou zijn, en welke partij uit Rotterdam daarheen gezonden was, sléchts uit zand en ascfa hebban bestaan. Pokken. Te Amsterdam zijn "in de paar laatste ■dagen nog een 4-tal gevallen van pokken ge constateerd en te Sloten 2 gevallen aan de Admiraal de Ruyterweg. Ongelukken. Uit Amsterdam meldt men ons: Hedenmiddag is op een motorbootje van de plantenboterfabriek aan de overzijde van het U de motor gesprongen, waardoor 3 werklieden der fabriek zwlaar jen 1 licht gewond werden. Per auto zijn'deze naar het Binnengasthuis vervoerd. De strijd in de Mergelgroeve. De Roode Kruis-wagen, die de gewonden van den slag van Verdun naar do vreed zame hospitalen brengt, staat stil in het groote strategische station, zoo schrijft Geor ges Le Hir in het „Petit Journal". Het oponthoud zal lang zijn. Eenige ge wonden stijgen uit om op het perron hun stramme leden wat leniger te maken. Vijf gewonden, van het regiment infanterie, zijn in dezelfde coupé bijeen. De jongste is blijkbaar het ergst getroffen: hjj ligt op de bank uitgestrekt, onbeweeg lijk, zijn lichaam verdwijnt onder de de kens, zijn hoofd alleen steekt er boven uit, magertjes, bleeks met groote wijd-open oogen, die staren naar iemand, naar iets heel in de verte, in de hoogte. Dc anderen, van rijperen leeftijd, minder ziek, maken het hem zoo gemakkelijk mo gelijk en zorgen vaderlijk voor hem. En om de verveling van het wachten te verdrijven, praten zij maar wat zij pra ten zonder stemverheffing, zonder luid ge lach. Hun onderhoud wordt zacht gevoerd, een beetje gedempt-ernstig, en het treft mij diep. Zij verhaten elkander de ontzettende de heerlijke voorvallen ook op de Maas- hoogten, die zij daar gezamenlijk doorleef den. Ieder hunner zegt zijn indrukken uit en hier volgt het aaneengeschakeld ver haal van hun wedervaren, zooals ik het uit,hun mond heb opgeteekend. Het detachement, waartoe de vijf helden behoorden, had stelling genomen tegenover een kleine hoogvlakte, bij een mergelgroeve, in de buurt van Louvemont. Die groeve liep als een onderaardsch hol onder de hoogvlakte door. Zjj was breed en hoog, maar zij liep dood.... Voor het pogenblik zag men niet In, welk nuttig gebruik er van te maken viel. Sedert 48 uren omploegde een onge hoorde stortvloed van de zwaarste granaten den rotsachtigen bodem als ware hetweeke aarde. De hoogvlakte vormde nog slechts een opeenvolging van diepe kuilen. Maar onze soldaten vonden, waar zij waren, een uitmuntende schuilplaats. Deze zondvloed van vuur en kogels, over hen uitgestort, bereikte hen niet. Onbeweeglijk, stom, de hdnd geklauwd om het reede wapen, wachtten zij daar het oogenblik af, om den Duitschen spring, vloed te weerstaan. Want de aanval van den vfjand was nu ieder oogenblik te wachten. Inderdaadals bij tooverslag zwijgt de helsche symphome der monstergranaten. Een vreemde stilte omstuwt het slagveld. Een vage ontzetting doet de strijders ver killen. Korte zwijgenisdan snijden plots de huilende kreten der 75-ers door de lucht. De geweren knetteren. Tusschen twee granaat-ontploffingen be reikt een ver. wonderlijk-vaag lied van hooge fluiten en sissende tamboerijnen het oor der wachtende soldaten. Die zachte muziek een doodenmuziek leidt den stormloop der woeste horde daarginds mgeeft acht! Even opschudding. Men maakt zich ge reed in onze stellingen. Men zal het hoofd moeten bieden aan die bestorming. De mi trailleurs worden gericht. De infanteristen houden zich klaar. Misschien zal het wel noodig zijn, op de hoogvlakte te chargee ren, hun beweeglijke massa ruiterlijk aan te vallen, om haar beter te kunnen ver brijzelen 1 „Legt aan! Vuurl" Geweren en mitrail leurs geven salvo-vuur. De Duitschers zijn nu onder bereik der wapens. Als kleine snippers, grijs afstekend tegen eten gelen hemel, ziet men hun silhouetten. Op de hoogvlakte, blank van sneeuw, waar geen enkele boom zich verheft, springen en rollen die figuurtjes als knikkers heen en weer, door elkaar. Soms verdwijnen zij geheel en al. Dan moeten zij door een granaat-treehtoi. De "Duitschers dalen er bij groepen in af maar niet allen komen aan den anderen kant van den krater weer voor den dag. Onze kogels hebben er in die kuilen velen doen afdalen, die nooit meer naar boven zullen komen Hoe meer zij naderen, hoe meer hun ge lederen dunnen. De blanke witheid dei- sneeuw op de vlakte wordt rood geplekt.' Plotseling komt een waarnemer hals over kop in de loopgraaf onzer infanteristen rolled. Ilij is geheel bulten adem, maar schreeuwt niettemin zoo luid hij kan: „Te wapen. Naar de groeve I Daar ko men zij aan!" Een seconde onthutsing, en dan rijn, de bevelen gegeven f en opgevolgd. Een paar manschappen, die een mitrailleur achter zich aantrokken, snellen 'naar den ingang van de mergelgroeve. Met behulp van scho ren en dwarsbalken bouwen zij- een hulp- barricade,t Wat is er gebeurd. De vijandelijke granaten hebben door het onophoudelijk beuken van den bodem van de hoogvlakte, het gewelf van de mergel groeve doorgeslagen, en onze waarnemer heeft gezien, hoe de vijand dit gat ontdekte en dadelijk; begon, snel te graven om het wijder te maken, zij willen zich. door dik gat tot op den bodem van het languitgerekte hol onder den grond van het plateau laten! zakken en op die manier gemakkelijk en. onverwachts on Ze mitrailleurs op het lijf vallen. Tot iederen prijs moet voorkomen worden dat zij zich van de groeve meester ma ken, daar anders onze stelling onhoudbaar zou worden. Eten barricade, en daarachter mannen', een mitrailleurDie hinderpaal is onvol doende. Zij zal den Duitschers niet beletten een lading kruit tot in het midden van den groeve-tunnel te brengen. Dan gaat alles de lucht in: barricade, manschappen en mitrailleur. De ingang van het hol zal »og verwijd worden, en des te gemakkelijker doorgang aan de Duitschers verschaffen. Dat alles wordt vliegensvlug overdacht De ikapatexh heeft den toestand met ■ven- wonderlijke (koelbloedigheid overzien. De manschappen hebben begrepen, nog voor zij het bevel ontvingen, wat zij moesten on dernemen. Zij moesten de groeyte binnendringan en den vijand bij den ingang aanvallen. Het is een -zeer gevaarlijke opdracht en weinigen zullen er van terugkeeren, jMaar reeds snelden er vrijwilligers, de bajonet vooruit, het hol binnen. En in dien iuninel in een vale duisternis, begint de afschuwelijke worsteling. 'Do tegenstanders zien elkander ternau wernood. De vuurstralen uit de geweren verlichten het hol met rossige bliksem flitsen. De Duitsche soldaten, even voorbij den ingang der groeve opeengepakt voor den aanval, durven, verrast als zij zijn, niet vooruit in die helsche kogelspuwende mon ding, Hun aanvoerders krijsdhem woedende lieveleh, anderen smeetan htm manschap! pen, nog anderen slaan er met het plat van de sabel op in. „Vonvarts!" brullen zij. En dan komt de troep in beweging. Welk een storm! loop. Het schijnt, dat zij, overtuigd, dat, de ilü-M beu wacht, sneller voortijlen om er sneller een eind aan te maken', en niet lam- ger dien afschuwelijken strijd te zien. De menschengblf doet ons handjevol dap peren "wijken. Velen Zijn er reeds gevallen. Maa-r dalar koimen versfljrk'ingen aan. Een vijftigtal der onzen, nog een. mitrail leur. De kogels zijn zóó talrijk, dat rij .tegen elkaax botsen ,en met kiijschend gd- .lnid elkaar uiteen rijten. Het hol gaat nu op de monding yam eenmonsterachtig groot kanon gelijken; ieder plekje is vol doodeljjk* gevaar. Gewonden en dooden kwakken op "TnanflH»" AD mrm nol AAnon on nv> r "J" i~-«

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2