15323 Tweede Blad. Uit de Tweede Kamer. Ingezonden Mededeelingen. - Verandering in oude gewoonten Knust en Wetenschap. Deze courant verschijnt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prgs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen C. 1.25. franco per post £1. 1.65. Prijs per week- Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 ient. Abonnementen woiden dagelijks aangenomen. Adverlentirn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór eon uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 Chook Korte Haven). i'rijt der A d v« r t e n t i nVan.,16 rogels £1. 0.02; iedere regel tneer 20 cents. Reclame 40 cent per pegel. Groote letters naar de plaats die zg innemen. Ad ver ten tién bij abonnement op voordeeiige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te 'bekomen. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advcrtentiön opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentièn worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon 103, Wij moeten paraat zijn om onze neutra liteit te kunnen verdedigen, als die m het gedrang kwam, is tot na toe terecht het parool der Regeering geweest, en het zal dit natuurlijk blijven; wij moeten paraat zijn, zegt Lely, om na den oorlog alle voor- deelen te pi ukken, die dan te verkrijgen zullen zijn voor hem, die tu^schen handelaar wil we2en, en daarom moeten wij zorgen, dat ook de grootste schepen onze voor naamste twee havens zullen kunnen be reiken. En vandaar het ontwerp om het Noorzeekanaal een sluis te geven, waar door de grootste diepgang aan dat ka naal -wordt verzekerd, en "daarnaast een ander om den Rotlerdamschen waterweg zoo uit te diepen, dat de grootste sche pen "Neerland's eerste koopstad zullen kup- nen bereiken. Met het eerste ontwerp was men spoe- dig gereed; er kwam een welverzorgde rede van den hoer Kubrecht, waarin deze het groote belang van de zaak uiteenzette, en een technische rede van den heer Bo- gaerts, waarvan wij maar niet veel anders zuilen zeggen, dan dat wij ons niet com- petent achten de waarde daarvan te be- oordeelen. Het zal wel heel degelijk ge- weest zijn, want Roermond's afgevaardigde staat bekend ais een zeer bekwaam in genieur, en zijn optreden, doet des te aan genamer aan waar hij de eenvoudigheid zelve is. Het eenige wat hij nog moet loe ren is zijn stem zoo te verheffen, dat men hem ook op de perstribune verstaat. Maar met den Rotterdamse hen waterweg was er meer te doen. Men moet niet vergeten, dat Rotterdam een heel eind van het uitéinde van zijn waterweg af ligt; dat tusschen Rotterdam en Hoek van Hol land verscheidene plaatsen liggen, die met Rotterdam strijdige belangen hebben - of meenen te hebben, en dat de stad dus, die reeds zelf zoo enorm veel voor haar haven werken uitgaf, er steeds ter dege over waakt en waken moet, dat concurrenten haar belangen niet in het gedrang zullen brengen. Logisch zou het dan ook eigen lijk wezen, dat de beide oevers van den - waterweg over een flinke breedte tot Rot- terdamsch grondgebied werden gemhakl, maar zoover is het nog niet. Hoe dit alles zij, toen de Minister met het aanbod aan Rotterdam kwam om den waterweg te ver diepen, jnits de stad van de daarvoor bencodigde millioenen Va bijdroeg, had Rot terdam eerst eens met zijn Excellentie wil len praten, om zich te vrijwaren tegen on aangename gebeurlijkheden, die het gevolg van het werk zouden kunnen wezen. Maar de Minister had dit geweigerd, en daar over was de Rottestad in haar wiek ge schoten; en de heer Spiekman, één van - Rotterdam's afgevaardigden, vroeg dan ook hoe of de Minister, die altijd zoo pret tig glimlacht, zoo onvriendelijk had kun nen wezen. Minister Lely antwoordde hier op echter zeer terecht, dat het misvatting is ais men den Staat, die tot een gemeente zegt: Ik zal dit of dat werk uitvoeren, mits gij daarin een zeker gedeelte be draagt, als contractant met die remeente beschouwt. De Staat is dan niets anders don de Overheid, die in het algemeen belang een eisch stelt, die vervuld moet worden. En de Minister kon dus niet met de Rotterdammers praten, vóór en aleer het ontwerp zou zijn aangenomen, en naar het ons voorkwam lag in do wijze waarop hij dit zeid© reeds de verzekering, dat met billijke" eischen van Rotterdam zeer zeker zou gerekend worden. Waarbij dan. nog kwam, dat men het in Rotterdam zelf volstrekt niet met el kaar eeins was oyer het urgente van de zaak, 'wat de vraag wettigt of het nadeel, dat de Rotterdainsche havens door den oorlog hleib- ben geled/sn de marihthebbcrsi aldaar kiein- j, moedig hebben gemaakt. Men wilde ten- minste afwachten, of men zich ook na den |L oorlog van steeds grooter schepen zou be- - -I dienen; het kom todh wol ©ens 'mogelijk -f' zijn, dat do haast Waarmee dan in do ver- meerdering van tomjienmaat zou moeten 'wonden voorzien, zou leiden tot aanbouw van kleinere schepen op groote schaal, en 't Waai do heer Gemtsan!, die ziidli van deze Vtnees de tolk maalde. Wij dachten, toen wij hem he iden, dat hij ziich gelukkig mocht rekenen dat G. J. de Jongjh, de ontwerper van Rotterdam's reusachtig havencomplex, niet mieer in de Kamer zat, wat zou hij er dan van langs hebban gekregen. Nu liep het af met een rede van Minister Lely waarin de groote belangen waaromi hiet ging jvaa hoog standpunt wenden' bekeken, en' hij won het pleidooi schitterend, want het ont werp werd zonder hoofdelijk© stemming aan genomen. Het kreeg zelfs de stem van den heer van Doom, die de vrees had uitge- s sproken, dat het maar steeds brengen van ,'f" grooter watervloed ini den Roteilamlschen wtejli egpfs vjan nadccjig zou kunnen blijken voor de weerstands kracht der dijken, die bet daar achter lig gende land moesten beschermen. Waarop de Minister antwoordde, dat daaromtrent niets met zekerheid te zeggen viel. En. er is weer eens een leening goedge keurd; het geld stroomx uit de schatkist; daar is de mobilisatie, daar is de Distri- buüewet, daar is zooveel meer. Maar laten wij maar niet klagen; ais wij zelf in den oor log waren, zouden wij voor heel andere dingen staan. Trouwens, er is wel niemand, zooals een kundig financier ons dezer da gen toevoegde, die zich verbeeldt, dat na den oorlog alle Staten aan hun fmancicele verplichtingen zullen kunnen voldoen. Maar wij staan er dan nog anders voor. En zoo leenen wij nu 125 mil hoen a 4 percent, tegen de koers van 97, hetgeen dus is tegen een rentevoet van ongeveer 41/10 per cent Natuurlijk kreeg Minister van Gijn zijn 125 millioen, en de stok achter de deur van oen gedwongen leemnfg a 3 per cent zal wei maken, dat het geld binnen, komt, maar wat ministers van Financiën nu juist met ioderen dag gebeurt, bij kreeg uit de Kamer en wel uit don motnd van den heer Visser van IJzandoom het verwijt, dat hij met genoeg leende. Deze had de 125 millioen op minstens 200 willen zien gebracht, ten eerste omdat wij anders toch weer spoedig diep in de vlottende schuld zitten, ten tweede omdat hij voorzag dat na den oorlog; do .rentestandaaid er om zou stijgen, en Vooral wilde hij kenen tegen hooger percentage, omdat ons Staatserediet Ixmadeold zal wouden als straks door stip gen der renjestandaani de koers daalt van de 4 peroents-fondsen. De Minister werd echter ten krachtigste gesteund door de beide financieel© specia liteiten, de hecren Patijn en do Meester.' De eerste wees-er op, dat nu in deze tijden, minder dan ooit, met eene staalsloening speculatief mag zijn, d.w.z. het bedrag daar van mag vastknoopen aan verwachtingen van wie niemand weet of Weten kan, of zo zullen w-orden gerealiseerd. Treub leen du indertijd 275 millioen en hoopte daarmee alle andere uitgaven te dekken, daar bjj zich op het standpunt plaatste, dat do oorlog op 1 April' 1915 uit zou zijn en hoe heeft deze berekening niet gefaald. Daarom is het wol het beste, dat wij telkens leenen wat wij aan kasgeld behoeven, en tegen een rente die plausibel is, en den heer de Mees ter viol hom' hierin hij. En de Minister, wees er op, dat men met krachtproeven van leeningen tot een zeer hoog ..bedrag 125 millioen is dus blijkbaar een klein bedrag zuinig moet wezen; door die te herhalen zouden ze allicht mislukken. Waarbij dan nog komt, dat men zal hebben! af te wachten wat de Oo rlogswi' nstbcl asti ng zal opbrengen, waarvan op dit oogenblik!' nog niet de minste raming is te maken. Men hoort er anders wonderen yan, en wij voor ons hopen van harte, dat die won deren werkelijkheid zullen worden. Want van wie is men meer gerechtigd in dezen! tijd eene bijdrage te .vragen voor de nooden der schatkist, door den oorlogstoestand ontstaan, dan van hen, die uit dienzelfden oorlogstoestand zooveel winst halen? Ook bij déze leening ihj>aft de Neder- landsche Bank zich bereid verklaard do stukkon te beleenen, en zij pal tot 1' Au gustus 1917 daarvan geen hooger rente nemen dan 4 percent. Dit alweer om de menschen te helpen, die cftecten bezitten, maar geen contanten, om op de leening! in te schrijven. Ook dit wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De KameT geraakte toen midden in de be handeling van het kleingoed. Bij wetsont werpen als htet langer in dienst houden van landstorm, landweer, en militie, zijn er natuurlijk altijd leden die wat te vragen! hebben, eu als gewoonlijk waren ook nu weer de hoeren Duymaior van Twist en Ter Laan op hun post, van welke beide heeren wij wel eens denken: Gij ziet de bootnon wel, maar niet het bosch. Zoolang toch ajs de oorlog duurt, hebben wij van hen nooit beschouwingen gehad, van uiteer; hoog standpunt, wat de taak van het leger zijn moet, en hoe ze die het best zal kun; nen vervullen, het was stesdc pouterwerk en krabb'elwerk. En zoo we-nig verkwikkelgk, dat het ons geen aanleiding geeft er iets over te zeggen. Liever memoreeren wij, dat de heer Troelstra met groote handigheid deze ontwerpen benuttigde, om zijn voldoe ning er over uitte spreken, dat thans door een der beide oorlogvoerende par tijen aan de andere vredesvoorstellen waren gedaan; hij verzocht de Regeering bij op legging van militaire lasten iaan ons volk met dat gebeurde rekening! te houden. Als hij nu maar niet Sn de Entefttefeladen, die deze vredesvoorstellen als truc be titelden om verdeeldheid onder de bond- genooten te zaaien, voor „verkochtaan Duitschland" wordt uitgemaakt. Het zij hiermee hoe het wil, wij meenen, dat de heer Troelstra gelijk heeft, als hij zegt, dat deze voorstellen ons iets nader bren gen tot den vrede; een botte afwijzing daarvan zou do Entente toch enorm veel kwaad doen, daar er teekenen te over zijn, die er op wijzen, dat van alle kanten, naar hot einde van het bloedbad wordt verlangd. Van zooiets groots als den vrede over gaande tot iets kleiners, ontmoetten wij bij een credietaanvrago ten behoeve van pa pier 'voor de Landsdrukkerij een klacht van den heer Van Doorn over papierver kwisting in de stukken van de Regeering en van de Kamer. Een kleine opmerking, maar zeer zeker een juiste opmerking. Er wordt in dezen tijd van papiernood aan do Landsdrukkerij eenvoudig met pa pier gesmeteh, en van eenige ernstige po ging om te bezuinigen, merkt men eigen lijk niets. Dat is nu eenmaal de schaduw zijde van het Staatsbedrijf, een particuliere drukker, die alles uit eigeii zak moet be talen, zou zich zeiven afvragen of hij wel goed snik was door aldus te doen, en Ka merleden, die hun gezin voor proeken, dat het in dezen tijd zuinig moet zijn, doen, dunkt ons, maar het best hun huisgenooten geen blik te laten slaan in den stapel stukken, die zij krijgen. Maar, zoo is'het nu eenmaal, het is altijd goed riemensnijdeu van andermans leer. Als wij, burgers, b.v. op, 't oogenblik zijn aangeland, dat men zich afvraagt of men do kachel zal laten aan loggen of niet, staan die in alle Staats gebouwen al lang rood gloeiend. De heer Cort van der Linden zag zeker het hopelooze van. het geval in, want hij beantwoordde de opmerking van den af gevaardigde voor Gouda met do verkla ring, dat hij met de zaak niets te maken had, want dat de Landsdrukkerij zooveel papier verbruikt als haar lasthebbers wen- schen. Formeel was dat natuurlijk volkomen juist, maar wij kunnen ons toch begrij pen, dat do heer van Doom ontstemd was, omdat het hoofd van het Kabinet er ten slotte toch wel degelijk mee, te maken heeft of op ieder gebied de noodige zuinigheid wordt betracht. Die ontstemming bracht den spreker tot een motie om op zuinigheid in deze aan te dringen, zoodat het eerste gevolg van de critiek 'op de papierver kwisting is, dat erhonderd vel folio volgedrukt worden met een motie. Voor de derde maal is thans een ontwerpje om van de bestaande Kieswet af te wijken, door de Tweede Kamer aangenomen; wie had kunnen vermoeden toen de eerste maal de 'discussies daarover werden gehouden, en tot dikwijls zwaarwichtige beschouwin gen aanleiding gaven, dat'we door den rampzaligen oorlog tot tweemaal gedwon gen zouden worden zulks te herhalen? Het nieuwe buitengewone oorlogscrediet heeft den heer Troelstra aanleiding gege ven tot de verklaring, dat hij en zijn partij op den duur met dezen Minister van Ma rine niet zullen kunnen méde gaan, en dat do reden daarvan ligt in 's Minister's houding tegenover de Bonden, den Matro- zenbond en den Bond van Zeemiliciens. Dit conflict was te verwachten, daar Mi nister Rambonnet, en wij juichen dat toe, waar wij bij' zijn voorgangers wel eens slapheid in deze hebben moeten constatee- ren, onverbiddelijk vasthoudt aan den stel regel, dat het vlootbestuur, en het vloot- bestuur alleen, baas moet zijn op de vloot, en iedere handeling van de Bonden, die tegen dezen stehegel ingaat, onverbiddelijk wraakt. Nu is het natuurlijk altijd moeilijk, uit to maken, of hierbij steeds het juiste middel wordt betracht,' maar de stelregel is goed, is onontbeerlijk. Leger en vloot zijn niets meer waard, als daarin ontbreekt het besef, dat er maar één macht is, waar aan. men heeft to gehoorzamen, n.l. die door do Overheid gesteld. Het trok omz© aandacht echter, dat de heer Troelstra er zoo don nadruk op legio, dat do soca-taldemocratie als zoodanig met deze bomden niets te maken had; hij wilde blijkbaar voor hun. actie niet verantwoor delijk gestold wvwien. Wij kunnen .dit be grijpen, waar speciaal de Mateoeenbond lie ergste gevallen van. sabotage slechts ver oordeeld heeft uit lieze overweging, dat daar door aan de propaganda kwaad wondt ge daan. Maar do heer Tnoelstra vterwijt den Mi nister, dat hij de Bomden weg wil hebben, en hij wil ze behouden als instrument om de Regeering op de hoogte te houden van de toestanden bij het lagere personeel van de Marine, van hun wenschen enl klachten. En inderdaad, dat willen wij ook, maar wij.tflagejn t|0cjh, of 3a ledder; dier, S. D. A. Pr niet wat al .te optimistisch is, als hij meent zulks van den Matrozenbond te kunnen ver wachten. Wie „Het Anker" leest, weet, dat jaar in jaar uit alles bij de Marine is afgekraakt, daar kon in dat groote huis houden niets mankeeren, "wat todh zeker in geen enkel huishouden* uitblijven kon, of er werd ©en keel opgezet, als of men ver moord wend; te tere driftige uiting, iedere tekortkoming van den meerdere werl ten breedste uitgemeten, kortom, wie geen an deren kijk op onze Marine krijgt dan „Het Anker" geven kan, zou tot de conclusie - moeten komen, dat ons minder marineper soneel in een hel op zee leeft, waaruit het niet te spoedig verlost kan worden. Of er dus van de bestaande bonden lichamen zulten zijn to maken ,dte aan die verwach ting van den heer Troelstra zullen voldoen, is Voor ons ernstige vraag. De heer Hogen- hoótz, steeds m Anker-stijl, wilde een boom opzetten over de mindere qualiteit van de bruine boonen aan Hr. Ms. „Heemskerk", maar do Voorzitter vroeg hem met deze bij de Jlarinebegrooüng terug te komen: En wij vragen ons af, hoe het mogelijk is, dat de ex-predikant llugenholtz, tomid)' den van don jammer en ellende om ons heen, met een bloedbad voor oogen, waar van de geschiedenis geen weerga kent, zijn geest niet hooger kan opwerken, dan totj eene klacht, dat de bruine boonen eoji en kelen keer niet puik puik waren. De blauwe boonen zijn helaas maar al te puik puik, maar dat schijnt er minder op aan te komen.' De kwestie is niet uitgevochten over de Bonden en het debat daarover zal bij de Marinebegrooting worden voortgezet. De behandeling van de zegel- en Regi stratie wet heeft kort geduurd, wat ook wiel' daaraan zal gelogen hebben, dat zoo weinig Kamerleden op dit gebied vertrouwd zijn. Daar ook dit ontwerp tot doel heeft, geld in de schatkist te brengen, moesten pogingen om de opbrengst daarvan te vermeerderen,- wel falen. Zoo heeft do heer Teenstra een amendement, door hem ingediend om vei lingen door kooplieden, land- of tuinhoup wers of 'visschei;s in hun bedrijf gehouden, van registratierechten vn'.j te stellen, in getrokken, toen hij uit 'sMinisters mond vernam, dat de schatkist daardoor 3/i mil lioen zou hebben te derven. Van veel belang was het amendement-van,' Doorn, om do verplichte tusschenkomst van notarissen en deurwaarders te beperken tot die gevallen, waarin' de wet openbaren! verkoop eischt. Van voel belang zeggen wij, omdat deze heeron daarvoor 4 percent re kenen, terwijl de belasting maar een halE percent is, zoodat niet de schatkist maar particulieren daarvan het vooideel hebben. De heer Tocnstra was het hiermee roerend eens, waar door de bestaande regeling del zak van notaris en deurwaarder, ten koste van den landbouw, wordt gespekt. De lieer Smcenge erkende de billijkheid van liet! amendement, maar wilde er toch op wijzen, dat als men deurwaarders, die ;uit hun ■eigenlijke ambt toch al niet veel Verdienen; het grootste deel van hun (verkoopingen. af{ neemt, het billijk zou wezen, eerst hunne financieel© positie beter te regelen. En ook do" heer Visser van IJzendoorn, pi erkende! hij dan ook, dat yan onze notarissen, niet behooren tot hen, die (zooveel verdie nen, wemschte geene curateelo van den notaris over het publiek; zulks moest in ceni vrijen staat niet kunnen plaats hebben. De Minister van Justitie voegde hiertegen aan, dat een solide afhandeling van zaken alleen gewaarborgd wordt door tusschen komst van een openbaar ambtenaar; dat was trouwens het advies dat hij, op één na, gekregen had van allo procureurs-gene raal, die hij daarom had gevraagd. Uit een oogpunt van rechtszekerheid achtte hij aanneming van het amendement niet wen- schclijk, bij welks aanneming de belangheb benden zeer zeker zouden moeten worden schadeloos gesteld. En do Minister van Fi nanciën vreesde, dat het nadeel dat de betrokkenen zouden lijden, wel op "de een of andere wijze op do schatkist zou wor den verhaald. Maar om aan den voorstel ler van het amendement tegemoet te ko men, wilde hij de periodieke verkoopingen vrij stellen van die verplichtingen, d.w.z. die verkoopingen, welke gedurende tenmin ste zes weken per jaar, ten minste één maal per week worden gehouden, van de voortbrengselen van hetzelfde bedrijf. Deze concessie maakte dat de afgevaardigde voor Gouda zijn amendement introk. Bij do regeling van werkzaamheden de heer Nolens mocht zeker met recht op eenige weken rust voor de Kamer aandrin gen werd besloten do tweede lezing van de Grondwetsherziening te houden Donderdag as. na de pauze. En daar er nog vete wetsontwerpen aan de lijst zul ten moeten worden toegevoegd, achtte de corzitter het wenschelijk bij de Algemeen© Beschouwingen over de Staalsbegrooting, waarmede men volgende week zal aanvan gen, do personeelsbelangen en de distri butie van levensmiddelen uit te schake len, Over het laatste punt waren de heeren Snoeck Henkemans begeerig zoo spoedig mogelijk met Minister Posthuma van ge dachten te wisselen, maar de heer Troel stra meende, dat uitstel hier geen nadoel kan hebben, waar men vóór eind Januari toch met aan 't zaaien kan gaan. En werd dan ook conform het voorstel des voor zitters besloten. De zegelwet is zonder belangrijke wijzi gingen gebleven. Een amendement-Sasse v. IJsselt om uit do wet de bepaling te laten vervallen, die ongeldig verklaart een af schrift of uittreksel uit een onderhandsch stuk, tenzij dit voorzien is van een ver klaring van 's Rijks ambtenaar, dat het zegelrecht voor het oorspronkelijk stuk be hoorlijk is voldaan, werd aangenomen. Een amendement-Duys, om het aantal letter grepen per zegel vrij te laten bij het op maken van acten voor openbare verkoo pingen van onroerend goed, welke niet ter plaatse kunnen worden gehouden, werd door do Regeering overgenomen. maakt u gezond. Als GIJ verschijnselen van merzwakte hebt, zooals waterstoomissen, onzuiver; bloed, rheumatiek, ischias, spit, ntergruis of steen, rugpijn of onnatuurlijke ver moeidheid, beproef dan de nieuwe Foster's methode: i i r Geef rust aan uw gestel door minder vleesch, thee, koffie of opwekkende mid delen van welken aard ook 'te gebruiken, en drink meer water en meer melk. Ver mijd te veel inspanning en zorgen. Geniet meer frissch© lucht, slaap en lichaams oefening in de buitenlucht. Broek! onmid dellijk met alle twijfelachtige gewoonten. Deze verstandige methode is good voor elk, maar men Kan natuurlijk niet ver wachten, dat do nierzWakte zonder verde re hulp verdwijnt. Zieke nieren vereischen behalve zorg een niergeneesmiddel. Mochten uw nieren verzwakt zijn of worden, herinner u dan Foster's Rugpijn/ Nieren Pillen, hot speciale geneesmiddel dal de nieren regelt zooals laxeermiddelen.' de ingewanden regelen, Foster's Pillen en' Foster's Betere Gezondheid methode -pas sen allen mannen on vrouwen, oud en! jong die reden hebben om hun nieren! te verdenken. Wacht u voor namaak, él kb echte doos draagt de handteekening van James Fos ter. Foster's .Rugpijn Nieren Pillen zijn te - Schiedam vorkrijgb. bij Kappelhoff Ho- 1 vingji. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel h f 1,75 p. doos of f10.p.. zies doozen. Nieuwe uitgaven. Hot groontendrogen. Do Vereanigmg van Groenten- en! Vruch- tendnoigers zend ons een rijk geïllustxeenie brochure in 4o formaat, getiteld „Hét green- - temdroigen, de industrie der, toekomst", waar in benige beschouwingen worden gegeven! over het wezen en de toekomst van het drogen van groenten. Wij lezen daarin oim, nadat gewezen is op hel fait dat jaarlijks in het West- land duizenden en duizenden kilogrammen, groenten worden geabandonnbemd (als waar deloos behandeld wonden) omdat de ver zending naar bet buitenland op zéker oogen blik met loont: Door het drogen wonden dé groenten, welke zoo gemakkelijk tot ver rotting overgaan, verduurzaamd en zij kun- ■nen door oogenblikkelijke nxarktschonunelin- gen hun waarde niet meer verliezen, daar zij later op elk oogenblik van opleving dier markt weer in, het verkeer kunnen worden gebracht. En. dan: De verbeterde procédé's hebben het getal van do te drogen producten hoe langer hoe meer uitgebreid, zoodat thans letterlijk alles kan wonden gedroogd en tot ©en verduur zaamd produöt worden verwerkt. Met recht van spieken kan worden volgehouden, idat Duitsdiland waar thans jaarlijks millioe nen hectoliters aardappelen gedroogd wor den door do levonsmiddelen-bloktelediani oorlog reeds zou hebben moeten 'opgeven, indien in dat land. de drogerij zich niet-' dermate had ontwikkeld. Door het drogen op groote schaal toch kunnen do nog be schikbare voedingsmiddelen voor memsch en dier regelmatig over het geheel© jaar worden,1 Verdeeld,en voor bederf bewaard. »4 Overal in Duitschland bevinden zich thans dioogiiiriéhtingjen. Zij zijn ajs het wa^q. tX3s&! i l

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 5